Frits Schuitema doorstaat storm Pitcher Rogers wordt beticht van vuil spel Ajax wordt alleen nog maar beter Rein Strikwerda was de eerste dokter die zichzelf opereerde Sokolov ontsnapt aan derde verlies PSV krijgt tweeling uit China Schuini krijgt eiland cadeau Schuitema was in 1978 gegijzeld in El Salvador fijdelijk directeur van PSV heeft geen problemen met runnen van ballententje door Harry Hekkert APELDOORN - De maandag op 76-jarige leeftijd overleden Rein Strikwerda had niet alleen ver stand van knieën. Ooit voorspel de de markante sportarts een groot talent op zijn vijftiende al een verkorte voetballoopbaan, omdat zijn enkels niet goed ston den. Ook in het geval van Marco van Basten kreeg Strikwerda ge lijk. Tussen 1958 en 1993 heeft hij duizenden meniscussen uit het vitale gewricht verwijderd. Niks ziekenhuis, vaak gewoon in zijn privékliniek aan de Ko ningsweg in Utrecht. De knie was zijn specialiteit. Tot 1973 lag de patiënt met een meniscus operatie een week in het zieken huis. Bij Strikwerda konden ze dezelfde dag op krukken al weer naar huis. Zijn eigen gewricht vertrouwde hij in maart 1975 ook niet aan een collega toe. Hij ging in zijn eigen lichaam snijden. Een as sistent reikte de instrumenten aan, een ander stond met de spie gel voor hem en Strikwerda sneed in zijn knie om de menis cus te verwijderen. Juist toen hij de scalpel ter hand nam, 1930-2006 kwam voetbaltrainer en goede vriend Joop Brand binnen lo pen. Brand: „Hij was bezig om zijn meniscus eruit te pulken. Ik riep: 'Wat ben je aan het doen?' Rein zei: 'Ach, stelt niks voor. Een tandarts kan toch ook zijn eigen kiezen trekken.' Wat was hij toch een bijzonder mens." Strikwerda was op dat moment coach van het Utrechtse team dat meedeed aan de NCRV-mini- voetbalshow. Zijn spelers keken raar op, toen hij het vertelde. De eerste dokter die zichzelf ope reerde. „En het was beslist geen opschepperij", zegt Cor Ade laar, een van de spelers. „Zo was hij beslist niet. Hij was één van de fijnste mensen uit het voetbal die ik ken." Adelaar kende Strikwerda al van Go Ahead, waar ook Brand Strikwerda leerde kennen. De Utrechtse sportarts werd club arts in Deventer juist op het mo ment dat de club aan zijn glorie periode in het profvoetbal be gon, begin jaren zestig. Tijdens de enige uitwedstrijd in de Euro pacup ooit van Go Ahead, tegen het Schotse Celtic, hielp de club arts Adelaar ook nog van zijn pijnlijke kuiten af. In Glasgow zette Strikwerda twee spuiten in het been van de aanvaller, die vervolgens geen pijngrens meer kende. „Een paar jaar geleden vertelde Strikwerda dat het Complamin was, een verboden middel. Ik had doping ge bruikt." Apparaten In Deventer werd de clubarts op handen gedragen. Hij hield wel van een stuntje, niet uit dikdoe nerij maar om de mensen te ver maken. Toen de club in 1963 naar de eredivisie promoveerde liep hij tachtig kilometer van Utrecht naar Deventer. Duizen den inwoners en een muziek korps haalden de clubarts bin nen. Met de moderne fysiotherapeut met al z'n apparaten had Strik werda niks. Brand: „Rein wilde mensen beter maken met warmte, liefde en gevoel. Niet met een apparaat." Sporters bleven naar zijn praktijk ko men. Zijn relatie met de sport kwam voort uit zijn jeugd, waar in hij als hoogspringer en 800-meterloper bescheiden suc- cesjes vierde. Hij was sportgek, alleen met vrouwenvoetbal had hij niets. „Vrouwenbenen zijn niet geschikt voor voetbal", vond hij. De laatste jaren begeleidde hij ernstig zieke ex-sporters in hun laatste levensdagen. „Mooi werk", vond Strikwerda. Zelf was hij niet bang voor de dood. „Ik loop hand in hand met de dood." De oorlog, die de gebo ren Fries in Apeldoorn door stond, maakte veel indruk. „Sinds de Tweede Wereldoorlog ben ik nergens bang meer voor." Niet alleen vanwege zijn lengte (1.98 meter) was Strikwerda moeilijk over het hoofd te zien. Hij was in zijn vakgebied een toegewijd topper. „En een heel warm mens", zegt vriend Brand. Maandagavond overleed hij thuis, terwijl hij wat in zijn pa perassen aan het snuffelen was. GPD woensdag 25 oktober 2006 door Jop van Kempen MISTERDAM - Ajax-trainer Henk ten Cate vindt dat zijn ploeg met de 4-0-zege op Feye- noord in mentaal opzicht een «ïoime stap vooruit heeft gezet. .Het elftal wordt nu niet meer slechter. Alleen maar beter." "anavond tegen ADO Den Haag terwacht Ten Cate dan ook een wedstrijd. Ook zonder aanvoerder Jaap Stam en Hedwiges Maduro - die allebei rast krijgen - stappen de Am- EINDHOVEN - De Chinese tweeling Sun Ji en Sun Xiang werkt begin november een stage ifbij PSV. De 24-jarige spelers tan Shanghai Shenhua trainen mee met de eerste selectie van De landskampioen zei gisteren r dat van contractbespre- jn nog geen sprake is. Sun ffiang heeft zes interlands ach ter zijn naam staan. Hij liep al Stage bij Wigan Athletic, tohn de Jong heeft zich gisteren andslange tijd weer op het trai ningsveld van PSV gemeld. De middenvelder, die een slepende blessure aan zijn knie heeft, trainde voorzichtig met de bal. ,Het draaien gaat nog moeilijk. blijf optimistisch, maar als je d zo lang geblesseerd bent, is lat wel eens moeilijk", aldus De tong. GPD/ISS sterdamse koplopers tegen ADO (één punt) volgens Ten Cate vol zelfvertrouwen het veld op. „Ze moeten het nu ook laten zien zonder Stam." Na de zeges op FC Utrecht (3-2), FC Groningen (3-2) en Feye- noord (4-0) ziet Ten Cate een stijgende lijn in het spel van zijn ploeg. Hij baseert zijn mening onder meer op de vooruitging die hij wekelijks waarneemt, de goede beurten die invallers ma ken en op de goede wisselwer king tussen coach en spelers. Zo toverde hij tegen Feyenoord met Kenneth Perez als extra midden velder en een één-tegen-éénver- houding in de eigen defensie een tactische variant uit de hoed waar de Rotterdammers amper antwoord op hadden. „Als spe lers merken dat de plannen van de coach resulteren in een zege, neemt het respect van de groep voor de coach toe." GPD Jonge Ajacieden leren ook judoën AMSTERDAM - De jeugd van Ajax krijgt niet meer alleen voet baltraining. Er wordt op De Toe komst ook gejudood, touwtje ge sprongen en gewerkt aan loop techniek. Daarnaast maakt Ajax tijd vrij voor krachttrai ning. In de jongste jeugdelftallen wordt veertig procent van de trainingstijd gestoken in het ont wikkelen van atletische vaardig heden zonder bal. Hoe ouder de spelers worden, hoe meer ze voetballen tijdens de trainin gen. Vanaf het dertiende jaar richt de aandacht zich vooral op voetbal. GPD JIUBAI - Michael Schumacher na zijn afscheid als auto coureur in de Formule 1 een ei land voor de kust van Dubai ca- jtoau, Het is een van de 300 Kunstmatig aangelegde atollen jjto vanuit de lucht de wereld- baart vormen. De zevenvoudige wereldkampi oen krijgt het eiland van Sheik Mohammed bin Rashi al Mak- toum. Het vertegenwoordigt een waarde van 4,5 miljoen euro. Het eiland van tien hectare in Dubai zal over twee jaar volle dig afgebouwd zijn. Wat Schu macher met zijn nieuwe bezit zal doen, is nog onduidelijk. Waarschijnlijk laat hij er een kartcircuit construeren. Van zijn werkgever Ferrari kreeg de Duitser eveneens een lucratief cadeau: zijn laatste dienstauto, een Ferrari 248. ANP van onze sportredactie SAINT LOUIS - Terwijl de honkballers van de Detroit Ti gers en de Saint Louis Cardi nals zich in Saint Louis opma ken voor de derde wedstrijd in de World Series, is het allesbe halve rustig rond pitcher Ken ny Rogers. De werper van De troit Tigers wordt door de te genstander beticht van vuil spel. In de door de Cardinals verlo ren wedstrijd van zon dagnacht zou de winnende pitcher zijn hand in de eerste inning met een substantie heb ben ingesmeerd. Hierdoor zou hij de bal extra effect hebben kunnen geven, zo zegt Cardi nals manager Tony La Russa, met videobeelden als bewijs. Hoewel de 'modder' (volgens Rogers) in de tweede inning was verdwenen, gaat de discus sie over de 'substantie' (vol gens La Russa) gewoon door. Want de succesvolle pitcher zou zijn werphand ook in eer dere wedstrijden hebben inge smeerd. La Russa zegt dat hij over videobeelden beschikt waaruit zou blijken dat er 'iets vreemds' tussen duim en wijs vinger is gesmeerd. De stand in de World Series is 1-1. Vannacht werd de derde wedstrijd gespeeld. GPD Lippi zinspeelt op terugkeer ROME - Marcello Lippi wil volgend jaar weer als trainer aan de slag. Dat maakte de 58-jarige Italiaan gisteren op de website van de krant Gazetta dello Sport bekend. Lip pi werd deze zomer als bondscoach met Italië wereldkam pioen voetbal. Zijn andere grote prijs haalde hij als trai ner van Juventus, waarmee hij in 1996 de Champions Lea gue won. Lippi stopte na de winst van het WK in Duits land als bondscoach van de Squadra Azzurra. Hij kreeg verschillende aanbiedingen van clubs uit Fi-ankrijk, Enge land, Griekenland en Turkije, maar de ex-speler van Sampdoria ging daar niet op in. ANP Alonso wil nog één titel halen DEN HAAG - Autocoureur Fernando Alonso is in 2007 mogelijk voor het laatst in een Formule 1-bolide te bewon deren. De tweevoudig wereldkampioen zei op de Spaanse televisie dat hij stopt indien hij volgend seizoen opnieuw wereldkampioen wordt. Alonso: „Aan het begin van mijn carrière stelde ik mezelf ten doel drie wereldtitels te veroveren, net als Ayrton Senna." GPD/ISS Landgraaf wil wereldbeker skiën SOLDEN - Indoorskibaan SnowWorld in Landgraaf wil de opening van het skiseizoen organiseren. De eerste wed strijd zou in de Oostenrijkse plaats Solden gehouden wor den, maar daar kan de reuzenslalom wegens de hoge tem peratuur en regenval niet doorgaan. SnowWorld heeft het plan inmiddels voorgelegd aan de internationale skifede ratie FIS. ANP Pieckenhagen langer bij Heracles door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Hij noemt zijn familie er één van 'ver standige en uitgebalanceerde mensen'. Zelf mag Frits Schui tema zich ook bepaald even wichtig noemen. Toen hij eind 1978 als Philips-direc- teur in El Salvador 36 dagen lang gegijzeld was, raakte Schuitema geen moment uit zijn evenwicht. „Ik weet nog precies hoe ze me op straat klemreden, een geblindeerde bril opzetten en afvoerden naar een afgelegen boerderijtje. Ik dacht maar één ding: mij krijgen ze niet klein. Op zo'n moment ben ik toch die koppige Fries, die zich voorhoudt: niet verslon zen, daarvan wordt die ander alleen maar sterker. De datum vergeet hij nooit: 24 november 1978, het begin van de burgeroorlog. Ruim een maand lang wordt Schui tema in een klein kamertje vastgehouden. Pas als Philips wereldwijd in dertig grote lan den een manifest laat publice ren van het Verbond voor Na tionale Weerstand krijgt Schuitema op zaterdagavond 30 december zijn vrijheid te rug. Twee dagen na zijn vrijla ting zit Schuitema alweer in Nederland. Een trauma houdt hij niet over aan zijn er varing. „Ik heb er nooit een slapeloze nacht van gehad. Je weet dat de kans vijftig pro cent is dat je er levend uit komt. Dat heeft gelukkig goed uitgepakt." GPD - - ALMELO - Heracles Almelo heeft het contract met doel man Martin Pieckenhagen tussentijds met twee jaar ver lengd. De 34-jarige Duitser blijft tot 2009 in dienst bij de Almelose eredivisieclub. Pieckenhagen is bezig aan zijn tweede seizoen bij Heracles. Hiervoor kwam hij in de Bun- desliga uit voor Hamburger SV, Hansa Rostock en MSV Duisburg. GPD UCI valt Tourorganisatie weer aan PARIJS - Wielerfederatie UCI heeft wederom de aanval geopend op de Tourorganisatie. De UCI verwijt de Fran sen 'een gebrek aan solidariteit in de strijd tegen doping'. Aanleiding voor die harde kritiek is de weigering van de Tourorganisatie om deel te nemen aan een conferentie over de nieuwe antidopingregels, die. morgen wordt ge houden. De UCI en de Tourorganisatie verkeren op voet van oorlog sinds de Fransen besloten geen deel uit te ma ken van de ProTour. ANP/SID Franse keeper op proef bij Chelsea DEN HAAG - De werkloze Fr apse doelman Stephane Po- rato is mogelijk de oplossing voor de keepersproblemen bij Chelsea. De Londense voetbalgrootmacht kan voorlo pig niet beschikken over eerste keus Petr Cech en reserve Carlo Cudicini. Beiden zijn geblesseerd. De 33-jarige Po- rato speelde in het verleden voor Monaco, Marseille en Ajaccio, waar hij afgelopen zomer vertrok. GPD De financiële situatie van PSV blijft 'een hartstikke moeilijke evenwichtsoefening', zo benadrukt de nieuwe voorzitter Frits Schuitema. foto John Claessens/GPD De werper van Detroit Tigers, Kenny Rogers, is in opspraak geraakt, omdat hij zijn hand inge smeerd zou hebben (zie inzet) om de bal een extra effect mee te geven. foto Tannen Maury/EPA door John Kuipers HOOGEVEEN - Ivan Sokolov ontsnapte gisteren aan zijn derde nederlaag op rij in het Es- sent-schaaktoernooi. De groot meester uit Lelystad ging in zijn derde-rondepartij tegen Veselin Topalov meerdere keren langs de rand van de afgrond. Op het bord verscheen een bijna onvermijdelijke Slavische verde diging. Zowel de Bulgaar als So kolov heeft die in het repertoire. Sokolov, achter de zwarte stuk ken, had pech en kwam in een huisvariant van Topalov te recht. De Bulgaarse vicewereld- kampioen leunde achterover en begon in razend tempo aan de partij. De Nederlander had op een gege ven moment nog maar twaalf mi nuten, terwijl Topalov nog an derhalf uur op zijn conto had. Sokolov wist de gevaren te ke ren en het duel leek rond de veertigste zet in remise te eindi gen. Topalov benutte zijn extra tijd echter om een winstweg te zoeken. Dat lukte met omdat Sokolov al le problemen tijdig oploste. Na 61 zetten kwamen de spelers re mise overeen. Beiden hebben halverwege het toernooi slechts een half punt. Koplopers Het andere duel in de vierkamp, tussen de koplopers Mame- diarov en Polgar, was heel wat minder enerverend. De 21-jari- ge wereldkampioen bij de jeugd Mamediarov ging in een da me-Indische partij na 32 zetten remise door zelherhaling" uit de weg. Hij accepteerde een puntdeling op de veertigste zet toen zich we derom een zetherhaling aandien de. Mamediarov en Polgar heb ben nu ieder anderhalf punt. ANP ^nrFrans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Er zijn het afge lopen half jaar best dagen ge lest dat het Frits Schuitema pyaar te moede werd. Toch leeft PSV alle stormen op won derbaarlijk goede manier door slaan. pe wisseling van de trainers- 1 siaf, de onzekere transferpe riode en het voortijdige afscheid m zijn voorganger Rob Wes- iérhof, de club bleef fier over- ®d, „Misschien een kwestie an goed management?", luidt ^retorische vraag van de tijde- j |jjk algemeen directeur van PSV. Hij wil er maar mee zeggen dat ttel zaken in het voetbal voor- jpelbaar zijn. „De meeste din- sen hebben we zien aankomen en dus hebben we daarop kun nen anticiperen. Iedereen dacht dat we misschien een stap terug moesten doen. Guus Hiddink ras in de pers natuurlijk Onze 1 lieve Heer geworden, maar ik moet zeggen dat we erg blij zijn met het prima functioneren van onze huidige trainersstaf. Zij hebben rust in de tent gehou den, bieden de spelers duidelijk heid en boeken goede resulta ten." Schuitema prijst zich extra gelukkig met het goede spel van bijvoorbeeld Salcido en Mén- dez. „Daarover hebben we in tern natuurlijk wel een diepe discussie gehad. Net als over Kluivert. Met hem lopen we een beperkt financieel risico. Hij heeft een basissalaris dat wordt aangevuld naargelang het aan tal wedstrijden dat hij speelt en de prijzen die PSV pakt." De keuze voor een speler met een versleten rechterknie houdt in dat een deel van het risico ook bij Kluivert zelf ligt. „We zijn een bedrijf en niet het Le ger des Heils. Als de samenwer king niet slaagt, moeten we er geen tweede jaar aan vastkno pen." De financiële situatie van PSV blijft 'een hartstikke moeilijke evenwichtsoefening', zo bena drukt Schuitema. „De verlei ding om buiten de basics te gaan, is soms groot. Dan ont staat er druk om bijvoorbeeld Robinho te halen, maar zoiets is superonverantwoord. Als Robin ho zijn poot breekt, hebben we- een probleempje. Dan is PSV half failliet." Fulltime Het afhaken van zijn voorgan ger Westerhof ('een goeie vriend') is volgens Schuitema een slechte zaak voor PSV. „Maar hij heeft zich verkeken op de intensiteit van de job. Dit werk kun je alleen doen als je daar zes dagen in de week fullti me mee bezig bent." De bestuurlijke vernieuwing heeft Schuitema's vriendschap met Harry van Raaij geen goed gedaan. Schuitema schoof op 4 februari 2004 aan bij de legenda rische persconferentie van Jan Timmer. De kritiek van Timmer op het gevoerde beleid (Van Raa ij) en de betrokkenheid bij de club (Hiddink) was ongezouten. „Ik sta nog steeds volledig ach ter de woorden van Timmer", zegt Schuitema. „Ik vind dat je als commissaris de kloten moet hebben om de president als één man te ondersteunen. Het pro bleem is dat de buitenwereld amper de helft weet van wat er toen speelde. Daar zijn leuke dingen over te vertellen. Ver trouw er maar op dat we des tijds niet uit een impuls gehan deld hebben." Schuitema volgde Van Raaij een jaar geleden op als voorzitter van de vereniging PSV. Tevens is hij lid van de Raad van Com missarissen, lid van de Raad van Toezicht en dus inte rim-voorzitter van de directie van PSV NV. Zijn invloed reikt ver, in alle geledingen. Samen met president-directeur Gerard Kleisterlee van Philips Electro nics is Schuitema verantwoorde lijk voor de benoeming van de president-commissaris. Straks zal er een opvolger voor Timmer moeten komen. Mis schien is hij zelf wel geïnteres seerd, Schuitema werpt de sug gestie niet van zich af. Van Raa ij is geen kandidaat. „Dat is niet realistisch, ook niet qua leef tijd." Een adviserende rol van Guus Pliddink zit er voorlopig niet in. „Vanuit Moskou? Ik weet niet wat daarvan het reali teitsgehalte kan zijn. Adviseren met de afstandsbediening kun je vergeten." De nieuwe algemeen directeur moet uit het betaald voetbal ko men, vindt Schuitema. „Dat heeft onze sterke voorkeur. We kunnen ons in de benoeming geen fout permitteren, dus gaan we zeer zorgvuldig te werk. Lie ver twee maanden extra aan dacht dan een vluggertje ma ken." Schuitema draait er zijn hand niet voor om. „In België had ik zevenduizend werknemers die hepen te emmeren en te zeiken. Met 170 man personeel is dit toch een ballententje?" GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17