Jan Modaal inzet stembusstrijd Magie van circus blijft bestaan, ook zonder wilde dieren in tent PZC PZC Uitdijende Duitse onderklasse heeft geen illusies meer Partijen dingen naar gunst van drie miljoen kiezers met een middeninkomen Beloften van de grote drie Wat is een middeninkomen Zonder eigen boek hoor je er als politicus niet echt bij 23 oktober 1956 m maandag 23 oktober 2006 De verkiezingscampagne lijkt maar om één ding te draaien: uw portemonnee. Alle partijen zetten zich tegen elkaar af: 'Stem op ons, de anderen naaien u een oor aan!' door Hans van Soest Met Bos bent u de klos. Pas op voor de plagen van Ver hagen. CDA, PvdA en VVD over schreeuwen elkaar al sinds afge lopen zomer om de 'gewone man' duidelijk te maken dat hun verkiezingsprogramma be- Dit beloven de grootste drie partijen in hun verkiezings programma's: CDA - Afschaffing no-claimregeling in de zorgverzekering; - gratis schoolboeken; - dooi- bezuinigingen op de zorg hoeft de zorgpremie minder hard te stijgen; - hogere kinderbijslag en kinder- - fonds voor starters op de wo ningmarkt. PvdA - Werkbonus van 500 euro voor alle werknemers; - afschaffing no-claimregeling in de zorgverzekering; - de nominale zorgpremie gaat omlaag naar 400 euro per jaar, hogere inkomens betalen daar bovenop echter extra naar ge lang hun inkomsten; - gratis schoolboeken; - geen overdrachtsbelasting voor starters op woningmarkt. VVD - alle belastingtarieven met 3 procent omlaag: dat zou een ge middeld gezin 1400 euro per jaar schelen; - afschaffing OZB voor huiseige naren; - gratis kinderopvang; - een kleiner basispakket in de zorgverzekering, dat leidt tot een lagere nominale zorgpre mie. GPD ter is dan dat van de ander. De campagne wordt tot dusver over heerst door de strijd om de gunst van Jan Modaal. Geen on logische keuze, want de zogehe ten middeninkomens vormen nu eenmaal de grootste groep kie zers. „Als je ervan uitgaat dat zo'n 3 miljoen mensen een modaal tot tweemaal modaal inkomen ver dienen, dan heb je het over ruim 45 Kamerzetels", aldus Marcel Lever van het Centraal Planbu reau (CPB). In zijn nieuwe boek Aan de kie zer heeft CDA-leider en premier Jan Peter Balkenende zelfs een brief opgenomen aan de heer J. Modaal. „Tijdens verkiezings campagnes put iedereen zich uit om uit te leggen wat hij voor mensen als u in petto heeft", schrijft de premier. „De ene be lofte is nog mooier dan de an der. Balkenende heeft er zelf ook een paar: de kinderbijslag wordt verhoogd als het CDA aan de macht blijft. Hij wijst er op dat er de afgelopen vier jaar onder zijn bewind al het nodige is gebeurd voor gezinnen met kinderen, maar in de toekomst zal hij zich nóg meer inleven in wat de gewone man bezighoudt. De WD weet ook wat Jan Mo daal wil: belastingverlaging. En cle PvdA probeert het met lagere kosten voor de gezondheids zorg. „Althans voor de lagere- en middeninkomens", licht Pv- dA-Kamerlid Ferd Crone toe. „De middeninkomens zijn bij ons de mensen van 30.000 tot 52.000 bruto per jaar, die net overal buiten vallen: de zorgtoe- slag, de huurtoeslag. Zij zijn de laatste jaren onevenredig hard gepakt." De grootste oppositie partij heeft besloten dat senti ment in deze verkiezingscam pagne fors te bespelen. „De koopkracht van de mensen is jaar op jaar gedaald", verduide lijkt Crone. „Geen wonder dus dat de portemonnee van de ge wone man in deze campagne een hoofdonderwerp is." Bij het CDA kiezen ze een net andere in valshoek: het modale gezin. „Van tevoren laat je een onder zoek uitvoeren naar wat de kie zers bezighoudt", aldus CDA - campagneleider Jack de Vries. „Vervolgens leg je dat naast je eigen specifieke thema's en kijk je welke daarvan het meest le ven. Dat bleek het gezin te zijn en respect voor elkaar. Dus leg je daar in de campagne de na druk op. Maar wanneer er iets onverwachts gebeurt, een inter nationale aanslag of een doorge broken dijk, kan dat je hele stra tegie op z'n kop gooien." Zolang het om de gewone man gaat - en niet over dijkdoorbraken - doen de drie grootste partijen er alles aan om de kiezers duidelijk te maken dat de plannen van de concurrent niet deugen. Aanval CD A-fractievoorzitter Maxime Verhagen: „Leraren, agenten en verpleegkundigen zijn met de plannen van de PvdA honder den euro's per jaar meer kwijt aan de gezondheidszorg dan bij ons." Ook WD-leider Mark Rut- te hekelt de plannen van Wou ter Bos. „De PvdA opent de aan val op de portemonnee van de middeninkomens", laat Rutte niet na te verkondigen. „Een ab-so-lu-te leugen", rea geert Ferd Crone. „Het is juist andersom. Plet CDA bezuinigt op de zorg, waardoor de reke ning eenzijdig naar de individue le burger wordt geschoven. En de VVD rekent zelfs miljonairs tot de middeninkomens." Wie gelijk heeft, moet donderdag blijken. Dan presenteert het Centraal Planbureau haar analyse van de afzonderlijke verkiezingspro gramma's en zal duidelijk wor den welke beloften haalbaar zijn. Maar vooral: van welke plannen de burger het meest pro fiteert. GPD V- V iPlfi' V - r; De verkiezingscampagne wordt tot dusver overheerst door de strijd om de gunst van Jan Modaal. Geen onlogische keuze, want de midden inkomens vormen de grootste groep kiezers. foto Martijn Beekman/GPD bij uit van 35.000 euro bruto per jaar voor een voltijdsbaan. Wanneer je echter naar het inkomen per huishouden kijkt, is de groep middeninkomens veel groter. Lever: „Van alle gezinnen kun je grofweg zeggen dat eenderde onder het kopje 'lage inko mens' is te vangen, eenderde onder het kop je 'middeninkomens' en eenderde onder de 'hoge inkomens'. Er zijn heel veel mensen met een klein baantje die individueel onder 'laag' vallen, maar die samen met hun part ner toch tot de midden- of zelfs hoge inko mens behoren." GPD door Hans van Soest Middeninkomens. De politiek heeft er de mond vol van, 'maar officieel be staat die groep helemaal niet', zegt Marcel Lever van het Centraal Planbureau (CPB). „Alle partijen bedoelen er ook iets anders mee." Volgens het CPB zijn er ruwweg twee defini ties: het gemiddelde inkomen per individu en dat per huishouden. „Middeninkomens verdienen tussen de 30.000 en 60.000 euro bruto per jaar. Dat is wat we officieel één tot twee keer modaal noemen. Wanneer je inkomenspolitiek voert, maakt het nogal wat uit of je het gemiddelde inkomen per in dividu neemt of dat per huishouden Van de 7 miljoen werknemers op de arbeids markt verdienen er zo'n 3 miljoen een mid deninkomen. Gemiddeld gaat het CPB daar- Massaontslagen, gruwelijke kindermoorden en totale uit zichtloosheid. Duitsland heeft een snel groeiende on derklasse en zit met de han den in het haar. 'Het enige wat ze kunnen, is kinderen krijgen.' door Achille Prick Christine is tien jaar en woont in het troosteloze Oost-Berlijnse Hellersdorf. Ze moet er niet aan denken dat ze na school direct naar huis zou moeten. „Daar heb ik niks. Mijn moeder kijkt al leen maar tv." Haar vader kent ze niet. Thuis is voor Christine al van af haar babytijd kindercen trum Die Arche. Ze eet er ie dere dag warm, speelt met an dere kinderen en het kost niets. Om zes uur gaat Die Arche dicht en moet ze naar huis. Maar het liefst zou ze er ook blijven slapen. Volgens een onderzoek van de Friedrich Ebert-stichting, ge lieerd aan de SPD, telt Duits land op dit moment 6,5 mil joen mensen die een onder klasse vormen. Sommigen hebben af en toe werk, maar het gros is al lange tijd werk loos en maakt geen kans op een baan. Ruim 13 procent van de Duitsers moet het doen met 692 euro per maand of minder. Niet zomaar De voortgaande reeks massa ontslagen doet wezen dat de ze groep de komende jaren al leen maar groeit. „Bremen komt niet zomaar", zegt Wolf gang Büscher van christelijk kindercentrum Die Arche. Hij doelt op het jongetje dat in Bremen dood in de koel kast van zijn verslaafde vader werd gevonden. „Dit land heeft een grote groep mensen definitief opgegeven, hes, van generatie op g tie, die geen opleiding en niet weten hoe ze aan dtze samenleving moeten deelne men. Het enige wat ze kun nen, is kinderen krijgen." Di? Arche probeert daar in hei Oost-Berlijnse Hellersdorf wat aan te doen. Alleen he' voormalige schoolgebouw uil de DDR-tijd doet wat ffiW lig aan, maar verder lijkt het aan niets te ontbreken. Spiksplinternieuwe speeltoe stellen, speciale ruimtes voor handenarbeid, een opgeknap te gymzaal, een aula voorop- tredens en zelfs een computer lokaal waar de kinderen inter nettoegang hebben. Verdrietbus „Het eten dat ze hier krijgen is de basis", zegt begeleider Olaf IiergaB. „Het gaat er om dat wij kinderen de aandacht schenken die er thuis niet is. We hebben in de gang geen ideeënbus maar een 'verdriet bus', want meestal schrijven ze liever over hun problemen. En we willen ze iets bijbren gen. Ze leren eenvoudigweg niet dat naar school gaan nor maal is. Er zijn hier ook ge- noeg kinderen die bij ons heb ben leren lopen of fietsen, want kinderen worden soms al drie maanden na de geboor te bij ons afgegeven. De mo raal is hier compleet weg." Die Arche wordt gefinancierd door het bedrijfsleven en mei particuliere giften. „Deze vestiging kost jaarlijks 800.000 euro", zegt Büscher, Van de overheid wil ik geen cent. Die praat alleen over het probleem, maar pakt hei niet aan. Sponsoring door gro te concerns is de toekomst En dat is nodig, want het aan tal kinderen dat naar ons toe komt, is de laatste twee jaar verdubbeld. En ook de oudcis komen steeds vaker mee'om hier te eten.GPD door Wierd Puk wel zo'n boek kopen? Ja, als CIinforlrlaaQ- nP lrovctnaHpan- door Wierd Puk Nederland wordt gere geerd door schrijvers. Premier Balkenende en diens uitdager Wouter Bos schre ven een boek, evenals Femke Halsema, André Rouvoet van de ChristenUnie, Geert Wil- ders en Hilbrand Nawijn. An dere lijsttrekkers schrijven ook: zij houden voor de Twee de Kamerverkiezingen op z'n minst een weblog bij. Boeken van en door politici: het is een rage, bevestigt Henk ter Borg van Uitgeverij Nieuw Amsterdam. „Het zijn er inderdaad steeds meer. In de jaren zeventig waren poli tieke boeken ook populair. Maar daarna niet meer." Ook Nieuw Amsterdam komt met politieke uitgaven. Ter Borg: „Bibi de Vries van de WD-i'ractie komt na de ver kiezingen met een boek over haar jaren in de Kamer. En Farah Karimi van Groen- Links heeft een serieus boek over Afghanistan geschre ven." Is er dan vraag naar de ont boezemingen van polderpoliti ci? Volgens uitgeverij Promet- heus Bert Bakker wel. Van Dit land kan zoveel beter door Wouter Bos werden veer tigduizend exemplaren ver kocht. En Jan Peter Balkenendes brievenbundel Aan de kiezer, die vorige week werd gepre senteerd, kent een eerste druk van twintigduizend exempla ren. Niet geëigend Steven Gelder van Elias Com municatie ziet een boek niet als een geëigend communica tiemiddel tussen politicus en kiezer. „Lijkt me niet, nee. Het is toch éénrichtingsverkeer. Kijk, iedereen schrijft tegen woordig een boek. Kennelijk verschaft dat status. Maar wat zijn nou veertigduizend lezers? Via het internet, tv, ra dio en de kranten bereik je toch veel meer mensen? En als de kiezers de verkiezings programma's al niet eens le zen, waarom, zouden ze dan wel zo'n boek kopen? Ja, als Sinterklaas- of kerstcadeau tje misschien. Maar dan zijn de verkiezingen al achter de rug." Volgens Ter Borg van Nieuw Amsterdam kunnen uitgevers zich aan die boeken nauwe lijks een buil vallen. „Markt onderzoek, vraagt u? Welne.e, joh. Zo'n boekje van 12 euro 95, daar doe je toch geen on derzoek voor?" Niet al die boeken zijn hetzelf de. Zo oefent Balkenende zich in zijn 28 gebundelde brieven vooral in persoonlijk getinte opmerkingen. 'Lieve Lucille', schijft de premier aan Lingo-presentatrice Lu cille Werner. 'Natuurlijk be wonderde ik op afstand je zonnige en sprankelende uit straling'. Wouter Bos is serieu zer: hij ontvouwt zijn toe komstvisie voor Nederland. Ook ChristenUnie-leider André Rouvoet kondigt aan zich in zijn boek, dat deze week wordt gepresenteerd, uitsluitend op de inhoud te concentreren. Fortuyn Volgens politicoloog Philip van Praag is het allemaal be gonnen 'nadat Pim Fortuyn Hans Dijkstal verweet nog nooit een boek te hebben ge schreven'. „Dat laten de poli tici zich niet nog een keer zeg gen. Blijkbaar hoor je er pas- bij met een boek." Van Praag vindt de hoeveel publicaties 'niet bij te benen'. Maar echt beklijven zullen de meeste boeken niet, denkt hij. „Hoewel zo'n boek van Wou ter Bos, daar heb je wel wat aan. Vroeger had je Den Uyl, die schreef essays die dan wer den gebundeld. Die heb ik veel geraadpleegd omdat ze kenmerkend waren voor zijn denken en stellingnames. Ook Ed van Thijns Dagboek van een onderhandelaar is een klassieker voor onderzoekers die zich met de formatie van 1977 bezighouden. En Drees, die schreef heel veel." En Balkenendes brieven? „Ik heb ze nog niet gelezen, maar het lijkt me dat wij politicologen daar weinig aan zullen heb ben." GPD Dompteuse Yvonne Muderack van Circus Herman Renz traint haar leeuwen. „Alle acht krijgen dagelijkse bezigheidstherapie." foto Joel van Houdt/GPD Al sinds de negentiende eeuw vertonen wilde dieren hun kun sten in het circus. De tijd van brandende hoepels is inmiddels voorbij, maar de roep om de beesten definitief de tent uit te jagen wordt groter. Dit tot erger nis van de circuswereld. „Deze dieren hebben het goed. door Laurens Kok Volgend weekeind gaat de achtjarige Yorick met zijn ouders naar het circus van Her man Renz. Het gezin heeft net kaartjes gekocht en struint al vast rond tussen de dierenver blijven achter de tent. Yorick, die doof is, oogt dolen thousiast. Vooral de olifanten bekoren hem: zonder schroom loopt hij op de kolossale bees ten af. Moeder Sandra vertelt dat het de vuurdoop wordt voor haar zoon. Zelf vindt ze het cir cus 'magisch', en dat wil ze over brengen aan Yorick. „Yorick is door zijn doofheid gefascineerd door lichtjes en beweging. Hij zal het circus geweldig vinden." Het drietal houdt stil bij de leeu- wenkooi. Vinden ze het niet zie lig dat de beesten opgesloten zit ten? „De leeuwen zien er niet slecht uit", antwoordt vader Ton. „Bovendien zijn het luie dieren, dus zo heel veel ruimte hebben ze niet nodig. Kijk, na tuurlijk is het nooit leuk om beesten achter de tralies te zet ten, maar dat doen we toch ook met vogels en konijnen?" Als het aan dierenactivisten ligt, is het echter snel over en uit met wilde dieren in de cir cuspiste. Zij pleiten voor een wettelijk verbod. Onlangs werd het eerste succes geboekt toen de gemeenteraad van Winscho ten een circus met wilde dieren verbood. Volgens Jeroen van Kernebeek, woordvoerder van de coalitie 'Wilde dieren de tent uit', worden wilde circusdieren in hun welzijn bedreigd. „Oli fanten, tijgers en leeuwen heb ben natuurlijke behoeftes die door hun gevangenschap niet tot uitdrukking kunnen komen. Daardoor vertonen ze verstoord gedrag. Tijgers die constant lo pen te ijsberen door hun kooi zijn daar een voorbeeld van, maar ook olifanten die continu met hun kop en slurf- heen en weer zwaaien. Volgens weten schappers wijzen die doelloze bewegingen op stress en verve- ling." Dergelijke veroordelingen doen Yvonne Muderack pijn. De Duit se dompteuse heeft met haai man sinds dertien jaar de leeu wen van circus Hei-man Renz onder haar hoede. Alle beesten zijn in gevangenschap geboren en gewend aan het circus. Haar leeuwen vervelen zich niet, ver zekert ze. „Alle acht krijgen da gelijks bezigheidstherapie." Met de stress valt het reuze mee. „In de natuur strijden leeu wen om te overleven. Dat ver oorzaakt veel meer stress. Onze dieren worden veel ouder dan in het wild." Zweep Aclri Lammers, voorzitter van de Club van Circusvrienden, verwijt dierenactivisten in te spelen op onderbuikgevoelens. „Niet eerlijk", zo meent de free lance spreekstalmeester. „Deze dieren hebben het goed. Ze vin den het leuk om hun kunsten te vertonen. Het beeld is blijven DIEFSTAL - In New York is uit het huis van de Amerikaan se filmregisseur Garsch Kanin voor 48.000 dollar aan juwelen gestolen. De sieraden behoor den toe aan zijn wouw, de ac trice Ruth Gordon. Bij buuiwouw en actrice Ka tharine Hepburn was het huis ook doorzocht, maar zij mist niets. ONTSNAPPING - Vijf gedeti neerden zijn gisteravond uit de jeugdgevangenis van Zut- phen ontsnapt. Vier van de vijf jongeren, in de leeftijd van 22 jaar, zijn inmid dels weer opgepakt. De vijfde is nog voortvluchtig. Een kwsr tier nadat de vijf uitbraka werd hun verdwijning opgt merkt. Via een wegens scï derwerkzaamheden ongebruik te zaal, het toilet en het doors gen van de tralies in die rui® te konden de jongeren vhtö ten. HOOGLERAAR - In Am® foort is bijzonder hoogte prof. mr. G. Nolst Trénilé ol ieden. Trénité doceerde rechts wetenschappen aan de univer siteit van Utrecht. De profes sor was Ridder in de Orde va de Nederlandse Leeuw. TréÉ- té is 88 jaar geworden. hangen dat leeuwen met de zweep krijgen of door een bran dende hoepel moeten springen. Die dingen zijn uit den boze." Van Kernebeek benadrukt dat de dierenbeschermingsorganisa ties niet beweren dat wilde die ren in het circus worden mis handeld of een slechte verzor ging krijgen. „Wij zijn ook hele maal niet tegen circussen. We vinden alleen dat wilde dieren er niet thuis horen. Het hoeft ook niet, kijk maar naar het suc cesvolle Cirque clu Soleil. Daar komt geen dier de piste in." Voor Lammers is dat een brug te ver. „Circus zonder dieren is variété of theater. Dat is leuk, maar dit concept behoort tot ons erfgoed." De populariteit van het circus duurt onvermin derd voort. Jaarlijks bezoeken 1,1 miljoen Nederlanders de pis tes. Het is de vraag of de liefheb bers van deze volkskunst weg blijven als de wilde dieren defi nitief de tent uit worden ge jaagd. De moeder van Yorick is het om het even. „Natuurlijk blijf ik gaan. Die magie van het circus blijft bestaan, ook zon der wilde dieren." GPD Centrale redactie: Statïonspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl J. Snel Lezersredacteur: A. J Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail' redgoos@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl 8,30 tot 17.00 ut Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tol 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 auiom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: C 61,50 64,50 per jaar. €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorha einde van de betaalperiode. PZC, t.a.V. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgew® overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envois: de Regelen voor het Advertenliewezsn Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax; (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax- (0113)315571 Business to Business/Onroerend gos Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v .pzc.nl/service/advertf Auteu Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is e6n aan ons verstrekte gegevens hebben wl| opgenom (abonnementen)administratle en om u te (iaten) inf ducten van de titels en de werkmaatschappijen vai de derden. Als u op deze informatie geen prijs ste gener of door ons zorgvuldig gese^ i kunt u dit schriftelijk melden bijl P^- gebruikt voc'^ dienstenen!» - g«W» Behoort tot til* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4