Recreatiesector vreest varkens r PZ Kalashnikov blij met geld van stimuleringsfonds 1 1 Stank rondom Hengstdijk en Vogelwaarde jaagt kampeergasten wellicht weg Grote vraag naar handgemaakte wenskaarten Bouwsels op Liniedijk in Axel wekken ergernis Vlissingse wijk heeft baat bij local boards PZC Baan II maandag 23 oktober 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen HnnrSheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Camping houders in en nabij Vogelwaar- je en Hengstdijk vrezen de komst van twee grote varkens stallen in bet gebied. Als de stal len er daadwerkelijk komen dan is de angst voor stank onder de recreatieondernemers zo groot Jat ze zelfs denken met hun be drijf te moeten stoppen. Wie wil er nu in de stank op de camping staan?", vragen M. van den Bosch van Recreatieterrein De Vogel in Hèngstdijk en H. de Hijs van het unieke natuurkam peerterrein De Kamperhoek bij "ogelwaarde zich af. De Nijs zijn kleine natuurcamping graag uitbreiden, een verzoek dat door de gemeente Hulst is in- maar het feit dat. er' wellicht een stal met zevendui zend varkens op driehonderd meter van het kampeerterrein komt, hangt hem als het zwaard M van Damocles boven het hoofd. 5 de stal er echt komt, dan ik moeten stoppen. Ik zie andere uitweg. Ook al biedt de gemeente ons een ander mooi plekje aan, ik heb hier ook mijn loonbedrijf, ik kan bier niet zomaar weg." Recrea tiecentrum De Vogel in Hengst dijk zal door de ligging van het terrein en de windrichting ver moedelijk vaker geurhinder on dervinden, als de varkenshou- de omissie niet in de hand [weten te houden. „Het is niet al- de stank waar we bang voor zijn, denk ook eens aan cle kreek (De Vogel) bij ons voor de [deur. We zijn erg bang voor wa terverontreiniging. Ook de gemeente Hulst zit met de kwestie in de maag. Door het Open podium klassieke muziek TERNEUZEN - Dertien muzi kanten doen zaterdag 28 okto ber mee aan een open podium voor klassieke musici in Porgy ótBess in Terneuzen. wegvallen van de veerdienst Kruiningen-Perkpolder wil de gemeente het gebied een recrea tieve en economische impuls ge ven. Hulst heeft daarom een ont wikkelingsvisie opgesteld waar in de economische en recreatie ve potenties en kansen voor de gemeente zijn beschreven. Op deze manier heeft de gemeente een kader waaraan zowel be staande als nieuwe initiatieven kunnen worden getoetst en waarop het toekomstige beleid kan worden gebaseerd. De uit breiding van De Kamperhoek past volgens de gemeente bin nen deze visie. Profileren De aanvraag van twee Brabant se varkensboeren om aan de Kamperweg in Vogelwaarde en de Rummersdijkweg in Hengst dijk twee mega-mesterijen te be ginnen, doorkruist de wens van de gemeente zich te profileren als een gemeente waar wonen, recreatie en werken centraal staan. Hulst heeft de provincie nog eens extra gewezen op de ont wikkelingsvisie. Voor de bouw van de twee stallen kan begin nen is onder andere een milieu effect rapportage (MER) nodig. Hierin wordt bekeken wat de ef fecten van de stallen zijn op de omgeving. De provincie geeft aan welke aspecten in de MER onderzocht gaan worden, maar belanghebbenden (zoals omwo nenden en de gemeente) kunnen de provincie adviezen geven waai- extra op gelet moet wor den. Zo heeft de gemeente nu bij cle provincie aangegeven dat in de MER zeker rekening moet worden gehouden met de wens van de gemeente de recreatie in het gebied uit te breiden. „Het kan niet zo zijn dat een dergelij- Het barokensemble van culture le instelling Toonbeeld, Evelien de Zeeuw en Mirjam van Delft-Kaijser (klarinet), Mark van Nispen (piano), Diana De- nissen (hobo) en Wilma Richter, Melchior van Glansbeek en Ria 1 van den Berghen (zang) brengen een afwisselend programma. De musici staan stil bij werk van ■tiiit! .componisten uit allerlei perio des, zoals Telemann, Mozart, Schumann, Saint-Saëns, Kurt 4M Weil en Handel. Het concert be lt om 20.00 uur. Belangstellenden staan bij een kraam met tiffanyglas tijdens de hobbymarkt van de Zonnebloem in IJzendijke. door Wilma Valk IJZENDIJKE - Droogbloemen, tiffanylampen, vilten sjaals, handgemaakte wenskaarten en sieraden. Ruim dertig deelne mers toonden zaterdagmiddag op de hobbymarkt van de Zonne bloem in de Mauritshof in IJzen dijke hun producten. De markt, die honderden bezoekers trok, groeide uit tot een geslaagd eve nement. In de top tien van best verkoch te hobbyartikelen staan handge maakte wenskaarten nog steeds op de eerste plaats. Kaarten die zaterdag gretig aftrek vonden. Tweede op rij waren de eigenge maakte sieraden. Kettingen, armbanden, oorbellen en bro ches van de vreemdste materia len zoals schelpen. Heel bijzon der was een aantal tentoonge stelde aquarellen waaronder prachtige bloemen en vogels van Sara Naeije. „Ik schilder sinds negen jaar en met veel ple zier. Meestal voorstellingen uit de natuur", aldus Naeije. Bij de stand van de Cliniclowns was veel vraag naar de vrolijke rode neuzen en bij de kraam van het Rode Kruis naar vlaggetjes. „Wij betalen onze kraamhuur aan de Zonnebloem," zegt een vrijwilliger, „maar de opbrengst van onze verkoop vandaag is voor onze eigen goede doelen." Bijzonder waren tevens de vil ten sjaals van Evelien Ooster ling: „Vilt is eigenlijk gekrom pen wol. Ik maak de sjaals in al- foto Wim Kooyman le kleuren." Droogbloemen, brooddeeg, tiffanylampen, een grabbelton voor de kleintjes en een rad van avontuur voor de ouderen: de formule van de hob bymarkt was uitstekend en me de dankzij de oude liedjes van het IJzendijkse zangduo Her man van Lierde en Marcel Clauwaert werd het een ge slaagd evenement. AXEL - De wildgroei van verschillen- de bouwsels langs de Liniedijk in Axel is de stadsraad een doorn in het oog. |SG( stadsraad vindt dat de gemeente (sf Terneuzen nu echt eens hard moet in- Srijpen. De laatste tijd zijn er op de percelen bij ■het volkstuincomplex weer diverse bouwwerken bijgekomen. De stads- jjw raad wil dat de gemeente kijkt naar de 1 „j rechtsgeldigheid daarvan. „Het begint J srte 11,(1 door Gino van den Broecke zo langzamerhand wel op een serieuze Ponderosahoeve te lijken en dat kan nou toch niet echt de bedoeling zijn, denken wij", zegt stadsraadvoorzitter P. Eijsackers. De dijk is inmiddels volgens de stads raad verworden tot een communiteit van uiteenlopende pluimage als het om bebouwingen gaat. Zo staat er onder andere een caravan, diverse stalletjes en is er recentelijk een grote in het oog springende zeecontainer geplaatst. Een tijdje geleden hebben enkele dorpsraad leden met wijkcoördinator C. Wissel een bezoek gebracht aan het gebied en er met verschillende mensen gespro ken. „Tot nu toe is niet echt duidelijk wat er allemaal aan de hand is, wie de eigena ren zijn en of er daadwerkelijk ook ie mand woont. Ik hoop dat cle gemeente eens dieper in de materie duikt om een en ander aan de weet te komen. Zoals het nu in elk geval gaat, kan in onze ogen niet langer doorgaan." Wethouder J. van Schaik heeft aangege ven, dat de Liniedijk er hoe dan ook ac ceptabel uit moet blijven zien en dat daarin zeker ook een taak voor de ge meente is weggelegd. „Maar het is een volkstuinencomplex en daar kan je hoe genaamd niet zomaar op rammen als overheid. Als inderdaad blijkt dat die De Amsterdamse hiphoppers van Osdorp Posse traden zaterdagavond in Kalashnikov op. foto Wim Kooyman door Gino van den Broecke TERNEUZEN - De Amsterdam se hiphoppers van Osdorp Posse met frontman Def P. zorgden za terdag voor een passende uit smijter van een voor Kalashni kov feestelijke avond. Het Ter- neuzense jongerencentrum heeft van het Rabobank Stimulerings fonds een cheque van tiendui zend euro gekregen. Die over handigde Arnold van Damme za terdagavond namens het stimu leringsfonds aan Arnoud Brom, voorzitter van het jongerencen trum. „We hebben gekeken haar jullie aanvraag, met mensen gepraat en ondervonden, dat jullie hier op muziekgebied in Zeeuws- Vlaanderen goed bezig zijn. Met deze cheque kunnen jullie het gewenste lichtplan aanschaffen en doorgaan met de uitbouw van de maatschappelijke meer waarde die jullie hebben. Ik vind het leuk om dit aan jullie weg te mogen geven", aldus Van Damme. Het lichtplan is vol gens Kalashnikov noodzakelijk om professioneler te werk te kunnen gaan. „Wij zijn hier erg blij mee en het is weer een stap je vooruit in de goede richting", antwoordde Brom. Van de gemeente kreeg Kalash nikov al eerder een subsidie toe gezegd van 900.000 euro voor de nieuwbouw. Vanuit de fractie ChristenUnie werden hierbij wel vraagtekens gezet, maar dat kon Brom niet echt uit zijn hu meur brengen. „Het is jammer dat die partij zijn vraagtekens heeft bij de waarde van Kalash nikov. Wij zijn echter wel blij, dat anderen duidelijk wel het be lang van ons als poppodium in zien en wij zodoende weer zon- der problemen in het nieuwe ge- Ook in Zeeland ake ifference DOE MADD; DOE MEE Heeft uw organisatie een idee voor vrijwilligerswerk, of doet u zelf mee aan een klus? Kijk op www.makeadifferer.ceday.nl of ga naar: wvAV.scoopzId.nl De campagne is mogelijk gemaakt door financieri ke ontwikkeling (uitbreiding van recreatie) stuit op reeds ge wijzigde planologische inzich ten inzake het oprichten van var kenshouderijen die door langdu rige juridische procedures nog steeds niet gerealiseerd zijn", schrijft Hulst. Van den Bosch geeft aan dat ze zo nodig tot het hoogste rechts- orgaan wil gaan om de komst van de varkens in het gebied te gen te houden. container daar onrechtmatig staat dan zullen we die zeker laten weghalen." Wijkcoördinator Wissel gaf te kennen dat er inmiddels een opsporingsambte naar van de gemeente naar de bewuste plek is gaan kijken en dat hij de gesig naleerde zaken heeft gerapporteerd aan de afdeling Bouwen en Wonen van de gemeente. „Zij gaan nu kijken of de container, die als een soort paardenstal in gebruik blijkt te zijn,' ook wettelijk voor dat gebruik is toegestaan, Is dat niet het geval, dan zal hij daar gewoon weer moeten verdwijnen." Vrijwilligers in het zonnetje VOGELWAARDE - Totaal onverwacht. Dat waren de twee woorden die Thea Prince en Willy Maas uitten toen ze zaterdagmiddag in Vogelwaarde uitgebreid in het zon netje werden gezet tijdens de instuif van de VOGG, vere niging van ouders en verwanten van mensen met een ver standelijke handicap. Een kwart eeuw zijn de beide vrij willigers al actief binnen het instuifgebeuren van de VOGG in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Thea is inmiddels voorzitter en Willy al jarenlang penningmeester. Voorzitter Tom Lantsheer van de VOGG afdeling Zee land prees het duo voor hun belangeloze inzet. „Als je de blije gezichten van de gasten ziet, dan is je inzet keer op keer weer de moeite waard geweest en we hopen jullie nog lang als vrijwilligers in ons midden te hebben." De twee jubilarissen ontvingen een dinerbon, enveloppen, bloemen en een prachtige fotocollage van 25 jaar instuif. Georgië krijgt steun uit Zeeland MIDDELBURG - Georgië heeft hoge werkloosheidscij fers, maar toch worden bouwvakkers uit Turkije aange trokken. Reden daarvoor is dat Georgië een nijpend te kort aan geschoolde arbeidskrachten heeft. „Dat is geen gezonde situatie", zegt de uit Zeeuws-Vlaanderen afkom stige Sandra Roelof s, echtgenote van de Georgische presi dent Michail Saakasjvili. Roelofs was zaterdag te gast'in Middelburg, waar zij uit handen van de gedeputeerden T. Poppelaars en G. van Heukelom een cheque van 30.000 eu ro ontving. Dit geld wordt ingezet voor een PUM-project in Georgië. PUM staat voor Programma Uitzending Mana gers. „Georgië heeft veel baat bij verbetering van het be roepsonderwijs", verwacht Roelofs. „Daarop moet eerst onze aandacht gericht worden, zodat we zelf onze wegen kunnen aanleggen." Roelofs is contactpersoon voor PUM in Georgië. Zij gebruikt de komende maanden om in kaart te brengen in welke beroepssectoren de nood in Ge orgië het hoogst is. De opleidingen kunnen daarop wor den toegesneden. Waarschijnlijk zullen dit voorjaar al de eerste vrijwilligers van PUM aan de slag gaan. PUM is een soort uitzendbureau dat professionele vrijwilligers van allerlei beroepsrichtingen naar 70 landen stuurt. Zij adviseren en ondersteunen de plaatselijke bevolking. Belg aangehouden in Terneuzen TERNEUZEN - Op de Scheldekade is gisteren om 1.50 uur een 36-jarige man uit Sint Amandsberg (B) aangehou den. De Belg had zijn auto fout geparkeerd en kwam, tij dens het uitschrijven van een bekeuring, terug. Toen hem de bekeuring werd overhandigd pakte hij een biljet van vijftig euro, spoog er diverse keren op en overhandigde het aan de verbalisant, die het biljet niet aanpakte. Daar na begon de man de verbalisanten te beledigen en werd hij aangehouden. Hij is overgebracht naar Torentijd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De methodiek van de zogenoemde local boards werkt, nu moet heel Zeeland daarvan nog doordrongen wor den. Dat zegt gedeputeerde G. van Heukelom (jeugdzaken). In de Vlissingse wijk Bossenburgh draait het pilotproject local boards nu een jaar. „We werken veel te veel uit nota's en vanuit de theorie. Dit is een praktijkge richte aanpak die zijn vruchten afwerpt", zegt Van Heukelom. Local boards, wat is dat dan? Kortweg komt het erop neer dat bewoners meer bij hun wijk of dorp betrokken worden. Ze zijn verantwoordelijk voor het rei len en zeilen in hun wijk. „De overheden, provincies en ge meenten kijken mee, maar de kracht moet uitgaan van een groep bewoners zelf. We werden in Vlissingen verrast door de wil van de bewoners om hun wijk aangenamer te maken. Dat pro ces in Bossenburgh moet gaande gehouden worden." Het idee komt overgewaaid uit de Verenigde Staten, het kreeg navolging in Tilburg en later in Vlissingen. Ook in enkele wij ken in Goes en Tholen wordt de aanpak van local boards overge nomen. De provincie heeft geld beschik baar gesteld voor de opzet van de local boards. „De wijkbewo ners krijgen een tijd ondersteu ning van adviesbureau Ordina. Er worden activiteiten voor bij voorbeeld de jongeren georgani seerd. Denk aan zomerkampen of sportactiviteiten, met als doel om het wijkgevoel te verbete ren." De basisgedachte achter local boards is dat de bewoners ver antwoordelijkheid krijgen en dat ze vervolgens niet alleen de problemen signaleren, maar ook meehelpen om oplossingen aan te dragen. bouw aan de ontwikkeling van [de Zeeuws-Vlaamse muziek kun nen werken." Nieuw leven Het nieuwe complex wordt ge heel gebouwd naar de wensen van de stichting en beschikt dan over een backstageroom, twee oefenruimten, een podiumzaal en een nieuw lichtplan. „Door dat het geheel geluidsdicht zal zijn hebben we ook niet meer met ontheffingsproblematiek te maken en kunnen we daardoor ter ziele gegane projecten zoals Kweekvijver weer nieuw leven inblazen", reageerde program meur Ronald de Schepper ver heugd. Ruim tweehonderd muzieklief hebbers zagen zaterdag het op treden van hiphopgroep Osdorp Posse. Daarvoor was het de beurt aan de Venezolaanse me- talband Laberinto. (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 zeeuwse almanak Zenuwen voor een sollicitatie gesprek had de Vlissinger niet. Klokslag elf uur had hij een afspraak. Na een kwartier wachten op de gang, had zich nog niemand gemeld van het bedrijf. Boos liep hij naar de afdeling personeelszaken. „Elf uur is bij mij elf uur. Ik ga iveg. Bij een bedrijf dat zich niet houdt aan afspra ken, wil ik niet werken." Per soneelszaken bleef verbouwe reerd achter. Eenmaal thuis ging de tele foon. De directeur aan de lijn. Met zo'n eigenwijze kandi daat wilde hij nog wel 's een woordje wisselen. Inmiddels werkt de Vlissin ger al weer twee jaar voor de onderneming. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37