Beursfondsen simpele prooi Pindakaas van suikerbiet s PZC Antwerpse haven speurt naar nucleaire vracht Ontziltingsplatform klaar voor gebruik Starbucks verstevigt greep op China Vraagtekens bij waardevast wonen 25 Stork wacht met reactie op F plan splitsing Kwart zou rijp zijn voor overname door durjkapitalisten Londense taxi verovert China profijt donderdag 26 oktober 2006 VAARDEN - Het industrieel concern Stork heeft in het derde kwartaal van dit jaar meer jfjnst behaald dan de markt ver nachtte. Het bedrijf profiteerde onder meer van een aanzienlijk lagere belastingdruk. De winst Over geheel 2006 zal het record- lesultaat van 2005 „duidelijk overtreffen." Dat heeft Stork gisteren bekendgemaakt. get bedrijf uit Naarden wacht vooralsnog met het geven van een officiële reactie op het voor- |epji gelvan de grootaandeelhouders itnj Centaurus en Paulson om het be dil- drijf op te splitsen. Op een recen- oeta tt aandeelhoudersvergadering stemde een ruime meerderheid de aandeelhouders in met de plannen van de beleggings maatschappijen om de divisies he: food Systems en Technical Ser- x «j vices af te stoten en alleen ver- ?r Id- dér te gaan met het onderdeel Aerospace. Stork streeft ernaar om half november met een reac- ge te komen, Het concern wil nog af van de di- kka van onze redactie economie UTRECHT - Een kwart van de Nederlandse beursfondsen is in teressant voor overname door in vesteringsmaatschappijen. Be langrijkste motieven voor over name zijn scenario's waarbij het overgenomen bedrijf wordt gesa neerd of opgesplitst. Een enkele keer kiest de investeerder een groeiscenario. Dit staat in het onderzoek 'Bar baren aan de poort - wie zijn de volgende kandidaten' van mana gement- en adviesbureau Beren schot. Er zijn 75 Nederlandse beurs fondsen op achttien punten on derzocht om vast te stellen of ze aantrekkelijk zijn voor overna me door private investeerders: negen financiële indicatoren werden onder de loep genomen, (op het gebied van winstgevend heid, beurswaarde, financie ringsstructuur en groei of winst mogelijkheden) alsmede negen strategische indicatoren (op het gebied van mogelijkheden tot groei of ontvlechten, aantrekke lijkheid van de markt, marktpo sitie en kwaliteit van het mana gement). Berenschot concludeert dat vij f- tien van de 75 onderzochte be drijven aantrekkelijk zijn om dat het rendement omhoog kan en delen kunnen worden ver kocht. Vijf bieden mogelijkhe den voor versnelde groei. Ondergewaardeerd 'Ondernemingen die het doelwit worden van durfkapitalisten, zijn ondergewaardeerd, hebben een groot onbenut groeipoten tieel, omvangrijke liquide mid delen, een onsamenhangend acti viteitenpakket of onvoldoende rendement,' schrijft consultant Hendrik Jan Kaal van Beren schot. 'Stuk voor stuk factoren die door tijdig investeren in stra tegievorming en realisatie voor komen kunnen worden.' Een hel dere strategie leidt volgens Be renschot tot een betere waarde- ring van het bedrijf en verkleint de kans dat een investeerder het bedrijf opkoopt om het voor een veel hogere prijs door te verko pen. Andere maatregelen ter visie Prints. De voorbereidingen ÜiKï voor het verkoopproces zijn in lie afrondende fase. „Door voor al de torenhoge nikkelprijzen is de markt echter momenteel in stabiel, wat naar verwachting een vertragend effect op het ver- lioopproces zal hebben", aldus het bedrijf. Nikkel is een belang rijke component van de textiel- dfukmachines. tDë nettowinst bedroeg in het af gelopen kwartaal 25 miljoen eu- to tegenover 18 miljoen euro [den jaar eerder. Analisten reken den gemiddeld op een winst van miljoen euro. De winststij ging is grotendeels te danken aan de onbelaste boekwinst op clifi! "dé verkoop van het onderdeel •r K ÉörkSphere. De omzet daalde iht, van 459 tot 458 miljoen eu- ito. Het bedrijfsresultaat van 'Stork nam met 2 miljoen euro toe tot 27 miljoen euro. Het con cern handhaaft de bij de half jaarcijfers uitgesproken ver wachting dat het bedrijfsresul taat dit jaar met 5 tot 15 pro lcent daalt ten opzichte van {2005. Dit betekent dat het be- idiijfsresultaat dit jaar 110 tot 122 miljoen euro bedraagt. ANP sieof jisct: ATHENE - 's Werelds eerste drijvende ontziltingsplatform is klaar voor ingebruikname in de Griekse hoofdstad Athene. Het geheel met Griekse technologie gebouwde gevaarte produceert genoeg energie om grote hoeveelheden zeewater in drinkwater om te zetten. Het plat form is onder alle weersomstandigheden inzetbaar en kan gemakkelijk naar elk Grieks eiland worden vervoerd waar watergebrek heerst. foto EPA zelfverdediging zijn eerder in vesteren in innovatie en trach ten marktleiderschap te berei ken, aldus de onderzoekers. Automatiseerder Getronics is volgens Berenschot de meest aantrekkelijke overnameprooi. Druk Durl'investeerders stropen al een tijd de markt af op zoek naar lucratieve investeringen. Zo viel uitgever VNU al ten prooi aan hen. Industrieconcern Stork en supermarktbedrijf Ahold verzetten zich al enige tijd tegen de druk van durfkapi talisten die hun strategie willen wijzigen. Ook chipmachinefabri kant ASMI, voedingsbedrijf CSM en oliemaatschappij Shell hebben te maken (gehad) met ac tivistische aandeelhouders. Volgens Berenschot maken ook bedrijven die momenteel in het vizier liggen van durfkapitalis ten onderdeel uit van de twintig kandidaten. De lijst met alle be drijfsnamen wordt later deze week gepubliceerd in het tijd schrift Elsevier. ANP/ GPD/ Novum SHANGHAI - De wereldbe roemde Londense taxi gaat zijn entree maken op de Chinese we gen. De fabrikant van het zwar te model TX4, het Britse bedrijf Manganese Bronze Holdings, heeft daarvoor een alliantie ge sloten met de Chinese autofabri kant Geely. Van de speciale taxi, waarin pas sagiers tegenover elkaar kunnen zitten, rijden 21.000 exemplaren in Londen rond. Hoge productie kosten hebben tot dusver een sterke expansie naar het buitern land tegengehouden. De taxi's voor de Chinese markt worden gemaakt in Shanghai, zo heb ben Manganese en Geely afge sproken. Manganese krijgt daar mee zijn eerste vestiging buiten Groot-Brittannië. ANP/AFP door Bart De Clerck ANTWERPEN - Als eerste Bel gische haven beschikt Antwer pen sinds deze week over een ge avanceerd systeem om radioac tieve ladingen op te sporen. Het systeem is in gebruik genomen óp aandringen van de Ameri kaanse overheid. Later volgen ook de havens van Zeebrugge en iGent. De Verenigde Staten willen met Ih'et nieuwe systeem verhinderen 'dat terroristen via de Antwerp se haven massavernietigingswa- Amerika binnensmokke- (len. Amerika investeert zelf veer tig miljoen dollar in het beveili gingssysteem. Het gaat om een s opgezet project van het iAmerikaanse Departement of rgy. Binnen twee jaar vol- de havens van Zeebrugge en 'Gent, ook met medewerking van VS. Met behulp van 54 .detec- ïiepoorten worden de tien Ant werpse containerterminals in principe waterdicht afgesloten. Vrachtwagens die de terminals in- en uitrijden, moeten zo'n loort passeren. Wordt er stra- gemeten, clan wordt de truck geblokkeerd en onder zocht door een speciaal meet- team van de Belgische douane. De 54 detectiepoorten worden bediend vanuit een alarmcentra le op beide oevers van de Schel de. De Amerikaanse ambassa deur in België, Tom Korologos, noemt Antwerpen een wereld wijd voorbeeld op het vlak van detectie van nucleaire en radio actieve ladingen. Specialisten „Iedere keer als een handmatige controle ter plaatse bevestigt dat er verdachte straling is, ha len onze douaniers er de specia listen van het Federaal Agent schap voor Nucleaire Controle (FANC) bij. De container wordt dan apart gezet met het oog op een nader onderzoek", zegt Noël Colpin, directeur-generaal van de Belgische douane. Volgens de douanebaas zou dit één tot twee keer per maand kunnen voorkomen. „En dan gaan we er eerder van uit dat we op een illegaal nucleair of ra dioactief afvaltransport stuiten dan op een terroristische la- ding." Dat de Amerikanen in Antwer pen voort wilden maken is niet toevallig: Als derde grootste con tainerhaven ter wereld ver scheept Antwerpen elk j aal meer dan een miljoen containers naar Noord-Amerika. SJANGHAI - Twee mannen drinken een kop koffie in een koffie shop van Starbucks in de Chinese stad Sjanghai. De Amerikaan se koffieketen heeft de greep op zijn activiteiten in China verste vigd door een van zijn partners in het land uit te kopen. De onder neming wil harder groeien op de Chinese markt. De komende ja ren moeten er duizenden zaken worden geopend, zo liet Star- bucks-bestuurder Martin Coles gisteren weten in de staatskrant China Daily. Starbucks heeft nu de controle over een onderne ming die in het noorden van China zestig koffiezaken exploiteert. Er zijn 190 Starbucks-zaken in heel China, foto Qilai Shen/EPA Schenkstroop heeft haast. Een slech te eigenschap. Met dikke stroop duurt het feest langer. En dikke stroop maakt moderne kunst. Hij vloeit lang zaam. Hij wil eigenlijk niet van de le pel af. En als er eindelijk een klodder Paar beneden is gezakt blijft de verbin ding tussen de lepel en de pannenkoek P) stand. De gouden stroopdraad be gint vlak boven de pannekoek snel te bewegen en tekent een fascinerend pa troon. Prachtige bekers zijn het ook. Van pa pier met een waslaagje tegen het lek ken, Keukenstroop met een fiere 'Frie- sche' vlag er op. Of die met een subtiel trotische afbeelding van de 'Zeeuw- sche Boerin'. it zeuren we toch tijdens de kunstge- schiedenisles over de geheimzinnige Mona Lisa, of ze lacht of dat ze lijdt. We hebben er zelf een, op onze eigen be ker stroop uit Zeeland. Mooi en lekker. Ik heb allebei de be kers in huis, het geeft een rijk en dik te vreden gevoel, twee stropen. En keu kenstroop zou je een eerlijk product kunnen noemen. Het is precies wat je denkt dat het is. En je weet wat je er aan hebt. Neem je er veel van dan word je misselijk. Maar een spekpannenkoek met stroop is zo ongeveer het hoogst haalbare. Het hoogste culinaire stand je. Loop toch heen, chef, met je dinge tje op een bedje van rucola met pijn boompitten. Vanzelfsprekend is het niet, dat produc ten zijn wat je denkt. Neem ketchup. Jaren geleden was ik in de ketchupfa- briek van Heinz in Eist. Ik wilde weten hoe het werd gemaakt. Ik mocht het zien, maar weten mocht ik niet zo veel. Buiten de fabriek stond een tankwagen met suiker te lossen. De tank schuin omhoog zodat de suiker er uit kon glij den, door een slurf de fabriek in. Ik had me tot clan niet gerealiseerd dat er suiker in ketchup zit en vroeg hoe veel er wel niet in gaat. Dat was het geheim van Heinz, zei Heinz. Er zijn nog steeds flessen ketchup van Heinz waar niet op staat hoeveel suiker er in zit. Maar Brusselse regels schrijven voor dat het er wel de gelijk op moet staan. En nu zegt een Heinzman, als ik er naar vraag, dat de fabrikant open kaart wil spelen. Nieuw beleid, we mogen voortaan alles weten. Welnu, een kwart van de ketchup be staat uit suiker. Er zijn andere merken met zelfs dertig procent suiker. Menig ketchupverslaafde die ik het vertel, valt van zijn stoel. Nooit gedacht dat in ketchup veel meer suiker zit dan in co la. Nooit geweten dat je een vermomde schep suiker op je hamburger doet. Neem een ander 'eerlijk' product. Pin dakaas. Is gemaakt van pinda's. Geen speld tussen te krijgen. Pinda's zijn vet en dat vet is goedge keurd door de eetwetenschap en het Voedingscentrum. Er is werkelijk hele maal niets tegen een boterham met pin dakaas. En je weet precies wat je eet. Maar door verwarrende berichtgeving over vet en door de zenuwencampagne van de overheid - Let op Vet - zijn mensen gaan denken dat je van vet dood gaat. En dus van wat minder vet, wat minder dood. Calvé heeft daarom een pinda kaas in een potje met op het etiket de aanbeveling '25 procent minder vet'. En waarom? „Omdat mensen op vet let- Macau onttroont Las Vegas HONG KONG - Macau is het grootste gokparadijs van de wereld. De Chinese administratieve regio haalt meer gok- geld binnen dan de befaamde Amerikaanse stad Las Vegas, blijkt uit onderzoek van het consultantsbureau Globalanalysis. In september verdienden casino's in Macau 576 miljoen dollar ofwel 37 procent meer clan in dezelfde periode vo rig jaar. Als de stijging wordt doorgetrokken naar de ove rige maanden, komt de regio uit op een jaarinkomen van ruim 6,6 miljard. ANP/AFP Vista te bestellen met kerstkorting SEATTLE - Door een serie tegenslagen is de opvolger van Microsoft Windows pas begin volgend jaar klaar. Toch wil de Amerikaanse softwaregigant tijdens de kerst inkopen al profiteren van het nieuwe besturingsprogram ma Vista. Microsoft gaat gebruikers van Windows die willen over stappen op Vista kortingsbonnen geven als zij de soft ware nog voor de kerst aanschaffen. De korting geldt ook voor de nieuwe versie van de kantoorsoftware van het be drijf. Klanten moeten vervolgens wel wachten op het pro duct. Aanvankelijk wilde het softwareconcern Vista in dé tweede helft van dit jaar lanceren. ANP Honda boekt recordresultaat TOKIO - De Japanse autofabrikant Honda heeft in de eer ste helft van zijn op 1 april begonnen boekjaar 11 procent meer winst behaald. De nettowinst kwam uit op 271,3 miljard yen (1,8 miljard euro), een record. Honda profiteerde vooral van een ster ke verkoop in de Verenigde Staten, waar Japanse auto's populair zijn vanwege het lage brandstofverbruik. ANP/AFP LCD-tv melkkoe voor Sharp OSAKA - Iiet Japanse elektronicaconcern Sharp heeft in het tweede kwartaal van zijn gebroken boekjaar meer winst behaald. Het bedrijf profiteerde vooral van de wereldwijd toegeno men vraag naar grote platte televisies. Sharp blijkt dit product efficiënter te kunnen maken dan concurrenten. De nettowinst steeg met 33 procent tot 22,7 miljard yen (151,2 miljoen euro) ten opzichte van vorig jaar. De omzet steeg met 7,3 procent tot 771,9 miljard yen (5,2 miljard eu ro). Sharp verdient ten opzichte van concurrenten momen teel het meeste geld op de markt voor LCD-televisies. Jaarlijks gaat hier 44 miljard dollar in om. ANP Verkoop vrachtwagens stijgt fors BRUSSEL - Transportbedrijven hebben in september veel nieuwe vrachtwagens gekocht, vlak voordat een schonere maar duurdere motor verplicht is geworden. De verkoop in Nederland (1632 stuks) was 57 procent ho ger dan in dezelfde maand een jaar geleden. Voor heel West-Europa was de toename 35,2 procent, meldde de vereniging van Europese autofabrikanten ACEA gisteren. De Europese Unie heeft vanaf 1 oktober een zogeheten eu ro 4-motor verplicht voor vrachtwagens. ANP ten", zegt mevrouw Klantenservice van Unilever. Mensen die willen afvallen? „Nee, je eet geen pindakaas om af te vallen", zegt Klantenservice. Maar waarom dan minder vette pindakaas? „Omdat mensen op vet letten." Zo kunnen we eindeloos doorgaan. Be ter de pot pindakaas een slag draaien, leesbril op en de kleine lettertjes lezen, achterop. Eerlijke pindakaas is van pin da's gemaakt. Maar de minder vette is een geniepig product. Het vet is vervan gen door stroop. Je eet, als je wel op vet let maar niet op de kleine lettertjes op het potje, pindakaas die voor een kwart uit suikerstroop bestaat. „Want als je er iets uit haalt, moet je er iets anders in doen", zegt Klantenservice. Adembenemende logica. Wouter Klootwijk door Eric de Bie Voor elk probleem is er wel een oplossing en slim me marketingkoppen bij com merciële bedrijven spelen daar vaak op in. De vraag is alleen wie van een dergelijke oplossing het meest profijt trekt. In die categorie valt de 'pri meur voor de Nederlandse markt' die het Zwitserse ver zekeringsbedrijf Swiss Capi tal Guarantee deze maand aankondigde. Vanaf januari wordt volgens de Zwitsers de 'Waardevast Wonen Overeen komst' gelanceerd. Die over eenkomst garandeert dat de waarde van een gekochte wo ning in tien jaar maar liefst 55 procent stijgt. Bij de over eenkomst is tevens een verze kering tegen arbeidsonge schiktheid, woonlasten en overlijdensrisico inbegrepen. Met de overeenkomst zegt Swiss Capital Guarantee potentiële woningkopers tege moet te komen. Het blijkt na melijk dat de koop van een woning vaak wordt uitge steld of zelfs afgeblazen om dat de geïnteresseerden bang zijn arbeidsongeschikt of werkloos te raken. Ze kun nen dan waarschijnlijk niet langer de hypotheeklasten be talen. Daarnaast speelt de eindeloze discussie over het wel of niet afschaffen van de hypotheekrenteaftrek mee. Veel potentiële kopers vrezen dat de waarde van de woning uiteindelijk niet zal stijgen. Maar die angsten worden met de 'Waardevast Wonen Overeenkomst' volledig geëli mineerd, zo belooft Swiss Ca pital Guarantee. 'Mocht de koper na een periode van tien jaar zijn huis willen verko pen, dan is Swiss Capital Guarantee verplicht het over eengekomen bedrag ervoor te betalen. Wil de koper zijn wo ning niet verkopen of kan hij ergens anders een hoger be drag krijgen, dan is hij vrij in zijn keuze', staat in de bro chure te lezen. Prima regeling, zal menigeen denken. Niet langer hoef je je zorgen te maken. Volgens Fer dinand Looyen, die het 'ver nieuwende product' in ons land lanceert, is er dan ook veel belangstelling. „Het loopt storm. Onder de belang stellenden zijn veel project ontwikkelaars' en hypotheek bemiddelaars." Maar zoals zo vaak bij dit soort verleidelijke producten zitten er addertjes onder het gras. De Vereniging Eigen Huis (VEH) had al meteen haar bedenkingen. „Het pro duct roept alleen maar vra gen op", laat woordvoerder Plans André de la Porte we ten. „Zo worden allerlei be lastingvoordelen beloofd, waarvan wij ons afvragen of de Belastingdienst daar zo maar mee akkoord gaat. Uit hun brochure wordt ook niet duidelijk wat de criteria voor de bijbehorende verzekerin gen zijn." De belangenclub van woning bezitters twijfelt verder of een huis na tien jaar niet veel méér waard is dan de beloof de 55 procent prijsstijging. „Een woning van twee ton wordt, gezien de waardeont- wikkeling van de laatste tien jaar meerwaard dan 310.000 euro", meent André de la Por te. „Verder moet van de winst nog de jaarlijkse verze keringspremie worden afge trokken." Wees dus voorzich tig, waarschuwt de VEH. Financieel adviseur Kapé Breukelaar is op de site Over- geld.nl meer resoluut. „Als ik hun site bekijk en het persbe richt lees, krijg ik het gevoel dat er weer zo'n bekende 'geld terug-actie' gaande is. Je moet de woning allereerst kopen bij een aangesloten partner en vervolgens ook nog de nodige verzekeringen afsluiten. Ik heb daar een heel slecht gevoel bij", schrijft hij. Breukelaar vraagt zich onder meer af of Swiss Capital over tien jaar nog wel bestaat. Daarnaast vindt hij het vreemd dat het bedrijf hei-ver zekert. „Maar hoe kan dat? Geen verzekeraar wil dit risi co in de boeken hebben. En wie zorgt dat je niet te veel betaalt bij de aankoop van de woning? Je kunt namelijk al leen kopen via aangesloten partijen." Niet doen dus, is zijn duide lijk advies. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25