In! I Pechiney Vlissingen staat te koop mooierhuis.nl In groot deel Zeeland is het nog donker Zeeuwse brandweer vaak te laat bij brand 'stijlvol thuiskom IA,... 4, ^ggg/HÊÊÊÊtÊÊÊKHÊÊÊÊÊÊtÊlÊÊÊÊ MWMMBj internet: www.pzc.nl BBBBBBBBBBBBBBBWBMWBWBBBWi ■jsssr- A PRBVINCIflLE ZEEUWSE CDIIRM Kijk op www.rwe.nl Personeel aluminiumsmelter somber gestemd, bonden en directie zien nog kansen giiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiil Rellen overschaduwen herdenking van Hongaarse Opstand rolluiken-zonwering-kozijnen-garagedeuren door Rinus Antonisse 'Enkele buien,soms met onweer en wind- stoten.Veel wind, op het water tijdelijk aormachtig. Maxima 15 graden. "8 j^^^BÊÊ^ÊÊÊÊÊMIKÊIËIIÊÊÊIÊÊIÊHÊnKÊtHÊÊÊÊ^^^^ÊE^BÊÊBH^^KÊÊIÊM Energie in vertrouwde handen. MIDDELBURG - Zeeland oogt 's nachts vanuit de ruim te nog als een donkere vlek. Dat blijkt uit satellietfoto's. Daarop zijn het Sloegebied en de Kanaalzone te zien als spel- denprikjes. Het kassencom plex bij Rilland straalt het meeste licht uit. Als eerste provincie in Neder land beschikt Zeeland over twee kaarten om de ontwikke ling van licht en duisternis in de gaten te houden. Ze werden gisteren in Middelburg gepre senteerd. Uit onderzoek om de kaarten te maken blijkt dat het de problemen minder groot zijn dan soms wordt aan genomen. Wanneer er echter niets ge beurt, neemt het avond- en nachtelijke licht jaarlijks met enkele procenten toe. Dat wil de provincie niet, want de don kerte geldt als één van de Zeeuwse omgevingskwalitei ten, naast rust, ruimte en wa ter. Gedeputeerde J. Suur- mond (WD, milieu) kondigde aan dat er een uitvoeringspro gramma Licht Duisternis wordt opgezet. De provincie beschikt voor de aanpak van licht en duisternis over twee kaarten. De licht- bronnenkaart laat alle licht- De gebieden met lichtvervuiling zijn op de kaart variërend van geel (matige vervuiling) naar rood (ernstige vervuiling) ge kleurd. kaart provincie Zeeland bronnen zien, verdeeld over de categorieën industrie, kassen, openbare verlichting, recrea tie, reclames, horeca, sportpar ken en tankstations. Ook is vermeld welke lichtbronnen knelpunten zijn. Op de tweede kaart, de hemel- helderheidskaart, is te zien hoe helder de hemel is. Hemel- helderheid is een maat voor de hoeveelheid licht die van de he mel komt. In een gebied zon der lampen bepaalt de mate van duisternis of er nog wat van de omgeving is te zien. De hemelhelderheid maakt ook duidelijk hoeveel sterren te zien zijn. De Zeeuwse Milieu Federatie houdt zaterdag op acht plaatsen voor de Nacht van de Nacht. Dan wordt ook uit vijf locaties de mooiste don kere plek verkozen, pagina 19 Zeeland nog vrij duister Professionele «tkwekerij bij 3 Groede ontdekt (iROEDE - Op een oude boerde rij aan de Kruisdijk tussen Bres- lens en Groede is gistermiddag 'sen grote hennepkwekerij ont manteld. De politie vond er tijna drieduizend hennepplan- met een straatwaarde van Gisteren is in verband met deze een man aangehouden. Po- liewoordvoerder J. van Mou- rick zei nog meer aanhoudingen 4.Üie verwachten: „Dit zet je niet je eentje op, het is een rede lijk professionele kwekerij." Van Mourick kon niet zeggen of ie actie van de politie het ge- - jolg is van een tip of eigen obser- 3RU lat'e' De aanwezigheid van een Megenwoordiger van Delta, rijst erop dat een uitzonderlijk stroomverbruik moet zijn opge- g; ij tallen bij het nutsbedrijf De kwekerij was ondergebracht Êhet achterste deel van een gro- ?i oude boerenschuur. Het was tteschermd door middel van isolatieplaten. Met een kleine drieduizend planten, was de kwekerij ongebruikelijk groot, fa monsternames door de poli tic, kwamen de wagens van de gemeente Sluis om de planten af :mj'; te voeren naar een vuilverbran- J. Politie en gemeente had den enkele uren werk met oprui men van de spullen. Oost-Souburger erlijdt nadat tók onder auto wegvalt «OST-SOUBUKG - Een 02-jari- Nan uit Oost-Souburg is gis- jjwen om het leven gekomen keu hij tijdens het klussen on dereen auto bekneld raakte. De man werkte rond half elf in fl]u garage aan de Esdoorn- |®at aan een auto. Hij had die 'P een krik gezet. Toen de krik om nog onduidelijke rede- een begaf, viel de auto bovenop ton. Volgens de brandweer be- hndde de auto op de zijkant Wn zijn lichaam, waardoor hij niet weg kon, Door de auto op te tillen en de man er snel onderuit te hekken, kon hij worden be- f'jd. Ambulancepersoneel dat Nddels aanwezig was, heeft B0g geprobeerd hem te reanime ren maar dat mocht niet meer baten. BOEDAPEST - Betogers roepen in Boedapest vanaf een uit een museum gestolen pantservoertuig leuzen tegen de regering. Overschaduwd door een politieke crisis en te midden van opgeheven wapenstokken, traangas en rubberkogels heeft Hongarije gisteren de opstand uit 1956 tegen de communisten herdacht. De wereld was vijftig jaar geleden geschokt getuige van de grootste opstand tegen de communistische overheersing van Oost-Europa. Tweehonderdduizend mensen gin gen toen de straat op. De revolutie, die op 23 oktober 1956 begon, werd na bijna twee weken bloedig onder drukt door de Sovjettroepen, met duizenden doden en een grote vluchtelingenstroom als gevolg. foto Tam as Kovacs/EPA door Emile Calon GOES - De brandweer in Zee land komt in ruim de helft van de gevallen te laat bij een brand. Directeur F. Captijn en voorzitter J. Lonink van de Zeeuwse Veiligheidsregio plei ten daarom voor een andere or ganisatie. Meer dan de helft van de brand weerauto's lukt het niet binnen de norm van acht minuten ter plekke te zijn. Dit is geen wet, maar de norm wordt gehanteerd omdat binnen deze tijd een brand nog goed.te bestrijden is. Voornaamste oorzaak is het ge brek aan vrijwilligers overdag, want veel van die brandweer mannen werken buiten hun woonplaats. Nu al worden acht tien vrijwilligers gealarmeerd om een tankautospuit met zes bemanningsleden uit te laten rukken. Maar dan nog rukt gere geld een brandweerauto met te weinig mensen uit of wordt er een tweede wagen bij een ander korps gealarmeerd. Beide oplos singen zijn volgens Captijn niet acceptabel. „Het moet in een keer goed gaan." Lonink en Captijn willen de acht-minutennorm niet losla ten. Een mogelijkheid is het in zetten van snelle interventie- voertuigen. De korpsen Terneu- zen en Borssêle hebben elk zo'n voertuig, die binnen één minuut kan uitrukken. Lonink denkt dat niet te ontkomen valt aan concentratie van brandweerpos ten. Het opheffen van posten ligt echter gevoelig. Steeds meer werkgevers willen niet dat personeel vrijwilliger is bij de brandweer. Lonink vindt echter dat bedrijven hun verant woordelijkheid moeten nemen. Een beroepsbrandweer heeft niet de voorkeur van Lonink. Dat is volgens hem veel duurder en kan bij een grote calamiteit niet genoeg mensen leveren. AOW'er leeft in buitenland langer AMSTELVEEN - Gepensioneer de Nederlanders die hun oude dag in het buitenland doorbren gen leven gemiddeld anderhalf jaar langer dan ouderen die in Nederland blijven. Dat maakte de Sociale Verzekeringsbank (SVB) gisteren bekend. Ook de hoogte van de AOW heeft grote invloed op de levens verwachting. Mensen met een volledige uitkering leven zowel in binnen- als buitenland onge veer vijf jaar langer dan mensen met een onvolledige uitkering. In het buitenland wonende se nioren met een volledige'AOW worden gemiddeld 83,3 jaar oud, tegenover 81,6 jaar in Ne derland. Gepensioneerden met een kleinere AOW-uitkering worden in het buitenland 78,6 jaar, twee jaar ouder dan men sen met een klein pensioen in Nederland. ANP Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio 8t Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 16; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 (Advertentie) 91 januari 2004: Alcan neemt Pechiney over. j i 13 oktober 2005: oud- Hoogovens-topman J.F. vanDuyne leidt het consor- i.i lium van negen energieslur- to pers. 117 oktober 2006: Het iiRjjk biedt de energieslu-r- pers een helpende hand. «23 oktober 2006: Alcan I t vindt het onvoldoende en - j zet Pechiney in de verkoop. Duin laat zich lezen Verzet tegen vrijgeven huren faalt Een Kamermeerderheid wil de huurliberalisering nog de ze week geregeld hebben. De oppositie wijst echter op ne gatieve reacties op het plan. Zo stelde de Raad van State dat het nieuwe beleid moeilijk uitvoerbaar is. Zo zou de bescherming van huurders onvoldoende zijn, waardoor gerechtelijke procedures dreigen bij geschillen tussen huurders en verhuurders. Schouwse scholiere in Oeganda Anne Landman uit Burgh-Haamstede bericht deze week over haar belevenissen in Oeganda. De havo-leerlinge van het CSW in Middelburg won haar reis met een opstel over de aidsproblematiek onder Afri kaanse jongeren. Ze kan in Afrika nu met eigen ogen zien waar het geld van de actie Zip Your A Lip terecht komt. Bogtstra is boos Tjerk Bogtstra paste er gis teren voor na te trappen richting de tennisbond KNLTB. Maar de gewezen captain van het Daviscup- team heeft weinig begrip voor de manier waarop hij door de bond opzij is gezet. „Ik ben niet rancuneus, maar wel diep teleurge steld. Ik heb dit niet ver diend. zei Tjerk Bogtstra gisteren in de persconferen tie, die hij be- ontslag. na zijn g Kijk op wvMpic.nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deie bon naar: P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. <M60 WB Goes het alfabet van Zeeland Jeffrey Kutterink I fUSSINGEN - Aluminiiim- smelter Pechiney in Vlissin- jen staat te koop. Moeder- f concern Alcan doet de fa- brick van de hand vanwege ie hoge stroomprijzen. Per soneel is somber gestemd. :j 35 jaar Pechiney •J;!.» 1 oktober 1971: Prins Bernhard opent Pechiney. I13 augustus 1999: Alcan, Pechiney en Algroup-fuse- ,j ren. Directeur J. de Back j ziet één risico: de stroom- ;j prijs. 10 december 2001: de groep Pechiney en Hunter Douglas investeren 113 mil- j joen euro in de renovatie van de Vlissingse vestiging. Advertentie De vakbonden en directie zien nog kansen. Bij Pechi ney werken 750 mensen. Alcan heeft het besluit gisteren wereldkundig gemaakt. De di rectie van Pechiney Nederland heeft gistermiddag de onderne mingsraad, vakbonden en een deel van het personeel geïnfor meerd. Vandaag krijgen de ove rige ploegen de nadere toelich ting van directeur T. Sanders. Aanleiding om de fabriek te ver kopen is het, volgens Alcan, fa len van het overleg met de Rijks overheid en de negen energie grootverbruikers over een oplos sing voor de hoge energieprij zen. Dat overleg is gevoerd on der leiding van oud-Hoogovens topman J.F. van Duyne. Sanders: „De overheid zoekt se rieus naar een oplossing. Maar het voorstel dat nu op tafel ligt, is voor Alcan onvoldoende." Energieslurpers Nadat vorige week bekend werd dat de overheid bereid is de ener gieslurpers geld te lenen om de periode van de bouw van een nieuwe centrale te overbruggen, is in Canada opnieuw gerekend. „Alcan ziet kansen en heeft daarom de fabriek niet direct ge sloten", licht Sanders toe. Wel wordt het aandeel van 85 pro cent verkocht. „Tegelijkertijd zoeken we naar mogelijkheden voor als er zich geen koper aan dient." Sanders kan niet inschatten of- er belangstelling bestaat bij an dere concerns. „Ook voor hen zal de stroomprijs hoog zijn", er kent hij. „Of Pechiney interes sant is voor een ander bedrijf is afhankelijk van hun strategie." Meldt zich geen koper voor de aluminiumsmelterij dan worden mogelijk onrendabele onderde len gesloten. „We zetten alle mo gelijkheden nu op een rij. Dat is meer dan een oppervlakkige ana lyse." Sanders ziet mogelijkheden voor de gieterij. Die staat we reldwijd bekend vanwege de ho ge kwaliteit. Minder hoopvol is hij over de afdeling waar het alu minium wordt gemaakt (elektro lyse). Dat onderdeel slurpt na melijk (dure) stroom. Daar wer ken grofweg 200 werknemers. Het personeel is somber ge stemd, aldus voorzitter H. Een- dragt van de ondernemings raad. „Er is nu duidelijkheid over de positie van Alcan. Tege lijkertijd breekt voor de mensen een tijd aan van grote onzeker heid." De ondernemingsraad beraadt zich vandaag over wat te doen. De vakbonden zien kansen, al is het een zware opgave om een ko per te vinden, verwacht H. van Beers van de CNV Bedrijven- bond. „We zitten niet te wach ten op een Oekraïens bedrijf dat snel kennis in huis wil halen om het bedrijf snel weer te verko pen. Gebeurt dat wel, dan moet Alcan zorgen voor een goed so ciaal plan. Want de mensen en de werkgelegenheid staan voor ons voorop." Gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, economie) spreekt over een 'zwarte maandag'. Ze hoopt dat zich een koper meldt en de werk gelegenheid behouden blijft. „Anders ziet het er heel zwart uit." Wat de tweede aandeelhou der van Pechiney, Hunter Doug las, doet is nog niet bekend, pagina 4 importeren van stroom geen optie voor Pechiney O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €11,95 Ik gcof daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 21.50)*. CJ per kwartaal met automatische incasso 51,50)*. CJ per jaar met automatische incasso 236.00)". met gratis PZC-paraptu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1