Remkes wil af van kleine gemeenten Oversteek bij marathon eindigt in cel Coalitiepartijen tegen hogere btw op rijpaarden Huizinga verwijt Verdonk kwade wil Rokin krijgt dak metrostation Minister vindt grotere organisatie slagvaardiger Suske en Wiske in Enkhuizen Aanhangers Geert Wilders beplakken kantoor PvdA joorSentina van der Meer iïjiienflke van der Steen HILVERSUM - Gemeenten met [inder dan 20.000 inwoners nieten volgens minister Rein ig van Binnenlandse Zaken fu- s,ien, Afhankelijk van de regio- jjle situatie geldt dat ook voor ïkalc overheden met tussen de tjOOO en 50.000 burgers. It onderzoek blijkt volgens ju woordvoerder van Binnen- jmdse Zaken dat gemeenten kun taken het beste kunnen uit roeren als zij minimaal tussen fe20.0 0 0 en 50.000 inwoners tel- jl Remkes zei gisteren in het ^.programma Buitenhof dat |fn nieuw kabinet kleinere ge- eenten twee jaar de tijd moet «en om zelf te fuseren. Lukt idatniet, dan moet het Rijk in goed." Volgens Remkes is het be stuur in Nederland te versnip perd met onnodig veel overleg. Hij wees op de organisatie van de Randstad, waar verschillen de provincies en gemeenten 'el kaar van de straat houden door over dezelfde onderwerpen te vergaderen'. Bovendien wil de minister graag af van de deelra den in Amsterdam en Rotter dam. De bewindsman wil bij de vor ming van een nieuw kabinet 'spijkerharde' afspraken over de bestuurlijke indeling van ons land.Volgens Remkes moeten gemeenten de komende jaren meer taken uitvoeren, maar kun nen ze dat alleen aan door schaalvei'groting. „Het is in het belang van de dienstverlening aan mensen als het bestuur dich terbij de burger komt", stelde de minister. Hij noemde onder meer de jeugdzorg, maatschap pelijke ondersteuning en het gro- testedenbeleid als zaken die meer aan gemeenten overgela ten moeten worden. Als de deel raden in Amsterdam en Rotter dam worden afgeschaft, gaat dat volgens Remkes niet ten kos te van de dienstverlening in buurten. In Den Haag is de dienstverlening in wijken, zon der deelgemeenten, ook dichtbij de burger. Amsterdam houdt vooralsnog vast aan zijn veertien stadsde len, hoewel gemeentebestuur er kent dat het beter kan. „Met de stadsdelen staat het bestuur dicht bij de burger maar het kan slagvaardiger en efficiën ter." De gemeente ondertekent in december een akkoord met de stadsdelen voor het verbeteren van de werkwijze. Ook Rotter dam houdt zijn deelgemeenten tegen het licht. ANP door Rien van den Berg DEN HAAG - Tweede Kamer lid Huizinga (ChristeuUnie) vindt dat minister Verdonk (VVD) haar moedwillig een vergelijking in de schoenen schuift die zij niet gemaakt heeft. „Je kunt je niet wape nen tegen mensen die van kwade wil zijn." Verdonk was woedend over de uitspraak van Huizinga dat bij mensen die zij spreekt over het huidige uitzetbeleid associaties met de Tweede We reldoorlog worden gewekt. „Je wordt 's ochtends wakker en het huis is leeg. De schrik die je dan hebt: er zijn men sen weggehaald. Die schrik, die hebben mensen eerder ge voeld in situaties in de Twee de Wereldoorlog Ik weet in de geschiedenis ook geen ander punt waarmee ik dat zou kunnen vergelijken." Minister Verdonk (Vreemde lingenzaken) haalde in een commissiedebat fel uit naar Huizinga. Die zou haar met de nazi's vergelijken. Dit vond Ver- donk 'schandalig'. Huizinga: „Je kunt iemand toch niet iets verwijten wat hij helemaal niet zegt? Dat vind ik eerlijk gezegd niet de reactie van iemand die zich gekwetst voelt." Huizinga wil niet zover gaan te beweren dat Verdonks opmerkingen passen binnen de campagne strategie van haar partij, de WD. GPD ENKHUIZEN - Suske en Wiske delen handtekeningen uit tijdens de eerste Suske en Wiskedag gis teren in het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. De fans konden hier de striphelden in levenden lijve ontmoeten en meedoen aan een look-a-like wedstrijd. foto Cynthia Boll/ANP door Peet Vogels DEN HAAG - CDA en VVD zien niets in het voornemen van het kabixxet paarden in het hoge btw-tarief te laten vallen. De re geringspartijen zijn bang dat paardrijden daardoor te duur wordt voor veel mensen. Boven dien leidt de maatregel tot erg veel administratieve rompslomp en onduidelijkheid. Het kabinet stelt in het nieuwe Belastingplan dat vandaag wordt bespx'oken, voor om paar den die aan particulieren wor- den verkocht, voortaan onder het hoge btw-tarief te laten val len. Alleen paarden die voor de con sumptie zijn bedoeld of als land- bouwdier worden gehouden val len onder het lage btw-taiïef. Volgens minister Zalm van Fi nanciën is de maatregel noodza kelijk om aan Brusselse regels te voldoen. Zootje „Dat betekent dat een paard dat voor de fok wordt gehouden te gen het lage tarief verkocht mag worden Als datzelfde paard ver volgens als springpaard mee doet aan concoursen valt het on der het hoge tarief. Daar snapt niemand iets van. Dat wordt een zootj.e", aldus CDA-Kamer- lid De Nerée. CDA en WD dienen daarom een amendement in om de btw-verhoging uit het Belasting plan te halen en later apart te behandelen. „Daaxmee kopen we tijd om voldoende argumen ten te verzamelen om het defini tief te schrappen", aldus I. De- zentjé, de fiscaal woordvoerster van de WD. Thuiszorg Dezentjé vindt dat de hele btw maar eens kritisch bekeken moet worden. „Als je van een pai'ticulier thuiszox-g krijgt, valt dat onder het hoge btw-tai'ief. Diezelfde thuiszorg via een in stelling valt onder het lage ta rief. Bij leermiddelen valt een boek onder het lage tarief en de meegeleverde cd-rom onder het hoge. En zo wemelt het van de tegenstrijdigheden en vaaghe den", aldus Dezentjé. Ze wil daarom dat Zalm op kor te termijn met een overzicht komt van alle vaagheden in de btw en een voorstel om het aan te pakken. GPD na de actie weggegaan bij het kantoor. De PvdA heeft de pos ters zaterdag nog laten verwijde ren. „We hechten aan een schoon en net gebouw", aldus een zegsman. De PvdA doet aan gifte van het incident bij de poli tie. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Aanhangers van de Groep Wilders/Partij voor de Vrijheid hebben zater dag in de vroege ochtend het partijkantoor van de PvdA be plakt met verkiezingsposters van Geert Wilders. De partij wil met de actie 'de arrogantie van de PvdA aanpakken', zo liet een woordvoerder weten. Ook hebben ze een spandoek op gehangen aan het monumentale pand aan de Amsterdamse He rengracht met de tekst 'Al sta je bovenaan, Geert komt eraan'. De zegsman benadrukt dat het om een ludieke actie gaat. „De lijm van de posters is heel on schuldig, die is er zo af." De aan hangers van Wildex's zijn kort Peiling Uit een gisteren gepubliceerde peiling van Maux-ice de Hond blijkt overigens dat het CDA 45 zetels zou héden bij de verkiezin gen. Dat is het hoogste aantal ze tels voor de christendemocraten sinds de verkiezingen in 2003 toen het CDA er 44 behaalde. In de peiling zakt de WD twee zetels naar 25 en blijft de PvdA gelijk op 43 plekken. ANP pagina 4 Jan Modaal inzet strijd maandag 23 oktober 2006 fpen, 'Komenteel telt Nedexiand bijna l| gemeenten. Daarvan heb- er ruim tweehonderd min- ferdan 20.000 inwoners en cir- 180 lokale overheden zitten sen de 20.000 en 50.000 bur- H "'jtwee grootste paxiijen in de Ifteede Kamer, CDA en PvdA, ageren verdeeld op de lijn van VVD-minister. CDA-Kamer- i j Spies is 'absoluut tegen' het van kleine gemeenten I fuseren. „Daar is geen reden II f',stelde zij. Volgens haar we- iveel kleinere gemeenten 'het stuur juist dichter bij de bur- fte brengen'. laar haai" collega Fierens van (PvdA denkt dat in veel geval- a schaalvergroting beter is. Bijvoorbeeld voor goede jeugd ig heb je toch voldoende capa- leit en personeel nodig." Zij is in ook blij met een stok achter deur van twee jaar. „Ingrij- n is een groot woord als ge- centen niet fuseren, maar na ;ee jaar evalueren is heel Suikerfeest is ook kaartje waard 'olitie rolt iternationale Motief moord Tilburg nog niet bekend DEN HAAG - Postbedrijf TNT slaapt niet tijdens de Ra madan. Als volgende week de afsluiting wordt gevierd met het Suikerfeest, vindt TNT Post dat extra aandacht waard. Op de website www.tnt.post.nl is er de mogelijkheid een speciale 'SuikerWishou' te maken en vex-zenden. „Dat is een persoonlijk kaartje dat door de postbode wordt be zorgd", zegt TNT. „Een klein cadeautje!" De kosten zijn 12,95 euro voor een velletje van tien zegels. GPD SP: duur Haags feestje is ongepast DEN I-IAAG - De SP-fractie in de Haagse gemeenteraad wil opheldering over de kosten van het feest waarmee de gemeente op 1 november haar nieuwe beeldmerk lan ceert. De één uur durende presentatie kost 190 duizend euro. De SP becijfexd dat dit neex-komt op x-uim 52 euro per se conde. Bij de presentatie van het door fotograaf Anton Corbijn ontworpen logo kunnen 1500 mensen aanwezig zijn. Dit betekent dat de gemeente per bezoeker meer dan 126 euro betaalt. SP-fractievoorzitter I. Gyömörei vindt de uitgaven onge past in een stad met twintig voedselbanken en spreekt van 'onhaags financieel exhibitionisme'. De woordvoer der van verantwoordelijk wethouder F. Huffnagel noemt de kosten 'nog relatief laag'. ANP Albert Heijn laat prijzenslag lopen ZAANDAM - Supermarktgrootheid Albert Pleijn laat eind dit jaar de prijzenslag lopen. „We blijven elke week producten in prijs verlagen, maar van een slag met de con- curx-enten is geen spx-ake meer," zei directeur Dick Boer dit weekeinde. Albert Heijn meent dat de afgelopen jaren een 'redelijke prijspositie' is behaald. Volgens Boer gaat het nu om in vesteren in assortiment en keuze-vrijheid voor de klant. AH kiest ook voor zelf-scannen in plaats van kassa's met personeel. GPD In rij voor gratis boek Dubbelspel RIJSWIJK - De actie voor leden van de bibliotheek om het boek Dubbelspel van Frank Martinus Arion gratis af te halen was zaterdag, een dag na de staxi, al een groot succes in het hele land. Duizenden lezers stonden ervoor in de lij. Volgens een wooi'dvoerder van de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek doet ruim de helft van de cen trale bibliotheken mee. De bibliotheekleden krijgen als zij hun ledenpas laten zien, een eenvoudige druk van het in 1973 gepubliceex'de boek. Daarnaast kan iedereen een luxe uitvoering van het boek bij de boekhandel kopen voor een lage prijs. ANP Filekijkers kosten 50 miljoen BADHOEVEDORP - Bestuurders die naar ongevallen kij ken op de andere weghelft, en daarmee zelf files vei'oorza- ken, kosten jaarlijks 50 miljoen euro, Dat heeft de Verkeersinformatiedienst berekend. Een woordvoerder van de dienst zegt de oorzaak van ongeveer 0,6 procent van de totale fileclruk bij kijkers ligt. ANP TILBURG - De politie weet wie de man was die vrijdagavond om het leven is gebracht in een flat aan de Corellistraat in Til- burg-Noord, maar geeft daar over nog geen informatie. Zij heeft de familie van het slachtof fer nog niet kunnen bereiken. |n rugsbende op ILO - De politie heeft giste- drie verdachten aangehou- r {a ïn wegens betrokkenheid bij -j;. Kngrensoverschrijdende drugs- 5 jj| audcl vanuit Limburg. n 1] itaavond heeft de politie in rband hiermee in vier wonin- linBlerick en Tegelen en een 5 ju inkel in Venlo huiszoekingen 5 IS rricht. politie pakte de 30-jaiige UI an uitBlerick en een 30-jarige u an uit Venlo gistermiddag op I8S iniphol op. Rond half zeven 5 IS erd in Venlo een 34-jarige !J an uit Tegelen aangehouden, j ij worden alle drie verdacht j ;A het overtreden van de Miimwet en het lidmaatschap jen een criminele organisatie. Jgpolitie sluit meer aanhoudin- niet uit. i verband met dit onderzoek ar- steerde de Duitse politie eer- al in Hamburg, Braun- hweig en Straelen (D) negen ngskoeriers (zeven Duitsers, 2 cderlanders) en vier afnemers Iffl Duitsers). Daarbij werd totaal bijna 200 kilo soft ijs onderschept. ANP AMSTERDAM - Het Rokin in Amsterdam was gisteren afgesloten voor alle verkeer omdat de eerste helft van de dakconstructie van metrostation Rokin geplaatst werd. De grootste balken wegen 65 ton en zijn zestien meter lang. Met vier hijskranen werden de dakliggers in de bouwkuip gehesen. Tussen de dakliggers komen betonnen breedplaat- vloeren. Het station wordt onderdeel van de nieuwe Noord-Zuidlijn. foto Evert Elzinga/ANP Dat heeft de politie gistermor gen bekendgemaakt. Ook over het motief wil de politie nog niets kwijt. De bewoner van de flat, die vrijdagavond daar is aangehouden, wox'dt vandaag voorgeleid aan de reehter-com- missaris. Zaterdag is in de omgeving van de flatwoning een buurtonder zoek gedaan. Verder is sectie verricht op het stoffelijk over schot. Daaruit is vastgesteld dat de man met een hard voorwerp is doodgeslagen. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Anna Wiese- man (61) en haar man Noor Schreif (45) hebben er nog steeds nachtmerries van. Nadat ze vorige week zondagmiddag il legaal het parcoiu-s overstaken bij de Amsterdam Marathon werden ze hardhandig in de cel gezet. De twee waren op weg naar de -verjaardag van hun zoon. „Bij de molen in Zeeburg was de helft van de weg met hekken af gezet vanwege de marathon. Ex- liep een veikeersregelaar die een wat overspannen indruk maakte, er staken voortdurend mensen over. Wij hebben- twin tig minuten gewacht. Toen er nog steeds in geen velden of we gen lopers te zien waren, beslo ten we het er ook maar op te wa gen. Er was een gat in de afzet ting en daar zijn we overgesto ken." Toen ze over waren kwam de regelaar op hen af en eiste dat ze terug zouden gaan, zegt Wieseman. „Dat leek ons zin loos. Gillende sirene Koi't daarna werden ze ingeslo ten door twee politiebusjes en een motoragent met gillende si rene, die hen klemreden. „Uit el ke bus stapten twee politiemen sen. Eerst moesten ze mijn man hebben en of ik maar opzij wil de gaan. Hij heeft een donkere huid. Ik zei: „Jullie moeten mij hebben, waarom praat u alleen tegen hem?" Dat viel verkeerd. Een grote, kale agent werd agressief, draaide mijn arm om en sloeg me in de boeien. Mijn man riep nog dat ik net een her- niaopex-atie heb gehad en diabe- tes heb." Wieseman wordt nog emotioneel als ze haar relaas doet. „Het ging ze kennelijk niet snel genoeg. Ik werd voorover de bus in gegooid en viel met mijn gezicht op een paar dozen. Vervolgens kreeg ik een trap te gen mijn achtex-werk, waardoor ik tegen de' andere kant van de bus aanvloog." Zo werden ze afgevoerd, Wiese man in het ene busje, Schreif in het andere. Wieseman: „Op het bureau hoorde ik mijn man hui len van de pijn. Zijn arm is een keer verkeerd gezet. Maar ook zijn armen hadden ze op zijn rug gedraaid. Na een tijdje in de cel werd ik eruit gehaald. Twee vrouwelijke agenten stonden wijdbeens voor me met plastic handschoenen aan. Ik zei: „Al valt de hemel naar beneden, u gaat mij niet onderzoeken. Ze hebben me toen alleen gefouil leerd, waarbij ik overigens wel mijn bh uit moest doen. Volgens Wieseman zaten er ze ven illegale overstekers vast en werden sommigen van hen - on der wie haar man - urenlang ver hoord. „Om negen uur 's avonds konden alle arrestanten gaan", zegt ze. Volgens de politie heeft Schreif de verkeersregelaar opzij ge duwd. Toen de agenten hem daarover aanspraken, begon Wieseman zich ei-mee te be moeien. Nadat haar een aantal keren was gezegd dat niet te doen, werd ze aangehouden. „Daai'bij heeft ze de politie ge slagen. Vanwege dat en ander fy siek verzet is ze in de boeien ge slagen. Ze heeft naar achtex-en geschopt en is afgevoerd." Leugens, zegt Wieseman. „Alsof ik geweld zou gebruiken tegen zo'n grote agent." GPD HEËE....EÉN N/EVW GEZICUT.HIZIZ. f'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3