Sluipschutters actief in de darmen PZC Vleesboom simpel weg te halen voorlichting diabetes Nieuwe medicijnen zijn een zegen voor het afweersysteem Er is een reden als resultaat ontbreekt Bi op boot Neeltje Jans Workshops koken voor kankerpatiënten maandag 23 oktober 2006 door Berber Rouwé AMSTERDAM - De Amsterdam se maag-, darm- en leverarts in opleiding Mark Löwenberg (AMC) probeert chronische darmontstekingen te bestrijden door de communicatie binnen hef afweersysteem uit te schake len. Bam! Met veel lawaai ontploft een Moab-bom, de krachtigste conventionele bom ter wereld, in een dichtbevolkt bergdorp. Een effectieve manier om zowel eventueel aanwezige guerrillas trijders als onschuldige kinde ren uit te roeien. De huidige me dicijnen tegen chronische ontste kingen werken net zo subtiel als een Moab-bom. Mark Löwen berg, maag-, darm- en leverarts in opleiding bij het AMC, promo veerde kortgeleden op een ele gantere methode om ontstekin gen te bestrijden. Hij gebruikt sluipschutters om het communi catiesysteem van je afweer ge controleerd uit te schakelen. Löwenberg: „Voor de huidige be handelingen maakt het weinig uit in welk deel van je, lichaam je een chronische ontsteking hebt. Of je nu chronisch ontsto- kén gewrichten hebt', zoals bij reuma, chronisch ontstoken huid of darmen kern van het pro bleem is dat je afweersysteem uit balans is." Ruststand Een gezond afweersysteem valt indringers als bacteriën en virus sen aan. Dat veroorzaakt flinke koorts, maar dat is de prijs die je moet betalen voor het uitscha kelen van de ziekteverwekkers. Vervolgens gaat het afweersys teem weer in de ruststand. Bij chronische ontstekingsziek- ten blijft je afweersysteem door vechten, ook al is er in geen vij and meer is, of zelfs als er nooit een vijand is geweest. Dat laatste is het geval bij au- tö-immuunziekten: het afweer systeem vecht tegen cellen van het eigen lichaam. Tot nu toe is de enige manier om het afweer systeem in het gelid te krijgen, het plat te gooien met de Mo- Screening van de darm door maag-lever-darm arts in het Erasmus Medisch centrum in Rotterdam. ab-bom. Löwenberg: „Veelge bruikte medicijnen zijn corticos teroïden, bijvoorbeeld pred- nison. Dat zijn paardenmidde len. Ze onderdrukken je hele im muunsysteem, waardoor je vat baarder wordt voor alledaagse infecties. Als je ze langer dan een paar maanden slikt, dan kun je er huid- en oogaandoenin gen, botontkalking en suiker ziekte van krijgen. Bovendien werken corticosteroïden niet bij iedereen én worden veel patiën ten er resistent tegen." Löwen berg richtte zijn onderzoek op subtielere medicijnen voor twee darmziektes: de ziekte van Cro hn en colitis ulcerosa. Beide aan doeningen zijn auto-immuun- ziekten. Je darmen kunnen zon der aanwijsbare ziekteverwek ker langdurig ontstoken raken. Die chronische ontsteking le vert je veel ellende op: koorts en vermoeidheid, buikpijn, diarree, en bloed en slijm bij de ontlas ting. „De ziekte kan zich lang rustig houden, maar ook vaak terugko men of zo ernstig worden dat er operatief een stuk darm verwij derd moet worden. De ziekte is niet te genezen en niemand kan het verloop voorspellen", zegt Löwenberg. Om een acute darm ontsteking de kop in te drukken worden vaak eerst corticosteroï den gegeven. Zijn die uitge werkt of worden de bijwerkin gen te heftig, dan worden midde len gegeven die inwerken op de communicatie tussen afweercel- len. Die communicatie verloopt via signaalstoffen, cytokinen ge heten. Postvakjes Er zijn tientallen verschillende cytokinen. Ze zijn te beschou wen als brieven die van de ene afweercel naar de andere wor den gestuurd. De brieven wor den opgevangen in postvakjes foto Martijn Beekman/GPD op de buitenkant van de cel. De ze postvakjes zijn receptoren die de brief lezen en de inhoud doorgeven aan de celkern. Daar voor gebruikt de cel een estafet tesysteem van eiwitten, de kina- sen.De cel kan aangezet worden om te gaan delen of cytokinen aan te maken. Zo ontstaat een kettingreactie van afweercellen die elkaar activeren. Veel nieuwe medicijnen richten zich op één type cytokine en bin den eraan. Daardoor past het cytokine niet meer op de recep tor. Zodra de afweercellen geen berichten meer kunnen uitwisse len, kan een hele tak van het im muunsysteem op non-actief gaan. Löwenberg: „Stoffen die het cytokine TNF remmen, wer ken goed bij reuma en de ziekte van Crohn. Je hoeft de stof al leen maar in te spuiten in de bloedbaan. Helaas is dit middel erg duur en onderdrukt het niet alleen de afweercellen die be trokken zijn bij een chronische ontsteking, maar ook de nuttige afweercellen.Dat maakt je, net als bij corticosteroïden, vatbaar der voor infecties. Er is dan ook grote behoefte aan effectievere medicijnen rnet minder bijwer kingen." Een nieuw medicijn, se- mapimod, werkt als een sluip schutter. „Semapimod is een ex perimenteel middel dat in onze vakgroep is uitgeprobeerd op twaalf Crohn-patiënten die zo ziek waren dat geen enkel medi cijn meer hielp. Semapimod bleek goed te werken en gaf rela tief milde bijwerkingen." Lö wenberg ontdekte vervolgens hoe het middel werkte. Semapi mod is zo'n klein molecuul dat het ongemerkt de cel kan bin nendringen. Daar werkt het in op het doorgeefsysteem van ki- nasen. Het blokkeert de signaal overdracht en remt daarmee de ontsteking. Deze behandeling is een stuk efficiënter dan het bui ten de cel opvangen en onklaar maken van cytokinen. Het lastige is dat er honderden kinasen zijn. Hoe ontdek je nu welke kinase wordt uitgescha keld door je medicijn? Dat kan doordat kinasen vaste pathways hebben, ze geven signalen door aan een vaste set andere kina sen. Löwenberg en zijn collega's gebruikten kleine stukjes darm van patiënten die met semapi mod waren behandeld. Ze zagen onder de microscoop welke sig naalroute werd aangepakt door semapimod. Uit laboratoriumex perimenten met macrofagen, een type afweercel, bleek dat het kinase c-Raf uitgeschakeld werd. Löwenberg: „Al die remmers werken net even anders. Je zou enkele ervan kunnen uitprobe ren bij Crohn-patiënten die niet meer reageren op de huidige me dicijnen." GPD Meisje dood door overdosis straling LONDEN - Een 16-jarige kankerpatiënte, die was bloot-'1 gesteld aan veel te hoge doses straling, is vorige week overleden.Iiet meisje kreeg tijdens de behandeling tegen een hersentumor doses die tot zeventien keer hoger waren dan toegestaan. De hersentumor verdween, maar het meis je liep brandwonden op aan haar nek en hoofd en ze moest zuurstof toegediend krijgen. Volgens de artsen van het behandelend ziekenhuis in Glasgow is de overdosis een menselijke fout. ANP Hoofdomvang bepaalt intelligentie SOUTHAMPTON - De omvang van het hoofd bij de ge- boorte en op eenjarige leeftijd zijn voorspellend voor de intelligentie van een kind op vier- en achtjarige leeftijd Hierbij geldt: hoe groter het hoofd, des te hoger de intelli gentie. Dit concludeert C. Gale van de LTniversiteit van Southampton in het vakblad Pediatrics op grond van een studie bij 633 gezonde kinderen. Naast de omvang van het hoofd spelen ook het al dan niet krijgen van borstvoeding (positief voor intelligentie), de opleiding van cle ouders (erfelijke component van intelh-i gentie) en de manier waarop ouders met de kinderen om-' gaan, een rol bij de uiteindelijke intelligentie, stelt Gale11 ANP Hoge kans ziekte na kinderkanker NEW YORK - Volwassenen die 20 tot 30 jaar geleden als kind succesvol behandeld zijn voor kanker hebben nu ruim driemaal zo vaak last van een (ernstige) chronische ziekte dan him broers of zussen die geen kanker hebben gehad. Vooral hart- en vaatziekten, nieraandoeningen, leer- en geheugenstoornissen, vruchtbaarheidsproblemen en kanker komen bij de ex-patiënten vaker voor. Dit constateert K. Oef finger van het Memorial Sloan-KeL tering Cancer Center in New York in het medisch tijd schrift New England Journal of Medicine op grond van een vergelijking van de gezondheidstoestand van ruim 10.000 overlevers van kinderkanker met die van ruim 3.000 broers/zussen van de ex-patiënten. ANP Ivf-baby's vaak te vroeg en te licht GENK - Baby's uit een ivf-behandeling worden vaker te vroeg en te licht geboren dan baby's uit spontane zwan gerschappen. Gynaecoloog Willem Ombelet van het zie kenhuis in het Belgische Genk concludeert dat uit 15.00(1 bevallingen. De kans op een geboorte voor 32 weken is tweemaal zo groot als bij natuurlijk verwekte kinderen, Het risico op een baby lichter clan 1500 gram is drie keer groter. De gynaecoloog wijt de grotere risico's niet aandt techniek, maar aan de relatieve onvruchtbaarheid van de ouders. ANP Psoriasis verhoogt risico hartfalen PHILADELPHIA - Mensen met de huidziekte psoriasis hebben een verhoogde kans op een hartaanval. Die kans varieert met de leeftijd en de ernst yan de psoriasis en is het meest verhoogd (factor 3) bij jonge patiënten met ern stige psoriasis. Dit meldt J. Gelfand van de universiteit in Philadelphia in het medisch tijdschrift JAMA op grond van èen onderzoek onder 131.000 patiënten. ANP door Henk van Halteren Een ziekte kan je zomaar treffen, zonder aanzien des persoons. Hier zit geen rechtvaardigheid in. Nog on rechtvaardiger wordt het als een ziekte ongeneeslijk is. Je moet alles wat je lief is losla ten en de dokter kan er niets aan doen. Op zo'n moment wil je iedere strohalm vast pakken. Met de komst van in ternet zijn er geen grenzen meer. Als je iets veelbelo vends vindt in de brede wir war van google-hits, ga je op reis, desnoods naar cle andere kant van de wereld, als het maar helpt... Je bent daarbij als patiënt ui terst kwetsbaar, omdat je vaak niet over voldoende voorkennis beschikt om te be oordelen in hoeverre de infor matie theoretisch en prak tisch klopt. Op zo'n moment zou je graag met je behandelend arts wil len overleggen, maar soms is dat om wisselende redenen niet mogelijk. Bij veel patiënten leeft ook de indruk dat de gevestigde medische orde niet veel op heeft met alternatieve genees wijzen. De term alternatieve geneeswijzen is wat dat be treft misleidend. Ze sugge reert dat de gevestigde medi sche orde niet alle mogelijk heden benut om een patiënt te behandelen en dat klopt niet. Aangetoond De gevestigde medische orde past alle behandelingen toe, waarvan door middel van ge degen wetenschappelijk on derzoek een nuttig effect is aangetoond. Patiënten worden door mid del van een dergelijke benade ring behoed voor dure, zinlo ze en soms zeer belastende be handelingen. Alternatieve therapie is in die zin syno niem met niet bewezen effec tieve therapie. Sommige patiënten kiezen er voor om naast de reguliere be handeling ook een alternatie- ve behandeling te ondergaan. Er zijn echter ook mensen die zich aan reguliere behande ling onttrekken en hun heil volledig zoeken in andere the rapie. Dit is erg gevaarlijk en de gevallen waarin het goed mis gaat, komen helaas veel te weinig voor het voetlicht. Actrice Sylvia Millecam was echter bekend en geliefd en haar lijdensweg heeft zelfs de buitenlandse pers gehaald. De drie betrokken artsen heb ben schorsingen van zes maanden tot levenslang ge kregen, omdat ze Sylvia Mil lecam onvoldoende hebben geïnformeerd over de regulie re behandelingen die ze had moeten ondergaan. Deze tuchtrechtzaak was een duidelijke waarschuwing aan het adres van artsen, die al ternatieve behandelingen aanbieden. Buiten onze landsgrenzen is het echter anders. Een goed voorbeeld vormt Duitsland. Alternatieve gezondheids zorg zit daar van oudsher in- gebakken in de reguliere zorg en een behandeling mag al worden gegeven als een arts beweert dat hij er goede resul taten mee heeft behaald. De ze resultaten behoeven niet te zijn getoetst door de medi sche wereld en de Duitse ziek tekostenverzekeraar ver goedt de behandelkosten. Het openen van een alterna tieve privékliniek in Duits land is dus zeer aantrekke lijk, juridisch en financieel. Je kan jezelf ook gerust pro fessor noemen, want dat is geen beschermde titel. Ook niët-Duitsers hebben hun kli niek bewust in Duitsland ge situeerd. En wat moet je nu? Vraag al tijd naar de behandelresulta ten. Baanbrekende resultaten worden altijd gepubliceerd in de medische literatuur. Kan de kliniek niet met der gelijke informatie komen, dan is er goede reden voor twijfel. Dr. Henk van Halteren is on coloog bij de Oosterschelde- ziekenhuizen door Henk Hellema AMSTERDAM - Een vleesboom in de baarmoeder kan vrouwen veel last geven. Jaarlijks wordt daarom bij duizenden vrouwen in Nederland de baarmoeder ver wijderd. Maar een simpele in greep in de bloedvaten ter plek ke, is even effectief en veel vrouwvriendelijker, volgens ra dioloog dr. Jim Reekers van het Amsterdamse Academisch Me disch Centrum. Hij heeft daar met anderen onderzoek naar ge daan. Nederlandse gynaecolo gen bieden deze behandeling echter nog nauwelijks aan. Sommige vrouwen kunnen veel last van een vleesboom hebben, een goedaardig gezwel dat uit gaat van de spierlaag van de baarmoeder. „Deze kan soms zo groot zijn, dat hij op de blaas drukt waardoor vrouwen heel vaak moeten plassen", zegt Ree kers. Tijdens de menstruatie kan een vleesboom ook veel meer bloedverlies geven." In Ne derland zijn die klachten jaar lijks voor een kleine tiendui zend vrouwen die geen kinde ren meer willen, reden om hun baarmoeder te laten verwijde ren. Weg vleesbomen, weg klachten. „Maar het verwijderen van de baarmoeder is natuurlijk niet niks. Nog afgezien van het feit dat vrouwen het geen prettig idee vinden een typisch vrouwe lijk orgaan kwijt te zijn, is het ook een pittige operatie. Ze moet onder narcose, houdt er een flink litteken aan over en moet na de ingreep een week in het ziekenhuis blijven. In de re gel kan ze pas na zes weken weer aan het werk. Reekers: „Via embolisatie kan de behandeling van vleesbomen veel vrouwvriendelijker. Bij de ze ingreep wordt een heel dun slangetje via een slagader in de lies tot in de bloedvaten gescho ven, die naar de vleesboom lei den. Vervolgens worden via dit slangetje kleine bolletjes in de vaten gebracht waardoor deze verstopt raken. De vleesboom krijgt zo geen bloed meer en ver schrompelt. Weg klachten, al thans in acht van de tien geval len." Voor deze behandeling hoeft de vrouw niet onder narco se en kan ze de volgende dag al weer naar huis. „De meeste vrouwen kunnen tot 24 uur na dë ingreep nog wat pijn voe len." Binnen één tot twee we- CathrtOf Bij embolisatie wordt een dun slangetje in de bloedvaten geschoven, die naar de vleesboom leiden. Klei ne ingebrachte bolletjes laten de vaten verstoppen, hierdoor verschrompelt de vleesboom omdat deze geen bloed meer krijgt. foto GPD ken kunnen ze weer aan het werk. „Deze behandeling is aan zienlijk goedkoper dan een ope ratie." De methode van emboli satie is in de geneeskunde niet nieuw en wordt uitgevoerd door daarin gespecialiseerde (inter- ventie)radiologen. De toepas sing bij vleesbomen wordt voor al in de Verenigde Staten en En geland veel gedaan, in Neder land nog maar heel weinig. „Het was nooit bewezen dat em bolisatie even goed was als baar moederverwijdering." Voor Ree kers was dat aanleiding om een groot vergelijkend onderzoek op te zetten. Het eerste ter we reld. Hij vond artsen in 23 Ne derlandse ziekenhuizen bereid aan het onderzoek mee te doen. Bij in totaal 177 vrouwen met een gemiddelde leeftijd van 45 jaar werd öf de baarmoeder ver wijderd öf een embolisatie uitge voerd. Resultaat: embolisatie is even effectief als het verwijde ren van de baarmoeder. De me thode kent echter nog wel een beperking. „Met embolisatie kunnen we niet uitsluiten, dat de eierstokken enige schade op lopen. De bolletjes die we in spuiten, kunnen in zeldzame ge vallen ook bloedvaten naar de eierstokken verstoppen. Moge lijk dat daardoor de vruchtbaar heid van vrouwen die nog kinde ren willen, ongunstig wordt beïvloedt." Ondanks cle nu be wezen effectiviteit van emboli satie wordt de methode in ons land nog maar spaarzaam uitge voerd. Enkele in Amsterdam, de meeste in het St. Elisabeth Zie kenhuis in Tilburg. Reekers: „Daar kunnen vrou wen vrij gemakkelijk terecht. Dat embolisatie in Nederland nog zo weinig wordt uitge voerd, is uiteindelijk een kwes tie van geld. Het veiwij deren van de baarmoeder wordt door een gynaecoloog gedaan, embo- door Melita Lanting ZIERIKZEE - Met diabetes valt goed te leven, maar het is wel be langrijk dat je weet hoe je met cle ziekte om moet gaan. Harry Kal'oe en Jan en Jacqueline Du Parand organiseren op 4 novem ber een voorlichtingsmarkt en symposium voor mensen met diabetes en geïnteresseerden. Het is ook mogelijk om je te la ten testen op diabetes. Kafoe en Du Parand zijn erva ringsdeskundigen. Beide heb ben diabetes en weten als geen ander wat dat kan betekenen. „Je moet wat meer op je eetpa troon letten dan een'ander en als ik bijvoorbeeld een gebakje wil eten moet ik een kwartier voor die tijd wat insuline bij spuiten. Dat kan als je spuit, maar voor mensen die pillen slikken gaat dat niet op", zegt Du Parand. Ze ervaart dat veel mensen niet goed weten wat de mogelijkheden zijn, hoe ze een zo normaal mogelijk leven kun nen leiden. „Ik vind het jammer als iemand heel krampachtig met de ziekte omgaat. Je moet er gewoon goed over praten met de behandelend arts." Voorlich ting is daarom heel belangrijk in de ogen van de organisatoren. „We hebben vorig jaar een infor matiemarkt georganiseerd in Zierikzee en dat was een groot succes. Toen hebben we beslo ten het de volgende keer groter aan te pakken en een symp» sium te organiseren voor Zuid-West Nederland." Hoewel de term symposiii zwaar klinkt, hebben de organi satoren geprobeerd de dag een zo informeel mogelijk karate te geven. „We organiseren het deze keer op een boot, een rond vaartboot van Neeltje Jans." De boot blijft overigens gewoon aan de wal liggen en om alle in formatiestands goed uit de yerf te laten komen wordt nog een extra tent opgebouwd. Sprekers Belangstellenden kunnen op ié der moment van de dag binnen komen lopen en (afhankelijt van de interesse) een lezing bij wonen. „We hebben acht spre kers, van huisarts tot fysiothera peut tot diëtiste, die een verhaal over eén specifiek onderwerp houden. Bezoekers krijgen bij binnenkomst een programma, met de tijden waarop de inlei dingen worden gehouden en in twee regeltjes waar het ove gaat." Voor de kinderen is e: ook het nodige ver-maak in de speciale kinderhoek. De toe gang is gratis. De dag op Neeltje Jans begint om 11.00 uur en ein digt om 16.00 uur. lisatie door een radioloog. We eten bij wijze van spreken het kaas van het brood van onze col lega's." Koudwatervrees De Tilburgse gynaecoloog dr. Focco Boekkooi gelooft niet zo in die geldkwestie. „Koudwater vrees speelt een veel grotere rol. De methode is betrekkelijk nieuw, gynaecologen kijken nog de kat uit de boom. Ze vragen zich ook af wat het langeter mijneffect van de behandeling is. Behoren de klachten defini tief tot het verleden? In het Ne derlandse onderzoek zijn vrou wen slechts tot twee jaar na de 'embolisatie gevolgd." Boven dien is het ook zo, dat de metho de niet in elk ziekenhuis kan worden toegepast, aldus Boek kooi. Zelf vindt hij de nieuwe methode absoluut een aanwinst voor de behandeling van vlees bomen. GPD van onze regioredactie TERNEUZEN - Vanaf half no vember is het mogelijk bij de stichting Palazzoli Terneuzen, steunpunt voor mensen met kan ker en hun naasten, elke maand een kookworkshop te volgen. De workshops geven aandacht aan het bereiden van gevarieer de plantaardige voeding, veel groenten en fruit en het maken van groentensappen. Ook wordt informatie gegeven over de keu ze van de juiste vetten en waar om men beter vette vis kan eten in plaats van vlees. Tevens komt aan bod het gebruik van krui den en specerijen, stoven en sto men, lekkere dingen maken zon-» der suiker en gezonde combina- ties om gisting tegen te gaan. De nadruk van de workshop ligt op het samen koken, uitwis seling en informatie. Er wordt uitleg en instructie gegevenove de te bereiden gerechten en (li? worden gezamenlijk opgegeten De workshops worden begeleid door twee vrijwilligers van he! Palazzolihuis Terneuzen 0 wordt gehouden in het RöC Westerschelde in Terneuzen in de Vlietstraat. Meedoen aan de workshops kost 12,50 euro f keer, inclusief de ingrediënten. De eerste twee workshops zip woensdag 15 november woensdag 13 december, telkens van 17-00 tot 20.00 uur. Voorin formatie en opgave: 0111 650633. E-mail: palazzoli@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 6