Over tien jaar 700 woningen erbij Suikerpot intrigerende tijdcapsule Muzikale vakantie voor jonge strijkers 150 VOLVO OCCASIONS 4 agenda Ook krantenmeppen en veel lol Ambities woningcorporatie Zeeuwland gaan verder dan steen alleen GÉÉN OCCASIONDAGEN... WEL LAGERE PRIJZEN trouw (85) ;ewond bij beroving IHDDELBURG - Een 85-jarige Jiouw is gistermorgen rond elf jut gewond geraakt bij een bero- ring op de Zuidsingel in Middel- jjevrouw viel toen de dader aan fear tas trok. Ze raakte gewond san haar pols, hoofd en knieën. Da dader ging er vandoor met laar tas. Daarin zat een porte- ionnee met een paar tientjes. |t slachtoffer liep samen met andere vrouw over de Zuid- [ngel. De dader is een blanke aan tussen de twintig en 25 jaar et een normaal postuur en don- haar. Vermoedelijk ~i iroeghij een lichtbruine jas. lalloweentocht OLIJNSPLAAT - Brassband ilh'elmina houdt zaterdag een id ijloweentocht in Colijnsplaat. Óm 19.15 uur is het verzamelen de Voorstraat. Aan Hallo- ireen is dit jaar een wedstrijd érbonden. De muzikale tour be nt een kwartier later en die lat door zo'n beetje heel Co at. Halloween, een oud eltisch gebruik, is van oor- ;png een soort oogstfeest. Van den Dongen PARKETVLOEREN Celuidsisolerend in appartementen Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113 233365 vww.vandendongenparket.nl STREEKACTIVITEITEN •HAAMSTEDE - Pompstation .van derWeijdeweg; 13.30 uur, excur- 'islaalsbosbeheer door Meeuwendui- GEVRAAGD KUNST ANTIEK SCHILDERIJEN, CHINEES PORSELEIN, BOEKEN, STREEKSIERADEN, ZILVER, AARDEWERK, TEGELS, GLAS, VOLKSKUNST, KLOKKEN, SCULPTUREN, SPEELGOED, ETC. Bel voor een vrijblijvende afspraak: 0118 - 650 680 Herengracht 74 4331 PX Middelburg www.zeeuwsveilinghuis.nl Leden van het Klein Ensemble rond hun docente Oktje Smit in de tuin bij het vakantiehuis in Burgh-Haamstede. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Contrabassist Orrin produceert een ferme geeuw tij dens het stemmen van de instrumenten. Dat krijg je ervan als je 's nachts gaat overlopen naar de meidenkamer. Dan valt het niet mee 's ochtends om acht uur monter aan het ontbijt te zitten en om negen uur al te gaan repeteren. Orrin is een van de vijftien leden in Het Klein Ensemble van het Rotterdams Hellendaal Vioolinstituut. Ze brengen deze week hun herfstvakantie door in bungalowpark In den Boogerd in Burgh-Haamstede. „Een vakantie in het teken van de muziek. We repeteren heel wat uurtjes voor het concert dat we vrijdagmiddag om half vijf geven in het kerkje in Burgh", zegt docente Okt je Smit. Zij nam vijf jaar geleden het initiatief tot een collectieve oefenweek omdat één uur per week repeteren eigenlijk te weinig is om als Klein Ensemble echt tot samenspel te kunnen komen. Hier in huize 'De Haaiman' is daar zo gezegd 'geen ontkomen aan'. Er wordt 's och tends, 's middags én soms ook 's avonds nog even gerepeteerd. Tussentijds is er natuurlijk wel ruimte voor ontspan ning, zoals een spelletje 'krantenmep pen'. Orrin legt omslachtig uit wat dat inhoudt. In elk geval iets met een krant en gekke namen voor iedereen die mee doet en een mep die je net op tijd met die krant moet uitdelen. Wellicht dat er vanmiddag ook nog even tijd wordt in geruimd voor een tochtje langs het strand. De jeugdige strijkers zitten ten slotte maar een klein weekje aan de kust. Dat is weer eens wat anders dan in het hartje van Rotterdam waar ze normaliter les krijgen. „We zijn al een paar keer in Groningen en één keer in Brabant geweest tijdens de herfstvakantie. Nu heb ik voor Zee land gekozen, omdat ik hier dit jaar al eerder een paar fijne weekenden heb doorgebracht", vertelt Oktje. Zij krijgt tijdens dit oefenweekje voor de begelei ding en de catering assistentie van In- grid Mafselje en Janneke Bleijenburg, moeders van twee ensembleleden. Het eerste nachtje is wat onrustig ge weest. Logisch, wat is er leuker dan een beetje keet trappen tijdens een groeps- vakantie? „Ik ben vannacht wel negen keer naar het toilet geweest", vertelt Christine giebelend. De leiding doet er niet al te streng over. „Maar we moeten wel in de gaten houden dat de groep nogal varieert in leeftijd. De kinderen zijn tussen de zeven en vijftien jaar", zegt Janneke. Zij treft intussen voorbe reidingen voor de maaltijd. Deze avond wordt het Hollandse pot met aardappel puree, broccoli en gehaktballetjes. Ver der staan er deze week pannenkoeken en macaroni op het menu. Tango „Het is weer hoog tijd om te repeteren", vindt Oktje na een korte theepauze. „Er moet nog zoveel gebeuren voor we vrij dag dat concert kunnen geven", bena drukt ze het belang van inzet en oefe ning. Cleo, met haar acht jaar één van de jongste violistes, bestudeert met foto Dirk-Jan Gjeltema haar grote donkere ogen geconcen treerd de bladmuziek. Dan richt ze zich op de docente voor de inzet van een tan go van de componist Longfield. Een tan go vereist spanning, maar... Oktje tikt halverwege af. „Ik weet dat jullie deze tango graag spelen, maar het moet echt wat lieflijker en romantischer", laat ze weten als de musici plotseling iets te en thousiast loos gaan. Het Kleine Ensem ble zet opnieuw in. De leden kunnen bogen op enige erva ring op viool, altviool, cello en contra bas. Naast de tango zetten zij deze week hun tanden in een compositie van Telemann, een van oorsprong Franse suite, oftewel een reeks gestileerde dan sen. Het concert voorziet ook in Land- Ier und Ecossaisen van Franz Schubert. Tot slot wordt het een beestenboel met het muziekstuk The Circus van Missal. Daarin passeren de olifanten, de trape zewerkers en de clowns de revue. Het optreden in de kerk in Burgh vrij dagmiddag om 16.30 uur vormt het slot stuk van de muzikale vakantieweek in de Schouwse Westhoek. Alle belangstel lenden zijn van harte welkom bij het concert van deze jeugdige musici uit Rotterdam en omstreken. jflnrFsme Soesman i üENESSE - Zeeuwland wil de loniende tien jaar minstens 700 |jeUwe woningen bouwen. Voor 150 woningen zijn er al concrete Jannen, voor het resterende if] moet nog naar bouwloca- 5jS worden gezocht. De ambi- ifs van de woningcorporatie qan verder dan alleen de hoe- felheid stenen. Ook in maat- terk richting klant en leefbaar- ^jd wordt geïnvesteerd. |dens het derde, gisteravond I a het Renesser grand café Hel- gehouden, Zeeuwlandcafé ®kte directeur A. de Ceuster al- 0st vooruit op de later dit jaar gepresenteerde vastgoedstra tegie. Een deel van het wo ningbestand wordt verkocht (500). Achthonderd verouderde wonin gen gaan het komende decen nium tegen de -vlakte. Daarvoor in de plaats komen er zo'n 600 terug. Ook wacht bijna 1500 wo ningen uit de jaren zeventig en tachtig een opknapbeurt. Wat dat laatste betreft zal de keuze van de klant, voor zover mogelijk, voorop staan. Maat werk en het kunnen maken van keuzes wordt door huurders be langrijk gevonden. Dat is tij-_ dens de eerste editie van Zeeuw landcafé kenbaar gemaakt door klanten van de woningcorpora tie, maar is inmiddels ook in de praktijk ondervonden. Van de 600 woningen die jaar lijks door Zeeuwland worden ge schilderd, hebben dit jaar 150 bewoners (25 procent) meege-' daan aan de mogelijkheid om per huizenblok eigen kleuren te kiezen. Die stem van de klant wordt door de corporatie heel belang rijk gevonden, benadrukte ook voorzitter F. Vos. Vandaar het plan om volgend jaar in elke kern op Schouwen-Duiveland een Zeeuwlandcafé op te tuigen. Mét inzet van huurders en ande re betrokkenen, zoals dorpsra den, worden er leefbaarheids plannen voor alle kernen ge maakt. Een voorzetje werd gis teravond alvast gegeven, tijdens de presentatie van het onderne mingsplan 2006-2010. Op bier viltjes konden de deelnemers aan de avond hun persoonlijke 'Opletter' noteren, waarvan een deel door presentator Harmen Siezen meteen aan De Ceuster werd voorgelegd. Vergeet de gewone mens niet, noteerde één van de aanwezigen in reactie op de kreet Buitenge woon die de sinds zes jaar gehan teerde ondertitel Beter in Wo nen vervangt. Laat aannemers netter en professioneler werken, wees een andere aanwezige op het belang van juist ook die schijnbaar simpele dingen. Wat dat laatste punt betreft kon De Ceuster gelijk een belofte doen. Ook voor de zakenrelaties van de woningcorporatie is een Zeeuwlandcafé in de maak. woensdag 25 oktober 2006 s Gemeente heeft geld over ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft dit jaar 232.000 euro minder uitgegeven dan was begroot. Dat blijkt uit een financiële rapportage van het college aan de gemeenteraad over de eerste acht maanden van dit jaar. Uit die cijfers blijkt ook dat de gemeente voor de komen de jaren structureel 84.000 extra te besteden heeft. Het voordeel bestaat uit een optelsom van allerlei kleine voordeeltjes op de verschillende begrotingsposten. Naast de financiële tussenstand geeft het rapport ook in zicht in andere belangrijke ontwikkelingen. Zo blijkt dat het aantal formatieplaatsen ook dit jaar weer is afgeno men. Ten opzichte van 1 januari 2005 zijn 21 formatieplaatsen ingeleverd. Ook het ziekteverzuim bij de gemeente is ge daald. De gemeente zit volgens de rapportage inmiddels onder het landelijk gemiddelde van vergelijkbare gemeen ten. Het gecoördineerde inkoop- en aanbestedingsbeleid werpt ook zijn vruchten af. Sinds 2005 is in totaal een voordeel van ruim een miljoen euro behaald. Dit bedrag is zo hoog omdat het niet alleen over de aanschaf van pot loden gaat, maar ook om aanbesteding van grote projec ten. Anbo eert bestuursleden NIEUWERKERK - Het landelijk Anbobestuur heeft aan twee bestuursleden van de Anbo afdeling Nieuwerkerk; het Lidmaatschap van Verdienste toegekend. Het gaat om Leny Broek en Anthon Stoutjesdijk, die respectievelijk - negen en twaalf jaar - de functies van secretaris en pen ningmeester hebben vervuld. Beide bestuurders hebben zich onder meer ingezet voor le denwerving, voor het leggen van een lijntje tussen oude ren en politiek en voor het opzetten van allerlei speciale acties. Met vooral dat laatste feit hebben zij een flinke steen bijgedragen aan de aanpak van eenzaamheid onder ouderen. Het tweetal heeft gisteren een oorkonde ontvan gen. Kokkelvissers uitbetaald DEN HAAG - Op een na alle bedrijven die nadeel hebben ondervonden van het verbod op de mechanische kokkel visserij in de Waddenzee hebben daarvoor een vergoeding van het Rijk binnen. Met acht bedrijven die recht hadden op nadeelcompensatie is overeenstemming bereikt. Zij hebben hun geld binnen. Met één bedrijf wordt nog on derhandeld. Minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voe- deelkwaliteit) verwacht dat daarmee nog dit jaar overeen stemming wordt bereikt. Voor de nadeelcompensatie heeft de regering in totaal 122,4 miljoen euro uitgetrok ken. Middelburger is rijbewijs kwijt VLISSINGEN - Een 24-jarige man uit Middelburg heeft maandagavond rond half tien zijn rijbewijs moeten inleve ren bij de politie. Die hield hem op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen aan, omdat hij reed met een kapot achterlicht. Toen de ra men eenmaal waren opengedraaid, roken de agenten een indringende marihuanalucht. Ze hebben een bloedproef afgenomen bij de man, die daarna zijn rijbewijs moest af geven. Werkstraf voor hennepkweker door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 54-jarige inwoner van Koewacht kwam gisteren in Middelburg als ver dachte van hennepteelt voor de tweede keer in aanraking met het strafrecht. Politierechter A. Gaakeer veroordeelde de man tot tachtig uur werkstraf. Volgens aanklager L. Boogert ging het om een professionele kwekerij. In een garagebox wer den 200 hennepplanten aange troffen, maar er was nog niet geoogst. „Wietplantages zijn te genwoordig aan de orde van de dag. Er worden daarom conve- nanten met de gemeente, de wo ningbouwvereniging en Delta gesloten om dit probleem fors aan te pakken", stelde de offi cier. Hij eiste 120 uur werkstraf. Advocaat E. Smit verwees naai de datum op de tenlastelegging, die niet klopte, en zei dat zijn cliënt door geldproblemen een noodsprong had moeten maken. De strafpleiter vroeg de werk straf te beperken, gezien de leef tijd en de slechte gezondheid van zijn cliënt. Daarmee hield de politierechter rekening. Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET I wvw.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl (Advertentie) door Esme Soesman ZIERIKZEE - Weeskinderen, hun verzorgers in het weeshuis: binnenvaders en -moeders en kïusjeslieden komen - in veelal prachtig handschrift - voorbij. In de in de achtergevel van het Zierikzeese Burgerweeshuis ge plaatste Suikerpot zit een intri gerend verleden gevangen. Om verdere aftakeling van de in de loop der jaren achtergelaten briefjes te voorkomen, heeft de Stichting Burgerweeshuis de pot geleegd. De blauwe (op zich al fascine rende) pot is een soort van tijds- capsule. Het eerste briefje - voor zover op dit moment lees baar - dateert uit 1876 en komt van de hand van een binnenmoe- der. Haar voorbeeld deed goed volgen, blijkt uit de briefjes die bewoonster Tessa Braat en re gentes Lukkie Zijlstra (van de beherende Stichting Burger weeshuis) voor zich hebben lig gen. Soms ontroerend, zoals dat briefje met de namen erop van drie kinderen van Van Dalen. 'Gekomen in het weeshuis 17 no vember 1916'. Het briefje is ge schreven op 7 mei 1923. En voor zien van de aandoenlijke tekst 'Houd er de moed maar in'. De meeste briefjes echter zijn kort. Maken melding van naam, da tum en eventueel functie. De recente renovatie van het Burgerweeshuis is aangegrepen om de inhoud van de pot voor de toekomst veilig te stellen. De kwaliteit van de trommeltjes pa pier gaat hard achteruit, consta teert Zijlstra. Chris Braat, zoon van het kunstenaarsechtpaar dat het Burgerweeshuis be woont, heeft de inhoud van de pot gekopieex-d. De originelen worden in langdurige bruikleen aangeboden aan het gemeentear chief van Schouwen-Duiveland. De kopieën gaan terug in de in een hoge nis geplaatste pot. Zo is het behoud veiliggesteld, ver klaart Zijlstra. En dat is wat de stichting betreft pas een eerste stap, want de papiertjes vragen om nader onderzoek. Intrigerend materiaal genoeg. Tessa Braat, die zelf ook haar bijdrage aan het tijdsdocument leverde door de geboortekaart jes van haar drie zonen in de pot te stoppen, vermoedt dat de in houd tussentijds weieens is ge kuist. Er is namelijk geen kwaad woord over het weeshuis temg te lezen. „Ik heb zelf óp een pensionaat gezeten. Nou op mijn briefje had heel wat anders gestaan." Maar relativeert ze meteen: die wezen van toen von den dat Burgerweeshuis lang niet altijd zo slecht. Ooit leidde de bewoonster wat mensen rond die als wees in het huis hadden gewoond. „Zij zeiden: we had den het zo slecht hier nog niet. We hadden hier een zee van ruimte. Een eigen bed en eigen kastje. Thuis sliepen we met z'n vieren in één bedstee." De Suikerpot inspireert. Ook Zijlstra voedt de tijdcapsule. Met een tekst van A. Dobson. 'Niet de tijd gaat voorbij/Wij gaan voorbij/en de tijd blijft'. foto Dirk-Jan Gjeltema BLUEKEMS ijQ www.bluekens.com 7 JflAR Bergen op Zoom - Roosendaal VOLVO voivo dealer Breda - Oosterhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35