Achttien Zeeuwen op kieslijsten aw» barrée dirwionfei suivre UA1 zc tout^s lartens leeft zich uit in leramiek en schilderijen Service voor Franse drugstoeristen Toeval helpt Thé Lau soms Man gestraft voor inrijden op agent 'oor de meesten is Kamerlidmaatschap alleen in theorie haalbaar 15 Let op Wereldmarkt moet meer opengebroken worden donderdag 26 oktober 2006 «rFrnst Jan Rozendaal EN HAAG - Achttien Zeeuw en woensdag 22 november .[kiesbaar voor de Tweede Ka- f.Voor de meesten van hen is Kamerlidmaatschap alleen theorie haalbaar. Jde kandidatenlijst van de IslQ'ing Middelburg blijkt dat hijsen die in Zeeland hun stem uitbrengen bij tien van de ittien ingeschreven partijen (knop kunnen indrukken van sand die in de provincie H?; 5de lijst van de SP staan zes SUwen, maar vijf van hen zijn gionale kandidaten die in an- K kieskringen niet verkies- 1 Ifijn- i leen Ad Koppejan uit Zoute- i ide (26 op de lijst van het 1 DA) en Luuk Blom uit Sint An- jand (kandidaat nummer 30 aide PvdA) zijn nagenoeg ze- jvan een Kamerzetel. Vol es de peilingen kunnen hun stijen rekenen op ongeveer 45 I I J Middelburger André Bos- I (29 bij de WD) en Fons ajben uit Walsoorden (17 bij SP) hangt het erom. In de siste peilingen scoren hun par en net niet genoeg Kamerze- lirit het CDA in het kabinet, j mag Titus FrankemÖlle uit I |ei wellicht in zijn handen jijpen. Als 57ste bij het CDA a hij in de Kamer kunnen ko- en, wanneer veel kandidaten ehoger op de CDA-lijst staan in het kabinet krijgen. ive blues in Desafinado IDDELBURG - Bluesmuzi- ÈtD. B. Walker uit San Fran- ico treedt zaterdag 4 novem- in café Desfinado onder (Lange Jan in Middelburg. ijdoet dat samen met bluesfor- itie Champagne Charlie. Plet itreden begint om 21.00 uur en gratis bij te wonen. :unst Uitgaande van de peilingen moe ten de overige Zeeuwen hopen op voldoende voorkeurstem men. Hun kans is niet meer dan theoretisch, want wie recht- streeks in de Kamer wil komen moet om en nabij 16.000 voor keurstemmen behalen. Bij de PvdA staat Riet Teeuw- sen-de Haas op 72 en Wilma Brouwer uit Goes op 80. Laatst genoemde wordt gesteund door de jongerenomroep BNN die een campagne is begonnen om 'de onderste boven' te krijgen. Via televisie worden kiezers om voorkeurstemmen gewaagd. De plaatsen 25 tot en met 29 op de lijst van de SP zijn regionaal ingevuld. Daar staan Fons van Limpt uit Sas van Gent, Trix de Roos-Consemulder uit Vlissin- gen, Jurgen Vos uit Middelburg, Gertjan Bouterse uit Koudeker- ke en Ger van Unen uit Klooster- zande. Hun naam staat alleen in de kieskring Middelburg op de lijst. Zij kunnen eventueel de Zeeuwse kandidaat op de lande lijke lijst - Luijben - vervangen, mocht die bijvoorbeeld een kabi- netspost krijgen. Ook D66 heeft een regionale kandidaat: Pieter Romijn uit Kloetinge op nummer 30. Gedeputeerde Bij de SGP staat gedeputeerde George van Heukelom uit Nieu- werkerk 13e. Nederland Trans parant heeft het Middelburgse raadslid Wim Steketee op 11 ge plaatst. Diezelfde positie neemt Marleen Drijgers in bij de Partij voor de Dieren, maar dan als re gionale kandidaat op de Zeeuw se kieslijst. De Partij voor Nederland van Hilbrand Nawijn heeft Fred Dekker uit Zelzate, eerder enke le maanden Kamerlid voor de LPF, op de 9e plek gezet. Bij de Verenigde Senioren Partij staat Joop Moonen uit Middelburg op 13. De yanuit Sluiskil Opererende Partij voor de Mens en alle overi ge aardbewoners doet uiteinde lijk in geen enkele-kieskring mee. Er was niet op tijd voldoen de geld voor de inschrijving in de kieskring Maastricht. rotonde heeft voorran9 liw- -■ ----- door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen gaat voor een deel op de schop en dat betekent dat de doorgaande route naar het centrum gestremd is. Het verkeer wordt netjes omgeleid met bor den. Niet alleen in het Nederlands, maar ook in het Frans. Want de geblokkeerde rou te voert ook naar de koffieshops in het cen trum, waar dagelijks honderden Franse en Belgische drugstoeristen hun softdrugs ko men halen, Om een verkeerschaos en onno dig omkeren en heen en weer rijden te voor komen heeft de gemeente besloten de drugs toeristen in hun eigen taal om te leiden. „Want die Fransen spreken geen woord Ne derlands", weet verkeerswethouder C. van Schaik. „Dus om problemen te voorkomen kunnen we beter ook een bord in het Frans neerzetten." Hoewel het bord bij de rotonde bij de Rooseveltlaan moeilijk over het hoofd te zien is', probeert menig hardleerse Frans man toch rechtdoor te rijden. De gemeente gaat daarom ook borden zetten aan alle af slagen van de Guido Gezellestraat, met de bedoeling automobilisten te dirigeren rich ting Haarmanweg. „Plet zijn overigens niet alleen Fransen, maar ook Nederlanders die gewoon recht door rijden", weet Van Schaik. Dat verkeer komt dan veelal terecht op de Axelsestraat en dat is nou net wat de gemeente niet wil. „Die straat moeten we proberen te ontlas ten, want die is al druk genoeg." Volgens Van Schaik heeft het geen zin om via de Axelsestraat naar het centrum te rij den. „De rondweg is de beste route. Die is misschien wel iets langer, maar Wel het snelst. Want je kunt daar gewoon doorrij den." De werkzaamheden aan de Willem de Zwij gerlaan duren naar verwachting nog tot eind december. foto Wim Kooyman pk van Anita Martens-Beirens. foto Peter Nicolai door Hans Tabbers GOES - Soms helpt het toeval een handje. Bij Thé Lau is dat ook wel eens het geval, zegt hij zelf. Zo is de samenwerking ont staan met het strijkkwartet Pa- vadita, waarmee hij de theater tournee Tempel der Liefde is be gonnen. Morgen staan ze met toetsenist Jan-Peter Bast in Kamperland en op 25 november in Vlissingen. De muziek is gebaseerd op de ge lijknamige cd. Het verschil wordt bepaald door de uitvoe ring. „De bezetting is totaal an ders", vertelt Thé Lau. „Geen band met bas en drums zoals op de cd, maar met toetsenist Jan-Peter Bast en het tango strijkkwartet. Het resultaat is mede daardoor ook wat intie mer." Drie nummers zijn niet hele maal van hemzelf. Zo vertaalde Thé Lau het nummer Street Has sle van Lou Reed. Het lied Alk maar is gemaakt voor het tv-pro- gramma Nacht van het Liefdes- ■orAnita Tournois lied, waarbij dertien zangers sa menwerkten met dertien dich- ter-s. De tekst is afkomstig van Neeltje Maria Min. Daarnaast vertaalde hij Balada para un lo co van Piazolla in De Idioot. Deze keer leest Thé Lau niet voor uit een van zijn boeken, zo als hij de afgelopen jaren door- gaans deed in zijn programma's. „Ik heb nu besloten dat niet te doen omdat het de voorstelling te veel zou breken. Wanneer ik alleen optrad met een toetsenist, dan ging die op dat moment even weg. Nu zou ik een heel ge zelschap naar de kleedkamer moeten sturen. Dat leek me niet goed. In plaats daarvan lees ik een gedicht voor met muziekbe geleiding. Het gaat over een val lei in Zuid-Frankijk, waar mijn zus lang heeft gewoond. Die is onlangs daar vertrokken en als afscheid heb ik een vrij lang ge dicht geschreven. Het strijk kwartet functioneert daarbij als percussiegroep." Beatboxen Ook hierbij heeft het toeval een rol gespeeld. Hij hoorde eens een vriend van zijn zoon beat boxen, oftewel ritmische gelui den maken met zijn mond, zoals in de film Police Academy. „Ik heb hem meegenomen naar de studio en dat opgenomen, als een grap. Later hoorde ik dat nog eens terug en ik combineer de dat geluid met de tekst van het gedicht. Dat bleek goed te passen. Later heb ik er nog wel twee instrumenten bijgedaan." Toeval dus. Dat geldt ook voor de samenwerking met het strijk kwartet. Tijdens een gastoptreden met Chris Hinze enkele jaren gele den kwam hij in contact met een celliste die bij de fluitist speelde en ook deel uitmaakte van een strijkkwartet. Dat kwartet wilde graag met hem samenwerken. „We spelen nu samen twee tango's instru mentaal en zij verzorgen de be geleiding bij De Idioot als derde tango." Metafoor De titel Tempel der liefde is vol gens Thé Lau een metafoor waar ieder zijn eigen betekens aan mag geven. „Wie goed luis tert naar de teksten merkt dat die tamelijk vleselijk zijn. Nee, niet vreselijk maar vleselijk. Dit wil niet zeggen dat alle num mers hetzelfde onderwerp heb ben, want ik houd niet van der gelijk conceptplaten. Maar bij een nummer als Spiegelmonster kan iedereen zich wel wat voor stellen. Elke man tenminste." Tempel der Liefde met Thé Lau, Jan-Peter Bast en strijkkwartet Pavadita, vrijdag in de studio van Zeelandnet in Kamperland (aan vang 20.00 uur) en zaterdag 25 no vember in het Arsenaaltheater van Vlissingen (aanvang 20.15 uur). KNEUZEN - Anita Martens-Beirens be- Icnt qua disciplines zowel schilderen als liek. Onderwerpen, vormgeving en toe- jaste technieken variëren, maar de ab- ïctie overheerst. Zij exposeert regelma- 'b Zeeuws-Vlaanderen. Haar werk is mo- rateel te zien in Echo-Audio. I Mens, geboren in Eeklo maar al sinds ^woonachtig in Oostburg, is al geruime 1 bezig op het beeldende vlak. Al meer wtwintig jaar volgt ze de cursus boetse- 35 van de Kunstzinnige Vorming in Oost- donder leiding van Ernest Joachim. „Ik ®il het nog steeds leuk, werk veel liever tt andere mensen samen dan alleen. Plet «leert en men leert van elkaar." voor een verjaardag gekregen doos met l'Jarelverf vormt cle aanleiding tot schilde- «Ik ben thuis gaan experimenteren. In Mang maakte ik vooral aquarellen, nu ffk ik ook met olieverf maar het meest acryl. Ik wissel het schilderen regel- af met het maken van keramiek. Toch «hanteren van penseel of paletmes min jaeermijn hoofdactiviteit geworden." hl Martens geboeid is door veel facetten in het leven vindt men terug in haar werk dooi de grote diversiteit aan onderwerpen. Voor name inspiratiebronnen vormen kunstboe ken met werk van andere kunstenaars, het bezoeken van exposities en reizen naar het buitenland, laat ze weten. In haar schilde rijen wordt regelmatig structuur toegepast. Voorbeelden zijn Alta, een werk in grijze acrylverf met primitieve belijning van vier mensen rond een cirkelvorm en Vreemd volk, mensfiguren in een boogvorm. Sfeer en karakter wordt voor een groot deel be paald door ldeur. Zoals in Schakels met een pasteltint ondergrond, daarop een aarde- Meurig vierkant en weer daarover een uit waaierende schakelvorm in een blauw/groene schakering. Werken als Golf beweging en een schilderij zonder titel, ab stract en in felle tinten met zwarte accentlij- nen, contrasteren sterk met voornoemd werk. Het kleurenpalet varieert naar gelang het onderwerp, dat soms uitbundig, dan weer mysterieus is. Grote doeken Martens: „Mijn voorkeur gaat uit naar grote doeken. Ik bedenk niets vooraf, weet nooit precies wat er uit komt. Het groeit min of meer onder mijn handen." Toch zijn er ook Meinere werken. Abstracte landschappen in acryl op papier als bijvoorbeeld Pas de Cal ais. Deze worden gekenmerkt door een vlak verdeling met sterk begrensde' belijning. Keramische objecten in de vitrine hebben eveneens een geabstraheerde vormgeving. Zoals Samenspraak, een beeld met drie vrouwenhoofden aan een kant, pratende of is het roddelen, over de vrouw aan de ande re kant en Verliefd, met twee vissen op een sokkel in een innige omstrengeling. Hune bed en Spanningsboog zijn abstracter en la ten de keuze aan de kijker. Martens heeft met haar werk reeds enige be kendheid verworven buiten de omgeving. In de laatste Atelier, een tijdschrift over kunst, staat het werk Keerpunt, een abstract werk met als enige figuratie de contouren van een mens. „Dat geeft veel voldoening en stimu leert om door te gaan op het ingeslagen pad. Net als het exposeren. In de maand decem ber heb ik alweer een expositie in de Biblio theek in Terneuzen." Tentoonstelling t/m eind oktober in Echo-Audio, de Jongestraat 1 in Terneuzen. Openingstijden:di. t/m, vr. van 11.00-18.00 uur, vr. ook van 19.00 - 21.00 uur, za. van 11.00-17.00 uur. Vragen CDA over milieuregels DEN HAAG - Het CDA wil dat minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) reageert op de beslissing van de Europese Commissie om Nederland voor het Europese Hof te dagen vanwege regels die het uit zaaien van mossel- en oesterzaad uit andere Europese lan den in Nederlandse kustwateren belemmeren. Heeft de Raad van State, die dit jaar het uitzaaien van mosselzaad in de Oostersehelde verbood, hiermee 'feitelijk een tik op de vingers' gekregen, willen de Kamerleden Buijs, Jager en Koopmans weten. Het CDA plaatst in de Kamervragen aan Veerman ook kanttekeningen bij de 'passende beoor deling' die vissers moeten laten maken om aan te tonen dat ze geen schade toebrengen aan natuurgebieden. „We willen dat die passende beoordeling van tafel gaat", zegt Buijs. Aan het maken van zo'n beoordeling zijn de vissers veel geld kwijt. Celstraf voor Axelse dealer MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een twintigjarige man uit Axel voor dealen in harddrugs tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De Axelaar werkte onge veer een jaar samen met een plaatsgenoot en verkocht co caïne aan Zeeuwse verslaafden. Bij een inval op 24 mei in Axel werd bij, de man zeventien gram coke aangetroffen. Veelpleger wordt opgenomen MIDDELBURG - Een dertigjarige inwoner van Vlissin gen moet worden opgenomen in een Inrichting voor Stel selmatige Daders. Dat besliste gisteren de rechtbank in Middelburg. De Vlissinger werd op 30 mei aangehouden toen hij een bedrijfsleidster van een winkel probeerde op te lichten. De man, die als veelpleger bij justitie geregi streerd staat, had daar geen moeite mee. Met het opleg gen van de ISD-maatregel voor maximaal twee jaar kreeg de veelpleger zijn zin. Man gestraft voor geweldsdelict MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Rilland voor een mishandeling veroordeeld tot tien dagen gevan genisstraf, waarvan zeven dagen voorwaardelijk. De reste rende drie dagen heeft de man al in voorarrest uitgezeten. De Rillander heeft bij justitie het etiket van veelpleger ge weldsdelicten. De man was 8 oktober opnieuw in de fout gegaan toen hij in een plaatselijk café een vrouw een duw gaf, waardoor het slachtoffer ten val kwam. De verdachte had een andere versie van het voorval. „Ze stond in de weg. Ik heb haar toen opgepakt en opzijgezet. Daarna is ze zelf gevallen." De politierechter ging af op de getuigen. Zij hadden gezien dat de man haar omver liep. Nader onderzoek in strafzaak MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft in de strafzaak tegen een 24-jarige man uit Delft een nader on derzoek geëist. De man moet eerst onderzocht worden door gedragsdeskundigen voor de rechtbank uitspraak kan doen. De Delftenaar wordt verweten tegen drie mede werkers van de NS geweld te hebben gepleegd. De straf zaak is terugverwezen naar de rechtercommissaris. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Arne- muiden voor poging tot toebren gen van zwaar lichamelijk letsel aan een politieman 240 uur werkstraf, 28 uur leerstraf alco- holdelinquentie, drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en negen maanden rijont zegging opgelegd. De man werd vorig jaar op 30 oktober in Middelburg aange houden door twee agenten op een mountainbike. Terwijl de ene agent de bestuurder aan sprak, stond zijn collega met zijn dienstfiets (schuin) voor de auto. De Arnemuidenaar had geen zin in een gesprek en gaf gas, waardoor de politieman voor de auto opzij moest sprin gen. Het Openbaar Ministerie eiste negen maanden gevange nisstraf voor poging tot dood slag. De rechtbank vond echter niet bewezen dat de politieman met zijn fiets zich midden voor d'e auto bevond. Daarnaast zou de bestuurder bij het wegrijden mogelijk een stuurbeweging heb ben gemaakt. In de strafmaat werd ook nog het rijden onder invloed van alcohol meegeno- In de aanloop naar de Kamer verkiezingen op 22 november vraagt de PZC mensen naar de belangrijkste problemen op ver schillende beleidsterreinen. Wie moeten we minister of staatsse cretaris maken als we voor die problemen een oplossing wil len? Vandaag Theo de Waal, be stuurslid van de Wereldwinkel Schouwen-Duiveland. door Piet Kleemans Wat is het grootste probleem in ontwikkelingssamenwerking „De grootste uitdaging voor ons is het steeds weer bewust ma ken van mensen van de nood- foto Corne van der Stelt Het Zeeuwse schaduwkabinet zaak van eerlijke wereldhandel. Dat lukt op zich aardig als je be denkt dat grote supermarkten inmiddels ook eerlijke Max Ha- velaarkoffie verkopen. Wij pro beren mensen in ontwikkelings landen aan een leefbaar inko men te helpen via eerlijke han del, Zonder dat dat ten koste gaat van arbeidsomstandighe den en zonder kinderarbeid, want dat komt helaas nog steeds voor in bijvoorbeeld lan den als India. Als een gemeente of een bedrijf nieuwe bedrijfs- Meding aanschaft, dringen we er altijd op aan dat ze goed op letten en geen kleding kopen waar kinderarbeid aan te pas is gekomen. Ik heb het idee dat daar meestal ook wel naar wordt geluisterd. Waar we inter nationaal gezien tegen aanlo pen zijn de belemmeringen op de wereldmarkt. Allerlei regels maken eerlijke handel soms erg moeilijk," Hoe moet dat probleem worden opgelost? „De wereldmarkt moet veel meer opengebroken worden. Er moet meer ruimte gemaakt wor den voor eerlijke handel. Zon der dat er aan allerlei strijkstok ken geld blijft hangen. Je kunt bijvoorbeeld denken aan ex port-subsidies en het verstrek ken van micro-kredieten aan startende ondernemers in ont wikkelingslanden. Prinses Maxi ma zet zich daar voor in en daar zijn we heel blij mee." Welke coalitie kan dat het bes te? „Een coalitie van partijen die duidelijk begaan zijn met het lot van mensen in ontwikke lingslanden. Persoonlijk mis ik dat toch wel een beetje in het CDA-programma en al hele maal in dat van de WD. Ik denk dat je dan toch in de rich ting van een coalitie van PvdA, SP, GroenLinks en de Christen- Unie moet denken." Wie moet de volgende minister van ontwikkelingssamenwer king worden? „Als Maxima er tijd voor zou hebben, zou dat leuk zijn, maar op zich doet Agnes van Arden- ne het zo slecht nog niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15