Powerrrrrf Besluit tweede centrale later I "!K? H Gratis boek niet overal gewaardeerd li Balkenende laat debat kernenergie over aan nieuw kabinet Verkiezingscampagne VS ongekend smerig CAR VILLAGE' PZC Veerman: lasten boer gedaald Walcheren moet eilandgevoel terugkrijgen IMU Ti KOOP! ochtend /CF?\midda Enkele buien, lokaal met een klap onweer. Vooral aan zee veel wind. Met 18 graden is het zacht. 248e jaargang no. 249 zaterdag 21 oktober 2006 s nummer 1,85 - i fi: Zeeuwse canon GOES - Johan Hendrik van Da- Ie, onderwijzer in Sluis en de man van het Groot Woorden boek dei' Nederlandse Taal, hoort thuis in de Zeeuwse canon van de geschiedenis. Ook de Zeeuwse kaapvaart, Frans Nae- rebout en de kerncentrale mo gen volgens Zeeuwen in de histo rische hoofdlijn niet ontbreken, «pagina 15 water tekent de historie van onze redactie binnenland LAHTI - Premier Balkenen de vindt het te vroeg om een discussie te beginnen over een tweede kerncentrale in Nederland. „Dat is een zaak voor een volgend kabinet", aldus de premier gisteren voorafgaand aan een Euro pese top in het Finse Lahti. In Lahti ligt een brief van Bal kenende en zijn Britse collega Blair over energiebeleid op ta fel. Zij willen structureel meer aandacht voor het milieu in de Europese energiepolitiek. Bal kenende vindt dat de discussie over kernenergie daarbij abso luut moet worden gevoerd. „Wat betreft kooldioxide valt er voor kernenergie veel te zeggen. Tegelijkertijd zit je met het waagstuk van het afval. Het de bat daarover gaat gewoon door. Voor wat betreft een discussie over een tweede kerncentrale in Nederland is het echter nog te vroeg." De WD verwijt rege ringspartner CDA tot nu toe kernenergie niet echt te onder steunen. Voor Balkenende is het echter vooral belangrijk hoe kerncentrales zo veilig mogelijk zijn te maken. „We moeten onze ogen ook niet sluiten voor de ne gatieve kanten." Greenpeace stelt dat een alge meen overleg in de Tweede Ka mer over de randvoorwaarden voor een tweede kerncentrale niet moeten doorgaan. „Als de premier vindt dat dit een kwes tie is voor een volgende regering heeft het ook weinig zin nu al over de randvoorwaarden te spreken", aldus een woordvoer der van Greenpeace. Het over leg is gepland voor eind volgen de week Politkovskaja In Lahti was gisteravond de Rus sische president Vladimir Poe- tin te gast. Balkenende vindt het belangrijk dat de EU één ge luid laat horen over onder meer de moord op de Russische jour naliste Anna Politkovskaja. „We zouden er niets mee op schieten als de EU verdeeld zou zijn." Balkenende wil wat be treft Rusland ook niet dramati seren. „Er zijn ook goede kan ten aan Rusland." Moskou is voor de EU van be lang voor de energievoorzie ning. Balkenende herhaalde dat hij het wel belangrijk vindt dat Rusland bijvoorbeeld afspraken met Shell nakomt over investe ringen in het olie- en gasproject Sachalin. Shell wordt daar ge hinderd in een groot energiewin ningsproject, omdat volgens de autoriteiten bepaalde milieuver gunningen niet in orde zijn. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - President George Bush spreekt partijgenoten toe tijdens een receptie in Washington, bedoeld om fondsen te werven voor de Republikeinse verkiezingskas. In een poging bij de - tenminste in de peilingen al goeddeels verloren - congresverkiezingen van 7 november zo veel mogelijk Republikeinen naar de stembussen te jagen, nemen Amerikaanse con servatieve politici het wapen van de angst ter hand. De komende weken zal de partij van presi dent Bush niet schromen in geuren en kleuren te schilderen wat de Verenigde Staten te wachten staat onder het bewind van de Democraten. De president zelf gaf donderdag (lokale tijd) het goe de voorbeeld. Niet alleen zullen burgers te ma ken krijgen met belastingverhogingen, maar ook zal de nationale veiligheid verslechteren en zul len allerhande sociale hervormingen worden doorgevoerd, ten koste van de traditionele Ame rikaanse waarden, hield hij zijn gehoor in Penn sylvania en Virginia voor. Volgens zijn topadvi seur Karl Rove zal de president niet veel anders zeggen de komende weken. De verwachting is dat de laatste weken in verkiezingscampagne voor het congres (parlement) ongekend smerig worden. Desperate Republikeinse politici laten de traditioneel sterke rechtse onderwerpen als orde en veiligheid reeds varen ten faveure van ranzige aantijgingen van seksueel afwijkend ge drag. Zo hebben de eerste Democratische kop stukken bijvoorbeeld al het verwijt gekregen 'ho moseksuele pedofielen' te verdedigen. foto Kevin Lamarque/RTR (Advertentie) GLASHANDEL MOERSTEE Voor al uw ISOLERENDE BEGLAZING, BREUK, HARDGLAZEN DEUREN, GLAZEN MEUBELEN Nieuwe Kerkstraat 10a Kapelle-Biezelinge www.moerstee.nl (Advertentie) "VÖUVO OCCASION DAGEN 19 t/m 28 oktober Ruim 70 Volvo Used Cars Uitgestelde betaling: max. 25.000,- tot jan. 2008 VOLVO (Advertentie) Se onze wekelijkse vacature-index V zie pagina 6 katern 1 het alfabei: van Zeeland van onze redactie binnenland DEN HAAG - Boeren en agrari sche bedrijven besparen 160 mil joen euro op administratieve las ten als gevolg van het kabinets beleid. In totaal zijn de admini stratieve lasten in vier jaar tijd met ruim een derde verlaagd. Dat schrijft minister Veerman van Landbouw in een brief aan de Tweede Kamer. Vooral de mestwetgeving is veel simpeler geworden, wat tot een bespa ring van 100 miljoen euro heeft geleid. Ook op het gebied van diergezondheid is het aantal re gels en formulieren terugge bracht, wat 50 miljoen euro aan lastenverlichting oplevert. Daar door dalen de lasten voor het be drijfsleven van 430 miljoen euro in 2003 tot 270 miljoen euro vol gend jaar. Plet ministerie van Landbouw heeft fors gehakt in de regelgeving. De afgelopen vier jaar zijn zo'n duizend minis teriële regelingen geschrapt. Daarvan waren er zeshonderd overigens al niet meer in wer king. LTO-Nederland, de brancheorganisatie voor land en tuinbouw, is blij met de resul taten maar wil nog verder gaan. „Tot nu toe hebben vooral de veehouders van de lastenverlich ting geprofiteerd. Op het gebied van gewasbescherming is ook nog veel voordeel te behalen", aldus G. van der Grind, beleids medewerker van LTO. GPD van onze redactie binnenland HEINKENSZAND - Mensen moeten meer lezen, vindt biblio theekmedewerkster Jozien Wa genvoort. Met het boek Dubbel spel van Frank Martinus Arion als cadeautje voor de leden van de Heinkenszandse bieb, moet dat zeker lukken. Gistermiddag werden, net als in alle andere openbare bibliothe ken in het land, de eerste gratis boeken uitgedeeld aan de vol- wassen leden. Doel van de actie: meer Nederlanders aan het le zen krijgen. Daar kan Wagen voort het alleen maar roerend mee eens zijn. „Door alle sms-taal weten de mensen niet meer wat goed Nederlands is. Door boeken en kranten te le zen, zien ze hopelijk hoe het ei genlijk echt moet." De burgemeesters van de Gelder se gemeenten Ermelo, Nunspeet en Putten weigeren het boek Dubbelspel in ontvangst te ne men. De drie burgervaders heke len de thema's die het boek be handelt, zoals overspel, prostitu tie en moord. „Mensen zouden het beeld kunnen krijgen dat de burgemeester achter het boek staat en dat wil hij vermijden", zei een woordvoerder van de ge meente Ermelo. „De burgemees ter is voor promotie van het le zen, maar er zijn volgens hem meer geschikte werken om over te discussiëren." Volgens de bur gemeesters van Putten en Nunspeet staan de thema's uit het boek zoals overspel en DEN HAAG - Kamer-voorzitter Weisglas rijdt - Dubbelspel over het Binnenhof. www.murprotec.nl tel. 08 00-68 777 68 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Walcheren meer neerzetten als een eiland. Gedeputeerde W. van Zand- brink (PvdA, natuur, water en landinrichting) wil zich daar sterk voor maken. „Het aardig ste is Walcheren binnenrijden via een brug." Hij ziet het vooral als een sterk pluspunt voor het toerisme, wan neer bezoekers een 'eilandge voel' krijgen. Eilanden oefenen op toeristen - en trouwens ook op inwoners zélf - een grotere aantrekkingskracht uit dan het vaste land. Van Zandbrink beklemtoont dat het niet de bedoeling is om de Sloedam door te steken en bruggen zoals over het Schel- de-Rijnkanaal aan te leggen. „Je kunt het idee van een brug ook verbeelden. Landschapsar chitecten kunnen daar heel mooie dingen mee doen." Waar het volgens de gedeputeer de om gaat is de beleving van Walcheren als eiland. Dat is het ook eeuwenlang geweest. Pas bij de aanleg van de spoordam door het Sloe in 1871 kwam een vaste verbinding met Zuid-Beve land tot stand. Als zijn ideeën worden ge steund, zegt Van Zandbrink, „dan moeten we er mee aan de slag." Verschillende bestaande plan nen maken volgens hem duide lijk dat het niet om 'luchtfietse rij' gaat, maar dat er haalbare invalshoeken zijn. De gedepu teerde wijst op de gebiedsvisie voor het Veerse Meer. Daarin zit het graven van water oostelijk Zeeuwse sterrenkok straalt in Zwolle De Fonteyne moet kloppend hart Vlissingen worden Veertig jaar Benetton Tata Steel koopt Corus Het Brits-Nederlandse staalconcern Corus is gezwicht voor het bod van 4,3 miljard pond (6,4 miljard euro), dat het Indiase Tata Steel op tafel heeft gelegd. Corus wilde niet ingaan op de mogelijkheid dat er een hoger bod komt van een ande- j>?| re partij. vï 11 Van Gelder is zijn wereldtitel kwijt Yuri van Gelder is zijn wereldtitel aan de ringen kwijtge raakt. De 23-jarige Waalwijker moest gisteren in het Deense Aarhus in de finale van de WK de Chinees Yibing Chen en de Bulgaar Jordan Jovtsjev voor laten gaan. De Brabander had vorig jaar in Melbour- f ne voor het eerst de wereldtitel veroverd. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7, Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 24 en 25; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W7 en W9; Jong: W11Reizen: W13, W14enW17 (Advertentie) Kopstukken boek 1: Hella S. Haasse - Heren van de thee Als abonnee betaalt u slechts 5,95 in plaats van 8,95 per boek. Gebruik hiervoor de kortingsbon elders in deze krant. moord haaks op de normen en waarden die de overheid pro beert uit te dragen. Er zijn 575.000 exemplaren ge drukt die in duizend bibliothe ken worden weggegeven. ANP het alfabet van Zeeland (Advertentie) nogal onhandig - met een karretje vol exemplaren van foto Inge van Mill/GPD van Arnemuiden, vanaf het Veer se Meer tot aan de spoorlijn. Aan de zuidkant is al eens geke ken naar versterking van de Sloekreek. „En er kan wellicht wat gedaan worden net de com pensatieplannen voor de Wester- schelde Container Terminal", al dus Van-Zandbrink. Daarvoor is het oog gevallen op de Schorer polder langs de Westerschelde en op de Welzingepolder, die tot dichtbij Sint-Joosland loopt. pagina 15 Walcheren is niet klaar Kijk op vmw.pic.nl/abonneien, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deie bon naac PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,4460 WB Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1