Ik kan Nederland beter maken Pronk is pion in internationaal machtsspel rond regio Darfoer PZC China negeert het vluchtelingenrecht Bij buigen van ontslagrecht is een helse klus Lijsttrekker Wilders van de Partij voor de Vrijheid heeft een missie: 25 oktober 1956 te gast woensdag 25 oktober 2006 door Erwin Tuil De harde aanpak van Noord-Koreaanse vluch telingen door China leidt tot mensonterende toestanden. De Noord-Koreanen zijn in China rechtenloos en worden vaak zonder pardon terugge stuurd naar hun vaderland, waar hen fikse boetes, gevan genisstraf of opsluiting in een kamp boven het hoofd hangt. Dat stelt de International Cri sis Group (ICG) in een zeer kritisch rapport, dat vandaag in Brussel wordt gepresen teerd. Ondanks China's harde optre den tegen uit Noord-Korea gevluchte mensen, blijft het aantal toenemen. Vorig jaar staken volgens de ICG tussen de' honderd- en honderdvijftigduizend men sen de grens met China over, op de vlucht voor honger, ar moede en repressie in hun land. De ICG, een gerespecteerde onderzoeksinstelling die voor al in crisisgebieden opereert, concludeert in haar veertig pagina's tellende rapport dat Peking de laatste jaren steeds strenger optreedt tegen Noord-Koreanen. Migranten Zij worden per definitie ge zien als economische migran ten, niet als politieke vluchte lingen. „De regering in Peking vreest voor negatieve gevolgen voor de economie in de grensre gio", zegt ICG-directeur Peter Beck in de Zuid-Kore- aanse hoofdstad Seoel. „Tegelijkertijd is China bang voor een verstoring van het etnische evenwicht in dat ge bied, waar op sommige plaat sen veertig procent van de be volking etnisch-Koreaans is." Het onderzoek van het ICG toont voor het eerst in volle omvang aan wat de gevolgen zijn van het Chinese asielbe leid. Het ICG heeft ook als eerste een redelijk volledig beeld gekregen van de handel in Noord-Koreaanse vrou wen. Zij worden voor bedragen van tussen de 800 en 1800 eu ro als bruiden verkocht aan Chinese boeren. Ook deze vrouwen worden door de Chinese autoriteiten teruggestuurd. Over het lot van minderjarigen die naar China gaan is weinig te ach terhalen. Afpersers Aan de Chinese zijde van dc>: grens vallen de Noord-Korea- nen ten prooi aan afpersers, zowel lokale bestuurders als 1 zogenaamde bemiddelaars, die hun bescherming en vluchtmogelijkheden bieden, Soms gooien de media olie op het vuur door te berichten over misdaden die door vluch telingen begaan zouden zijn. Een onbekend aantal Noord-Koreanen blijft enige tijd in China voor tijdelijk werk of handel. Anderen wor- den geronseld door lokale on- J dernemers, omdat ze goedko- per zijn dan Chinese arbei-.- ders. Het leeuwendeel van de Noord-Koreaanse vluchtelin- I gen blijft in China omdat, j contacten en geld ontbreken voor een verdere vlucht. Zij die wel mogelijkheden hebben, gaan naar Mongolië1 of met de zogenoemde 'onder- 'j grondse spoorlijn' naar Thai land, Birma of Vietnam. Degenen die in de Chinese steden Peking of Sjanghai te- rechtkomen, proberen niet J zelden over de muur van am- bassades te klimmen om in. een ander land asiel te kun-'' nen aanvragen. Het ICG roept zowel China als andere landen in de regio op, om meer vluchtelingen uit Noord-Korea op te ne men. Ook de Europese Unie en de I Verenigde Staten worden door de organisatie geacht Koreanen op te vangen, GPD Vanuit zijn minuscule werkka mer in de Tweede Kamer werkt Geert Wilders aan zijn 'missie': „Ik denk Nederland echt beter te kunnen maken. door Wierd Puk Geert Wilders, lijsttrekker van de Partij voor de Vrij heid (PVV), wil de grenzen slui ten voor niel-westerse allochto nen. Hier verblijvende allochto nen moeten een 'assimilatiecon tract' tekenen, waarin zij belo ven dat zij zich aanpassen aan de 'dominante Nederlandse cul tuur'. Houden ze zich daar niet aan, dan moeten ze weg. Wat heeft Nederland 'geassimili- eerde allochtonen' eigenlijk te bieden? „Kijk, aan dit soort redenerin gen gaat ons land dus kapot. Zij hebben zich aan te passen aan onze regels en als ze dat niet doen moeten ze het voelen. He laas hebben de mensen die dit soort vragen stellen nog altijd de macht in Nederland. Hier drinken we het liefst koffie met criminelen." Pappen en nathouden is aan u niet besteed. „Nee, ik houd niet van het con sensusmodel, van dat gezellig met elkaar kerstliederen zingen. De grote partijen voeren een schijngevecht: je stemt op de één en de ander krijg je er altijd bij. Als je van dat gemiddelde af wijkt, ben je al extreem." Onveilig Wilders zetelt ergens 'vier hoog achter'. Ver weggestopt in het gebouw van de Tweede Kamer. Nog altijd is hij één van de meest bedreigde politici van Ne derland, en hij wordt perma nent geschaduwd door lijfwach ten. Zijn werkkamer is minus cuul, maar goed te beveiligen. „Ik zou er een Kamerzetel voor inleveren om niet langer in deze omstandigheden te moeten func tioneren. Leef maar eens een paar jaar zo! Iiet is allesbehalve sexy of spannend, zeker niet voor mijn vrouw." Waarom doet u zichzelf dit aan? Geert Wilders, lijsttrekker van de Partij voor de Vrijheid, wil de grenzen sluiten voor niet-westerse allochtonen. Allochtonen die in Neder land blijven moeten een 'assimilatiecontract' tekenen. Houden ze zich daar niet aan, dan moeten ze weg. foto Frank Jansen/GPD „Ik heb een missie: Nederland beter maken. En met lafhartige bedreigingen zullen ze nooit van me winnen. Dat houdt me op de been." Uw collega's maken zich druk om het voortbestaan van Lingo. „Ja, waai' gaat dat nog over? Voor een tv-spelletje komt een minister naar de Kamer. Pedant en gênant, zo'n luxeprobleem. Als je de échte problemen aan de orde stelt, dreig je met pek en veren besmeurd te worden uitge zet." U bedoelt? „De Pavlov-achtige reacties op mijn recente opmerkingen over de 'tsunami van islamisering' die ons bedreigt waren niet mals. Je mag in Nederland niet te uitgesproken zijn en zéker geen oplossingen aandragen." Van wie krijgt u steun? „Van de burgers op straat. Mijn bijeenkomsten worden goed be zocht. Die mensen zien zichzelf als onderdeel van mijn missie. In Hoek van Holland drukte een man van 83, die op de fiets was gekomen, mij een 20 euro-biljet in mijn hand: 'Voor de partij'. Dat zijn mooie momenten." Wanneer wordt een kledingstuk voor u een politiek statement? „Op het moment dat je jezelf er onherkenbaar mee maakt, zoals met de boerka. Om redenen van veiligheid gaat dat te ver. De boerka moet bovendien worden verboden omdat het een sym bool is van barbaarse onder drukking. Zo gaan wij hier niet met vrouwen om. Die wouwen raken geïsoleerd, ze vinden geen werk, hebben geen Nederlandse vrienden. Ze assimileren niet." In de peilingen schommelt u tus sen de nul en vier zetels. „Wij hopen op tien zetels. Veel mensen die op ons stemmen ko men daar niet openlijk voor uit omdat het sociaal niet gewenst is." Wel een geluk voor u dat de WD de gematigde Mark Rutte als lijsttrekker heeft. „Met-Rita Verdonk was het in derdaad anders geweest, zij is krachtdadiger dan Rutte, die ook graag voor de Marokkaanse buurtvaders en bijstandsmoe ders in de bres springt. Verdonk spreek ik regelmatig. Maar daar moet niets achter gezocht wor den. Ik eet ook wel eens wat met Henk Kamp." Uw wantrouwen jegens de islam is deels gebaseerd op persoonlij ke ervaringen? „Als tiener heb ik twee jaar in Is raël gewoond en er zijn weinig Arabische landen die ik niet heb bezocht. Overal in de Arabische wereld zie je die verrotte, cor rupte regimes en een levensge vaarlijke variant van de islam die de massa's beïnvloedt. Er be staat een verband tussen de on derdrukking in die landen en de islam en die mentaliteit importe ren we naar Nederland." Vluchtgedrag 'Rechts' in Nederland is onder eer versnipperd, doordat een po liticus als Joost Eerdmans uit veiligheidsoverwegingen niet met u in één partij wil. „Dat respecteer ik, Maar vlucht gedrag, zoals Turks-Nederland se politici vertoonden toen ze zich moesten uitspreken over de Armeense genocide, dat is weglo pen voor de waarheid. Dan kun nen we de democratie wel opdoe ken." De ivaarheid die u verdedigt heeft behalve uw privacy ook vriendschappen gekost. „Ja, niet wegens mijn politieke standpunten, maar om veilig heidsredenen. Vrienden met kin deren. mensen die ik toch al tien tallen jaren ken, vroegen mij om niet meer langs te komen. Dat snijdt mij door m'n ziel. Maar ik kóm ook altijd met een com pleet circus voorrijden. Daarom vragen andere vrienden mij bij voorbeeld om niet in hun wijk af te spreken. Ze willen niet dat de mensen weten dat ze mij ken nen." Hoe lang houdt u deze situatie nog vol? „Ik zou het niet weten. Hopelijk duurt het niet eeuwig. Zelfs op de begrafenis van de vader van mijn vrouw was er bewaking bij. Als we eens naar de bio scoop gaan of uit eten: we zijn nooit alleen. Er zijn momenten dat het mij grote moeite kost. En ik heb wel eens een prullen bak door de kamer geschopt. Maar ik heb er nooit aan ge dacht ermee op te houden. Ik denk Nederland namelijk écht beter te kunnen maken," GPD door James McGoniqal Vakbonden en werkgevers willen ondanks de tegen stellingen de politiek een handreiking bieden bij veran deringen in het ontslagstel sel. De komende weken zal blijken of dat mogelijk is. Het was vorige week een ge zellige boel bij de So ciaal-Economische Raad (Ser). Het was de eerste offi ciële vergadering onder lei ding van de nieuwe voorzit ter, Alexander Rinnooy Kan. Er werd een speech gehouden door de voorzitter van CNV, René Paas. En er was unanimiteit over een advies om in de komende kabinetsperiode meer men sen aan het werk te helpen. Na iets meer dan anderhalf uur van verplichte toespra ken, vervuld van wederzijdse loftuitingen, ging men gauw aan de broodjes en de karne melk. Adder Maar er schuilde een adder onder het gras. Alle partijen wisten dat er in de komende zes weken nog een flinke robber zal worden gevochten over het onder werp dat zorgvuldig uit de unanimiteit is gehouden: het ontslagstelsel. Dat onderwerp is gekoppeld aan scholing. Als de werknemer maar flexi bel en intelligent genoeg is, hoeft hij niet te vrezen voor ontslag omdat hij snel weer aan de bak komt. Loek Hermans, voorzitter van de kleinere werkgevers- club MKB Nederland, nam meteen een voorschot op deze discussie. Als maar duidelijk is dat scholing een verantwoorde lijkheid is van de werknemer zelf, zei hij. „Werkgevers zor gen nu al meer voor hun per soneel dan voor hun kinde ren", meent zijn achterban. Wilna Wind, FNV-bestuur- der, pakte een ander voor schot. Waar hebben we het ei genlijk over? Bedrijven hebben nu al moei te om aan personeel te ko men. „Discussie over ontslag recht is een secundaire zaak", vindt zij - er zijn wel belangrijker zaken aan de hand in de economie. Bernard Wientjes, voorzitter van werkgeversvereniging VNO-NCW, ging met een in haalslag aan beide argumen ten voorbij. „Plet ontslagrecht moet soepe ler, sneller en goedkoper. Na tuurlijk moeten we rekening houden met de positie van de werknemer, maar de ontslag vergoedingen moeten van de baan, ook in een goed draaiende economie." Daarmee raakte hij de kern van de discussie die tussen nu en uiterlijk half december zal worden uitgevochten. Formatie Alle partijen willen een rol spelen in de kabinetsforma tie na de verkiezingen van 22 november. Dat kan alleen met een una niem Ser-advies - anders kan de politieke coalitie, hoe die er dan ook uit ziet, selectief shoppen. Maar hoezeer de gezellig lunchende Ser-partners het daarover ook eens waren, zij zijn tot op het bot verdeeld over de oplossing van het pro bleem. De werkgevers willen per se goedkoper kunnen ontslaan, de vakbonden vinden ontslag voor de werknemer te drama tisch om dat zonder finan ciële vergoeding te laten plaats vinden. Wiskunde De komende weken wordt achter de schermen gesleu teld aan bijna wiskundige for mules voor een beperkte, maar redelijke ontslagvergoe ding, gekoppeld aan 'emplo- yability'-mogelijkheden in en na de WW-periode. Alexander Rinnooy Kan is heel goed in het bijbuigen van het schier onmogelijke. Maar ervaren Ser-watchers zien het somber in: „Hier wordt geprobeerd iets vier kants te proppen in een rond gat." GPD door Jack van Ham en Rosan Smits Zondag verklaarden de Soe- danese autoriteiten Jan Pronk, speciaal afgezant van de Verenigde Naties in Soedan, tot persona non grata. Met de uit wijzing van Pronk smijt de Soe- danese overheid de deur naar een diplomatieke oplossing van het conflict in Darfoer dicht, vol in het gezicht van de interna tionale gemeenschap. De gevolgen hiervan reiken ver der dan de carrière van een man die zich jaren heeft ingezet voor vrede in Soedan. Het is een sluit stuk van het machtsspel dat de Soedanese president Bashir heeft ingezet om een vredesmis sie van de VN in Darfoer te voorkomen en zet de internatio nale verhoudingen op scherp. Dit gaat ten koste van onschul dige Soedanese burgers. De 'persona-mon-grataverkla- ring' past binnen Soedans mili taire strategie voor Darfoer, waar de afgelopen drie jaar naar schatting 200.000 mensen door geweld om het leven kwa men en meer dan twee miljoen Darfoeri zijn gevlucht. Onder druk van de internationa le gemeenschap sloten de Soeda nese regering en een factie van de grootste rebellenbeweging van Darfoer in mei dit jaar een fragiel vredesakkoord. De ge welddadigheden tegen burgers duren echter voort. De vredesmissie van de Afri kaanse Unie (Amis) is niet in staat het geweld in Darfoer te stoppen. De Soedanese regering weigert de komst van een ro buuste VN-vredesmissie, die verbonden zou zijn aan het VN-kantoor van Pronk. Daaren tegen presenteerde de regering zelf een plan om met Soedanese troepen de situatie in Darfoer onder controle te krijgen. Deze militaire campagne resulteert in een dagelijkse troepenverster king en bombardementen in Noord-Darfoer hetgeen in strijd is met het vredesakkoord en met het VN wapenembargo uit 2005. Het is uiterst ongeloofwaardig dat de regering in Khartoem met deze militaire campagne prioriteit geeft aan de bescher ming van haar burgers. Het ge weld richt zich zonder onder Door Jan Pronk persona non grata te verklaren, heeft Soedan de sleutelrol van de speciale VN-afge- zant hij veiligstelling van burgerbescherming kundig onklaar gemaakt. foto Sven Torfinn/GPD. scheid op onschuldige Darfoeri. De campagne stuit op hevig ver zet bij rebellenbewegingen die niet tekenden, stelde Jan Pronk vorige week in zijn weblog. Zijn dagelijkse bespiegelingen vorm den voor velen een van de wei nig overgebleven informatie bronnen over Darfoer. De Soeda nese overheid beschuldigde Pronk daarop van 'psychologi sche oorlogsvoering' tegen de au toriteiten en eiste zijn uitzet ting, Dat andere officiële bron nen al eerder ongestraft tot de zelfde conclusie kwamen, doet vermoeden dat de Soedanese au toriteiten een excuus zochten om af te komen van de VN-verte- genwoordiger. De timing van de Soedanese overheid is feilloos. De komende paar maanden zijn om een aan tal redenen beslissend voor de betrokkenheid van de internatio nale gemeenschap bij Soedan. Ten eerste verloopt eind decem ber het mandaat van de vredes missie van de Afrikaanse Unie en moet opnieuw worden beslo ten over vooi'tzetting van de mis sie van de AU of een overname daarvan door de VN. Ten tweede neemt Soedan vol gend jaar het voorzitterschap van de Afrikaanse-Unie over. Soedans inzet voor Darfoer is om een zwakke Amis voort te zetten onder controle van het ei gen leger. Dit zal ten koste gaan van de kerntaken van de vredes missie, namelijk burgerbescher ming en het volgen van schen dingen. van het vredesakkoord. Als Soedan straks voorzitter is zal de opvolger van Pronk een moeilijke klus krijgen. Met Pronk vertrekt tevens een sterke onderhandelaar. En ten derde loopt over een paar maanden de ambtstermijn van de secretaris-generaal van de VN Kofi Annan ten einde. Zijn opvolger, de Zuid-Koreaan Ban Ki-Moon, is nog aan het warmlopen en heeft hoe dan ook andere prioriteiten dan Soe dan. Een nieuwe speciaal afge zant mist hierdoor de ruggen steun en ervaring om daadkrach tig' te kunnen optreden in het di plomatieke speelveld van Soe dan. Kortom, door Pronk persona non grata te verklaren, heeft Soedan de sleutelrol van de spe BRUG - In Middelburg is giste ren de in 1871 gebouwde voet gangersbrug - de zogenaamde Hoge Brug - op de operatieta fel gelegd. De brug moet een meter worden verhoogd, om dat de treinen ex anders niet onderdoor kunnen rijden. SCHIPPERSKINDEREN - In Terneuzen komt een gemeente lijke school voor schipperskin deren. Als streefdatum voor de opening geldt 1 september 1957. Vooralsnog zullen om en nabij de zestig leerlingen de school voor schipperskinderen bezoe ken. FILMAVOND - In La Belle Vue in Terneuzen heeft de. VPRO een filmavond gehou den, waarvoor matige bel stelling bestond. Na een film pje over het bloemencorso in Aalsmeer werd de geheel door negers gespeelde hoofdfilm. Tuin der Wonderen gespeeld, I MELKPRIJS - Binnen de So, ciaal Economische Raad is. geen eenstemmigheid overeen! garantieprijs voor melk. Eeri' deel van de raad meent dat de prijspolitiek niet het j middel is om te komen tot ver betering van de productiestruc tuur van de melkveehouderij, ciale afgezant van de VN bij vei ligstelling van burgerbescher ming in Darfoer kundig onklaar gemaakt. Hiermee heeft de rege ring de weg vrijgemaakt om straks als voorzitter van de Afri kaanse Unie de internationale betrokkenheid bij Darfoer te marginaliseren en ongehinderd haar militaire campagne te ver volmaken. Ondertussen worden opnieuw duizenden mensen op de vlucht gedreven, vermoord, verkracht en mishandeld. Naïef De internationale gemeenschap blijft stug de weg van de diplo matie bewandelen. Dat doet wat naïef aan, nu de Soedanese rege ring zo expliciet een ander pad inslaat. Pronk, die zich is blij ven inzetten voor de burgers van Darfoer, is verworden tot een pion binnen dit krachten spel. Hij staat symbool voor het falen van diplomatieke midde len in een land waar de macht van het zwaard steeds weer doorslaggevend blijkt. Van Ham en Smits zijn algemeen directeur en politiek advseur Soe dan van de Interkerkelijke organi satie voor ontwikkelingssamenwer king Icco Hoofdredactie: Peter Jansen Arle Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J, Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc,nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag l/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per Jaar: 1236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservlce@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode, PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag l/m vrijdag; 1,30 zaterdag: 1,85 Allë bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden ultgevoeró overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgers de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend gord Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 w. pzc.nl/service/adverlerzri Auteursrechten voorbehouden I Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concorn. DedM'! jj aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt VOOMW L (abonnementeh)admlnlsl;ratïe en onVu te (laten) Informeren over voor u relevante diensten en L werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geMledfiJ' n. Als u Postbus 314460 AA Goes. nt u dit sc Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4