Herinrichting haven vergt offers Commissie is stem Burgh-Haamstede MODEBRADERIE Gmbrère SiL Planning gemeente in de knel door capaciteitsprobleem Oranèa Stefa ft Impopulaire maatregelen noodzakelijk Vuilcontainer in brand TOPMERKEN MET 35-70% KORTING Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; (Nationaal: 020-4562500. IL fce: 0800-0231231 donderdag 26 oktober 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 nos Maandmenu 23,50 Oktober le Salade met geroökte eendenborstfilet -en frambozendresslng Een spies van ossenhaas met bospaddestoelensaus Javanais met balleysschuim en stracciatella-ijs tel. (01 1 8) -ti a 1 019 ww a .s;,'f.i!los il 1 editie Schouwen-Duiveland vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met forel- of geitenkaas tompouce, zuurkoolstamppot en rijstepap €12,50 of€io,oo (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 vanavond 19.30-20.30 uur Popmuziekquiz jaartallen zaterdag 28 oktober Landelijke Bijbeltiendaagse 11,00-12.00 uur, lezing Harrie Schalken uitvinding boekdrukkunst 13.00-16.00 uur Oude en nieuwe bijbels w.o. een Gutenberg bijbel m.m.v. uitgeverij van Wijnen, de Zeeuwse Bibliotheek, Harrie Schalken en Gert Jan Smit 15 00-16.30 uur Vioco Poane jazz informatie over kinderboeken op internet: een nieuwe activiteit van DeDrvkkery kijk op ivww.kjoek.nl [.mm. de-drvkkery. nl (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via orvze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze oök afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231., ?ve WW Uw dealers in Zeeland: NlOM^Tir middelburg VJIIjIT IQ I Ml; SieMatic Middelburg (naast de Baderie) Industrieterrein Arnestein Grenadierweg17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 www.bouwcenterdehoop.nl zeeuwse almanak Houdbaar Marieke (11) vroeg haar wijze tante om raad. Een raadsel plaagde haar. „Mijn juffrouw is over de datum", stelde ze bezorgd. „Over de datum?", vroeg tan te zich terecht verwonderd af. Hebben juffromven tegen woordig wellicht een uiterste houdbaarheidsdatum Marieke vervolgde: „Ja, de ba by had er al lang moeten zijn" (Advertentie) ZIERIKZEE - Bij afvalverwerker Van Gansewin kel aan de Deltastraat in Zierikzee is gisteroch tend in een volle container met huishoudelijk af val brand ontstaan. De container stond op dat mo ment binnen in een loods en de vlammen sloegen er hoog uit. Nadat het sein brand meester was gegeven is de container naar buiten gereden om geleegd te wor den en na te blussen. Ook een container die naast de brandende bak heeft gestaan is naar buiten ge reden om te koelen. Over de oorzaak en schade is niets bekend. Terwijl de brandweer bezig was met nablussen aan de Deltastraat kwam ook een mel ding binnen van een containerbrand bij een super markt aan de Schelphoekstraat. Deze container is regelmatig doelwit van brandstichting. Ook deze brand was snel bedwongen. foto Eric Noordermeer Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het ambtelijk ap paraat van Schouwen-Duive land is niet bij machte om het hoge ambitieniveau van college en raad volledig uit te voeren. Dat blijkt uit de bestuursrappor- tage 2006. De oorzaak is in bijna alle gevallen terug te voe ren op capaciteitsproblemen bij verschillende afdelingen. Of het nu gaat over terugkeer van de mogelijkheid voor thuis bevallingen, bevorderen van de bezetting van de dorpshuizen, digitalisering van bestemmings plannen of het bevorderen van sport bij de inwoners: het zijn al lemaal projecten die voor 2006 op de rol stonden en die (nog) niet zijn uitgevoerd door capaci teitsproblemen. Een lange op somming van niet gerealiseerde doelstellingen die zich uitstrek ken over nagenoeg alle beleids terreinen. Deze conclusie valt te trekken uit de bestuursrapportage 2006, een verslag van de activiteiten van de eerste acht maanden van dit jaar. Uit dit verslag blijkt ook dat het aantal ambtenaren in de afgelopen maanden op nieuw is verminderd met drie. In het kader van de bezuinigin gen hebben raad en college afge sproken zo min mogelijk vacatu res te vervullen en sinds 1 janua ri 2005 is het aantal banen daar door gedaald met 21 tot 332, Dat geeft tegelijkertijd ook de spagaat aan waarin het ambte lijk apparaat verkeerd. Zij moe ten sneller en beter werken met minder mensen, Uit de rapportage blijkt ook dat een aantal grote plannen is uit gesteld tot volgend jaar. Zo zal de verhuizing van CWI naar het gemeentehuis niet meer in dit jaar plaatsvinden maar ergens medio 2007. Dat geldt ook voor de nieuwbouw van de brand weergarage in Renesse en het uitbaggeren van de havens van Bruinisse en Zierikzee. Het is het niet alleen kommer en kwel dat de beleidsrapportage biedt, Er zijn ook veel projecten die volgens planning verlopen of binnenkort worden afgewerkt zoals een ondernemersloket op internet, realisatie van een fiets- knooppuntensysteem en het op stellen van een beheersplan voor de gemeentelijke wegen. (Advertentie) Geen extra geld dijken DEN HAAG - Minister Peijs (CDA, Verkeer en Water staat) trekt niet meer geld uit voor het versterken van de dijken. Ze vindt dat een taak van het volgende kabinet. Ze is het eens met de Adviescommissie Water (ACW) on der voorzitterschap van prins Willem-Alexander, dat Ne derland nog niet klaar is met het beperken van de risico's van overstromingen. De volgende regering zal daarom 'zo spoedig mogelijk' geld vrij moeten maken om 'de achter standen in te halen om op zo kort mogelijke termijn te vol doen aan de wettelijke veiligsheidsnormering'. Daarvoor is nog 1,2 miljard eurp nodig. Dat schrijft Peijs in een brief die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Ze benadrukt wel dat Nederland nog steeds de best beveilig de delta van de wereld is. De minister reageert op de commotie die afgelopen week einde ontstond over het advies 'Veiligheid tegen overstro men' van de ACW. In haar brief stelt Peijs dat tot 2015 ruim 5 miljard euro wordt uitgegeven om Nederland te beschermen tegen hoogwater. Met Prinsjesdag heeft ze voor de periode tot 2011 nog eens 420 miljoen euro uitgetrokken. Bestrating Oosterland kan beter OOSTERLAND - De bestrating in Oosterland kan een stuk beter, de verkeersstructuur in het dorp is onduide lijk en daardoor onveilig 'en de openbare verlichting schiet te kort. Dat zijn kort samengevat de bevindingen van het door de Vrijwilligers Advies commissie (VAC) uitgevoerde veilig heidsonderzoek in Oosterland. De bestrating is plaatselijk bijzonder hobbelig en daar mee voor scootmobielrijders en rolstoelgebruikers een be zoeking. Ook ontbreekt het aan op- en afritten voor rol stoelgebruikers. De Van der Havestraat en cle Van den Ab- eelestraat zijn niet zo best verlicht en hetzelfde geldt voor de hoek van de Van den Abeelstraat en de Dr. Schutter straat. De onveilige afslag vanaf de N59 naar het dorp ver dient eveneens aandacht. Certificaten nieuwkomers ZIERIKZEE - Vierentwintig 'nieuwkomers' op Schou wen-Duiveland lcr ij gen 31 oktober van wethouder G. Hou tekamer een inburgeringscertificaat uitgereikt. De men sen komen uit negentien verschillende landen. Ze hebben het afgelopen jaar deelgenomen aan een verplicht lespro gramma. Behalve de Nederlandse taal omvat dat pakket een maat schappij- en beroepenoriëntatie. Ook worden nieuwko mers het eerste jaar van hun verblijf in Nederland door een maatschappelijke begeleider geholpen bij uiteenlo pende praktische zaken. De feestelijke uitreiking van de certificaten vindt plaats in het gemeentehuis. Het oplossen van het nijpende ruimtegebrek in de Zierikzeese Nieuwe Haven kan niet pijnloos opgelost worden. Niets doen is in de propvolle haven geen optie. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) deÜRVKKERY door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De on dernemersvereniging Burgh- Haamstede wil een 'commissie Kraaijensteinweg' in het leven roepen die namens alle belan gengroepen in het dorp de vin ger aan de pols houdt bij Rijks waterstaat. Voor de Kraaijen steinweg (de N57, richting stormvloedkering) zijn ingrij pende plannen in de maak. Vol gens de ondernemers is het van cruciaal belang dat daarbij de stem van het dorp gehoord wordt. De ondernemersvereniging kreeg gisteravond voorlichting van Rijkswaterstaat over de plannen. De weg is met zeven af slagen richting dorp en Burgh- sluis onveilig, zo blijkt uit de on gevallenstatistieken. Om de vei ligheid te verbeteren krijgt de weg aan weerszijden een paral lelweg voor bestemmingsver keer. Zoals het er nu uitziet wordt dat twee-richtingsver- keer en is de kans groot dat dit gecombineerd wordt met fiet sers en voetgangers. Daarnaast komen in de doorgaande weg drie rotondes (bij de afslag Wes- tenschouwen, bij de afslag Zand weg en bij de huidige T-split- sing richting doip ën Zierikzee. Uit een eerdere inspraakavond en uit de reacties gisteravond blijkt dat Rijkswaterstaat nog flink moet sleutelen aan de plan nen voor er een breed draagvlak is. De ondernemers vrezen voor al een toename van verkeer dwars door het dorp. Mensen kunnen maar vanuit drie pun ten de Kraaijensteinweg op en zullen daarom - zo vermoeden de ondernemers - die bereiken via de gemakkelijkste route: dwars door de kernen van Burgh en Haamstede. De onder nemers zijn ook beducht voor toename van verkeerslawaai. Opmerkingen waarvan de onder nemers hopen dat Rijkswater staat het serieus zal nemen. Daarom is gisteren besloten een commissie Kraaijensteinweg in het leven te roepen met daarin ondernemers, de dorpsraad en ook inwoners worden uitgeno digd zitting te nemen. Met de verbetering van de Kraa ijensteinweg is volgens de verte genwoordiger van Rijkswater staat het poldertracé (een nieu we weg dichter bij de Ooster- scheldedijk) definitief van de baan. Eerder nog werd dooi' Rijkswaterstaat aangegeven dat het poldertracé wel onderdeel uitmaakt van een nog lopend on derzoek naar verbeteringen van de N57/N59. i'ijnor Piet Kleemans ZIERIKZEE - De herinrichting van de haven van Zierikzee zal in ieder geval offers vergen. Er is geen oplossing voor het ruim teprobleem waar alle belangheb benden tevreden mee zijn. Dat wordt geconcludeerd in het rap port Havenontwikkeling Zierik zee. Niets doen is echter geen op tie in de visie van het gemeente bestuur. Impopulaire maatrege lenzijn onontkoombaar. De gemeente kampt in de haven van Zierikzee al jaren met ruim teproblemen. De jachtjes van passanten liggen in de zomer soms zeven rijen dik en dat is in 'de visie van het gemeentebe stuur vragen om problemen. Om de haven veiliger te maken moét volgens het rapport ingegrepen worden. „Het is verstandiger nu actie te ondernemen en wellicht impopulaire maatregelen te tref fen dan te wachten tot een cala miteit' zich voordoet en dan ge dwongen te worden door regel geving, publiek en media." Om de problemen op te lossen zijn drie mogelijkheden. Minst ingrij pend en tevens het goedkoopst is het idee een damwand met passantensteiger bij de Engelse Kade te realiseren (optie III). Het meest verstrekkend is het door adviesbureau DHV Ruimte en Mobiliteit ontwikkelde plan voor het slaan van een dam wand aan de Engelse Kade, het verbreden van de vaarweg, de bouw van een loswal aan de oos telijke havendijk en aanleg van en 240 meter lange passanten steiger (optie I). Dit plan, en de goedkopere variant zonder los wal (optie II), kan alleen uitge voerd worden als de mosselkot- ters verkassen naar de andere kant van het havenkanaal en daar zijn de vissers mordicus te gen. De mosselvloot ligt al sinds 1912 aan de stadszijde van de haven. Visserijvoorman W. Schot vindt dat dat ook zo moet blijven. „De vloot moet blijven liggen waar die ligt. Het is een trekpleister van de haven. Nergens in de haven is zoveel be langstelling als voor de mossel- kotters. Die horen gewoon op die plek in de haven." Uitbreiding Watersportvereniging Zierikzee is uitgesproken voorstander van het DHV-plan. Het biedt de meeste kans dat de lang verbei de uitbreiding met 65 vaste lig plaatsen voor watersporters ge realiseerd wordt. WSV-voorzit- ter H. Botterweg: „Als dat DHV-plan niet doorgaat vrees ik dat het wel weer eens 15 a 20 jaar kan duren eer weer zicht komt op die uitbreiding. Boven dien komen in het DHV-plan de passanten ook het best aan bod. Als er alleen een passantenstei ger bij de Engelse Kade komt wordt het wel wat veiliger, maar niet optimaal. De bedrij ven op het industrieterrein zijn eveneens voorstander van het DHV-plan. Zij hechten bijzon der aan een loswal. Sterker nog: een haven zonder loswal is voor heen geen optie. Het gemeente bestuur huldigt het standpunt dat de haven, de stad Zierikzee en de lokale economie meest ge baat zijn bij het DHV-plan., maar geeft aan dat het prijs kaartje (7,4 miljoen) wel erg fors is. Meest reële optie in de vi sie van het college is het realise ren van een damwand met pas santensteiger bij de Engelse Ka de. Keuze Het college laat de keuze aan de gemeenteraad. De havenontwik keling komt maandag 30 okto ber aan de orde tijdens de verga dering van de adviescommissie openbare ruimte. De vergade ring wordt gehouden in de bur gerzaal van het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. DAMESMODE - LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35