Van de Ven heelt wond van Mill Lady Bear Jessica mist het judoën niet Sven Nys als een sneltrein door het bos Zeeuwse band met RBC Vlissingse motorcrosser keert een jaar na dato terug op plaats van zware crash maandag 23 oktober 2006 24 door Ad Pertijs KALMTHOUT - Nog eventjes en dan razen er hogesnelheids treinen langs Kalmthout. In en rond het bos van plaatselijke industrieterrein Bosduin nam de internationale veldrittop gisteren een voorschotje op de opening van de HSL. Zo hard ging het in de tweede wereldbe kercross van het seizoen. Sven Nys reed het snelst van alle maal, maar hij had in de laatste ronde al zijn technische kunne nodig om het Franse 'wagonne tje' Francis Mourey te ontkoppe len. „Het was vandaag de kunst om met een klein groepje voorop te komen. Dan valt de koers niet meer stil, en kunnen ze het daar achter vergeten", sprak Nys. De Belg had het over een mooi, bochtig parkoers, „waar geen druppel water meer in de grond Bloedsnel Ondanks de "bochten wordt de koers dan bloedsnel. „Dit is al het derde seizoen dat we begin nen met droge, snelle omlopen", herinnerde wereldkampioen Er- win Vervecken zich. Hij maakte (door toedoen van een ander) een kleine schuiver in de derde ronde en kon het toen al schud den. De lange Kempenaar ver loor de nodige plaatsen en ver volgens was het net zo moeilijk om op te schuiven in het veld als het voor Formule 1-wagens is in Monaco. Nys: „Daarom wilde ik zo snel mogelijk in een klein groepje voorop komen. Rijd je met velen vooraan, dan kan het zomaar ge beuren dat je als tiende het veld indraait en kun je je niet verwe ren als ze vooraan aanvallen." Paaltje Richard Groenendaal had een zelfde ervaring. Hij gokte ver keerd bij de start, raakte een paaltje en werd teruggeworpen naar de staart van de groep. „Het duurde vervolgens meer dan drie rondes eer ik voor het eerst een renner kon inhalen. Zo hard kunnen ze tegenwoordig al lemaal rijden, op dit soort par koersen. Zeker in het begin. Jt kunt wel harder, maar het Ut gewoon niet. Na half koers pas zag Groenen, daal kans flink op te schuiver en keerde hij in de laatsteronde nog terug in de (grote) gri. van achtervolgers. „Ik had van- daag twee opties. Bij een slecht? start achterop raken of met e® goede start meegaan in het wiel van Nys. He had hem kurmen vol- gen. Dat wist ik na zaterdag. Hem lossen lukt me niet meen maar volgen nog altijd." Nv; straalt topvorm uit. „Ik wil'R nu al staan. Niet pas op het WK." Nys heeft snelheid, maar Nv: weet ook dat je er met snelheid alleen niet komt. „Het draait om explosiviteit. Daarom mos je een duidelijke keuze make tussen veld of weg." Zijn aartsri- vaal Bart Wellens weet dat in middels ook. „Ik kan het hog tempo wel volgen, maar ik kaa de tempoversnellingen niet aan Wellicht heb ik tot nu toe ietsto veel op cle weg getraind en t? weinig in het véld", zei 4 oud-wereldkampioen, die 03 een teleurstellende achttiende plaats eindigde. Opvallend veel niet-Belgs reden vooraan mee. „Dit soon parkoersen kunnen ze aan', zegt Nys. „Als het straks gaal regenen en de wedstrijden wor den weer echte crossen, dan val len ze weer terug. Daar komt bij dat de Tsjechen maar met es koers in hun hoofd zitten; van volgende week zaterdag is Tabor. Daarna is snel over nat ze." Tactiek Voorlopig razen ze mee overc; snelle paden. „Er wordt hit- sneller gereden dan op de weg1', hijgde Ronald Mutsaars, di? sinds vorige winter de overstap maakte van weg naar veld, „Di; zijn de moeilijkste koersen vost mij", weet ook Nys. „Hierte het aan op tactiek, straks in li; echte .crossen niet meer. Dat wint gewoon de sterkste, Zoo- der nadenken." Dat is ook waar Richard Grot nendaal zich aan vasthoudt „Geduld, heb nog even geduld met me." GPD door Rudy Booqert MILL - De bodem sloeg gisteren even weg onder het bestaan van de ouders van Rinus van de Ven. In Mill, het vermaledijde Mill, waren ze hun zoon kwijt. Alle motorcrossers kwamen voorbij, maar hun Rinus niet. Hij zou toch niet wéér... Een paniekeri ge sprint bracht verlichting. Ri nus kreeg zijn motor niet meer aan de praat. „En ik hoopte ook dat-ie niet meer zou aanslaan, bekende vader Giel. Slapeloze nachten hadden zijn ouders gehad van de naderende terugkeer in Mill; de plaats waar hun zoon een jaar geleden bijna het leven Het. In de vrije training verloor Van de Ven des tijds de macht over zijn motor en daarbij boorde het stuur zich in zijn buik. Zijn milt was niet meer te redden en één nier was onherstelbaar beschadigd, Twaalf dagen bracht Van de Ven door op kamer 4.32 van het Radboudziekenhuis in Nijme gen. Sneller dan snel maakte hij dik drie maanden later alweer zijn rentree, tijdens de Indoorcross in Goes. Hij werd nog even te ruggeworpen door een sleutel beenbreuk, maar pakte in de zo mer de draad op die in Mill zo hardhandig was doorgeknipt. Maar dat betekende óók dat hij voor de laatste Open NK-wed- strijd moest terugkeren naar de Mark Boot klimt naar zesde plek MILL - Motorcrosser Mark Boot is gisteren in Mill een plaats ge klommen in de totaalstand van de Open Nederlandse kampioen schappen 85cc grote wielen. De Schouwse coureur, die vori ge week nationaal jeugdkam pioen bij de KNMV werd, eindig de nu als zesde. Dat dankte hij aan zijn vierde plaats in het dag klassement. In de eerste manche werd hij vierde, in de tweede manche vijfde. De Engelsman Max Anstie won beide manches. plaats des onheils. Naar Mill, de plaats waarop in huize. Van de Ven een jaar lang een taboe rust te. In de weken vóór Mill had het re gelmatig geknetterd, bekenden vader en zoon ruiterlijk. Rinus: „Honderdduizend keer heeft mijn vader gezegd: 'Kom op, la ten we gaan trainen in Mill'. Mijn ouders dachten dat het goed zou zijn om vóór deze wed strijd al eens op de baan te heb ben gereden. Maar dat wilde ik niet. Ik wilde laten zien dat ik er totaal niet mee zit wat er alle maal gebeurd is." Zenuwen Daarin stond hij thuis alleen. „Ik slaap al drie weken slecht", zei vader Giel. En ook moeder Janneke kende de nodige zenu wen voor de reis naar Mill. Zoon Rinus niet. Voor de Strandcross in Vlissingen, enkele weken gele den, kon hij door de zenuwen de slaap niet vatten. Maar Mill was gewoon another day at the offi ce. „Ik heb er ontspannen naar toegeleefd, Ook tijdens het rij den heb ik nergens last van ge had." Zodra de helm over Van de Vens hoofd zakt, bestaat er geen we reld buiten de baan meer. „Ik kan me altijd goed afsluiten van de buitenwereld. Als me bij wij ze van spreken voordat ik moet rijden, verteld wordt dat er ie mand is overleden, kan ik dat van me afzetten als ik op mijn motor zit. Dat heb ik altijd ge kund. Nu ook." Dat heeft hij niet van zijn vader geërfd. Die was gisteren in Mill op van de zenuwen. De eerste manche stond hij te draaien als een hongerige leeuw achter de tralies, hij blies zijn wangen elk minuut bol lucht en wreef over zijn gezicht om - gevoelsmatig de zenuwen er af te wassen. Met zijn hand vormde hij een soort zonneklep boven zijn ogen, die hij kon neerklappen zodra het hem te veel werd. Startnummer 4 Maar Rinus reed alsof hij aan een trainingsrondje bezig was. Hij reed zelfs een tijdje rond op Rinus van de Ven vond het niet moeilijk om rond te rijden op het circuit van Mill, waar hij een jaar geleden ernstig gewond raakte bij een crash. foto Peter van Huijkélom de vierde plaats en finishte uit eindelijk als zesde. Daarmee hield hij zijn doel (de vijfde plaats in het eindklassement van het ONK) in zicht. Een plaatsje hoger mocht hij echter niet eindigen van zijn vader. Als hij vierde werd, moest hij im mers volgend jaar met startnum mer 4 rondrijden. Met dat num mer kreeg hij een jaar geleden het ongeluk in Mill. Zover kwam het gisteren niet. In de tweede manche had Van de Ven een matige start. Hij kwam pas als elfde door. Maar halverwege die manche kwam hij helemaal niet meer door. Op dat moment zagen vader Giel en moeder Janneke al hun nacht merries uitkomen. „Ik had het, niet meer", zei Janneke. Achter een gele vlag probeerde Rinus echter zijn machine aan de praatte krijgen. Hij was niet ge vallen. Op zijn gemak reed Van de Ven vervolgens de wedstrijd uit. „Dat had ik vroeger nooit ge daan. Dan zou ik helemaal gek zijn geworden, gas hebben gege ven en iedereen die in de weg reed een beuk hebben gegeven om er langs te kunnen. Dan wil de ik mezelf bewijzen aan ande ren, maar, dat heb ik niet meer. Ik rijd nu voor de punten en voor een plaats. Dat was die vijf de plaats." Dat is volgens Van de Ven de grootste verandering na zijn crash in Mill. Hij rijdt nu gecal culeerd en gecontroleerd. Eén ding is echter hetzelfde geble ven: niks of niemand krijgt hem eronder. Geen mensen („Velen hadden me al afgeschreven") en al helemaal geen Brabants onge luksplaatsje als Mill. Vader Giel vierde dat door na zeven maan den nicotine-onthouding het vreugdevuur in een Marlboro-si- garet te steken. „En straks ga ik acht frikandellen en vier kroket ten eten." Gevolgd door einde lijk weer een lange nachtrust. Mill was gewroken. lijk meters maken, om vervolgens de bal af 'te spelen naar één van mijn snellere team genotes. Die kunnen dan de gaatjes in de defensie opzoeken." De oud-judoka is gewend streng te zijn voor zichzelf. Als topsportster wilde ze tot het uiterste gaan. Maar in haar nieuwe sport voldoet ze nog niet altijd aan haar eigen verwachtingspatroon. „Nee, dat lukt niet. Ik ben niet altijd tevreden over me zelf. Maar met het teamresultaat ben ik wel altijd blij." Het judoën mist ze overigens totaal niet. „Ik ga nu helemaal op in het rugby. Ik vind het spelletje leuk en geniet van het so ciale aspect. En de gedrevenheid tijdens de trainingen en wedstrijden is net zo groot als bij het judoën." Met het judoën acteerde Van der Spil op het hoogste niveau van Nederland. Met Oranje deed ze bijvoorbeeld mee aan twee Europese kampioenschappen. In de rugby- sport probeert ze nu ook op het hoogste Hollandse platform te komen. „We zijn pas vier wedstrijden onderweg in de com petitie, maar staan wel bovenaan. We ho pen als eerste te eindigen in de B-klasse en promoveren dan naar het hoogste niveau, de A-klasse." RUGNUMMER Heerenveen-spits Afonso Alves is de vijfde Braziliaan die in één eredivisiewedstrijd drie keer heep gescoord. Hij deed dat giste ren tegen Groningen. Emerson (MVV, één keer), Romario (PSV, tien keer), Ronaldo (PSV, tioeè keer) en Marcelo (PSV, één keer) gingen hem voor. Jeugdbende Enkele teamleden van het Formule I-team van Toyota zijn vrijdagnacht ontsnapt aan de dood. Bij het verlaten van het Braziliaanse circuit, waar gisteren de Grote Prijs wordt verreden, werd een auto met daarin vier teamleden, beschoten. De wagen wachtte bij een stoplicht waar na een jeugdbende probeerde een zijraam in te slaan. Volgens één van de inzittenden is het viertal ontkomen omdat er nog een wagen achter hen stond te wachten. „We zijn een paar keer beschoten, maar uitein delijk zijn we erin geslaagd weg te rijden. We zijn wel erg geschrokken", aldus de Braziliaanse Fernanda de Mello Vil- las-Boas. door Roeland van Vliet Jessica van der Spil stond gisteren, na een jaar van relatieve stilte, weer even volop in de belangstelling. Er was - spe ciaal voor haar - meer publiek gekomen naar de vrouwenrugbywedstrijd tussen Oe- moemenoe en haar club Groningen. „Ik ging voor het judo altijd vanuit Zeeland naar Groningen. Nu ben ik voor de rugby vanuit Groningen naar Zeeland gekomen. Da's natuurlijk wel bijzonder." Jessica van der Spil (27) stopte een jaar ge leden met judoën, nadat ze voor de tweede keer binnen korte tijd een zware blessure had opgelopen. De uit Goes afkomstige fy siotherapeute, die in 2001 en 2003 natio naal kampioen werd in de klasse boven 78 kilogram, kon het niet opbrengen om weer lang te gaan revalideren én wilde niet met de twijfel Mijven zitten of haar lichaam het de volgende keer op de judomat wel zou houden. Aanvankelijk gaf ze zichzelf een time-out van zes maanden om de zin in haar sport terug te krijgen, maar van uitstel kwam uiteindelijk afstel. Dat ze ondertussen haar liefde verklaarde aan de rugbysport, waarin het er toch ook niet zacht aan toegaat, was wellicht opmer kelijk. Maar Van der Spil ziet in die spoi't de gevaren eerder aankomen en kan zich daardoor beter wapenen tegen bijvoor beeld tackles en bodychecks. „Ik voel tij dens de wedstrijden geen belemmeringen. Met mijn knie of enkel, waar ik die blessu res aan had, ben ik totaal niet bezig. In het rugby heb ik geen angst om wat te krijgen, terwijl je toch flink wat smakken maakt én uitdeelt." Klinkende uitslagen Van der Spil speelt bij de Rugbyclub Gro ningen. Ze. werd een van de Lady Bears, zoals de rugbysters uit de studentenstad zich noemen. In de competitie doet haar team het tot nu toe voortreffelijk. In de eer ste drie speelrondes werden klinkende uit slagen neergezet: 84-0, 31-17 en 132-0, En dus stond het elftal bovenaan in de B-klas- se. Gisteren werd de nummer laatst, Oe- moemenoe, aan de zegekar gebonden. Het werd 69-10 op sportpark De Voorborch. „Aan het begin van de wedstrijd werden we even verrast door hun felle tegenstand, maar daarna begon het bij ons te lopen", zei Van der Spil. „Uiteindelijk wonnen we nog vrij gemakkelijk." Van der Spil, die wat meer gewicht in de schaal legt dan haar medespeelsters, heeft als taak bij de Lady Bears om zo vroeg mo gelijk de aanval van de tegenstander te sto ren. „Ik moet ballen afpakken", legde ze in Jip-en-Janneke-taal uit. „En in aanval lend opzicht moet ik gewoon zoveel moge- ROOSENDAAL - Cees van Liere (rechts) is vrijdagavond officieel benoemd tot Zeeuwse ambassadeur van RBC Roosendaal. De burgemeester van Noord-Beveland gaat nu voor de Brabantse eerstedivisionist op zoek naar sponsors voor de profclub en de contacten met Zeeuwse voetbalclubs aanhalen. Robert Maaskant (links), de trainer van de club, ver welkomde Cees van Liere en Maria le Roy, gedeputeerde in Zeeland, in het stadion. De gasten zagen hoe RBC de periodetitel pakte door een 2-0-overwinning op Cambuur Leeuwarden. foto Suzan Verboom Topalov schrik nog niet te boven Veselin Topalov heeft zich nog niet her steld van het verlies van de wereldtitel schaken. Gisteren verloor hij in Hooge- veen van Shakhriyar Mamedyarov. Koud anderhalve week nadat Topalov in Elista, Kalmukkië, de wereldtitel na een zenuwslopende barrage moest laten aan de Rus Vladimir Kramnik, zit hij al weer achter het bord in Hoogeveen. In de traditionele dubbelrondige vierkamp is Topalov huizenhoog favoriet, maar giste ren in de eerste ronde ging de Bulgaar ge lijk onderuit. Jeugdwereldkampioen Ma medyarov uit Azerbeidjan was de reuzen- doder. Mamedyarov deinsde er niet voor te rug met wit in te gaan op de tijdens de WK-tweekamp tot in den treure beproefde Slavische opening. Terecht, zo bleek. Mamedyarov posteerde een machtig paard in de Bulgaarse verdedi ging en kreeg een formidabele aanval. Kort na cle tijdcontrole kon Topalov alleen nog ontsnappen door dameruil af te dwin gen en materiaal te geven. Daarna gaf de Bulgaar - die overigens bekend staat om zijn matige starts in toernooien - snel op. Jessica van der Spil (rechts) verklaarde haar liefde aan de rugbysport, nadat ze stopte met judoën. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24