EEUWSE COURAN Paniek over dijken onterecht Pittige reacties op eilandidee Walcheren Waterballet Geen prostituees mee op militaire missies leeuwse gedeputeerde vindt conclusie adviescommissie Water te ver gaan Vluchtelingen Srebrenica slachtoffer van willekeur Schouwburgdirecteur Gerard Peiis overleden Chauffeurs BBA opnieuw in staking Treurnis bij fans van Schumacher ft® zw Af en toe zon en vooral later vanmiddag ofvanavond buien. Maximaal 18 graden. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. ■■■I 248e jaargang no. 250 maandag 23 oktober 2006 nummer 1,30 ■■■■■BHnnniHi De eerste de beste Voor (schuifdeur-) kasten op maat ga je naar: Hubo De Bezige Hand Buteuxstraai lï, Oost-Souburg Tel 0118 461241 woensdag gesloten rinnr Edith Ramakers MIDDELBURG - De Zeeuwse gedeputeerde T. Foppelaars weerspreekt de conclusie van de adviescom missie Water, die onder voorzitterschap staat van prins Willem-Alexander, dat Nederland onvoldoende aandacht heeft voor de vei ligheid van de dijken. is de adviescommissie zou- denNederlanders het onterech te beeld krijgen voorgeschoteld dat het land veiliger is dan ooit. Ook met die opvatting is Poppe- laars het oneens. Poppelaars wordt in zijn me ning gesteund door dagelijkse bestuurder S. van 't Westeinde i van het Waterschap Zeeuwse Ei- Zij heeft de veiligheid e waterkeringen in haar (portefeuille. Van 't Westeinde noemt de reactie van de advies commissie overtrokken. „Als je nu achterover zou leunen en niets zou doen, dan heb je een probleem. Maar we zijn met ver schillende projecten bezig om de waterkeringen te versterken. We hebben goed in beeld wat er loos is met de dijken." Van 't Westeinde zegt dat er wel meer geld uitgetrokken mag worden voor de aanpak van de waterkeringen. „Maar ik ga er van uit dat veiligheid de hoog ste prioriteit heeft van de rege ring." Bij van 't Westeinde en Poppe laars, die bij afwezigheid van de commissaris van de koningin het woord voert over de veilig heid van Zeeland, valt de opmer king van de adviescommissie dat het huidige veiligheidsbe leid gebaseerd zou zijn op de si tuatie van na de watersnood ramp van 1953 verkeerd. „De dijken moeten een superstorm, die een keer in de 4000 jaar voor komt, kunnen doorstaan. Plet komt mij allemaal een beetje vreemd over", merkt Poppe laars op. Poppelaars en van 't Westeinde stellen vertrouwen in het pro ject Blokken op de klei, waarbij de glooiingen van de Wester- schelde en Oosterschelde gecon- trtroleerd worden en daar waar nodig worden verstevigd. In het project Zwakke Schakels wor den de zwakke plekken in de kustvlakken onderhanden geno- van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De asielzoekers uit Srebrenica die na februari 2000 naar Nederland kwamen, zijn bet slachtoffer geworden van willekeur en grove onzorgvuldig heid. Een correcte behandeling van asielaanvragen door de IND was uitzondering, geen regel. 'Dat constateert de Nijmeegse journalist en jurist F. van Wor- kum na onderzoek van ongeveer 160 gevallen. CDA, WD en LPF hielden indertijd een ruimhartig beleid tegenover de vluchtelin gen uit de Oost-Bósnische stad. Ongeveer honderd van deze 'late' vluchtelingen hebben nog altijd geen status, 65 kregen wel een verblijfsvergunning na tus senkomst van een rechter, aldus Van Workum. ANP MIDDELBURG - In zijn woon plaats Middelburg is zaterdag schouwburgdirecteur Gerard Peijs overleden. Hij is 58 jaar ge worden. in Etten-Leur geboren Peijs s ruim twaalf jaar betrokken bij de Zeeuwse podiumkunsten, ie laatste jaren als hoofd van de ing Theater Exploitatie id (STEZ), waar zowel de schouwburg in Middel- ■j",| burg als Theater De Mythe in 18. V Goes onder vallen. trad op 1 januari 1994 als teur van de Stadsschouw- öi' |urg in Middelburg. In 2003 |5- werd hij tevens directeur van Mythe. Peijs heeft al eerder ;ampen gehad met een ernsti ge ziekte. Daarover zei hij in een interview met deze krant dat het 'zijn redding' was: „Ge dwongen door mijn ziekte kreeg ik een jaar de tijd om te proeven aan de plaatselijke cultuur, kon ik de mogelijkheden en onmoge lijkheden inschatten." Peijs was intensief betrokken bij de mislukte plannen voor het nieuwe theater in Middelburg. Ruim een jaar geleden klopte hij hoogstpersoonlijk bij bekende en minder bekende mensen uit de theaterwereld aan om steun. Donderdag wordt in de Stads schouwburg in Middelburg om 13.30 uur een herdenkingsbij eenkomst gehouden. De crema tie vindt in besloten kring plaats. MIDDELBURG - Afgelopen weekeinde kon er op Miniatuur Walcheren in Middelburg nog om de nationale titel piasstampen gestreden wor den, maar volgend jaar wordt het groter aange pakt. Dan zijn er wereldtitels te winnen. „Het slaat heel erg aan en het record piasstampen is met bijna drie meter verbroken", zegt Karin Zieverink, één van de organisatoren. „We dur ven nu een WK aan." Het verst kwam Liselotte van elf jaar. Zij rende, sprong en stampte zo hard dat een spetter 5,72 meter verder neer kwam. Gelukkig waren er laarzen in alle maten beschikbaar en bleven de voeten van de vele jonge deelnemers in elk geval droog. Van het waterballet konden ook de toeschouwers meege nieten. foto Lex de Meester men. De kans op overstromin gen stijgt, vooral doordat het kli maat verandert en de waterspie gel zal gaan stijgen. „Deze we tenschap wordt natuurlijk mee genomen in de beoordeling of onze waterkeringen voldoen aan de veiligheidsnorm", zegt Tijdens prinsjesdag heeft het Ka binet besloten 420 miljoen be schikbaar te stellen voor de aan pak van de waterkeringen die niet voldoen aan cle norm. Plet gaat om andere locaties dan de Zwakke Schakels of de bekledin gen van de dijken van de rivie ren, waarvoor eerder al geld is gereserveerd. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het idee van gedeputeerde Wouter van Zand- brink (PvdA, natuur, water en landinrichting) om het eilandge voel van Walcheren te benadruk ken, is bij heel wat Zeeuwen in bet verkeerde keelgat gescho len. Door Walcheren te isoleren, treed je terug in de tijd. Het is bovendien een kostenverslin- dend, onzinnig idee. Dat is de te neur van de reacties op het inter netforum van de PZC. DEN BOSCH - Buschauffeurs van Veolia/BBA in Brabant leg gen vandaag opnieuw het werk Alleen tijdens de spits rijden er bussen, Dat hebben FNV Bond genoten en CNV Bedrijvenbond gisteravond bekendgemaakt. De bonden hebben opgeroepen 'ot acties die de hele dag duren. De chauffeurs weten nog altijd riet wie hun werkgever is na 10 december en of ze hun banen de bomende acht jaar behouden. Dok vrijdag staakten de chauf feurs. Toen reden er de gehele ®g, ook tijdens de spits, geen |Ussen. ANP Van Zandbrink zei vorige week dat het het aardigst zou zijn als Walcheren weer binnengereden zou kunnen worden over een brug. Met de brug beeldde hij het eilandgevoel uit. Toeristen en recreanten houden ervan om een bijzondere plek op te zoe ken. Buit dat uit, is de gedachte. Gisteren zei hij in een reactie: „Het gaat om de beleving van Walcheren als eiland. Dat wil ik graag nog eens zeggen. Land schapsarchitecten kunnen de kwaliteit van Walcheren bena drukken. Daar hoeft heus geen echte brug aan te pas te ko men." Op het forum zijn de reacties niet mals. Inzenders reageren kortaf met 'stom, stom, stom', of ze zijn cynisch. 'Doe ook de com puters weg en mail ook niet meer, maar zoek elkaar gewoon weer op met paard en wagen over het tracé van de A58 dat is omgevormd tot karrenspoor. Ik kan niet wachten'. De provincie, vinden anderen, zou beter geld kunnen steken in de verkeersvei ligheid van Zeeland of in de fi nanciering van een tunnel bij Sluiskil. Een respondent vindt dat er weer normale prijzen gevraagd moeten worden, zonder de toe rist als melkkoe te gebruiken. 'Dan komen de toeristen wel te rug'. Bijval is er, in mindere mate, ook: 'Prima plan, Walcheren moet een eigen smoel krijgen. Dat wat verdwenen is moet te rugkomen in het voordeel van natuur, leefgenot en de econo mie. De landbouw kan er zijn voordeel mee doen door te inves teren in kwaliteit, concurreren in kwantiteit heeft geen zin meer'. Toon Een ander heeft een advies: 'Ik ben verbaasd over de toon van de reacties. Het ging om het ei landgevoel, niet om er weer een eiland van te maken. Van Zand brink had het beeld van de brug beter niet kunnen gebruiken'. Van Zandbrink voegde er giste ren aan toe dat. in de globalise- rende wereld de mens meer en vaker op zoek is naar de mense lijke maat. „Als toeristen een weekendje naar Walcheren gaan, dan willen ze zich snel thuisvoelen. Dat bereik je door overzicht te geven. We moeten erover nadenken hoe we de ruimte moeten gebruiken en in delen om dat gevoel snel te berei ken." Een belangrijke vooruitgang van Zeeland is de ontsluiting van de eilanden geweest, vindt Van Zandbrink. „Het is abso luut niet aan de orde om Walche ren ontoegankelijker te maken of slechter bereikbaar. Het gaat om de beleving van het eilandge voel. En dat kan op verschillen de manieren bereikt worden." Joden voelen zich niet veilig in Duitsland BERLIJN - Joden in Duitsland voelen zich niet meer veilig. De rechts-extreme partij NPD heeft een groeiende aanhang en synagogen hebben steeds meer beveiliging nodig. Duitsland kan deze ontwikkelin gen niet langer afdoen als een randverschijnsel. Dat zegt de Is raëlische ambassadeur in Duits land, Shimon Stein, in een inter view met de Neue Osnabrucker Zeitung'. Volgens Stein is het niet zo dat de democratie wordt bedreigd, maar het feit dat de NPD inmiddels in twee deelsta ten is vertegenwoordigd, is vol gens hem wel alarmerend. GPD Man overlijdt na keukenbrand in Breskens door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Een 49-jarige man is zaterdagavond om het le ven gekomen na een keuken brand aan de Kieweg in Bres kens. Na het uitbreken van de brand kon de man zichzelf en zijn dochter in veiligheid bren gen, maar eenmaal buiten werd bij onwel en zakte in elkaar. Re animatie mocht niet meer baten. Brandweercommandant N. Mos- kie stelt dat de man aan een acuut hartinfarct is overleden. „We hebben de man en zijn dochter in een brandweerauto laten plaatsnemen om even bij te komen. De man wilde toen even naar buiten en zakte daar in elkaar. Een aantal brandweer lieden heeft de man gereani meerd tot de ambulance ter plaatse was, maar alle inspan ningen ten spijt is hij overle den." De Breskense brandweer kreeg even na acht uur zaterdagavond de melding van een kleine bin nenbrand aan de Kieweg. Het bleek om een kleine keuken brand te gaan. In eerste instantie werd nog ge dacht dat het slachtoffer wel licht om het leven is gekomen door het inademen van giftige rook, omdat er sprake was van een grote rookontwikkeling in de keuken. mHOBBnOMS Auteur Paul Biegel overleden Kinderboekenschrijver Paul Biegel is zaterdag overleden. Dat heeft uitgeverij Plolland gisteren laten weten. Biegel is 81 jaar geworden. Hij heeft ongeveer vijftig boeken op zijn naam staan, voor het merendeel kinderboeken. Bie gel was een van de succesvolste schrijvers van kinderboeken in Nederland. Het werk van Bie gel werd een groot aantal malen bekroond. Remkes wil af van kleine gemeenten Gemeenten met minder dan 20.000 inwoners moeten volgens minister Remkes van Binnen landse Zaken fuseren. In sommi ge regio's zal dat ook moeten ge beuren bij gemeenten met tus sen de 20.000 en 50.000 burgers. De Tweede Kamer is verdeeld over het plan. Ajax en PSV slaan hun slag Ajax en PSV zijn de grote winnaars van het voetbal week einde vol met topduels geworden. Ajax vernederde Feye- noord in de Rottei'damse Kuip (0-4) en bleef daardoor koploper in de eredivisie. De kampioen uit Eindhoven is nu nummer twee, na de winst (3-1) bij AZ in Alkmaar. Plet verschil tussen Ajax en PSV be- i draagt twee punten. KERPEN - De fans moesten giste ren berusten in het lot. Michael Schumacher kon door mechani sche defecten de achtste wereldti tel in de Formule 1 vergeten. De 37-jarige Duitser moest het kam pioenschap laten aan Fernando Alonso. Voor Schumacher was het gisteren tevens zijn afscheid van de Formule 1. „Ik zal de vele mooie en slechte momenten in de Formule 1 zeker missen", zei de recordkam pioen. „Datzelfde geldt voor mijn fans die me altijd gesteund hebben. Mijn mooiste moment van mijn car rière? Dat was de dag dat ik voor het eerst in een Ferrari het wereld kampioenschap won, in 2000." foto Felix Heyder/EPA pagina 17 Alonso prolongeert titel Hoek is koppositie hoofdklasse kwijt Hoek is de koppositie in de hoofdklasse B van het za terdagvoetbal kwijt. De Zeeuws-Vlaamse ploeg ver loor zaterdag op eigen veld met 0-3 van IJsselmeervo- gels, dat cle eerste plaats daarmee overnam. De eind stand kwam na rust binnen negen minu ten op het sco- rebord. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten 8c Meningen: 4; Buiten land: 5; Gezond: 6, Radio 8c Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 2122, 23 en 24 door Laurens Kok DEN LIAAG - Het idee van An- nemarie Jorritsma (WD) om prostituees mee te sturen op mi litaire missies is onzalig. Dat stellen de militaire vakbonden ACOM, AFMP en VBM/NOV Jorritsma, scheidend voorzitter van de werkgroep Vrouwen, Vei ligheid en Conflict, vindt dat er serieus gekeken moet worden naar uitlaatkleppen voor militai ren, zodat seksuele spanning tus sen mannen en wouwen niet tot excessen leidt. AFMP en VBM/NOV pleiten ervoor de mi litairen eerder naar huis te laten gaan en tussentijds verlof te ge ven. De christelijke Acom ziet daarentegen meer heil in beheer sing van seksuele verlangens. De militaire vakbonden zien niets in het idee. „Het is een libe rale gedachte, maar onhaalbaar en onwenselijk", verklaart AFMP-voorzitter Van den Burg. „Partners van militairen zullen hier niet voor zijn. Door prosti tuees mee te sturen haal je je meer problemen op de hals dan je oplost." VBM/NOV-woord- voerder Lansink vraagt zich af of de Nederlandse belastingbeta ler hiervoor geld op tafel wil leg gen. „Wij zouden het verstandi ger vinden als Defensie nadenkt over de verkorting van de uit- zendtermijn", zo meent Lan sink. Acom-voorzitter Kleian is het niet helemaal eens met de an dere bonden. „Een kortere uit zending leidt er alleen maar toe dat militairen vaker op missie moeten. Ik denk dat je er vooral voor moet zorgen dat militairen tijdens hun missie genoeg te doen hebben, zoals de soldaten in Uruzgan. Die werken zo hard dat ze 's avonds te uitgepierd zijn om nog een bezoek te bren gen aan gesubsidieerde publie ke vrouwen." GPD O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voor auiomaiische incasso van dfl bedrag van mijn mj v rekeningnummer. Ik heb de laatsie due maanden geen proetabonnemenl gehad. Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 21.501* L -- CD pi Hl pi mer gratis PZC-paraptu (€151.501*. automatische incasso 235,001'. <m niet persoon gegeven i Kijk op www.pic.nl/abonneiert. bel gratis i 0800 - 0231231 ot stuur deie bon naar i P2C. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, WO W8 Goes het alfabet van Zeeland U"U JHilP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1