Ajax was een veteraan PZC Een klucht draait om misverstanden Lebbis heeft Het Kwaad niet gezien woensdag 25 oktober 2006 vb2(| Acht maanden reisde hij over de wereld, om het hoofd vrij te maken voor zijn nieuwe solo-tournee Het Kwaad. Het zat mee. Cabaretier Hans Sibbel (47) alias Lebbis heeft geen tegenslagen gehad. Het echte Kwaad heeft hij niet gezien. „Ik ben niet zozeer op zoek ge weest naar Het Kwaad", zegt Hans Sibbel over zijn maanden lange wereldreis. „Ik heb alles op me af laten komen." Hij mocht van zijn regisseur Koos Terpstra tijdens de reis niet schrijven. „Dan zou ik met blocnotes vol teksten terug ko men maar niet met een nieuw programma. Ik heb indrukken opgedaan en mezelf leegge maakt. Ik stond open voor al les." Dat hij Het Kwaad niet tegen kwam, wil niet zeggen dat het er niet was. „Het Kwaad is overal. Je kunt je er niet tegen wape nen. De kans is klein dat het op je pad komt. En het komt altijd op momenten dat je het niet ver wacht." Terroristische aanslagen ziet Lebbis als reëel gevaar maar ze beangstigen hem niet. „Terroris ten willen altijd meer. Voor twintig doden maken ze hun handen niet meer vuil. Ze kun nen bijna niet groter dan de aan slag op het WTC, de terrorist heeft zijn eigen markt verpest. Nou ja, met biologische wapens valt genoeg te verzinnen maar dat kunnen we onmogelijk voor komen," Vlaggen Lebbis noemt één voordeel van al het leed. „In Amerika zie je overal Amerikaanse vlaggen. Vooral op het platteland zijn de huizen en gebouwen bedekt met vlaggen. Wall Street is niet meer te zien door de hoeveel heid textiel. Wij hebben zinloos geweld, zij hebben zinloos ge- vlag'. Sinds 11 september is de saamhorigheid met name in New York groot. De Amerika nen hebben een gemeenschappe lijke vijand. Het Kwaad is er gens goed voor. Een beetje oor log of aanslag komt in elk geval de gemeenschapszin ten goede." Deze keer zal Lebbis zich in zijn solo minder richten op de actua liteit. „Ik heb alles wel gehad. Ik pluis de kranten niet meer uit." Het boek van Theodore Dalrym- ple Beschaving of wat er nog van over is, inspireerde hem. „Als het té goed met ons gaat, nadert het einde. Kijk naar het Romeinse Rijk. Decadentie leid de tot de ondergang. Het moet dus af en toe echt slecht gaan, wil een beschaving blijven voort bestaan." Marion Groenewoud Lebbis met Het Kwaad', vrijdag 27 oktober in Middelburg, 28 maart in Temeuzen, 14 april in Bergen op Zoom Het Noord Nederlands Toneel speelt Ajax. foto Karei Zwaneveld oen het Noord Neder lands Toneel hem daarom vroeg, wilde theatermaker Jos Thie graag een nieuw stuk regisseren voor het gezelschap. Een pro ductie die volledig zou pas sen in de hedendaagse samen leving. Het werd Ajax, van daag te zien in theater De My the in Goes. Tussen alle mogelijke the ma's die langskwamen, was er één dat theatermaker Jos Thie telkens opnieuw bezig hield. „Elke keer kwam ik kran tenberichtjes tegen over vetera nen, de jongens die in Srebreni ca waren geweest en de toekom stige veteranen in Afghanistan. Velen komen zwaar getraumati seerd terug, zonder dat iemand zich om hen bekommert." Tegelijkertijd bleef een oude wens door zijn hoofd spelen. „Ik heb allerlei vormen van theater gedaan en mijn volgende stap zou een Griekse tragedie moe ten zijn. Toen kwamen we bij Ajax van Sophocles. Al lezende kwam ik erachter dat het thema van de veteranen identiek was aan het thema van Ajax." Ajax gaat over één van de hel den uit de Trojaanse oorlog. Hij heeft zij aan zij gevochten met Achilles. Nadat Achilles is ge sneuveld, gaat diens wapenuit rusting niet naar Ajax maar naar Odysseus. Deze miskenning van zijn eer, bovenop het trauma van de dood van zijn beste vriend op het slagveld, maken van Ajax een wandelende bom: hij wil zijn legerleiding doden. Om dat te voorkomen, maakt de godin Athena hem voor één nacht krankzinnig, waarna hij niet zijn medestrijders, maar een kudde schapen afslacht. Als hij weer tot zichzelf komt, is deze schande teveel voor hem en pleegt hij zelfmoord. Thie: „Ook Ajax kwam getrau matiseerd van het slagveld te rug. Net als de veteranen miste hij erkenning uit de samenle ving voor zijn daden." Aan het toneelstuk, gebaseerd op de oorspronkelijke tekst van Sophocles, voegde Thie de ge sproken teksten van Nederland se veteranen toe. Voor het 'koor' koos Thie vijf veteranen uit vier verschillende vredesmissies, on der meer Srebrenica en Rwan da. Voor de veteranen biedt het stuk een podium voor hun woe de, frustratie en verdriet. Hun boodschap is duidelijk: „Wij hebben slecht voorbereid het vuile werk opgeknapt, maar krij gen bij thuiskomst alleen onbe grip en afkeer over ons heen." Het is het tweede seizoen dat het Noord Nederlands Toneel Ajax speelt. Vorig jaar alleen op de thuisbasis Groningen, dit sei zoen op tournee door het land. Thie: „Het stuk past prachtig in de actualiteit, nu we weer mili tairen naar Afghanistan sturen. Ik hoop dat onze Ajax nu einde lijk eens wordt gehoord als een waarschuwing om niet steeds de zelfde fouten te maken. Het gaat erom dat de veteranen ein delijk de waardering krijgen die ze verdienen." Johan Bosveld Het Noord Nederlands Toneel speelt Ajax van Sophocles, vandaag in De Mythe in Goes, aanvang 20.00 uur. De klucht verdient heel wat meër krediet dan aanhan gers van het gesubsidieerde to neel enkele decennia geleden het genre wilden geven. Praat maar eens met Jon van Eerd, vertolker van de hedendaagse klucht. Hij staat op het podium met de klucht Dubbel op Van Eerd vertelt hoe bij een klucht het stuk samenspant met het publiek tegen de persona ges. „Het draait altijd om mis verstanden. Situaties die de zaal doorheeft, maar het perso nage niet." Inhoudelijk stelt het allemaal niet zo veel voor, geeft Van Eerd grif toe. „Maar dat is niet het doel. De klucht is ver maak. Doel is de lach." Bij de klucht denkt iedereen al tijd meteen aan deuren, veel deuren. „Ze zijn er vaak om praktische redenen: een acteur moet op kunnen komen en af kunnen gaan. Naar de keuken, of naar buiten, naar een slaap kamer, een paskamer." Van Eerd heeft de deuren niet nodig. Al ruimde hij er in Dub bel Op een grote plaats voor in. Beetje als parodie, zegt hij. Als tegenhanger voor een Een rits te ver, waarin nauwelijks deu ren voorkwamen. „Daar kreeg ik veel commentaar op.". Van Eerd is duidelijk: bij de klucht draait het niet om de deur, wel om misverstanden. „Persoonsverwisselingen, mis vattingen, slapstickachtige scè nes, daar draait het om bij de klucht. Ik probeer de grenzen op te zoeken, richting het absur de te kruipen." Steeds dichter komt hij zo bij Monty Python, bij Fawlty Towers. Dat volgens Van Eerd, pure klucht is. Com pleet met misverstanden en deu ren. „En dat is wel volkómen ge accepteerd door het publiek van het serieuze toneel." Edine Wijnands Dubbel Op! is morgen te zien in Ber gen op Zoom (De Maagd); vrijdag Temeuzen (Scheldetheater); zater dag en zondag in Middelburg (Stads schouwburg). ROTTERDAM It's a beautiful world. Scapino Ballet Rotterdam. Fusiondans van zes cho reografen. Ze gebruiken eigentijdse dansstijlen en elementen uit de folklo re- en showdans. Fortis Theater a/d Schie wo 20.15 uur. While we were holding it together. Ivana Müller maakt een voorstelling met één beeld van vijf roerloze perfor mers. Toch ontstaat er een verhaal en klinken er meerdere betekenisni veaus door. Rotterdamse Schouw burg, wo, do 20.30. Holiday on Ice: Fantasy. De show brengt een mix van dans, glitterkos tuums en muziek. Ahoy' Rotterdam wo, do vr. 20 za. 16 en 20; zo. 13 en 16 uur. Mozarts Requiem. De Nederlandse Bachvereniging o.l.v. Johannes Leer touwer brengt het Reguiem van Mo zart. Mozart - Symfonie nr. 41 in C gr.t, Jupiter KV 551, en Requiem KV 626. Concert- en congresgebouw de Doelen, wo 20.15 uur. Cats. Musicalklassieker met Anita Meijer, Pia Douwes, Antje Monteiro, Vera Mann en Lone van Roosendaal afwisselend in de hoofdrol van Griza- bella. Marco Bakker speelt Old Deu teronomy. Nieuwe Luxor Theater wo, do vrij, za 20 uur; zo 14 en 19 uur. Closer. Nationale Toneel. Vier uiteen lopende jonge mensen leren elkaar kennen. Het worden verwarrende re laties. Regie: Antoine Uitdehaag. Met Bracha van Doesburgh en Daan Schuurmans. Rotterdamse Schouw burg, wo en do 20.15 uur. Jazz Meets The World. Panchito be staat sinds 1999. De leden spelen ook bij de groepen Nueva Manteca en New Cool Collective. Theater de Ev- naar do 20.15 uur. Korpiklaani 1. Folk metal uit Fin land. Baroeg do 20.45 uur. Ladyfest Rotterdam. Cultureel, so ciaal en politiek festival, georgani seerd door vrouwen. In drie dagen vinden verschillende activiteiten plaats, zoals workshops, discussies, filmvertoningen, exposities, bands en dj's. Waterfront do, vrij en za 14 uur. Moya Brennan. De folkzangeres was boegbeeld van de groep Clannad en brengt eeuwenoude Keltisch geïnspi reerde muziek. Concert- en congresge bouw de Doelen, vrij 20.15 uur. Touki Delphine Ghostbusters #1. Muziektheater. Veenfabriekmusici Bo Koek, Rik Elstgeest en John van Oostrum jagen onder de naam Touki Delphine op het spook angst. Rotter damse Schouwburg, vrij, za 20.30 Dutch Doom Day V, part I. Met Satur- nus, Ataraxie, Inborn Suffering, Doomraiser, Funeralium, Nymphea Aurora en Abysmal Darkening. Ba roeg za 17.00 uur. Mingus Dynasty Septet. Met jazzsaxo fonisten Craig Handy en Wayne Escoffery, en trombonist Frank Lacy. Theater Lantaren/Venster za 21 uur. Guto Pires. De Portugese Pires zingt Saudade, liederen van treurnis en lotsbestemming. Concert- en congres gebouw de Doelen, za 20.15 uur. Een Vivaldi-première. Het in 2005 te ruggevonden Dixit Dominus RV807. Tevens Handels Ode for St Cecilia's Day. Door het Körnerscher Sing-Verein Dresden en Dresdner In strumental-Concert o.l.v. Peter Kopp. Concert- en congresgebouw de Doelen, za 20.15 uur. Meet the Streets. Festival met break -en streetdancebattles, workouts, masterclasses, beatboxing, turnta- blism, sample sales, fashion, extreme sports en optredens zoals Opgezwol- le, Typhoon, Winne, U-niq en Amo lab. Now Wow zo 12.00-1.00 uur. Dutch Doom Day V, part II. Met Thee Plague Of Gentlemen, The Prophecy, The Gates Of Slumber, Insanity Reigns Supreme, Season's End en Ma ry Bell. Baroeg zo 15.00 uur. Vincent Herring Earth Jazz Agents. Saxofonist Vincent Herring speelde en nam platen op met favorie ten.... Art Blakey, Nat Adderley, Fred die Hubbard, Horace Silver. Hij zal dit jaar spelen met zijn nieuwe band Earth Jazz Agents. Dizzy di 22.00 uur. Vermeer Quartet. Concert van de Ka- mermuziekvereeniging. Een laatste toegift van de vier heren met wortels in Israël, Duitsland, New York en Ne braska. Concert- en congresgebouw de Doelen, di 20.15 uur. Hemel boven Berlijn. Damiel en Cas- siel zijn bevriende engelen. Ze bewa ren al eeuwenlang de grote verhalen van de mens op aarde. Maar nu ver langt Damiel naar menselijkheid. Naar het script van Wim Wenders. To neelgroep Amsterdam American Re pertory Theatre. Rotterdamse Schouwburg, di 20.15 uur. The young ones: van de frisse. Twee buitenlandse studenten nemen hun in trek in een corpsballenhuis en wor den geconfronteerd met de rituelen, ranzigheid en pikorde van het studen tenleven. Dat geeft hun een frisse blik op de culturele identiteit en de toekomstige elite van Nederland. Door: Growing up in Public. Rotter damse Schouwburg, di 20.30 uur. ANTWERPEN Vanavond wel, schat. Toneelstuk van een vrouw, die klein begonnen is en groot geëindigd, door Chris Mathieu met muzikale begeleiding van Hugo Ulens. do. vr. en za. EWT 20.30 uur, ma. 20 uur. zo. 15.00 uur. sto van Klaus Mann door Het Toneel huis, wo. do. vr. en za. 20 uur; Tintagi- les, videoperformance met de afwezig heid als thema, naar Maurice Mater- linck, van De Filmfabriek door To neelacademie Maastricht, wo. do. vr. en za. 19 uur; Kwartet, vormconcept van Peter Missotten, gebaseerd op Les liaisons dangereuses, wo. do. vr. en za. 20.30 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: De Chaostheorie, theatervoorstelling van en door Fritz van den Heuvel, do. vr. en za. 20.30 uur; Chateaux Margi- naux: Le retour de Madame de Coeur Brisé: voortzetting van het toneelstuk over de familie Coeur Brisé, van en met David Davidse en Karin Struyf en met pianist Staf, wo. do. vr. za. en zo. 20.30 uur; L'Hymne a 1'Amour, Sa rah Bernolet zingt Edith Piaf, op pia no begeleid door Erwin van Bogaert en op accordeon door Karei Adams, vr. en za. keldertheater 20.30 uur, zo. 15 uur; Hotel Vocal: Everybody loves somebody, theaterconcert met croo nerhits, zo. Theatercafé 12 uur. Voorstellingen in de Arenberg: De kus van de spinvrouw, bewerking van de roman El beso de la mujer ara na van de Argentijnse schrijver Ma nuel Puig door Maaike Neuville en Charlotte Vandermeersch, wo. 20.30 uur; De Frivole Framboos, cabaret, do. 20.15 uur; Komen, zien en nog eens komen, woordshow door Andy Fierens en Stijn Vranken, do. en vr. 20.30 uur; Soledad, concertpresenta tie nieuwe cd Passage, za. 20.15 uur; Het Wisselend Toonkwintet, dieren verhalen van en door Toon Teilegen, begeleid door gitariste Corrie Van Binsbergen en band, zo. 15 uur; Sam my! The word that broke an empire! Indian play about M. Gandhi door de Indische dramaturg Partap Sharma, Voorstellingen in de Bourla: Mefiso for Ever, theaterparabel van Guy Cassiers, naar de roman Mephi- Voorstellingen in Zuiderpershuis: Vanishing Pictures Emerge N°l, met mix van elektronische en wereldmu ziek van percussionist Dirk Wachte- laer, wo. 20.30 uur; II Fondaco, voor stelling met zeven Italiaanse arties ten en twaalf muzikantep, wo. 20.30 uur; Guto Pires, concert door zanger uit Guinee-Bissau, do. 20.30 uur; Mostar Sevdah Reunion Ljiljana Buttler (Bosnië), concert zigeunermu- ziek, vr. 20.30 uur; Payvar Ensemble, Klassieke meesters uit Iran, concert, za. 20.30 uur; het Russisch Theater Antwerpriza met Het Orkest naar Jean Anouihl, concert, zo. 20.30 uur. Voorstellingen in De Singel: Concert voor Greenland, audiovisue le theatervoorstelling door het kunste naarscollectief Verdensteatret, wo. do. vr. en za. 20 uur; Hagen Quartet, concert met werk van Webern, Isaac, Kurtag, Dvorak en Sjostakovitsj door Lukas, Veronika en Clemsn Gahen en Rainer Schmidt, vr. 20 uur; Concert met werk van Van Parys, Bartok en Elgar door DeFilharmonie o.l.v. Sian Edwards m.m.v. Jean-Guihen Quey- ras, cello, za. 20 uur. Concerten in Het Klokhuis: P. Capella, voorstelling door Mezzo macho met liedjes van Drs P, vr. 20.30 uur; De Oogst, concert met we reldrepertoire door de vier mannelij ke' zangers van Mezzo Macho, za. 20.30 uur, zo. 15 uur. Voorstelling in Kon. Elisabethzaal: Spirit of the Dance, show met flamen co, salsa, zapateados en chorusline, do. 20 uur. Night of the Proms. Het orkest II No- vecento o.l.v. Robert Groslot, 't sin- gende koor Fine Fleur, John Miles en zijn Electric Band, Texas, Tears for Fears en tenor Tony Henri, wo. do. vr. en za. Sportpaleis 20.30 uur, zo. 19.00 uur. Dansvoorstellingen in Monty: Lable Cedana - Sens acte Sans, slot dans- drieluik van Annabelle Chambon en Cedric Charron, vr. en za. 20.30 uur; Couple-like, duet door Keren Levi Ugo Dehaes, vr. en za. 22 uur VRIJDAG Cabaret André Manuel presenteert Burger (tryout). De cabaretier vraagt zich af hoe het komt dat mensen tol de gruwelijkheden in staat zijn, waarover we dagelijks horen Winnaar VSCD Cabaretprijs Neerlands Hoop 2002-2003. Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 nmi Lost Key Big Chief Sugar en The Ditch Divers staan op het podium lij. dens een Lost Key Avond. Big Chief Sugar speelt bluesrock met covers van AC/DC, 1 ZZ-top, Jeff Healy, The Roling Stones en Jimi Hendrix. The Ditch Divers brengt blues en boogie die door de band zelf ruffle up blues wordt genoemd. Jongerencentrum Midgard, Middelburg, 21.00 uur 2nd InfluenZ 2ndInfluenZ opent het vierde seizoen voor nieuwe bands, Shot Arrows en Dreams of Madman verzorgen akoestische acts. Sense Froward, komt als special act met een set emoen punkrock. Merihem (metal) en Appendix (punkrock) presen teren nieuwe nummers. Uit Schouwen komt de nieuwe band Denier met alternatieve rock. The Nuclear Brothers-uit Goes debuteren met speed- en hardrock. De Klomp, Ovezande, 20.00 uur Poppodia Gaan Vreemd In het kader van de Poppodia Gaan Vreemd spelen ManMan (VS) en Smutfish. ManMan uit Philadelphia (USA) presteert het om blokfluit en marimba gevaarlijk te laten klinken. Bij het debuutal- bum The Marina Blue Turban with a Face in 2004 worden vooral vergelijkingen getrokken met Tom Waits, Zappa en Captain Beefheart. Het nieuwe album Six Demon Bag brengt ook een voorliefde voor de avant-metal. Opener is Smutfish rond zanger/gitarist Melle de Boer. e De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG Gothic Het gothic festival Terra Gotha wordt voor de dertiende keer gehouden. Medewerking verlenen The Crüxshadows, In Strict Conli- denee, Agonoize, Cephalgy en Frozen Plasma, V2A, Aesthe tic Perfection, het trio Contrast. Afterparty met dj Azael, dj Krat, dj -X-X-X- en The Cybergirlzzz. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur Jazz Vioco Poane treedt op. Het duo heeft vooral lyrische jazzstukken op zijn repertoirej staan. Zangeres Jos Bode is ook balletdanseres. Pianisten componist Paul Stark bracht een cd uit met Eric Vloeimani Vanaf 2002 is hij pianist van The Young Sinatra's. Hij vormt een klassiek duo met pianiste Marjo Boom. De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Folk Britse singer-songwriter Michael Weston King treedt op. Zie donderdag. De Waterput, Bergen op Zoom, 19.00 uur Studio BRTO, Bergen op Zoom, 21.00 uur Popconcert Samen met de zangers van popkoor Seaside Rendez-vous geeft Brassband Caecilia een popconcert. Seaside Rendez-vous werd in 2002 opgericht als een van de eerste popkoren. Op het repertoire staan nummers van Queen, Toto, Blof, Earth Wind and Fire en Santana. St. Jacobskerk, Vlissingen, 19.30 uur Jeugdorkest Het Zeeuws Jeugd Orkest verzorgt een jubileumconcert, Ongeveer zeventig reünisten brengen samen met de huidige,; orkestleden onder leiding van dirigent Carlo Nabbe het stii Dickens van de Middelburgse componist Douwe Eisengadai] onlangs op diens laatste cd Rose Road City Lines is uitge- J bracht. Tevens zullen reünisten o.l.v. de dirigent uit hun tijd een gouwe ouwe laten horen. Grote Kerk, Veere, 19.30 uur Blijspel De toneelvereniging Kom t'r us ni kiek'n brengt het blijspel Vissen, drugs en diarree op de planken. De humor viert hoogtij ondanks moderne problemen, zoals drugs, de invloed van milieuorganisaties, en als een rode draad loopt door het hele het stuk het ongemak van diarree.'! De Zaete, Yerseke, 19.30 uur. Gospel Het koör Make a Change zingt gospels. Dit project van Jongeren- en Gospelkoren regio Zeeland o.l.v. Remco Flakkert heeft als titel Listen to the voices.Ne-, gentig zangers en zangeressen, solisten en een tienkoppige band, afkomstig uit alle delen van Zeeland verlenen mede werking. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Monologen Drie monologen worden afgewisseld met pianomuziek door Noah Seelmann. De monoloog 'Mevrouw N.N.' van Tsjechov wordt vertolkt door Toes Smit. Acteur Rien Gielbert brengt 'De Meester' van Edward Montie. Hein Snijders speelt in 'Bach' de man die er niet achter komt van wat of wie hij het meeste houdt, De Rode Kamer, Zierikzee, 20.00 uur Dans Vier dansgroepen nemen deel aan de show van Muziekvere niging Ons Genoegen uit Kapelle. Medewerkenden zijn het harmonie- en jeugdorkest van Ons Genoegen, Balletschool Free uit Goes, Celtic Border (Ierse dans) uit Bergen op Zoom, Dansschool Janvier uit Goes en Twirl- and Dancefactory uit Kapelle. Racketcentrum, Kapelle, 20.00 uur Open Podium Klassiek Dertien amateurmuzikanten treden op tijdens het Open Po dium Klassiek. Met het Barok Ensemble van Toonbeeld, klarinetduo Eve lien de Zeeuw en Mirjam van Delft Kaijser, Mark van Nis pen (piano), Diana Denissen (hobo), zangeressen WilmaRich ter, Melchior van Glansbeek en Ria van den Berghen. Porgy en Bess Terneuzen, 20.00 uur. Mozart Het jaarlijkse concert van de Christelijke Oratorium Vereni ging Goes staat in het teken van het Mozart-gedenkjaar. Het programma: Te Deum van Antonio Salieri, de Krönungs- messe KV317 en het pianoconcert in A gr.t. KV 488 vanW-A Mozart en de mis in C opus 86 van Ludwig van Beethoven. Medewerking verlenen de vocale solisten Diane Verdoodt, Wilke te Brummelstroete, Ludwig van Geijsegem en Bas Ramselaar, het Dordts Kamer Orkest in grote bezetting en pianist Roland Aalbers. Dirigent is Bernhard Touwen. Grote- of Maria Magdalenakerk, Goes, 20.00 uur Cabaret Het duo Reijn Goed brengt een reprise van Hard slikken. De voorstelling vervangt die van 12 mei 2005. De uit Vlissin gen afkomstige Kim Goedegebure is inmiddels een trotse moeder geworden. Met Renate Reijnders zoekt ze de grenzen van een duo op. Het leven blijkt geen lolletje, omdat alles niet altijd verloopt zoals gewenst. De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26