Cellenblok Schiphol toch snel brandveilig PZC Vooral ouderen wensen linkse coalitie Dreigende sluiting op nippertje voorkomen Christelijke partijen in de bres voor zondagssluiting Grafkunst mmm Justitie onderzoekt nieuwe beweringen Maurice de Hond Koe houdt van waterlelies Rijkste Nederlanders geven relatief het minste Eén gedeeld dossier instanties moet nieuwe Gessica's voorkomen vrijdag 20 oktober 2006 (jnnrDaniëlle Berloth HOOFDDORP - Het cellencom plex op Schiphol-Oost krijgt een 'natte' sprinklerinstallatie, pat heeft de Rijksgebouwen dienst (RGD) gisteren toege zegd, De gemeente Haarlemmer meer dreigde het complex te sluiten als het niet binnen twee maanden zo'n installatie zou rou is een dreigend conflict uit de wereld, aldus de gemeente Haarlemmermeer gisteravond. Waarnemend burgemeester Ti neke Netelenbos zei eerder op de dag dat de RGD deze sprin klerinstallatie niet wilde aanleg gen. Een woordvoerder van mi nister Pieter Winsemius van Vrom, waar de RGD onder valt, noemde Netelenbos' uitspraken 'onbegrijpelijk'. „De RGD wei gert niets, erger nog, de dienst heeft geadviseerd om een sprin klerinstallatie aan te brengen, aisles na de recente spoedopera tie in het uitzetcentrum op Rot terdam Airport." Volgens de zegsman is de aanleg van de installatie niet mogelijk als er gedetineerden zitten, die moeten dus elders onderge bracht worden, licht hij toe. „Onze mensen zeggen dat er een maand of vier voor staat." In het cellencomplex van Schiphol ajn nog drie vleugels bezet met bolletjesslikkers. Type Volgens de gemeente Haarlem mermeer draaide het conflict met de RGB vooral om het type sprinklerinstallatie. Haarlem mermeer wil een 'natte' installa tie. De RGB een 'droge', stelde de gemeente. Een natte sprinklerinstallatie is direct aangesloten op het water leidingnet en een droge installa- lie moet de brandweer in wer king stellen. 0ok het aanmeldcentrum van UVW belt niet op tijd terug de Immigratie- en Naturalisatie dienst op de luchthaven, waar nu nog ongeveer honderd asiel zoekers zijn, moet veiliger wor den, vindt de gemeente. Als daar over twee maanden geen maatregelen zijn genomen om de brandveiligheid te verbete ren, wil de gemeente het cen trum sluiten. De brand in het cellencomplex op Schiphol-Oost kostte vorig jaar aan elf mensen het leven. De gemeente Haarlemmermeer wilde het centrum daarop slui ten, omdat ze meende dat de vei ligheid niet was gegarandeerd. Bolletjesslikkers Donner wilde het centrum open houden voor bolletjesslikkers. Die hebben speciale voorzienin gen nodig om hun drugs op een natuurlijke manier kwijt te ra ken. Netelenbos maakte donder dag bekend dat er een gedenkte ken komt voor de slachtoffers van de Schipholbrand. Het monumentje wordt volgen de week vrijdag onthuld bij het complex tijdens de officiële her denking van de brand, dan pre cies een jaar geleden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er moet een einde komen aan de sluipen de verruiming van de winkel openingstijden op zondag. Dat vinden CDA, Christen- Unie en SGP. Sinds 1996 mogen winkels twaalf keer per jaar op zon dag open. In toeristische ge bieden mag dat elke zondag. Uit de evaluatie van de win keltijdenwet blijkt dat sommi ge gemeenten zichzelf toeris tisch gebied noemen om ook op zondag de winkels open te mogen doen. Bovendien con troleren veel gemeenten niet of nauwelijks of winkels al dan niet terecht op zondag open zijn. Dat is de christelijke partijen een doorn in het oog. Zij vin den dat de zondagsrust zo wordt ondermijnd en eisen dat de overheid een einde maakt aan het misbruik dat gemeenten maken van de win keltijdenwet. Als dat niet gebeurt, komt de SGP met een eigen wetsont werp, zo liet fractievoorzitter Bas van der Vlies gisteren we ten bij de begrotingsbehande ling van Economische Zaken. GPD/Novum ÏV - - v., H ./•"'V' SStSS^A^SlB; V^-1- Tv--: £l|pp - CvAf'T" Li; V- - ^|gE :«SSr*lgS C- /o/uS DEN HAAG - Uitkeringsinsti- AMSTERDAM - Een vrouw klimt in het kunstwerk van de hand van ontwerper Joep van Lieshout, dat bovenop het graf staat van de Amsterdamse kunstenaar Peter Giele op tuut UWV belt niet tijdig terug begraafplaats Zorgvliet. De Amsterdamse begraafplaats staat bekend om de vele kunstwerken en aparte graven. Het duurde echter wel even voor het niet-alledaagse ontwerp naar zijn klanten. Sommige van Van Lieshout door het bestuur van de begraafplaats was goedgekeurd. foto Maartje Blijdenstein/GPD cliënten hebben bovendien te maken met veel verschillende contactpersonen. Dit stelt de In spectie Werk en Inkomen die heeft onderzocht hoe het UWV zijn klanten tegemoet treedt. Hef onderzoek is gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. UWV gaat over uitkeringen zo als de ww en de ziektewetuitke ring. Vorig jaar belden werkne mers en uitkeringsgerechtigden 5,5 miljoen keer met het uitke- ringsinstituut en werkgevers on geveer 1 miljoen keer. Het me rendeel, tachtig procent, kreeg direct antwoord op de vraag. Als iemand niet meteen ant woord kan krijgen, moet hij of zij binnen 24 uur worden terug gebeld. Vaak wordt die termijn overschreden en soms wordt er helemaal niet teruggebeld, al dus de inspectie. Verder is de uit voering van de ziektewet vol gens haar niet goed georgani seerd. Reden voor het inspec tie-onderzoek waren klachten van belangengroepen en Kamer- vragenr. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ruim vijf mil joen kiezers van vijftig jaar en ouder zorgen voor een ruk naar links. Ook Nederlanders in het buitenland zouden voor een link se coalitie kiezen. Vooral de SP van Jan Marijnis- sen is populair: als het aan de ouderen ligt krijgt de partij 28 zetels, blijkt uit een representa tieve steekproef van onderzoeks bureau Motivaction in opdracht van Plus Magazine. Het CDA zakt van 44 naar 31 ze tels, PvdA en WD blijven bijna gelijk. Volgens de onderzoekers is er geen precieze verklaring voor de voorkeuren te geven. Deskundigen wijzen op een 'sterk verlangen naar het be houd van de verzorgingsstaat'. Politicoloog Maarten Hajer: „Marij nissen wint veel vertrou wen doordat hij pal staat voor sociale zekerheden die de over heid kan bieden. Dat spreekt veel ouderen blijkbaar aan." De gezondheidszorg en de ver zorgingsstaat vinden de onder vraagde ouderen de belang rijkste onderwerpen. Van de kie zers tussen 51 en 65 jaar vindt maar 7 procent de AOW-kwes- tie belangrijk. Ook Nederlandse kiezers in het buitenland willen een links kabi net, blij let uit een onderzoek van Radio Nederland Wereldom roep. Zij hebben de voorkeur voor een coalitie van PvdA, SP en GroenLinks. De kandidaten voor het premierschap, huidig premier Jan Peter Balkenende en PvdA-leider Wouter Bos gaan gelijk op: beiden krijgen dertig procent van de stemmen. Van de duizend ondervraagden vindt 70 procent dat het Neder lands allochtonenbeleid is mis lukt. Bijna de helft ziet de denkbeel den van de islam als een bedrei ging voor de Nederlandse demo cratie. Dertig procent voelt zich niet bedreigd. GPD/Novum door Rob Hirdes DEVENTER- Justitie over weegt nader onderzoek te doen naar de bewering van Maurice ->-1 de Hond dat het moordwapen in de Deventer moordzaak moge lijk onder de grafsteen van het slachtoffer ligt, de weduwe Ja- queline Wittenburg. De hoofdof ficier van justitie in Zwolle, is gevraagd de door De Hond aan gedragen informatie te bekijken en te wegen. Dat heeft het lande lijk parket bekend gemaakt. Justitie wil niet telkens reage ren op elke uitlating van De Hond. De opiniepeiler heeft een zevenklapper aangekondigd, dit zou de eerste klap zijn. Hij heeft het graf met een metaaldetector onderzocht en meent dat er een metalen voorwerp onder de graf steen van de in 1999 vermoorde weduwe ligt. Qua vorm en groot te kan dat duiden op een mes. Inmiddels is een in radardetec tie gespecialiseerd bedrijf be reid gevonden een nader onder zoek te doen bij het graf. Het be drijf kan het voorwerp helder der in beeld brengen. Het be stuur van de Lebuïnusparochie, verantwoordelijk voor de be graafplaats, wil daarvoor echter geen toestemming geven, omdat het op geen enkele wijze betrok ken wil raken in de affaire. In middels is sinds gisteren de be waking van het graf van Jaqueli- ne Wittenburg op last van het bestuur opgeheven. Volgens De Hond heeft de vroegere klusjes man van de weduwe het voor werp in het graf gestopt. Een ooggetuige die zich bij de opinie peiler heeft gemeld, zegt dat dit enkele dagen na haar begrafenis is gebeurd. De Hond gaat er nog steeds van uit dat de klusjesman de moord heeft begaan en niet Ernest Lou- wes, de fiscaal-jurist van de we duwe, die voor de moord een straf van twaalf jaar uitzit. GPD wm bÊ-AJ OAT 12ÜÜ IK Nou W£l. Wlt-teN vvÊTENI 1,1 procent van het inkomen uit geeft aan liefdadigheid. Mensen met een jaarlijks inko men van maximaal 23.000 euro netto zijn de gulste gevers. Zij staan 1,4 procent van hun ver diensten af. Eén op de zes Nederlanders geeft helemaal geen geld uit aan liefdadigheid. ANP AMSTERDAM - De rijkste Ne derlanders doneren relatief het minst aan goede doelen. Uit onderzoek van TNS - Nipo /RTL Nieuws blijkt dat ze slechts 1 procent van hun inko men afstaan. Dat is een tiende van een procent minder dan de gemiddelde Nederlander, die Meisje steekt zich in de buik ROTTERDAM - Een elfjarige meisje uit Rotterdam is gis terochtend zwaargewond geraakt nadat zij zich vermoede lijk per ongeluk met een mes in de buik had gestoken. Dat heeft de politie bekendgemaakt. Het slachtoffertje ligt in krtitieke toestand in een ziekenhuis. Volgens de politie was het meisje bezig een extra gaatje te prikken in een riem die ze om haar middel droeg. Het mes schoot uit en kwam in haar buik terecht. De politie onder zoekt de precieze toedracht maar gaat vooralsnog uit van een ongeval. Het kind was met haar moeder in huis. ANP Biljet vijfhonderd euro afschaffen DEN HAAG - De bankbiljetten van vijfhonderd euro moe ten worden afgeschaft. Bij fraudes en witwasoperaties worden deze biljetten vaak aangetroffen, terwijl er wei nig mee wordt betaald. Dat zei de Amsterdamse officier van justitie J. van Leijen gisteren in het Financieele Dagblad. Het afschaffen van het biljet bemoeilijkt het transport van winst voor crimi nelen en zou de stiijd tegen witwassen makkelijker ma ken. „Een kilo cocaïne is drie kilo geld", zegt Van Leijen. Het transport van cash is voor criminelen volgens de zoge heten witwasofficier een groter probleem dan het vervoe ren van drugs. GPD/Novum Weersverzekering voor boeren DEN HAAG - De overheid is bereid bij te dragen aan een weersverzekering voor de land- en tuinbouwsector. Voor waarde is dat de sector zelf met een initiatief komt en be reid is een groot deel van het risico te dragen. Dat schreef minister Veerman van Landbouw gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. Veerman gaf het Landbouw Economisch Instituut begin dit jaar de opdracht te onderzoeken of een verzekering die risico's als storm, hagel, regen, sneeuw, vorst en droog te dekt, haalbaar is. Tot nu toe is het alleen mogelijk de eerste drie weerrisico's af te dekken. GPD/Novum Nederlander mist draadjesvlees ROTTERDAM - De helft van de Nederlanders mist draad jesvlees. Het suddervlees staat boven aan de lijst van ge rechten van vroeger die we missen. Op nummer twee staat stamppot, gevolgd door ouderwetse groenten, stoof- gerechten en zelfgemaakte appelmoes. Blue Band liet ter gelegenheid van het uitkomen van een nieuw basiskookboek onderzoek doen onder 750 mannen en vrouwen die regelmatig koken. Eén op de drie belt daarvoor zijn of haar moeder. ANP Kloosterorde hoeft non niet terug UTRECHT - De kloosterorde de congregatie zusters van Sint Jozef in Amersfoort hoeft de 36 jaar geleden wegge stuurde Zuster Leontia geen onderdak te bieden. Zo luid de gisteren de uitspraak van de voorzieningenrechter in Utrecht in een kort geding dat de voormalige zuster, een 75-jarige vrouw uit Wier, had aangespannen. Ze werd in 1970 weggestuurd door kardinaal Alfrink en heeft sinds dien geprobeerd haar plaats terug te krijgen. De rechter oordeelde dat de vorderingen van zuster Leontia verjaard zijn en daarom worden afgewezen. ANP BLOEMENDAAL - Een koe in Bloemendaal doet zich tegoed aan waterlelies. Ze laat zich hierbij niet hinderen door het koude water. foto Koen Suyk/ANP door Caroline Sander ROTTERDAM - De Rotterdam se instanties die wisten van de problemen rond Gessica, het in stukken teruggevonden 'Maas meisje', hebben onderling slecht gecommuniceerd. Dat oordeelt de Rotterdamse wethouder Leo nard Geluk op basis van voorlo pig onderzoek. Geluk: „Er is nu geen instantie die een totaaloverzicht heeft." Hij wil van onder toezicht gestel de kinderen een enkel dossier, waar alle instanties bij kunnen. Gessica's lichaamsdelen werden op drie verschillende plaatsen in de Maas gevonden. Pas na een reconstructie van haar ge zicht stroomden tips over de identiteit van het meisje binnen. De 46-jarige vader van Gessica zit als verdachte van de moord vast. Geluk baseert zijn conclu sie op onderzoek op de school van het meisje, de leerplichtamb tenaar, jeugdzorg en school- maatschappelijke werk. Drie in spectiediensten -van onderwijs, jeugdzorg en gezondheidszorg- werken aan een groot onder zoek, dat ze verwachten in maart volgend jaar klaar te heb ben. Geluk wil dat er sneller wordt gewerkt. „Grondig onder zoek kost tijd, maar maart is Dure verhuizing provinciebestuur Noord-Holland HAARLEM - De tijdelijke ver huizing van het provinciebe stuur van Noord-Holland we gens een verbouwing kost naar schatting 1,2 miljoen euro. Dat blijkt uit de begroting van de provincie. Provinciale Staten vergaderen vanaf april 2007 in een hotel in Heiloo. De verhuizing naar de nieuwe vergaderstek geldt voor anderhalf jaar. In die periode wordt Paviljoen Welgelegen, deel van het provinciehuis in Haarlem, gerestaureerd. Gede puteerde Staten worden tijde lijk elders in Haarlem onderge bracht. De restauratie van het histori sche Paviljoen Welgelegen kost 16,5 miljoen euro. ANP wel erg ver weg." Vooruitlopend op het onderzoek neemt Rotter dam al maatregelen die herha ling van een drama als met Gessica moeten voorkomen. Ui terlijk medio 2007 moet van alle kinderen die te maken hebben met hulpverlening één dossier zijn, die alle instanties kunnen aanvullen én raadplegen. Zo ont staat er een historisch overzicht en gaat er bij wisseling van school of hulpverlener geen in formatie verloren. Privacyregels Omdat hulpverleners vanwege privacyregels niet alles ver plicht hoeven te melden, gaat de gemeente bij het rijk aandrin gen op een wettelijk regeling. „Er is geen instantie die een to taaloverzicht heeft", aldus Ge luk. „Door een aantal maatrege len versneld in te voeren, moet er meer overzicht komen." Naast een elektronisch kinddos sier, komt er een beter systeem om schoolverzuim van kinderen met problemen sneller te signale ren. Daarnaast komt er een pro cedure die het mogelijk maakt om binnen drie dagen een 'esca- latieoverleg' met alle betrokken partijen te hebben over een kind met problemen. Directeur José Vermeer van Jeugdzorg Rotter dam is ingenomen met de maat regelen die de gemeente Rotter dam heeft aankondigd. „De stap pen die gezet gaan worden, zijn nodig. Er is op dit moment geen instelling die de regie voert." Over het uitwisselen van infor matie tussen de verschillende in stanties, zegt ze: „De wethouder zegt dat de instellingen elkaar wel degelijk hebben geïnfor meerd. Het ontbrak echter aan een totale regie."GPD (Advertentie) VOLVO OCCASION DAGEN 19 t/m 28 oktober Ruim 70 Volvo Used Cars Uitgestelde betaling: max. 25.000,- tot jan. 2008 CAR VILLAGE VOLVO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3