PZC Boeren Australië gaan ten onder Bush doet gevaarlijke bekentenis Groot-Brittannië in vizier Al Qaeda Referendum over Panamakanaal Plaquette voor Nederlandse doden Bergen-Belsen Woede in vs om sPotJe over Kin§ Spaanse koning weer in opspraak door berenjacht droogte, misoogsten en schulden zorgen voor recordaantal zelfdodingen vrijdag 20 oktober 2006 jpnrHenk van den Boom BARCELONA - De Spaanse ko ning Juan Carlos is opnieuw in opspraak geraakt door de beren jacht. Hij zou tijdens een jacht partij in Rusland een tamme ker- niisbeer hebben gedood die door de organisatoren dronken was gevoerd en toen uitgezet. Dat meldden gisteren de Spaan se media op gezag van berichten uit de Moskouse krant Kommer sant. Een woordvoerder van het koningshuis doet het nieuws af als 'niet waar en volslagen on zin.' Volgens de berichten heeft de koning in augustus deelgeno men aan een jachtpartij in Rus land die was georganiseerd door lokale bestuurders. Om het de koning gemakkelijk te maken was een tamme beer uitgezet die normaal kunstjes vertoont op de kermis. De beer Mitrofan was dronken gevoerd met een meng sel van wodka en honing en toen losgelaten in het bos. Met één schot legde de Spaanse vorst het dier neer, zo staat te le zen in een brief van de plaatselij ke jachtopziener aan de gouve- neur. Twee jaar- geleden kwam Juan Carlos ook al in het nieuws na deelname aan een jachtpartij in Roemenië op een voormalig landgoed van ex-dictator Nico- lae Ceaucescu. De koning schoot toen een aantal beren neer en een wolf. Die jachtpartij lokte veel boze reacties uit in Roemenië. Er werd een groot te levisiedebat aan gewijd en ook in Spanje zorgde de hobby van de koning voor veel ophef. Te meer toen een tijdje later vanuit Roemenië een groot pak aan kwam op het vliegveld van Ma drid met de berenvellen van de jacht. Ze waren geadresseerd aan het paleis Zarzuela, waar de koning woont. Een cynische bijkomstigheid is dat de bruine beer in Spanje sinds tientallen jaren is uitgeroeid door de jacht. Sinds een paar jaar wor den weer nieuwe dieren uitge zet. Ze zijn onder meer afkom stig uit Roemenië. De beren be horen in Europa tot de be schermde diersoorten. Ook Roemenië heeft het verdrag ondertekend waarin dat is gere geld. GPD wmonze redactie buitenland SYDNEY - Om de vier dagen pleegt een boer in Australië zelf moord, omdat hij geen uitweg meer ziet uit de door aanhouden de droogte veroorzaakte ellen de. De ergste droogte in honderd jaar, die al zijn zesde jaar is in gegaan, heeft van grote stukken landbouwgrond dorre, stoffige velden gemaakt en veel boeren met torenhoge schulden opgeza deld. Dat heeft het Australische instituut voor mentale zorg, Beyondblue, gisteren bekendge maakt. Voorzitter Jeff Kennett stelt voor om een team van tenminste zestig psychologen naar de zwaarst getroffen gebieden te sturen om 'te helpen bij de stress, de depressies en de angst waaronder veel boeren, voorna melijk mannen te lijden heb ben.' Australische boeren zijn van huis uit hard, veerkrachtig en vindingrijk, waardoor ze er generatie op generatie in ge slaagd zijn onder zware omstan digheden hun bedrijf te runnen. Maar diezelfde kwaliteiten wer ken nu tegen hen, benadrukken deskundigen, omdat de boeren bij persoonlijke problemen niet snel hulp zoeken, bang als ze zijn te worden beschouwd als zwakkelingen. „Mijn angst is, dat als boeren on ophoudelijk met stress te kam pen hebben en hun bezittingen totaal waardeloos zien worden, het aantal zelfmoorden de ko mende tijd verder zal stijgen", aldus Kennett. In zijn ogen een zeer verontrustend vooruitzicht, omdat het aantal boeren in Au stralië al niet zo groot is. Van de twintig miljoen inwoners woont minder dan tien procent op het platteland en het aantal loopt ie der jaar verder terug. Het zelfmoordpercentage onder boeren is op dit moment ruim het dubbele van het landelijke gemiddelde, aldus landbouwor ganisatie NSW. In 2004 pleeg den 2098 Australiërs zelfmoord. Hoewel de droogte in heel het land voor zeer magere of misluk te oogsten zorgt, is New South Wales het zwaarst getroffen. Ruim 92 procent van de regio lijdt onder extreme droogte. En tot begin 2007 wordt geen regen van betekenis verwacht. Premier John Howard heeft 350 miljoen dollar beschikbaar ge steld om de boeren te helpen. GPD/RTR Belg mag stiefdochter huwen BRUSSEL - Het Belgische Arbitragehof in Brussel meent dat een man zijn stiefdochter mag trouwen. De zaak draait om een huwelijk in de plaats Plombières. Plet Open baar Ministerie wilde dat de rechter het huwelijk zou ver nietigen. De Belgische wet verbiedt zo'n huwelijk. Maar het Arbitragehof vindt het verbod een schending van de grondwet en het Europees Verdrag voor de Rech ten van de Mens. Artikel 12 van het verdrag geeft burgers het recht op huwen. ANP/Belga Werk Darwin op internet LONDEN - Plet werk van de bedenker van de evolutie theorie, de Britse wetenschapper Charles Darwin, wordt volledig gepubliceerd op internet. De universiteit van Cambridge heeft 50.000 pagina's tekst, 40.000 afbeeldin gen en geluidsfragmenten laten digitaliseren, zodat ze via het wereldwijde net toegankelijk worden. ANP Orgaandiefstal door doodgravers NEW YORK - Zeven Amerikaanse begrafenisonderne mers hebben bekend dat ze botten en organen uit honder den stoffelijke overschotten illegaal hebben verhandeld. Zij lieten de lichaamsdelen zonder toestemming van nabe staanden uit de lijken halen en verkochten ze aan biome dische bedrijven. De New Yorkse aanklager Charles Hynes sprak woensdag van 'de misdaad van de eeuw'. De 'walgelijke dieven' ver kochten de lichaamsdelen voor miljoenen dollars aan be drijven die ze bijvoorbeeld gebruikten voor transplanties of gebitsimplantaten. ANP/AFP Solana denkt aan aftreden BRUSSEL - EU-buitenland- coördinator Javier Solana zou overwegen binnenkort terug te treden. De Spanjaard zou teleur gesteld zijn over wat hij namens Je EU kan bewerkstelligen en bovendien gezondheidsproble men hebben. „De rek lijkt er een beetje uit. Hij lijkt soms moe te zijn en we horen dat hij niet al te lang meer verder zou willen", zegt een hoge Europese diplomaat. De Oostenrijkse krant Der Ku- rier gaf deze week voor het eerst gedetailleerde informatie over de beweegredenen van de 64-ja- rige Solana. De krant schrijft over een lang telefoongesprek met de Duitse bondskanselier Angela Merkel. Daarin zou Solana haar gezegd hebben dat hij op advies van zijn dokter zal terugtreden, om dat hij anders binnen twaalf maanden dood zou kunnen zijn. MP Regeringscrisis in Oekraïne KIEV - Vijf Oekraïense minis ters hebben gisteren hun ont slag aangeboden aan premier Viktor Janoekovitsj. Het gaat om vier bewindsperso nen die lid zijn van de partij Ons Oekraïne van de prowester- se president Joesjtsjenko en de onafhankelijke minister van Bin nenlandse Zaken, die echter op verzoek van Joesjtsjenko zijn verzoek om ontslag weer introk. De stap volgt op het mislukken van besprekingen tussen Ons Oekraïne en de partij van Janoe kovitsj over het herstellen van een brede coalitie. Het parle ment moet nog instemmen met het ontslag van de vier. Twee an dere ministers van Ons Oekraï ne, de minister van Buitenland se Zaken en zijn collega van De fensie hebben aangegeven op hun post te blijven. Het vertrek van de ministers betekent niet de val van de regering van de pro-Russische Janoekovitsj. De premier, leider van de Partij van de Regio's, heeft al een krap pe minderheid in het parlement samen met zijn coalitiepartners van de Communistische en So cialistische partij. ANP/RTR Kremlin wil met krantenbijlagen imago oppoetsen MOSKOU - Het Kremlin heeft een nieuwe manier gevonden om het imago van Rusland inter nationaal op te krikken. Buiten landse kranten krijgen voortaan een 'informatieve' bijlage over het land, meldt de Britse krant The Independent. De Verenigde Staten, Engeland en China zijn het eerst aan de beurt in de campagne die vele miljoenen euro's gaat kosten. The Washington Post, The Daily Telegraph en een Chinese krant Mjgen later dit jaar maande lijks een Ruslandbijlage. Negen andere landen volgen. Een spe ciale redactie van regerings krant Rossiskaja Gazeta gaat de artikelen maken. De Russische autoriteiten ergeren zich al lan ger aan de berichtgeving in de internationale media. Corres pondenten geven volgens het Kremlin ten onrechte een nega tief beeld van Rusland. Eerder werd al een Engelstalig televisiekanaal,. Russia Today, gelanceerd met steun van de re gering. GPD BERGEN-BELSEN - In aanwezigheid van zeventig overlevenden heeft staatssecreta ris Ross-van Dorp gisteren een bronzen gedenkplaat onthuld in het voormalige con centratiekamp Bergen-Belsen. In het kamp in Duitsland zijn tijdens de Tweede We reldoorlog tienduizenden joodse en niet-joodse gevangenen en krijgsgevangenen om gekomen. Voor de naar schatting 1300 tot 3500 omgekomen Nederlanders in het kamp, waaronder Anne Frank en haar zus Margot, bestond nog geen herdenkings plaat van Nederlandse origine. Wel was er een Vlaamse herdenkingsmonument. De bronzen plaquette is een initiatief van een aantal overlevenden, de Nederlandse am bassade in Berlijn, het ministerie van VWS, de Anne Frankstichting en het Herinne ringskamp Westerbork. foto Evert-Jan Daniels/ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De Olympische Spe len die in 2012 in Londen plaats vinden, vormen een groot doel wit voor terroristen. Dat zei het hoofd van de Londense politie gisteren. Hij reageerde hiermee op een artikel in de The Guar dian, waarin Scotland Yard zich in dezelfde bewoordingen uit laat. Ook andere bronnen geven aan dat Groot-Brittannië is het be langrijkste doel geworden van Al Qaeda. Het islamitische ter reurnetwerk heeft zich met suc ces gehergroepeerd en is nu een grotere bedreiging dan ooit tevo ren. De aanslagen van 7 juli 2005 op het openbaar vervoer van Londen waren in de ogen van de extremisten 'nog maar het begin', stelt een anonieme hooggeplaatste bron in Paki stan. „Al Qaeda ziet het Vere nigd Koninkrijk als een enorme mogelijkheid om levens te ver nietigen en de autoriteiten in verlegenheid te brengen." Groot-Brittannnië wordt gezien als een makkelijker doel voor Al Qaeda dan andere landen, onder meer vanwege de histori sche banden met Pakistan. Tien duizenden mensen reizen jaar lijks tussen beide landen. Geen twijfel In The Guardian zei Sir Ian Blair, hoofd van Scotland Yard, dat de dreiging van Al Qaeda groot is. „Er is geen twijfel dat de Spelen in 2012 een doel vormen voor terroristen. We hebben een team samengesteld van ambtenaren die zich hier fulltime mee bezig houden." Ook in Engeland zouden er groe pen ontstaan die aanslagen voor bereiden. „Er zijn duizenden mensen die de politie scherp in de gaten moet houden", zei Peter Clarke van Scotland Yard in september nog tegen de BBC. Volgens de Londense politie zijn er sinds de bomaanslagen op 7 juli 2005 al diverse aanslagen verijdeld, waaronder een plan om met vloeibare explosieven een vliegtuig op te blazen. Scot land Yard introduceert later de ze maand een nieuw systeem om het terrorisme aan te pakken. In dit systeem zal marteling niet aangemerkt worden als een me thode om terroristische aansla gen te voorkomen. Toch vinden vrij veel mensen dat martelen zou moeten mo gen. Zeker eenderde van de in woners in 25 landen steunt het gebruik van marteling om terro ristische aanslagen te voorko men. Dit blijkt uit een wereld wijd uitgevoerde enquête van de BBC onder meer dan 27.000 mensen. Van de ondervraagden zei 59 procent marteling in alle gevallen af te wijzen, De meer derheid acht martelen immoreel en vindt dat er geen compromis sen mogen worden gesloten die door Peter Hattink SAN JOSE - Bijna 2,2 miljoen Panamezen spreken zich zondag in een referendum uit over uit breiding van het Panamaka naal. Van de acht politieke par tijen in Panama is er maar één die tegen dit megaproject is. Volgens opiniepeilingen zal. meer dan 72 procent van de Pa namese bevolking vóór stem men. Een positieve uitslag van dit referendum heeft tot gevolg dat industrielanden als Neder land en België in aanmerking ko men voor orders voor dit reus achtige waterwerk. Het Panamakanaal dat sinds 1914 de Atlantische en de Stille Oceaan verbindt en op dit mo ment maar veertig schepen per dag kan verwerken, is sterk ver ouderd. Door de flink gegroeide export van China en andere Aziatische landen naar de oost kust van de Verenigde Staten, liggen schepen in rijen te wach ten voordat ze toestemming krij gen om door het kanaal te va ren. Met de modernisering van het Panamakanaal is 4,85 mil jard euro gemoeid. Het project betaalt zich terug uit de extra Panamese studenten lopen langs een affiche waarop mensen wor den opgeroepen om zondag bij het referendum over de uitbreiding van het Panamakanaal 'ja' te stemmen, foto Alejandro Bolivar/EPA tolheffingen die schepen in de toekomst gaan betalen. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat de Panamezen via een refe rendum kunnen meebeslissen over de modernisering van hun land. Sinds vorige week is de centrumrechtse Panamese Par tij de enige overgebleven tegen stander. PP wil alleen een mega- haven aan de Stille Oceaan aan leggen, waar grote container schepen hun lading overzetten op kleinere schepen die vervol gens door het huidige kanaal kunnen varen. De modernise ring kost dan 'slechts' 640 mil joen euro. De uitbreiding van het Panamakanaal moet voorko men dat er andere verbindingen tussen beide oceanen ontstaan, zoals een kanaal in Nicaragua of een treinverbinding in Mexi co. Er komt onder meer een nieuw sluizenstelsel, dat het ook voor schepen met een vracht van tienduizend containers mo gelijk maakt door het kanaal te varen. Nu kunnen er alleen sche pen met een maximum van vier duizend containers door varen. Opbrengsten De kosten van dit referendum, 6,24 miljoen euro, zijn een schijntje vergeleken met de ver wachte opbrengsten van dit me gaproject. Volgens de planning zal de omzet van het kanaal van 960 miljoen euro in 2005 stijgen naar 4,96 miljard euro in 2025. De groei van de verwachte winst is eveneens spectaculair: van 387,2 miljoen euro in 2005 naar 3,45 miljard euro in 2025. De uitbreiding van het kanaal moet circa veertigduizend ar beidsplaatsen scheppen. Neder land probeert van de uitbrei dingsplannen een graantje mee te pikken. Lambert Grijns van de Neder landse ambassade: „Voor Neder land zijn er goede kansen op het gebied van baggerwerken, aan- nemerij, sluistechnologie en fi nanciering." GPD WASHINGTON - In de Verenigde Staten is ophef ont staan over een verkiezingsspotje op de radio waarin de in 1968 vermoorde burgerrechtenactivist Martin Luther King een Republikein wordt genoemd. Zowel progressie ve als conservatieve zwarten wijzen de boodschap van de National Black Republican Association af, aldus The Was hington Post gisteren. Ook politici van zowel Democratische als Republikeinse huize wijzen het spotje af. De radioboodschap meldt de luisteraar dat het Democra ten waren die de racistische Ku Klux Klan in het leven riepen. Zuidelijke Democraten worden op één hoop ge gooid met Democraten uit het noorden die een voorname rol speelden in de burgerrechtenbeweging. King zelf stem de op Democraten. ANP Kazachstan nodigt Borat uit ASTANA - Borat is uitgenodigd Kazachstan te bezoeken. Het fictieve personage van de Britse komiek Sacha Baron Cohen speelt een Kazachstaanse reporter die zijn vader land presenteert als een vrouwonvriendelijk, paardenpis drinkend volk. De autoriteiten hebben Borat uitgenodigd zelf een keer te zien hoe het eraan toegaat in het Aziati sche land. „Ik weet dat veel mensen zich gekwetst voelen door het optreden van Borat. Maar we moeten de grap ervan in zien en respect hebben voor de creatieve vrijheid van an deren", aldus een hoge functionaris. ANP/RTR de mensenrechten in gevaar brengen. In landen waar de inwoners ter rorisme relatief vaak aan den lij ve ondervinden, zoals in Israël en de Filipijnen, is een veel gro ter percentage respondenten, respectievelijk 43 en 40 procent, voor het gebruik van 'een be paald niveau' van marteling om terreur te voorkomen. ANP George W. Bush heeft voor het eerst het V-woord in de mond genomen: Vietuam. Op de Amerikaanse televisie erkende de president dat er overeenkom sten zijn tussen de oorlog in Irak en het grootste militaire de bacle uit de Amerikaanse ge schiedenis. Een gevaarlijke be kentenis. door Frank Hendrickx Iets nieuws heeft Bush niet ge zegd. De vergelijking tussen Vietnam en Irak is al ontelbare keren gemaakt. Alleen op inter net zijn er 50 miljoen pagina's die overeenkomsten zien tussen de twee militaire conflicten. De Democratische senator Ted Ken nedy voorspelde al in 2004 dat Irak 'het Vietnam van George Bush' zou worden. Vietnam is nu eenmaal een woord dat in Amerika synoniem staat voor een totaal fiasco. Een president doet er dan ook ver standig aan iedere vergelijking met die episode uit de Ameri kaanse geschiedenis ver van zich te werpen. Bush deed dat woensdagavond tijdens een interview op de Ame rikaanse zender ABC niet. Hij erkende dat er mogelijk overeen komsten zijn tussen het befaam de Tet-offensief in de Vietnam- oorlog en het huidige oplaaien de geweld in Irak. „Er is zeker meer geweld en in Amerika staan verkiezingen voor de deur", aldus het voorzichtige commentaar van Bush. De volgende ochtend openden praktisch alle media met het ci taat: 'Irak is precies hetzelfde als Vietnam', en dat zijn niet de koppen die de Republikeinse partij vlak voor de verkiezingen wil lezen. Het was ook zeker niet de bood schap die Bush wilde overbren gen. Feitelijk herhaalde hij iets wat minister van Defensie Do nald Rumsfeld al eerder heeft ge zegd: de Amerikanen moeten niet dezelfde fout maken als na het Tet-offensief in Vietnam in Destijds brachten de Ameri kaanse troepen een vernietigen de slag toe aan de opstandelin gen. Zo'n 45.000 Vietnamese troepen sneuvelden zonder dat de Viet Cong ook maar één doelstelling van hun Tet-offensief (ver noemd naar het Chinese nieuw jaar) konden verwezenlijken. Toch verloren de VS toen de oor- log. De Amerikanen konden het bloedvergieten gewoon niet lan ger aanzien. Ze verloren on danks de militaire overwinnin gen het geloof in een uitweg en gaven president Lyndon B. Johnson de schuld. Hij moest zich terugtrekken uit de verkie zingen. Volgens Bush en Rumsfeld moe ten Amerikanen nu niet dezelf de fout moeten maken: winnen en toch opgeven. „De tegenstander gelooft dat analyse het Amerikaanse volk ziek en moe zal worden van de oorlog als ze maar genoeg chaos in Irak creëren", aldus Bush. „Dat zal niet gebeuren. We moeten eerst ons werk afmaken." Voor veel Amerikanen lijken dat soort zin nen verdacht veel op het opti misme van Johnson in Vietnam. Amerika verslaat de terroris ten,, maar ondertussen blijven de bodybags komen. De maand oktober is hard op weg de bloe digste van het conflict te wor den. Republikeinse kandidaten voor de congresverkiezingen in no vember negeren de oorlog zo veel mogelijk. Door zich te rich ten op lokale onderwerpen, ho pen ze te redden wat er te red den valt. De hulp van Bush kunnen ze daarbij niet gebruiken. In veel staten wordt de president niet meer uitgenodigd om campagne te voeren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5