PZC Thoolse cafés wellicht langer open Gaslamp zet verleden Goes in het licht Die kick maakt kitesurfen zo leuk Knokpartij op Markt in St.-Maartensdijk PZC Dockheer wint eerste prijs bij Borselse fotowedstrijd Fracties PvdA, WD en ABT willen jeugd bedienen en overlast verminderen Redactie: 0113-315649 wvvvv.pzc.nl E.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7peuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. maandag 23 oktober 2006 Ook in Zeeland J ake ifference ay' DOE MADD, DOE MEE Heeft uw organisatie een idee voor vrijwilligerswerk, of doet u zelf mee aan een klus? Kijk op www.makeadifferenceday.ni of ga naar: wsvw.scoopzld.nt Dc campagne is mogelijk gemaakt door financierin editie Bevelanden-Tholen stige Sandra Roelofs, echtgeno te van de Georgische president Michail Saakasjvili. Roelofs was zaterdag te gast in Middelburg, waar zij uit handen van de gedeputeerden T. Poppe- laars en G. van Heukelom een cheque van 30.000 euro ontving. Dit geld wordt ingezet voor een PUM-project in Georgië. PUM staat voor Programma Uitzen ding Managers. „Georgië heeft veel baat bij verbetering van het beroepsonderwijs", verwacht Roelofs. „Daarop moet eerst on ze aandacht gericht worden, zo dat we zelf onze wegen kunnen aanleggen." Roelofs is contactpersoon voor PüM in Georgië. Zij gebruikt de komende maanden om in kaart te brengen in welke beroepssec toren de nood in Georgië het ;st is. De opleidingen kun- daarop worden toegesne den. Uitzendbureau Waarschijnlijk zullen dit voor jaar al de eerste vrijwilligers van PUM aan de slag gaan. Voor dit project kunnen in twee jaar tijd dertig, vaak senior-profes sionals, worden uitgezonden. PÜM is een soort uitzendbureau dat professionele vrijwilligers van allerlei beroepsrichtingen naar 70 landen stuurt. Zij advi seren en ondersteunen de plaat selijke bevolking. Bij de overhandiging van de che que waren vertegenwoordigers van de Hogeschool Zeeland en het ROC Zeeland aanwezig. door Cornelleke Blok BORSSELE - „Het geeft zo'n grote kick. Soms ga je wel tien meter de lucht in. Dan blijf je se- condenlang hangen en alles om je heen wordt stil. Die vrijheid, dat is geweldig." Als je Marijn Henderikx (25) uit Nieuwdorp hoort praten over zijn passie kitesurfen, zou je spontaan zelf het water op gaan. Hij is zo enthousiast dat hij samen met een paar andere surfers een jaarlijks Borssels surf evenement heeft opgezet: King of the Kaloot. Zaterdag was de vijfde editie. Surfen is leuk, maar surfen met een groepje mensen is nog veel leuker. Dat is de gedachte ach ter King of the Kaloot. „We von den het leuk om hier met een vast clubje uit de omgeving te gaan surfen. Daar spraken we toen een vast moment voor af. De kaloot is de de enige geschik te plaats met een zuidelijke windrichting en het is lekker dichtbij, dus daarom deze plaats. We hebben inmiddels door Cornelleke Blok GOES - 'Het verhaal is rond'. Een gaslamp verlicht de gedenk steen uit 1860, die herinnert aan de eerste openbare straatverlich ting in Goes. Het ontsteken van de lamp, naast Historisch Mu seum de Bevelanden, gaf de eer ste Goese museumnacht zater dagavond een feestelijk tintje. Zoveel bezoekers als afgelopen Advertentie Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 zaterdagavond waren er nooit eerder tegelijkertijd in Histo risch Museum de Bevelanden ge weest. Ongeveer tweehonderd mensen, onder wie opvallend veel kinderen, bewonderden de collectie van het Goese museum. Drie verhalenvertellers verleven digden de geschiedenis met ei gen ervaringen of verhalen van vroeger. De bezoekers hingen aan de lip pen van Goesenaar J. de G1 op per. Hij vertelde over zijn jeugd in het weeshuis, dat vroeger in het gebouw van het museum huisde. Museumdirecteur H. Oomen was erg tevreden met de grote belangstelling. „Maar ik vind de enthousiaste reacties van de mensen nóg belangrijker. Als het aan mij ligt, doen we het volgend jaar weer." Om de museumnacht iets extra's te geven, bundelden het museum en Stichtlicht de krach ten. Rond negen uur verzamel den de museumbezoekers zich op het naastliggende pleintje. Daar ontstak loco-burgemeester Dieven gepakt op perron Goes GOES - Op het perron van het station in Goes zijn gister avond rond half zeven drie mannen aangehouden. Plet gaat om twee inwoners van Den Haag, 21 en 22 jaar oud, en een 22-jarige Rotterdammer. Zij hadden even daar voor in een huis aan de Oostwal een koffer met inhoud en enkele gsm's van een 20-jarige gestolen. Hij zou de Rotter dammer nog geld schuldig zijn. Het trio wilde de Goese naar meenemen naar Rotterdam. Na een woordenwisse ling voor het huis zag de Goesenaar kans te vluchten. Hij zette direct koers naar het politiebureau, waar hij aangif te deed. De drie mannen werden kort erop aangehouden. Belg doet tukje langs de snelweg RILLAND - De politie heeft zaterdagnacht rond vier uur een 37-jarige man uit Brasschaat (B) aangetroffen, die met een draaiende motor lag te slapen in zijn auto langs de A58, ter hoogte van Rilland. Toen de politieagenten ter plaatse kwamen, vertoonde de man geen teken van leven. Na een paar keer roepen en kloppen op het raam gaf de man nog steeds geen reactie. De agenten besloten daarop het raampje in te slaan. Daar werd de man wel wakker van. Op het politiebureau bleek dat de Belg twee keer zo veel als toegestaan gedronken had. Project local boards succes VLISSINGEN - Heel Zeeland moet aan de local boards. Dat zegt gedeputeerde G. van Heukelom (jeugdzaken). In de Vlissingse wijk Bossenburgh draait het pilotproject lo cal boards nu een jaar. Daarbij worden een groep bewo ners aan het werk gezet om de leefbaarheid in wijk of dorp te verbeteren en op peil te houden. De wijkbewoners krijgen een tijd ondersteuning van adviesbureau Ordina. Daarna treedt het adviesbureau terug en moet de actie vanuit de bewoners zelf komen. De basisgedachte is dat de bewoners verantwoordelijkheid krijgen en dat ze ver volgens niet alleen de problemen signaleren, maar ook meehelpen om oplossingen aan te dragen. Provincie en ge meenten blijven op afstand. In een local board kunnen personen uit alle geledingen van de samenleving zitting nemen. Van jongeren tot ondernemers en vertegenwoordi gers van een wijkvereniging. Ook in enkele wijken in Goes en Tholen wordt de aanpak van local boards overge nomen. Fietser betrapt op bezit softdrugs GOES - Tijdens een verkeerscontrole in de Fruitlaan in Goes werd zaterdagavond even na tienen een 17-jarige Goese fietser aangehouden omdat hij geen verlichting voerde. De fietser had ook zeven zakjes met in totaal onge veer 19 gram wiet bij zich. In huis had hij 29 zakjes met in totaal ongeveer 80 gram wiet. SINT-MAARTENSDIJK - In het hoofd sloeg. Gaandeweg be- een horecabedrijf op de Markt moeiden zich steeds meer perso- in Sint-Maartensdijk is vrijdaga- nen met de vechtpartij, vond laat een vechtpartij uitge- Later werd de negentienjarige broken. op straat bedreigd door een an dere, eveneens onbekend geble- Rond half tien schold een veer- ven man. Deze laatste haalde tienjarige bezoeker uit de ge- een riek uit zijn auto en zwaaide meente Tholen een andere - on- daarmee rond. De negentienjari- bekende - bezoeker van de uit- ge kon nog net op tijd wegsprin- gaansgelegenheid uit. De ander gen. De eigenaar van de riek gaf hem daarop een klap. Een stapte in zijn auto en reed weg. negentienjarige bezoeker uit de- Bij de politie is inmiddels door zelfde gemeente haalde twee uit drie betrokkenen aangifte ge- elkaar, waarbij over en weer daan. Het gaat om de veertienja- klappen vielen. rige, de achttienjarige en de jon- Enige tijd later kreeg de onbe- gen van negentien. Geen van kende een klap van een achttien- hen heeft ernstig letsel opgelo- jarige bezoeker, ook uit de ge- pen. meente Tholen, waarna deze de De politie heeft de zaak in on achttienjarige met een fles op derzoek. door Cornelleke Blok jaar, terwijl de inzendtermijn veel langer was. Misschien lag HEINKENSZAND - 'Meeuwen het aan de opdracht", meldde tussen windmolens' was de titel Arjen Pouwer van de Culturele van de foto van Annemiek Doek- Raad Borsele. heer (49) uit Middelburg. Ze Behalve de winnares kregen nog won zaterdag de eerste prijs bij drie deelnemers een prijs. De de fotowedstrijd 'Borselse bees- tweede prijs ging naar Els Klijn ten in beweging'. (18) uit 's-Gravenpolder en de derde prijs werd gewonnen door De Culturele Raad Borsele zette Cora te Beek (59) uit Vlissingen. de fotowedstrijd dit jaar voor de Rosa de Nooijer (10) uit tweede keer uit. De jury be- 's-Heer-Abtskerke won de stond onder meer uit Gerard jeugdprijs van de fotowedstrijd. Smallegange en fotograaf Wil- De vier beste foto's hangen de lem Mieras. Er waren dit jaar 32 komende maanden aan het bal inzendingen. „Dat was maar de kon van het gemeentehuis in helft ten opzichte van vorig Heinkenszand. zeeuwse almanak Baan Zenuwen voor een sollicitatie- ken, wil ik niet werken.Per- gesprek had de Vlissinger soneelszaken bleef verbouwe- niet. Klokslag elf uur had hij reerd achter. een afspraak. Na een kwartier Eenmaal thuis ging de tele- wachten op de gang, had zich foon. De directeur aan de lijn. nog niemand gemeld van het Met zo'n eigenwijze kandi- bedrijf. Boos liep hij naar de daat wilde hij nog ivel 's een afdeliyig personeelszaken, woordje wisselen. „Elf uur is bij mij elf uur. Ilc Inmiddels xverkt de Vlissin- ga weg. Bij een bedrijf dat ger al weer twee jaar voor de zich niet houdt aan afspra- onderneming. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Beroepsonderwijs Georgiërs krijgt steun uit Zeeland De huidige sluitingstijd van de Thoolse horecagelegenheden past niet meer bij het uitgaans- gedrag van de jongeren, vinden de drie partijen. „Jongeren gaan later en langer uit. De Thoolse horecagelegenheden willen daar om ook langer open blijven. We willen kijken of we daar aan mee kunnen werken", zegt yVD-fractievoorzitter F. Hom mel. „Op dit moment verzame len jongeren zich na sluitings tijd op straat of op het strandje bij Sint-Annaland. Dan krijg je ongecontroleerd drankgebruik en overlast. Als de cafés langer open blijven, is er meer toezicht. Bovendien gaan de jongeren niet allemaal tegelijk naar huis, maar in kleinere groepjes", legt PvdA-fractievoorzitter J. Oude sluijs uit. „Je voorkomt ook dat jongeren met auto's en brom mers het eiland af gaan", voegt Hommel toe. Overlast Verschillende gemeentes in West-Brabant gingen Tholen al voor met de verruiming van de openingstijden in de horeca. „Daar blijkt dat de overlast niet toeneemt, maar juist afneemt", beweert Hommel. Het mes zou dus aan twee kanten moeten snijden: de jongeren kunnen lan ger uitgaan in de eigen woonom geving en omwonenden hebben minder overlast. rinorCornelleke Blok SINT-MAARTENSDIJK - Jon geren moeten op zaterdagavond lot vier uur terecht kunnen in Thoolse cafés en discotheken. Dat vinden de Thoolse fracties van de PvdA, VVD en Algemeen Belang Tholen (ABT). Maar, PvdA, WD en ABT gaan niet over één nacht ijs. „We zijn hier al lang mee bezig. We heb ben overleg gevoerd met de hore ca, de omwonenden, de politie en aanstaande donderdag behan delt de jongerenraad het voor stel", legt Oudesluijs uit. „We willen er helemaal zeker van zijn dat dit project kans van sla gen heeft. We gaan binnenkort weer in overleg. Daarna dienen we een voorstel in bij de gemeen teraad", benadrukt Hommel. De Thoolse gemeenteraad be handelt het voorstel van de drie partijen, die samen een meerder heid hebben in de raad, waar schijnlijk in december. De nieu we openingstijden zouden dan begin volgend jaar ingevoerd kunnen worden. Oudesluijs: „We stellen eerst een proefperio de van een jaar in. Daarna gaan we evalueren. Als in de tussen tijd blijkt dat er bij een bepaal de horecagelegenheid proble men zijn, dan draaien we de ope ningstijden op die plaats weer terug." MIDDELBURG - Georgië heeft hoge werkloosheidscijfers, maar loch worden bouwvakkers uit Turkije aangetrokken. Reden daarvoor is dat Georgië een nij pend tekort aan geschoolde ar beidskrachten heeft. „Dat is geen gezonde situatie", zegt de uit Zeeuws-Vlaanderen afkom- Hoe meer surfers, hoe meer plezier. Dat is de gedachte achter King of the Kaloot, het surfevenement dat zaterdag voor het vijfde achtereenvolgende jaar werd gehouden. foto Willem Mieras veertig deelnemers aan de wed strijden." Er was ook gezorgd voor een compleet avondpro gramma in een grote tent, met optredens van de bands It takes two en Sense Forward. Met een middelmatige wind en een zon netje dat zo nu en dan doorbrak, was het perfect surfweer, vond ook Henderikx. Dat was vorig jaar wel anders. Toen konden de deelnemers hun plankjes snel weer in de auto leggen, omdat de wind het het afweten. Tientallen grote kleurige vlie gers lagen verspreid over het strand, terwijl andere boven het water in de lucht vlogen. In groepjes deden de surfers mee aan een wedstrijd 'boarder cross': ze moesten zo snel moge lijk om de boeien surfen en weer terug zijn op het strand. Naast een handjevol windsur fers waren het vooral kitesur- fers die meededen aan het evene ment. „Veel windsurfers stap pen over op kitesurfen", weet Henderikx. „Het is fysiek min der zwaar dan windsurfen. Ja, je hoort wel eens dat kitesurfen gevaarlijk zou zijn; maar dat valt mee hoor. Het verschil met windsurfen is dat je helemaal vastzit. Je kunt niet zo maar los laten. Als je je verstand ge bruikt, is er niets aan de hand. Het beste kan je les nemen, dan weet je waar je mee bezig bent." Ook deelneemster Gabi Wisse (27) uit Vlissingen heeft het kite- surfvirus helemaal te pakken. „Het geeft gewoon een kick dat je zonder motor zo hard omhoog kunt gaan. Ik heb altijd mijn surfspullen bij me. Als het hard waait, word ik onrustig en wil ik meteen het water op." Met het aansteken van een gaslamp bij de gedenksteen uit 1860, die herinnert aan de eerste openbare straatverlichting in Goes, werd zaterdag de eerste Goese Museumnacht geopend. foto Willem Mieras M. Dieleman de eerste Zeeuwse gaslamp. Stichtlicht verlicht al een tijd regelmatig Goese gebou wen, zoals de televisietoren. Dit keer geen gebouw, maar een gedenksteen. Hij herinnert aan het moment in 1860 waarop Goes voor het eerst openbare gasverlichting kreeg. „Tot die tijd was er alleen het zwakke licht van lantaarns op olie. Het was dan ook niet zo gek dat de mensen de invoering van het eer ste openbare gaslicht een geden kwaardig moment vonden", zei Dieleman in zijn toespraak. Een unieke kans voor Stichtlicht, vond voorzitter E. Beekman. „Bij zo'n gedenksteen hoort na tuurlijk een gaslamp. Dan is het verhaal rond."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25