Neptunus zoekt naar gezelligheid Vluchtelingen in barakken dijkwerkers 150 VOLVO OCCASIONS Warm welkom voor Hongaren Horeca-ondernemer blijft strijden voor écht vast terras Ondernemersvereniging Zierikzee buigt zich over herinrichting Havenplein Smartlappenroute in zes kroegen in Zierikzee Zeegod ontvangt wensen bewoners Badpaviljoen GEEN OCCASIONDAGEN... WEL LAGERE PRIJZEN door Betty Blikman-Ruiterkamp. ZIERIKZEE - Vier bussen met Hongaar se vluchtelingen kwamen vijftig jaar ge leden Schouwen-Duiveland opgereden. Gevlucht uit Hongarije na de mislukte volksopstand kregen de zes gezinnen en 150 mannen en jongens tijdelijke woon ruimte op het eiland. Ze werden onder gebracht in de leegstaande barakken waar na de Watersnoodramp dijkwer kers woonden. De vluchtelingen hadden huis en haard verlaten nadat op 24 oktober 1956 in Boedapest een volksopstand uitbrak te gen het Stalinistische bewind. Deze op stand mondde uit in een grote tragedie. Hongarije vroeg dringend om hulp van uit het Westen. Militaire hulp bleef ech ter uit. Humanitaire hulp werd wel ge boden, maar pas nadat meer dan 150.000 inwoners hun vaderland waren ontvlucht. Canada gaf onmiddellijk aan dat het bereid was om de Hongaarse vluchtelingen te huisvesten, maar wilde tijd hebben om hun komst goed voor te bereiden. Daarom bood de Nederlandse regering aan om duizend mensen tijde lijk op te nemen, welk getal later nog verdubbelde. Op 14 november arriveer den de eerste vluchtelingen in Neder land in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Koningin Juliana heette hen speciaal welkom via de radio. Hierna werden ze over het land verspreid, ook naar Schou wen-Duiveland want daar was ruimte genoeg. Oude dijkwerkersbarakken kon den nog prima dienst doen en in alle plaatsen werden comités ingesteld, die de werkzaamheden ten bate van de vluchtelingen coördineerden. Hartelijk De redacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode M. bij de Vaate, schreef een roerend stuk in zijn krant. Alle har ten werden geraakt, wat tot gevolg had dat geld en goederen binnenstroomden. De kampen in Burghsluis en in de Stoof- polder in Bruinisse werden schoonge maakt en ingericht. Op 29 november kwamen de eerste vluchtelingen naar Schouwen-Duiveland. De ontvangst was zeer hartelijk. Tolleen zorgden er voor dat men elkaar over en weer goed begreep. Een van hen kwam opmerke lijk genoeg uit het Hongaarse kamp. Zij kwam als kind met haar ouders elk jaar naar Nederland en sprak onze taal heel goed. In december werd er een hulpco mité ingesteld, die vooral als taak had om voor ontspanning te zorgen. De ge dachte dat veel Hongaren muzikaal zijn, bracht hen op het idee om de bevol king te vragen muziekinstrumenten af te staan, zodat er een bandje gevormd kon worden. Ook andere instanties dachten aan de vluchtelingen. Zo kwam de beroemde pianist Willem Andriessen naar Zierikzee om te spelen in de grote zaal van Concordia. De Hongaren ont vingen ook een uitnodiging en een flink aantal van hen gaf hieraan gehoor. Er stond voornamelijk Chopin op het pro gramma. Vooral de Polonaise Opus 53, die Chopin schreef over de bevrijding van zijn vaderland, maakte indruk. Als toegift speelde Andriessen de Revolutie etude. Het enthousiasme was zo groot, dat een van de Hongaren op het toneel sprong om te bedanken, Maar er moest ook gewerkt worden. Een deel van de mannen werd tewerk gesteld in de duinen, waar men bezig was om de duinen 'vast te leggen', helm te planten en op 17 december gingen er 52 mensen naar Enschede om in de tex tielindustrie te gaan werken. Ook ver trokken er naar de Staatsmijnen, de Re- mingtonfabrieken, de Schelde en Hein- eken. Begin 1957 stonden barakken leeg. Barakken Maar al snel kwamen er weer vluchtelin gen en werden ook de barakken in de Zelkepolder, (tussen de Weg naar de Val en de Julianastraat te Zierikzee) en het woonoord in Oosterland (aan het be gin van de Molenweg) betrokken door een groep Hongaren. Opzienbarend was het huwelijk van vijf jonge stelletjes tegelijk in het voorjaar van 1957 in Zierikzee..Vanaf 19 maart vertrokken de vluchtelingen uit Neder land naar Canada, om een nieuw leven op te bouwen. De laatste Hongaren op Schouwen-Duiveland vertrokken op maandag 20 mei 1957. donderdag 26 oktober 2006 Afscheid van een groep Hongaren in mei 1957. Fotocollectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (Advertentie) Den Dekker Muziek Bezorgklachten: Ö800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl jnrvPiet Kleemans ZIERIKZEE - Het kost een l,0op tijd en geld en het is in strijd met het gelijkheidsbegin sel. Horecaondernemer K. Yuen is het meer dan zat dat hij zijn terras aan het Zierikzee Haven- plein elke woensdag moet afbre ken ten gunste van de week markt op donderdag terwijl an dere terrassen aan datzelfde Ha- venplein gewoon mogen blijven slaan. Yuen ijvert al jaren voor een écht vast terras bij zijn Zeeuw- sche Herberge, maar tot op he den heeft dat niet het gewenste effect. Juni dit jaar deed Yuen de zoveelste poging om af te ko men van het wekelijkse afbre ken op woensdagavond en weer opbouwen donderdagavond. En wederom kreeg hij de kous op de kop. Reden voor Yuen om, bij gestaan door adviseur J. van der Made, een bezwaarschrift tegen de weigering in te dienen. Wat Yuen vooral steekt is dat zijn collega-horecaondernemers aan het Havenplein hun terrassen ge woon mogen laten staan. „Dat is oneerlijk", aldus Yuen. Daar komt bij dat het probleem vol gens Yuen en Van der Made heel simpel op te lossen is. De markt kooplieden die een kraam tegen over de Zeeuwsche Herberge be mannen zijn volgens hen best be reid een stukje op te schuiven zo dat het terras gewoon kan blij ven staan. Vaste indeling Voor de gemeente is, zegt ambte naar R. van der Lak, verplaat sing van kramen op de week markt geen optie. „Het kan wel zijn dat de marktkraamhouders die nu tegenover de Zeewsche Herberge staan best op willen schuiven, maar als er anderen in hun plaats komen kunnen wij hen niet verplichten ook dat stukje op te schuiven." Het idee om dan in ieder geval in de toeiistisch drukke maan den juli en augustus het terras te laten staan wijst de gemeente van de hand. Het marktterrein kent een vaste indeling en de ge meente ziet in de bezwaren van Yuen geen aanleiding daar van af te wijken. „Halsstarrig", kenschetst Van der Made de houding van de ge meente in dezen. Het bezwaar schrift van Yuen en Van der Ma de werd gisteren behandeld door de commissie bezwaar schriften. Die neemt op korte termijn een beslissing. jnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - Op het Haven- plein in Zierikzee moet de gezel ligheid weer gaan heersen. Voor atter D. Kersten van onderne mersvereniging ZZ Neptunus ziet met een herinrichting de mo gelijkheid van een winkelprome nade ontstaan, die zich qua uit straling kan meten met het stadshart van Goes, Middelburg iinTerneuzen. De plaatselijke ondernemers club heeft een werkgroep opge richt die ideeën over een nieuw avenplein vorm gaat geven. Haast zeven middenstanders denken ook restauratie-archi tect P. van Traa en bedrijfsadvi seur G. Willemse mee over de mogelijkheden. De werkgroep lifordt aangestuurd door horeca- nian H. Landman. Inzet is een liant en klaar plan, dat duide lijk moet maken hoe de onderne mers het toekomstig stadshart zien. Kersten verwacht de blauwdruk nog voor de jaarwis seling aan de gemeente te kun- en presenteren. la fijt jaar geleden deed de voor ganger van ZZ Neptunus (het IOC) ook al een poging, maar iiat plan belandde ongebruikt in een la in het gemeentehuis. Ker sten is niet bang dat de nieuw ste inspanning op dit front het zelfde lot zal zijn beschoren. Burgemeester en wethouders hebben 2008 als harde datum ge hemd, waarop ze daadwerlce- jk met de herinrichting willen beginnen. En wij zullen er dus J Middag nazorg na beroerte ook alles aan doen om ze daar aan te houden." In het vorige concept gaan de on dernemers nog uit van behoud van de bestaande 45 lang-par- keerplaatsen, waarvan twintig op het plein zelf en de overigen tussen de fontein en de muziek tent. De verkeersstroom loopt in dat plan midden over het plein in plaats van, zoals nu, rondom. Voor laden en lossen van vracht wagens zijn twee zones ingete kend. Volgens Kersten is het na drukkelijk niet de bedoeling de oude ideeën simpelweg nieuw le ven in te blazen. „We gaan wat ons betreft uit van een blanco si tuatie. Sinds het vorige rapport is gepresenteerd, is er wel wat veranderd. Er komen bijvoor beeld nieuwe terrassen. In de werkgroep zitten bovendien nieuwe mensen met frisse idee ën en specifieke deskundigheid, dus daar moet je dan ook ge bruik van maken." Zonder de werkgroep voor de voeten te willen lopen, geeft Ker sten aan voorstander te zijn van een kort-parkeerregime; maxi maal een half uur of kwartier. Alleen zo wordt het 'blik' zoveel mogelijk geweerd van het Ha venplein, wat de aantrekkings kracht van het gebied vergroot. „Maar zaak is wel dat dan ook een alternatief wordt aangedra gen voor parkeerplaats in de di recte omgeving." Onder de vlag van het ZOC klonk nog een luid 'nee' tegen in voering van baatbelasting om de herinrichting te betalen. Ook dat onder middenstanders ge voelige onderwerp is weer be spreekbaar, aldus de vereni gingsvoorzitter. „Onze intentie is er samen met de gemeente een mooi plein van te maken. Het moet het Vrijthof van Zierikzee worden, een plek waar de gezel ligheid heerst." Daarbinnen past volgens Kersten ook een herbezinning op de huidige func tie van de muziektent en de Beu- ze, waar naar zijn idee veel meer mee kan worden gedaan ten behoeve van de sfeer in het centrum. GOES - Ter Valcke in Goes houdt zaterdag een themamid dag over nazorg na een beroerte ol herseninfarct. nnelies van de Kreeke, nazorg- irpleegkundige van het zieken- uis in Goes, geeft een toelich- ng- De bijeenkomst in Ter Valcke de Louise de Colignylaan is toegankelijk voor alle gein en vindt plaats van 16.30 uur. Slot Mozartfestival uitgesteld ZIERIKZEE - Het slotconcert van het Zierikzeese Mozart festival is uitgesteld. In verband met de slechte staat van het sierstucwerk in de Nieuwe Kerk in Zierikzee heeft de organisatie besloten de finale van de acht maanden duren de manifestatie te verplaatsen naar 17 maart volgend jaar. Overwogen is nog uit te wijken naar een andere locatie. Omdat alle andere activiteiten sinds april ook in de Nieu we Kerk hebben plaatsgevonden, is daar echter van afge zien, aldus M. van der Veer. De bijzondere klank van het kerkorgel en de akoestiek van de ruimte heeft eveneens een rol gespeeld in dat besluit. De passepartouts die voor 4 november zijn uitgegeven, blijven geldig. Dat betreft ook de uitnodiging voor de do- nateursavond van de Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk. Het gebouw wordt de komende weken ontdaan van loszittende ornamenten onder de kap. Tot die tijd is de Nieuwe Kerk uit veiligheidsoverwegingen gesloten voor publiek. Toeval helpt handje in oude zaak MIDDELBURG - Een 25-jarige Terneuzenaar werd giste ren in Middelburg voor een autokraak van bijna twee jaar geleden bij verstek veroordeeld tot een week voor waardelijke gevangenisstraf. De politie stuitte per toeval op de verdachte bij een dna-onderzoek in een andere zaak. De bloedsporen die 5 november 2004 in Terneuzen op de beschadigde auto werden aangetroffen kwamen overeen met de verdachte. De man heeft voor zeven autokraken in 2005 al een gevan genisstraf heeft uitgezeten. Hij had het voorzien op auto radio's. Ook uit de auto in 2004 werd een autoradio ont vreemd. Officier van justitie M. Overmeer eiste twintig uur werkstraf. Zeeland werkt wachtlijsten weg DEN HAAG - Zeeland boekt goede resultaten in het weg werken van de wachtlijsten in de jeugdzorg. Dat blijkt uit een brief die staatssecretaris Ross (CDA, Volksgezond heid, Welzijn en Sport) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Begin dit jaar wachtten in Nederland ruim 5000 kinderen langer dan negen weken op jeugdzorg. Aan het eind van het jaar moeten dat er nul zijn. Daarvoor heeft Ross prestatiecontracten met de provin cies gesloten. In een tussenrapportage meldt ze dat inmid dels 58 procent van de afspx'aken is gerealiseerd. In Zee land ligt dat percentage op 76 procent. Van de 184 jeugdi gen waarvoor de prestatieafspraak geldt, zijn er inmid dels 140 in zorg genomen. Celstraf voor stelen lege flessen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek veroordeelde gisteren een 45-jarige inwoner van Vlissingen wegens verduistering tot vijf dagen gevangenis straf. Omdat de kansarme veelpleger nog in zijn proeftijd zat van een eerder vonnis kreeg hij nog twee maanden gevan genisstraf extra opgelegd. Bij de Vlissinger werden 3 juli twee kratten met lege flessen aangetroffen. De kratten bleken bij cle woning van een stadsgenoot te zijn weggeno men. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Nederlandstalig lief en leed in zes Zierikzeese kroegen. Zaterdag 28 oktober wordt de Smartlappenroute ge houden in - zoals de organise rende kroegbazen aanbevelen - de 'zes gezelligste cafés van Zie rikzee'. De Zierikzeese Smartlappenrou te is de succesvolle opvolger van Herfstpop. Om de muzikale herfstroute een ander sfeertje mee te geven dan Heart- breakrock - waarin rockbands de dienst uitmaken - is gekozen voor een festival met Neder landstalige hartenbrekers en tra nentrekkers. Volkslied „Het volkslied, Hollandse mu ziek in alle kroegen, razendge- zellig en stervensdruk", typeert Fred Kramer het Zierikzeese volksfestijn. De Smartlappenroute begint een uur eerder (om 16.00 uur) dan vorig jaar. En wel op twee plaatsen tegelijk. In Café 't Vis- slop is het gelijk swingen gebla zen met de dweilband van vrou wen boven de 45 jaar. Vijftien dames zetten daar de boel op z'n kop. In muziekcafé De Vlinder rieedt vanaf diezelfde tijd de Zeeuwse formatie Jean Pierre Project op. Muzikanten uit verschillende muziekstromingen treffen el kaar in een mengelmoes van jazz, soul, funk en blues. Hollandser dan Buurman Borrel kan het niet. Hij komt op be zoek in café De Biet (vanaf 18.00 uur); mét accordeon en mi ni-draaiorgel. Feestvreugde Vanaf 22.00 wordt de feestvreug de in eetcafés het Centrum en de Banjaard voortgezet. In het Cen trum treedt Cees Dalton op. In de Banjaard laat Feestbeest Je- rick van zich horen. Deze ras-en tertainer heeft al feestend heel wat muzikale paadjes bewan deld. Grote bekendheid verwierf hij in 2001 als Rastafariman met het nummer High. Swingcafé Later zorgt voor het smartlap- pengevoel tijdens de late uur tjes: vanaf één uur tot half vier 's nachts staat daar Alail gepro grammeerd. (Advertentie) agenda STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis Zierikzee, 19.30 uur: Gemeenteraadsvergadering (onder meer: subsidie godsdienstonder wijs, structuurschets Bruinisse); sony nuWeland 7 O f 1 (Advertentie) Marcel Modde (chef) I' Piet Kleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 I Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 |ax: (0113)315669 S-mail: redactie@pzc.nl INTERNET I www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl i L, door Edith Ramakers DOMBURG - Neptunus, de god van de zee, kwam gisteren naar Domburg om de wensen van de toekomstige bewoners van het vernieuwde Badpaviljoen Dom burg te ontvangen. Hij kreeg de wensen in de vorm van flessenpost van wethouder J. Bostelaar van de gemeente Veere. Bij de feestelijke bijeenkomst mochten de eigenaren van de tien appartementen alvast een kijkje nemen in hun aanstaande woning. De kopers moeten nog even ge duld hebben om hun woning te betrekken. De restauratie van het monu mentale gebouw duurt nog onge veer een jaar. De geschiedenis moet tastbaar worden in het Badpaviljoen. Bo ven de grote zaal worden de tien appartementen gebouwd, waar van de duurste op ruim twee mil joen euro neerkomt en de goed koopste op ongeveer negen ton. Alle tien appartementen in het Badpaviljoen waren binnen een week verkocht. De projectontwikkelaars Van Garderen en Dekker hebben heel wat geïnteresseerden moe ten teleurstellen. De wachtlijst voor een appartement zou uit circa vierhonderd personen be staan. foto Lex de Meester BLUEKEMS ijQ www.bluekens.com JflflR Bergen op Zoom - Roosendaal VOLVO volvo dealer Breda - Oosterhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37