Stadhuis toegankelijker dan ooit PZC ÉI PZC Wolterbeek koestert het kleine werk 150 VOLVO OCCASIONS Schade voor vissers door zeereservaat is nog onduidelijk ,13 decaan Roosevelt Academy Middelburg verwonderd over negativiteit Travalje in Noordwelle ONTDEKKINGSTOCHT O, GÉÉN 0CCASI0NDAGEN... WEL LAGERE PRIJZEN zaterdag 21 oktober 2006 ■fjnnr Wend wan den Hurk MIDDELBURG - Het stadhuis blijft het stadhuis, de burger al blijft de burgerzaal en de trouwzaal blijft de trouwzaal. Het zou decaan H. Adriaansens zelfs tegenvallen als het Middel burgse monument niet toeganke lijker wordt dan het nu is. |et college wil het beheer van het stadhuis op de Markt in han- ingeven van de Roosevelt Aca- >my. Die huurt nu al de achter uit, maar die constructie blijkt „praktijk niet erg handig. Eén beheerder- zou misverstanden in de toekomst moeten voorkomen. Hel nieuws maakte direct boze longen los onder raadsleden, de Stichting Vrienden van Middel burg en een groep oud-bestuur- van de stad. Zij waren ver- erd. Het stadshuis werd vol gens hen verkwanseld. Sludenten Stemmingmakerij, zegt decaan H. Adriaansens van alle ophef. Vervelend voor mijn studenten jn vervelend voor mijn stad. Ik San me voorstellen dat mensen praten over studenten, zoals ze zelf vroeger zijn geweest, maar jdievan mij beseffen goed dat ze op de mooiste locatie van de we reld zitten. Anders zaten ze niet ia Middelburg. Hebben Utrecht- studenten soms een feestzaal n de aula gemaakt, in Leiden? je. Dat doen ze hier ook niet. Studenten zijn net mensen. Ster ker nog: ik denk dat onze studen tengeschiedenis en oudheid met groot plezier rondleidingen zul len geven door het gebouw." Adriaansens betoogt dat de pu- functie van het stadhuis Ét verloren gaat. Integendeel. ,We beseffen goed wat een bur- Igerzaal betekent. Dat blijft ook, evenals de trouwzaal. Want trou wen aan het kanaal willen we ui- d niemand aandoen. Alles rat nu wordt georganiseerd kan onverkort doorgaan. Wij zullen [{burgerij juist meer betrekken bij haar stadhuis. De raadzaal leent zich uitstekend voor lezin gen en concerten. Het is juist on ze bedoeling het stadhuis te la- Workshop over olijfolie MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit in Middelburg houdt maandag 6 november een workshop Olijfolie en toepassin- wordt olijfolie gemaakt, wat zijn de eigenschappen van ilijfolie en hoe moet olijfolie be waard worden. Ook worden er smaaktesten ge- ileer informatie is telefonisch te Verkrijgen: 0118- 634800. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Miekevan der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ten wortelen in cle stad. We wil len geen ivoren toren zijn." Met de gemeente is afgesproken dat het handiger is als de Roose velt Academy het beheer neemt. „In de huidige constructie lopen we nogal eens tegen misverstan den aan. Er zijn irritaties over en weer. Aparte energierekenin gen; dat soort zaken. De struc tuur moet veel helderder. Je zult maai- open dag hebben, als net de raadzaal in gebruik is. Of dat die bezet is, als Ruud Lubbers een lezing komt houden." Het kost wel wat aan 'huur'; 40.000 euro per jaar. Een schijn tje, zeggen de oud-bestuurders. Helemaal niet, kaatst Adriaan sens terug. „Alles bij elkaar is de schadepost meer dan 60.000 euro. We komen er slechter van af dan nu. Onze winst zit uitslui tend in de praktische voordelen. Zeker niet in ruimte, want die blijft voor ons hetzelfde. De beeldvorming over studen ten acht Adriaansens op zijn minst eigenaardig, maar waar hij zich nog het meest over ver baast is de houding van de oud-bestuurders. „Zij wekken de indruk dat dit besluit niet de mocratisch tot stand is geko men. Ja, er zijn afspraken ge maakt voordat het besluit door de raad wordt beoordeeld - maar dat is toch altijd? Zo werkt dat bij een gemeente. Dat zouden die oud-bestuurders toch moeten weten. En nee, nie mand hoeft te vrezen dat dit con tract alsnog overgaat in een ver huur- en of verkoopcontract. Nee zeg, ik kijk wel uit." Rijverbod en boete voor drankrit MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 23-jarige inwoner van Gran- de-Synthe (F) voor dronken rijden bij verstek veroor deeld tot 870 euro boete en zes maanden rijontzegging. In de strafmaat werd meegenomen dat cle Fransman 27 april in Terneuzen na een botsing met drie auto's op de Schelde- boulevard was doorgereden. Ook bleek de man niet over een geldig rijbewijs te be schikken. Uit de blaastest bleek dat verdachte bijna drie keer zoveel (590 microgram) alcohol had gedronken als is toegestaan. De rijontzegging van een half jaar geldt overigens alleen voor Nederland. Tien weken cel voor diefstal MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 28-jarige man zonder vas te woon of verblijfplaats voor een aantal diefstallen con form de eis tot tien weken cel. De verdachte had in mei in Vlissingen van twee vriendin nen geld gestolen. Iiij had misbruik gemaakt van hun ver trouwen door de portemonnees bij hen weg te nemen. Hij zag ook nog kans met een gestolen bankpas van een van de vrouwen geld op te nemen. Het ging om relatief geringe bedragen. Eind 2004 had hij in Goes met een gestolen bankpas een voormalige vrien din 300 euro lichter gemaakt. De man, die verstek liet gaan, is al eerder voor vermogens delicten veroordeeld. Gluurder actief in Middelburg MIDDELBURG - In de Middelburgse wijken Nieuw-Mid- delburg en Klax-enbeek is al een paar maanden een gluur- der actief. Een bewoonster uit Nieuw-Middelburg zag de man deze week op een avond in haar afgesloten achter tuin staan en door het raam gluren. Toen ze naar buiten ging en vroeg wat hij kwam doen, ging hij er als een haas van door. Volgens de vrouw is de man de afgelopen maanden bij minstens zeven woningen in Nieuw-Middelburg en Kla- renbeek gesignaleerd. De Middelburgse heeft van het on gewenste bezoek melding gedaan bij de politie. Die heeft toegezegd de komende tijd extra in de buurt te sTirveille- (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Chris de Neeff en Jany Boogaard gaan vaak op pad met de moderne nieuwe bus van hun Rode Rruis-afdeling. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Ze deden al niet weinig bij de Thoolse afdeling van het Rode Kruis, maar sinds de komst van hun nieuwe bus hebben de vrijwilli gers het helemaal druk. „Hij is van alle gemakken voorzien"zegt Chris de Neeff. „Maar het belangrijkst is dat er een heel ziekenhuisbed in kan." Dat is het grote verschil met het verle den. Mensen vervoeren deden ze bij het Rode Kruis in Tholen namelijk al lang, maar de bus was alleen geschikt voor rolstoelers. Dat nu brancards en comple te ziekenhuisbedden vervoerd kunnen worden, heeft voor een hoop extra werk gezorgd. „De bus rijdt elke week mini maal vier keer", weet Jany Boogaard, penningmeester van de afdeling en re gelmatig op de bus te vinden. „En heus niet alleen voor Tholen. Laatst werd aan ons gevraagd of we een terminale jonge vrouw uit Zoutelande wilden ver voeren. Ze wilde heel graag naar een bruiloft in de Noordoostpolder, en zag geen andere manier om daar te geraken, want ze moest liggend vervoerd wor den. Nou, dan doen we dat gewoon. Lek ker dat het nu ook kan, met onze nieu we bus." Zo heeft ook de driejarige Max, wel woonachtig in de gemeente Tholen, ge profiteerd van de nieuwste aanwinst van het Rode Kruis. Hij lag met een ge broken been in het ziekenhuis en mocht in principe naar huis. „Maar ja, toen was het de vraag hoe dat moest", ver telt Chris de Neeff. „Er moest een heel bed inclusief stellage verplaatst wor den. Dan is een gewone ambulance geen optie. Wij hebben hem toen naar huis gebracht. Zonder ons had hij misschien nog een paar weken langer in het zie kenhuis gelegen." De Rode Kruis-afdeling - voluit die voor Tholen en Sint Philipsland - werkt enkel met vrijwilligers en daarom kun nen mensen als Max voor een kleine bij drage en soms zelfs voor niets worden vervoerd. Verder brengt de bus mensen naar Rode Kruis-vakanties, van en naar tehuizen en alle andere zaken die te be denken zijn. Bovendien is er wekelijks een boodschappendienst. „Dan rijden we met mensen die slecht ter been zijn elke keer naar een andere supermarkt", zegt Boogaard. „Dat is echt een uitje voor die mensen. Anders komen ze niet meer achter de geraniums vandaan." Verder gaat het hypermoderne vervoer middel altijd mee als het Rode Kruis ac te de présence geeft tijdens evenemen ten. „Voor onze aanwezigheid daar vra gen we wel een vergoeding", zegt De Neeff. „We moeten tenslotte ergens geld vandaan halen. Ik kan je vertellen dat het ons heel veel kost om die bus te laten rijden." Bij de Thoolse afdeling hebben ze de be schikking over 125 vrijwilligers, waar van een groot aantal inzetbaar is voor de busritten. Er moeten altijd twee men sen mee: een chauffeur en een bijrijder die onderweg de nodige zorg kan bie den. De Neeff: „Onder die chauffeurs foto Willem Mieras zitten een hoop voormalige buschauf feurs die het hartstikke leuk vinden om zich nu in te zetten voor zieke mensen." Tot op heden hadden die chauffeurs geen ehbo-diploma nodig, maar daar komt snel een einde aan. „Zo'n chauf feur gaat ook wel eens in zijn eentje op pad", legt De Neeff uit. „Bijvoorbeeld als hij iemand op gaat halen die zelf een verpleegkundige heeft om mee te ne men. Als die chauffeur dan langs een ernstig ongeluk rijdt, moet hij doorrij den omdat hij toch niets kan doen. Dat komt raar over. Om die reden gaan we onze chauffeurs opleiden, zodat ze al tijd een bescheiden vorm van eerste hulp kunnen bieden." Ze moeten trou wens niet denken daar ze er met een Jantje van Leiden af komen. Boogaard: „Ze worden allemaal een keer op de brancard gesnoerd om een rondje mee te gaan rijden. Dan hebben ze een keer gevoeld hoe het is om op zo'n ding ver voerd te worden en door allerlei boch ten te moeten." Wie een beroep wil doen op de diensten van het Rode Kruis in Tholen kan bel- len met telefoonnummer 0166-652243. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Materiële schade heeft fotograaf Jaap Wol terbeek uit Middelburg nooit mooi gevonden. Altijd zoekt hij het menselijk aspect. En dus fo tografeerde hij vorig jaar in Le- wedorp een vrachtwagenchauf feur die na een ongeval ver dwaasd tegen een boom geleund zit, met een politiejas om zich heen geslagen. Met die foto uit De Faam en De Bevelander heeft hij deze week de Stimuleringsprijs 2005 van de Wegener huis-aan-huisbla- den gewonnen in de categorie Beste Foto. De foto was, zonder dat Wolterbeek het wist, door Bevelander-eindredacteur Den nis Rijsbergen ingezonden. Dat Wolterbeek het ongeluk kon vastleggen, was een toevals treffer. „Ik kwam nét uit het zie kenhuis. Ik was geopereerd en wilde kijken of ik nog een beetje kon autorijden. En ineens zie ik in mijn spiegel de vrachtwagen met aardappelen kantelen." Dat het een goede foto was, wist hij meteen. „Ik heb er het hoogste rendement uitgehaald." Volgens het juryrapport toont de foto in één beeld de leegheid van het Zeeuwse land, de wan hoop van het slachtoffer en de gevolgen van het ongeluk zelf. „Wie verder kijkt, ziet meer. Zo als de lading van de vrachtwa gen die uit de wagen is gerold. Kortom, een foto die op het eer ste gezicht direct duidelijk is en waarop op het tweede gezicht nog een heleboel te ontdekken valt", meldt de jury. De foto heeft verschillende ke ren in de weekbladen gestaan. Maar de kans dat die nog een keer verschijnt, is klein. „Het slachtoffer heeft gevraagd of we de foto niet meer willen gebrui- door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De economische schade die de beroepsvisserij op loopt als gevolg van de aanleg van de tweede Maasvlakte (in clusief zeereservaat) kan varië ren van 350.000 tot meer dan een miljoen euro per jaar. Dat blijkt uit onderzoek van het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) in Wageningen. De hoogte van het schadebedrag is nog omgeven met veel onze kerheden. Dat heeft vooral te maken met de onduidelijkheid over de maatregelen die geno men worden binnen het zeereser vaat. Wordt alle visserij daar verboden, dan zal de schade bo ven een miljoen euro per jaar uit komen. Blijven de meeste vor- men van visserij wel mogelijk, dan valt de schade aanzienlijk lager uit. Binnen het betreffende gebied wordt gevist op platvis, garna len, rondvis en schelpdieren zo als kokkels en nonnetjes. Een deel van die visserij is relatief gemakkelijk te verplaatsen naar andere visgronden. Dat geldt met name voor de grotere sche pen die op platvis, garnalen en rondvis vissen. Voor deze groep geldt dat de economische scha de beperkt blijft. Wel kan er sprake zijn van langere vaartij- den waardoor de actieve vistijd zal afnemen. Sleeptuigen Daarnaast zijn binnen het ge bied lokale vissers actief die met sleeptuigen en vaste netten vissen. Deze groep zal de activi teiten nauwelijks of niet kunnen verplaatsen en daardoor is de schade bij deze groep groot als alle visserij verboden wordt. Toeleverende en visverwerken- de bedrijven zullen volgens het LEI weinig schade ondervinden mits het vangen van vis gedeelte lijk blijft toegestaan. Het rapport over de economi sche effecten voor de beroepsvis sers is gemaakt in opdracht van Mainportontwikkeüng Rotter dam. Het LEI heeft daarbij geke ken naar de verschillende vor men van visserij die in het ge bied voorkomen, de hoeveel vis die in de afgelopen vijf jaren ge vangen is en wat deze vis heeft opgebracht. Daarnaast is geke ken voor hoeveel procent de vis sers afhankelijk zijn van het be treffende gebied. Het hele rapport is te lezen op het internet: www.lei.wur.nl. Alternatief voor fietspad SCHARENDIJKE - De Gebiedscommissie Schou- wen-West is het erover eens dat er een alternatief dient te komen voor het aanvankelijk toegezegde fietspad bij Nieuw-Haamstede. Als gevolg van afspraken in het kader van Natura 2000, het Europees netwerk van natuurgebie den is het tracé voor deze route geschrapt. De vertegen woordigers van zowel recreatie- als natuurbelangen bin nen de Gebiedscommissie zijn het erover eens dat er als compensatie nu elders een fietspad gepland zou mogen worden. De recreatiesector en de agrariërs pleiten in dat geval spe cifiek voor het doortrekken van het fietspad langs de De- lingsdijk. Woordvoerder G. van Zonneveld van de Zeeuw se Milieu Federatie wil zich nog niet vastleggen op een be paald tracé, maar staat open voor onderbouwde sugges ties. NOORDWELLE - Noordwelle krijgt weer een travalje. De tra valje of hoefstal wordt geplaatst aan de ring, tegenover paarden liefhebber en boer M. Moer- mond. M. Loeve, voorzitter van de dorpsraad: „Noordwelle heeft al tijd een travalje gehad. Het is de bedoeling dat we het bouwwerk straks ook periodiek gaan ge bruiken om de paarden te be slaan." Noordwelle staat be kend om de vele trekpaarden die bij het dorp in de wei staan. Het dorp doet traditioneel veel met de kolossen. De jaarlijkse strao trekt veel deelnemers en inwoner M. Moer- mond is vaste deelnemer aan de manifestaties van stichting Wer kend Trekpaard. Advertentie KLEINE KERNEN EN PLATTELAND ZATERDAG 28 OKTOBER ken", zegt Wolterbeek. „Hij vindt het te confronterend." Het is de eerste keer in Wolter- beeks veertigjarige film- en foto grafiecarrière dat hij een prijs wint. „Ik heb nooit wat inge stuurd", zegt hij nuchter. „Maar nu ik deze heb, ben ik toch wel een beetje trots." Hij zegt het 'kleine werk' echt te koesteren. „Ik herinner me een keer dat ik de fietsenmaker in Westkapelle moest fotograferen. Niks bijzonders. Maar op de te rugweg zag ik rond de vuurto ren bij Westkapelle een hele zwerm kraaien. Was ik niet naar de fietsenmaker gegaan, dan had ik ook die bijzondere fo to van de vuurtoren niet ge had." Ervaar de verrassingen van het Zeeuwse platteland. U kunt GRATIS deel nemen aan alle activiteiten tijdens de ontdekkingstocht, zoals een workshop tekenen op het prachtige landgoed Rijckholt, koken in Kamperland of wijn proeven en druiven plukken onder de langste druivenpergola ter wereld. En nog veel meer! Bezoek ook het eerste Zeeuws PlattelandsParlement. Zaterdag 28 oktober ZeelandNet Studio Kamperland Ontdekkingstocht 12.00 - 17.00 uur Zeeuws PlattelandsParlement 10.00 - 15.00 uur Kijk voor de volledige route van deze ontdekkingstocht op www.zeeiand.nl VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN ZEELAND 7 MAART Provincie Zeeland (Advertentie) BLUEKEIMS www.bluekens.com Bergen op Zoom - Roosendaal Breda - Oosterhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 53