PZC ^olop vacatures procesindustrie Liever een eigen salon Ongewenste verleidingen OV-fiets in trek Zeeland moet haast maken met aanleg containerterminal fogelijk uitweg voor personeel Pechiney Overname eigenaar Verkade tezoekers PZC-forum foor hulp aan Pechiney ecc b: 0113-315649 nvw.pzc.nl -3il:redactie@pzc.nl ütbus 31,4460 AA Goes lertèntie-explGitatie: iiord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; touws-Vlaanderen: 0113-315570; tonaal: 020-4562500. onderdag 26 oktober 2006 China aan de koffie r Jeffrey Kutterink LISSINGEN - Het sluiten van (ndeidelen van) Pechiney hoeft werknemers niet rampza- j Ie zijn. Ze kunnen in de pro- [jindustrie aan de slag, want komende jaren ontstaan in ie sector veel vacatures. Voor aarde is wel dat nu stekken [orden gestoken. lal zegt voorzitter R. van Leest in het Regionaal Platform Ar- eidsmarktbeleid Zeeland SPA). „Veel mensen die bij Pe- hiney werken zijn technisch ied opgeleid en bezitten Vapro en/of b certificaten. Die men- p maken een goede kans op Enbaan in de procesindustrie, fe komende jaren ontstaan in je sector in Zeeland veel vaca tes, omdat een aanzienlijk tel van de werknemers met ensioen gaat. Plet probleem is el dat die vacatures niet direct beschikbaar zijn." Maar daar is volgens Van Leest wel een mouw aan te passen. „Het be drijfsleven, overheid en alle be trokken instanties moeten daar om met elkaar gaan praten en af spraken maken. Er moet een plan op tafel liggen voor als het mis gaat." Vakbonden, provincie en ge meenten willen echter nog hele maal niet nadenken over slui ting. De vakbonden FNV Bond genoten, CNV Bedrijvenbond en de Unie hebben gisteren aan het eind van de middag overlegd met de ondernemingsraad van Pechiney Nederland. Hun geza menlijke inzet richting de direc tie zal zijn om de fabriek in één keer te verkopen. „We zetten dus niet in op het splitsen van het bedrijf in renda bele en onrendabele onderde len", zegt FNV-bestuurder P. Hazelager. „Wij zeggen tegen de directie dat die op zoek moet oor Steef Arts AANDAM - De Amerikaanse lackstone Group en het Britse fAI partners nemen voor 'meer i' 1,6 miljard pond (circa 2,4 illjard euro) Verkade-eigenaar nited Biscuits over. lat hebben de twee private in- tsteringsbedrijven gisteren be- fendgemaakt. PAI was al een van de bestaan de aandeelhouders van United Biscuits, dat naast Verkade on der meer bekend is van de mer ken Sultana, Delacre, Go Ahead!McVitie's en BN. Het be drijf is actief in het Verenigd Ko ninkrijk, Frankrijk, Nederland en België. De Europese Commis sie moet nog haar goedkeuring aan de overname verlenen. GPD/Novum naar een koper voor het hele be drijf." De bonden en de or dragen die boodschap volgende week uit tij dens een aantal personeelsbij eenkomsten. Of de situatie nu wezenlijk an ders is dan tijdens de verkoop van Pechiney aan Alcan kan Ha zelager niet beoordelen. „Ook voor een nieuwe koper zijn de stroomprijzen hoog." De vakbonden en ondernemings raad willen zich vooralsnog niet uitspreken over de situatie die ontstaat als er zich geen koper aanbiedt. Alles uit de kast Ook gedeputeerde M. Ie Roy (Pv dA, economie)wil nog niet toege ven aan het sluiten van de fa briek. „Ik haal, samen met de ge meenten, alles uit de kast om sluiting te voorkomen." Ze praat morgen met de onderne mingsraad en snel daarna met de directie. „Mijn inzet is net als dat van de bonden: in één keer verkopen. Verder roep ik de so ciaal economische consultatie groep bij elkaar en open de lij men- naar Den Plaag en Brussel. Als een concern Pechiney wil ko pen, maar vragen heeft over wat dan ook moeten die snel kunnen worden beantwoord. Samen met de gemeenten gaan we nog in gesprek met Delta. En we pra ten met Tweede Kamerleden om te zorgen dat ze hun afschuw die ze hebben uitgesproken over het te koop zetten van Pechiney ook verzilveren." VELSEN - Oud-astronaut Wubbo Ockels (m) opende gisterochtend de honderdste OV-Fiets Box bij de pont in Velsen-Zuid. De populariteit van de OV-fiets blijft explosief groeien. Het aantal pashouders nam sinds vorig jaar met tienduizend toe tot 30.000 en het aantal ritten groeide van 189.000 naar ongeveer 300.000, maakte de stichting OV-fiets gisteren bekend bij de steiger van de snelle Connexion-ferry (Amsterdam-Velsen) in Velsen-Zuid. De ge meente Velsen heeft een primeur met de eerste automatische OV-Fietsbox. Deze fietsenstal ling met veel glas is 24 uur per dag toegankelijk voor mensen die beschikken over een pasje voor de OV-fiets. De huurkosten bedragen 2,75 euro en voor dat bedrag kan de klant de fiets maximaal 20 uur gebruiken. foto Koen van Weel/GPD !oorBen Jansen GOES - Twee derde van de deel- leincrs aan het PZC-internetfo- iim over Pechiney vindt dat het iluminiumbedrijf in Vlissin- !en-Oost niet aan zijn lot mag torden overgelaten. „Ja, anders pat dit goedlopende bedrijf de knoppen met weer zo «el werklozen er bij", ant- toordt Jannema op de vraag of Ie Nederlandse overheid het alu- liniumbedrijf moet helpen. fot die overheid rekenen veel ersonen die hebben gerea- serdi gemakshalve ook ener- je-onderneming Delta. Dat die tchiney op dit moment niet tot aar klantenkring mag rekenen, naakt niet uit. Delta moet over brug komen door Pechiney dektriciteit aan te bieden voor «n prijs die de aluminiumsmel ter in staat stelt internationaal Concurreren. Dividend Dat mag best ten koste gaan van »t dividend dat Delta haar aan- ieelhouders (de provincie Zee- ffld en de gemeenten) uitkeert. De provincie weet uit gekkig- tód niet wat ze met het geld Boet doen", vindt forum-deelne- aerBertus. Gnder degenen die de forum- Haag met ja beantwoorden, zijn mgal wat werknemers van Pe- 1 tliiney, hun familieleden en vrienden. Die vinden ondersteu ning van de aluminiumfabriek vanzelfsprekend hoogst verant woord. „Natuurlijk moet de overheid hier de helpende hand bieden", meent Gerard Niemantsver- driet. Verlies van 750 arbeids plaatsen is op de Zeeuwse schaal naar zijn oordeel een be hoorlijke ingreep. Ander werk ligt niet voor het op scheppen. Niemantsverdriet: „Zeker niet als je een bepaalde leeftijd heb bereikt, wat hier clan ook in veel gevallen het pro bleem is." Op de vraag op het forum op www.pzc.nl hadden gisteravond 46 personen gereageerd. Van hen achtten 32 overheidshulp aan Pechiney zonder meer op zijn plaats. Niet zo heet Acht personen vinden van niet. Een van hen meldt: „De hoge energiekosten zijn al jaren een probleem binnen Pechiney. Al tijd is er een oplossing gekomen, dus ook deze keer zal de soep wel niet zo heet gegeten wor den." Deelnemer Slabbekoorn oordeelt: „Bedrijven moeten zich zelf maar bedruipen." De overige zes die de moeite heb ben genomen op het forum te reageren, spreken zich niet dui delijk uit over de vraag of Pechi ney door de overheid moet wor den geholpen. - op eigen benen - door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het keuzevak algemene ondernemersvaar digheden dat het ROC- zijn leerlingen aanbiedt, heeft Ta- litha Schuhmacher uit Zierik- zee destijds niet gekozen. Achteraf gezien was dat wel handiger geweest. Maar toen zij eerst de oplei ding schoonheidsspecialiste en later de kappersopleiding volgde, was ze helemaal niet van plan om voor zichzelf te gaan beginnen. Na een jaar loondienst kwam ze er achter dat een eigen on derneming misschien toch zo gek niet was. „Ik werkte in een kapsalon en dat beviel me niet zo, ik deed dingen lie ver anders", vertelt de kers verse onderneemster. Investering „Bovendien is een schoon heidsalon toch meer mijn ding. En dus heb ik de stap genomen met mijn eigen beautysalon Talitha." De grootste investering was de behandelstoel met toebe horen. Gelukkig kon Schuhmacher die via een kennis tweede- Talitha Schuhmacher in haar schoonheidssalon. „Bij mij stap je helemaal netjes de deur uit." foto Marijke Folkertsma Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In Op eigen benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag: Beautysalon Talitha in Zierikzee. hands aanschaffen. Dat scheelde enkele duizenden eu ro's. Ook moest zij een keuze maken in de behandelproduc- ten. Via internet heeft Schuh macher monsters opgevraagd en vertegenwoordigers kwa men hun waren aanprijzen. Uiteindelijk werd het Osaïne, een Italiaans merk dat nog maar kort op de Nederlandse markt is. Schuhmacher: „Ik wilde graag een fris, jong merk zon der al te veel poespas en op natuurlijke basis. Osaïne werkt met algen en zeewier, je zou het bij wijze van spre ken kunnen eten." Schuhma cher, die een aanvullende cur sus in deze productlijn heeft gevolgd, zegt de eerste in de provincie Zeeland te zijn die met dit merk werkt. Een gedegen marktonder zoek heeft zij niet gedaan. „In het telefoonboek staat wel een aantal salons in de buurt en er zijn er vast ook die niet in het telefoonboek staan", vertelt Talitha Schuh macher. „Maar ik denk met Osaïne een goed beautyproduct te hebben. Bovendien heb ik een extra servicekwartiertje ingepland voor hairstyling. Want als je na een behande ling uit de stoel komt, ziet je gezicht er weer goed uit, maar je haar vaak niet. Bij mij stap je helemaal netjes de deur uit." ITetenschap is duur. Om de hoge kosten te financieren wordt 'keds vaker voorgesteld dat universi teiten aankloppen bij het bedrijfsleven. Dear zitten gevaren aan die makkelijk Korden onderschat. De Koninklijke Nederlandse Academie 'en Wetenschappen (KNAW)een se- teet gezelschap hoogleraren dat op de «es staat voor de kwaliteit van de we tenschap in Nederland, heeft vorig jaar Kn hoekje uitgebracht onder de veel- !eggende titel: 'Wetenschappelijk on derzoek: dilemma's en verleidingen'. Dén van die verleidingen ontstaat wan- or onderzoekers financieel belang wijgen bij hun resultaten. Dat kan ge- deuren wanneer bedrijven hun onder- roek financieren. 'tot hoekje van de KNAW geeft een aan telvoorbeelden van ongewenste efec- Sommige gevallen zijn al lang be kend bij een groot publiek, maar als je het zo bij elkaar zet blijkt er sprake van onthutsende ontwikkelingen. In 1992 werden 14 wetenschappelijke tijd schriften uitgeplozen. Daaruit bleek dat in een derde van de gevallen de au teurs een financieel belang hadden bij de uitkomsten van het onderzoek waar over ze rapporteerden. Daarmee bind je kat wel op het spek. Zeer verdacht is natuurlijk de situatie in de tabaksindustrie. In een onderzoek werden 106 overzichtsartikelen beke ken die een oordeel gaven over de scha delijkheid van roken. Er was maar één aspect waarmee voor speld kon worden welke conclusie in een artikel werd getrokken: of de schrij vers van het artikel een band hadden met de tabaksindustrie of niet. Ook in de medische wereld zijn de gevaren groot. Zo werd er door onderzoekers getwist over de effecten van een bepaald mid del tegen hoge bloeddruk. Dat is een normaal verschijnsel in de wetenschap: resultaten zijn zelden van begin af aan eenduidig. Wat je dan vooral wilt is een integere en belangen loze afweging van de verschillende ef fecten. Maar in dit geval kon worden vastge steld dat alle onderzoekers die tot een positief oordeel kwamen over het medi cijn een relatie hadden met de indus trie (adviseur, sponsoring van hun on derzoek, betaalde voordrachten, etc). Slechts in 2 van de 70 publicaties werd duidelijk en volledig informatie gege ven over deze banden. Dezelfde situatie werd vastgesteld bij wetenschappelijke publicaties over me dicijnen tegen kanker. In studies die door de industrie werden gesponsord, werden acht keer minder vaak ongun stige conclusies getrokken en 1,4 zo vaak gunstige conclusies gerappor teerd dan in studies die werden gespon sord door non-profit organisaties. Ook bij voedingsmiddelen kunnen grote fi nanciële belangen meespelen. De Ame rikaanse Food and Drug Agency regelt de toegang van nieuwe voedings- en ge neesmiddelen tot de markt. In 2000 bleek de helft van de adviseurs finan cieel belang te hebben bij het beoordeel de product. Het ergst is dat op sommi ge terreinen van academisch onder zoek, zoals in de bio-medische vakken, nauwelijks nog onafhankelijke deskun digen te vinden zijn. Het toonaangevende New England Journal of Medicine heeft in 2002 zijn normen over belangenverstrengeling moeten versoepelen: onafhankelijke au teurs en adviseurs waren niet meer in voldoende mate te vinden! Integriteit is in de wetenschap minstens zo belang rijk als in de boekhouding. Onderzoe kers zijn mensen die gevoelig zijn voor hun omgeving, net als ieder ander. Cor ruptie gebeurt natuurlijk niet plat en direct, met artikelen van gewenste strekking in opdracht. Het gaat subtiel, sluipend, ongemerkt, zoals een vrouw van allure een man verleidt. De wetenschap is geen corrupte bende. Onderzoekers zijn integere mensen, maar als je ze inpakt in een wereld van belangen worden ongemerkt hun afwe gingen en keuzen beïnvloed. En hun mogelijkheden. In de psychiatrie is royaal geld beschik baar voor onderzoek naar pillen, nau welijks voor onderzoek naar andere be handelwijzen. Ik weet niet of een volgend kabinet ook aan normen en waarden wil werken. Maar laat het de wetenschap niet bloot stellen aan de verleidingen. Joop Hartog Hemavaatdoek in Franse schappen DEN HAAG - Hema zet voet aan de grond in Frankrijk. De kéten levert sinds kort artikelen onder eigen merk aan het warenhuis Little Extra in Maurepas, een plaats onder de rook van Parijs. Het warenhuis zocht al enige tijd naar expansie in Frank rijk. Toen het Franse warenhuisconcern Auchan zich meldde bij Hema voor samenwerking in zijn nieuwe for mule Little Extra waren de twee het snel eens. In het Franse warenhuis staan de lunchboxjes met opdruk van Jip en Janneke naast de Hema-vaatdoeken. GPD Vedior koopt Brits uitzendconcern AMSTERDAM - Uitzendorganisatie Vedior neemt een be lang van 70 procent in het Britse Armadillo, specialist op het gebied van het uitlenen van interimmanagers. De over name wordt gedaan via Vedior-dochter Albemarle. Vedior zwijgt over de overnamesom. Armadillo zendt managers uit naar onder meer de finan ciële sector en naar grote ondernemingen op het gebied van consumentengoederen. ANP Fifth Avenue duurste winkelstraat NEW YORK - Fifth Avenue in New York heeft zijn toppo sitie behouden als duurste winkelstraat ter wereld. Een winkelvloer kost hier op het duurste punt op de krui sing met 57th Street 11.364 euro per vierkante meter per jaar. Dat is een van de uitkomsten van een jaarlijks onderzoek van de internationale vastgoedadviseur Cushman Wa kefield. GPD/Novum Schade Shell-project 295 miljoen MOSKOU - De Russische milieuautoriteiten schatten de schade van het Sachalin n-project, dat geleid wordt door Shell, op 10 miljard roebel (295 miljoen euro). Het gaat om een voorlopige schatting. Rusland dreigde vorige maand de werkzaamheden aan het miljardenproject in het oosten van het land stil te leg gen omdat Shell zich niet aan de milieuregels zou hou den. DPA/ANP General Motors beperkt verlies DEN HAAG - General Motors (GM), de grootste autofa brikant ter wereld, heeft in het derde kwartaal zijn ver lies weten te beperken. De fabrikant leed een nettoverlies van 115 miljoen dollar. Vorig jaar was dat nog 1,7 miljard dollar. De omzet steeg van 47,2 miljard naar 48,8 miljard dollar. GPD/Novum door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zeeland moet snel een besluit nemen over de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Als landelijke, provinciale en lokale overheden én het bedrijfsleven niet snel de handen ineenslaan, vaart de (container)boot letter lijk aan Zeeland voorbij. De waarschuwing is natuurlijk niet nieuw. Maar Zeeuwse en Brabantse werkgevers kregen hem deze keer uit onverdachte hoek. Directeur J. Haakma van de Directie Buitenlandse Inves teringen in Nederland en H. ten Cate, lid van de Raad van Be stuur Rabobank Nederland spra ken gisteren tijdens een sympo sium over logistiek in Zeeland. De kring Zeeland-Delta van de Rabobank maakte er een weten schappelijke afscheidsbijeen komst van, omdat de kringstruc tuur komend jaar verandert. Goeree-Overflakkee sluit aan bij de banken in Zuid-Hol- land-zuid en Zeeland vormt sa men met een deel van West-Bra bant een nieuwe. Met het symposium moest ant woord worden verkregen op de vraag of het Zuid-West-Neder- land een logistieke as is of een logistiek moeras. Haakma en Ten Cate zien zeker kansen voor Zeeland als logistiek draaipunt. Maar de Zeeuwen moeten dan niet alleen onderling samenwer ken. Ze moeten dat ook doen met andere havensteden in Ne derland, Rotterdam voorop, én met bedrijven. Onderlinge naij ver heeft de haven van Ham burg bijvoorbeeld geen windeie ren gelegd, wist Haakma. Hij was voor het ministerie van Eco nomische Zaken actief in het Verre oosten, Onder meer in In donesië en China. De groei van de haven van Sjanghai is vooral te danken aan een Rotterdamse houding van 'niet lullen maar poetsen'. In de tijd dat Nederland discus sieert over het al of niet aanleg gen van een Tweede Maasvlakte of een WCT zijn in Sjanghai di verse havens voor de kust aange legd. „Samenwerking is niet on ze beste eigenschap en goed ac quisitie voeren zit ons ook niet echt in het bloed. Een beetje op scheppen over de mogelijkhe den die Nederland het bedrijfsle ven biedt doen we ook moei lijk." Om het buitenland te ver leiden tot investeren in Neder land is dat echter wel nodig, zei Haakma. Moeilijk hoeft dat niet te zijn, omdat Nederland ijzer- sterke ijzers in het vuur heeft. De bedrijfskosten zijn in Neder land, samen met Frankrijk, de laagste van West-Europa en fis caal hoort Nederland, samen met Ierland, ook al bij de aan trekkelijkste landen. Haakma: „Zeeland heeft niet al leen de meeste zonuren, maar ook BlofBluf hebben jullie no dig, maar de laatste regels van het nummer 'Aan de kust' schet sen precies wat er aan man keert. Omdat ze nooit kan kie zen tussen goed en niet zo kwaad. Maar dat is zoals het gaat hier aan de kust, de Zeeuw se kust. Als de Zeeuwen dat nou eens afleren, komt het vast en ze ker goed met de WCT." Kloosterboer De aanwezige politici en onder nemers lachten hartelijk om de vergelijking. Maar directeur J. Kloosterboer van het gelijkna mige Vlissingse op- en overslag bedrijf voor koel- en vriesladin- gen onderstreepte dat de bood schap van Haakma en Ten Cate niet in jolijt mag smoren. Voor uitlopend op de aanleg van de WCT heeft Kloosterboer zelf al een containerterminal aan de Westhofhaven aangelegd. Als de WCT er niet komt, zal hij niet schromen het werk in Zeeland af te bouwen om elders te inves teren. „Onze eerste doelstelling is niet om Zeeuwse werkgelegen heid te creëren, maar om econo misch goed te draaien." (Advertentie) VOLVO OCCASIONDAGEN 19 t/m 28 oktober Ruim 70 Volvo Used Cars CAR VILLAGE' VOLVO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23