>zc >e Kuip als speeltuin voor Ajax Knappe demonstratie flexibel PSV Petrovic staakt zijn 'mission impossible' Van Lieren derde in wereldbeker wedstrij d feyenoord gaat tegen aartsrivaal genadeloos hard onderuit: 0-4 fa,Dtte: 0113-315640 www.pzc.nl Üistbijs 31,4460 AA Goes Wrertentie-exploitatïe: Lord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; «iws-Vlaanderen: 0113-315570; jlionaal: 020-4562500. bandag 23 oktober 2006 Real Madrid wijst Barcelona terug L inrDick Sintenie OTTERDAM - De Botterdam- je Kuip was gisteren een speel tuin voor Ajax. De Amsterdam- t voetballers leefden zich naar ïteulust uit. Feyenoord stond iliij en keek ernaar. Het werd ■0 voor Ajax, maar het had ook maar 8-0 of 9-0 kunnen zijn. was ontluisterend te zien ie groot het krachts- en kwali- ilsverschil was tussen de aarts- valen. De gedachten gingen terug naar 18 september toen Ajax in het Olym- isch Stadion voetballes gaf aan Feyenoord van Johan iniijff: 8-2. Het verschil was jat de Amsterdammers destijds ^leeuwendeel van hun kansen el verzilverden. Aan het eind au het seizoen '83/'84 stonden Feyenoorders echter met de ampioensschaal in hun han- En dat zal aan het eind van competitie zeker niet het val zijn. per, de Rotterdamse on- jcht is dermate groot dat het een hele Mus wordt voor jinèr Erwin Koeman om met ie spelersgroep in het linker- [ije te eindigen. „Als we zo ictballen als vandaag wordt zelfs nog moeilijk om nacom- Ïftïe te ontlopen", zei de trai- Het cynisme droop er vanaf Koeman en dat was nog best ebegrijpen ook. eyenoorcl kon Ajax precies tien linuten bijbenen. In de derde linuut verrichtte Ajax-keeper taarten Stekelenburg zijn eni- redding van betekenis op een chol: van Jonathan de Guzman, iaama was het eenrichtingsver- naar het doel van Henk immer. Feyenoord kreeg totaal ipeler van Hoek ivordt verwond door bierglas loor Frits Bakker geen grip op de speelwijze van Ajax, dat zonder linksbuiten speelde (Ryan Babel is gebles seerd) en met Kenneth Perez als extra, aanvallende, middenvel der opereerde. Het statische Feyenoord raakte compleet in de war van de posi tiewisselingen in Ajax' middel ste linie en kwam door het ge groepeerde storen van de Am sterdammers zelf amper de mid denlijn over. Na ruim een half uur spelen stond het 2-0 voor Ajax, door twee treffers van Klaas-Jan Huntelaar. Beide ke ren 'was Perez de aangever: cle eerste uit een corner, de tweede uit een steekpass. Feyenoord was zó confuus dat de Amster dammers in de laatste vier minu- ten voor rust nog drie opgelegde kansen kregen. Huntelaar en Ga- bri stuitten op Timmer, Wesley Sneijder schoot in vrijstaande positie over het doel. Koeman wisselde in de rust spits Ali Boussaboun voor Pierre van Hooijclonk, waarschijnlijk in een poging de bal voorin eens wat langer të kunnen vasthou den, maar zeven seconden nadat de Rotterdammers hadden afge trapt dook rechterspits Tom de Mul alweer voor Timmer op. Het schot van de jonge Belg ging naast. Feyenoord-Ajax was en bleef een ongelijke strijd. In de aanloop naar de Massieker kapittelde Van Hooijdonk (36) de jongere generatie voetballers in de selectie. Hij kreeg gisteren na de wedstrijd bijval van de 35-jarige Timmer - hij voor kwam in zijn eentje een comple te afgang van zijn club - en Theo Lucius (29). De drie zullen het gelijk best aan hun zijde hebben, maar het zegt ook iets over de kwaliteiten van Feyenoord dat Lucius - vo rig seizoen de nummer twaalf van PSV - nu in Rotterdam aan voerder, spelverdeler en gaten- dichter ineen is. De Rotterdammers streden giste ren voor een hopeloze zaak. Na de 3-0 (penalty) en 4-0 van Pe- .rez reageerde Van Hooijdonk 'zich af op de benen van LTrby Emanuelson. Hij kreeg direct rood van arbiter Temmink. Even later kon ook Sebastian Pardo inrukken (twee keer geel) nadat hij Gabri een schop had verkocht. Danny Buijs (elleboog tegen Sneijder) ontsnapte aan een vroege douche. Offday Na het duel vierden de Ajacie- den een feestje met hun eigen supporters in een verder leegge stroomde Kuip. Binnen, in de perskamer, zat Ajax-trainer Henk ten Cate vooral trots te zijn op zijn selectie, die 'van daag een grote stap voorwaarts heeft gemaakt qua professionali teit'. De gemiste kansen nam hij voor lief. „Als je uit bij Feye noord met 4-0 wint heb je het ge woon erg goed gedaan." Op de stoel naast hem zocht Koe man naar de juiste woorden. Dat viel niet mee. „We mogen blij zijn met 4-0, dat zegt ge noeg. Het was een totale off day. Al onze zwaktes kwamen bloot te liggen. We moeten de scherven bij elkaar rapen. Don derdag spelen we alweer tegen FC Twente." Voor de goede or de: Twente staat op dit moment vierde op de ranglijst, met zes punten voorsprong op de num mer negen, Feyenoord. GPD pagina 16 Feyenoorders likken wonden na blamage I0EK - Taoufik Ameziane, spe- irvan hoofdklasser Hoek, is za- lerdagna de wedstrijd tegen IJs- nlmccrvogels in de kantine ge- iroiid geraakt aan zijn hoofd, lij een ruzie tussen twee man en werd een bierglas gegooid, fel de voetballer tegen zijn voor- loofd kreeg. Het incident deed rich drie kwartier na de wed- llrijd voor. lel een diepe snee aan het oofd werd Ameziane afge loerd. „De wond is met acht echtingen dichtgemaakt", ver- ■Ide hij later. „En door de Map egen mijn hoofd heb ik ook een )hte hersenschudding opgelo- en, Voorlopig hoef ik niet aan oetballen te denken." lel bestuur van Hoek stelt een iderzoek in. Voorzitter John mael: „We weten inmiddels fel er ruzie is ontstaan tussen we mannen om een vrouw. De ïeman heeft een glas gepakt i heeft ermee naar de andere Egooid. Maar Ameziane kreeg ot tegen zijn hoofd." Ie voetballer was in de kantine 0 gesprek met twee spelers van etegenpartij. „Eén van die jon- !ns kon opzij springen, maar s kreeg het gias recht op mijn )fd." Ameziane heeft diezelf- avond nog aangifte gedaan. De politie wilde er geen proces robaal van opmaken. Ze zeiden at het geen opzet was om mij baken] Dat is een mooie smoes fig. Ik mag toch ook niet ie- jand in elkaar slaan en zeggen al het voor een ander bedoeld Voorzitter John Smael werk maken van de zaak. is niet een politieman die st of wij aangifte mogen aw, maar de officier van justi- Wij gaan verdere stappen on tnemen. Bogtstra ontdaan door vertrek TILBURG - Tjerk Bogtstra is ontdaan door zijn gedwon gen afscheid als captain van het Davis Cupteam. De Ne derlandse tennisbond KNLTB maakte gisteren bekend dat zijn aflopende cpntract als captain van het Davis Cup team niet wordt verlengd. Bogtstra: „Dit is zuur en totaal onverwacht. Op deze manier wil ik dan ook geen afscheid nemen", aldus Bogtstra, die vandaag in een persconferen tie tekst en uitleg geeft. In een korte "verklaring maakte de bond gisteren via tech nisch directeur Hans Felius en bestuurslid toptennis Ri chard Krajicek bekend dat het contract met Bogtstra, die sinds februari 2001 captain is van het team, geen vervolg zal krijgen. De overeenkomst liep op 30 september af. Fe lius en Krajicek: „De degradatie uit de werelclgroep en de op handen zijnde inpassing van een nieuwe generatie mar keren het einde van een tijdperk", aldus de tennisbond. „Het geniet de voorkeur een nieuwe koers uit te zetten on der leiding van een nieuwe captain. Eerste nederlaag voor AC Milan DEN HAAG - AC Milan leed gisteravond de eerste neder laag van het seizoen. Thuis werd van het verrassend ster ke Palermo verloren: 0-2. De eilandbewoners kwamen door die uitslag mede aan kop. De doelpunten vielen pas na rust. In de 49e minuut maakte Marco Bresciano de 0-1 en met nog een kwartier te gaan werd het 0-2 door Amaur. pagina 16 buitenlands voetbal Eindzege Zesdaagse Stam en Schep AMSTERDAM - Baanwielrennèrs Peter Schep en Danny Stam hebben na een spannend slot de Zesdaagse van Am sterdam gewonnen. Plet Nederlandse duo ging er zater dag vlak voor het einde van de afsluitende koppelkoers met de Spanjaarden Joan Lianeras en Isaac Galvez van door en pakte een ronde op de Zwitsers Bruno Risi en Franco Marvulli, die de hele avond eerste stonden, pagina 17 Schep juicht. Stam lacht. Slippens huilt Van de Ven keert terug in Mill MILL - Een jaar geleden liep motorcrosser Rinus van cle Ven in het Brabantse Mill cle zwaarste blessure uit zijn carrière op. De Vlissingse coureur verloor na een valpartij zijn milt en een nier. Gisteren keerde hij terug op de plaats des onheils. De crosser zelf had daar geen speciale gevoelens bij, zijn ouders des te meer. pagina 24 Van de Ven heelt wond van Mill Hij moest het later op de avond nog officieel aan het bestuur me dedelen. Maar Zeljko Petrovic verklaarde gisteravond dat hij zijn 'mission impossible' bij het Portugese Boavista na twee maanden wilde staken. „Om de voorzitter te beschermen. Die heeft mij als trainer aangesteld en ligt nu hevig onder vuur", verklaarde hij. Feyenoorder Jonathan De Guzman haalt Klaas-Jan Huntelaar onderuit. De spits van Ajax was amper te stoppen en scoorde twee keer. foto Hans van Weel/GPD door Wilber Hack Landskampioen zet AZ al voor rust op beslissende achterstand 'Höufik Ameziane door Frans van den Nieuwenhof ALKMAAR - Op ongenaakbare wijze heeft PSV de verhoudin gen in het Nederlandse topvoet bal scherpgesteld. De eenvoud en de klasse waarmee de rege rend landskampioen gisteren de ambities van AZ een knauw gaf (1-3), wijst erop dat de titelrace dit seizoen tussen slechts twee teams zal gaan. PSV heeft nog wat terrein goed te maken op Ajax, maar kan ver trouwen op de zekerheid dat de ploeg andermaal van Europees niveau is. Ajax moet dat nog be wijzen. Het elftal van Koeman speelde in Alkmaar zijn beste voetbal van dit seizoen. Met, af stand, zelfs. Goed georgani seerd, gedisciplineerd en flexi bel. Snel, attractief, krachtig en dodelijk in de tegenaanval. Het grote verschil tussen AZ en PSV? „Wij zijn top op het juiste moment", sprak Koeman na af loop. „Laat iedereen maar roe pen dat zij het mooiste voetbal spelen, wij hebben vandaag aan getoond dat ons rendement het hoogst is en dat we kunnen toe slaan als cle wedstrijd daar om vraagt. Daarbij hebben we bij vlagen fantastisch- voetbal ge speeld. Er groeit iets binnen de ploeg. Beetje bij beetje wordt het een echt team." Koeman hanteerde voor het eerst een uitgesproken 4-4-2- systeem, waarbij Kromkamp vooral cle opkomende linksback van AZ (De Cler) moest opvan gen. De drie andere verdedigers waren steeds de baas over de twee spitsen van AZ. Op het middenveld waren belangrijke rollen weggelegd voor Mendéz en Afellay. Beiden konden, meer dan ooit, gebruikmaken van de ruimte die ze kregen en daar door hun loopvermogen (Men déz) en creativiteit (Afellay) to nen. PSV brak het duel open met het wapen, dat op trainingen zoveel aandacht krijgt. Een hoekschop van Farfan bracht een zesmans luchtbrigade in stelling, bestaan de uit Alex, Cocu, Simons, Koné, Kromkamp en Da Costa. Laatstgenoemde scoorde in tweede- instantie de openings treffer: ;0-l. „Daarbij had hij ongelofelijk veel geluk dat de bal voor zijn voet viel", vond AZ- coach Louis van Gaal. „Wij konden Da Costa als extra mannetje meesturen, omdat zij geen enke le speler voorin hielden", glim lachte Koeman. AZ had niet de kracht om PSV in verlegenheid te brengen. Vrij wel elke aanvalspoging strand de rond het strafschopgebied, waar PSV een ijzersterk cordon Jan Kromkamp heeft pijn na een botsing met AZ]-speler David Mendes da Silva (rechts). foto Joop Boek/GPD van verdedigers had staan.Op merkelijk was de uitmuntende rol van debutant Da Costa, die centraal in de defensie meedraai de alsof hij al maanden eerste keus is. Alex was onverslaan baar en Salcido, weer op links geposteerd, onkreukbaar. Speldiscipline Volgens Van Gaal gaf het weg vallen van de speldiscipline bij AZ de doorslag. Een goede tack le van Afellay, de man die vrij wel nooit tackelt, bracht PSV de kans een beslissende marge op te bouwen. De jonge Marokkaan leidde op slag van rust een ra zendsnelle counter in, die via Farfan eindigde bij de geduldig en gretig wachtende Mendéz: 0-2. Nog dezelfde minuut voerde Koné de mooiste actie van de middag' op. Rollend en dollend voerde hij de bal voorbij Steins- son om van buiten het straf schopgebied met een zeldzaam mooie wreeftrap de bal naar de kruising te sturen, 0-3. Na rust beperkte PSV zich ech ter voornamelijk tot het consoli deren van de voorsprong. Bij AZ bleven kansjes van Dembélé en Arveladze zonder gevolgen. Het doelpunt dat; De Zeeuw nog maakte, zette cle machtsverhou dingen binnen het Nederlandse topvoetbal ook niet meer op zijn kop. Culina had zelfs nog 1-4 moeten maken. „Voor ons was de tweede helft een trainingspartijtje", zei Van Gaal. „En dat pakte nog rede lijk uit." Koeman dacht er het zijne van. Je hoorde hem brom men. Een trainingspartijtje? Voor wie? PORTO - Boavista verloor zater dagavond in eigen stadion met 0-4 van UD Nacional en zakte naar de elfde plaats. Het was de derde nederlaag sinds de komst van Petrovic, die nog begon met een 3-0-zege op Benfica. De woe de van het volk in stadion Bessa Sec richtte zich vooral op voor zitter Joao Pinto de Loureiro. Tijdens de persconferentie nam Petrovic het nog kalm voor de president en voor zijn spelers op. „Maar ik wil mij niet kapot la ten maken", klonk het een dag later. „Boavista heeft de laatste jaren zijn beste spelers ver kocht. Toch wordt er geëist dat we Europees voetbal halen. Ik heb steeds uit moeten dragen dat dat mogelijk is. Maar ik ga mijn naam niet langer aan een 'mission impossible' verbin den." Petrovic ontkent dat de club zelf het initiatief genomen heeft om een breuk te forceren. „De club is tevreden over mij. Met de spelers kan ik nog steeds fantastisch werken. Ik wil op een leuke manier voetballen en toeschouwers terughalen. Maar in de toekomst blijkt er weinig mogelijk. De club heeft zijn geld in de verbouwing van het sta dion gestopt. Dan houdt het op." Petrovic kende de situatie bij Boa vista toen hij er eind augus tus voor de rest van het seizoen tekende. Heeft hij zich onbezon nen in het avontuur gestort? „Nee. Zo moeilijk is het niet. Ik heb cle spelers discipline bijge bracht. Een aantal spelers is voor het eerst actief op het hoog ste niveau'. Die spelers hebben moeite om onder zware druk te spelen. Gedrag veranderen kost tijd," Er waren wel andere zaken waar Petrovic de buik van vol had. „Elk duel incasseerde Boa vista zes, zeven gele kaarten. De laatste twee duels kregen we ook nog eens rood. Er is al jaren oorlog met de scheidsrechters. Op zo'n manier kun je niet wer ken. Ik moet niet gek worden." Voelt hij zich niet beschadigd? „Nee. Ik ben niet weggestuurd, maar opgestapt. Dit is weer een fantastische ervaring. Ik ben nog jong. Mijn echte werk als trainer komt nog." GPD van onze sportredactie GOES - Laurens van Lieren is gisteren als derde geëindigd tij dens een wereldbekerwedstrijd dressuur in het Deense Aarhus. De ruiter uit Schore kwam met Hexagons Ollright tot 75,30 pro cent en werd daarmee de beste Nederlander. Tijdens de kür op muziek moest Laurens van Lieren de Deen Andreas Helgstrand (79.00 pro cent) en de Finse Kyra Kyrk- luncl (75.75 procent) voor laten gaan. De Zeeuw eindigde wel voor Anky van Grunsven, die met IPS Krack C op 74,80 pro cent uitkwam. „Ik heb op vrij dagavond eén vrij lange clinic gegeven en daarvan was de hengst nog steeds iets vermoeid. We hebben geen enkele fout ge maakt, maar het sprankelende ontbrak, het straalde net niet", zei de olympisch kampioene. Tijdens de Grand Prix op zater dag, die gold als kwalificatie voor de wedstrijd van gisteren, was Van Lieren ook al de num mer drie achter Helgstrand en Kyrklund, én cle beste Nederlan der. Hij scooi'de toen 70,96 pro cent. Thamar Zweistra, die eveneens uit Schore afkomstig is en op beide dagen met Hexagons Kyrain in de ring kwam, werd zaterdag vijftiende (64,50) en eindigde gisteren op cle elfde plaats (68.805).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15