KRAS.NL Bijna-thuis-huis is geopend Muziek bindmiddel in Ellemeet 150 VOLVO OCCASIONS Herfstwandeling rond Zonnemaire PZC GEEN 0CCASI0NDAGEN... WEL LAGERE PRIJZEN Met oog voor cultuurhistorie Vergadering Rode Kruis Dockheer wint fotowedstrijd Disneyland® Resort Paris Stedenspecial BERLIJN Historisch THÜRINGEN TEUTOBURGERWA yrijwilligers hospice krijgen advies van pastor stervensbegeleiding EIFEL MOEZEL Mooi SAUERLAND maanaag zj Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 3/11 t/m 30/3 verblijf in Mercure Schwaghof**** in Bad Salzuflen in mooie bosrijke omgeving, net over de grens in Duitsland gratis parkeergelegenheid, gebruik zwembad,fitness en sauna vele prachtige wandel- en fietsmogelijkheden in de fraaie natuur de oude stad Lemgo met het prachtige Rathaus en vakwerkhuizen de gezellige stad Osnabrück waar u heerlijk kunt winkelen Hameien, bekend van het sprookje de Rattenvanger van Hameien de gezellige Altstad van Bielefeld met vele interessante musea Reisnummer AUTO 73.632, zie www.kras.nl/73632 Informatie, voorwaarden en boekingen: www.kras.nl 073 - 5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za 10.00-15.00 u Of boek bij één van onze reisbureaus! WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL Dweilband Liever Ier As Tuus tijdens het optreden in Ellemeet. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ELLEMEET - De viering van het honderdjarig bestaan van een dorpsfanfare is wel bijzon der, maar geen uitzondering in Zeeland. Anders wordt het als de muziekvereniging in 1955 al ter ziele is gegaan en in 2006 toch het honderdjarig bestaan wordt gevierd. In Ellemeet ge beurde dat zaterdagavond. „Nou ja, in de vorm van een hommage aan de muziek in het algemeen dan", legt initiatiefne mer Riny de Glopper uit. Het fanfarekorps Kunst na Arbeid zou dit jaar een eeuw hebben be staan, ware het niet dat eenen vijftig jaar geleden al de stekker eruit werd getrokken, de instru menten, wegens eerder verstrek te subsidie naar de gemeente gingen en ze later verkocht wer den aan Nieuw Leven in Ouwer- kerk. „Maar dat wil niet zeggen dat er geen muziek meer zit in Elle meet", zegt De Glopper. Hij weet in elke straat minstens één iemand te wonen die muziek be oefent, Dat was voor hem reden, met medewerking van de plaat selijke talenten eens een feeste lijke avond in het dorpshuis op touw te zetten. Het fictieve jubi leum van Kunst na Arbeid bood dan een aardige kapstok. Bovendien waart de geest van de fanfare nog steeds rond, in de vorm van het vaandel. Dat is be waard gebleven, maar verdien de een betere locatie dan zo maar open en bloot aan de muur in het dorpshuis. In die wens is voorzien. „Met dank aan dorps bewoners Dick en Agnes van Advertentie Krimpen is er een prachtige vi trine voor het vaandel ge maakt", vertelt De Glopper. Met een korte plechtigheid werd zaterdagavond de kast onthuld. Voor die officiële handeling wa ren drie oudere, voormalige dorpsbewoners uitgenodigd: Leentje Lokker en het echtpaar Krijn en Lena Horst. „Zij zijn de enige nog in leven zijnde vroe gere sponsors van de fanfare. Jammer dat mevrouw Lokker wegens griep verstek moet laten gaan vanavond", zegt De Glop per uit. Veel woorden worden er verder niet gesproken. Het draait immers om de muziek, in vele genres en verschijningsvor men. Een beetje bedeesd nog zin gen zeven kinderen een liedje. Het zijn de pupillen van de oplei ding Algemene Muzikale Vor ming (AMV), die de Zeeuwse Muziekschool op locatie in Elle- BLUEKEIUS www.bluekens.com Bergen op Zoom - Roosendaal Breda - Oosterhout Digna van den Broek geeft tijdens de wandeling uitleg over de natuur in het poldergebied rond Kijk Uit. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - „Sommige mensen doen er lyrisch over, maar dit land was er gewoon", zegt Niek Deïst gistermor gen, voorafgaand aan de herfstrondwan- deling door de polder van Zonnemaire, onder leiding van Digna van den Broek-Mielard. Niek en zijn vrouw Es ther zijn de eigenaren van Kijk Uit, des tijds de eerste landschapscamping in Europa. Kijk Uit geldt als begin en eindpunt voor de ruim negen kilometer lange tocht op deze grijze, winderige zondag ochtend. Deïst vertelt in het kort over het ont staan van het idee, zijn agrarisch be drijf te combineren met recreatie en na tuurontwikkeling. Zijn liefde voor het cultuur-historische landschap ligt daar aan ten grondslag. Veel van het oude is verloren gegaan. „Het hollebolle land werd veranderd in platte stukken", vat hij de resultaten van landinrichting en herverkaveling samen. Sommige stuk jes land en kreken leenden zich niet goed voor omvorming tot akkerbouw grond. „Pas later zagen de instanties de waarde in van het behoud van die gron den", zegt Deïst. Zelf zocht en vond hij de combinatie die het mogelijk maakt met die grond 'op menselijke maat' een boterham te verdienen. Met 'op mense lijke maat' bedoelt Deïst te zeggen dat hij niet uit is op grootscheepse recreatie ve ontwikkelingen. De landschapscam ping richt zich op een specifiek, natuur- bewust publiek. „Niet op jongeren die wedstrijden houden in het bouwen van metershoge muren van bierkratten. Hoe wel dat ook prachtig is, ik ben ook jong geweest. Maar die moeten in Renesse zijn", licht hij toe. Initiatiefneemster Digna van den Broek vond in Niek en Ester Deïst enthousias te partners voor het organiseren van de rondwandelingen door de polder. „Ver tel me een idee en morgen doe ik mee", verklaart de eigenaar van Kijk Uit zijn deelname. Digna heeft met hem gemeen dat ook zij graag de unieke waarden van haar dorp en de omgeving onder de aandacht brengt. Lucie en Teo Talmon wonen sinds drie kwart jaar in Zonnemaire, even buiten het dorp aan de Rietdijk. „We zijn ver liefd geworden op dit dorp toen we vaak bij vrienden hier in de tuin zaten. We wonen hier nu zelf heerlijk, maar we weten zo weinig over het ontstaan en over de historie. Daarom wandelen we vandaag mee"zegt Lucie. Vleermuiskelder Het gezelschap wandelaars blijkt di vers. De deelnemers komen onder meer uit Noordgouwe, Vlissingen, Noord- en Zuid-Beveland. Digna gaat hen voor, richting Zeedijk. Op de hoek van de Dwarsdijk wijst ze de wandelaars nog even op de mooie natuur rond de boer derij en de landschapscamping met kar- reveld, kreken en uitkijkheuvel. De vleermuiskelder wordt aan het gezicht onttrokken, maar vormt ook onderdeel van 'KijkUit'. Lopend over de zeedijk hebben de wan delaars een prachtig uitzicht over het 8RUINISSE - Het Rode Kruis lelingDuvelant houdt vrijdag- kond de jaarlijkse algemene le denvergadering in het eigen ge- louw aan de Dorpsweg 32a in Burinisse. De bijeenkomst be- jint om 20.00 uur. HEINKENSZAND - 'Meeuwen lussen windmolens' was de titel ran de foto van Annemiek Doek- leer (49) uit Middelburg. Ze won zaterdag de eerste prijs bij ilefotowedstrijd 'Borselse bees- leii in beweging'. >e Culturele Raad Borsele zette Ie fotowedstrijd dit jaar voor de weede keer uit. De jury be tond onder meer uit Gerard Smallegange en fotograaf Wil lem Mieras. De tweede prijs ging naar Els dijn (18) uit 's-Gravenpolder a de derde prijs werd gewon- cen door Cora te Beek (59) uit pingen. losa de Nooijer (10) uit 's-Heer-Abtskerke won de jeugdprijs van de fotowedstrijd. Vrijwel iedere ma., do. en vr. van 27/10 t/m 30/3 Hotel Tryp Michendorf, rustig gelegen vlakbij het metrostation in slechts een halfuurtje middenin hartje centrum van Berlijn o.a. restaurant, bar, terras, fitness met sauna en solarium de bekende 18-eeuwse neoklassieke poort de Brandenburger Tor de bekende winkelstraat Unter den Linden, het hart van de stad monumentale gebouwen als het Zeughaus en de Staatsbibliotheek Alexanderplatz met de bekende televisietoren van wel 365 m hoog vele interessante musea op het Museuminsel, het museumeiland j Reisnummer AUTO 17.723, zie www.kras.nl/17723 Luxe hotel en inclusief entree 3-,/4-daagse aotoreis Frankrijk Vrijwel iedere vrijdag van 27/10 t/m 22/12 verblijf in het super-de-luxe Radisson SAS at Disneyland®***'*"1 1 inclusief ontbijtbuffet en 1 dag entree voor resort naar keuze 1! gelegen op ca. 10 minuten van Disneyland® Resort Paris o.a. wellness-en fitnesscentrum met binnenzwembad Disneyland® Park: een dag vol magie, meer dan 50 attracties, shows en parades, o.a. Mainstreet U.S.A. en Fantasyland Walt Disney Studios® Park: film, televisie en animatie, 4 productie zones met non-stop actie, attracties en optredens Reisnummer AUTO 17.702, zie www.kras.nl/17702 I Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 30/10 t/m 11/12 zeer gezellig familiehotel direct aan de oever van de Moezel o.a. restaurant,,bar, binnenzwembad, sauna en beautysalon Koblenz met de'Deutsche Eek'en rotsvesting Ehrenbreitstein de bekende wijnplaatsen Cochem,Traben-Trarbach en Wittlich vele wijnkelders en wijnlokalen en middeleeuwse kastelen de Eifel, een mooi gebied met schitterende glooiende heuvels Natuurpark Saar-Hunsrück met ook een zeer fraai landschap -Trier, een zeer bezienswaardige eeuwenoude stad Reisnummer AUTO 17.518, zie www.kras.nl/17518 Vrijwel iedere maandag en zondag van 5/11 t/m 26/3 j| luxe 4-sterren hotel ligt middenin het centrum van Olsberg |j ontbijtbuffet en voldoende gratis parkeergelegenheid jj o.a. restaurants en gratis gebruik groot overdekt zwembad j Keulen met o.a. haar imposante Dom en moderne architectuur winkelstad Düsseldorf met de bekende en chique Königsallee heerlijke wandel- en fietstochten door de prachtige omgeving I bij voldoende sneeuw zijn er volop wintersportmogelijkheden I nabij de gezellige plaatsjes Winterberg en Willingen Reisnummer AUTO 73.608, zie www.kras.nl/73608 (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 3-/4-/5-daagse aiutoreis Duitsland 5-/6-/7-/8-daagse autoreis Duitsland Vrijwel iedere ma., za. en zo. van 11/11 t/m 26/3 comfortabel 4-sterren hotel gelegen aan de'Klassikerstrasse' o.a. restaurant, ruime lobby/bar, sportcentrum met zwembad massage, solarium en gratis gebruik sauna, stoombad wandel- en fietsmogelijkheden door de schitterde omgeving de plaats Weimar, de bakermat van Duitse klassieke literatuur het prachtige Erfurt met vele prachtige middeleeuwse gebouwen het lieflijke oude stadje Naumburg met zeer mooi marktplein de kunst- en cultuurstad Leipzig met historische binnenstad Reisnummer AUTO 17.512, zie www.kras.nl/17512 4-/5-daagse autoreis Duitsland 4-/§-daagse autoreis Duitsland 4-/5-/6-/8-daagse autoreis Duitsland jnnrAli Pankow klMKZEE - „Pas nadat het dels aanvaard is, wordt alles mogelijk", houdt Marinus van jen Berg uit IJsselmonde, pas- lorin de palliatieve zorg, de vrij- jrilligers van het gloednieuwe Hospice Schouwen-Duiveland iöor. ij het programma tijdens de jtukbezochte officiële opening i ian het bijna-thuis-huis in Zie- jjkzee zaterdagmiddag is ook lijd ingeruimd voor de inhoude lijke kant van stervensbegelei ding, Van den Berg kan bogen H) een rijke praktijkervaring daarin. jAandacht doet meer dan je Met", houdt hij de vrijwilli gs voor. In plaats van de vaak gebezigde uitspraak 'wij kun nen niets meer voor u doen', kan specifieke aandacht binnen het «pice juist heel veel beteke ien. Dat geldt niet alleen voor je mens die gaat sterven, maar ook voor 'de meekomers', de partners, kinderen en naaste vrienden dus. „Vraag ook hoe lel met hen gaat, hoe zij de si tuatie ervaren. Vaak zijn ze op Jat moment uitgeput, overver moeid geraakt als mantelzor gen. Velen hebben gevoelens san schuld, omdat ze zich on machtig voelen hun taak af te siaken", weet de pastor. Ondanks alle zorg en aandacht inhet hospice heeft de sterven-" je mens vaak heimwee naar luis. Hoe fraai een lijha-thuis-huis ook is inge licht. „Bij verdriet is niks Eooi". zegt Van den Berg. Hij budt zijn gehoor voor die heim wee niet te negeren. „Laat de be woner vertellen over zijn thuissi tuatie. Hoe zijn huis is ingericht en welke herinneringen hij er aan bewaax-t", luidt zijn advies. Plaats inruimen om je als zorg verlener te laten bedanken, acht hij een ander belangrijk aspect. Volgens de pastor hoort dankbe tuiging aan cle stervensbegelei der bij het proces van afscheid nemen voor de mens die dood gaat. Goede zorg in technisch en des kundig opzicht; vindt Van den Berg van groot belang. Daar naast acht hij empatische zorg essentieel. Hij maakt in dit ver band op basis van een praktijk voorbeeld onderscheid tussen 'wassen' of 'schoonmaken' van een patiënt. „Wassen gebeurt met betrokkenheid en liefde, de zorgverlener die 'schoonmaakt' voert alleen de handelingen uit." Streven naar verzoening op het sterfbed verdient, vol gens de pastor, niet altijd de voorkeur. „Soms is er zoveel ge beurd, is er zoveel gekwetst. Soms moeten mensen elkaar maar beter niet meer zien. Soms zul je als hulpverlener moeten aanvaarden dat je dingen maar moet laten zoals ze zijn." Waken bij een stervende vergt geduld. Dat staat haaks op de snelle maatschappij waarin de naasten vaak leven, weet de spreker. Moeite hebben met on macht wekt wagen op als 'duurt dit nog lang?' of opmerkingen als 'dit heeft vader niet gewild'. Van den Berg wenst het Hospice Schouwen-Duiveland 'een huis vol verhalen toe', want gesprek ken met de stervende mens zijn van het grootste belang bij palli atieve zorg. „Laten we op basis van die verhalen over vijf jaar eens een kringgesprek houden", stelt hij initiatiefneemster Lau ra van der Voorde en de vrijwilli gers van het bijna-thuis-huis in Zierikzee voor. meet verzorgt. Bij een Russische aandoend dansje toont het groepje al wat meer flair en la ter in de zaal blijkt het jeugdig publiek zelfs over veel bravoure te beschikken. Speedy Gonzales Duitse schlagers, flarden van Ra vels Bolero, Speedy Gonzales, Zorba de Griek en het Kleine ca fé aan de haven passeren de re vue in het eerste optreden van dweilband Liever Ier As Tuus (LIAT). Artistiek leider Riny de Looze benadrukt nog even de binding tussen LIAT en Elle meet. „Onze dweilband is zes jaar geleden hier ergens in een schuur op het dorp geboren." Na de bombast van deze groep, vormt het solo-optreden van dorpsbewoonster Elly Kurvers een fraai contrast. Zij speelt ac cordeon en doet dat normaliter in groepsverband binnen het Zeeuws Accordeonorkest Con certina. Voor een optreden al leen heeft ze voor zichzelf een flinke drempel moeten nemen, maar ze verrast het publiek met enkele fraaie nummers, waaron der de bekende Libertango van Piazzolla. Andere muzikale verrassingen deze avond biedt het trio Betsie de Graaf (gitaar, zang), Leo Juf fermans (accordeon en mondhar monica) en Jan de Pagter (gi taar) evenals de herleving van het duo De Stamgasten. foto Dirk-Jan Gjeltema Grevelingenmeer, terwijl de watervo gels boven hun hoofd de aandacht trek ken. Het tempo moet erin blijven, want ook de Naterskreek en de haven van Bommenede wachten nog langs dit deel van de route. „Hier werden vroeger de schepen met peejen geladen", vertelt Digna als de groep is aangekomen bij de werkhaven. Later wijst ze de deelne mers ook op de oude weegbrug, die ver scholen ligt in het gras langs de Veeiv dijk. Daar werden de wagens met sui kerbieten gewogen, voordat ze ver scheept werden. Overigens duidt de naam Veerdijk natuurlijk pp het feit dat hier vroeger een pontje moet heb ben gevaren,.maar dat veronderstelden de wandelaars al. Ook bij De Korenmo len, daterend van 1873, wordt even stil gestaan en later in het dorp wordt No belprijswinnaar Pieter Zeeman, de be roemdste zoon van Zonnemaire, onder de aandacht gebracht. Digna is vast van plan het volgend sei zoen meerdere rondwandelingen te ma ken. Eén ervan staat al gepland: een cu linaire fakkeltocht op zaterdag 20 ja nuari. Meer informatie daarover komt binnenkort op haar website www.Zon- nemaire.eu. 88

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31