Nederland wordt een dom land Kamer behoort privacy reizigers te waarborgen Schijn en werkelijkheid PZC Pechiney Kwaliteit van het onderwijs holt achteruit te gast 26 oktober 1956 donderdag 26 oktober 2006 De werknemers van Pechiney Nederland; zijn de afgelopen jaren al verscheideneke- ren met de schrik vrijgekomen. Steeds bleek op het nippertje een oplossing te vinden voor het kernprobleem van de aluminiumsmelter de hoge kostprijs van de belangrijkste grondstof, elektriciteit. Nu verkeert het bedrijf opnieuw in zwaar weer. Eigenaar Alcan vindt de oplossing om grootverbruikers van energie aan goedkopere- stroom te helpen onvoldoende en wil Pechiney van de hand doen. Terecht baart dit voornemen veel opzien. Ondanb een aanzienlijke vermindering van het aantal ba nen in de afgelopen jaren, behoort Pechiney tot de grootste werkgevers in Zeeland. Het bedrijf heeft 750 arbeidsplaatsen en leveranciers, dienstver]?, ners en aannemers ontlenen ook enkele honderden arbeidsplaatsen aan de smelter. Bij de komst van Pechiney, 35 jaar geleden, wasde stroomvoorziening van het aluminumbedrijf goed geregeld. De kerncentrale Borssele zorgde voor goedkope elektriciteit. Zo kon de smelter aardig concurreren met bedrijven in landen waar stroom uit waterkracht voorhanden is. Atoomstroom is evenwel geleidelijk relatief duurder geworden, om dat de kosten van opwerking en opslag van radio: actief afval in de kilowattuurprijs moeten worden verwerkt. De roep om steun van de overheid of energiebe drijf Delta voor Pechiney is als uitdrukking var emotie en solidariteit begrijpelijk, maar weinig reëel. Overheidssteun mag niet en als Pechiney met succes een beroep op Delta zou kunnen doen, komt iedere ondernemer met rentabiliteitsproble- men aankloppen om goedkope stroom. Het is verstandig er rekening mee te houden dat Al can geen koper vindt. Sluiting van de afdeling waar nieuw aluminium wordt gemaakt - de grote stroomvreter - ligt dan voor de hand. Vervaardi ging van palen en platen, vergt maar 5 procent var de stroom die nodig is voor de primaire productie, Daarmee is deze activiteit, goed voor ongeveerde helft van de werkgelegenheid bij Pechiney, mindei afhankelijk van de stroomprijs en kansrijk vooi een doorstart. Ook getuigt het van een pro-actiev( houding om erover na te denken hoe de Pechi- ney-werknemers van wie de baan wellicht op hej spel staat, in Zeeland aan ander werk zijn te heil pen. De procesindustrie, die wegens vergmzinj van haar personeelsbestand naarstig op zoeku naar nieuwe werknemers, biedt waarschijnlijk me gelijkheden. door Carine Neefjes Nederland wordt dommer. De kwaliteit van het onder wijs gaat hard achteruit. Het aantal onbevoegde docenten groeit en er dreigt een tekort van tienduizenden leraren. Poli tieke partijen beloven miljar den euro's extra, maar geld al leen is niet genoeg. Kennis moet weer terug in de school. „Als we zo doorgaan, wordt dit een land zonder vakmensen." Ze geeft vandaag economie, maar eigenlijk is Majda Benze- bir (31) docent Frans. De twee dejaars vmbo-leerlingen krij gen een toets. Het duurt even voordat het stil is in de klas. „Dames en heren, nu ga ik la waai maken. Als mensen druk zijn, moet ik straf geven. Daar heb ik geen zin in." Benzebir geeft les op het Zuiderparkcolle- ge, een zwarte school in Rotter dam. De Marokkaanse juf is een duizendpoot. Officieel is ze al leen bevoegd om Frans te ge ven, maar ze springt overal in waar gaten vallen. Ze geeft nu economie en Engels, maar heeft ook Nederlands, maatschappij leer, kunst en cultuur en levens beschouwelijke vorming gege ven. Opvoeding Verder is Benzebir druk met de opvoeding van haar leerlingen. Sommige kinderen horen hier voor het eerst het woord: goede morgen, en spreken haar aan met: „joh, hé en wat mot je". Dan is er nog de zorg voor leer lingen. Het Turkse meisje dat zegt dat ze buikpijn heeft, is niet ongesteld, heeft vanoch tend wél gegeten, maar heeft ernstige problemen thuis, weet Benzebir. Die verwijst ze dus weer door naar de maatschappe lijk werker op school. Zuiderpark-directeur Sean Clancy maakt zich grote zorgen over de toekomst van zijn leer lingen. „Wij zijn opvoeders, géén opleiders. Dat gaat wél ten koste van de kwaliteit van het onderwijs. Wij zijn niet meer in staat om onze leerlingen op te Klas op de Barleaus scholengemeenschap in Amsterdam. foto Koen van Weel/GPD leiden tot echte vaklui. Ze wor den hier geen automonteur, hooguit assistent van een mon teur. Ze hebben geen idee wat er met die auto aan de hand is." Clancy, die al 35 jaar in het la ger beroepsonderwijs werkt, is somber. Hij verwacht dat straks enkele tienduizenden laag opge leide jongeren op straat staan. „Wie moet ze hebben? Met veel moeite halen leerlingen hier een diploma administratie, maar geen bank of bedrijf neemt ze in dienst. Daarvoor zijn ze veel te laag opgeleid." De kwaliteit van het onderwijs holt achteruit. Er komen steeds meer onbevoegde leraren voor de klas. In 2005 was twintig pro cent van de docenten niet of on voldoende gediplomeerd, zo blijkt uit onderzoek van het So ciaal Cultureel Planbureau (SCP). Het gaat om leraren in op leiding en zij-instromers die nog worden omgeschoold. Van hoog tot laag staan ze voor de klas: op basisscholen, vm- bo's, maar ook op havo en vwo. Daar gaat het vooral om tweede graads docenten die in de boven bouw lesgeven, maar daartoe niet bevoegd zijn. De teloorgang van de kwaliteit van het onderwijs begon al in 2000. Basisscholen kampten met een groot tekort aan lera- ren. Om te voorkomen dat hele klassen naar huis werden ge stuurd, werden onderwijs-assis- tenten ingezet. Het voortgezet onderwijs volgde en daar wordt het de komende jaren alleen maar erger. Vanaf 2007 tot 2010 dreigt hier een te kort van vijfduizend leraren per jaar, zo blijkt uit cijfers van de Onderwijsraad. „Scholen gaan improviseren want zo snel krij gen ze die vacatures niet opge vuld", voorspelt Fons van Wie- ringen, hoogleraar onderwijs kunde aan de Universiteit van Amsterdam en voorzitter van de Onderwijsraad. Dat is het be langrijkste adviesorgaan van de regering op het gebied van on derwijs. „Een docent Engels gaat ook Duits geven. Een stu dent wiskunde gaat zijn vak al vast doceren op een havo. Een le raar geschiedenis die ook wel iets van aardrijkskunde weet, doet dat vak er gewoon bij. We zakken nog verder weg naar een magere kwaliteit van het onder wijs. Dat moeten we niet wil len", aldus Van Wieringen. Hoe erg is het als havo-leerlin gen voortaan Duits krijgen van een onbevoegde docent? Filo soof Ad Verbrugge, voorzitter van Beter Onderwijs Nederland (BON): „Als straks bijna nie mand meer fatsoenlijk Duits spreekt, kan dat verstrekkende gevolgen hebben voor de handel met Duitsland. Die is heel be langrijk voor Nederland. Dat zelfde gevaar dreigt ook voor wiskundeles door onbevoegden. Straks worden er gebouwen ont worpen waarbij de zwaarte kracht niet goed is doorgere kend. Door de verschraling in het onderwijs raakt Nederland vakkennis kwijt. Mensen wor den dommer", aldus Verbrugge, die als hoofddocent sociale en culturele wijsbegeerte op de Vrije Universiteit in Amsterdam werkt. Kenniseconomie Samen met alle Europese lan den heeft Nederland in 2000 in Lissabon een verdrag onderte kend dat Europa in 2010 een kenniseconomie moet zijn. Op het gebied van onderwijs Hep Nederland toen al achter. Met het groeiende aantal onbevoeg de docenten voor de klas, lijkt de kenniseconomie een farce. Van Wieringen: „Ik heb niet het gevoel dat de dijken doorbre ken. Scholen in goede wijken zullen wel bekwame docenten vinden. Voor middelbare scho len in achterstandswijken is het wel heel erg moeilijk om bevoeg de docenten voor de klas te krij gen." Met een hoger salaris vóór lera ren hopen PvdA, CDA en WD dat meer mensen in het onder wijs gaan werken. In ieder geval is de kans groter dat dan ook academici voor de klas willen staan. Want die lopen nu bij bos jes weg, omdat het onderwijs slecht betaalt, zo blijkt uit on derzoek van het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP), Waar om zou je als doctorandus ge schiedenisles gaan geven op een grote scholengemeenschap ter wijl je veel beter verdient als projectleider bij de provincie? In vergelijking met het bedrijfs leven liggen de salarissen in het onderwijs ruim tien procent la ger. GPD door Kathalijne Buitenweg Het nieuwe akkoord tussen de Europese Unie en de Ver enigde Staten over de doorgifte van' persoonsgegevens van vlieg tuigpassagiers bevat een aan hangsel. Daarin worden de pri- vacybepalingen die in het ak koord zijn vastgelegd doodleuk onderuitgehaald. De Tweede Kamer moet daar geen genoe gen mee nemen. De overdracht van passagiersge- gevens aan de VS is al jaren om streden. Volgens het Europees Parlement wordt de privacy van burgers onnodig zwaar ge schonden. Afgelopen juni oor deelde het Europees Hof van Justitie dat de EU een verkeer de besluitvormingsprocedure had gevolgd. De Europese rech ters verklaarden het oude ak koord nietig per 1 oktober. Al eerder was afgesproken dat in 2007 de overdracht en verwer king van passagiersgegevens grondig tegen het licht zou wor den gehouden. De Europese Commissie ging er daarom van uit dat het nieuwe, tijdelijke ak koord met de VS inhoudehjk ge lijk zou zijn aan het oude. Dat was buiten de Amerikanen gere kend. Zij hebben de nieuwe on derhandelingen aangegrepen om nog meer te weten te komen over ons en deze informatie nog breder te verspreiden. De strekking van het nieuwe ak koord zelf verschilt niet wezen- lijk van het oude: de passagiers gegevens mogen gebruikt wor den voor het bestrijden van ter rorisme en grensoverschrijden de criminaliteit. Maar de VS hebben aan het akkoord een si- de-letter (aanhangsel) toege voegd. Die brief zet de deur open voor het gebruik van pas sagiersgegevens bij het tegen gaan van 'infectieziekten en an dere risico's'. Maar wat is de de finitie van andere risico's? Dat de Amerikaanse autoriteiten willen weten wie hun land bin nenkomt is logisch. Ze registre ren echter ook creditcardnum mers en frequent-flyer-informa- tie, 34 soorten passagiersgege vens in totaal. En de VS kunnen eenzijdig besluiten om 'indien nodig' nog meer gegevens op te eisen. De Europese Commissie vindt het desondanks een goed ak koord. Reden hiervoor is dat de Amerikanen hebben beloofd dat ze niet meer zelf de passa giersgegevens uit de databan ken van onze luchtvaartmaat schappijen trekken, maar wach ten tot deze aangeleverd wor den. Ook GroenLinks is voor de ze methode, want met de be staande kunnen de Amerikaan se autoriteiten ook gegevens be- De privacy van vliegtuigpassagiers naar Amerika vraagt extra aandacht. foto Itai Mol/GPD kijken waar ze formeel geen recht op hebben. Maar het is absurd dat de om schakeling van de ene naar de andere methode gepresenteerd wordt als een Amerikaanse con cessie, De VS hadden die om schakeling allang moeten ma ken. Reeds in 2004 beloofden ze dat zo snel mogelijk te doen. Nu beloven de Amerikanen weer hetzelfde, terwijl nog steeds geen precieze datum voor de om schakeling is afgesproken. De EU accepteert twee keer hetzelf de wisselgeld. Het akkoord over de passagiers gegevens is door de EU onderte kend maar nog niet bekrachtigd door de Hdstaten. De Tweede Kamer doet er goed aan de Ne derlandse regering kritisch te bevragen voordat deze het ak koord bekrachtigt. Kathalijne Buitenweg is lid van het Europees Parlement voor GroenLinks. Soms vraag ik mij wel eens af of pro minente analytici van de buiten landse politiek werkelijk enig inzicht hebben in de internationale verhoudin gen, waar zij zo zelfverzekerd over schrijven en spreken. Toen Hezbol- lah-strrjders een paar maanden gele den twee Israëhsche soldaten gevangen hadden genomen, wisten die analytici onmiddellijk zeker dat dit incident geen lokaal initiatief was, maar was uit gevoerd in opdracht van de Iraanse pre sident Ahmadinejad teneinde de inter nationale aandacht af te leiden van Irans nucleaire ambities. Een relatief onbelangrijke gebeurtenis werd zo een gewichtige zet in een com plex internationaal schaakspel. Omdat ook de Amerikaanse regering de zaak zo interpreteerde, was zij be reid Israël uit de wind te houden ter wijl het probeerde Hezbollah uit te schakelen. Zo kon immers ook een slag worden toegebracht aan het verfoeide regime in Teheran. Niemand wist echter zeker of Ahmadi nejad iets met de hele kwestie te maken had. In feite is het veel waarschijnlijker dat het hier ging om een puur locale actie. Hezbollah kreeg de kans een Israëli sche patrouille te overvallen en maakte daar gebruik van. De overinterpretatie van een plaatsehjk initiatief van Hez bollah staat niet op zichzelf. Met name de Amerikaanse regering is voortdurend geneigd teveel gewicht te geven aan het optreden van bepaalde regimes, die zij als gevaarlijk heeft ge definieerd. Het gedrag van die regimes wordt geduid vanuit een analyse van de mondiale machtsverhoudingen. De suggestie is daarbij, dat ook de tegen stander denkt in termen van het mondi ale schaakbord. Vervolgens is het haast onvermijdelijk dat de dreiging van dergelijke regimes schromelijk wordt overdreven. In wer kelijkheid is het optreden van de tegen stander vaak het gevolg van angst, in competentie en puur locale overwegin gen. Jammer genoeg worden de Ameri kanen in deze opvattingen vaak ge steund door hun bondgenoten en door een schare van deskundigen op het ter rein van de buitenlandse politiek. Ter introductie van het onzalige Ameri kaanse optreden tegen Irak lanceerde de Amerikaanse president begin 2002 de term De As van het Kwaad. Die as zou worden gevormd Irak, Iran en Noord-Korea. De gebruikte retoriek wekte de volkomen onjuiste suggestie dat deze drie landen iets met elkaar te maken hadden, of zelfs samenwerkten in het kwaad. De president noemde de ze landen de gevaarlijkste regimes ter wereld, zo de indruk wekkend dat zij op mondiale schaal een bedreiging vormden voor het westen. Niets was minder waar. Alle drie die landen handelden vooral uit angst en onzekerheid en bevonden zich in een zeer geïsoleerde positie. Dat gold op zijn best in iets mindere mate voor Iran. De Amerikaanse regering handelde ook vanuit de overtuiging dat deze regimes hun eventuele massavernietigingswa pens zouden kunnen leveren aan terro ristische organisaties, terwijl van derge lijke intenties nimmer iets is gebleken, nog afgezien van het feit dat Irak derge- Hjke wapens helemaal niet had, dat het nog jaren zal duren voordat Iran een atoombom kan bouwen en dat de eerste nucleaire explosie van Noord-Korea met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid is mislukt. De VS hebben Irak aangevallen vanwe ge mondiale strategische overwegingen en daarbij geen enkele rekening gehou den met de plaatselijke omstandighe den, net als in Vietnam. De resultaten zijn bekend. Iran en Noord-Korea zijn geschrokken van de Amerikaanse agressie en zijn des te har der gaan werken aan nucleaire wapens, die zij zien als de enige garantie voor hun veiligheid op lange termijn. Door de Amerikaanse weigering om met de ze regimes te praten, is de situatie al leen maar erger geworden. Laat ik een paar historische voorbeel den geven om duidelijk te maken hoe gevaariijk het is om allerlei omvangrij ke strategische ambities aan de vijand toe te schrijven. In 1950 viel Noord-Ko rea Zuid-Korea aan. Direct was de analyse dat dit gebeurde op initiatief van StaHn en dat de aan val moest worden beschouwd als de eer ste stap in de verovering van de wereld door de Sovjetunie. Achteraf weten we dat daar werkelijk niets van klopte. StaHn voelde eigenHjk niets voor de aanval, maar heeft zich er in laten lui zen door Kim II Sung, de Noord-Kore- aanse leider, die de Chinezen en de Rus sen handig tegen elkaar uitspeelde. Overigens hadden de Amerikanen bij herhaHng verklaard geen enkele strate gische interesse in Zuid-Korea te heb ben. Toch grepen zij in in Korea. Ten tijde van de Cubacrisis van okto ber 1962 dachten de Amerikanen dat de Russen aan een diabolische strategie werkten om West-Berlijn op te ruimen. Het ging Chroesjtsjov echter louter om de bescherming van Cuba, dat het jaar daarvoor door de Amerikanen was aan gevallen. In 1979 intervenieerden de Russen zeer tegen hun zin in Afghanis tan. De Amerikanen zagen daarin het begin van een levensgevaarlijke doorstoot naar de Perzische golf. De Amerikanen zullen zich van mijn op vattingen niets aantrekken. Als de le zer van de opiniepagina nu denkt dat Noord-Korea welHcht niet zo gevaar lijk is als aUerwege wordt beweerd, is er echter al veel gewonnen. Maarten van Rossem VUURTJE - Een elfjarige jón gen heeft in Maastricht voor 100.000 euro schade veroor zaakt toen hij een vuurtje stookte bij een opslagplaats van pakken cellulose van de Koninklijke Nederlandse Pap- pierfabriek. Ongeveer duizend pakken zijn verloren gegaan. KERMIS - Op de kermis in Bergen op Zoom is een veer tienjarig meisje om het leven gekomen. Het meisje viel uit een draaimolen in werking. Zij overleed later op de avond aan de gevolgen van inwendige bloedingen. BLIKSEMINSLAG - Een felle' bliksemstraal heeft donderdag; tijdens een kort maar hevig on weer een groot aantal dakpan-; nen vernield van een woning aan de Schroeweg in Middel burg, Enkele omstanders die in de nabijheid schuilden voor de regen, kregen de schrik van him leven. Gelukkig ontstond er geen brand. VEE - Het Amsterdamse hof heeft een boer uit Monniken dam veroordeeld wegens ver waarlozing van zijn vee. De dieren, die niet zijn eigendom waren, stonden op een kale vloer in een kapotte stal, Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel-(0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redaotie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel'(0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pze.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis 'Steenslraal 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst.@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 )454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc;nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: 236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhet einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a .v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312674 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren (abonnementen)adminislratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensl ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gi de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden b 11,4460 AA Goes Behoort tot 'iv WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4