Burgers moeten actiever worden Beroepsonderwijs Georgië krijgt steun uit Zeeland Woonboot maakt water Vlissingse wijk Bossenburgh heeft baat bij voorbeeldproject w S( Betrapt op drugsbezit Dockheer wint eerste prijs bij Borselse fotowedstrijd PZC Baan Redactie: 0113-315649 iywvv.pzc.nl F-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. maandag 23 oktober 2006 Hoor Edith Ramakers VLISSINGEN - De methodiek van de zogenoemde local boards wcrlct, nu moet heel Zeeland daarvan nog doordrongen wor den. Dat zegt gedeputeerde G. van Heukelom (jeugdzaken). In de Vlissingse wijk Bossenburgh draait het pilotproject local boards nu een jaar. „We werken veel te veel uit nota's en vanuit de theorie. Dit is een praktijkge richte aanpak die zijn vruchten afwerpt", zegt Van Heukelom. in Vlissingen verrast door de wil van de bewoners om hun wijk aangenamer te maken. Dat pro ces in Bossenburgh moet gaande gehouden worden." Het idee is overgewaaid uit de Verenigde Staten, het kreeg na volging in Tilburg en later in Vlissingen. Ook in enkele wij ken in Goes en Tholen wordt de aanpak van local boards overge nomen. Laatst nog hoorde Van Heukel om het relaas van een 14-jarig Vlissings meisje. Ze fietste naar. school en naar huis en verder kwam ze niet. „Ze durfde niet meer op straat te spelen. Bang voor wat dan ook. Dat moeten we niet willen, want dan ont staat een koele, kille samenle ving waar we niet blij van wor den." Ambtenaren welzijn proberen al jarenlang om bewoners te ac tiveren hun wijk leefbaarder te maken. Van Heukelom denkt dat te vaak de overheid daar te dicht op heeft gezeten. De amb tenaar trok de kair, maar zodra die uit beeld was,)'ging het weer mis. „De mensen van de wijk zelf moeten er me,t elkaar uitko men." De provincie heeft geld beschik baar gesteld voor de opzet van de local boards. j,De wijkbewo ners krijen een tijd ondersteu ning van adviesbureau Ordina. Er worden activiteiten voor bij voorbeeld de jongeren georgani seerd. Denk aap zomerkampen of sportactiviteiten, met als doel om het wijkgevoel te verbete ren." De basisgedachte erachter is dat de bewoners verantwoordelijk heid krijgen en dat ze vervol gens niet alleen de problemen signaleren, maar ook meehelpen om oplossingen aan te dragen. Te vaak worden problemen bij de overheid neergelegd. Die moet dan iets aan de verpaupe ring van de speeltoestellen doen of de overlast van hangjongeren terugbrengen. Maar door mee te denken aan dé oplossing van een probleem wordt de betrok kenheid van de burger groter. „Local boards steunt vooral op de bewoners, zij worden op een afstandje begeleid door gemeen ten en provincie." In een local board kunnen perso nen uit alle geledingen van de sa menleving zitting nemen. Van jongeren tot ondernemers en ver tegenwoordigers van een wijk- vereniging. Zoveel bezoekers als afgelo pen zaterdagavond waren er nooit eerder tegelijker tijd in Historisch Museum deBevelanden geweest. On geveer tweehonderd men sen, onder wie opvallend veel kinderen, bewonder den. dè collectie van het Goese museum. Drie verha lenvertellers verlevendig den de geschiedenis met ei gen ervaringen of verhalen van vroeger. De bezoekers hingen aan de lippen van Goesenaar J. de Glopper. Hij vertelde over zijn jeugd in het wees huis, dat vroeger in het ge bouw van het museum huis de. Museumdirecteur H. Oomen was erg tevreden met de grote belangstel ling. „Maar ik vind de enthou siaste reacties van de men sen nóg belangrijker. Als het aan mij ligt, doen we het volgend jaar weer." Om de museumnacht iets extra's te geven, bundelden het museum en Stichtlicht de krachten. Rond negen uur verzamelden de mu seumbezoekers zich op het naastliggende pleintje. Daar ontstak loco-burge meester M. Dieleman de eerste Zeeuwse gaslamp. Stichtlicht verlicht al een tijd regelmatig Goese ge bouwen, zoals de televisie toren. Dit keer geen gebouw, maar een gedenksteen. Hij herinnert aan het moment in 1860 waarop Goes voor het eerst openbare gasver lichting kreeg. Een unieke kans voor Stichtlicht, vond voorzitter E. Beekman. „Bij zo'n ge denksteen hoort natuurlijk ^gaslamp. Dan is het ver haal rond." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Georgië heeft hoge werkloosheidscijfers, maar toch worden bouwvakkers uit Turkije aangetrokken. Reden daarvoor is dat Georgië een nij pend tekort aan geschoolde ar beidskrachten heeft. „Dat is geen gezonde situatie", zegt de uit Zeeuws-Vlaanderen afkom stige Sandra Roelofs, echtgeno te van de Georgische president Michail Saakasjvili. Roelofs was zaterdag te gast in Tholen wil cafés langer open SINT-MAARTENSDIJK - Jon geren moeten op zaterdagavond tot vier uur terechtkunnen in Thoolse cafés en discotheken. Dat vinden de Thoolse fracties van de PvdA, WD en Algemeen Belang Tholen (ABT). De huidige sluitingstijd van de Thoolse horecazaken past niet meer bij het uitgaansgedrag van de jongeren, vinden de drie par- tijen. „Jongeren gaan later en langer uit. De Thoolse horecage legenheden willen daarom ook langer open blijven. We willen kijken of we daar aan mee kun nen werken", zegt WD-fractie- voorzitter F. Hommel. Diverse gemeenten in West-Brabant gin gen Tholen al voor met de verrui ming van de openingstijden. Middelburg, waar'zij uit handen van de gedeputeerden T. Poppe- laars en G. van Heukelom een cheque van 30.000 euro ontving. Dit geld wordt ingezet voor een PUM-project in Georgië. PUM staat voor Programma Uitzen ding Managers. „Georgië heeft veel baat bij verbetering van het beroepsonderwijs", verwacht Roelofs. „Daarop moet eerst on ze aandacht gericht worden, zo dat we zelf onze wegen kunnen aanleggen." Roelofs is contactpersoon voor PUM in Georgië. Zij gebruikt de komende maanden om in kaart te brengen in welke beroepssec toren de nood in Geoi'gië het hoogst is. De opleidingen kun nen daarop worden toegesne den. Waarschijnlijk zullen dit voor jaar al de eerste vrijwilligers van PUM aan de slag gaan. Voor dit project kunnen in twee jaar tijd dertig, vaak senior-profes sionals, worden uitgezonden. Uitzendbureau PUM is een soort uitzendbureau dat professionele vrijwilligers van allerlei beroepsrichtingen naar 70 landen stuurt. Zij advi seren en ondersteunen de plaat selijke bevolking. Bij de overhandiging van de che que waren vertegenwoordigers van de Hogeschool Zeeland en het ROC Zeeland aanwezig. Ber- tus Noppers van PUM zei dat niet eerder een provincie een do natie aan de 'uitzendorganisa tie' heeft gegeven. Sandra Roelofs met de cheque, geflankeerd door gedeputeerden Toine Poppelaars (links) en Georges van Heukelom. foto Lex de Meester ocal boards, wat is dat dan? II Kortweg komt het erop neer dat ■bewoners meer bij hun wijk of i'iorp betrokken worden. Ze zijn verantwoordelijk voor het rei- n en zeilen in hun wijk. „De Ibverheden, provincies en ge- II meenten kijken mee, maar de iikracht moet uitgaan van een [groep bewoners zelf. We werden Goese gewond bij ongeluk NIEUW- EN SINT JOOSLAND Op de Nieuwlandseweg botste gistermiddag om 16.30 uur een 21-jarige automobilist uit de ge meente Goes met zijn auto twee maal tegen de geleiderail. De Goesenaar kwam uit de rich- g van Middelburg en verloor een bocht de controle over zijn voertuig en botste twee maal tegen de geleiderail. Een mede-inzittende uit dezelf de gemeente, leeftijd onbekend, is met een bloeduitstorting bo ven baar oog voor controle naar het ziekenhuis gebracht. De au to raakte beschadigd. Eerste Goese museumnacht is een succes doorCornelleke Blok GOES - 'Het verhaal is rond'. Een gaslamp ver licht de gedenksteen uit 0, die herinnert aan de eerste openbare straatver lichting in Goes. Het ontste ken van de lamp, naast His torisch Museum de Beve- landen, gaf de eerste Goese museumnacht zaterdaga vond een feestelijk tintje. VLISSINGEN - De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg heeft za dagavond een zinkend schip ternauwernood aan de wal kunnen wnjgcn. uv wuuu- boot van ongeveer 15 meter lang, maakte water op het Kanaal door Walcheren,' ter hoogte van Vlissingen. Toen de schipper dat ontdekte, hield hij passanten op het pad aan, die de brandweer alarmeerden. De brandweer gebruikte een zware dompelpomp om het water weg te pompen. Het schip was eigendom van een Engelsman. Hij was de enige opvarende. De hulpactie duurde anderhalf uur. Het schip werd naar de binnenhaven van Vlissingen versleept, nadat het lek provisorisch was gedicht. Het water kon via een luik naar binnen ko men. foto Izaak Verkeste Ook in Zeeland ake ifference Day* ÜRV mRI DOE MADD, DOE MEE Heeft uw organisatie een idee voor vrijwilligerswerk, of doet u zelf mee aan een klus? Kijk op www.makeadifferenceday.nl of ga naar: wvrw.scoopzfd.nl npagne Is mogelijk gemaakt door financiering van de provincie Zeeland Man voedt zich zonder te betalen VLISSINGEN - Een 49-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is zaterdagochtend rond negen uur aange houden bij een tankstation aan de Sloeweg in Vlissingen omdat hij een zakje snoep had opgegeten en hij die niet kon afrekenen. In de afgelopen paar dagen had dezelfde man al koffie en cake genuttigd zonder te betalen en een maaltijd gegeten in een restaurant zonder die af te reke nen. Hij werd gisterochtend door de politie overgebracht naar het politiebureau. Belg doet tukje langs de snelweg RILLAND - De politie heeft zaterdagnacht rond vier uur een 37-jarige man uit Brasschaat (B) aangetroffen, die met een draaiende motor lag te slapen in zijn auto langs de kant van de A58, ter hoogte van Rilland. Toen de politieagenten ter plaatse kwamen, vertoonde de man geen teken van leven. Na een paar keer roepen en kloppen op het raam gaf de man nog steeds geen reactie. De agenten besloten daarop het raampje in te slaan. Daar werd de man wel wakker van. Op het politiebureau in Kruiningen bleek dat de Belg twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol tot zich genomen had. Onbekenden mishandelen man SCHARENDIJKE - Een 24-jarige automobilist uit Den Haag is zondag omstreeks middernacht op de Elkerzeese- weg in Scharendijke door vijf onbekenden geslagen en ge schopt. De Hagenaar was bij de bushalte uit zijn auto gestapt. Uit de richting van Renesse kwam een auto met daarin de vijf onbekenden, die hem zonder reden begonnen te slaan en te schoppen. De man zag kans in zijn auto te stappen, waarna tegen het portier werd getrapt en er iets tegen zijn auto werd ge gooid. De man liep een blauw oog en een bult op zijn slaap op. Zijn auto raakte beschadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Vijf bonnen bij alcoholcontrole RENESSE - In de nacht van zaterdag op zondag is een al coholcontrole gehouden op de N57 bij het Schouwse Serooskerke, op de Kraaijensteinweg en Serooskerkse- weg bij Burgh-Haamstede, op het Baken bij Scharendijke en op de Rampweg en cle Roelandsweg bij Renesse. Vier bestuurders hadden meer gedronken dan de toegesta ne hoeveelheid en kregen een rijverbod van een uur. Eén bestuurder, een 24-jai'ige man uit de gemeente Sehou- wen-Duiveland, had meer dan tweemaal de toegestane hoeveelheid gedronken. Hij kreeg een boete en een rijver bod van vijf uur. GOES - Tijdens een verkeerscon trole in de Fruitlaan in Goes werd zaterdagavond even na tie nen een zeventienjarige Goese fietser aangehouden omdat hij geen verlichting voerde. De fietser had ook zeven zakjes met in totaal ongeveer negen tien gram wiet bij zich. In zijn woning werden, nadat hij hiervoor toestemming had ge geven, 29 zakjes met in totaal on geveer 80 gram wiet aangetrof fen. De drugs zijn in beslag geno men. door Cornelleke Blok HEINKENSZAND - 'Meeuwen tussen windmolens' was de titel van de foto van Annemiek Dock heer (49) uit Middelburg. Ze won zaterdag de eerste prijs bij de fotowedstrijd 'Borselse bees ten in beweging'. De Culturele Raad Borsele zette de fotowedstrijd dit jaar voor de tweede keer uit. De jury be stond onder meer uit Gerard Smallegange en fotograaf Wil lem Mieras. Er waren dit jaar 32 inzendingen. „Dat was maar de helft ten opzichte van vorig jaar, terwijl de inzendtermijn veel langer was. Misschien lag het aan de opdracht", meldde Arjen Pouwer van de Culturele Raad Borsele. Behalve de winnares kregen nog drie deelnemers een prijs. De tweede prijs ging naar Els Klijn (18) uit 's-Gravenpolder en de derde prijs werd gewonnen door Cora te Beek (59) uit Vlissingen. Rosa de Nooijer (10) uit 's-Heer-Abtskerke won de jeugdprijs van de fotowedstrijd. De vier beste foto's hangen de komende maanden aan het bal kon van het gemeentehuis in Heinkenszand. Advertentie Wij geven u de helft cadeau! 7 Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze Website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 et al&bet van Zeeland zeeuwse almanak Zenuwen voor een sollicitatie gesprek had de VTissinger niet. Klokslag elf uur had hij een afspraak. Na een kwartier wachten op de gang, had zich nog niemand gemeld van het bedrijf. Boos liep hij naar de afdeling personeelszaken. „Elf uur is bij mij elf uur. Ik ga weg. Bij een bedrijf dat zich niet houdt aan afspra ken, wil ik niet werken." Per soneelszaken bleef verbouwe reerd achter. Eenmaal thuis ging de tele foon. De directeur aan de lijn. Met zo'n eigenwijze kandi daat wilde hij nog wel 's een woordje wisselen. Inmiddels werkt de Vlissin- ger al weer tivee jaar voor de onderneming. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9