SieMatic MODEBRADERIE Bezuinigingen collectief vervoer Restauratie Badpaviljoen in laatste fase Gimbièie ^J. P| Raad van State beslist over afsluiten leefkuil TOPMERKEN MET 35-70% KORTING antal ritten gesubsidieerde taxi aan banden gelegd PZC mr£ UDDELBURG - Een 45-jarige lissinger is gisteren wegens ver- iistering veroordeeld tot vijf igen cel. Imdat de kansarme veelpleger ogin zijn proeftijd zat van een ader vonnis kreeg hij nog twee laanden celstraf extra opge- gd. Bij de Vlissinger werden p 3 juli twee kratten met lege teen gevonden. De kratten wa in gestolen bij een stadsgenoot. Advertentie J0RVKKERY {vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met forel- of geitenkaas [ompouce, zuurkoolstamppot en rijstepap j €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 vanavond 19.30-20.30 uur Popmuziekquiz {zaterdag28 oktober Landelijke Bijbeltiendaagse 11.00-12.00 uur, lezing Harrie Schalken {uitvinding boekdrukkunst Oude en nieuwe bijbels w.o. een Gutenberg bijbel m.m.v. uitgeverij van Wijnen, de Zeeuwse Sibliotheek, Harrie Schalken en Gert Jan Smit Vioco Poane j {informatieover kinderboeken op internet: 1! een nieuwe activiteit van De Drvkkeiy kijk op I www.kjoek.nl van Advertentie Uw dealers in Zeeland: MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie) Industrieterrein Arnestein Grenadierweg 17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 www.bouwcenterdehoop.nl DAMESMODE - LANGE DELFT 16 MIDDELBURG jdactie: 0113-315649 wv.pzc.nl óstbus 314460 AA Goes ilvertentie-exploitatie: aord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0113-315570; ■lionaal: 020-4562500. zersservice: 0800-0231231 onderdag 26 oktober 2006 inrNadia Berkelder ziekenhuizen of revalidatiecen- den. Mensen die toch verder dan een miljoen. Hét aantal gebrui- IUDDELBURG - Gehandicap- n en ouderen kunnen vanaf jlgend jaar minder uitgebreid jbrnikmaken van de gesubsidi- jerde taxi. De drie Walcherse ge beenten bezuinigen op de rege- sgcollectiel' vervoer. fie jaarlijks meer dan tweedui- nd kilometer met de taxi reist, ï|t' vanaf dat moment dubbel tief betalen. Verder betalen de meenten alleen nog mee aan ilten van maximaal vijf zones, ovendien moet er bij elke rit, etlals bij de bus, een zone extra órden betaald. Het tarief per wordt wel verlaagd van g' naar veertig cent. De ge- léenten willen bovendien dat et ziekenvervoer van en naar Straf flessendief ziekenhuizen of revalidatiecen tra door de zorgverzekeraars worden betaald. Afgelopen zomer kondigden de gemeenten aan dat ritten naai de Bevelanden drie keer zo duur zouden worden. Die aankondi ging leidde tot protest van ge handicaptenorganisaties en vak bonden. De gemeenteraad van Middelburg eiste vervolgens een onderzoek naar alternatieve be zuinigingsmogelijkheden Ook bij de nieuwe maatregelen blijft het moeilijk om in Goes te komen. De rit Vlissingen-Goes telt bijvoorbeeld zes zones. Ook vanuit dë dorpen in de gemeen te Veere zijn de ritten naar Goes te lang om in aanmerking te ko men voor gemeentelijke subsi die. Vanuit Middelburg kan wel naar Goes worden gereisd, ook is het mogelijk om vanuit dor pen op Walcheren binnen vijf zo nes naar Noord-Beveland te rij den. Mensen die toch verder dan de vijf zones willen reizen, moe ten een beroep doen op Valys, een landelijk vervoerssysteem. Taxiritten kosten dan zestien cent per kilometer. Een ritje Vlissingen-Goes kost dan ruim negen euro. Nu zijn mensen daar zes euro voor kwijt. Door de inmiddels ge schrapte bezuinigingen zou die rit achttien euro gaan kosten. Aan het gebruik van Valys is een maximum aantal kilometers verbonden. Wie vanwege zijn ge zondheid niet met de trein kan reizen, krijgt meer kilometers toegewezen dan iemand die dat nog wel kan. Er mag een begelei der gratis mee. Dat er bezuinigd moet worden op het vervoer staat vast, zei de Middelburgse wethouder A. de Vries (PvdA) gisteren. „Dit jaar stijgen de kosten voor voorzie ningen voor gehandicapten met een miljoen. Het aantal gebrui kers op Walcheren is niet boven gemiddeld, maar onze pashou ders maken tweë en half keer zo veel gebruik van het vervoer dan landelijk gebruikelijk is." Volgens De Vriës en zijn colle ga's E. Walravej uit Vlissingen en J. Melse uit Veere raken de nieuwe bezuinigingen meer men sen dan eerst, maar zijn ze min der ingrijpend. De wethouders weten niet welk bedrag er pre cies met de maarregelen wordt bespaard. De nieuwe regeling gaat vermoedelijk'op 1 april vol gend jaar in. Eerder is al eens pnderzocht of het mogelijk is om mensen die een hoger inkomen hebben een hogere bijdrage te vragen. Dat heeft volgens De Vries geen zin. „Tachtig tot negentig procent van de gebruikers {hoort tot de mensen van wie je nauwelijks een bijdrage kunt vragen." Een taxichauffeur haalt een passagiere op bij Ziekenhuis Walche ren in Vlissingen. De gemeenten willen dat het ziekenvervoer van en naar ziekenhuizen of revalidatiecentra door de zorgverzekeraars wordt betaald. foto Lex de Meester Neptunus, de god van de zee, nam de wensen van de toekomstige bewoners van het vernieuwde Badpaviljoen Domburg in ontvangst. foto Lex de Meester door Edith Ramakers DOMBURG - Neptunus, de god van de zee, kwam gisteren naar Domburg om de wensen van de toekomstige bewoners van het vernieuwde Badpaviljoen Dom burg te ontvangen. Hij kreeg de wensen in de vorm van flessen post van wethouder J. Bostelaar van de gemeente Veere. Bij de feestelijke bijeenkomst mochten de eigenaren van de tien appar tementen alvast een kijkje ne men in hun aanstaande woning. De kopers moeten nog even ge duld hebben om hun woning te betrekken. De restauratie van het monumentale gebouw duurt nog ongeveer een jaar. Dombïirg werd gisteren als badplaats ge roemd en de 'eerbiedwaardige geschiedenis van het Badpavil joen werd opgehaald'. Domburg is de plaats waar elegante, kunst, klasse én kleinschalig heid samengaan. Dat haalde ar chitect E. Hoogenberk van Woord Bureau Harmonische ar chitectuur aan. „Het badpavil joen speelt een centrale rol in de Domburgse geschiedenis. Straks zal de zaal van dit Badpa viljoen weer de ziel vormen; de ziel van het vernieuwde pavil joen, waarin nieuw en oud har-- monisch samengaan." De geschiedenis moet tastbaar worden in het Badpaviljoen. B0-7 ven de grote zaal worden de tien appartementen gebouwd, waarJ van de duurste op ruim 2 mil-i joen euro neerkomt en de goed-' koopste op ongeveer negen ton. Alle tien appartementen waren binnen een week verkocht. De projectontwikkelaars Van Gar deren en Dekker hebben veel geïnteresseerden moeten teleur stellen. De wachtlijst zou uit cir ca vierhonderd personen be staan. Blije dag Wethouder Bostêlaar zei tegen de toekomstige bewoners dat het een blije dag was. „En ik zal u niet vervelen met de Neder landse procedurecultuur." Hij doelde onder meer op de weerstand die de planontwikke ling heeft opgeroepen. Niet ie dereen was blij met de uitbrei ding en restauratie van het ja ren terug in verval geraakte bad paviljoen. De start van de bouw werd keer op keer uitgesteld. Te genstanders vochten de massali teit van het gebouw aan. Er loopt nu nog een zaak van Domburger W. Passenier tegen (Advertentie) de projectontwikkelaars en de gemeente bij de bestuursrechter in Middelburg. De uitspraak volgt binnenkort. „Maar", zei Bostelaar gisteren, „het Badpa viljoen moest wel uitgebreid worden om de ingrijpende res tauratie te kunnen bekostigen." Bostelaar vindt dat Domburg en de gemeente een Badpaviljoen nieuwe stijl verdienen. „De Domburgse badcultuur heeft het toerisme gunstig beïnvloed en toerisme is belangrijk voor onze gemeente." De toeristen zijn graag geziene gasten geworden. Ze hebben welvaart, kunst en rijkdom in vele betekenissen met zich mee gebracht. „Zeeuwen hebben van oudsher de zee als vijand ge zien. De strijd tegen het water moest gestreden worden. Maar door de toeristen hebben we de zee leren kennen als een vriend. Dat is ook een rijkdom." Advertentie Spa^r mee voor 50% korting op vier exclusieve Tisèrviezen van Jöhnson Brothers, één van de merken Van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt zë ook afhalen bij onze klantenbalie. 'HPEawWl Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 j' ran&CQ/féMaandmenu 23,50 >tefano s Oktober Salade met gerookte eendenborstfilet én frambozendressing Een spies van ossenhaas met böspaddestoelensaus Javanais met baileysschuim en stracciatella-ijs tel. (01 I 8) 41 8 019 w Geen extra geld voor dijken DEN HAAG - Minister Peijs (CDA, Verkeer en Water staat)'trekt niet meer geld uit voor het versterken van de dijken. Ze vindt dat een taak van het volgende kabinet. Ze is het eens met de Adviescommissie Water (ACW) on der voorzitterschap van prins Willem-Alexander, dat Ne derland nog niet klaar is met het beperken van de risico's van overstromingen. De volgende regering zal daarom 'zo spoedig mogelijk' geld vrij moeten maken om 'de achterstanden in te halen om op zo kort mogelijke termijn te voldoen aan de wette lijke veiligsheiclnormering'. Daarvoor is nog 1,2 miljard euro nodig. Dat schrijft Peijs in een brief die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Ze benadrukt wel dat Nederland nog steeds de best beveiligde delta van de we reld is. De minister reageert op de commotie die afgelo pen weekeinde ontstond over het advies 'Veiligheid tegen overstromen' van de ACW. In haar brief stelt Peijs dat tot 2015 ruim 5 miljard euro wordt uitgegeven om Nederland te beschermen tegen hoogwater. Met Prinsjesdag heeft ze voor de periode tot 2011 nog eens 420 miljoen euro uitgetrokken. Wachtlijst jeugdzorg slinkt DEN HAAG - Zeeland boekt goede resultaten in het weg werken van de wachtlijsten in de jeugdzorg. Dat blijkt uit een brief die staatssecretaris Ross (CDA, Volksgezond heid, Welzijn en Sport) gisteren aan cle Tweede Kamer heeft gestuurd. Begin dit jaar wachtten in Nederland ruim 5000 kinderen langer dan negen weken op jeugdzorg. Aan het eind van het jaar moeten dat er nul zijn. Daarvoor heeft staatssecretaris Ross prestatiecontracten met de provincies gesloten. In een tussenrapportage meldt ze dat inmiddels 58 procent van de afspraken is ge realiseerd. In Zeeland ligt dat percentage op 76 procent. Van de 184 jeugdigen waarvoor de prestatieafspraak geldt, zijn er inmiddels 140 in zorg genomen. Wijktafel wil geen demonstratie MIDDELBURG - De wijktafel Stromenwijk/'t Zand zegt geen enkele behoefte te hebben aan import van 'randstad - racisme'. De wijktafel zegt dit in een reactie op de aankon diging van cle Nationalistische Volks Beweging (NVB) om op 11 november te demonstreren tegen cle bouw van een nieuwe moskee in Middelburg. De wijktafel, het overleg orgaan tussen gemeente en wijk, vergaderde gisteravond over de zaak. Over de moskee is volgens L. Westhoff van de wijktafel ruim inspraak geweest en het is 'een eigentijds en fraai ontwerp geworden'. „Buiten de wijk heeft men geen moei te maken met wat er bij ons in de wijk gebeurt. Dat ma ken wij zelf wel uit. door Adri Klinkenberg DEN IIAAG - De Raad van Sta te vraagt zich af of het college van burgemeester en wethou ders van Middelburg wel goed is omgegaan met de overlast rond de leefkuil in Nieuw- en Sint Joosland. Het college verkocht de grond aan enkele omwonen den en liet weten een hek te zul len plaatsen. Als eigenaar van de grond had Middelburg anders kunnen be slissen, vindt de Raad van State. Gisteren diende bij de hoogste bestuursrechtbank de laatste fa se van dre strijd over het al of niet voor het openbaar verkeer afsluiten van de leefkuil. Het college van burgemeester en wethouders van Middelburg is voor onttrekking aan de open baarheid en voorstander van ver koop van de grond aan omwo nenden. De gemeenteraad van Middelburg stak hier echter een stokje voor. In het duale stelsel kan de raad ingaan tegen beslui ten van het college. Volgens de gemeenteraad willen veel inwo ners van Nieuw- en Sint Joos land de leefkuil openhouden voor voetgangers en ander ver keer. Het besluit van de gemeente raad werd door de provincie ver nietigd. Dat gebeurde op ver zoek van omwonenden die last hebben van de hangjongeren en die voorstander zijn van het col- legebesluit. De Middelburgse voorzieningenrechter draaide vorig jaar de beslissing van de provincie op zijn beurt terug. Gisteren stond het provinciebe stuur in hoger beroep bij cle Raad van State om de uitspraak van de voorzieningenrechter van tafel te krijgen. De omwo nenden hopen dat de Raad van State het provinciebestuur ge lijk geeft zodat de grond offici eel over kan gaan in eigendom van de buurtbewoners. Momenteel is de overlast van hangjongeren overigens afgeno men. De grond is door B en W al wel verkocht aan de omwonenden, maar de koop is nog niet offici eel afgerond. Een hek staat er ook nog niet. Celstraf voor identiteitsfraude MIDDELBURG - Een 47-jarige man uit Brussel is gisteren in Middelburg voor langdurige identiteitsfraude veroordeeld tot twee jaar celstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. In de uitspraak nam de recht bank ook valsheid in geschrifte met betrekking tot huwelijks- en geboorteaktes en echtschei dingsdocumenten mee. De recht bank vond niet bewezen dat cle man zijn dochtertje in het kader van een omgangsregeling zou hebben onttrokken aan het wet telijk gezag van de moeder in Vlissingen. De 47-jarige Marok kaan kocht in 1997 een Spaans paspoort en wist met een valse identiteit acht jaar lang een ver blijfsvergunning in Nederland te hebben. De status van Neder lander is hij nu kwijt. zeeuwse almanak Houdbaar Marieke (11) vroeg haar wijze tante om raad. Een raadsel plaagde haar. „Mijn juffrouw is over de datum", kaartte ze de kwestie aan. „Over de datum?", vroeg tan te zich terecht verwonderd af. Hebben juffrouwen tegen woordig wellicht een uiterste houdbaarheidsdatum? Marieke vervolgde: „Ja, de ba by had er allang moeten zijn" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11