PROVINCIAI COURAN Kamer verbijsterd over Pechiney 1 Rokers zijn duurder uit Sspy4 Wm PZC Ondernemers zien Balkenende het liefst als premier 5 m Homomonument onthuld in Madurodam Prentenboeken Jan Heyse ontdekt Terneuzense Boys staat weer op nul DIGITALE FOTO'SÜ VERSCHOORE.IML Besluit om Vlissingse aluminiumsmelter te verkopen stuit op onbegrip Wethouder Seijbel bezorgd Ondernemer Zalm wil rem op ziektekostenaftrek OR ziet ouderen niet staan Trajectcontrole niet te foppen Kniedokter Strikwerda overleden l HARDGLAZÊNDEÜREN j i W MELIESTE i SBÉ JU f-'S ifn8^ If Se» 1 :ÉÏ1 lezen we zeeuws Geleidelijk bewolkt, later vanmiddag jegen vanuit het zuiden. Maximaal 16graden. Matige zuidoostenwind. Topkwaliteit Tuurlijk bij: ■M internet: www.pzc.nl 248e jaargang no. 252 woensdag 25 oktober 2006 los nummer 1,30 rinnr Ernst Jan Rozendaal PEN HAAG - Energie- woordvoerders in de Twee de Kamer reageren verbijs terd op het te koop zetten van de aluminiumsmelter Pechiney in Vlissingen. „Heel bizar", zegt VVD-Ka- merlid De Krom. „Schok kend", reageert Kamerlid Crone (PvdA). „Het moeder bedrijf laat de werknemers in de steek", meent CDA- Kamerlid Hessels. Unaniem drong de Kamer vorig [aar bij de minister van Econo mische Zaken aan op een red dingsplan voor de energieslur- pende bedrijven die kampen' met hoge stroomprijzen. Oud- FLISSINGEN - Ook de gemeen te Vlissingen maakt zich zorgen over Pechiney. Ineen brief aan de directie van het bedrijf betuigt wethouder 1 Seijbel (£DA, economische zaken) haar steun aan de direc- lie en haar werknemers. Ze zegt Ie beseffen dat die een onzekere periode tegemoet gaan, en dat dat maatschappelijke onrust met zich brengt: „Wij, het ge meentebestuur van Vlissingen, verzoeken U dan ook om al het mogelijke in werking te stellen om de werkgelegenheid in de re gio te waarborgen." Hoogovenstopman J. van Duyne was bereid namens een consor tium van negen bedrijven, waar onder Pechiney, te onderhande len met stroomleveranciers. Vorige week maakte minister Wijn (CDA) bekend dat hij wil bijdragen aan een garantiefonds waaruit bedrijven de komende vijf jaar geld kunnen lenen om hun stroomprijs te drukken. Vanaf 2012 zou een nieuwe ko lencentrale goedkopere stroom kunnen leveren. Ook de bouw van de centrale wil Wijn finan cieel steunen. Van Duyne heeft laten weten dat hij in die maat regelen voldoende perspectief ziet om de onderhandelingen met de elektriciteitsproducen ten voort te zetten. Hessels en De Krom vinden het daarom 'jammer' en 'onbegrijpe lijk' dat het moederconcern Al- can juist nu Pechiney te koop zet. Hessels: „Het bedrijf ne geert de oplossing waarmee het kabinet zijn nek uitsteekt en laat de werknemers in Vlissin gen in de steek. En om die werk nemers was het ons begonnen." Werkgelegenheid Volgens De Krom had de over heid zich helemaal niet voor de noodlijdende bedrijven hoeven inspannen. „We vonden de werk gelegenheid zo belangrijk, dat we het toch hebben gedaan. Nu wil het moederbedrijf Pechiney verkopen. Wat hebben we dan een jaar lang gedaan?" Beiden benadrukken dat van de Kamer geen hulp meer valt tewerwach- ten. Crone wil dat Wijn druk zet op Van Duyne om de zaak snel door Ben Jansen GOES - Balkenende moet na de verkiezingen volgende maand weer minister-president wor den. Bij zes op de tien onderne mers uit Zeeland en Noord-Bra bant is hij de favoriete kandi daat. Uit een enquête van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvere niging (BZW) blijkt dat de con currenten van de CDA-leider ieël minder steun genieten: 14 procent heeft een voorkeur voor (Ie WD'er Rutte en 6 procent voor Bos (PvdA). De ondernemers in Zeeland en Noord-Brabant gaan ervan uit dat Balkenende meer werk' zal maken van de punten waar zij waarde aan hechten: minder re gels, vergunningen en bureau cratie, Bij het onderzoek bleken ook terugdringing van filepro blemen, een slagvaardigere over heid met minder beleidsambte naren, minder departementen en minder bestuurslagen hoog pp het verlanglijstje van de Werkgevers staan. De resultaten van het onderzoek worden vandaag gepresenteerd tijdens het jaarcongres van de BZW in Rosmalen. Balkenende (Advertentie) Bulgaars leren Zie www.ebc.nl óf bel 0164 - 265679 (Advertentie) 4* Woensdag 1 november a.s. verschijnt de Ondernemer Met o.a. de volgende onderwerpen: Impressie OCG trofee Impressie BZW congres SUV special af te ronden, maar daarbij denkt hij vooral aan de andere bedrijven in het consortium, waaronder Dow in Terneuzen. „Dat Pechiney nu afhaakt, is een slecht voorteken. Vinden de andere bedrijven de oplossing die er ligt dan wel voldoende?" De Krom wijst erop dat Alcan begin deze maand op de beurs zijn eigen aandelen is gaan te rugkopen. Dat is doorgaans een teken dat bedrijven goed in de slappe was zitten. Hij vraagt zich af hoe dat te rijmen is met de verkoop van de Vlissingse aluminiumsmelter. „Het lijkt er op dat het hele gedoe rond die stroomprijzen door het bedrijf als een schaamlap is gebruikt. Ik zou wel willen weten wat dan de reden is om het bedrijf te ver kopen. En laat ze het maar eens aan het personeel uitleggen." Volgens woordvoerster C. Ivins van Alcan moet de aandelen transactie los worden gezien van de verkoop van Pechiney Nederland. „Ons doel is daar voor een toekomstperspectief te vinden. Helaas is dat niet gelukt via het consortium. Verkoop is een andere optie." pagina 13 Delta steekt geen helpende hand uit treedt daar als gastspreker op. Aan het BZW-onderzoek heb ben 700 ondernemers meege werkt. Een meerderheid van hen (56 procent) zou het liefst zien dat na de verkiezingen een coalitie van CDA en WD ont staat. Een vijfde vindt dat dit koppel moet worden aangevuld met de ChristenUnie. Voor deel name van D66 aan de CDA/ WD-coalitie en voor regerings samenwerking tussen CDA en PvdA of PvdA en WD voelen maar weinig BZW-leden. Balkenende mag in BZW-krin- gen op veel steun voor voortzet ting van het premieschap kun nen rekenen, slechts een kwart van de ondernemers in Zeeland en Noord-Brabant zal op het CDA stemmen. De meerderheid (53 procent) voelt zich meer aan getrokken tot de WD; 4 procent overweegt PvdA te stemmen. Minder regels Uit het onderzoek is een top 10 naar voren gekomen van wen sen die leven bij ondernemers. Naast minder regels, vergunnin gen en bureaucratie, minder fi les en een slagvaardigere over heid hechten ze aan vereenvou diging van het ontslagrecht, een betere aansluiting tussen onder wijs en arbeidsmarkt, geen extra regels bovenop Europese regelgeving, handhaving van de hypotheekaftrek, meer aan dacht voor technische vakken in het onderwijs, meer investerin gen in het kader van Pieken in de Delta en verbeteren van een klantgerichte houding van de overheid. DEN HAAG - COC-voorzitter F. van Dalen (1), burgemeester Cohen van Amsterdam (m) en zijn collega van Madurodam, M. van Donk, onthullen het homomonument in Madurodam. Het monument is een kopie op schaal van het homomonument dat naast de Amster damse Westerkerk staat. Bij de onthulling zong rapper Lange Frans gisteren een duet met Gordon. Het monument in Amsterdam is een gedenkplaats voor alle vervolgde homoseksuelen. Dat homoseksua liteit ook in Nederland nog altijd weerstand ontmoet blijkt uit de re cente arrestatie van acht inwoners van het Limburgse Landgraaf. Zij zitten vast op verdenking van het stelselmatig molesteren van homoseksuelen. Justitie maakte gisteren bekend hen te willen ver volgen voor zware mishandeling en poging tot doodslag. Vijf ver dachten hebben volgens de politie gedeeltelijk bekend. Zij zouden hebben gehandeld uit homohaat. foto Robert Vos/AIMP door Paul Koopman DEN HAAG - Rokers gaan meer betalen voor overlijdensri- sicoverzekeringen. Dat is het ge volg van de invoering van een af zonderlijke 'overlevingstafel' voor rokende verzekerden. Deze tabel, die ten grondslag ligt aan premieberekeningen, gaat ervan uit dat rokers zes jaar korter te leven hebben dan niet-rokers. Het Actuarieel Ge nootschap (vereniging van actu arissen, ofwel verzekeringswis kundigen) bevestigde gisteren dat het nog dit jaar voor het eerst kómt met. afzonderlijke 'overlevingstafels' voor rokers en niet-rokers. De leden van het Verbond van Verzekeraars ge bruiken deze tafels bij het vast stellen van premies voor overlij- densrisicoverzekeringen, die vaak aan hypotheken zijn gekop peld. Ook worden de tafels ge bruikt bij de premieberekening voor lijfrentepolissen. Volgens een woordvoerder van door Jan van Damme MIDDELBURG - Twee tot nog toe onbekende prentenboeken van de Zeeuwse kunstenaar Jan Heyse (1882-1954) komen deze week in druk be schikbaar. De werken werden ontdekt in de nalatenschap van de kunstenaar tijdens de voorbereidingen van 'Een Zeeuwse idylle', een boek en expositie over Zeeuwse prentenboeken in de jaren 1900-1960. Het gaat om Sinterklaas Opzeg-rym- pjes en De legende van Westenschouwen. Heysé speelde met zijn werken in op de in die tijd po pulaire trend van het 'artistieke' prentenboek. Deze waren bedoeld voor een breed pu- bliek.Kunsthistorica Saskia de Bodt veronder stelt dat de boeken van Heyse te elitair werden bevonden zodat ze uiteindelijk niet werden uit- gegeven.De boeken worden vrijdag gepresen teerd tijdens de opening van de expositie 'Een Zeeuwse idylle' in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, pagina 21 ze zijn knap, de Zeelandse meisjes Illustratie van Jan Heyse in Sinterklaas Op- zeg-rympjes, een in zijn nalatenschap ontdekt prentenboek. Minister Zalm (Financiën) zegt dat de fiscale aftrek voor bijzondere ziektekosten ontspoort. Dit jaar doen 2,9 miljoen gezinnen een beroep op de regeling die bestemd is voor chronisch zieken en ge handicapten. Zalm denkt dat veel aanvragers niet beho ren tot die categorie- Oudere werknemers worden vaak genegeerd door onder nemingsraden. Bijna de helft van de raden komt niet op voor hun belangen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de werkgroep GrijsWerkt gisteren publiceerde. Ra den die wel voor ouderen opkomen stuiten soms op onwil bij de bedrijfsleiding. Een combinatie van traject controle en 'flitsers' maken het voor snelheidsduivels bijna onmogelijk om onge straft over de Zeelandbrug te scheuren. Voorheen kon iemand door afwisselend hard en zacht te rijden nog aan een legaal gemiddelde komen. Die truc is nu ver- leden tijd. In zijn woonplaats De Bilt is maandagavond Rein Strik werda overleden. Strikwerda stond bekend als de kniespe cialist bij uitstek in het voetbal. Veel grote voetballers consulteerden hem bij problemen aan het gewricht. Strik werda schreef geschiedenis toen hij zichzelf aan zijn meniscus opereerde. De oud-clubarts van j Go Ahead en DOS is 76 jaar geworden. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Kunst: 21, 22 en 23; Uit: 25, 26 en 27 het genootschap betekent de in voering van een aparte tafel vrij wel zeker dat veel meer verzeke raars onderscheid gaan maken tussen rokers en niet-rokers. „Als de tabellen onverkort wor den toegepast, dan is een roker voor een overlij densrisicoverze kering 50 tot 60 procent duur der uit", stelt J. Donselaar, voor zitter van de werkgroep overle vingstafels: Trend Momenteel maken ruim tien maatschappijen onderscheid tus sen rokers en niet-rokers. Vol gens woordvoerder H. Zoontjes van het Verbond van Verzeke raars is het een 'trend' dat meer maatschappijen onderscheid ma ken tussen rokers en niet-rokers bij overlijdensrisico-polissen. Zoontjes wijst er wel op dat maatschappijen vrij zijn om de tabellen van het genootschap al dan niet toe te passen. „Sommi gen Mezen er bewust voor om ri sico's te middelen." GPD (Advertentie) Vakkundige montage /y\ Glashandel I J Showroom geopend ma t/mvr 7.30-17.30 uur Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 j www.meliesteglas.nl door Rudy Boogert GOES - De elftalleider van voetbalvereniging Terneuzense Boys, Mark de Pooter, is door de tuchtcommissie van de voetbal bond KNVB het zwaarst ge straft in de rode-kaartaffaire rond het duel met LRC. De Poot- er mag zes maanden zijn functie niet vervullen. Voorzitter Frans Willaert kreeg een functieontheffing van drie maanden, speler Robert Rijn berg kreeg een schorsing van vier wedstrijden opgelegd, ter wijl aanvoerder Kees Duite- meijer werd vrijgesproken. Daarnaast kreeg de club een boete opgelegd van 74 euro en het eerste elftal één winstpunt in mindering. Deze straffen werden uitgespro ken naar aanleiding van het competitieduel LRC-Terneuzen- se Boys, dat vorige maand ge speeld werd in de eerste klasse C van het zaterdagvoetbal. Ver dediger Robert Rijnberg, die het duel door een blessure vanuit de dug-out volgde, kreeg een rode kaart vanwege aanmerkingen op de leiding van scheidsrechter Stange. Na afloop vulde elftallei der Mark de Pooter op het wed- strijdformulier niet de naam in van Rijnberg als ontvanger van de rode kaart, maar die van Daan van Drongelen. Deze ge handicapte supporter van Ter neuzense Boys was op die dag echter niet aanwezig op het sportpark van LRC in Leerdam. De voorzitter (Frans Willaert) en de vice-voorzitter (Adrie de Putter) grepen niet in toen de verkeerde naam op het wed strijdformulier werd gezet. Door de aftrek van één punt is Terneuzense Boys het enige punt kwijt dat het tot nu toe be haalde in de eerste Masse. De club gaat waarschijnlijk niet in beroep, pagina 19 Terneuzense Boys wil affaire vergeten (Advertentie) 2JJSSS jtoMWirin 'jUjattkeejcaBt Ür;j gjPB X- ,tï»l j<n SPI O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij eenmalig roestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - O per maand met automatische incasso 21,501* O per kwartaal mat automatische incasso BI ,50)'. per jaar met automatischs incasso 236,00)* mei gielis PZC-pareplu Kiik op vjww.pic.nl/ahmmen, bel gratis 080H -023123! of stuur rlelie bon naar P2C, aldeling lezersservice Antwoordnummer 713, -U60 WB Goes 8"711688»555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1