PZC Water is goud in Australië i» v I'! Duitse leger verliest naoorlogse onschuld f Wapenroof ETA zet vredesproces op spel h Russische politie verdacht van moord op Politkovskaja Water staat Britse gepensioneerden aan de lippen W II Politie China waarschuwt voor onrust Test Russische raket mislukt Computer houdt Aanhoudende droogte leidt tot golf van diefstallen jonge chauffeurs scherp in het oog jjnnr Frank Hendrickx donderdag 26 oktober 2006 WASHINGTON - Jongeren die Dct de auto van hun ouders rij- Icii, moeten op hun tellen pas- Een Amerikaanse fabrikant brengt een apparaat op de markt dat precies in kaart krengt wanneer er is gereden, hoeveel er is gereden, hoe hard rr is gereden en zelfs hoe agres sief er is gereden. De 'zwarte j00s voor auto's', Big Mother ge noemd, kost zo'n 250 euro. Jfaiedere rit kan de zwarte doos de computer worden ge- oppeld om via een beveiligde jebsite de informatie over de into op te wagen. Ouders kun- dan ook zien of hun kind een café of koffieshop is eweest. Ook wordt duidelijk of te weinig afstand is gehou- Jen. Het apparaat is op korte omlijn ook in Nederland te jriveSync heeft in de VS al eerdere prijzen gekregen als jieest innovatieve product. Ook het apparaat omarmd door loeders tegen rijden onder in bed', een Canadese organisa- die strijdt tegen alcohol in it verkeer. .de VS veroorzaken jonge au- niobilisten niet alleen veel peer, maar ook veel ernstigere ibe- ongevallen. Uit Nederlandse rij vat ks komt ongeveer hetzelfde leeld naar voren: jongeren ver taken vier keer zoveel onge raden. Dat is vooral te wijten San overmoed in combinatie jnet een beperkte rijvaardig heid. Ook rijden jongeren vaker nder invloed. In de VS bestaat ehoop dat de DriveSync een Wntief effect heeft. Jonge hauffeurs zullen minder snel druk komen van leeftijd enoten om hard of onder in- loed te rijden. GPD van onze redactie buitenland CANBERRA - Australische boe ren hebben vanwege de aanhou dende droogte te kampen met een nieuw fenomeen: waterdief stal. Politie in Gundaroo, een dorp nabij de hoofdstad Can berra, zegt de jacht geopend te hebben op dieven die water tanks openbreken en er met de inhoud vandoor gaan. Met de zomer in aantocht is de kans groot dat het probleem snel groeit. „Toen ik de kraan opende voor een glas water, kwam er alleen maar modder uit", zegt boerin Lindy Hayman. „Ik had moeite me te realiseren dat zij er met mijn water vandoor waren ge gaan." Volgens Hayman gaat het om 75.000 liter, die gebruikt werden voor een olijfplantage, een groententuin en het huishou den. Kerry Wagstaff, die in de buurt woont, raakte 30.000 liter water kwijt. „Wij verkeren nu in een zo lastige situatie, dat wij vrien den die blijven slapen vragen of het wel echt noodzakelijk is dat zij een douche nemen", aldus Wagstaff. In het naburige Bungendore is ook water gestolen uit het ge meentelijke waterreservoir, ter wijl in het vijftig kilometer ver derop gelegen Yass dieven het laatste beetje water uit een 'ri vier pompten. De politie zegt vele gevallen van waterdiefstal te onderzoeken en raadt mensen aan om hun tanks goed te beveiligen. De Australische regering heeft de afgelopen weken 682 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor hulp aan door droogte getroffen boeren. Vooral de staat New South Wales is zwaar getroffen. Negentig proeent van het land is droog en dor, door vijf open- volgende jaren van weinig of geen regen. Iedere vier dagen pleegt een boer zelfmoord, om dat hij geen uitweg meer ziet uit de ellende, zo waarschuwde een Australische hulpdienst vorige week. GPD/RTR Advertentie door Henk van den Boom die BARCELONA - Het vredespro- les in Spaans Baskenland hangt ïaueen zijden draadje na de wa penroof door de ETA eerder de- week in het Franse Vauvert. cssimisten in Spanje vrezen Jat dit het einde betekent van el bestand dat in maart door JeBaskische afscheidingsbewe- jngwerd afgekondigd. pimisten, onder wie de Spaan- Se ïegering, denken eerder dat Je ETA een publiciteitsstunt wil de uithalen aan de vooravond tan het debat over het Spaanse redesproces, gisteren in het Eu- ipees Parlement. H M H 0 mm -mm ■Aw, i i LONDEN - Britse gepensioneerden dragen skeletmaskers tijdens een demonstratie tegen de regering in Londen. Zij eisen de onmiddellijke koppeling van hun pensioen aan de lonen. Deze aanpassing zou pas in 2012 gebeuren. De ouderen hebben moeite om rond te komen van hun magere uitkering. foto Alessia Pierdomenico/RTR PEKING - De Chinese mi nister van Veiligheid, Zhou, heeft de regering op geroepen haar greep op de steeds diverser en veeleisen der wordende gemeen schap te versterken. Alleen dan kan in zijn ogen de groeiende onrust worden beteugeld. Gisteren werd bekend dat afgelopen maandag duizen den studenten in het oosten van China protesteerden te gen verkeerde voorlichting over hun uiteindelijke kwa lificaties en het verstrek ken van namaakdiploma's door het universiteitsbe stuur. Volgens de politie gingen zij zich daarbij te buiten aan 'extreme plun deringen en vernielingen'. De studenten gaven echter buurtbewoners de schuld van het vandalisme. Volgens minister Zhou, die ook baas is van de politie, wordt China's snelle econo mische groei overscha duwd door toenemende on vrede onder burgers, die meer welvaart, hei-vormin gen en vrijheid eisen. Zhou maakt volgens waarnemers kans toe te treden tot de top van de communistische Partij. GPD/RTR De regering-Zapatero heeft steeds als eis gesteld alleen met de terreurgroep te willen praten als die definitief 'elke vorm van geweld afzweert. Maar sinds maart maakt een reeks van pro vocaties het de regering bijzon der moeilijk om tot een dialoog te komen. Half augustus begon nen jonge sympathisanten van de ETA weer met de 'kale borro- ka', een stadsguerrilla waarbij banken, stadsbussen en kanto ren van politieke partijen wor den vernield. Moeilijk Officieel heeft Madrid nog niet gereageerd op de jongste provo catie, maar volgens ingewijden is dit zeer onverwacht en hard aangekomen. Premier Zapatero heeft bij herhaling gezegd dat het vredesproces 'lang, gecom pliceerd en moeilijk zal zijn'. De acties van de ETA zijn koren op de molen van de tegenstan ders van de vredesonderhande lingen. Met name de conservatie ve oppositiepartij Particlo Popu lar ziet dit als een bewijs dat de ETA helemaal geen vrede wil. In de media wordt volop gespe culeerd over de bedoelingen van de separatisten. Sommige com mentatoren denken dat er bin nen de ETA verdeeldheid be staat over het vredesproces. Daarom zou de overval het werk zijn van een radicale splin tergroep die zich niet neerlegt bij de beslissing van de leiders van de ETA öm te onderhande len. Een meer voor de hand lig gende theorie is dat de wapen roof, net als de straatacties, moet bewijzen dat de ETA nog over voldoende vuurkracht be schikt. Dat zou de druk op de re gering om te onderhandelen ver groten. Reactie De acties van de ETA zouden ook heel goed een reactie kun nen zijn op de Spaanse justitie die de laatste dagen bijzonder actief is in het vervolgen van ETA-leden en hun aanhang. De verdeeldheid die in Spanje heerst kwam gisteren ook duide lijk tot uiting in het debat over deze kwestie in het Europees Parlement. Hoewel de Europese Commissie het vredesinitiatief van de regering-Zapatero steunt, schaarde het parlement in Straatsburg zich er met slechts een krappe meerderheid achter. GPD De Edelweiss-kazerne in Mittenwald waar de Duitse militairen vandaan komen die in Afghanistan lijken zouden hebben geschonden. foto Karl-Josef Hildenbrand/EPA door Achille Prick BERLIJN - De vergelijking met Abu Ghraib, de gevange nis in Irak waar Amerikaanse militairen gedetineerden naakt vernederden, gaat misschien wat te ver. Toch werd hij giste ren direct gemaakt nadat het boulevardblad Bild foto's pu bliceerde van Duitse militairen in Afghanistan. Een patrouil le- eenheid poseert daarop met schedels waar zij vermoedelijk een graf voor geschonden heb ben. Eén van de Duitsers houdt zelfs een schedel naast zijn ontbloot geslachtsdeel. Minister Jung (CDU) van De fensie sprak gisteren op een persconferentie zijn afkeuring uit over het incident, dat zich begin 2003 zou hebben voorge daan. „Dit soort mensen hoort niet thuis in ons leger." Het on derzoek loopt en maatregelen zullen volgen. Maar eigenlijk was de bijeen komst voor iets anders be doeld. Jung wilde melden dat het Duitse leger wordt omge bouwd tot een- internationale interventiemacht. En dat de deelname aan de antiterreur- operatie Enduring Freedom in Afghanistan wordt verlengd. Er zijn in totaal negenduizend Duitse militairen actief in on der meer Afghanistan, Kosovo en Congo. In de nabije toe komst moeten de Duitsers mak kelijk in staat zijn om met veer tienduizend troepen deel te ne men aan vijf missies tegelijker tijd. Zo krijgt het leger een na drukkelijke rol als instrument in de Duitse buitenlandse poli tiek. Een kleiner deel van de Bun- deswehr wordt achter de hand gehouden voor inzet bij binnen landse terreurdreigingen. Ook blijft rampenbestrijding een be langrijke taak. De gedachte dat het leger voor al de Duitse'grens moet verde digen, zoals nog tot de val van Muur nodig was, is daarmee losgelaten. Na de eerste uitzen dingen medio jaren negentig op de Balkan, stemde onlangs ook Israël in met Duitse troe pen in Libanon. Een mijlpaal gezien de geschiedenis van bei de landen. Dienstplicht Toch komt het land nog niet he lemaal los van zijn militaire ge schiedenis. Waar veel andere westerse bondgenoten de dienstplicht inmiddels hebben afgeschaft, blijft het verplichte nummer in Duitsland bestaan. „Om de samenleving in de ka zernes te houden en een staat in de staat te voorkomen", luidt nog steeds het argument. Duitsland telt op een krijgs macht van 250.000 mensen vijf tigduizend dienstplichtigen. Helaas voor Jung ging het giste ren echter vooral over het inci dent met de doodshoofden. Te gelijkertijd loopt er ook een on derzoek naar vermeende mis dragingen van enkele militai ren van de elite-eenheid KSK. Zij zouden in 2002 in een Ame rikaanse gevangenis in Afgha nistan de Duitse moslim Murat Kurnaz hebben mishandeld. Later zat Kurnaz in Guantana- mo Bay gevangen. Daarmee heeft het naoorlogse - en zeer voorbeeldige - Duitse leger te vens definitief zijn onschuld verloren, meende nieuwszen der N24. GPD Belgische meisjes blowen flink BRUSSEL - Blowen neemt in België fors toe onder meis jes, terwijl het bij jongens afneemt. Momenteel hebben bij de zuiderburen' twee keer zoveel meisjes als jongens de cannabis geprobeerd. Een op vijf meisjes van zeventien jaar heeft al eens een joint gerookt. Bij de jongens is dat een op tien. Dat blijkt uit onderzoek onder 2305 jongeren door de Ro din stichting, waarvan de resultaten gisteren zijn bekend gemaakt. ANP/Belga Slachtoffers tyfoon krijgen geld DEN HAAG - ITet Rode Kruis doet een beroep op het stil le rampenfonds om bij te kunnen dragen aan een interna tionaal hulpprogramma voor de slachtoffers van tyfoon Xangsane in Vietnam en de Filippijnen. De organisatie geeft 80.000 euro. Dat heeft het Nederlandse Rode Kruis gisteren laten weten. De hulporganisatie besteedt het geld aan voedsel, medi sche zorg en huisraad. Door de tropische storm, die begin deze maand verwoestingen aanrichtte, zijn in Vietnam 1,3 miljoen mensen getroffen en in de Filippijnen 3,9 mil joen, stelt het Rode Kruis. ANP Hulp voor marechaussee Suriname PARAMARIBO - De Koninklijke Marechaussee op Schip hol en het Korps Militaire Politie van het Surinaamse le- gey intensiveren hun samenwerking om grensoverschrij dende criminaliteit, vooral drugssmokkel, naar Neder land aan te pakken. De Nederlandse brigadier-generaal Beekman meldt dat ëind volgende maand specialisten van de marechaussee in Suriname advies gaan geven om de smokkel van drugs be ter aan te pakken. Voor dit doel zal ook een Nederlandse schenking van onder meer acht motorfietsen, vier luxe voertuigen, twee overvalwagens, vijftig laptops en meubi lair worden gebruikt. ANP Meer parkeergeld voor vieze auto LONDEN - In een deelgemeente van de Britse hoofdstad Londen moeten eigenaren van vervuilende auto's in de toekomst vermoedelijk flink meer betalen voor hun par- keervergunning 'Sehone' auto's daarentegen kunnen rekenen op een kor ting. De liberaal-democratische stadsdeelraad van Richmond upon Thames hoopt op deze wijze een bij drage te leveren in de strijd t.egen klimaatverandering. ANP Badplaats weigert Ryanair-publiek DEAUVILLE - Inwoners van de Normandische bad plaats Deauville zijn een protestactie begonnen om te voorkomen dat Ryanair een vaste lijnverbinding opent tussen de Londense luchthaven Stansted en het Franse plaatsje. Ryanair wil vanaf maart drie keer per week op Deauville vliegen. Maar de actiegroep beweert dat een 'overweldi gende meerderheid' hier tegen is. Zij vrezen dat het rusti ge en chique stadje imagoverlies lijdt als het wordt over stroomd door Engelse toeristen die met de budgetvlieger reizen. Volgens Ryanair leidt de lijnverbinding juist tot een impuls voor de huizenprijzen. GPD door Remco Reiding MOSKOU - Politieofficieren die een Tsjetsjeense student martel den tot hij stierf, worden ver dacht van de spraakmakende moord op journaliste Anna Polit kovskaja. Dat schrijft de Russi sche krant Kommersant. Polit kovskaja schreef voor Novaja Gazeta over de verdwijning van de 30-jarige Tsjetsjeen Ze- limchan Moerdalov. Politieagent Sei'gej Lapin werd vorig jaar veroordeeld tot een celstraf van elf jaar vanwege de verdwijning en marteling van de student. Twee andere ver dachten, majoor Aleksandr Pri- lepin en luitenant-kolonel Vale- ri Minin, zijn ondanks een inter nationaal opsporingsbevel nooit gearresteerd of vervolgd. Leden van het politieteam dat de moord op Politkovskaja on derzoekt, zijn vorige week afge reisd naar de stad Nizjevarto- vsk, waar de officieren vandaan komen. De opsporingsambtena ren reageerden op een tip van een politieman die zijn oud-col lega's Prilepin en Minin zou heb ben gezien. Zij ondervroegen hun vrienden en familieleden. Ook de familie van Lapin werd verhoord. Moerdalov verdween begin ja nuari 2001. Volgens getuigen had Lapin hem doodgemarteld door hem elektrische schokken MOSKOU - Een test met de nieuwste Russische interconti nentale raket is gisteren mis lukt. De Boelava-raket viel kort na de lancering vanuit een on derzeeboot in zee in het uiterste oosten van Rusland. Het was de tweede mislukte test op rij. Vorige maand ging het ook fout. Vier testen in een eer der stadium verliepen wel goed. De Boelava moet een van de pij lers worden onder het Russische nucleaire arsenaal. Russische media spraken van een blama ge, omdat het pi-oject een para depaardje is van de Russische strijdkrachten. ANP/AFP toe te dienen en hem met een knuppel te slaan. Politkovskaja beschuldigde La pin en zijn collega's in een arti kel in september 2001. Volgens de journaliste waren de officie ren mogelijk verantwoordelijk voor de moord op nog tientallen andere vreedzame Tsjetsjenen. Politkovskaja ontving daarna dreigbrieven, die naar verluidt waren geschreven door Lapin. Ook telefonisch werd zij met de dood bedreigd. Politkovskaja werd op 7 okto ber in haar huis in Moskou dood geschoten. De moord op één van de weinige kritische journalis ten van Rusland leidde tot grote verontwaardiging, hoewel de Russische president Poetin haar artikelen afdeed als 'onbeteke nend voor het politieke leven'. Ten minste drie mensen, onder wie een vrouw, zouden betrok ken zijn bij de moord. Volgens Kommersant is het daarom geen toeval dat de politie geïnteres seerd is in het alibi van de zus van Lapin. GPD zie ook www.ruslandblog.nl Pinochet heeft grote goudschat in Hongkong SANTIAGO - De Chileense ex-dictator Pinochet heeft zeker 9000 kilogram goud opgeslagen bij een bank in het Chinese Hongkong. De voorraad heeft een waarde van zeker 127 mil joen euro, aldus de Chileense overheid gisteren. Een advocaat van de bejaarde ex-president zei in een reactie, dat het enige goud dat Pinochet bezit zijn gouden trouwring is. De verklaring van de regering bevestigt berichten in twee Chi leense kranten van gisteren over een geheime goudvoorraad van Pinochet. Minister Foxley van Buitenlandse Zaken zei dat hij de inhoud van de berichten kan bevestigen. Pinochet leidde Chili tussen 1973 en 1990. Ondanks pogin gen hem om voor een rechter te dagen wegens grootschalige mensenrechtenschendingen, is er nog altijd geen proces tegen hem gevoerd. ANP/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5