Guitjo heeft dubbele nek PZC Requiem van Fauré kan ook mild zijn 25 Irena Filippova speelt volkse p uit Rusland woensdag 25 oktober 2006 Gitarist Hans Visser is gefas cineerd door de Russische Lines. Samen met accordeoniste ^na Filippova en Arthur Bont jon) vormt hij een trio dat de aters afreist met het program ma Hier komen de Russen. Drie moeringen staan in Zeeland I het programma. Bij Russische blues en pop moet «volgens Hans Visser denken jan equivalenten van Boude- tjjnde Groot, André Hazes en 3e Dijk- jlct zijn heel pakkende songs act mooie schema's", vertelt lans Visser. „Vladimir Vyssots- pwas een echte volkszanger, |ewel 600 liedjes heeft geschre- k Hij is niet ouder dan veer- jggeworden en ging aan drank en onder. Igor Talkow is een jpraakmakende popartiest ge neest, die op het podium is I Joodgeschoten. Van hem spelen Die intersse voor de Russische Puur is niet geheel verwonder lijk. Hans Visser en Irena Filip pova vormen een echtpaar en Lebben samen een dochter. Ire- sais een Russische immigrante. Zebreng't vaak met haar echtge- Doot de zomermaanden bij haar Lders in Rusland door. Deze zo- aer bracht hij nog een bas-bala- jaika mee voor zijn show. indit tweetalige programma ver ijlt Irena Filippova over haar éoorteland en haar nieuwe huisland en de verschillende ijzen waarop mensen omgaan I i|Ct dingen. De accordeoniste komt uit de provincie Saratov een begrip in Rusland met de groep Caleidoscoop. Ze studeerde af als dirigent en ac cordeoniste. In 1998 kwam ze aaar Nederland. Hans Visser begon in 1976 met 'lijnbroer Erik de groep Flairck. Vanaf 1990 heeft hij meer dan lien theatershows gemaakt met liegroep Flans Visser Friends. Arthur Bont maakt deel uit van Louisiana radio, een cajun/ jdeco band die in tien jaar zes cd'sen zeven singles uitbracht. De liedjes van Russische popar tiesten worden tweetalig uitge voerd. „Dankzij de Russische lekst wordt de sfeer behouden popmuziek die ons geheel and is. Omdat je er echt geen cal van verstaat, wordt een deel vertaald, om het toegankelijk te I maken. Zo is de Russische tekst samengevat in een vertaald cou- leten een vertaald refrein", laarnaast vertelt Irena over baar belevenissen als immigran teen hoe zij de verschillen tus senbeide culturen ervaart. „De verhouding is ongeveer tachtig procent liedjes en twintig pro cent verhalen." Violiste Judy Schomper (ook ooit van Flairck) speelt niet meer mee. „Het werd te zwaar (oorhaar dit programma te com- tweren met haar privéleven: Dat noopte tot een kleine omzei ling van het repertoire, waarbij isafgezien van de vioolpartijen. Wel komt een Russische danse res mee." HansTabbers Iran Filippova, Hans Visser Mur Bont met Hier Komen de Rus- vandaag in het Ledeltheater te Iburg (20.15 uur), vrijdag in De Muiiet in Tholen (20.00 uur), vrij- hg S december in Podium Reimers- ml te Rilland (20.00 uur). coustic Eidolon is een bijzonder Ameri kaans duo dat eigen tijdse akoestische muziek brengt. Hoewel Joe Scott en Hannah Alkire slechts een be perkt aantal instrumenten be spelen, produceren ze een compleet bandgeluid met een breed spectrum. Dat is met name te danken aan de 14-snarige dubbelnek guitjo, bespeeld door Joe Scott. Of het nu het Vancouver Is land Music festival of Ker- ville folkfestival is of het Lon- donse St. Pauls Cathedral, over al waar Acoustic Eidolon speelt laten ze een verpletterende in druk achter. Flet lijkt zo ge woon: een cello en een op een gi taar lijkend instrument. Maar wat Scott en Alkire uit die in strumenten halen is verbluf fend. Een optreden is niet louter een presentatie van instrument- beheersing, maar gaat gekop- - peld met een' dosis frisse humor en ad-rem opmerkingen en edu catie over dat merkwaardige in strument van Scott, „Ik heb de guitjo zelf bedacht omdat ik een gitaar te beperkt vond. Ik wilde een eigen geluid creëren." De guitjo, een samentrekking van guitar en banjo, lijkt uiter lijk op een doorsnee dubbelnek gitaar. Schijn bedriegt echter. Scott: „Het instrument heeft veertien snaren, elke hals zeven. Op de onderste hals heb ik de la ge snaren vervangen door hoger gestemde en er een extra snaar aan toegevoegd. De bovenhals heeft weer een extra lage bas snaar. Zo beschik ik over een rij ke variatie aan tonen." Om de volledige functionaliteit van het instrument te benutten ontwikkelde Scott een geheel nieuwe speeltechniek. „Van huis uit ben ik banjospeler en ik wilde die zelfde pickingtech- niek en stemming van de banjo overbrengen op de gitaar." Scott bespeelt beide halzen ge lijktijdig, waarbij hij plukt, trekt, slaat en hamert op de sna ren. Zo kan hij met één instru ment zowel een begeleiding met akkoorden als een melodie en Acoustic Eidolon met harpist Thomas Loefke. een baslijn halen. Soms gebuikt hij het als percussie-instrument. „Globaal speel ik met mijn lin kerhand de harmonieën en bas sen, rechts de melodie, maar het loopt ook door elkaar." Scott bespeelt het instrument in een open stemming wat een weids karakter geeft. Het klinkt als een harp of hammered dulci mer en in feite heeft het dezelf de mogelijkheden als een piano. Tijdens een concert betrekt Scott het publiek bij het instru ment door een demonstatie. Han nah Alkire speelt cello, is klas siek geschoold, maar heeft ook een achtergrond in blues en rock. Ook zij strijkt, wrijft, plukt, schraapt en slaat haar snaren voor bijzonder effect. „Onze invloeden variëren van Keltisch, folk, new acoustic Mu sic, klassiek, flamenco etc. We noemen het eigentijds akoes tisch. We zijn nog op zoek naar een quote, één duidelijk woord of een omschrijving. Zoiets als 'Michael Hedges meets Bach'. Tijdens het eenmalige concert in Nederland in Vlissingen wordt Acoustic Eidolon bijgestaan door harpist Thomas Loefke (Norland Wind). Marius Roeting Acoustic Eidolon, vrijdag in Arse naaltheater Vlissingen, 20.15 uur De Cantorij der Basiliek voert zaterdag onder lei ding van Anton de Kort het Re quiem van Gabriel Fauré uit. Het concert vindt plaats in de Willibrordusbasiliek in Hulst. Vier jaar geleden klonk dit werk bij het Concertkoor Ber gen op Zoom, vorig jaar bij de Middelburgse oratoriumvereni ging. Jan Hut, dirigent van het Middelburgse koor, gooide het vorig jaar vooral op de orkestra tie. De muziek is donker van toon, stelde hij. De altviolen en celli zijn belangrijker dan de eerste violen en dat maakt deze compositie zo bijzonder. Het aardige is dat Anton de Kort, de dirigent van zaterdag, het werk niet als donker aan kondigt maar juist als een heel milde overlijdensmis, rijk aan prachtige melodieën. Twee diri genten, twee opvattingen. Fauré schreef zijn dodenmis in 1888. In de veertig was hij toen, en nog lang niet aan het eind van zijn Latijn. De componist werd bijna tachtig. Zijn leven omspant de muziek van de vroe ge romantici zoals Chopin en Schumann, de spierballen van Wagner, de late romantiek van Mahler en de vernieuwingen van Stravinsky en Schönberg. De laatste drie zijn in het re quiem nog niet aanwezig. Mah ler schreef in hetzelfde jaar zijn eerste symfonie, Schönberg oe fende nog druk op zijn viool en Stravinsky kon nog maar net fietsen. Faurés Requiem blijft muzikaal gezien romantisch van aard, zonder over een bom bastische schreef te gaan. De muziek is donker en mild tegelij kertijd, vol melancholische kip penvelmomenten. Aan de uitvoering werken bari ton Mare Meersman en sopraan Lies Vandewege mee. De bege leiding is in handen van het en semble Ostinato uit Sint-Ni- klaas, aangevuld met een harpis te, twee hoornisten en een orga nist. Het requiem klinkt na de pauze. In het eerste gedeelte van het programma speelt het ensemble een drietal instrumen tale werken van Ravel en Debus sy. Daarna haakt het koor in met twee liederen van Mendels- sohn-Bartholdy en het Canti- que de Jean Racine, een eind examenstuk van Fauré. Hij schreef de korte compositie in 1864, bijna een kwart eeuw voor het requiem. Hoewel de stijl van Cantique iets meer recht toe recht aan is, valt het op hoe naadloos beide werken op elkaar aansluiten. Douwe Eisenga De Cantorij der Basiliek voert zater dag het Requiem van Gabriel Fauré uit in de Willibrordusbasiliek te Hulst. Aanvang: 20.15 uur. Henk Bisschop uit Wemeldinge expo seert in november een twintigtal aquarellen met een grote diversiteit aan onderwerpen in Lunchcafe Stad huis te Goes. Open: di t/m za 9-18 uur, do bovendien tot 21.30 uur. Ilona Klimek exposeert foto's en Ine ke Otte, glasobjecten in Duingalerie in Domburg. Te zien t/m 6 januari 2007, tot 13 november dagelijks van 12-21 uur. Na 13 november za en zo van 12-18 uur. Hendrike Huijsmans exposeert (vlin- der)objecten, zowel buiten als binnen bij Boomgaardterras Van buiten uit in Oud Sabbinge. Te bezichtigen za terdag 10-18 en 19-23 uur. Vitrite, lichtpunt in Middelburg, is een dubbelexpositie over het produc tieproces van lampvoeten door de ja ren heen. Te zien in de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg t/m za 2 decem ber en van 1 t/m 30 november in de Drukkery in Middelburg tijdens win keltijden. Dick de Dreu exposeert twaalf schil derijen met impressies van een land schap in het Jan Matenshuis te Mid delburg. Te bezichtigen tot 20 decem ber ma t/m do 13-20 uur. Vakantiegevoel is een expositie van schilderijen en ruimtelijk werk van cursisten van Toonbeeld, t/m 22 de cember te zien in Bellamystraat 26 a in Terneuzen. Open: ma t/m vrij 10-17 uur. ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam: t/m 4 maart Di- nosaui*ussen!. Betreden op eigen risi co. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december Binnenvaart, leven, wer ken en wonen van de binnenschipper en zijn gezin, vroeger en nu; t/m 31 december Holland-Amerika Lijn; t/m 31 december, Schatten van Nedlloyd. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 5 november Bas Jan Ader: Please don't leave me. t/m 5 november Daan van Golden - Golden Years, t/m 3 de cember: Voici Magritte. Schilderijen, studies en werken op papier t/m 1 ja nuari Jan van der Ploeg. Wall Pain ting No. 155. Muurschildering, t/m 3 december Voici Magritte. Schilde rijen, studies en werken op papier. Museum Het Schielandshuis: t/m 7 ja nuari Beschuit met spruitjes, de we reld van een opgroeiend kind; t/m 27 mei Achter gesloten deuren - Van keurslijf tot string. Lingerie en deu ren in een spel van verhulling en nieuwsgierigheid, t/m 31 december Een aanwinst zo oud als Opoe Plerfst, zondagse goed van de hoogbejaarde, t/m 31 december Stad van Rotterdam mers! Museaal theater: objecten, blow-ups van foto's, film- en geluids fragmenten. Natuurhistorisch Museum Rotterdam t/m 29 oktober Werkpaarden en Troe teldieren; t/m 31 december Ramon. Flet skelet van een Rotterdamse oli fant. Nederlands Fotomuseum: t/m 26 no vember Avenue van A tot Z. Het tijd schrift, voor iedereen die geïnteres seerd is in het veranderende tijds beeld, beeldvorming, fotografie en grafische vormgeving. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 7 ja nuari Wilde haren: kleding van ve ren, huid en bont. t/m 28 januari: Ur ban Arts: Rotterdam in Kleur, graffi- tiwall van 60 m2; t/m 28 januari Fo cus Marokko, met voorwerpen uit Ma rokko, een begeleidend onderwijspro gramma, concerten, theater en een in formatieve website. Witte de With, center for contempora ry art: t/m 19 november Street: be hind the cliché, 27 internationale kun stenaars, met werk van David Blan- dy, Germaine Kruip en Chloe Piene. ANTWERPEN Museum Mayer van den Bergh: tot 29 oktober: Hollandse meesters uit de Gouden Eeuw: Nederlandse schilder kunst 17 de en 18de eeuw. MOMU: tot 29 oktober - Koji Arai - Het laatste avondmaal - afstudeercol- lectie van Arai; tot 17 juni 2007 - De Momu-collectie - selectie II. MUHKA: tot 5 november - Zesde In ternationale Biënnale van de Heden daagse kunst in Shanghai; tot 12 no vember- Collectiepresentatie XVI: At tributen en Substantie; tot 26 novem ber - Academy: Learning from Art. K.M.S.K.: tot 3 december- Realisme van Brouwer tot De Braekeleer, een nieuwe presentatie van de museum verzameling; tot 31 december - Rijks museum aan de Schelde: Schatten uit de schatkamer van Nederland. Diamantmuseum: tot 31 december - Babur's Erfenis: De invloed van het Mogqljuweel; BriljAntwerps Verhaal: achter de schermen van de Antwerp se diamantwereld. AMVC Letterenhuis: tot 31 december - Verre Horizonten - Schrijven zon der grenzen. Zilvermuseum Sterckshof: tot 7 ja nuari - Zilver uit Antwerpen. Fotomuseum: tot 7 januari - retro spectieve van de Belgische Magnum fotograaf Carl De Keyzer; Tunnel Vis ion: multimediale reis door de tijd; Dansant: Populaire dans in Antwer pen in beeld tot 1960. Museum Vleeshuis: tot maart - Dansant: Dans in Antwerpen. Perma nent: Klank van de stad. GENT MIAT: tot 29 oktober - Reclame-ge luk: vroeger en nu. Groot Vleeshuis: tot 30 oktober: Foto tentoonstelling Sumo/Michael Chia. Zebrastraat/Kunstplatform: tot 31 okt Kleurdoeken/Injas Devoldere. De Singel: tot 5 nov. 35 m3 jonge Bel gische architectuur/Jan De Vylder Trice Hofkens architecten Gent. S.M.A.K.: tot 19 nov. Mens. Verhaal van een wonde: expositie met actuele kunst en religie, waarin de mens cen traal staat; tot 17 dece. City-Scan/ Carlos Navarette; tot 7 januari Bar-code/Jan Christensen; tot 14 ja nuari Focus/Peter Downsbrough. Design Museum Gent: tot 26 novem ber Communicatie: Van ganzenveer tot computer Compasso d'oro - 50 jaar Italian Design; tot 31 december Cellectie Alonso. Museum voor de Geschiedenis en We tenschappen: tot 22 december- Jubi leumtentoonstelling. Caermersklooster: tot 7 januari Stan ley Kubrick. BRUGGE Hospitaalmuseum Sint-Janshospi- taal: tot 29 oktober Zo was het: 100 jaar ziekenzorg in beeld. Tuin Groeningemuseum Forum Concertgebouw: tot 31 oktober Sculp turen van Carraramarmer van de Uru- guayaan Pablo Atchugarry. Kantcentrum: tot 31 oktober Diafane draadsculpturen van de Belgische kantclub Kortrijks Kantatelier. Cultuurhal 't Brugse Vrije: tot 2 no vember Kunst van en in Brugge. Ver zameld werk van Christine Hasaert. Kunsthalle Lophem: tot 11 november Solotentoonstelling met installaties van de IJslandse kunstenaar Darrie Lorenzen. Halletoren: tot 12 november Zomer- tentoonsteHing Salvador Dali te Brugge/Beelden en grafisch werk. Stadsschouwburg: tot 15 november Faces of India: kleurrijke portretfo to's van de journalist Christophe Lambert. Biekorf: tot 9 december Elke dag wij zer. Brugse almanakken van de 16de tot de 19de eeuw. Hospitaalmuseum O.L.V.-ter-Potte- rie: tot 4 februari Blindekens onder vier ogen: fotografie van Charlotte Lybeer en Jan Darthet met kijk op de eeuwenoude processie van O.L.V. van Blindekens. Bruggemuseum - Gruuthuse: tot 4 fe bruari - Geloof en Geluk: de middel eeuwse pin/laat je (n)iets op je mouw spelden: Sieraad en devotie in middel eeuws Vlaanderen. KNOKKE Scharpoord: tot 29 oktober Scharp- oordgalerij - Carine Goosens; tot 4 no vember Modetentoonstelling Ge trouwd bruidscreaties van Belgische en Parijse couturiers ontwerpen van huwelijks- en liefdesringen van lau reaten; tot 26 januari Getekend: geva rieerd werk van twaalf West-Vlaam se topillustratoren (bibliotheek). 25 t/m 31 oktober WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Sim Bolus presenteert Joris en Reuzeneus. Joris gaat naar zijn tante om te logeren. De tocht voert door het Grote Bomen Bos, waar hij enkele dieren ontmoet die doodsbang zijn voor Reuzeneus. Joris zoekt de reus op. Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Kindervoorstelling Karei de kok en het rare receptenboek is een familievoorstel ling vanaf 3 jaar. De postbode heeft een vreemd pakje voor Karei de kok. En wie zorgt voor gekke verdwijningen in Klaagmaarnietland? Ons Dorpshuis, Kruiningen, 14.30 uur Toneel Toneelgroep Terneuzen speelt Dear Friends. Monique Aerssens voerde de regie over dit toneelstuk van Re ginald Rose over vier bevriende echtparen, waarvan een stel besloten heeft uit elkaar te gaan. Porgy en Bess, Terneuzen, 20.00 uur Accordeon Hier komen de Russen is een muzikaal verhaal door aceor- deoniste/zangeres Irena Filippova en gitarist Hans Visser. In dit tweetalige programma vertelt Irena Filippova haar verhaal van een Russische immigrant. Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Toneel Het Noord Nederlands Toneel speelt Ajax. Aangrijpende verhalen van jonge Nedeiiandse oorlogsvetera nen zijn verwerkt in dit klassieke stuk van Sophocles. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur DONDERDAG Klucht Jon van Eerd heeft een dubbelrol in de klucht Dubbel Op! Als foute plastisch chirurg én diens sullige tweelingbroer wa pent hij zich deze keer met botoxnaalden. e Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Toneel Josine van Dalsum en Aram van der Rest spelen Leeftijd. De confrontatie tussen een zoon en zijn terminale zieke moe der. De voorstelling is uitverkocht Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Toneel Ria Marks en José Kuijpers spelen Kale bomen ruisen niet. Twee vrouwen zitten op een herfstavond nog steeds op de camping. Met de rug' naar de voortent lamenteren ze rit misch maar gestaag over wat hen passeert. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Folk Zanger Michael Weston King, staat op het podium. Michael Weston King vormde in 1991 het trio The Good Sons. Na tien jaar maakt hij soloalbums als singer-songwri- ter die zijn inspiratie put uit pop, country en folk. Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur Blues De Shiner Twins presenteren hun nieuwe cd All in store. De bluesformatie wordt daarbij gesteund door Gait Klein Kromhof uit Lamswaarde op mondharmonica. Herberg De Graauw, Graauw, 20.30 uur VRIJDAG Operette De operette Wiener Blut wordt uitgevoerd. Solisten zijn Andreas Schagerl, Janny Zomer, Valentin Jar, Julia Koci, Mario Verkerk en Sarah Yorke. Ballet, koor en orkest zijn van Staatsopera- en -operettetheater Stettin. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.00 uur. Cabaret Lebbis presenteert Het kwaad. Acht maanden reisde hij over de wereld voor zijn nieuwe so loshow. De voorstelling is uitverkocht, e Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Psalmen Margreeth Chr. de Jong en het Middelburgs Kamerkoor pre senteren hun psalmen-cd. Het programma: Ballo del Granduca (Sweelinck), twee koor werken van Heinrich Schütz, drie orgelwerken uit Andach tige Musique deel III van Margreeth Chr. de Jong, Prelu dium en fuga in d en Thema met variaties (F. Mendelssohn Bartholdy), Requiem: Seele, vergifi sie nicht (Peter Corne lius) en Three sacred works van Margreeth Chr. de Jong. Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur Thé Lau Thé Lau verzorgt een concert. Hij presenteert zijn nieuwe cd Tempel der Liefde. Met toetse nist Jan-Peter Bast en tangostrijkkwartet Pavadita. Zeelandnetstudio, Kamperland, 20.00 uur Concert Sonora is een concert op zelfgebouwde instrumenten. Al vanaf juli is beeldend kunstenaar-muzikant Rob Maas kant actief met de installatie van zijn klankentuin. Improvi satoren als Dies le Due en Klaas Hekman geven een concert. 9 Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Zeemansliederen Het volmaeclcte en toegeruste Schip is een programma met zeemansliederen uit de zeventiende eeuw. Het programma: Vier liederen geschreven döor de schipper in ruste Willem Schellinger, acht liederen voor de Oost-Indi sche Compagnie (17de en 18de eeuw), drie instrumentale shanty's, Over Batavia en terug naar Holland, twee canons over de zeeoorlogen tegen Engeland. 9 Grote Kerk, Terneuzen, 20.00 uur Klucht Jon van Eerd heeft een dubbelrol in de klucht Dubbel Op! Zie donderdag. 9 Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Accordeon Hier komen de Russen is een muzikaal verhaal door accordeoniste/zangeres Irena Filippova en gitarist Hans Vis ser. Zie woensdag. Meulvliet, Tholen, 20.15 uur Folk Acoustic Eidolon en Thomas Loefke staan op het podium. Sinds 1998 vormen Joe Scott (gitaar en de guitjo) en Hannah Alkire (vioolcello) het duo Acoustic Eidolon. De invloeden zijn Keltisch, hedendaags en latin. Het duo wordt versterkt door de Keltische harp van Thomas Loefke. Arsenaaltheater, Vlissingen 20.15 uur Theater Het Middelburgs Theater presenteert Jan Rap en z'n maat. Het toneelstuk van Yvonne Keuls over een opvanghuis voor op drift geraakte jongeren heeft in de jaren zeventig veel commotie veroorzaakt. De voorstelling is uitverkocht. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25