Stouthamer blijft voetbaldier Ulijn heeft wat met Bordeaux PZC Stoorzenders vallen weg bij coach Vetter Jan Raas relatief laag in eeuwig Tourklassement Vlissingse oud-international is trainster na voortijdig einde carrière Nederlandse topschaatsers samen in een vakbond duiven donderdag 26 oktober 2006 door Roeland van Vliet GOES - Jan Raas, die acht keer de Tour de France reed en tien etappes won, staat 'slechts' 245e in het Universeel Tourklas- seinent, dat door onderzoekers van de Rijksuniversiteit Gro ningen is opgesteld. Hij is daar mee wel de hoogstgenoteerde Zeeuw. Econometristen van de universi teit hebben op de uitslagen van alle edities van de Tour de Fran ce, die sinds 1903 gereden wordt, berekeningen losgelaten en aan de hand daarvan een eeu wige ranglijst opgesteld. Deze werd gisteren naar buiten ge bracht. Op de ranglijst komen 1228 namen voor. Zij hebben ooit klassementstruien gedra gen en/of etappes gewonnen. Op de lijst staan vijl Zeeuwen. Klassiekerrenner Jan Raas, we reldkampioen op de weg in 1979, is terug te vinden op plek 245 en is daarmee de vijftiende Nederlander. Jo de Roo is de nummer 628, Cees Priem num mer 741, Theo Middelkamp num mer 779 en Maarten Ducrot nummer 977. De reden dat de hoogstgenoteer de Zeeuw relatief laag staat, is dat Raas nooit hoog stond in het eind- of een nevenklassement. Acht keer kwam hij op de deel nemerslijst voor, maar slechts twee keer haalde hij Parijs. In 1976 werd hij 83e, in 1978 24e. Michael Boogerd, die nooit de gele trui droeg en twee etappes won, staat bijvoorbeeld hoger in het Universeel Tourklassement (202e) dan Jan Raas omdat hij wel voor het klassement reed. In zijn elf Tours haalde hij tien keer de Champs Elyssées. Hij stond al vijf keer in de toptwin- tig- Nummer één in het Universeel Tourklassement is overigens Ed dy Merckx, die de Tour vijf keer won. Hij blijft nummer twee Bernard Hinault (ook vijf zeges) en nummer drie Lance Arem- strong (zeven zeges) ver voor. Amstrong en Hinault gaven min der om de nevenklassementen (berg- en puntentrui) dan Mer ckx. Joop Zoetemelk is zesde op de lijst en daarmee de beste Neder lander. Hij won de Tour in 1980 en werd zes keer tweede. door Niels Bouterse VLISSINGEN - Ilona Stoutha mer was hét Zeeuwse voetbal talent. Op 21-jarige leeftijd debuteerde ze al in het Neder lands vrouwenteam. Haar voet balcarrière zou alleen niet lang duren. Het kraakbeen in de knieën sleet en een paar jaar ge leden moest de 26-jarige Vlis singse al afscheid nemen van haar geliefde sport. Nu is ze trainster. „Ik ben er nu wel overheen", ver telt ze. „De eerste tijd heb ik nog wel eens een paar dagen wakker gelegen. Ik kon echt geen voetbal meer kijken." Stouthamer kwakkelde al vanaf haar vijftiende met knieblessu res. „Er werd mij wel gezegd dat ik rustiger aan moest doen, maar dat kon ik niet.Stoutha mer ging door met voetballen tot haar knieën totaal versleten waren. „In mijn rechterknie heb ik helemaal geen kraakbeen meer. Elke dag heb ik fast van beide knieën." De Vlissingse werd maar liefst zes keer geopereerd aan de gewrichten: vier keer rechts, twee keer links. „Nu wil ik er niks meer aan laten doen. De doktoren kunnen nog wel kraakbeen nemen uit een andere plaats in mijn lichaam, maar het moet aan ander kraakbeen hechten en dat heb ik niet meer. Ik gaf alles op voor de voetbal en dat heeft me ge nekt." Spijt heeft Stouthamer niet. Ze vond het het doorvoetballen waard. „Ik heb een leuke tijd achter de rug, die ik niet had willen missen." Op haar vijftien de kwam de Vlissingse van voet balvereniging Vlissingen over naar de jeugd van Oostkapelle. Ze bleek een scorende spits te zijn en belandde al snel in het eerste team. Ondertussen door liep ze alle nationale selecties: van de 'onder 16' tot het nationa le vrouwenteam. „Ik heb geno ten van de leuke trips met de na tionale selecties en heb veel ge leerd in die tijd. Daar heb ik nu profijt van bij het trainen." Stedoco Het trainersdiploma (niveau 3) behaalde Stouthamer in haar drie jaar studie op het cios. Na die sportopleiding werd ze voor de keuze gezet: óf verder leren óf een voetbalcarrière. „Ik heb toen gekozen voor het voetbal." In 2002 degradeerde Oostkapel le naar de eerste klasse en werd Stouthamer gevraagd, door hoofdklasser Stedoco uit Hoor naar. „Ik heb het aanbod gelijk aangenomen. Stedoco is een ge zellige club. Jammer dat ik daar maar twee jaar gevoetbald heb." Door de knieblessures eindigde ze haar voetbalcarrière bij Ste doco, maar haar trainerscar rière was daar net begonnen. „Naast het voetballen was ik de Dames 2 van Stedoco gaan trai nen. Binnen twee jaar promo veerde ik met het vrouwenteam van de derde naar de eerste klas se." Dat viel zo op dat Stouthamer werd gewaagd om assistent-trai ner en verzorgster te worden bij de Dames 1 van de Zuid-Hol landse voetbalclub. „In januari was alles geregeld, maar nog •geen maand later kreeg de hoofdtrainer plotseling te horen dat hij mocht vertrekken. Hij zou niet genoeg inzet tonen voor zijn team." Uit solidariteit met haar collega en vriend pakte Stouthamer eveneens de biezen en keerde te rug naar Zeeland. Op dit moment traint de ex-in ternational twee jeugd teams van voetbalclub Oostkapelle: De Dl en Cl-teams. Er is één meisje bij de Cl waar ze zich he lemaal in herkent. „Vivian Sturm is nog maar dertien jaar, maar zij speelt ookal bij de Zeeuwse en districtsseleeties mee. Toevallig speelt ze net als ik op de rechtsbuitenpositie. Met de goede mentaliteit kan ze heel ver komen." door Eric de Jager HEERENVEEN - De Neder landse topschaatsers hebben zich verenigd in een vakbond. NL Sporter, een onderdeel van FNV, heeft met ingang van dit winterseizoen ook een schaats- sectie. „Wij verdedigen de belangen van de schaatsers in overleg met de commerciële partijen en de schaatsbond", aldus allrounder Mark Tuitert gisteren in Heeren veen. „De sport is goed geprofes sionaliseerd, maar het laatste stapje moet nog gezet worden. Het is belangrijk dat de rijders meepraten over de toekomst het schaatsen." Oud-roeier Jochem Verberne, bestuurslid van NL Sporter, wordt de woordvoerder voor de schaatsers. „Er spelen inmid dels grote belangen in het schaatsen. Wij willen namens de rijders inzicht en inspraak in de ontwikkelingen van de sport. En we willen collectieve regelin gen treffen voor de huidige top pers en de toekomstige genera tie. Regelingen die blijvend zijn, niet voor één óf twee seizoenen. Er zijn meer dingen belangrijk dan alleen geld. Zoals trainings faciliteiten, collectieve verzeke ringen en pensioenen." Rijdersraad DSB-schaatser Mark Tuitert vormt samen met Simon Kui pers, Rhian Ket, Renate Groe- newold en Stefan Groothuis de rijdersraad die het gesprek met de sponsors, ploegen en bond aan moet gaan. „Wij hebben 's winters geen tijd om ons te be moeien met allerlei randzaken. Wij moeten presteren. Daarom hebben we NL Sporter in de arm genomen." De vakbond heeft nu nog maar 26 leden, maar dat aantal gaat volgens Mark Tuitert - op de Open Schaatsdag in ijsstadion Thialf alom genoemd als gedoodverfde titelkandidaat voor het WK allround - waar schijnlijk snel omhoog. Topsport „De meeste leden zijn nu lid van een commerciële ploeg. We zijn op zoek naar jonge talenten die daar nog niet bij zitten. In principe kunnen alle schaatsers zich aanmelden, maar het gaat wel om zaken die topsport aangaan, dus eigenlijk om rijders die minimaal aan een Nederlands kampioenschap mee doen. Als wij goed weten wat er gebeurt in onze sport, kunnen we makkelijker in goed overleg afspraken maken. Dan hoeft er niet gedreigd te worden met een staking',, zoals drie jaar gele den." GPD Ilona Stouthamer voetbalde door tot haar knieën versleten waren. Nu is ze trainster bij Oostkapelle. foto Ruben Oreel Melker uit Waterlandkerkje had al twee keer een vroege duif uit de Franse wijnstad door Fred Rabout WATERLANDKERKJE - De 56-jarige Eduard Ulijn uit Wa terlandkerkje en de Franse stad Bordeaux hebben iets met el kaar. Net zoals de Nederlandse Tourrenners een band hebben met de Franse wijnstad. In 1997 pakte hij de provinciale winst op Bordeaux en was hij derde van Nederland, dit jaar was hij al een keer de nummer twee van het land. Op 1 juli 2006 meldde een vijfjarige rode doffer zich om vier minuten voor zes in de morgen. Eduard Ulijn was als slager altijd vroeg uit de veren en nu hij een slager in ruste is, gaat hij nog steeds vroeg uit de veren. Hij was dus present. „Bij mij moet alles in orde zijn als de duiven thuiskomen. Ze hebben een prestatie geleverd en hok. Die man was het prototype van de duivenmelker uit die tijd. Alles aan die man was duif. Als je bij hem in de buurt stond rook hij zelfs naar duiven. Ik mocht op zijn hok komen, kreeg een paar duifjes, timmerde een hokje en ging langs de straat om fruitkistjes op te pikken. Dat waren mijn broedhokken. Later ging het allemaal wat beter. In Groede had ik mijn hok op een schuur met zelf aangelegd alarmsysteem; elektronisch klok ken was toen immers nog niet uitgevonden. In mijn winkel achter de toonbank had ik een sirene gemonteerd. Als er een duif kwam, dan ging dat ding loeien en de klanten die ik aan het bedienen was zagen me als een hazewind uit de zaak ver trekken." Ulijn verliet de slagerij in 1991, verbouwde een boerderij net bui ten Waterlandkerkje en ging zich volledig toeleggen op zijn hobby, de duivensport. De grote fond had zijn voorliefde. Had bij Willem Muller op Wilhelmi- nadorp al eerder twee zoons uit diens superkoppel gehaald, kruiste die met het Brocatus en Cattrijse bloed en specialiseerde zich op de grote fond. Dagfond De successen bleven niet uit met 1997 als eerste topjaar met een derde nationaal ZLU Bordeaux. In 1996 en 1997 was er de winst op Pau in de fondclub Terneu- zen. „Het was dezelfde duif die dit kunstje twee keer flikte." Gaat zijn voorliefde uit naar de grote fond, komend seizoen wil Ulijn zich ook gaan toeleggen op de dagfond. „Mijn vrouw moeten daarvoor beloond wor den. Dus staat hun menu gereed en zit het vrouwtje te wachten. De verwachting was, dat als we er ééntje tussen negen en tien uur zouden mogen begroe ten, we een vroege zouden heb ben." Maar de eerste duif meldde zich nog veel vroeger. Hij bleef de concurrentie in Zeeland twee uur voor en was de nummer twee van het land. Ulijn werd geboren op Texel, kwam via Roosendaal, Terneu- zen, Sluis en Groede in Water landkerkje terecht. Hij had ja renlang een slagerij in Groede en kwam in aanraking met de duivensport in Roosendaal, waar zijn vader een slagerij had. „Iedere dag zag ik een man met een 'kallotje' op zijn hoofd voorbij sloffen-naar zijn duiven- Corus strikt Kramnik en Topalov DEN HAAG - Het Corus-schaaktoernooi heeft voor 21)1 een bijzonder mooi affiche. Directeur Jeroen van de Berg heeft de Russische wereldkampioen Vladimir Kram. nik en de Bulgaar Veselin Topalov vastgelegd om in janus, ri mee te doen in Wijk aan Zee. „Zij spelen in 2007 allee op ons toernooi tegen elkaar", zei Van den Berg gisten Kramnik en Topalov hebben net een bewogen WK-twee. kamp achter de rug in het Russische Elista, waar het'tol- letincident' een wig tussen het tweetal dreef. In Wijk aa^ flNl Zee doen ook cle toptienspelers Viswanathan Anano moei (Ind), Peter Svidler (Rus), Aleksandr Morozevich (Rus)@ Levon Aronian (Arm) mee. GPD/ISS Broers Van der Geest niet op NK De leergierigheid van jeugdige voetballers is voor de gymlera- res bij Emergis de uitdaging voor de toekomst. „Ik hoop nog eens bij een betaald voetbalclub te trainen, maar dan wel de jeugd. Kinderen kan ik tenmin ste nog wat leren." iips- tanl DEN HAAG - Elco van der Geest kan vanwege een rib. blessure niet meedoen aan de Nederlandse kampioen PSV schappen judo die zaterdag worden gehouden in Rotter- clam. Broer Dennis van der Geest laat ook verstek In zijn column in Spits verklaarde de regerend werelc- iet kampioen dat het NK niet in de voorbereiding van het ko mende seizoen past. GPD Sluiter wint, Krajicek verliest :.et DEN HAAG - Raemon Sluiter heeft de tweede ronde b». kIc reikt van het ATP-tennistoernooi in het Russische SintPe- eer tersburg. De Rotterdammer versloeg in de eerste ronde Poolse qualifier Lukasz Kubot met 6-4, 3-6. 6-3. Ind: tweede ronde treft Sluiter de als derde geplaatste Kroas' Mario Ancic. Michaella Krajicek is op het WTA-tennistoernooi in Oostenrijkse Linz in de eerste ronde uitgeschakeld. De Ne derlandse verloor met 1-6, 6-7 (2) van de Servische Aiu Ivanovic, nummer dertien van de wereld. Martin Verkort heeft een wildcard gekregen voor het challengertoemooi in van volgende week in Aken. De tennisser uit Alphen aai den Rijn trok zich zondag nog terug voor het toernooi it Basel. Hij kampte met een buikgriepje. GPD bet Eltingh en Haarhuis weg bij bond DEN HAAG - Jacco Eltingh en Paul Haarhuis zijn ambassadeur meer van de Nederlandse tennisbond. if Ell twee oud-profs lieten technisch directeur Hans Felius vo rige week per brief weten ontevreden te zijn over de invul ling van hun rol. Eltingh en Haarhuis weiden in decern- hei ber 2003 samen met Richard Krajicek en Jan Siemeiiul la' benoemd tot ambassadeur. Volgens Eltingh en Haarhuis werd er nooit naar hun mening gevraagd en laat de com municatie binnen de KNLTB te wensen over. Hun beslui! staat los van het vertrek van Davis Cup-captain Tjerk Bogtstra. Krajicek en Siemerink blijven wel ambassa-: deur. GPD/ISS Olympisch kampioen velt Pang DEN HAAG - Eric Pang is er gisteren bij de Invitational World Cup in het Chinese Yiyang in zijn tweede poule- gi wedstrijd niét in geslaagd de Olympisch kampioen te ver slaan. Pang ging tegen Taufik Hidayat uit Indonesië me: 19-21,18-21 ten onder. Met nog één duel voor de boe* heeft de Nederlander nog een kleine kans om de tweede ronde te bereiken. GPD Eduard Ulijn: „Bij mij moet alles in orde zijn als de duiven thuiskomen. Ze hebben een prestatie gele verd en moeten daarvoor beloond worden. Dus staat hun menu gereed en zit het vrouwtje te wachten." foto Wim Kooyman vindt die discipline van de dui vensport mooier. Ik moet haar gelijk geven. De dagfondwed- strijden zijn toch datgene wat de klassiekers zoals Parijs-Rou- baix, de Ronde van Vlaanderen en Milaan-Sanremo zijn in de wielersport. Schitterende wed strijden. Op de grote fond moet je toch ook een beetje geluk heb ben dat een duif 's nachts ergens op een plek zit, bijvoorbeeld op een boerderij, waar hij vroeg uit zijn slaap wordt gewekt." Verenigingsklassementen 2006: PV Zeelandia, Middelburg: Oude duiven: Vitesse: OA: comb, de Waardt-Sneep; A: L. Schrooten; Duif: comb. de Waardt/Sneep;Keizer: comb, de Waardt/Sneep. Midfond: OA: L. Schrooten; A: L. Schrooten; Duif: L. Schrooten; Keizer: L. Schroot en. Dagfond; OA: R. van Hercules; A: B. Baukema; Duif: B. Baukema; Keizer: B. Baukema. Overnachtfond: OA: G. v.d. Voorde; A: G. v.d. Voorde; Duif: L. van Schouwen; Keizer: G. v.d. Voorde. Jonge duiven: OA: B. Baukema; A: L. Schrooten; Duif: B. Baukema; Keizer: B. Baukema. Natoer: OA: comb, de Waardt/Sneep; A: comb. de Waardt/Sneep; Duif: B. Baukema; Kei zer: comb, de Waardt/Sneep. Gene raal OA: B, Baukema; Generaal A; B, Baukema. Generaal Duif: 1. B. Bauke ma, 2. B. Baukema, 3. B. Baukema. Ge neraal Hok:: 1. B. Baukema, 2. L. Schrooten, 3. G. v.d. Voorde. Samenspel PV EDB, Schoondijke, en PV Steeds Sneller, IJzendijke: Oude duiven: Vitesse: OA: E. de We ver; A: P. de Smet. Midfond: OA: P. de Smet; A: P. de Smet, Dagfond: OA: comb, de Wever; A: M. Brevet. Over nachtfond: OA: J. du Puy; A: P. de Smet. Jonge duiven: Vitesse: OA: P. de Smet; A: P. de Smet. Midfond: OA: comb, de Wever; A: P. de Smet. Natoer: OA: comb, de Wever; A: E. de Wever. Generaal Hok: 1 P. de Smet, 2. E. de Wever, 3. comb, de Wever. PV De Herleving Kloosterzande: Oude duiven: Vitesse: OA: G. Vioen; A: G. Vioen; Duif: R. van Goethem. Midfond: OA: G. Vïoen; A: G. Vioen; Duif: comb. W&E: Voet. Dagfond: OA: comb. W&E. Voet; A: comb. W&E. Voet; Duif: comb. W&E, Voet. Jonge duiven: Vitesse: OA: G. Vioen; A: W. Bogaart; Duif: W. Bogaart. Mid fond: OA: E. Kint; A: comb. W&E. Voet; Duif: E. Kint. Natoer: OA: G. Vioen; A: G. Vioen; Duif: G. Vioen. Generaal Hok: 1. G. Vioen, 2. comb. W&E. Voet, 3. E. Kint. door Robert-Jan Friele ARNHEM - Zijn pupil Karin Ruckstuhl behoort tot de wereld top. Maar Ronald Vetter bege leidde de meerkampster - die dit jaar zilver won op de WK en EK - noodgedwongen in zijn vrije tijd. Dankzij het coacli- fonds, dat op 1 januari 2007 voor 52 coaches van start gaat, gaat de trainer van AAC einde lijk fulltime aan de slag. Vetter komt m dienst van de atletiek- bond Knau. Het is als een puzzel, zegt Ro nald Vetter (51). Zijn fulltime baan op het Cios in Haarlem, zijn gezin en de talloze uren die hij besteedt aan zijn pupil Karin Ruckstuhl. „Het moet alle maal precies in elkaar vallen." Zijn avonden, weekeinden en grote delen van zijn vakanties: Vetter gebruikt ze om van Ruckstuhl een nog betere atlete te maken. Het vereist van zowel trainer als pupil als gezin com promissen. Zo zit Ruckstuhl tal loze kilometers in de auto om naar Vetter toe te komen en traint ze ook vaak alleen. Vetter neemt zijn gezin soms mee naar trainingskamp. Dit jaar beleefde de trainer van de Amsterdamse atletiekvereni ging AAC zijn doorbraak met Ruchkstuhl, De meerkampster won in maart zilver op de WK indoor en op de EK outdoor de ze zomer. Tegelijkertijd werd het leggen van de puzzel steeds moeilijker. „Zo vond Karin het maken van al die kilometers erg zwaar." Dankzij het program ma 'Coaches aan de top' komt Vetter fulltime in dienst van de atletiekunie Knau. Hij heeft van zijn werkgever twee jaar onbe taald verlof gekregen om Ruckstuhl in Peking (2008) naar het hoogst mogelijke olympi sche podium te leiden. „Doordat ik fulltime ga coachen, vallen er wat stoorzenders weg", aldus Vetter. „We gaan trainen op Pa pendal, zodat Karin niet meer el ke dag in de auto hoeft te zitten. Bovendien kan ik bij alle trai ningen aanwezig zijn. Dat is voor een atleet een hele gerust stelling.'''' Charles van Commence, tech nisch directeur van sportkoepel NOC*NSF: „Als we internatio naal concurrerend willen zijn, moeten we minimaal dezelfde in spanning leveren als de concur rentie. Dat betekent fulltime trainen met fulltime coaches' Tot januari was dat maar in be perkte mate het geval. Zoals Vetter zijn er velen in Ne derland. Van Commenée stelde gisteren bij de presentatie het coachfonds dan ook „sommige coaches Nederland ook medailles hébben gekost' Hun situatie was niet optimaal wat nadelig uitpakte voor dé sporter. Vetter: „Ik ken collega's wier huwelijk kapot ging omdal ze alles naast hun gewone lever moesten doen. Of ze functioneer den niet goed in hun gewone werk." Vanaf januari kan Veltei zich richten op een fulltime be staan als coach. Iets wat in de at letiek bijzonder is voor Neder land. Hij moet er dan ook fij even aan wennen. „Ik kan meer nog niet echt een voorstelling van maken." GPD Fulltime-coaches ARNHEM - De volgende 52 coaches zijn vanaf 1 januari full time in dienst van hun bond. Atletiek: Honoré Hoedt, Gert Damkat, George Friant, Roi Vetter. Badminton: Martijn Dooremalen, Davis Efraim Bridge: Eric Laurant. Handbal: Sjors Röttger. Handboog: Peter Nieuwenhuis. Paardensport: Sjef Janssen, Rob Ehrens. Hock ey: Mare Lammers, Roelant Olt- mans. Honkbal: Robert Een hoorn, Brian Farley. Judo: Mar jolein van Unen, Maarten A- rens. Roeien: Jan Klerks, Mark Emke, Susanna Chayes. Schaat sen: Peter Kolder. Schennen: Roel Verwijlen. Taekwondo: Nelson Saenz Miller. Tafelten nis: Pieke Franssen. Trampoli ne: Lennard Villafuerte. Turnen: Frank Louter, Boris Orlov, Ger ard Speerstra, Bram van Bokho ven. Volleybal: Casper Groenhui zen, Avital Selinger, I-Iiraoki Sa to, Peter Blangé. Waterpolo: Ko- bin van Galen, Ilse Sindorf- Wielrennen: Peter Pieters, Bas de Bever, Leo van Zeeland, Jo- han Lammerts. Zeilen: Jaap Ziel- huis, Jacco Koops, Maurice Paar- dekooper, Jochem Brenninkrae- ijer. Zwemmen: Jacco Verhae- ren, Marcel Wouda, Fedor Hes.^ Aangepast sporten (niet fullti me): Basketbal: Gert Jan van de Linden. Voetbal: Johan Lief- tink, Tom Langen. Tennis: Aad Zwaan. Paardensport: Diederik Wismeijer. Zwemmen: HansSa- lemink. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18