PZC Leven als Bommel in Frankrijk \A: Ipolen M Ondeugend winkelen in Londen R« Moeken Costa Rica Polen zaterdag 21 oktober 2006 Treden kraken onder je voeten. Je loopt over eeuwen aan historie. De geur van het oude hout geeft het kasteel meer sfeer. Beneden aan de trap staat de stralende Anne France. Ze wijst je de weg naar de eetzaal, waar zij heerst en excelleert in Franse plattelands kookkunst. Welkom in Chateau de la Grèze! Wat eens een ruïne was aan de borders van de Dordogne is nu een eersteklas gastenverblijf. Zo moet Olivier B. Bommel zich dus ongeveer voelen als hij na een spannende reis weer thuiskomt. In Auvergne vonden zo'n 4,5 miljoen tot 250.000 jaar geleden vulkanische activiteiten plaats. Het landschap getuigt daar nog van. Foto GPD/Cees van Zweeden door SANDER LINDENBURG 7 W gc alcantie vieren in dit 18e eeuwse voorname pand is be paald niet: alledaags en de ei genaars doen er alles aan om dat te versterken. Buiten op de binnen plaats draait een konijn zijn rondjes bo ven een houtgestookt vuurtje, als het weer meezit kan er op het terras met uitzicht over het rivierdal een goed glas wijn gedronken worden en altijd hebben Jean-Philipe (57) en Anne-Odile (50) France tijd voor een praatje, on danks dat ze de hele tent met z'n twee ën runnen. Het echtpaar heeft het bouwval acht jaar geleden gekocht en heeft er na een ingrijpende verbouwing een gastenver blijf (chambres d'hotes) van gemaakt. Jean-Philipe: 'Ik had een goed lopend transportbedrijf in Parijs, maar op een gegeven moment waren we het wonen in het drukke Parijs en het gedoe met personeel zat, zodat we het bedrijf en onze woning in Parijs hebben verkocht en hier opnieuw zijn begonnen.' Logischerwijs hebben ze nu dan ook geen personeel in dienst en doen alles zelf. Anne-Odile blijkt fantastisch te ko ken: 'Ik kom uit een groot gezin en weet wat het is om voor grotere groe pen te koken.' Evenals Bommelstein heeft ook dit landhuis zijn nissen, trappetjes, orna menten en magistraal aangeklede ka mers. Voor de gasten is er keus uit zes verblijven, die allemaal hun eigen the ma hebben. Ze passen qua sfeer perfect bij het pand. Omgevong Chateau de la Grèze ligt in de Limou sin, onderdeel van het Massif Central. Het gaat in dit deel van Frankrijk niet om massa-toerisme. Alles is gericht op de individuele vakantieganger, die geïnteresseerd is in prachtige natuur. Er zijn hier vier regionale natuurpar ken en er is 43% van het totale bergop- pervlakte van Frankrijk te vinden, ver der tientallen meren en uitgedoofde vulkanen. De vulkanische activiteiten vonden zo'n 4,5 miljoen tot 250.000 jaar geleden plaats. De meren en bij zondere vormen van het gesteente ge tuigen daar nog van. Een van Frankrijks grootste meren, het Lac de Vassivière in de Limousin, lijkt wel een binnenzee. In het zuiden van de Limousin ligt de Vallée de la Dordog ne. De ongerepte rivier en de ruigheid van het landschap is prachtig te bekij ken vanaf het water. Bijvoorbeeld tij dens een boottocht vanuit Argentat of Beaulieu. Dankzij de geologische kenmerken van de ondergrond zijn er veel natuur lijke watermineralen, waarvan de bij zondere samenstelling goed schijnt te zijn voor het welzijn van het lichaam. Dat blijkt uit de vele kuuroorden in de ze streek - de Romeinen kwamen al voor dit doel hier naar toe. - en door de aanwezigheid van bronwaterfabrie- ken. Wat bij menigeen tijdens het eten op tafel komt, komt hier vandaan: de anderhalve liter flessen van Volvic (ze produceren 1 miljard flessen per jaar). De Société des Eaux de Volvic ontvangt ieder jaar zo'n 100.000 bezoekers in de fabrieken. NSenawe attiractöes Dit jaar zijn in dit deel van Frankrijk twee nieuwe toeristische attracties ge opend. In de prachtige natuur van de Cantal ligt het themapark Scénoparc. Het omvat 35 hectares en is niet zo maar een dierentuin: het stelt de 40.000 jaar oude relatie tussen mens en dier centraal: eerst werd er op die ren gejaagd, later werden ze huisdie ren. De bezoekers ontdekken op een leuke manier hoe deze bijzondere band is ontstaan. Het bestuderen van de dieren krijgt een extra dimensie met Scénovi- sions: een systeem dat bioscoop- en theatertechnieken combineert met di verse special effecten waardoor de be zoeker wordt meegevoerd in een echt avontuur. Moulins is dit jaar verrijkt met het Na tionale Centrum van Toneelkostuums. Hier is een collectie van 10.000 kos tuums tentoongesteld. Eén van de za len is tien meter hoog en kan daarom indrukwekkende kostuums tonen, zo als het 'nachtkoningin' kostuum uit de 'betoverde Fluit' van vijf meter hoog. Het centrum krijgt de kostuums en de daarbij behorende accessoires van de Nationale Franse Bibliotheek, de Comé- die Francaise en de Nationale opera van Parijs. Paardrijden In het na- of voorjaar is er echter rond Chateau de la Grèze ook voldoende te beleven. Zo zijn er volop wandelmoge lijkheden. Langs de oevers van de Dordogne bijvoorbeeld, maar je kunt in de omliggende boomgaarden ook walnoten gaan rapen. En voor wie van paardrijden houdt is de bonus dat bij het huis een stal met Amerikaanse paarden staat (Quarter-horse of Appa- loosa). In de directe omgeving is echter nog meer te doen. Zo is te organiseren dat een ballonvaart over de streek ge maakt wordt en is het mogelijk bij gun stige weersomstandigheden te parasai- len van één van de omliggende bergtop pen. En als de gasten dan na zo'n actieve dag terugkeren in het kasteel, dan zijn daar de 'eenvoudige'doch voedzame maaltijden' zoals Bommel placht te zeggen. Niet Joost, maar Anne maakt ze klaar en ze gebruikt de ingrediënten die uit deze streek van Frankrijk ko men: Van geitenkaas tot gekonfijt ge hakt. De afstand Utrecht - Brivezac is precies duizend kilometer. In 2004 telde de Auvergne - 17 miljoen overnachtingen. Voó'r de'Limousin lag hét aantal-overnachtingen veel lager, op ruim 200.000. Ongeveer 15% van de toeristen in beide regio's zijn buitenlandse toe risten, waarvan dan weer 36% Nederlanders. Vulcania www.vulcania.com en Le Pal www.lepal.com zim de meest bezochte toeristische attrac ties. Onder de natuurlijke plekken zijn de Puy de Döme en de Puy Mary het meest bezocht. Nederlanders komen met name naar de voor de natuur (86%) en de culturele bezienswaardighe den (73%). Ook houden ze van wandelen (61 en zwemmen (44%). Het dorpje Collonges-la-Rou- ge in de Corrèze is de meest bezochte plek van de Limousin. Ook het WOll-Centre de la Mémoire van Oradour sur Glane trekt veel bezoekers, www.oradour.org Meer over Chateau de la Grèze: www.chateaudelaqreze.com en over toerisme in Frankrijk: http://nl.francequide.com De prijs voor een verblijf in Chateau de la Grèze is in het naseizoen zo'n 100 euro per persoon per nacht, inclusief de maaltijd. Op gezette tijden hijs ik me in een carrièrepak en reis vooreen business trip naar Londen. Dat klinkt stukken leuker dan het is. Het grootste deel van de tijd besteed je aan wachten op luchthavens, wachten op de trein naar Pad- dington Station, en met tweehonderd anderen wachten op de taxi's die daar in bosjes van vijf aan komen rijden om de reizigers verder te vervoeren. Als ik arriveer heb ik veel haast en bied een voorbij- razende taxi extra ponden om eerder meegenomen te worden. Ik ren op hoge hakken en met koffertje driehon derd meter verder om illegaal opgepikt te worden, en haal op het nippertje mijn meeting aan de andere kant van de stad. Die is heavy, maar effectief. Uitgekakt van het vroe ge opstaan, het reizen en de spannende business besluit ik de laatste twee uren van mijn verblijf wat door de buurt te gaan lopen. Covent Garden is vlakbij en na een eenzame cappuccino op een verwarmd terrasje loop ik me al snel knap zielig te voelen. Ik ken hier niemand. De anonimiteit van deze miljoenenstad valt als een dikke de ken over me heen. ledereen hier heeft een doel, een huis, vrienden. Ja loers kijk ik naar drie dik gearmde vrouwen en een zoe nend stelletje. Was ik hier maar met X, dan zouden we straks naar een voorstelling gaan, nagenieten van de taxiperike len en 's avonds elkaar tussen de lakens van in een stijl vol hotelletje terugvinden. Ik heb acuut heimwee, dat is het. Waarom kan ik nu nog niet naar huis? En, waarom loop ik hier en niet door de TopShop in Oxford Street? Vol zelfmedelijden staar ik naar een etalage en zie pas na seconden dat daar het ultieme lingeriesetje ligt uitgestald: een lila satijnen onderjurk met een zijden shortje, crème kleurige kant en een snit waarvan ik ver moed dat er enige boezemlift in verstopt zit (nooit weg met maat D), kortom, te leuk. Dat is de oplossing, ik ga mezelf verwennen. Winkelen helpt voor even tegen bijna alles. Voorin de winkel staan allerlei delicate combina ties uitgestald. Als ik verder doorloop op zoek naar een kleedkamer grijnzen mij heel andere accessoires aan: een kamermeisjes set met verdacht kort rokje, ondeugende verpleegsters, kruisloze pólitie-uniformen met wapen stok, en allerlei attributen in schreeuwerige kleuren waar van ik pas na seconden begrijp waar ze voor dienen. Geen Top Shop, maar Seks Shop! Ach, die anonimiteit van Londen heeft ook zijn po sitieve kanten. Dit is de kans om iets uitdagends aan te schaffen. Ik kies ongegeneerd een body met veel kant en uit sparingen op onverwachte plaatsen, inclusief een char mante oogbedekking. Spannend! Het lila setje neem ik ook en opgetogen verlaat ik het pand. Mams is ondeu gend geweest. Mams komt met een onverwacht cadeau tje thuis. Twee dagen later doe ik thuis in bed een effectme ting met de body. Hij werkt, 's Ochtends was ik het tere niemendalletje snel even op de hand, en hang het in de badkamer te drogen. Een paar uur later hoor ik mijn veertienjarige doch ter krijsen: 'Gedsie, wat hangt hier nou? Maham, is dit van jou?' Ze houdt mijn body in haar handen alsof het een vieze vaatdoek is. 'Dat? O, souveniertje uit Londen', zeg ik zo achteloos mogelijk. LIZA VAN SAM BEEK De republiek Costa Rica doet er van alles as zich te profileren als een van de meest aantal kelijlce toeristische bestemmingen. Dat dc? het vooral door te wijzen op de natuur metrs genwouden en de spectaculaire boomkruii tochten waarbij je met een kabelbaan op boo; tophoogte door de bos sen scheert. We lezen het in de volgens het bekende en zeer overzichtelijke? inzichtelijke patroon van Capitool wordt oi een informatieve'tocht over het eiland voorg zet, verdeeld over zeven regio's. Met veelfoi;o en kaders over flora, fauna, koffie, de inheen se bevolking, het landschap, amusement? outdoor activiteiten. Veel nuttige en informatie waar je als bezoekt veel aan hebt. Behalve aan al die pagina's mi hotels, die vaak gedateerd zijn al voordat je i bent. Costa Rica, in de Capitoolreeks uitgegeven doorVai Reemst/Unieboek, 289 blz., 24,90 euro, ISBN 90-4103385-8, www.capitoolqids.nl Polen, door Jan Willem Hamel, uitgegeven door El- ■mar, 352 blz., 23,50' euro, ISBN 90-389-1647-7, www.uitqeveriielmar.nl GERARD CHEL Start bouw Aquapolis Volgende maand begint de bouw van Aquapo lis, de nieuwste attractie van themapark Wa- terLand Neeltje Jans. Met de bouw van het grootste zee-aquarium van Zeeland is een investering van twee mil joen gemoeid. Klapper van Aquapolis wordt het grote aquarium met een glasplaat uit één stuk van 14 bij 2,5 meter. In het hele systeem stroomt ruim 300.000 liter zeewater. Om het publiek zoveel mogelijk bij het aqua rium te betrekken, is gekozen voor wat beti teld wordt als 'interactieve voershows'. In de praktijk betekent het dat vijf tot zes keer per dag duikers en robots met onderwatercame ra's het aquarium in gaan en beelden van bin nenuit maken. Die beelden worden op een groot beeldscherm aan het publiek getoond, - Medewerkers van Aquapolis zorgen voor tekst en uitleg. Op die manier kan wat normaal verborgen zou blijven voor de toeschouwer nu toch getoond worden. Het aquarium moet in april 2007 voor. het publiek open gaan. Beurs van Cruise Travel Cruise Travel houdt donderdag 30 november de jaarlijkse informatiebeurs. De Cruise Terroij nal in Rotterdam staat van 10.30 tot 16.30 uur i geheel in het teken van de Caribbean. Caribi- sche sferen, speciale aanbiedingen, 'demonstra ties, informatie en entertainment worden op geluisterd door de komst van het allernieuw ste cruiseschip Norwegian Pearl. Het schip kan niet (meer) worden bezocht, om dat alle beschikbare plaatsen zijn volgeboekt. De infomarkt is gratis, maar wie wil komen moet zich wel vantevoren inschrijven in ver- band met de veiligheidseisen die de Rotterdam se terminal stelt. www.cruisetravel.nl Het statige chateau de la Grèze. Gasten genieten van de regionale keuken. Foto's Sander Lindenburg Een lekkere dikke en informatieve gids overP len heeft uitgeverij Elniar uitgebracht. I hoort het, zullen we maar zeggen. Zonder ffu seis en fratsels maar recht-toe, recht-aan. 'Hi is niet mijn zijn (Neder landse!) au teurs altijd lekker de ruimte en Hamel maakt daar dankbaar ge bruik van. Veel aandacht voor de (schitterend en ongerepte) meren, het oerbos van Bialowil za, Hitler's Wolvenschans, het Elblag-lcanaa Het Staat er allemaal in en nog veel meer. Ee: Onvervalste aanrader!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40