Pakhuisjes gaan tegen de vlakte PZC PZC Wij willen een open gemeente zijn Sprekende boomschijven planvorming herontwikkeling in de startblokken weekenddiensten Plan dierenboerderij Kamperland afgeketst iinnrEsme Soesman ZIERIKZEE - De veelbespro ken pakhuisjes aan de Maai baat in Zierikzee gaan tegen 4 vlakte. Maandag wordt be- rfonuen met de sloop. Uitstel is - veiligheidsredenen niet lan- verantwoord. Waardevolle materialen worden gelabeld op geslagen en - waar mogelijk - la ter hergebruikt. De planvorming voor herontwik- -jeüng staat in de startblokken, frmoet een haalbaar plan ge realiseerd worden. Maar wel gn mooi plan", wijst beoogd projectontwikkelaar G. van Goethem van de gemeente Schouwen-Duiveland op de e van de locatie nabij het jierikzeese stadhuiscomplex. De eerste stappen om het gebied ieherontwikkelen zijn gezet. De .de maanden moet duide- vrijdag 20 oktober 2006 1 3 agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 1-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB zierikzee 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) iietKleemans |li Pankow Soesman lellta Lanting ludy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl T-mail: web@pzc.nl lijk worden wat er allemaal - bij voorbeeld aan mankracht - no dig is om een dergelijk plan te ontwikkelen. Van Goethem verwacht met een voorstel daarover over een paar maanden richting college te kun nen gaan. De Maarstraat zou een zinde rend stukje stad moeten wor den. In een eerder stadium is ge sproken over de ontwikkeling van een ambachtskwartier - waar zaken als theeschenkerij, multimediavoorziening en ate liers samen zouden komen. De locatie leent zich prirna voor een gemengde functie, bevestigt Van Goethem, Inhoudelijk kan het plan op dit moment echter nog alle kanten op. Wel zeker is dat alle waardevolle materialen die bij de sloop vrijkomen, be waard worden. „Het hele pand is digitaal uitgetekend en gefoto grafeerd", licht projectleider van de sloopwerkzaamheden B. van der Vliet toe. Alle historische materialen wor den gelabeld opgeslagen en kun nen later worden hergebruikt. Tot geruststelling van de tegen over de pakhuisjes wonende ga leriehouder Erna Jurg, die de te loorgang van de historische pan den met verdriet heeft gadege slagen. Zij is gisteravond in een persoonlijk gesprek (als direct aanwonende bezwaarmaker) over de stand van zaken geïnfor meerd. Nog altijd betreurt zij het feit dat de panden door ver waarlozing aan de slopershamer ten prooi moeten vallen. Maar het feit dat er plannen worden gesmeed voor herontwikkeling mét gebruikmaking van oude materialen schept bij haar ver trouwen. „Het is jammer dat het zover heeft moeten komen, maar ik heb nu wel het gevoel dat er sprake is van welwillend heid bij de gemeente. Dat er een reconstructie komt, dat er een plan in de maak is en dat we van de plannen op de hoogte worden gehouden. En dat geeft hoop.' Het neerhalen van de bouwvalli ge pandjes duldt geen verder uit stel. De panden zakken steeds verder in. Oponthoud betekent mogelijk dat er pas in'het voor jaar gesloopt kan gaan worden, omdat er onder een bepaalde temperatuur geen asbest meer mag worden verwijderd. „En dat is niet te handhaven", geeft wethouder R. van der Wekken aan. Maandag wordt in alle vroegte, voor school- en werkspits, on der politiebegeleiding een kraan via de Verrenieuwstraat rich ting bouwlocatie gevoerd. Daar wordt een week of' vier gewerkt. In die tijd is het nabij gelegen parkeerterrein slechts gedeelte lijk geopend, voor omwonen den. Vandaag worden huishou dens en ondernemers in een groot omliggend gebied (langs een groot deel van de route) per brief over de werkzaamheden geïnformeerd. Open boot op Marinus in Zierikzee 'ZIERIKZEE - De Marinus in Zierikzee houdt morgen Open jBoot. Belangstellenden kunnen ije oudste nog varende Zeeuwse flipper van binnen bekijken en kennismaken met schipper en Ihianning. zeilend passagiersschip uit !S01 wordt voor de meest uiteen lopende activiteiten ingezet. Af kopen zomer bijvoorbeeld zijn 5combinaties gemaakt met oes- leis plukken, pijlerklimmen en teilen, een rondleiding op de stormvloedkering en een meer- daagse tocht naar onder meer i'éere. jade'wintermaanden ligt'de Zie le schuit evenmin stil. M thema-avonden, workshops j tii een oud- en nieuwzeiltocht i fordt er leven in het koude sei- geblazen. Het nieuwe pro gramma wordt zaterdag tijdens Boot gepresenteerd. De ïarinus ligt aan 't Luitje bij de 1 zolen in Zierikzee. IRJANSLAND - Dorpshuis, 20.00 k De Schouwspelers brengen het to- i elstuk Aan het eind van de asperge- IERIKZEE - Onderdak, 7.00-12.00 uur, roiivlerdaagse. Optreden van kamerorkest ELHARNIS - Het Nieuw orkest treedt zaterdag 4 bcr op in de rooms-katho- lieke kerk in Middelharnis. KetNieuw Kamerorkest bestaat a jit jonge, professionele musici. B tijdens het concert verleent ka- N terkoor Fiori Musicali ook me- («werking. Op het programma 'itoan onder meer het vierde lioolconcert van Mozart en de untate Ach bleib bei uns bwv 6 Bach op het programma. Janvang 20.00 uur. J. Boot (rechts) en H. Moret van de Ontmoetingskerk. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - De christelijk gereformeerde kerk in Burgh-Haamste- de bestaat vijftig naar. De kerk begon destijds met vijftig zielen, inmiddels is de kerk gegroeid naar tweehonderd zie len en ontvangen de gelovigen iedere week gasten in hun kerk aan de Dapper- weg. „Wij willen een open gemeente zijn", leggen J. Boot en H. Moret van de Ont- moetingskerk uit. Beide mannen zijn in tensief betrokken bij de jubileumvie ring en weten veel van de nog jonge ge schiedenis van de kerk. Die geschiedenis gaat terug tot onge veer 1935. Ook toen al werden er dien sten gehouden voor de christelijk gere formeerde gemeenschap in Haamstede. „Die werden gehouden in de brouwerij. Dat waren alleen doordeweekse dien sten. De leden gingen op zondag naar de kerk in Zierikzee. Dat was toen wel wat. Je ging te voet, met de fiets of met paard en rijtuig", vertelt Boot. „Bij het Huis van Nassau werden de paarden dan uitgespannen en neergezet." De gemeenschap in Haamstede was niet zelfstandig en maakte gewoon onder deel uit van de Christelijk Gereformeer de gemeente in Zierikzee. Vijftien jaar later, in 1949, moest een nieuwe locatie worden gezocht en die werd gevonden in de bollenschuur in de Noordstraat in Haamstede. Daar heeft dé kerk geruime tijd gezeten, ook nadat de kerk in 1956 als zelfstandige gemeente in Burgh-Haamstede verder ging. Het pand was niet groot en vooral in de zo mermaanden leidde dat tot problemen. „Door de vele gasten in de kei'k zijn we overgegaan tot twee diensten, een vroe ge en een late." Dat heeft overigens maar kort geduurd, want de Nederlands Hervormde kerk schoot te hulp. In de zomer kon de Christelijk Gereformeerde gemeente in de Hervormde kerk terecht. „De Hei- vormde dienst begon om negen uur en wij om elf uur. Het gebeurde wel dat wij al buiten stonden te wachten en dat de Hervormde kerk nog moest uitgaan, maar dat heeft nooit enig probleem op geleverd. Het was een goede en prettige samenwerking." In die tijd trok de kerk regelmatig zes honderd bezoekers tijdens de zondagse dienst in de zomer. Het ruimtegebrek begon nijpend te wor den en in 1978 werd begonnen met het inzamelen van geld voor een nieuw kerkgebouw. „Dat was de actie Help Haamstede bouwen. He heb nog vaak ge dacht aan de enorme respons die we kre gen. In twee jaar tijd hadden we twee honderd duizend gulden bijelkaar." Dat was het sein om te starten met het ontwerpen van een gebouw en het zoe ken naar een locatie. De procedure voor foto Marijke Folkertsma de bouwvergunning was lang en moei zaam, maar uiteindelijk is het gelukt de vergunningen te krijgen voor de Dap- perweg, dankzij de tussenkomst van toenmalig commissaris van de konin gin, C. Boertien. In 1982 was de kerk klaar. De Christe lijk Gereformeerde gemeenschap wil ook naar de toekomst toe uitdragen dat iedereen welkom is. De bosjes rond de kerk zijn onlangs weggehaald waardoor het pand weer zichtbaar is geworden en de tekst 'Welkom' op de muur spreekt voor zich. Bovendien beperkt de kerkge meenschap zich niet tot binnen de eigen muren. Iedere zomer gaat onder verant woordelijkheid van de kerk een reev-team van jonge kerkleden uit heel Nederland aan de slag op camping Zon- nedorp in Renesse. Reev staat voor re creatie en evangelisatie. Naast de ge bruikelijke taken van een recreatieteam wordt ook aandacht geschonken aan evangelisatie. Ter gelegenheid van het jubileum wordt op vrijdag 27 oktober om 19.30 uur een speciale dankdienst gehouden. door Esme Soesman WESTENSCHOUWEN - Ze wonen in de bomenwijk in Beimnel en zitten op een school waar de verschillende groepen met bomennamen aangeduid worden. Niet zo gek dus dat Paulien (12), Jos (10) en Ilse (7) van Tongeren zich wagen aan een bomenquiz. Bij het tram polinecentrum in Westen- schouwen staan tot en met vol gende week boomschijven cen traal. Ze liggen in veelvoud uitgestald bij het centrum, tevens natuurin- formatiepunt. Al dan niet met een indrukwekkende diameter, met veel dan wel weinig lijnen en in diverse kleurnuances. De boomschijven, die stuk voor stuk afkomstig zijn van bomen die het afgelopen jaar in Westen- schouwen gerooid zijn, hebben één ding gemeen. De patronen zeggen iets over de voorgeschiedenis van de boom; vertellen unieke verhalen. „Kijk, om deze boom heeft iemand een waslijn gespannen", wijst initiator Jan Midavaine zijn toehoorders op het opmer kelijke verschil in dikte tussen de eerste dertig en de laatste twintig jaarringen. Die waslijn heeft klaarblijkelijk heel wat van de boom in kwestie ge vergd. Jaarringen Dé familie Van Tongeren en oma Vink, die (klein)kroost naar het trampolinecentrum heeft ge loodst, luisteren aandachtig. Oké, het verhaal achter de jaar ringen is meestal wel bekend („Het zijn er 62", wijst Pauline op een Corsicaanse den). Maar dat het patroon ook aanwijzin gen geeft over de (al dan niet be schutte) plaats waar de betref fende boom gestaan heeft, maakt de grillig ogende cirkels net weer een tikje spannender. „Zo heeft iedere boom z'n eigen verhaal", reageert IVN-gids Mi davaine. Ondanks de inmiddels zestien boekjes in de serie Natuuront- dekkingstochten die hij op de Onder leiding van Jan Midavaine deden de kinderen een bomenquiz. teller heeft staan - met vrouw El len als illustrator - laat hij zich daar zelf ook steeds weer door verrassen. „Want je ontdekt namelijk al tijd weer wat in de natuur." Be halve héél véél informatie over bomen en een boomschijvenquiz biedt het herfstboekje twee na- tuurontdekkingstochten van res- foto Marijke Folkertsma pectievelijk anderhalf en drie uur. Tot en met volgende week is er elke dag tussen 14.00 en 17.00 uur aan de bomenactivi- teit deel te nemen. Negentienjarige is er gloeiend bij ZIERIKZEE - Een negentienjarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gisteravond omstreeks kwart- voor tien aangehouden wegens bezit van softdrugs en een wapen. De man reed over het Havenplein in Zierikzee op het moment dat daar een verkeerscontrole werd gehou den. Toen de man naar zijn rijbewijs gevraagd werd, bleek hij niet in het bezit te zijn hiervan. Ook bleek dat de auto waarin hij reed, niet verzekerd en niet APK-gekeurd was. Tijdens de controle rook de agent een wietlucht in de auto van de man. De man werd hierop aangehouden en met zijn auto overgebracht naar het politiebureau. In de auto werd een mes aangetroffen en een hoeveelheid soft drugs. De man zit nog vast en wordt nu nog gehoord. Spuistraat Vlissingen gaat op slot VLISSINGEN - De Spuistraat, in het centrum van Vlissin gen, gaat weer dicht. De parkeergarage van De Fonteyne moet nog voor kerst open. Daarvoor moet de inrit eerst op nieuw ingericht worden. Om dat te kunnen doen, sluit de gemeente de Spuistraat vanaf maandag af voor alle verkeer. Alleen bewoners van de Zeemanserve, de Schutterijstraat en de Lange Zelke kunnen hun huis nog via het Bellamypark bereiken. Me dio december is de Spuistraat anderhalve week helemaal afgesloten, omdat dan asfalt voor de inrit wordt gestort. Bewoners moeten in die periode rijden via de Kolveniers- straat. Verder naar het noorden komen automobilisten niet. Het weggedeelte tussen het wokrestaurant op de hoek met de Coosje Buskenstraat en de inrit van de par keergarage ligt vanaf maandag tot eind december open. Zeker met de weekmarkt op vrijdag, als de Coosje Busken straat met hekken afgezet is, moeten automobilisten moei zaam hun weg zoeken. Oud mijnendepot in de verkoop VEERE - Het oude mijnendepot ligt op een haast verge ten stukje Walcheren aan de stille kant van het sluizen- complex van Veere. Vlak na de Eerste Wereldoorlog was het massieve gebouw de opslagplaats en onderhoudswerk plaats voor zeemijnen. Bijna een eeuw later heeft het gebouw zijn functie verlo ren en wil na de marine ook Rijkswaterstaat er afstand van doen. Het wordt te koop aangeboden. De Zeeuwse zeegaten moesten met zeemijnen afgesloten kunnen wor den voor te opdringerige zeemachten. Dat was de gedach te rond 1918. Het gebouw is een rechtstreeks product van de Eerste Wereldoorlog. Het is niet alleen een apart vorm gegeven complex, het vertelt ook een verhaal. liet hoofd gebouw van ongeveer 75 bij 50 meter, wordt door rijen ko lommen in drie ruimten opgedeeld. Opvolger Tollenaar komt snel HEINKENSZAND - De fractie van de SGP/ChristenUnie in de gemeente Borsele maakt morgen de opvolger van wethouder F. Tollenaar bekend. Dat meldde fractievoor zitter J. Zandee gisteren. Tollenaar trad woensdag uit ei gen beweging af nadat hij bekeurd was voor rijden onder invloed. Zijn fractie beraadt zich nu over een opvolger voor de wethouder. Zandee: „We zijn daarvoor in overleg met het college en met de eigen partij. We zoeken zowel binnen als buiten de fractie naar kandidaten. Zaterdag maken we de opvolger van Tollenaar bekend." zaterdag 21 en zondag 22 oktober 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Hufisartseini Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/'m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tarodaütsem) Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111)412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen- Duiveland voor spoedgevallen bereik baar via telefoon 412180. Spoedgeval len spreekuur gezelschapsdieren zater dag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111)406111. toonde zich erg positief over het plan, maar zag zich genood zaakt om het voor te leggen aan de toetsingscommissie 'rondom het Veerse Meer'. „Het plan valt nog net binnen de grenzen van het gebied dat onder die commis sie valt", legt wethouder A. van der Maas (SGP, ruimtelijke orde ning) uit. Ook de commissie toonde zich enthousiast, maar op basis van haar eigen inzicht stelde ze vast dat de dierenboerderij per jaar hooguit twintig- tot dertigdui zend bezoekers kan trekken. Als het er toch zestigduizend wor den, zoals de initiatiefnemers willen, vindt de commissie het plan minder goed in het gebied passen. Onder meer de infra structuur zou niet berekend zijn op zo'n grote toeloop. door Rob Paardekam KAMPERLAND - Het plan voor een educatieve dierenboerderij aan de Stekeldijk in Kamper land is van de baan. De toet singscommissie 'rondom het Veerse Meer' oordeelt dat het be oogde aantal van zestigduizend bezoekers niet in de omgeving past, maar voor minder willen de initiatiefnemers de investe ringen niet doen. De dierenboerderij was een ini tiatief van Marina Steendijk en haar echtgenoot Scott Ander son. Ze zochten een nieuwe eco nomische impuls voor him agra rische bedrijf, maar zagen het niet zo zitten om de zoveelste mi- nicamping op Noord-Beveland te openen. In plaats daarvan dachten ze aan een educatieve dierenboer derij, die op termijn jaarlijks zestigduizend mensen moest lok ken. Steendijk zat vol ideeën. Zo had den mensen wellicht zelf een schaap kunnen scheren of een koe kunnen melken. Verder zou den er veel bijzondere diersoor ten komen, omdat de meeste Ne derlanders de geit, de koe en het varken ondertussen wel kennen. „Dat idee hebben we opgedaan in Engeland", vertelt de Kam- perlandse. „Daar waren we op een boerderij met allemaal bij zondere soorten." Doelgroepen Met hun leerzame attractie wil den Steendijk en Anderson zich richten op onder meer school klassen, ouderen, toeristen en ge handicapten. Om die laatste groep goed te kunnen bedienen, zouden goed begaanbare paden worden aangelegd. De gemeente Noord-Beveland Investeringen Op basis van deze conclusie heb ben Steendijk en Anderson be sloten van hun plan af te zien. Ze kunnen niet leven met een li miet van dertigduizend bezoe kers, omdat de investeringen die ze moeten doen daar veel te groot voor zijn. Om die een beet je terug te verdienen, zijn op ter mijn echt meer bezoekers nodig, Een kleinschalige attractie ziet Steendijk sowieso niet zitten. „Gewone kinderboerderijen zijn er al zoveel." Het plan van haar en Anderson besloeg een gebied van drie hec tare. Ook een andere locatie op Noord-Beveland, zoals de com missie suggereert, is geen optie. Steendijk wil de dierenboerde rij per se bij haar bedrijf heb ben. „Het is spijtig", conclu deert ze. „Dit zou een mooie nieuwe impuls voor ons familie bedrijf zijn geweest, want we wilden het met de hele familie gaan doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35