Israël geeft gebruik fosfor toe Russische skinheads richten ravage aan in kunstgalerie Japan op de hoede voor Noord-Koreaanse dreiging Bulgaren nogmaals naar de stembus V eront waardiging over uitzetting Pronk Sociaal-democraten Tsjechië afgestraft Belgische burgemeesters opgepakt wegens fraude Hezbollahstrijders met brandgranaten verdreven CSN beraadt zich over bod op Corus Woefstock in kerstsfeer maandag 23 oktober 2006 CHARLEROI - De Belgische jus titie heeft de burgemeesters van Charleroi en Namen opgepakt op verdenking van fraude. Bij de burgemeester van Affligem is huiszoeking gedaan wegens be langenvermenging. De zaken staan los van elkaar. Burgemeester Jacques Van Gom- pel van Charleroi is beschuldigd van oplichting en vervalsing van openbare aanbestedingen. Hij is voorlopig opgesloten en heeft zaterdag aangekondigd ontslag te nemen als burgemees ter van de grote Waalse stad. In Namen zou diens collega Ber nard Anselme, die achttien jaar burgemeester was, het consul tantsbureau van zijn vriendin hebben bevoordeeld. Samen met zijn wethouder Jean-Louis Close benadrukte hij zaterdaga vond zijn onschuld. De burgemeesters van Charleroi en Namen zijn lid van de Waal se socialistische partij PS, die al eerder geteisterd werd door schandalen. Enkele woning bouwverenigingen bleken privé- doelen van politici te dienen. De burgemeester van het Vlaam se Affligem, Leo Guns, is zater dag vrijgelaten. Guns, die dertig jaar burgemees ter was en lid is van de liberale VLD, is volgens zijn advocaat vooral gehoord als getuige in een justitiezaak. ANP/Belga Hnnr Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël heeft giste ren voor het eerst erkend dat liet fosfor heeft aangewend bij aanvallen op Hezbollah in Liba non, afgelopen zomer. „Het Israëlische leger heeft ge bruik gemaakt van fosforgrana- ien tijdens de oorlog tegen Hez bollah bij aanvallen op militaire doelen in open terrein", zei mi nister Jacob Edry gisteren in antwoord op vragen van het libe rale Knessetlid Zahava Gal-On. Hij voegde eraan toe dat de ac ties niet in strijd waren met in ternationale wetgeving. Fosfor is berucht om zijn brand baarheid. Blussen helpt niet. Het materiaal dooft pas als het is opgebrand of geen zuurstof meer krijgt. In de loop van de oorlog tussen Israël en Hezbollah meldde de Libanese president Emile La- houd dat het Israëlische leger fosfor gebruikte tegen burgers. In de Libanese media versche nen berichten dat enkele bur gers in ziekenhuizen waren op genomen met verbrandingsver schijnselen die duidden op fos for. ziekenhuis in Ba'albek meldde dat het drie lijken had binnengekregen die waren over dekt met fosforbrandwonden. Het is niet bekend of het ging om burgers of militanten. heeft tot gisteren volge houden dat het in Libanon al leen fosfor heeft gebruikt in jranaten, om aanvalsdoe len te markeren. Maar uit de woorden van minister Edry - die de contacten onderhoudt tus sen regering" en parlement - kan worden afgeleid dat er ook fos for is gebruikt bij aanvallen op LONDEN - Het Braziliaanse staalbedrijf CSN bekijkt of ze het recent door Tata Steel uitge brachte bod op Corus kan over troeven. Het bedrijf heeft inves ts leringsbank Lazards ingehuurd voor advies. Dat meldde de Brit se krant The Sunday Times zon der bronnen te noemen. De krant meldde dat ook het Duitse Thyssen Krupp een bod voorbereidt. Maar Thyssen Krupp heeft dat inmiddels ont kend, Tata Steel bracht vorige week dinsdag een bod uit op Co- rus'van 6,4 miljard euro. lag ging het bestuur van de ;-Nederlandse staalgroep daarmee akkoord. Een concurre rend bod van de Russische branchegenoot Beverstal zou on waarschijnlijk zijn, omdat de m druk bezig zijn met een voorgenomen beursgang in Lon den. Severstal wil nog voor het van dit jaar toetreden tot de London Stock Exchange. Britse krant meldde verder dat het Indiase Tata Steel zich vrijwel zeker terugtrekt als er dingsstrijd ontstaat om Co- i. Beleggers anticiperen wel |op een alternatief bod. Vrijdag sloten aandelen Corus in Lon- den duidelijk boven de prijs per aandeel die Tata Steel wil beta- ilen. Geruchten worden verder ge voed door uitspraken van enke le grootaandeelhouders in Cor es, Zo zei Standard Life, dat 8 procent van Corus in handen beeft, niet tevreden te zijn met de hoogte van de bieding. Ook andere grootaandeelhou ders hebben opmerkingen ge maakt in die richting. ANP Hezbollah-militanten. Doel van dat soort acties is doorgaans de vijand te verdrijven uit bunkers of loopgraven. Fosfor is op grote schaal ge bruikt in de twee wereldoorlo gen en in Vietnam. Twee jaar ge leden bevestigde het Amerikaan se leger dat het fosforgranaten heeft gebruikt bij het neerslaan van de opstand in het Iraakse Falluja in 2003. Internationale conventies verbieden fosfor al leen als het wordt gebruikt als een chemisch wapen, dus als de giftige eigenschappen worden aangewend. Als brandstichten de substantie is het geoorloofd. Het Internationale Rode Kruis voert al jaren actie voor een to taal verbod op het gebruik van fosfor. De Geneefse Conventie over Conventionele Wapens stelt in het derde protocol beper kingen aan het gebruik van brandstichtende wapens, zoals vlammenwerpers en fosfor. Maar Israël en de Verenigde Sta ten behoren niet tot de onderte kenaars van dat protocol. GPD Schepen van de Japanse marine varen door de baai van Sagami ten zuiden van Tokio. Gisteren begon een grote marineoefening. van onze redactie buitenland TOKIO - Alle Japanse steden en dorpen krijgen een nieuw alarm systeem dat burgers moet waar schuwen tegen een raketaanval. Het moderne systeem J-Alert is zaterdag aangekondigd, op een moment dat steeds meer Japan ners bezorgd zijn over mogelijke militaire agressie van Noord-Ko rea. J-Alert is volgens het Japanse persbureau Kyodo momenteel het modernste nationale waar schuwingssysteem. Vanuit het kantoor van de premier, of in ge val van een naderend natuurge weld het Japanse KNMI, kan een noodsignaal worden afgege ven. Via de hoofdcentrale van de brandweer wordt het signaal per satelliet over heel Japan ver spreid. In de steden en dorpen komen modems te staan die de signalen oppakken en automa tisch sirenes of ander waarschu wingssignalen in werking stel len. Alle Japanse steden en dorpen moeten voor 2009 zijn aangeslo ten. De Japanse marine is giste ren begonnen aan een groot scheepse oefening. De oefening is bedoeld om Oost-Azië (en met name Noord-Korea) te tonen dat 'de vreedzame natie Japan beschikt over een van de groot ste defensiebudgetten ter we reld.' In Moskou zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Rice zaterdag dat zij betwij- door Remco Reidinq MOSKOU - Skinheads hebben zaterdag in Moskou een ravage aangericht in een kunstgalerie. Stukken werden van de muren getrokken en vertrapt. Eigenaar Marat Gelman, die de afgelopen maanden forse kritiek had op neonazi's en nationalisten, werd in elkaar geslagen. Vrijdag namen de autoriteiten al elf stukken uit de collectie van Gelman in beslag. De Britse galeriehouder Matthew Bown werd uit het vliegtuig gehaald en negen uur lang ondervraagd over de kunstwerken, die hij té leen had en in Londen wilde ex- poseren. Onduidelijk is in hoeverre de aanval daarmee verband houdt. Eén van de stukken toonde de Russische president Poetin, pre sident Bush en Osama Bin La den in boxershort. Gelman, een voormalige spindoctor van het Kremlin, liet zich de afgelopen tijd regelmatig kritisch uit over de autoriteiten. De kunsthande laar komt voor op een lijst van SOFIA - Er is een tweede ronde nodig voor de Bulgaarse presidents verkiezingen. Ge zittende president Georgi Parvanov behaalde gisteren welis waar een grote overwinning (hij verzamelde tweederde van de uitge brachte stemmen) maar de opkomst was zo laag dat er opnieuw ge stemd moet worden. Ge Bulgaarse grondwet schrijft voor dat er meer dan vijftig procent van het electoraat zijn stem moet uitbrengen; zo niet dan volgt er een tweede ronde tussen de twee best geplaatsten. Parvanov moet «d in die tweede ronde, komende zondag, opnemen tegen Volen Si- derov, een extreemrechtse politicus die een felle campagne tegen plgarijes toetreding tot de EU heelt gevoerd. GPD/RTR 'vijanden van Rusland' die op in ternet circuleert onder neona zi's. Op die lijst stond ook de kri tische journaliste Anna Polit- kovskaja, die deze maand werd vermoord. Het incident heeft plaats in een maand waarin toch al veel twij fels bestaan over de vrijheid van meningsuiting en de toenemen de xenofobie in Rusland. De moord op Politkovskaja leidde tot grote verontwaardiging. Vo rige week moesten tientallen mensenrechtenorganisaties hun activiteiten staken, omdat ze er niet in waren geslaagd zich te re gistreren. De Russische autoriteiten zijn bovendien een heksenjacht be gonnen vanwege het politieke conflict met de Georgische rege ling. Tientallen Georgiërs zijn het land uitgezet. Winkels en ca sino-eigenaren hebben hun deu ren moeten sluiten. De zaterdag vernielde kunstwerken waren ei gendom van een etnische Geor giër, Aleksandr Dzjikia. Ondui delijk is of zijn afkomst een mo tief van de vernielers was. Etnische rellen Zaterdag werd ook bekend dat twee weken geleden bij etnische rellen in de Russische regio Tjoe- men mogelijk vijf doden zijn ge vallen. Lokale bewoners namen wraak na een vechtpartij met Kaukasiërs in een discotheek, meldt internetkrant gazeta.ru. Waarom de autoriteiten het nieuws twee weken lang verzwe gen, is onduidelijk. De politie in het stadje Bogan- dinski ontkent dat er doden zijn gevallen en doet de zaak af als een uit de hand gelopen ruzie. Volgens activisten en slachtof fers is het gebruikelijk dat de po litie etnische problemen ten on rechte classificeert als Vhooliga- nisme'. „Twee jongemannen heb ben ruzie gekregen over een meisje", zei een politiewoord voerder. „De één is Armeniër, de ander Rus. De één heeft Ar meense vrienden, de ander Rus sische. Hetzelfde gevecht had tussen wie dan ook kunnen plaatshebben." Volgens de nationalistische be weging Verenigd Burgerfront leidde de vechtpartij echter tot etnische rellen waaraan tot tweehonderd zwaarbewapende mensen deelnamen. Vijf Kauka siërs. zouden zijn omgekomen, twee zouden zich nog in levens gevaar bevinden. De politie heeft volgens de beweging tien tallen mensen opgepakt. GPD ANTWERPEN - Een koppeltje chihuahuas, verkleed als kerstman, doet mee aan het gisteren gehouden Woefstock hondenfestival in Antwerpen. Het Europese hondenfestival wordt wegens succes herhaald. De 81-jarige organisatrice Paula Marckx is erg tevreden over de eerste editie. Honden konden op het festival lekker eten, dansen op passende muziek en een modeshow bekijken. De viervoeters konden ook een screentest doen voor een castingbureau, dat filmhonden levert. Hun baasjes konden ondertussen meedoen aan een dog-a-like wedstrijd: de eigenaren die het meest op hun hond lijken, krijgen een plaatsje in een kalender. De Antwerpse organisatrice heeft plannen voor een Woefstock komend voor jaar in Namen. foto Thierry Roge/RTR Zingen onder douche is duur SYDNEY - Mensen verspillen massaal water, energie en dus geld door onder de douche te zingen en te dagdromen. Dat heeft cle directeur van het Australische energiebe drijf Energy Australia A. O'Brien gisteren gezegd, aldus de televisiezender ABC. Onderzoek van Energy Australia heeft bovendien aange toond dat veel mensen zich scheren of hun tanden poet sen onder de douche. De gemiddelde douche in Australië duurt zeven minuten. Dat kan veel korter, meent O'Brien. Daardoor kunnen gezinnen veel geld besparen. ANP IJsland schiet eerste walvis REYKJAVIK - IJslandse walvisvaarders brachten giste ren voor het eerst sinds het einde van de jaren '80 weer een .grote walvis aan land. Het dier, een twintig meter lange vinvis, werd zaterdag ge harpoeneerd, maakte een woordvoerder van de industrie bekend. De regering heeft toestemming gegeven om tot au gustus 2007 nog eens acht vinvissen, een bedreigde dieren- soort, en dertig dwergvinvissen te schieten. ANP/RTR Beste vrienden een uitstervend ras LONDEN - Langere werktijden, concurrentie op de werk vloer en de opkomst van het internet als ontmoetings plaats hebben ertoe geleid dat vooral jonge mannen steeds minder echt goede vrienden hebben. Dat blijkt uit onderzoek in de Verenigde Staten, aldus de Britse zon dagskrant The Sunday Times. Volgens sociologen hadden mannen twintig jaar geleden gemiddeld 3,5 vertrouwelingen, met wie zij over alles kon den praten. Tegenwoordig zijn dat er twee. ANP Parijse wijnkelder geveild PARIJS - Een veiling vrijdag en zaterdag van wijnen uit de wijnkelder van de Franse hoofdstad Parijs heeft ruim 960.000 euro opgebracht. De 4680 verkochte flessen .wa ren aangeschaft toen de Franse president Jacques Chirac nog burgemeester van de lichtstad was (1977-95). Het socialistische stadsbestuur vond de wijnen te duur voor consumptie door ambtenaren. Aanhangers van Chi rac waren het niet eens met de verkoop. Zij vonden dat de collectie past bij de waardigheid van het burgemeestersambt in Parijs. Chirac onthaalde als burgemeester groten der aarde als de toenmalige Ameri kaanse president George Bush senior, Sovjetleider Leon id Brezjnev en paus Johannes Paulus II met een diner en een goed glas wijn. ANP/AFP Meer botten Ground Zero ontdekt NEW YORK - Ongeveer honderd botresten zijn de afgelo pen dagen in New York op Ground Zero ontdekt, de plek waar op 11 september 2001 twee vliegtuigen zich in het World Trade Center boorden. Tien rioleringsschachten werden op menselijke overblijf selen onderzocht, nadat arbeiders vorige week bij werk zaamheden op lichaamsdelen waren gestuit. Na die vondst eisten nabestaanden van slachtoffers van de aan slagen een grondige nieuwe zoektocht. Van ruim 1100 van de in totaal 2749 slachtoffers is nooit iets teruggevonden.ANP/DPA foto Andy Rain/EPA felt of Noord-Korea inderdaad aan China heeft beloofd geen tweede kernproef te zullen uit voeren. De Chinese gezant die vorige week in Pyongyang was voor overleg heeft haar daar niets over gemeld, zei Rice. Rice was vrijdag in Peking voor overleg over de uitvoering van sancties die de Verenigde Naties Noord-Korea hebben opgelegd als straf voor de kernproef die het land eerder nam. Ook tij dens haar bezoek aan Moskou stond de kwestie bovenaan de De bewindsvrouw zei dat Noord-Korea uit lijkt te zijn op escalatie van het nucleaire con flict. Ze zei te betwijfelen of het land bereid is weer te onderhan delen, zoals een Russische ge zant onlangs meldde na een be zoek aan Pyongyang. Rice kreeg in Moskou zoals verwacht niet de handen op elkaar voor stren gere sancties tegen Noord-Ko rea. Moskou heeft al verscheide ne malen gezegd dat de kwestie niet op de spits gedreven moet worden. ANP/AFP/RTR door Yvonne Hamar RIJSWIJK - De beslissing van de Soedanese regering om de speciale VN-gezant Jan Pronk het land uit te zetten, heelt ver ontwaardiging opgeroepen. De Soedanese regering maakte gis teren bekend dat Pronk binnen 72 uur het land moet verlaten. Minister Van Ardenne (Ontwik kelingssamenwerking) is ont hutst 'over het besluit van de Soedanese regering. Ze heeft di rect VN-baas Koi'i Annan ver zocht om er bij de Soedanese president op aan te dringen het besluit terug te draaien. Van Ar denne zei dat ze er bij Pronk zelf op aangedrongen heeft niet weg te lopen, maar in ieder ge val te blijven tot er een nieuwe VN-gezant is. „Het land kan niet zonder gezant vanwege het aanhoudende geweld." Ook Groot-Brittannië veroor deelt het besluit van de Sudane se regering. Dat heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren laten weten. „Deze beslissing werkt contraproduc tief en draagt helemaal niet bij aan het oplossen van de proble men in Soedan", aldus de Britse onderminister David Triesman. Hij riep Khartoem op de beslis sing te herzien. De actie van de Soedanese regering volgt op uit latingen van Pronk dat het Soe danese leger twee nederlagen heeft geleden tegen opstandelin gen in de westelijke provincie Darfoer. Daarbij zouden honder den militairen zijn gesneuveld. Ook zouden als gevolg van het debacle enkele generaals zijn ontslagen. Verder heeft Pronk gezegd dat het in mei gesloten vredesak koord tussen de regering van Soedan en de belangrijkste re bellengroep in de regio Darfoer stervende is. Pronk deed zijn uit latingen onder meer op zijn web site www.janpronk.nl. Een woordvoerder van de VN meldde dat Annan Pronk heeft gevraagd naar het hoofdkwar tier van de volkerenorganisatie in New York te komen, voor over leg. ANP van onze redactie buitenland PRAAG - De Tsjechische kie zers hebben de sociaal-democra ten bij de senaats- en gemeente raadsverkiezingen afgestraft voor hun gedrag sinds de parle mentsverkiezingen van begin juni. Bij de senaatsverkiezingen wa ren de sociaal-democraten maar in drie van de 27 districten de sterksten. Bij de gemeenteraads verkiezingen haalde de partij slechts 6,5 procent van de stem men, het slechtste resultaat van alle grote politieke partijen. Grote winnaar van de stembus gang was de conservatief-libera- le ODS van demissionair pre mier Topolanek. Bij de senaats verkiezingen waren ODS-kandi- daten in 20 districten de sterk sten. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen haalde ODS bijna tien pro cent van de stemmen. „Deze ver kiezingen laten zien wie er kan winnen en wie niet", aldus Topo lanek met een sneer naar de so ciaal-democratische CSSD on der leiding van ex-premier Pa- roubek. Sinds de verkiezingen van juni blokkeert de CSSD de vorming van een meerderheidskabinet. Een minderheidskabinet onder leiding van Topolanek dat na maanden onderhandelen werd gevormd werd bij de eerste de beste presentatie in de Tweede Kamer meteen weggestemd. Het demissionaire kabinet regeert verder totdat er een oplossing is gevonden voor de politieke im passe. President PQaus wil dat een nieuw overgangskabinet ver vroegde verkiezingen voorbe reidt. De CSSD-voorman schreef het slechte resultaat van zijn partij toe aan 'gekunstelde affaires' die de laatste weken in de media breed werden uitgemeten. Het gaat daarbij om een poging tot fraude met EU-gelden onder de vorige regering. Daarbij was on der meer de kabinetschef van Paroubek betrokken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5