Speeltuin Malta weer uit het slop Kennismaking met het Zeeuwse verleden sa Op reis met een verhaal en een brood in de hand Gesubsidieerde baan voor beheer en onderhoud PZC Baan I VVVVW.pZC. Postbus 31,4460 AA Goes advertentie-exploitatie: Mnnrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ESU-Vlaanderen: 0113-315570; ponaal: 020-4562500. maandag 23 oktober 2006 waarin opgenomen de Zierïkzeesche Nieuwsbode 1844-1998 I editie Schouwen-Duiveland was zaterdag te gast in Middelburg, waar zij uit handen van de gedeputeerden T. Poppe- lars en G. van Heukelom een leqae van 30.000 euro ontving. wordt ingezet voor een ?UM-project in Georgië. PUM it voor Programma Uitzen- g Managers. „Georgië heeft el baat bij verbetering van het roepsonderwij s verwacht Roelofs. „Daarop moet eerst on- Jze aandacht gericht worden, zo- pat we zelf onze wegen kunnen Ook jonge bezoekers hebben veel plezier aan boord van de klipper Marinus. foto's Dirk-Jan Gjeltema is contactpersoon voor 'UM in Georgië. Zij gebruikt de tomende maanden om in kaart Ie brengen in welke beroepssec- oren de nood in Georgië het st is. De opleidingen kun- daarop worden toegesne den. Uitzendbureau Waarschijnlijk zullen dit voor al de eerste vrijwilligers van PUM aan de slag gaan. Voor dit project kunnen in twee jaar lijd dertig, vaak senior-profes sionals, worden uitgezonden. IPUM is een soort uitzendbureau 'dat professionele vrijwilligers Ij van allerlei beroepsrichtingen paar 70 landen stuurt. Zij advi seren en ondersteunen de plaat selijke bevolking, pij de overhandiging van de che- pue waren vertegenwoordigers Ivan de Hogeschool Zeeland en petROC Zeeland aanwezig. door Ali Pankow KERKWERVE - Open dag bij trekpaardenhouder Bart van der Wekken aan de Heuvelsweg in Kerkwerve en 'Open Boot' bij de Zeeuwse klipper Marinus aan 't Luitje in Zierikzee. Op beide locaties kregen de bezoe kers zaterdag indrukken van het Zeeuwse verleden. Vader Bart en zoon Ariën (12) van der Wekken spannen rond tien uur zaterdagochtend het tweespan Emira en Brenda voor de ploeg. Later deze dag zullen ook Anouk en Britta het gareel- tuig omgehangen krijgen. „Deze twee mooie zwartschimmels zijn volle zussen. Die zoeken el kaar altijd op in het weiland", vertelt Bart. Hij toont zijn Belgische trek paarden graag aan geïnteresseer de bezoekers. „Als het weer een beetje meewerkt is zo'n open dag altijd leuk. De mensen kij ken graag naar het ploegen met paarden. Er zitten meestal wel wat oude paardenknechten met goede adviezen onder de bezoe kers. Daar luister ik met plezier naar", vertelt Bart. Zelf fokken is zijn grootste hobby. „Het ziét er op dit moment weer goed uit, we hebben vijf drachtige paar den", zegt hij tevreden. De familie Van der Wekken doet al vele jaren mee aan de jaarlijkse open dag van de Stich ting Het Werkend Trekpaard Zeeland. Bart ziet de belangstel ling voor deze dieren en voor de nostalgische wijze van het land bewerken alleen maar groeien. Hij verzorgt zomers ook de toch ten met de paardentram door na tuurontwikkelingsgebied Ture luur en ook wordt hij veelvuldig gevraagd voor demonstraties bij musea of folkloristische feesten. Als Bart en Ariën met Emira en Brenda voor de ploeg het erf af komen, kijkt h^t 'luxepaardje' Polly, oftewel dë Dartmore po ny van de overburen, verbaasd toe. „Dat ze d^it leuk vinden, zo'n ding voorttrekken", lijkt ze met enig dédain te denken. Klipper Plet 'welkom aan boord' bij zei lend passagiersschip Marinus aan de Nieuwe Haven in Zierik zee blijkt niet tégen dovemans- (Advertentie) Wij geven u de heift cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kuht ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met eën abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 Bart van der Wekken bezig met het inspannen van de paarden voor de ploeg. foto Gjeltema oren gezegd. Veel bezoekers ma ken gebruik van de mogelijk heid op deze dag de oudste nog varende Zeeuwse klipper, uit 1901, eens van binnen te bekij ken. Scheepsmaat Frank en gast vrouw Jos de Vos zijn verrast door zoveel belangstelling. Eige naar Johan Nieuwenhout van de Marinus houdt zich liever speci fiek met varen bezig en hij laat de promotie en de boekingen van zijn klipper graag aan Frank en Jos over. De inkomsten van aangepast he dendaags gebruik van het schip vormen een welkome bijdrage voor het onderhoud van dit oude zeiland vrachtvaartuig. Plet werd begin vorige eeuw ge bouwd voor het vervoer van landbouwproducten. In de een entwintigste eeuw biedt de klip per een sfeervolle ambiance voor groepsbijeenkomsten en vaartochten. „Tijdens het sei zoen maken we vaak zeiltochten gecombineerd met ringsteken en een wandeltocht met natuur- gids, pijlerklimmen en abseilen, oesters plukken, een rondlei ding op de stormvloedkering. We maken ook meerdaagse toch ten naar bijvoorbeeld Veere en Middelburg", vertelt Frank de Vos. „En 's winters?", willen veel bezoekers weten. De Vos: „Dan bieden we bed and break fast na een familiefeestje of per soneelsuitje en we gaan deze herfst en winter ook the ma-avonden, workshops en zeil tochtjes verzorgen, ook met kerst en oud en nieuw." Beroepsonderwijs Georgiërs krijgt steun uit Zeeland [Boor Ali Pankow 'P ZIERIKZEE - De Meester Breet- 1 velt speeltuin in de stadswijk ll' Malta is weer uit het slop. Het nieuwe bestuur heeft de afgelo- 1 pen weken flink orde op zaken gesteld. „Het ziet er zelfs naar nit dat we gebruik kunnen gaan 1 maken van een gesubsidieerde baan voor beheer en onderhoud l van de speeltuin", vertelt voor ster A. van der Wouden. Het optimisme over de toekomst van de speeltuin blijkt ook uit de vrolijke Halloween-achtige optocht zaterdagavond door - Malta, met de koninklijke Har- monie Kunst en Eer voorop. Het - ifestijn gold als feestelijke afslui- Iting van het seizoen. 'Een moeizaam seizoen, waarin jbestuur en beheerders het danig met elkaar aan de stok kregen en waarin enkele mensen die ,zieh meer dan twintig jaar voor de speeltuin inzetten, zijn opge stapt,. Oud zeer „Gelukkig hebben we de afgelo pen weken veel oud zeer kunnen wegwerken. Het voormalig be stuur heeft loyaal meegeholpen de boel weer op de rails te krij- - gen en het nieuwe bestuur heeft - imet veel waardering afscheid - kunnen nemen van deze men- jj sen", zegt Van der Wouden. Hij erkent dat niet alles van een leien dakje is gegaan. Volgens - ihera tonen de bewoners in deze - wijk grote betrokkenheid bij de speeltuin, maar lopen juist daar- loor de emoties soms snel op. ,Zelf noem ik het 'klein oud zeer' in de vorm van 'zij zei dit' en'hij deed dat', maar als je niet iver dat soort irritaties heen kunt stappen, lukt het niet echt een nieuwe start te maken. De mensen die het betreft, zien dat in en hebben zich alsnog uit het nieuwe bestuur teruggetrok ken", licht de voorzitter toe. Hij heeft echter vertrouwen in het ploegje bestuurders dat bleef en zich op de toekomst van de speeltuin wil richten. Betrokkenheid is goed, vindt Van der Wouden, maar er moet ook wat afstand worden be waard. „Een beheerder die vijf tig uur per week met de speel tuin bezig is, wil uiteindelijk te veel zaken naar zich toe trek ken." Daar er door verhuizing en werk ook verandering komt bin nen het huidige groepje beheer ders, wil Van der Wouden ge bruik maken van een zogeheten gesubsidieerde baan ten behoe ve van het maatschappelijk nut. Het bestuur hoopt binnenkort via het reïntegratiebedrijf van De Zuidhoek een werknemer voor 32 uur per week te kunnen aanstellen. „Dat is dan niet al leen voor het beheer, maar ook voor het onderhoud van de speel tuin, dat vooral buiten het sei zoen moet gebeuren", zegt de voorzitter. Naast die gesubsidi eerde werknemer is er volgens Van der Wouden ook nog behoef te aan enkele vrijwillige beheer ders voor het seizoen vanaf Pa sen tot en met de herfstvakan tie. Tijdens de openingsuren die nen er immers ten behoeve van de veiligheid steeds twee men sen voor toezicht aanwezig te zijn. Als meerdere mensen zich' aandienen, kan er een vast sche ma worden opgesteld. „Een speeltuin lijkt een ouderwetse voorziening, maar in de praktijk blijkt dat we ten behoeve van Malta juist met een moderne wijkactiviteit bezig zijn",consta teert Van der Wouden. Hij wil de Meester Breetveltspeeltuin dan ook graag wat verder optui gen met een overdekte ruimte, zodat er ook voor de kinderen tot en met twaalf jaar leuke din gen georganiseerd kunnen wor den. „Boven de acht jaar vinden ze het nu al snel te flauw wor den in de Meester Breetveltspeel tuin." Met een vrolijke optocht met spoken en griezelfiguren sloot de Mr. Breetveltspeeltuin het sei zoen af. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Georgië heeft hoge werkloosheidscijfers, maar toch worden bouwvakkers uit Turkije aangetrokken. Reden daarvoor is dat Georgië een nij pend tekort aan geschoolde ar- Kidskrachten heeft. „Dat is en gezonde situatie", zegt de - uit Zeeuws-Vlaanderen afkom- stige Sandra Roelofs, echtgeno- Ie van de Georgische president I Michail Saakasjvili. «jok in z.eeiana 'Make ifference ||lf DOE MADD, DOE MEE Heeft uw organisatie een idee voor vrijwilligerswerk, of doet u zelf mee aan een klus! Kijk op www.makeadifferenceday.nl of ga naar: www.scoopzld.nl De campagne !s mogelijk gemaakt door financiering v; Vijf bonnen bij alcoholcontrole RENESSE - In de nacht van zaterdag op zondag is een al coholcontrole gehouden op de N57 bij het Schouwse Serooskerlc, op de Kraaijensteinweg en Serooskerkseweg bij Burgh Haamstede, op het Baken bij Scharendijke en op de Rampweg en de Roelandsweg bij Renesse. Vier bestuurders hadden meer gedronken dan de toegesta ne hoeveelheid en kregen een rijverbod van een uur. Eén bestuurder, een 24-jarige man uit de gemeente Schou wen-Duiveland, had meer dan tweemaal de toegestane hoeveelheid gedronken. Hij kreeg een boete en een rijver bod van vijf uur. Onbekenden mishandelen man SCHARENDIJKE - Een 24-jarige automobilist uit Den Haag is zondag omstreeks middernacht op de Elkerzeese- weg in Scharendijke door vijf onbekenden geslagen en ge schopt. De Hagenaar was bij de bushalte uit zijn auto gestapt. Uit de richting van Renesse kwam een auto met daarin de vijf onbekenden, die hem zonder reden begonnen te slaan en te schoppen. De man zag kans in zijn auto te stappen, waarna tegen het portier werd getrapt en er iets tegen zijn auto werd ge gooid. De man liep een blauw oog en een bult op zijn slaap op. Zijn auto raakte beschadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Drankrijder is rijbewijs kwijt ZIERIKZEE - Bij een verkeerscontrole die in de nacht van vrijdag op zaterdag werd gehouden in de Haringvliet- straat in Zierikzee, bleek een twintigjarige automobilist uit Zierikzee vier keer de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. De man moest na de blaastest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een dagvaarding mee. Hij mag zich binnenkort voor een rechter verantwoorden. Man doet afstand van drugs RENESSE - Een 25-jarige man uit de gemeente Schou wen-Duiveland moest vrijdagavond bevestigend antwoor den toen de politie hem vroeg of hij verdovende middelen bij zich had. Hij werd vrijdagavond laat op de Roelands weg in Renesse aangehouden. Uit de auto van de man kwamen xtc- en amfetaminepil- len, ongeveer honderd gram hasj, een verpakking speed en nog een gripzakje met softdrugs. Hij verklaarde dat al les voor 'eigen gebniik' was. De man deed afstand van al le soft- en harddrugs. Tegen hem is pi-oces-vebraal opge maakt. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Veel later in het jaar dan de landelijke verteldag hield de Vrijzinnige Gemeente Zierikzee gisteren haar vertel- manifestatie in de Gasthuis- kerk. Hoofdrolspeler daarin was Pete Pronk, die zijn gehoor op reis stuurde 'met een verhaal en een brood in de hand'. „En bepaal zelf maar wat u er mee doet. U kunt het voor uzelf houden, maar u kunt het brood ook delen en het verhaal door vertellen, zoals reeds eeuwen ge beurt", zei Pronk met een knip oog naar het evangelie van Mar cus 6 over de verdeling van vijf broden en twee vissen. De leden van werkgroep Hori zon van de Vrijzinnige Gemeen te kozen bewust voor deze late re datum van de verteldag om dat zij dit keer specifiek mees terverteller Pete Pronk uit Am sterdam in huis wilden hebben. Gisteren was de verhalenvertel ler beschikbaar voor een presen tatie in de sfeer van een optimis tische viering. Pronk begint dan ook met zin gen in plaats van met vertellen. Met begeleiding van organist Aart Kot laa,t hij de bezoekers oefenen met een liedje over licht, leven en liefde en op 'Over al wonen, nergens thuis', van oorsprong een zogeheten baker liedje. Als inleiding op zijn verhaal over 'de bewogen mensen in dat grote boek' vertelt hij over zijn eigen leven en over de keuzes die hij daarin heeft gemaakt. Hij gebruikt een vrij kinderlijke benadering, zodat hij ook de jongsten in het qua leeftijd flink gemêleerde publiek bereikt. Door middel van humor, door dachte mimiek en vaardige stem- techniek weet Pronk de luiste raars te boeien als hij zijn ver haal vertelt, over zijn ervarin gen als fotograaf en zijn keus daarna theologie te gaan stude ren, Het veelvuldig observeren van mensen door een lens heeft hem later doen besluiten als theoloog de verhalen vanuit het christelijk geloof op een geheel eigen manier over te brengen. Plezier, improvisatie en interac tie zijn kenmerkend voor zijn wijze van vertellen. „Mensen, u mag ook genieten van het leven. Kleur vooral ook eens buiten de lijntjes", houdt hij zijn publiek in Zierikzee met klem voor en hij benadrukt dat na 'Kyrie' (de hulpvraag) 'Gloria' (het vieren) mag volgen. Vanuit dat advies komt Pronk snel bij Marcus. „Hij vertelt het evangelie, zoals Karei Appel schilderde", geeft de verteller als voorbeeld van iemand die bij het maken van zijn schilderijen absoluut niet binnen de lijntjes bleef. „Probeer niet alle vexhalen in het geloof te begrijpen, maar durf je steeds maar weer te ver wonderen", luidt een andere van zijn adviezen. zeeuwse almanak Zenuwen voor een sollicitatie gesprek had de Vlissinger niet. Klokslag elf uur had hij een afspraak. Na een kwartier wachten op de gang, had zich nog niemand gemeld van het bedrijf. Boos liep hij naar de afdeling personeelszaken. „Elf uur is bij mij elf uur. Ik ga weg. Bij een bedrijf dat zich niet houdt aan afspra ken, wil ik niet werken." Per soneelszaken bleef verbouwe reerd achter. Eenmaal thuis ging de tele foon. De directeur aan de lijn. Met zo'n eigenwijze kandi daat wilde hij nog wel 's een woordje wisselen. Inmiddels werkt de Vlissin ger al weer twee jaar voor de onderneming. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29