Hulp voor leerling met probleem Liever een kerk dan een moskee 1 éJifu PZC Kanaal dicht? Dan zijn wij klaar 150 VOLVO OCCASIONS PZC Zestig jaar zijn voorbijgevlogen -11 fijdelijke opvang moet scholier en school uit crisis helpen GÉÉN OCCASIONDAGEN... WEL LAGERE PRIJZEN woensdag 25 oktober 2006 jflDDELBURG - De eerste leer ling had zich al aangemeld. Een seek te vroeg. Het toont wel aan dat er behoefte is aan de tij delijke opvang voor leerlingen die door problemen even niet op dun eigen school kunnen blij- ien. Deze rebound-voorziening mor het voortgezet onderwijs (p Walcheren is gisteren in Mid delburg officieel geopend. Rebound (terugkeer) houdt in dat leerlingen met problemen twaalf weken lang speciale bege leiding, waaronder sociale vaar- len, en gewoon onderwijs irjjgen, zodat ze daarna - of eer der als dat kan, of later als dat uoet - terug naar hun oude school kunnen. Daarvoor is in de Griffioenstraat in Middel burg een speciale ruimte inge licht naast het orthopedago- jisch-didactisch centrum (opdc) De Griffioen. In Rebound wer- maximaal veertien leerlin- onder begeleiding van één ®te mentor en ondersteund door vakdocenten van de mid delbare scholen. Praktijklokaal jen goede voorziening, met nieu- jiecomputers en een praktijklo- saal. Waarvan je eigenlijk moet Jopen dat die niet gebruikt wordt? In een ideale situatie diet, bekent rector L. de Kraker (an scholengemeenschap Neha- Ijiinia uit Middelburg. Maar al- |p middelbare scholen hebben te t met leerlingen die door omstandigheden tijdelijk niet te jiandhaven zijn, zegt rector H.J. Arenthals van scholenge meenschap Scheldemond uit gissingen. Van Arenthals noemt enkele voorbeelden: een jongen die buiten de hekken van de school een andere scholier mishandelt en dus, ook al was It niet op het schoolterrein, niet op school kan blijven. Of tvee leerlingen die zijn ge- èhorst en alleen op school mo len komen om opdrachten te ha len en in te leveren. Voor deze jongeren, en voor de school, is Rebound de ideale oplossing. Of Schipholbrand herdacht in Middelburg tn Koudekerke KOUDEKERKE - De Schiphol- brand van een jaar geleden sordt morgenavond herdacht in lowel Koudekerke als Middel s te beginnen is er van 19.30 it 20.00 uur een viering in de lichaëlskerk in Koudekerke, «aar later avondwakegroep van fe Protestantse kerk een wake loudt. Verder houdt Vluchtelingen- |erk Walcheren samen met de avondwakgroep een stiltekring m20.30 tot 21.00 uur. De stilte- ling vindt plaats in het asiel zoekerscentrum aan de Stromen- «eg in Middelburg. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 ■Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pze.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redaetie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zich vandaag, op de eerste dag dat Rebound open is, al scholen en leerlingen zullen melden, dur ven de rectoren noch de verant woordelijken voor de boven schoolse opvang te voorspellen. Zij houden er wel rekening mee. Van Arenthals: „Kijk maai- naar Goes. Daar moet Rebound nog officieel open, maar ze zijn des ondanks al begonnen." F. van der Meer, coördinator van Rebound, is erg benieuwd. „Maar als de telefoon gaat, gaat de molen gelijk draaien. Een leerling die niet op school te handhaven is, komt dan niet' meer op straat terecht. Er volgt meteen een kennismakingsge sprek en een afspraak voor een gesprek met de ouders erbij." Dan begint een periode van twaalf weken - drie keer vier we ken waarin de leerling wordt voorbereid op terugkeer naar de oude school én waarin de school wordt voorbereid op terugkeer van de leerling. Na elke vier we ken wordt bezien of terugkeer mogelijk is. Lukt dat niet, dan wordt het verblijf op de Re bound verlengd met vier weken. Dat kan uitlopen tot veel langer dan twaalf weken, of tot plaat sing op een andere school. MIDDELBURG - Leuk geprobeerd van 'die jongens van de SP'. Dempen van het Kanaal door Walcheren lijkt aan trekkelijk. Maar elk jaar varen er onge veer vijftienduizend schepen langs de Schroebrug. Een vijfde van al het scheepvaartverkeer is beroepsvaart. Het zijn bekende argumenten. Wat stelt die beroepsvaart nou helemaal voor op het kanaal? En kunnen die binnenvaart schippers niet gewoon via een andere route naar waar ze dan ook heen moe ten? Nee dus, zegt Krijn Lukasse van grind- en zandhandel Van Ouwerkerk. Helemaal niet, vindt ook Jan de Vries, regiovertegenwoordiger van Schutte- vaer, de belangenorganisatie van de bin nenvaart. „Als het zo simpel zou zijn, dan was het kanaal natuurlijk allang dicht geweest." Zo af en toe probeert iemand het weer. D66 stelde drie jaar geleden voor om de Schroebrug dicht te lassen. GroenLinks in Vlissingen heeft al eens geopperd om het hele kanaal dicht te gooien. De SP pleitte maandagavond voor een onder zoek naar de mogelijkheid om het ka naal dicht te maken tussen het stadskan toor en het kantoor van Rijkswater staat. Het zou de oplossing zijn voor de verkeersproblemen in Middelburg. „Daar zijn wij natuurlijk faliekant te gen", zegt Jan de Vries. „En de provin cie trouwens ook. Het is leuk bedacht door die jongens, maai- ik denk dat ze ergens anders centjes vandaan moeten halen en dat aquaduct onder het kanaal snel moeten aanleggen." Het Kanaal door Walcheren wordt ge bruikt als alternatieve route voor het Kanaal door Zuid-Beveland, vertelt De Vries. „En er is wat plaatsgebonden ver voer, richting Arnestein. Alles bij el kaar is er behoorlijk wat beroeps vaart." Uit cijfers van de provincie blijkt dat er jaarlijks ongeveer vijftien duizend schepen langs de Schroebrug varen. De brug moet daar zo'n vierdui zend keer voor open. Grofweg driedui zend van de vijftienduizend schepen zijn beroeps, schat Leo van Driel van de de provincie. In Middelburg hebben vorig jaar ruim vijfhonderd vracht- en passagiersche pen aangelegd. De meeste vrachtsche pen bedienen bedrijven op industrieter rein Arnestein. Van Ouwerkerk is koplo per met 280 schepen. Maar ook bedrij ven als Herstaco (stalen buizen) en East- foto Lex de Meester man (chemie) gebruiken het kanaal voor aan- en afvoer van produkten, in totaal ruim een half miljoen ton in 2005. Daarnaast wordt het kanaal ge bruikt voor passagiersvaart, met name de rijnschepen en de rondvaartboten. Bij Van Ouwerkerk zijn ze voor de aan voer van grind en zand volledig afhan kelijk van de binnenvaart en dus ook van het Kanaal door Walcheren, zegt Lukasse. „Als het kanaal dicht gaat, dan zijn wij klaar." Omvaren is geen op tie, stelt hij Dat het Kanaal via twee kanten te bevaren is, vormt voor de be drijven juist de zekerheid dat de sche pen het bedrijf kunnen bereiken. „Als de wind uit het zuidwesten komt, zoals nu, hoef je het via Vlissingen niet te proberen. Dan varen de schepen om via het Kanaal door Zuid-Beveland en Kats. We krijgen natuurlijk ook rivier zand uit het Limburgse. Die komen juist altijd via het Volkerak en het Veer- se Meer." door Maurits Sep MIDDELBURG - Vrijheid van godsdienst is een groot goed voor de SGP. Toch is de fractie in Middelburg bezorgd over de bouw van een moskee aan de Stromenweg. „Omdat de in vloed van andere godsdiensten in Nederland toeneemt", ver klaart fractievoorzitter C. Dek ker. U maakt zich zorgen over de ont kerkelijking en de groeiende in vloed van andere religies. Dekker: „Niet de ontkerkelij king, de ontkerstening. Dat is iets anders. Vanuit ons ideaal streven wij een christelijke na tie na, waarin de wetgeving en de staatskunde gebaseerd zijn op Gods woord. Vanuit dat ide aal heb ik onze zorg uitgespro ken over de ontkerstening, het afnemen van het christendom, en de toenemende invloed van andere godsdiensten." Zoals de islam. „De islam, maar ook Keltische, Oosterse en primitievere reli gies. Ons land wordt minder christelijk en dat gaat gepaard met meer belangstelling voor an dere godsdiensten." En dat is zorgelijk? „Ja, omdat de SGP juist voor de kerstening van het volk is, en een dam wil opwerpen tegen de invloeden van andere godsdien sten in Nederland." U zou ook kunnen zeggen: liever een ander geloof dan geen ge loof. „Nee, dat kan ik niet. Wij plei ten juist voor de christelijke waarden en normen, zoals we die eeuwenlang hebben gehad. Wij sluiten dwang en geweld te allen tijde uit, maar proberen mensen wel ervan te overtuigen dat het christendom de ware godsdienst is." U heeft het over de toenemende invloed van andere godsdien sten zoals de islam. Maar de Turkse gemeenschap die de mos kee gaat bouwen, woont al in Ne derland. De invloed neemt als zodanig dus niet toe. „Dat is waar. Het is ook best een moeilijke discussie. Daarom probeer ik mezelf heel zorgvul dig te uiten. Wij hebben niets te gen de islamitische naaste als persoon. Maar wij willen wel vanuit ons eigen geloof ons standpunt verwoorden. Wij kun nen niet anders dan dit signaal afgeven." In Nederland is de vrijheid van godsdienst een recht dat in de Grondwet is verankerd. De SGP beroept zich er regelmatig op. Die vrijheid geldt dan toch ook voor moslims die een moskee willen bouwen? „Natuurlijk hebben zij die vrij heid. Wij maken ook geen be zwaar tegen de moskee op zich, al betreuren we wel dat die er komt. Ik zie liever dat er een kerk wordt gebouwd. Maar alle godsdiensten hebben recht op een eigen gebedsruimte. Wette lijk kunnen we dat niet tegen houden en dat doen we dus ook niet. Daarom hebben we niet te gen de bouw gestemd. Ik heb wel namens de SGP een stemver klaring uitgebracht waarin ik onze zorgen heb uitgesproken." Als u de bouw wettelijk niet kunt en ook niet wilt tegenhou den, dan heeft die stemverkla ring geen invloed en had u die ook achterwege kunnen laten. „Dat klopt, maar bij bepaalde onderwerpen willen wij onze principiële getuigenis laten ho ren. Dit was voor ons zo'n mo ment. Het ging hier om een mos kee, maar onze zorgen zijn bre der dan de islam." Naast de moskee komt ook een kerk voor het Leger des Heils. Baart dat u ook zorgen? „De moskee is in dit verband niet op één lijn te plaatsen met de kerk van het Leger des Heils. Vanuit de SGP loopt er niet di rect een lijn naar het Leger des Heils, maar dat is wel een instel ling die op het gebied van hulp verlening en naastenliefde is ge relateerd en gebaseerd op het christelijk geloof." Advertentie (Advertentie) BLUEKENS www.bluekens.com Bergen op Zoom - Roosendaal Breda - Oosterhout ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD KUNST ANTIEK SCHILDERIJEN, CHINEES PORSELEIN, BOEKEN, STREEKSIERADEN, ZILVER, AARDEWERK, TEGELS, GLAS., VOLKSKUNST, KLOKKEN, SCULPTUREN, SPEELGOED, ETC. Bel voor een vrijblijvende afspraak: 0118 - 650 680 Herengracht 74 4331 PX Middelburg www.zeeuwsveilinghuis.nl Kokkelvissers uitbetaald DEN HAAG - Op een na alle bedrijven die nadeel hebben ondervonden van het verbod op de mechanische kokkel visserij in de Waddenzee hebben daarvoor een vergoeding van het Rijk binnen. Met acht bedrijven die recht hadden op nadeelcompensatie is overeenstemming bereikt. Zij hebben hun geld binnen. Met één bedrijf wordt nog onder handeld. Minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedeelkwaliteit) verwacht dat daarmee nog dit jaar een akkoord wordt bereikt. Voor de nadeelcompensatie heeft de regering in totaal 122,4 miljoen euro uitgetrokken. Beperkte snelheid goederentreinen DEN HAAG - Railion moet voorlopig de snelheid van goe derentreinen die in de nacht door Bergen op Zoom, de ge meente Reimerswaal, Kapelle en Goes komen beperken tot zestig kilometer per uur. Dit heeft de Raad van State gisteren in een voorlopige voorziening vastgelegd. De snel heidsbeperking gaat over zes weken in. Nadat de steden en dorpen zijn gepasseerd mag de snelheid van de goede rentreinen weer verhoogd worden. Deze maatregel, die ge luidsoverlast voor inwoners van de vier gemeenten moet verminderen, is een idee van Railion en Prorail zelf. De spoorwegbedrijven kregen van het ministerie van Vrom opgelegd dat op het gehele traject Bergen op Zoom-Vlis- singen niet meer dan 60 kilometer per uur mocht worden gereden vanwege geluidsoverlast. De voorlopige maatre gel heeft de Raad van State vastgelegd in een voorlopige uitspraak die over zes weken van kracht wordt. Zeeuwse kaakchirurg promoveert VLISSINGEN - Kaakchirurg P. Schoen is deze maand ge promoveerd aan de Rijks Universiteit Groningen op de toepassing van implantaat-kiezen en tanden bij mensen die door kanker delen van de kaak missen. Inmiddels zijn alle drie specialisten van de maatschap kaakchirurgie op1 implantologie gepromoveerd. De maatschap waar Schoen sinds 2003 deel van uitmaakt werkt in Ziekenhuis Walche ren en de Oosterscheldeziekenhuizen. Per jaar ziet de maatschap circa twintig mensen met kwaadaardige tumo ren in het hoofd-halsgebied. Na de operatie die de tumo ren weghaalt kunnen zij vaak slecht eten en praten. Met de implantaattechniek kunnen kaken gereconstrueerd worden, maar er werd gedacht dat door bestralingsthera pie het weefsel te slecht doorbloed zou zijn. Volgens het onderzoek van Schoen kan implantatie slagen als er zuur stoftherapie wordt toegepast en er al tijdens de kankerchi- rurgie rekening gehouden wordt met implantaten. Drankrijder opgelucht met boete MIDDELBURG - De zelfstandig ondernemer uit Middel burg had tijdens zijn proeftijd opnieuw met te veel alco hol een auto bestuurd. Er hing daardoor zes maanden rij ontzegging boven het hoofd van de 44-jarige verdachte. Politierechter A. Gaakeer hield er rekening mee dat dit keer de overschrijding van 35 microgram (255 micro gram) minimaal was en veroordeelde de man tot 500 euro boete. De proeftijd van de zes maanden rijontzegging werd door haar met een jaar verlengd. De Middelburger zei twee biertjes te hebben gedronken voordat hij op 22 april in zijn woonplaats was gaan rijden. De uitkomst van de blaastest was hoger dan de limiet van 220 micro gram. „Ik drink geen alcohol meer als ik ga rijden." door Ondine van der Vleuten KOUDEKERKE - „We zullen dankbaar wezen", zegt jubilaris Bram de Smit, als de Veerse lo co-burgemeester J. Bostelaar hem namens de gemeente het ca deau overhandigt. Het geschenk is een Delftsblauwe vaas met de namen van het diamanten huwe- lijkspaar erop: Lena Donze en Bram de Smit. „Kan mooi in de hal, bij de borden van het gou den en het smaragden jubi leum", zegt dochter Lenie. Zo gaat dat. Voor je het weet ben je zestig jaar getrouwd. De jaren zijn voorbijgevlogen. De nu 88-jarige Bram kwam als jon gen al over de vloer in Vlissin gen, waar het ouderlijk huis van Lena Donze stond. „Hij was be vriend met mijn broer en ze za ten samen op voetbal", vertelt de 83-jarige. Zelf deed ze aan at letiek. Pas na de oorlog mondde de vriendschap uit in een huwe lijk. In 1946 werd er getrouwd. Dochters Ankie, Joke, Lenie en Coby zorgden op hun beurt voor nageslacht: elf kleinkinderen werden er geboren, en twee ach terkleinkinderen. Bram verdiende aanvankelijk de kost als timmerman, maar be gin jaren vijftig maakte hij van zijn hobby zijn beroep. Hij werd de eerste prof voetbaltrainer van Zeeland. In die professie kreeg hij veel te maken met sportbles sures. Dat wakkerde zijn belang stelling voor fysiotherapie zo aan dat hij besloot zich om te scholen. Lena droeg het hare bij. Zij deed de administratie voor de praktijk aan huis die Bram be gon toen hij zijn diploma op zak had. Ze gaf gymnastieklessen Advertentie Het echtpaar Lena Donze (83) en Bram de Smit (88). voor de huisvrouwenvereniging, hield de volkstuin op orde, speel de op mondharmonica en orgel en wist tussendoor nog tijd te vinden om te breien en kleren te naaien voor het kroost. Begin jaren zeventig hief Bram zijn praktijk op en ging hij in de verbandkamer van De Schelde werken. Na zijn pensioen ver huisden ze naar een woning in de Evertsenstraat, waar alles ge lijkvloers was. In hun vrije uren mochten ze graag rondtoeren in de omge ving. Tijdens zo'n tochtje, drie jaar geleden, werd Lena ge schept door een auto. Het her stelproces ging niet voorspoe dig, Omdat daarbij Bram steeds vergeetachtiger werd, verhuisde' het stel naar De Vliedberg in Koudekerke. „Allebei op een an-l dere afdeling, maar gelukkig' niet te ver van elkaar vandaan. En alle kinderen wonen in de buurt."., zegt Lena, die inmiddels in een elektrische rolstoel zit. „We zien elkaar een paar keer. in de week. Dat is heerlijk, dat we bij elkaar in de buurt zit ten." agenda Van den Dongen PARKETVLOEREN Geluidsisolerend in appartementen Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113 233365 www.vandendongenparket.nl STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf vijf jaar; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg,: 9.00 uur: Power yoga; Speelcircus Bambini, 19.00 tot 21,00 uur: Griezeldisco voorkinderen; ZOUTELANDE -13.00-17.00 uur: Open stelling bunker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11