PZC Lezer moet korter schrijven Vrijdagavond 20 Oktober TAX-FREE 19% BTW EG ERMEE Dromen en twijfels tussen twee culturen kopen bij FIXET van 18.00 tof 21.00u 20 ctie Kortom 19% KORTING op het GEHELE ASSORTIMENT*!! vrijdag 20 oktober 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie v'an de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Waar de journalistiek altijd weer mee op de koffie komt: het noemen van records. De groot ste zonnebloem van een man uit Biervliet blijkt altijd binnen vie rentwintig uur een onbetekenen de spriet vergeleken bij de plant die bij een dame in Tholen tot wasdom is gekomen. De zwaar ste pompoen van Zeeland, ge kweekt te Zoutelande, is bij na der inzien een iel gevalletje; te Kruiningen hebben ze pas echt een reus. We leren het nooit. De verlei ding is te groot. Het noteert zo prettig: 'de hoogste iep van dit gewest', 'de sappigste peer van het schiereilandenrijk'. Gerrit de Bruijn uit Middel burg, schreef over waarheidsvin ding en geselde ons op die ma nier met onze eigen karwats. Hij vond in één en dezelfde krant twee berichten over een klok. De Bruin: Het eerste vertelt dat in Amsterdam de grootste klok ter wereld zal worden ver scheept naar Amsterdam. Maar liefst 36 ton weegt het gevaarte. Maar een katern verder schrijft Rudy Kousbroek bij een foto van een enorme klok in Birma, dat die 90 ton op de weegschaal brengt. Wie heeft gelijk? In ie der geval niet de schrijver van het eerste bericht. Zelden komt het voor dat een journalist de zelfde dag in zijn eigen krant wordt afgestraft. Maar wilt u dat feit niet aan de grote klok hangen?" door A.J. Snel De lezers die zich incidenteel of met zekere regelmaat melden als schrij vers, die hun zienswijze in de PZC afge drukt willen zien, zullen moeten wen nen aan de gedachte dat de overgang naar het tabloidformaat per 6 februari 2007 ook voor hen veranderingen met zich brengt. Net als van de redacteuren van de krant wordt van hen verwacht dat ze korter, compacter gaan schrij ven. Hoe de reacties op deze mededeling zul len zijn, weet ik al, althans gedeeltelijk. Het zal de schrijvende lezers niet mee vallen hun gedachten nog korter te note ren dan nu al gevergd wordt. Zij zullen zich beroepen op democratische nor men en het principe van de vrijheid van meningsuiting. En ze zullen vergelijkin gen trekken met de ruimte die een re dacteur voor een bepaald onderwerp toegemeten heeft gekregen. Ze menen er dan recht op te hebben eenzelfde hoe veelheid tekst gepubliceerd te krijgen. Vrijheid Het zijn bekende overwegingen. Natuur lijk hecht de PZC zeer aan de vrijheid van meningsuiting; het zevende artikel uit de grondwet hangt sterk uitvergroot op onze burelen. Maar die vrijheid kent haar beperkingen al was het maar die van de ruimte. Wie zijn of haar mening wil geven, kan daarvoor niet onbeperkt de beschikking over de kolommen krij gen. Het nieuws zou door opvattingen van lezers weggedrukt worden. Deze beperking is vaker van toepassing dan de voorbehouden die de wet maakt en op grond waarvan wij van publicatie afzien. Over het geheel genomen valt het aantal beledigende of discrimineren de brieven dat wordt aangeboden erg mee. Ook worden niet zo dikwijls alge meen geldende fatsoensnormen over schreden. En slechts een enkele keer sneuvelt een blief vanwege te grote me ligheid, te veel borrelpraat of te open deuren. De beslissing daarover is door de hoofdredactie gedelegeerd aan de le zersredacteur. Uiteindelijk is de hoofd redactie verantwoordelijk voor de publi catie. Wat nu geldt, zal in versterkte mate aan de orde zijn als de krant op halfformaat bij de lezers wordt bezorgd. De krant in haar nieuwe verschijningsvorm is onder hevig aan andere eisen, vooral ook als het gaat om de lengte van artikelen. Er De krant wordt compacter, ook brieven moeten beknopter. moet puntiger, kernachtiger worden ge formuleerd. Die nieuwe wetten'gaan ook gelden voor de lezers die via een in gezonden brief hun opvattingen wereld kundig willen maken. Er zijn verschillende manieren om de rubriek Lezers Schrijven met een gerin ger beslag op de ruimte te laten verschij nen. Op dit moment hanteert de redac tie de ijzeren regel dat een lezersbrief niet langer mag zijn dan 250 woorden. Zuinig Sommige schrijvende lezers zijn zuinig met hun zinnen en blijven ver beneden dat maximum. Anderen wekken nogal eens de indruk dat het maximum hoe dan ook gehaald moet worden. De hoofdredactie zou kunnen besluiten de maximale lengte te halveren en die dus op 12'5 woorden te stellen. Het is de vraag of die oplossing bevredigend zou zijn. Sommige onderwerpen zijn moei lijk te behandelen in een zo klein be stek. Wat meer elasticiteit zou wellicht tot een aangenamer ogend resultaat lei den. Ook valt te overwegen brieven die naar het oordeel van de redactie wel wat be knopter zouden kunnen, ter redactie in te korten. De ervaring leert dat de schrijvers van de brieven vaak ontevre den zijn over wat dan in druk ver schijnt. In veel gevallen worden nuance ringen weggelaten die nu juist heel goed waren gewikt en gewogen of er sneuvelen fragmenten die voor het ge voel van de schrijvende lezer net de kern van het betoog vormden. Er duiken in de krant nogal eens onder werpen op die heel veel pennen in bewe ging zetten: ontpoldering; de schertsver toning van een cohort bestuurlijke hans worsten rond de Middelburgse bouw put; de struikelpartij van Delta op het gebied van de automatisering. De brie foto Willem Mieras ven daarover hebben voor het overgrote deel dezelfde strekking. Steeds worden dezelfde argumenten gebruikt. De re dactie zou die brieven, waarmee lezers meer de macht van het getal dan de kracht van argumenten op het oog heb ben, kunnen samenvatten, waarbij op vattingen uit verschillende epistels bij eengebracht kunnen worden. Een beslissing over de manier waarop in de toekomst - vanaf 6 februari 2007 - aan de rubriek Lezers Schrijven op nieuw wordt vormgegeven, is nog niet genomen. Wellicht hebben de lezers van deze ru briek suggesties over de rubriek Lezers Schrijven in een compactere vorm. Zij kunnen die bij mij kwijt. De ideeën zullen een rol spelen in de af weging die de redactie en in laatste in stantie de hoofdredactie maakt en die moet leiden tot een nieuwe opzet van de rubriek. De Borselse wethouder F. Tollenaar van de SGP/ChristenUnie heeft zijn functie neergelegd, nadat was geconstateerd dat hij onder invloed van alcohol in zijn auto had gereden. Hij wachtte een debat in de gemeenteraad, die over zijn bestuurlijke lot had kunnen beslis, sen, niet af, maar vertrok na enig intern beraad. Over die beslissing van de wethouder had het WD-raadslid Boek- holt een verklaring die bijna zo oud is als de wereld, die het laatste stadium van slijtage gepasseerd is en die derhalve door de denken de mens al heel lang geleden bij het grof vuil is gezet. Boekholt frac tielid en fractieleider van de VVD - dat heb je als je het met één ze tel moet doen - meende dat het aftreden van de wethouder vooralle wijten was aan de media, die de onvaste verrichtingen van de be stuurder wereldkundig hadden gemaakt. Juist ja, daar werd weer eens gepoogd de boodschapper standrechtelijk te executeren. De media Het komt allemaal door de media. Dat iedereen kan weten dat jaarlijks in het verkeer in Nederland vijftig tot zestig doden vallen waarbij een duidelijke relatie bestaat met alcoholmisbruik, dat komt door de media. Dat algemeen bekend is dat een automobiel verandert in een moord- wapen als het voertuig wordt bestuurd door een persoon die onma tig heeft gedronken; dat komt door de media. Dat wijd en zijd bekend is welk een verwoestend verdriet voort vloeit uit schuldig gedrag in het verkeer, dat komt door de media. Dat steeds meer mensen zich ervan bewust zijn dat rijden onderin- vloed net zoiets is als woedend met een geladen pistool te lopen zwaaien, dat komt door de media. Dat iedereen met een beetje gezond verstand op de hoogte is van het feit dat aan het dienen van de publieke zaak onverbrekelijk eni ge publieke belangstelling is verbonden, dat komt door de media. Dat de Borselse wethouder, die nu het veld geruimd heeft, had kun ne weten wat het gevolg kon zijn van zijn handelen - al was het al leen maar omdat hij op de hoogte kon zijn van hét voorbeeld van zijn Schouwen-Duivelandse collega A. van der Wouden die in 2003 op dezelfde manier zijn bestuurlijke carrière in nevelen liet opgaan - dat komt door de media. Openheid Dat de door de liberaal Thorbecke vurig bepleite openbaarheid van bestuur in de loop van de tijd een doorwerking heeft gehad en inder daad tot meer transparantie heeft geleid, dat komt door de media. Dat politici him overtuiging over het voetlicht kunnen brengen en op die manier aanhang kunnen kweken, dat komt door de media, Dat niet alleen raadsleden, maar alle burgers zich een oordeel kun nen vormen over de kwaliteit van het bestuur en op basis daarvan hun rol in het democratisch bestel kunnen spelen, dat komt door de media. Dat Tollenaar weg moest als wethouder, dat komt... Dat thans in brede kring bekend is dat het liberale raadslid Boek holt er stupide opvattingen over boodschapper en boodschap op na houdt en er blijk van geeft bitter weinig zicht te hebben op het maatschappelijke krachtenveld, hoe zou dat nu toch komen. Citaat Een man die het heel druk heeft, verandert zelden van me ning. Friedrich Nietzsche O m Onder de naam 'Kopstukken presenteert de PZC een nieuwe, vijftiendelige serie uitgaven van literaire boeken. Vandaag: de roman Heren van de thee van Hella Haasse. door Mieske van Eek Hella Serafia Haasse (Bata via, 1918) bracht een groot deel van haar jeugd door in wat toen nog Nederlands-In- dië genoemd werd. De band met haar geboorteland en haar liefde voor de natuur op Java heeft altijd een grote invloed gehad op haar schrij verschap. Dat begon kort na de oorlog met haar novelle Oeroeg (1948), waarin zij het leven op Java nog romantiseerde en idealiseerde. In haar ro man Sleuteloog (2002) geeft zij zich opnieuw rekenschap van haar verhouding met het Indië van toen en het Indone sië van nu. In dit boek ver telt zij zich een ontheemd mens te voelen. „Dat ik ner gens ooit helemaal thuis hoor, heb ik aanvaard als Hella Haasse. foto Juan Vrijdag/ANP mijn natuurlijke staat van zijn", schrijft zij. Maar al in Heren van de thee uit 1992 is Haasse zich be wust van het onvermogen van de mens om zich in twee culturen thuis te voelen. In deze roman beschrijft zij de lotgevallen van een familie van theeplanters in het Ne- derlands-Indië van de negen tiende eeuw. Voor dit boek heeft Haasse net als in eerde re historische romans van haar hand gebruik gemaakt van brieven en documenten. Op uiterst knappe wijze heeft ze op dit archiefmate riaal een roman gebouwd die staat als een huis. Al schrij vend onderzoekt zij het le ven van Nederlanders in het voormalige Indië, maar ook haar eigen motieven. Waar het materiaal leemten bevat, vult ze die met haar verbeelding. Ze beschrijft de gevoelens, de strijd, de ver wachtingen, de dromen, de twijfels en de teleurstellin gen van Nederlanders, die toen in Indië een bestaan pro beerden op te bouwen. Hoofdpersoon van de roman is Rudolf van Kerkhoven, die na zijn studie in Nederland terugkeert naar Indië om daar een theeplantage te be ginnen. Aan de hand van zijn belevenissen krijgen we zicht op drie generaties thee planters die eind van de ne gentiende en begin twintig ste eeuw leefden en werkten in de voormalige Nederland se kolonie. Heren van de thee is vanaf vandaag verkrijgbaar in de boekhandel en Free Record Shop. Lezers van de PZC krijgen korting tegen inle vering van de bon uit de krant. Kom vrijdagavond BTW-vrij inkopen! U ontvangt 19% KORTING op ALLE CONTANTE AANKOPEN*, o.a. Verf: Sigma, Histor, Flexa, Rambo Buitenverlichting Hengelsport: Shakespeare, Spro Rolluiken, zonwering Kleding: Björnson, havep etc. Speelgoed: Siku, Bruder, RollyToys** DHZ assortiment, Tuinhout Diervoeders en -benodigdheden** *Met uitzondering van aanbiedingen, cadeaubonnen en diensten. niet verkrijgbaar bij fixet Wemeidinge. Deze actie is alleen geldig bij: FIXET S-GRAVENPOLDER Spoorstraat 51 FIXET KRABBENDIJKE Dorpsstraat 87-89 77A7/F- FIXET WEMELDINGE Sluisplateau 37 je maakt het met fixet z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38