Walcheren mag niet stilzitten Zeeuwse geschiedenis wordt getekend door het water ZONDAG GEOPEND m Brugman 13 Hulpactie voor bouw hospice in Georgië Wie begiet, hoeft niet drie slaapkamers en een grote zolder Duwbak loopt vast Gedeputeerde vindt vernieuwing belangrijk voor landbouw en recreatie Motor meteen in de prak Hw&uer nodig? frnrRinus Antonisse MIDDELBURG - Als volgend jaar de ruilverkaveling wordt af gerond, staat Walcheren meteen een volgende vernieuwingsslag le wachten. „Het is niet verstan dig stil te zitten. Walcheren is na de ruilverkaveling helemaal niet klaar", zegt gedeputeerde iy, van Zandbrink (PvdA, na- nmr, water en landinrichting). Hij vindt dat met name in de landbouw en de recreatie actief ingespeeld moet worden op ont wikkelingen. Ook de natuur kan nog wel enige versterking ge bruiken. Zo'n vernieuwingsslag boeft wat hem betreft niet in het keurslijf' van de een of andere pirm van landinrichting te wor den gegoten. De klassieke ruilverkaveling zo als die nu op een oor na gevild is, bracht agrarisch Walcheren ran de paardentractie naar land bouw zoals die in de jaren tach- |jg van de twintigste eeuw voor stoncl, merkt de gedepu- e op. „Met bedrijven van |o-50 hectare, of kleiner. Dat werd toen werkbaar geacht. Nu kan die grootte niet meer met al leen pure landbouw, we moeten bedrijven van minstens hectare. Dat is in de rest van de provincie ook gaande." Schaalvergroting De schaalvergroting zal op Wal cheren langzamer gaan, omdat wel bedrijven bijverdienen met andere activiteiten. Maar het hoe dan ook aan, voor- jpelt Van Zandbrink. Hij is niet bang dat de schaalvergroting ten koste gaat van het unieke landschap (dat zich vooral ken merkt door de wegbeplanting). „Grotere bedrijven hoeven geen bibreuk te doen aan de intimi- jeit. Het landschapsplan van na oorlog staat nog steeds. Het betekent wel dat bij tijd en wijle door boeren grotere schuren aan gevraagd worden. Dat moet ook kunnen." In de ruilverkaveling is de na- |uur niet royaal bedeeld, erkent Van Zandbrink. Er zijn bossen en nieuwe natuurge- zaterdag 21 oktober 2006 bieden ingericht. Eén ervan, in het Platte van Walcheren, is de Sint Laurentse Weihoek. Die kan nog wel enige uitbreiding hebben, want het is een succes. „De kluut heeft voor het eerst sinds veertig jaar weer op Wal cheren gebroed", constateert de gedeputeerde tevreden. Hij geeft aan dat meer natuur ge combineerd kan worden met op vang van water. „Er is al een aanzet met natuur vriendelijke oevers gegeven door het waterschap. Je kunt dat heel goed uitbreiden, zodat je bijvoorbeeld verbindingen krijgt tussen de campings."Voor de samenleving op het eiland is volgens Van Zandbrink de ver nieuwing van de recreatie zeker zo belangrijk. Hij wijst erop dat Walcheren dankzij de vele stran den en het mooie landschap nog altijd 'vanzelf' veel toeristen trekt. Seizoenverlenging Op de lauweren'rusten is echter gevaarlijk, waarschuwt hij. „Let op uw saeck, ga niet stilzit ten. Die kracht van Walcheren - doe er wat mee. Zeker in de sei zoensverlenging liggen kansen. Gebruik de unieke kwaliteiten." De gedeputeerde ziet in het bij zonder voor het kamperen bij de boer een noodzaak tot aanpas sing. „Als de minicampings uit breiden van 15 naar 25 plaat sen, zet er dan niet pats-boem tien plaatsen bij. Dat kamperen bij de boer is een intiem pro duct, passend bij de intimiteit van Walcheren. Als je naar 25 plaatsen gaat, lever je intimiteit in. Daar moet je een antwoord op hebben. Als je groter wilt, moet je hoe dan ook de kracht van een minicamping behou den." In zijn ogen betekent dat verster king van het gastheerschap (be ter nog: gastvrouwschap, want het is meestal de boerin die als zodanig optreedt).' Gratis „Zorg dat de gast in een warm bad wordt ontvangen, dus biedt ook dingen gratis aan. Een voor beeld zijn cle kramen langs de weg, met een schoteltje erbij waar je geld op kunt deponeren. Zoiets moet je ook op de mini- camping doen", aldus Van Zand brink. Een tweede, wat lastiger, in steek is: het vergroten van de camping koppelen aan bijzonde re producten. „Bijvoorbeeld win terkamperen. Dat moet niet ie dereen doen,, maar op een aan tal plekken kun je daar investe ringen voor doen. De gemeenten hebben daar misschien moeite mee, ik denk dat enkele experi menten goed mogelijk zijn", be toogt de gedeputeerde. Naast winterkamperen noemt hij het inrichten van een mini- camping met een verhaal erbij. „De een doet iets met paarden, de ander wat met streekproduc ten of heeft een wijngaard." Vijf nominaties voor mooiste donkere plek GOES - Vijf plekken zijn voorge dragen voor de titel Mooiste Donkere plek van Zeeland. Het gaat om vliegveld Nieuw-Haam- stede, natuurgebied de Goud plaat aan het Veerse Meer, ka pel Hoogelande ten westen van Middelburg, het Goese Sas aan Ie Oosterschelde en fort Moer- spui in Zeeuws Vlaanderen. Bij de Zeeuwse Milieufederatie öjn 25 inzendingen binnen geko- men. Op zaterdagavond 28 okto- ber maakt de ZMF, die de ver- g organiseert, tijdens de Iweede Nacht van de Nacht be kend welke plek zich de mooiste lonkere plek mag noemen. Dan jrorden ook de prijzen uitge reikt aan de inzenders. het vliegveld Haamstede is nog onbelemmerd van de ster ren te genieten. De kapel van Hoogelande straalt veel rust uit. het Goese Sas combineren rust en donkerte met het kabbe- Het fort van Moerspui roept de hte aan vroeger tijden op [ffi door de stilte voelt het hier nog eens extra donker. Op de Goudplaat is het echt pikkedon ker, Buiten de nominaties vielen on- meer de Boswachterij Wes- lenschouwen, de Meeuwendui- op Schouwen, Stroodorpe Bij Kamperland, eiland de Archi pel in de Grevelingen, het mid- fen van de stormvloedkering, Bet waterwingebied bij Vrou wenpolder, de Poel bezuiden de duinen tussen Cad- and-Bad en Retranchement, de Autrichepolder bij Westdorpe en het einde van de Dijkstraat in de Hellegatpolder (gemeente WEDGE? - Nadat hij zeven- P<® jaar schadevrij in New ïork had rondgereden, ging een ll-jarige motorrijder uit Ouden- Bosch gisteren, op zijn eerste lag terug in Nederland, even Kn tochtje maken. Blaar rond kwart over twee strandde hij op de Postweg in Lewedorp. Daar werd hij aange ven door een 80-jarige inwo- «er van de gemeente Borsele. Beiden bleven ongedeerd, maar Ie motor kon niet verder rijden, uie moest worden weggesleept. door Rinus Antonisse De strijd tegen het water tekent de geschiedenis van Zeeland. Door de eeuwen heen is het dé rode draad. Met als markante gebeurtenissen stormvloe den, inpolderingen, verdronken landen, militaire inundaties en - voorlopig het laatste hoogstandje - de stormvloedke ring in de Oosterschelde. De vooraan staande personen uit de Zeeuwse histo rie hebben dikwijls een band met het water: zeehelden als De Ruyter en de Evertsens en ook dichter Jacobs Cats (als bedijker). PZC-lezers gaven hun mening over de historische hoofdlijnen in de provincie. Een Zeeuwse 'vertaling' van de deze week verschenen canon van de vader landse geschiedenis. Die begint bij het hune bed en eindigt bij Europa. Voor Zee land ligt dat volgens de lezers tussen de Romeinen in Aardenburg en de delta werken uit de tweede helft van de 19e eeuw. - Dat het water zo centraal staat, is niet echt verrassend; het onderstreept wel de band van de Zeeuwen met het water, de ene gebeurtenis als vijand, de andere als vriend. Maritiem historicus D. Roos uit Vlissin- gen vindt dat als Zeeuws onderwerp aan de historische tijdbalk toegevoegd dient te worden het moment waarop de Vlissingers zich zelfstandig vrijmaak ten van het Spaanse juk: 6 april 1572. „Deze belangrijke datum kan worden beschouwd als het begin van de totstandkoming van de Republiek der Verenig de Nederlanden. Deze datum en de gevolgen zijn van aanmerkelijk groter historisch belang dan die van Den Briel (1 april 1572) en het Lei- dens Ontzet (3 oktober 1574)." Als andere onderwerpen noemt hij on der meer de Zeeuwse kaapvaart, ook omdat de kapers zeer betrokken waren bij de strijd tegen de Duinkerkers in de Tachtigjarige Oorlog en bij de Engelse oorlogen in de zeventiende eeuw. De Zeeuwse wandtapijten, waarop de strijd tegen de Spanjaarden is afge beeld, horen ook op de lijst, stelt Roos. Evenals de Honte of Westerschelde, vanwege de sleutelrol die de rivier in de loop der eeuwen vervulde. „Er be staat wereldwijd geen rivier met een rijkere geschiedenis." Op C. Matthijsse uit Heinkenszand heeft de presentatie van de kerncentra le, die in 1973 in bedrijf kwam, veel in druk gemaakt. „Als tiener stond ik in een bomvol verenigingsgebouw te luiste ren. Nog steeds als ik het woord kern centrale hoor, doet het mij iets. Zo'n be langrijke gebeuifenis hoort ook een plaats in de geschiedenis te krijgen." Als voorzitter van de Stichting Karolin gische Burg is J. Hamelink uit Oost-Sou burg nauw betrokken bij de ringwal- burg in zijn woonplaats, die in de acht ste eeuw werd aangelegd. De bur gen (ook in Oostburg, Middel burg, Souburg en Burgn) vullen in de geschiede nis de ruimte in tussen de Ro meinen en de middeleeuwen. „Ze vormen een belangrijke stap in de bewo ning en ontginning van een moeilijk toegankelijk gebied. De geboorte van het huidige Zeeland zou je kunnen zeg gen." In elk geval moeten op de lijst enkele extreme stormvloeden staan, meent F. Minneboo uit Middelburg. Dat zijn de Sint Elisabethsvloed in 1404, de Sint Felixvloed in 1530, de Allerheiligen vloed in 1570 en de Februariramp in 1953. Met als contrast de landaanwin ning door inpolderen tussen de zestien de en twintigste eeuw. Veren Deze inzender is een van de velen die de Verenigde Oost-Indische Compagnie in de Zeeuwse canon wil zien. Maar ook de opkomst en ondergang van de Zeeuw se veren, 'met name die op de Wester schelde in het tijdvak 1826-2002', mag niet vergeten worden. Voor menigeen vormen de deltawerken, met als sluit stuk de stormvloedkering, (1986).een gedenkwaardige episode. Ook de Tweede Wereldoorlog, met in het begin het bombardement op Middelburg (mei 1940) en aan het einde de enorme verwoestingen in vooral West-Zeeuws-Vlaanderen (najaar 1944), komt vaak naar voren. D. van der Werf geeft een lijstje perso nen: de in Vlissingen geboren Michiel de Ruyter, misschien wel de grootste ad miraal die ooit leefde; Frans Naerebout, redder van vele levens op zee en voor aanstaand loods; de Evertsens, belang rijk zeemansgeslacht; Johan Hendrik van Dale, onderwijzer in Sluis en de man van het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal; Jacob Cats, dichter, jurist en politicus. Laurens Pieter van de Spiegel (1737-1800) is in Zeeland ten onrechte in de vergetelheid geraakt, schrijft D. van Nieuwenhuijzen uit Middelburg. Hij was toonaangevend politicus, onder meer raadspensionaris van Zeeland en Holland. R. Willemseri uit Biervliet no mineert Willem Beukelszoon (overleden in 1497), als de uitvinder van het haring kaken. Aardrijkskunde Aad de Klerk, regionaal consulent ge schiedbeoefening, vindt het een goede zaak te werken aan een Zeeuwse canon van de geschiedenis, naast de meer alge mene Nederlandse. „Maar het is.niet meer van deze tijd die te beperken tot de hoogtepunten uit of de belangrijke lijnen in de Zeeuwse ge schiedenis", stelt hij. „Meer en meer groeit het besef, ook in allerlei vormen van onderwijs, dat geschiedenis en aard rijkskunde, tijd en ruimte, nauw met el kaar samenhangen. Lokale en regionale geschiedenis is niet te scheiden van landschapskunde of -kennis. Een Zeeuwse canon moet dus een canon voor geschiedenis én aardrijkskunde zijn." Mensen en gebeurtenissen die volgens Zeeuwen niet mogen ontbreken in de hoofdlijnen van de Zeeuwse geschiede nis: de dichter Jacob Cats (foto midden toont zijn beeld op de Markt in Groe- de), de bouw van de kerncentrale in Borssele (rechtsboven), de Ramp, fe bruari 1953 (rechtsonder: het water trekt zich terug uit Kerkwerve) en zee held Michiel de Ruyter (op de foto links onder het standbeeld in Vlissingen). door Jan Dagevos GOES - De stichting Breath wil in Zeeland een hulpactie op touw zetten voor de bouw van een hospice in de Georgische hoofdstad Tbilisi. De accommo datie moet volgend jaar verrij zen. Voor de bouw is naar schat ting drie ton nodig. De stichting Breath werd in 1995 opgericht en is het geestes kind van Nico de Borst uit Ca- pelle aan den IJssel. De stich ting ondersteunt onder meer hulpbehoevende kinderen in Po len, Roemenië, Oekraïne en sinds kort ook Georgië. Vorig jaar kregen tweeduizend kinde ren in Georgië schoolboeken en sportspullen. Voorzitter Nico de Borst van de stichting onderhoudt sindsdien nauwe contacten met Sandra Roelofs. De Terneuzense is ge trouwd met de huidige Georgi sche president Michail Saakasj- vili. „Ze heeft me nu gevraagd of we de bouw van een hospice in Tbilisi kunnen ondersteu nen", vertelt De Borst. „En, om dat haar roots in Zeeland lig gen, zou het leuk zijn als we de krachten kunnen bundelen, on der het mom van 'Zeeland helpt Georgië'." De Borst wil commissaris van de koningin Van Gelder benade ren. Verder wil hij een aantal be kende mensen, zoals de voetbal tweeling Dennis en Gérard de Nooijer, bij het project betrek ken, „Ik ken die jongens nog vanuit de Sparta-periode", zegt De Borst, die momenteel be stuurslid is bij de Rotterdamse eredivisieclub. „Als ik aan Zee land denk, dan denk ik aan strand, Racoon en Blof. Daar kunnen we mooie dingen mee doen, een gala of een benefiet avond. Verder wil ik Lionsclubs en Rotaryclubs benaderen." In de aanloop naar de Kamer verkiezingen op 22 november vraagt de PZC mensen naar de belangrijkste problemen op de verschillende beleidsterreinen. Wie moeten we minister of staatssecretaris maken als we daarvoor een oplossing willen? Kim Kloet (23) uit Kerkwerve staat al dik een jaar als starter ingeschreven bij woningcorpo ratie Zeeuwland. door Esme Soesman Wat is het grootste probleem waar starters tegenaan lopen? „Dat het heel lang duurt voor je iets krijgt toegewezen. 'Er wordt te weinig in jongeren geïnves teerd. Er wordt wel voor oude ren gebouwd en dan verwach ten ze dat die uit hun huizen gaan en zo plaats maken. Maar dat zijn vaak luxe huizen of gro te gezinswoningen die ze achter laten. En als je begint, hoef je geen drie slaapkamers en een grote zolder. En je wilt natuur lijk ook niet gelijk kopen. Dan wil je een simpel klein huisje hu ren. Maar als die er al zijn, wordt er massaal op gerea geerd." Hoe moet dat probleem worden „Er moet heel kritisch naar ur- gentieregels worden gekeken. Het Zeeuwse schaduwkabinet Mensen die problemen hebben, krijgen voorrang. Maar wat is urgentie? Er zijn er genoeg die een huis vervolgens afwijzen. Daar zouden regels voor moe ten worden opgesteld." Welke coalitie zou dit probleem het beste kunnen oplossen? „Ik heb de Stemwijzer bekeken Twee klachten over oefening MIDDELBURG - Bij de milieuklachtenlijn zijn donder dagavond welgeteld twee klachten binnengekomen over de militaire oefening die op dat moment werd gehouden rondom het Veerse Meer. Een inwoner uit Kamperland en iemand uit Gapinge klaagden over de laag overvliegende straaljagers van de Nederlandse luchtmacht. Bus Gent ook naar Walcheren VLISSINGEN - De CD A-fracties van Vlissingen en Mid delburg vinden dat de directe busverbinding tussen Goes en Gent moet worden doorgetrokken naar Middelburg en Vlissingen. Beide fracties dienen daarvoor tijdens de ko mende gemeenteraadsvergaderingen een motie in. Zij stellen dat een snelle verbinding van en naar Gent ook aantrekkelijk is voor inwoners en ondernemers van Mid delburg en Vlissingen, Verder benadrukken ze dat Goes weliswaar in het midden van Zeeland ligt, maar niet het centrum van Zeeland is. Taakstraf voor werk in wietloods MIDDELBURG - Voor hun betrokkenheid bij een grote wietplantage in Bruinisse heeft de Middelburgse politiek rechter gisteren negen verdachten uit de Randstad en een 31-jarige man uit Polen veroordeeld tot werkstraffen van 40 tot 240 uur, plus voorwaardelijke gevangenisstraffen van drie maanden. In een loods aan de Nijverheidsweg trof de politie vorig jaar op 20 april 25.338 hennepplan ten aan. Het was de grootste hennepvangst op Schou- wen-Duiveland totdantoe. De negen mannen en een vrouw verrichtten werkzaamhe den in de loods, waarvoor zij werden betaald. Negen ver dachten moeten het geld dat ze met de wietteelt hebben verdiend, aan de Staat terugbetalen. Politierechter G. van Unnik stelde de ontnemingsbedragen in totaal op 20.420 euro. Het Openbaar Ministerie had celstraffen van een maand tot een half jaar onvoorwaardelijk geëist. Achterstandsleerling in de knel MIDDELBURG - De verlaging van het extra geld dat scholen krijgen voor leerlingen met achterstanden, breekt scholen met veel van die kinderen op. Dat zegt C. Corstan- je, lid van de raad van bestuur van de openbare Archipel basisscholen op Walcheren. „Het leidt tot schrijnende gevallen. Een aantal 'zwarte' scholen heeft nu al onvoldoende geld om die leerlingen op te vangen." Een van de criteria om extra geld voor leerling gen te krijgen, is het opleidingsniveau van de ouders. Dat moet nu lager zijn dan voorheen; de norm is aange scherpt. Corstanje uitte zijn kritiek op dit beleid bij een debat gis teren in Middelburg met PvdA-Kamerlid M. Hamer (9e op de kieslijst), het Middelburgse WD-raadslid A. Bos man (29e op de WD-kieslijst) en CD A-raadslid J. San- dee. De maatregel leidt niet tot de gewenste spreiding van achterstandsleerlingen over'scholen, erkende Hamer. Zij hoopt het met een initiatief-wetvoorstel van haar hand be ter te regelen. „Wij zien deze maatregel als een bezuiniging", zei San- dee. Ze viel daarmee haar eigen kabinet af, noteerde Ha mer met respect. „Dat is moedig." „Het is waar", besloot Sandee. door Sheila van Doorsselaer PAAL - De bergingsbedrijven Multraship, URS en Polderman hebben de afgelopen nacht de handen vol gehad aan een duw bak met averij. De onder Belgische vlag varen de, zwaarbeladen duwbak Mo- rea 6 liep vrijdagnamiddag even voor half vijf aan de grond op de Westerschelde, ter hoogte van Paal. De duwbak, geduwd door de Morea die onderweg was van Antwerpen naar Ever- gem, was geladen met rollen staal. De Morea kon losgemaakt wor den van de bak en bleef zo bui ten de problemen. De ldus voor de sleepboten werd bemoeilijkt omdat de duwbak in lengterich ting geplooid raakte, als het wa re in de vorm van een banaan. De bergers hebben een vlot- kraan van het Terneuzense Ovet laten komen om te assisteren. De lading moest worden overge heveld en het wachten was gisteravond laat nog op voldoen de water rond de duwbak, zodat deze kon worden vlotgetrokken. De schade is nog niet bekend. Een woordvoerder van het Ter neuzense Multraship verMaarde gisteravond laat dat de klus nog zeker de hele nacht en wellicht nog tot in de loop van vandaag zou kunnen duren. (Advertentie) zoeken en de SP sprak me in het alge meen wel aan. Wat huisvesting betreft zitten de meeste partijen wel op één lijn, maar het gaat in de Stemwijzer niet echt over starters. En er worden wel heel veel mooie dingen beloofd, maar het moet pok gebeuren. Het zijn trouwens ook vooral ge meenten die met starterswonin- gen aan de slag moeten. Zij be palen wat er waar wordt ge bouwd." Wie moet de volgende minister van volkshuisvesting worden? „Dat vind ik heel moeilijk. Daar heb ik niet echt een me ning over. Maar ik heb soms het gevoel dat het hard nodig is dat er iemand is die de stem van de normale mens hoort. Vaak zijn het toch beter bedeelde mensen die in de politiek zitten. Die heb ben het over theorie. Dan denk ik weieens: heb je enig idee waar je het over hebt?" u op www.ilocal.nl iloCal bedrijven dim. jevtrndett (Advertentie) van 11.00 tot 17.00 uur 'uitsluitend keukenshowroom. Van 12.00 uur tot 18.00 uur KEUKENS BADKAMERS ALLES KAN MET BRUGMAN Breda, Kruisvoort 32 Woonboulevard, Telefoon 076-5202058 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61