Rekenkamer EU zelf onder vuur PZC Britten beperken toestroom van Bulgaren en Roemenen Rel in Italië over hoge aantal doden in ziekenhuizen Rwanda onderzoekt rol Franse militairen in genocide van 1994 Natte voeten in Venetië In 2050 zijn voor consumptie twee aardbollen nodig Werkwijze en methodes van instituut zouden niet deugen ijsseldijk modes Stop direct waar je mee bezig bent woensdag 25 oktober 2006 ypnnnze redactie buitenland PEKING - Als de wereldbevol king doorgaat met consumeren zoals zij nu doet, dan zijn in 2050 twee aardbollen nodig om de consumptie bij te houden. Dat heeft het Wereld Natuur Fonds (WNF) gisteren gemeld. Det WNF presenteerde in de Chinese hoofdstad Peking zijn Living Planet Rapport. Dat do cument verschijnt eens in de twee jaar en geeft de 'gezond heidstoestand' van de aarde weer. Die toestand meet het WNF aan de hand van biodiver siteit en de vraag naar en aan bod van natuurlijke bronnen als bossen, water en fossiele brand stoffen. Voetafdruk Uit het rapport blijkt dat vooral inwoners van de Verenigde Ara bische Emiraten en de Verenig de Staten met zevenmijlslaar zen door de ecologie struinen. Het WNF berekende dat de 'voe tafdrukken', het aantal vierkan te meter dat gemiddeld per mens nodig is om in de dagelijk se behoeften te voorzien, van de ze landen respectievelijk 11,9 en 9,6 hectare groot is. De gemid delde wereldburger gebruikt 2,2 hectare, terwijl er per mens slechts 1,8 hectare beschikbaar is. Afghanistan legt het minst be slag op natuurlijke bronnen: die afdruk beslaat slechts 0,1 hecta- Europeanen hebben een gemid delde voetafdruk van 4,8 hecta re nodig voor energie, voeding en andere behoeften. Nederlandse voetafdrukken zijn met een omvang van 4,4 hectare de kleinste van West-Europa. De Finnen zijn de grootste boos doeners onder de Europeanen. Zij gebruiken gemiddeld 7,6 hec tare per mens. ANP België laat griepvaccins weer toe BRUSSEL - België beëindigt de blokkade van 86.000 griepvaccins. De vaccins werden maandag tegengehou den omdat ze wellicht hartaanvallen zouden veroorzaken. In Israël waren vier mensen overleden na een griepvaccin van dezelfde Franse fabrikant. Het Belgische geneesmiddelenagentschap meldde giste ren dat het in Israël gaat om een andere partij vaccins dan België heeft. De wereldgezondheidsorganisatie meld de bovendien dat er in Israël geen verband bestaat tussen de sterfgevallen en de vaccins. Nederland heeft de griep vaccinatie minstens een week uitgesteld. ANP Duizenden Fransen zonder stroom NANTES - Ongeveer 50.000 huishoudens in het westen van Frankrijk zaten gisteren zonder stroom nadat het ge bied in de nacht was getroffen door een zware storm. Politie en brandweer rond Nantes moesten meer dan drie honderd keer uitrukken voor overstromingen en omgeval len bomen. De storm ging gistermiddag liggen. ANP/AFP Vrouw moet helft huis afstaan MAASEIK - De Nederlandse Truus Mostard heeft weinig plezier van haar woning in de Belgische grensplaats Maas eik. De rechter heeft besloten de helft van haar huis te la ten onteigenen en afbreken voor een nieuwe rotonde. Ze mag in de andere helft blijven wonen, hoe onmogelijk dat ook is. „Mijn bad wordt gehalveerd", meldde Mostard gis teren tegen Vlaamse media. Een oude Vlaamse wet schrijft voor dat de overheid al leen mag onteigenen wat ze echt nodig heeft. Minister Pee- ters van Openbare Werken zei gisteren te zullen 'probe ren dit anachronisme uit de wet te halen'. ANP Dansles voor vrouwen nachtclubs BANGKOK - Danseressen in bars in de rosse buurt van de Thaise hoofdstad Bangkok gaan op dansles in de hoop zo het aantal blessures te verminderen. In Bangkok hebben zich inmiddels dertig go-go girls inge schreven voor de eerste cursus van vrouwenrechtengroep Empower Foundation, meldde The Bangkok Post giste ren. De vrouwen doen op hoge hakken aan paaldansen. De directeur van de vrouwenrechtengroep hoopt dat met de juiste danspassen verstuikingen en andere kwetsuren voorkomen kunnen worden. ANP/DPA Vietnamese leiders chatten HANOI - De communistische leiders van Vietnam richten hun blik meer naar buiten en gaan chatten met onderda nen over controversiële onderwerpen als corruptie, ver spilling en bureaucratie. Volgens de krant Vietnam News wordt de eerste sessie ge houden in november. „Eenrichtingsverkeer voor informa tie is niet langer geschikt", aldus hoofdredacteur Dao Duy Quat van de krant van de Communistische Partij. Onduidelijk is nog of niet-leden van de Communistische Partij ook mogen meechatten. Of de leiders een echt representatief beeld krijgen van wat er leeft onder het volk is nog maar de vraag. Onge veer 16 procent van de 83 miljoen Vietnamezen heeft toe gang tot internet. ANP/RTR van onze redactie buitenland ROME - In Italië is ophef ont staan over het aantal patiënten dat dagelijks door slechte medi sche zorg overlijdt in ziekenhui zen. Op een congres van Italiaan se oncologen werd maandag ge sproken over negentig doden per dag, wat neerkomt op zo'n 33.000 dode patiënten per jaar. Een Italiaanse krant schreef gis teren over 'een bloedbad' en stel de dat dit aantal drie keer hoger is dan het aantal mensen dat jaarlijks omkomt bij verkeerson gelukken. Volgens de cijfers van de oncolo gen, die door andere specialis ten worden betwist, vinden de meeste patiënten de dood op de operatietafel (32 procent). Daar na volgen de ziekenzaal (28 pro cent), de afdeling voor spoedop names (22 procent) en de eerste hulp (18 procent). Er overlijden vooral mensen doordat zaken slecht georganiseerd zijn in de vaak overvolle ziekenhuizen, die in Italië merendeels eigen dom van de staat zijn. In veel ge vallen krijgen patiënten de ver keerde medicijnen toegediend, „Wat de juiste cijfers ook mo gen zijn, de gegevens van de ver eniging van oncologen onder strepen de noodzaak om de fou ten in de medische zorg aan te pakken, zodat wij mensen die daar iedere dag gebruik van ma ken maximale bescherming kun nen bieden", aldus minister Tur- co van Gezondheid. Volgens A. Bianco, president van de Italiaanse specialisten vereniging, moeten de cijfers van de oncologen 'met een flin ke kon-el zout' worden geno men. Tegelijkertijd gaat er in zijn ogen echter een 'verontrus tende boodschap' van uit, waar nader naar gekeken dient te wor den. GPD/RTR van onze redactie buitenland PARIJS - Rwanda onderzoekt de rol die Frankrijk speelde in de genocide van 1994, toen in honderd dagen tijd één miljoen Rwandezen zijn gedood. De Rwandese autoriteiten hebben Frankrijk er eerder van beschul digd medeverantwoordelijk te zijn voor de massaslachting. Een team van gerespecteerde Rwandezen hoort de komende tijd mensen die zeggen dat in Rwanda gelegerde Franse mili tairen destijds toestonden of zelfs aanmoedigden dat Tutsi's en gematigde Hutu's werden ver moord. Frankrijk heeft zulke aantijgingen altijd ontkend. De hoorzittingen worden geleid door oud-minister Mucyo van Justitie van Rwanda. In eerste instantie zullen 25 overlevenden van de genocide getuigen over de Franse betrokkenheid, Mu- cyo's commissie bepaalt daarna of de zaak moet worden voorge legd aan het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag. Franse militairen zijn in de laat ste weken van de volkeren moord ingezet in een volgens VN-mandaat gecreëerde veilige zone in Rwanda. Critici meen den dat het er de Fransen vooral om te doen was de Hutu's die verantwoordelijk waren voor de genocide te beschermen tegen het oprukkende en vooral uit Tutsi's bestaande Rwandees Pa triottisch Front, De Rwandese regering zegt dat Frankrijk de Hutu-milities (In- terahamwe) ook trainde en .be wapende. Ook zouden de Fran sen de Hutu's hebben toege staan kampen binnen te gaan waar zich Tutsi's schuilhielden. Een militaire rechtbank in Frankrijk onderzoekt momen teel de rol van Franse militairen tijdens de genocide. GPD 3 x 3 2591,- gegorondeerde besparing 3 x 3 3026,- gegarandeerde besparing Yerseke - Lepelstraat 1. Tel. 0113 571539 Steeds minder Turken willen toetreding EU ISTANBOEL - Minder dan een derde van de Turken is voorstander van toetreding van hun land tot de Europe se Unie. Gaf in 2004 nog 67,5 procent van de onder vraagden aan dat Turkije 'zeker lid moet worden van de EU', dit jaar is het nog 32,2 procent. Op dit moment is het per centage waarschijnlijk nog lager, want sinds de peiling van september zijn de na tionalistische sentimenten in Turkije flink toegeno men vanwege de overal in de wereld opgelaaide dis cussie over de Armeense ge nocide. In veel landen wordt het in 1915 door het Turkse leger onder Arme niërs aangerichte bloedbad als volkerenmoord gezien, behalve in Turkije zelf, waar het onderwerp gevoe lig ligt. De snel slinkende steun voor het EU-lidmaatschap onder Turken houdt zeker verband met de eis van Brussel dat Ankara snel ler meer hervormingen doorvoert en ook conces sies doet in de kwestie-Cy- prus. Turkije, dat de scep ter zwaait op het noorde lijk deel van Cyprus, wei gert vooralsnog het zuidelij ke Grieks-Cyprus, dat al lid is van de EU, te erken nen. De EU dreigt de vorig jaar begonnen toetredingson derhandelingen af te bre ken als op deze punten geen vooruitgang wordt ge boeid. GPD/RTR 3 JAAR LANG 0% RENTE 3 JAAR GRATIS GARANTIE GRATIS WINTERBANDEN door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Re kenkamer, die zelden zuinig is met kritiek als het om het be steden van Europees geld gaat, ligt nu zelf onder vuur. Volgens critici is het hoog tijd om de re kenkamer en de methodes die het instituut hanteert, eens te la ten evalueren door deskundi- met dat geld. Wel zijn de contro lesystemen in de lidstaten, waar het meeste geld wordt besteed, onvoldoende, evenals het toe zicht daarop door de Europese Commissie. Maandagavond trok Europees Commissaris Kallas (Admini stratie) al van leer tegen het rap port van de Rekenkamer. Vol gens hem wordt daarin een on nodig negatief beeld geschetst van de Europese Commissie, om dat de lidstaten verantwoorde lijk zijn voor het beheer van de overgrote bulk van de Europese fondsen. De rekenkamer zou daarnaast geen rekeninghouden met het feit dat een groot deel van het geld dat door lidstaten niet vol gens de regels is besteed, door Brussel achteraf wordt terugge vorderd. Vorig jaar haalde het dagelijks bestuur van de EU op die manier ruim 2 miljard euro terug. De Nederlandse europarlemen tariër J. Mulder (WD), een begrotingsdeskundige, ergert zich ook aan de opstelling van de rekenkamer. Volgens Mulder is er de afgelopen jaren op het gebied van financiële verant woording heel veel verbeterd in de EU. „Dat zie je helaas niet of nauwelijks terug in de rap porten van de rekenkamer." Volgens de liberaal gebruikt de rekenkamer veel vage bewoor dingen, terwijl het ontbreekt aan duidelijke criteria of aanbevelingen voor verbeterin gen. Volgens hem is het de hoogste tijd om de werkwijze en me thodes van de Rekenkamer eens te laten analyseren door een groep onafhankelijke wijze man nen. GPD (Advertentie) Je kritiek volgt op de pu blicatie van het jaarverslag over je Europese uitgaven voor 2005. Voor de twaalfde maal op rij deelde de rekenkamer daarin gisteren een onvoldoende uit, door te weigeren een goedkeu rende verklaring af te geven. ns de rekenkamer zijn er iproblemen bij de controle van bijna de helft van de Europese landbouwuitgaven van in totaal 18,5 miljard euro, terwijl er te fouten zouden worden ge kt bij het verdelen van de 33 miljard euro aan structuur- sen. de wijze waarop het geld voor onderzoek, intern beleid en ontwikkelingshulp, samen zo'n 13 miljard euro per jaar, wordt d, laat volgens de rekenka mer te wensen over. Redelijke zekerheid minder dan eenderde van de totale begroting, zo'n 34 mil- euro, kan de Rekenkamer .met 'redelijke zekerheid' zeggen dat het rechtmatig is besteed. Voor de besteding van de reste rende 70 miljard durft de reken kamer haar hand niet in het vuur te steken. Dat wil niet zeggen dat er op ■grote schaal gefraudeerd wordt Leger Irak moet over 1,5 jaar zelf afkunnen BAGDAD - Het Iraakse leger moeten binnen één tot ander half jaar in staat zijn zelf de vei ligheidstaken in het land uit te voeren. Dat zei gisteren de Ame rikaanse commandant van de multinationale troepenmacht in Irak, generaal George Casey, lij sprak op een gezamenlijke persconferentie in Bagdad met Zalmay Khalilzad, de Ameri kaanse ambassadeur in Irak. y stelde dat de opbouw van let Iraakse leger voor 75 pro cent is voltooid. Khalilzad zei dat de Iraakse lei- tos een tijdschema hebben op- 'd voor besluiten op het ge- ibied van onder meer veiligheid !en economie. Hij sprak over ver anderingen in de grondwet, het ■ontwapenen van milities en een [nieuwe wet over het verdelen e inkomsten uit de olie-in- idustrie. ANP/AFP/RTR/DPA VENETIË - De straten van de Italiaanse stad Venetië, aan de Adriatisehe kust, staan blank. Het waterpeil is gisteren met 1,12 meter gestegen door een samenloop van weers omstandigheden. foto Manuel Silvestri/RTR door Esther Gotink LONDEN - Groot-Brittannië stelt paal en perk aan de toe stroom van laaggeschoolde werknemers uit Bulgarije en Roemenië, als beide landen vol gend jaar lid worden van de Eu ropese Unie. Minister Reid van Binnenlandse Zaken zei gisteren dat hij alleen mensen wil toelaten die in de voedselverwerking en landbouw gaan werken. De Britse regering is bang dat een te grote immi- grantenstroom te veel druk legt op scholen, ziekenhuizen en so ciale voorzieningen. De maatre gel is een reactie op de komst van honderdduizenden Oost-Eu ropeanen, met name Polen en Hongaren, na de EU-uitbrei- ding van 2004. „Het kost tijd om lessen te leren van de golf immi granten twee jaar geleden", ver klaarde T. Kelly, woordvoerder van premier Blair. In 2004 ko zen Groot-Brittannië en Ierland ervoor geen beperkingen op te leggen aan arbeidsmigranten Volgens Reid gelden de nu aan gekondigde restricties voor 'een overgangsfase'. Het is de bedoe ling dat een speciale commissie adviseert over een permanent Advertentie ...en ga snel naar de Opel dealer voor het unieke 3x3 aanbod. immigratiebeleid. De Europese Unie schrijft voor dat hooguit voor een periode van zeven jaar restricties mogen gelden voor personenverkeer binnen de EU. Minister Reid handhaaft voorlo pig het al geldende immigratie beleid. Dat betekent dat werkvi- sums zullen worden toegekend aan mensen met een hoge oplei ding, zelfstandige ondernemers en maximaal 19.750 arbeids krachten per jaar in de boeren- sector. De aangekondigde restricties hebben in Brussel tot kritiek ge leid. De Europese Commissie zei het te betreuren dat 'lidstaten die de vorige tien nieuwe leden wel welkom hebben geheten, nu hun grenzen niet willen openen voor Roemenië en Bulgarije'. Parlementsleden van de Labour- partij reageren verdeeld. Sommi gen zien de restricties als ouder wets protectionisme, terwijl an deren het een goede manier vin den om de werkloosheidscijfers stabiel te houden. Arbeidsrechten De TUC, met zeven miljoen le den de grootste Britse vakbond, vreest dat het nieuwe beleid het tegengestelde effect zal sorteren van wat Reid hoopt te bereiken. „Onze regering kan noch het vrije verkeer van EU-burgers te genhouden, noch voorkomen dat zij hier als zelfstandig onder nemers aan de slag gaan", aldus directeur B. Barber. Volgens hem is het juiste antwoord op de EU-uitbreiding het afdwingen van arbeidsrechten, om te voor komen dat buitenlandse werkne mers op de Britse arbeidsmarkt worden uitgebuit. GPD Vindt u het moeilijk om een keuze te maken tussen al die aanbiedingen als u nu een auto gaat kopen? Bij Opel hoeft u niette kiezen. Wij bieden tijdelijk 3 jaar lang een gratis financiering aan plus 3 jaar garantie én ook nog een gratis set winterhanden bij aanschaf van een nieuwe Opel*. Een uniek aanbod dat u veel geld bespaart. De Opel dealer rekent het u graag voor of kijk voor meer info op opel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5