Verzet tegen bouw appartementen PZC Restauratie of lapwerk 150 VOLVO OCCASIONS Studiemiddag rond boek over Kloetingse buitenplaatsen Werk aan zuidkant binnenstad Goes vergt extra afrit Oostwal ^■Gravenpoldernar en vinden nieuwbouw Nazareth te hoog sxA\ 1 M"/iok ,13 GEEN OCCASIONDAGEN... WEL LAGERE PRIJZEN toïï Harmen van der Werf GRAVENPOLDER - De kale tinkte op de hoek Nazareth-Lan- |Weg in hartje 's-Gravenpolder jrcigt er nog lang zo te blijven liggen. Omwonenden voelen wei nig voor het bouwplan dat R 5Wonen voor die plek in petto leeft. van der Klooster treedt op als [oordvoerder van de omwonen- (en, Hij woont direct naast de iealie waar woningcorporatie l B Wonen twaalf apparte- nenten voor senioren en twaalf ludio's voor begeleid wonen nlbouwen. [listeen des aanstoots is dat op Tentoonstelling bij Zanglust in Rilland-Bath 8ILLAND - De vogelvereniging Zanglust uit Rilland houdt mor- jfii en overmorgen, vrijdag en taterdag, de jaarlijkse vogelten- joonstelling in dorpshuis Luctor li Eraergo. foor de keuring zijn tweehon- ferd wedstrijdvogels irxgeschre- ten, Voor het publiek is de leatoonstelling', die is aange- Sleed met bloemen en planten, )p vrijdag avond en zaterdag gratis toegankelijk. Op vrijdag lussen 19.30 en 22.00 uur en op aterdag van 14.00 tot 22.00 uur. Taizé-viering in kerk Kloetinge KLOETINGE - In de Geertes- ierk in Kloetinge is zondaga- tond vanaf half acht een Taizé- riering. De bijeenkomst vindt plaats in je stijl van het oecumenische jjngerenklooster in het Franse Taizé, met eenvoudige liederen, «innende teksten en stiltes en tonder preek of dominee. Een in- Inimentengroep zorgt voor mu- ek. Muziek en dans in Kapelle LVPELLE - Muziekvereniging Ons Genoegen uit Kapelle joudt aanstaande zaterdag een nuziek- en dansspektakel in het Èacketcentrum aan de Vroon- bndseweg in.Kapelle. De tennishal is voor de gelegen heid omgetoverd tot een con- lert- en danszaal. Balletschool Free uit Goes, Celtic Border (Ier- je dans) uit Bergen op Zoom, ansschool Janvier uit Goes en tvirl- and Dancefactory uit Ka- elle treden samen met het har- lonieorkest op. Miss Zeeland amara Mahassen presenteert e avond. Het spektakel begint m 20.00 uur. Toegangskaarten rijn verkrijgbaar bij Elektro amper, Weststraat 13 in Kapel ken aan de deur van de zaal op e avond zelf. de hoek van Nazareth-Lange- weg het hoogste punt van het ge bouw is gepland. „En niet van tien meter hoog, zoals eerder is gezegd, maar van dertien meter hoog", aldus Van der Klooster. „Zo'n hoog pand tast de privacy en het woongenot van de huidi ge bewoners aan, terwijl er niets op tegen is het hoogste deel van het gebouw te verplaatsen naar het westelijk deel van het per ceel. Het komt dan mooi in het verlengde van de Goesestraat- weg." Middag nazorg na een beroerte GOES - Ter Valcke in Goes houdt zaterdag een themamid dag over nazorg na een beroerte of herseninfarct. Annelies van de Kreeke, nazorg- verpleegkundige van het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes, geeft een toelichting. De bijeenkomst in Ter Valcke aan de Louise de Colignylaan is vrij toegankelijk voor alle geïnteresseerden en vindt plaats van 14.30 tot 16.30 uur. De activiteit is de vierde dit jaar van het CVA-trefpunt De Bevelanden; CVA (cerebro vas culair accident) is de medische term voor beroerte. Automodelbeurs in Heinkenszand HEINKENSZAND - In De Sten- ge in Heinkenszand wordt zater dag de Zeeuwse automodelruil beurs gehouden. Veertig standhouders zijn van de partij met bekende modelmer- ken als Dinky-toy en Matchbox. De beurs is van 10.00 tot 15.30 uur. Ook het parkeren is in het voor gelegde plan niet goed geregeld, vinden omwonenden, en de ver keersafwikkeling baart hen zor gen. Parkeerplaatsen Van der Klooster: „Er komen te weinig parkeerplaatsen en de hoofdingang is heel ongelukkig aan het Nazareth gepland, ter wijl het Nazareth een wij smal le éénrichtingsstraat is. Het is veel beter om die ingang te ma ken aan de doorgaande Lange- door Mieke van der Jaqt GOES - Tot halverwege volgend jaar moet het autoverkeer met bestemming Oostwal en Groene Weidje in Goes gebruik maken van een tijdelijke afrit van de Oostwal naar het Groene Weid je in Goes. Tevens wordt de Ste nen Brug opengesteld voor aan- wonenden. De maatregelen moeten de be reikbaarheid waarborgen tij dens de herinrichting van de Dam, de Keizersclijk, het Schut- tershofgebied en de Kreukel- marlct. De verdere uitvoering van het Masterplan Binnenstad Goes, is deze week op de Dam begonnen. De aannemer werkt vanaf de Dam, via de Keizersdijk naar de binnenstad toe. De straten krij gen dezelfde bestrating als in de rest van de opgeknapte binnen stad: een rode middenloper van klinkers en een natuurstenen zij weg. "De omwonenden, R B Wonen en gemeente Borsele heb ben deze week met elkaar om de tafel gezeten. Ze zijn er (nog) niet uitgekomen. „De verschillen van mening zijn gebleven", geeft R B Wo nen-directeur P. van Luijk aan. Over de plaatsing van het hoog ste punt op de hoek Nazareth- Langeweg zegt Van Luijk: „Des kundigen hebben er nog eens naar gekeken. Het gebouw heeft op die plek een markant punt nodig, vinden zij. Wie ben ik loper. Via lijngoten aan weers kanten wordt het regenwater af gevoerd. De bestrating op de pleintjes bij de Stenen Brug en op de Dam wordt afwijkend met alleen na tuursteen en de terrassen zullen waar mogelijk worden vergroot. Ook het Schuttershofgebied al leen met natuursteen worden be straat. Er komen zitelementen en een accent met water. Tijdens de werkzaamheden kun nen aanwonende automobilis ten en bevoorradend vrachtver keer niet via de Dam en de Kei zersdijk op het Groene Weidje en in het Schotje achter de Oost wal komen. Dat moet dan aan de kant van de Gasthuisstraat de Oostwal op, waar aan het ein de een tijdelijke afrit naar het Groene Weidje leidt. Gedurende de werkzaamheden aan de Dam en de Keizersdijk, mogen lichte voertuigen en personenauto's van aanwonenden over de Ste nen Brug. Het werk in het zuide- dan om dat tegen te kunnen spreken?" R B Wonen gaat met de ge meente bekijken of het plan kan worden aangepast aan de wen sen van de omwonenden. Vertraging Van der Klooster kondigt alvast aan dat hij tot in hoogste instan tie bezwaar zal maken als er niets wordt gewijzigd. Dat kan tot een vertraging leiden van twee jaar. Van Luijk van R B Wonen: lijkste puntje van de binnen stad, is waarschijnlijk voor de zomervakantie van 2007 klaar. agenda STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDUK - Het. Fort, 10.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging: HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 's-HEER ABTSKERKE - Kerk, 20.00 uur. Lezing over Rembrandt van kunst kenner Nico Out. KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; DeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRABBENDIJKE - Peuterspeelzaal de Krukeltjes, 9.30 uur: Inloopmorgen; KRUIIMIIMGEIVI Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; VUEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. „Laten we hopen dat dit niet ge beurt." De studio's in het te realiseren woonzorgcomplex zijn bestemd voor cliënten van de stichting voor gehandicaptenzorg gerefor meerde gemeenten Siloah. Die heeft al in 's-Gravenpolder een vestiging heeft aan de Hazelaar straat. Stichting Zorgverlening gerefor meerde gemeenten in Zeeland is een partner van woningcorpora tie R B Wonen voor de senio renwoningen. doorCornelleke Blok GOES - De Kastelenstichting Holland en Zeeland houdt op za terdag 4 november een studie middag over het binnenkort te verschijnen boek 'Over am bachtsheren en kasteelbergen. De geschiedenis van twee bui tenplaatsen in Kloetinge'. De auteurs van het boek zijn journaliste Marian Lens- hoek-Smeets en Ronald van Im- merseel, wetenschappelijk mede werker bij de Stichting tot be houd van Particuliere Histori sche Buitenplaatsen in Heerde. Het boek, dat uitgegeven wordt door Uitgeverij de Koperen Tuin, gaat over het Jachthuis en de buitenplaats in Kloetinge. Het zijn twee van de weinige nog bestaande buitenplaatsen in Zuid- Beveland. Beide buitenplaatsen grenzen aan elkaar en delen een stuk ge schiedenis, die teruggaat tot in de Middeleeuwen. Lenshoek en Van Immerseel vertellen in het boek over de ontwikkeling van Zeeuwse ambachtsheerlijkhe- den en geven algemene achter grondinformatie over kasteelber gen en ambachtsheren. Rond de uitgave van het boek houdt de Kastelenstichting Hol land en Zeeland op zaterdag 4 november een studiemiddag in de kerk van Kloetinge. Burge rmeester D. van der Zaag neemt dan het eerste exemplaar van het boek in ontvangst. Daar naast zijn er drie lezingen. Piet Leupen geeft een lezing over 'Zeeuwse ambachtsheren en hun vrienden', gevolgd door au teur Marian Lenshoek met de le zing 'Twee bijzondere Kloeting- ise buitenplaatsen'. Lezing Els Timmers-Van Klink, voorzit ter van de Kastelenstichting Holland en Zeeland, vertelt over het werk van de stichting in Zeeland. Auteur Ronald van Immerseel houdt daarna een der de lezing over 'Kastelen en bui tenplaatsen op Zuid-Beveland'. De middag wordt afgesloten met een rondwandeling over bei de buitenplaatsen. Na afloop van studiemiddag is er mogelijk heid om het boek aan te schaf fen. Belangstellenden zijn welkom om de studiemiddag, die gratis toegankelijk is, bij te wonen. De middag begint om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur. (Advertentie) i j Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEN/THQIEIM Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE ^Stationspark 28 'Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl donderdag 26 oktober 2006 Kerkrentmeesters Jannie Nieuwenhuijse-de Schipper en Piet van Westen in de kerk van Nisse met linksboven één van de oude muurschilderingen. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf NISSE - Vanuit de verte ziet ze er schit terend uit, de protestantse Mariakerk van Nisse. Het rijzige bouwwerk is een sieraad voor de Zak van Zuid-Beve land. „Eén van de mooiste kerken in de wijde omgeving", zegt Simon Meijers, secretaris van het college van kerkrent meesters, uit de grond van zijn hart. Maar wie goed kijkt, zeker naar de to ren, schrikt. Stenen zijn op veel plekken weggerot. Voegwerk laat los of is er al uit. Niet te geloven. Meijers prijst zich gelukkig met zijn collega's Jannie Nieuwen huijse-de Schipper (voorzitter) en Piet van Westen (penningmeester): De ge meente Borsele is verantwoordelijk voor de kerktoren. Leve de Franse kei zer Napoleon die kerktorens mili tair-strategisch vond en in overheids handen bracht. De protestantse gemeente van Nisse. die 134 doopleden telt, heeft de handen al vol aan de eigenlijke kerk. „Veel meer inwoners dan Nisse nu heeft, heeft het dorp nooit gehad", weet Meijers, „een goede zeshonderd." Toch is er zo'n enorme kerk gebouwd, van 1425 tot 1525. Waarom? Van Westen stelt nuch ter vast: „Het was gewoon een prestige kwestie in die tijd van de heren van Bor- selen. Ze waren machtig, hadden een buitenhuis in Nisse en gingen hier ook ter kerke. Vandaar." „Niet dat we de kerk zouden willen missen", voegt voor zitter Nieuwenhuijse-de Schipper di rect toe. „Zeker niet", vallen Meijers en Van Westen haar bij. Een zorg is het kerkgebouw zeker wel, een grote zorg zelfs. Want niet alleen de kerktoren heeft een stevige opknap beurt nodig, ook de kerk is aan een res tauratie toe. Niet zo ingrijpend, maar toch. Schilderingen Van Westen loopt de kerk in. Het inte rieur is machtig. In het eerste, oudste ge deelte, de wandelkerk, sieren enkele muurschilderingen de wanden. Ze herin neren aan de jaren dat de protestantse kerk nog in rooms-katholieke handen was, gewijd aan Maria. Ook het achter ste deel van de kerk, het koor, is rijk aan roomse elementen. Twaalf apostel beelden staan er te pronken. „Ze ston den zeker te hoog, toen de eerste protes tanten zich uitleefden op beelden in rooms-katholieke kerken", merkt Nieu wenhuijse-de Schipper op. Met een zaklamp in de aanslag gaat Van Westen na een eerste rondleiding recht op zijn doel af. Hij wijst in de noordzijbeuk omhoog" naar de spanten. „Zie je dat?" Van Westen licht bij en het wordt zichtbaar. In het hout zitten scheuren, stukken zijn weggerot. De oorzaak is weggenomen. „Het zink van de goten was oud. Er vielen gaatjes in. Water lekte naar binnen. Alle goten zijn inmiddels vernieuwd, maar de schade aan de spanten moet nog wel worden vei'holpen." Het is niet alles wat er aan het kerkge bouw moet gebeuren. Van Westen stapt naar buiten en richt zijn blik op het leien dak. „Het leiwerk is aan het einde van zijn levensduur. De leihaken roes ten door." Wat dit tot gevolg heeft, laat zich raden. Hier en daar zijn leien losge schoten. „Repareren kan niet meer, want er zitten te weinig ladderhaken op het dak", zegt Van Westen. „Er zijn meer laddei'haken nodig. Zolang die er niet zijn, mag er niet op het dak ge- werkt worden." Geld is nodig, veel geld, om de kerkto ren én de kerk van Nisse weer als nieuw te presenteren. Of beter gezegd: te be houden voor het nageslacht. Voor toren en kei'k gaat het om een bedrag van ruim 1,6 miljoen euro, waarvan dik een half miljoen voor de kerk. De protes tantse gemeente van Nisse heeft ex-voor gespaard, met dank aan alle vrijwilli gers die elk jaar meehelpen aan een rom melmarkt voor de kerk. Maar alles zelf ophoesten, dat kan de kei'kelijke gemeente niet. Met Borsele is subsidie aangevraagd bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het is 'een laatste kans'. De x-ijksoverheid heeft het voornemen alleen nog een bijdrage te geven voor de instandhouding van mo numenten, niet voor de restauratie. Voor het einde van het jaar moet het duidelijk zijn of de kerk en de kex-kto- ren van Nisse snel in de steigers kan. Van Westen: „Het wordt spannend." De kerkrentmeester heeft wel enig vertrou wen in een goede afloop. „We stonden provinciaal bovenaan de lijst, tot de re gels veranderden. Krijgen we toch niets, dan wordt het pappen en nathou den, lapwerk." Wachtlijst jeugdzorg slinkt DEN HAAG - Zeeland boekt goede resultaten in het weg werken van cle wachtlijsten in de jeugdzox-g. Dat blijkt uit een bx-ief die staatssecretaris Ross (CDA, Volksgezond heid, Welzijn en Sport) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Begin dit jaar wachtten in Nederland ruim 5000 kinderen langer dan xxegen weken op jeugd zorg. Aan het eind van het jaar moeten dat er nul zijn. Daax-voor heeft staatssecretaris Ross prestatiecontracten met de provincies gesloten. In een tussem-apportage meldt ze dat inmiddels 58 pro cent van de afspraken is gerealiseerd. In Zeeland ligt dat percentage op 76 procent. Van de 184 jeugdigen waarvoor de px-estatieafspraak geldt, zijn er inmiddels 140 in zorg genomen. Bloembakken tegen inkijk HULST - Een bewoonster van een appartement op de hoek van de Van der Maelstedeweg en de Zoetevaax-t heeft bij de gemeente geklaagd dat ze last heeft van pas santen die vlak langs haar raam lopen. De voetgangex's ne men dan de koi'tste weg en lopen niet over het pad dat hiervoor bedoeld is, In samenspraak met de vrouw èn Woonstichting Hulst, de eigenaar van het seniorencom plex, heeft de gemeente Hulst daarom twee grote bloem bakken geplaatst. Passanten moeten nu langs de bakken lopen en komenzo niet meer langs het raam. Slot Mozartfestival uitgesteld ZIERIKZEE - Het slotconcex-t van het Zierikzeese Mozax-t- festival is uitgesteld. In verband met de slechte staat van het sierstucwei'k in de Nieuwe Kerk heeft 'de organisatie besloten de finale van de acht maanden durende manifes tatie in tijd te verplaatsen naar 17 maax-t volgend jaar. Overwogen is nog uit te wijkerx naar een andere locatie. Omdat alle andere activiteiten sinds april ook in de Nieu we Kerk hebben plaatsgevonden, is.daar echter van afge zien, aldus M. van der Veer. De bijzondere klank van het kerkox-gel en de akoestiek van de ruimte heeft eveneens een rol gespeeld in dat besluit. De passepax-touts die voor 4 november zijn uitgegeven, blijven geldig. Dat betreft ook de uitnodiging voor de do nateursavond van de Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk. Het gebouw wordt de komende weken ontdaan van los zittende ornamenten onder de kap. Tot die tijd is de Nieu we Kerk uit veiligheidsoverwegingen gesloten voor pu bliek. Caravan schaart in tunnel TERNEUZEN - De oostbuis van de Westerscheldetunnel is gistermiddag rond kwart voor'twee enige tijd afgeslo ten geweest na een eenzijdig verkéersongeval. Een 61-jari- ge man uit Heinkenszand reed in zijn pex-sonenauto met cax-avan in de richting van Zuid-Beveland. Toen hij een andere personenauto wilde inhalen, begon de cax-avan te slingeren. De bestuurder heeft geprobeerd te remmen, wat resulteerde in het scharen van de caravan. Toen de po litie ter plaatse arriveerde, lag de caravan op zijn kant. Aanvankelijk is de tunnel even helemaal afgesloten ge weest, daarna werd de westbuis weer vrijgegeven voor verkeer. Een takelwagen heeft 'de caravan weggesleept. Bij het ongeval raakte niemand gewond. Advertentie TAV-L1 hel spectaculaire Theatre-systeem Esprit-designlijn BLUEKEIMS www.bluekens.com Bergen op Zoom - Roosendaal Breda - Oosterhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31