Ontlasten recreatiewegen lukt niet Bericht van de herfst Plannen Grevelingen blijven ook na toelichting nog vaag Wassen met de hand is hard werken Louis Hemelaar Yerkeersdruk Schouwse Westhoek na aanleg verdeelweg nog hoger Verschil Leden van folklorevereniging Mooi Zeeland laten het verleden herleven met een demonstratie wassen en strijken. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Winkeliers en ambulante handelaren hebben elkaar nodig in Zierikzee", vindt burgemeester J. Assel- berg. Volgens hem is er geen en kele reden voor kinnesinne, om dat de weekmarkt het reguliere winkelapparaat juist goed aan vult. Hij zei dat gisterochtend bij de opening van het '1001 Markten Festival', een manifestatie die deze maand op verschillende markten in Nederland wordt ge houden ter promotie van de am bulante handel. In Zierikzee ge beurt dat met een ludiek pro gramma voor jong en oud. Te vens maakt de reclamecommis sie van de gelegenheid gebruik om door middel van een enquête de mening van het winkelende publiek over de Zierikzeese weekmarkt te peilen. „Wat vinden de mensen bijvoor beeld van zaken als fietsenstal lingen, musea en van de recrea tieve voorzieningen? Dat hopen we via deze vragenformuliertjes te vernemen", zegt pr-medewer- ker en voormalig marktkoop man J. de Hond. Volgens hem kunnen zowel gemeente als (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! marktcommissie hun voordeel doen met de uitslag van deze en quête, die over ongeveer een maand beschikbaar moet zijn. Asselbergs beschouwt de week markt als een begrip in het mo numentale Zierikzee. „De markt zelf verdient inmiddels wel een status als beschermd monument", vindt de burge meester. Hij onderstreept met enkele cijfers ook het landelijk belang van de ambulante han del. Volgens zijn gegevens gaat er jaarlijks drie miljard euro in om en zorgt deze branche voor circa tien procent van de werk gelegenheid binnen de detail handel. W. Smit van de reclamecommis sie, voor deze gelegenheid gesto ken in het historisch kostuum van een stadsomroeper, maakte met de burgemeester een rond gang over de markt en deelde daarbij 'bigshoppers' uit onder de marktbezoekers. Eerste van de vijf prijswinnaars die letter lijk een kruiwagen vol bood schappen mocht vullen op de markt was I. Donkersloot-Sa- man. Demonstratie Onder de Beuze trokken leden van Folklorevereniging Mooi Zeeland uit Nisse de aandacht. Ter opluistering van het markt- festival gaven zij in hun fraaie klederdracht een demonstratie van een wasdag Uit de tijd- dat- dit nog met de hand gebeurde. Daar kwamen dus wasbord, stamper, zeepklopper en veel groene zeep aan te pas. Stevig schrobben op de sokken was een foto Marijke Folkertsma vereiste. Het was immers gebrui kelijk dat er maar één paar per week werd gedragen. Zuiniger Met het water wei'd in die tijd zuiniger omgesprongen dan te genwoordig. In het gebruikte badwater uit de teil waarin de kinderen waren gewassen op za terdagavond, werd een schep so da gedaan. Daarin werd de was voorgeweekt, terwijl het water op de kachel of op het petro leumstel werd opgewarmd, 's Maandagochtend rond vijf uur begon de echte wasdag; ~N aast dë wasdemonstratie lieten de leden van Mooi Zee land ook zien hoe het strijken met gietijzeren al dan niet met kolen gevulde bouten eraan toe ging- Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve "*,r serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 'Wais W] Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 Genieten met alle zintuigen. BANG OLUFSEN Loewe Bose Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 567614 www.binnenuit.nl ctie: 0113-315649 www.pzc.nl F-maikredactie® pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ppeuws-Vlaanderen: 0113-315570; - - 020-4562500. vrijdag 20 oktober 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland BURGH-HAAMSTEDE - Een paar dagen geleden waren ze nog maar mondjesmaat te vinden. Pad denstoelen gedijen nu eenmaal slecht bij droog weer. Maar nu, na wat regenbuien en ochtend dauw, steken de herfstboden de kop op. De zwam men schieten her en der letterlijk als paddenstoe len de grond uit. Geel, rood, wit of zoals hier in de berm van de Zandweg in Haamstede, grijs en groot. foto Marijke Folkertsma zeeuwse almanak Als chauffeur van een bus vol schoolkinderen krijg je nog wel eens wat mee van je passa giers. Een lesje anatomie, bij voorbeeld. De discussie ging over het ver schil tussen jongens en meis jes. Waar 'm dat nou in zat, vroeg een groepje jongens zich af. Een wijsneus achterin had het antwoord wel. Er zat een verschil in jongens- en meisjesonderlichamen. Wat jongens daar precies hebben, hoefde hij natuurlijk niet uit te leggen. Nou, dat hadden meisjes dus niet. „Die hebben een voorpagina!" Dat was voor de buschauffeur ook nieuw. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RSDATERNEUZEN www.rida.nl - Productiestraat 8 - Tel. 0115 - 613690 Jaguar S-Type 3.0 V6 Executive Automaat, bwjr. 05-2000, kleur: Alpine, kmst 138.174 km, automaat. Opties elektr. ramen, elektr hoofdsteunen achter, houtinleg dashboard, lederen bekleding, mlddenarmsteun, mistlampen, naviga tiesysteem, radio-cd, stuurbekr.. startonderbre ker, sunroot, multifunct. stuurwiel, parkeer- hulp, buitenspiegels verwarmbaar, telefoon. 17.950,- Iedereen maakt wel eens een fout irComelleke Blok HEINKENSZAND - 'Een wijs besluit', vindt de één. 'Belache lijk, al die ophef', zegt de ander. De meningen over het aftreden van de Borselse wethouder F. Tollenaar (SGP/ChristenUnie) tijtt verdeeld. Clcmence Koens-Tournoy uit Heinkenszand jlk kan me goed voorstellen dat Ij uit zichzelf is afgetreden. Als wethouder heb je een voorbeeld functie. Je moet je verantwoor delijkheid nemen. Ik heb wel beetje medelijden met 'm boor, want hij wordt zo wel heel zwaar gestraft." Leon de Witte uit Nieuwdorp ,Ik vind het onnodig dat Tolle- laar is opgestapt. Iedereen Makt wel eens een fout en ik vind 'm een goeie vent. Maar ja, je bent een voorbeeld hè, dan wordt er op je gelet." Lian Bee uit 's-Heerenhoek „Ik vind het een wijs besluit van 'Tollenaar. Zoiets zou altijd te- 'm gebruikt worden als hij wethouder was gebleven. Boven den vind ik het een kwalijke zaak als je in de auto stapt met tok op. Ik bedoel: voor het zelfde geld rijd je iemand dood. Ik respecteer 'm niet meer." i van de Bosse uit Nieuw- dorp Jk vind het belachelijk dat hij "ervoor moet aftreden. Hij beeft één keer een fout gemaakt tn meteen staan alle kranten er jol van. Natuurlijk is het niet Sped wat hij heeft gedaan, maar de ophef vind ik niet nodig. Het is een heel goede man." Betty van der Straat uit 's-Hee- renhoek lit voorval doet voor mij niks d aan zijn functioneren, maar pij heeft wel de wet overtreden. gezien zijn SGP-achter- jrond vind ik het verstandig dat 'Menaar is afgetreden. Ik waar- to zijn beslissing. Daarmee boet hij recht aan hetgeen waar- tor hij staat." door Melita Lantinq OUDDORP - Het is lastig discus siëren over toekomstplannen als die plannen allesbehalve con creet zijn. Een drukbezochte dis cussieavond over de toekomst van de Grevelingen verzandde daarom al snel in een potpourri van gedetailleerde vragen van belangengroepen. Een ding werd wel duidelijk. Het plan voor een getij dencentrale in de Brouwersdam wordt met heel veel scepsis bekeken. De schetsplannen voor de Greve lingen voorzien in terugkeer van eb en vloed, bouw van een getij- dencentrale in de Brouwersdam en aanleg van een zonne-ener- gie-eiland, inhaken op aquacul- tuur, bouw van vernieuwende, 'exclusieve' recreatieve voorzie ningen en bijzondere woonvor men. Een getij dencentrale is voor de meeste aanwezigen een ver van-mijn-bedshow. Ooit gezien in Frankrijk, maar om dat nu hier neer te zetten... Het warme pleidooi van de deskundigen om als Grevelingengebied historie te schrijven met de eerste getij - dencentrale van Nederland hielp niet echt. „Als het dan toch moet komen, waarom dan niet in de Oosterscheldeke- ring?", wil een van de aanwezi gen weten. Een helder antwoord bleef uit en dat gold eigenlijk voor de meeste vragen en opmerkingen. Niet uit onwil, maar simpel om dat de plannen voor de Grevelin gen alleen nog maar ideeën zijn. Alles moet nog worden uitge zocht: de invloed van terugkeer van het getij op de verzanding, de toekomst van flora en fauna op de eilanden en het zicht voor de duikers bijvoorbeeld. Ook on duidelijk is het gevolg van extra verkeersstromen en of de be staande accommodaties wel toe reikend zijn voor die extra toe risten. En kunnen de windsur fers wel op hun huidige stek blij ven? Allemaal vragen van be zorgde betrokkenen, vragen die vooralsnog niet beantwoord kunnen worden. „Afwachten", is de boodschap die de bezoe kers van de eerste publieksvoor lichting meekregen. Pioniersfase De bijeenkomst werd gehouden in verenigingsgebouw De Dorps tienden in Ouddorp en - hoewel door de organisatie ongetwij feld niet gepland - paste de staat van de zaal wel goed bij de staat van de plannen. Beiden be vinden zich in een pioniersfase. De ongeveer honderd belangstel lenden werden neergezet in een zaal die nog volop wordt ver bouwd. Betonnen vloer, geen plafond, bar slechte verlichting, koude thee die bovendien naar koffie smaakte en een al te en thousiast blazende airconditio ning. Desondanks hield vrijwel iedereen het vol tot de pauze. Daarna haakte een deel af „om dat het buiten notabene warmer is dan binnen." Mlco van de Guehte uil Hein- Mnszand "Tollenaar had beter een taxi sunnen bellen, dat had 'm veel tonde gescheeld. Niemand ma8 zo'n overtreding begaan, Haar iedereen maakt wel eens to fout. En als ik te veel op to, word ik toch ook niet ont slagen?" BORSSELE - In een vrijstaand kantoorgebouw bij de kerncentrale van Borssele heeft gisteravond korte tijd brand gewoed. Het onheil werd rond kwart over zes ont dekt door een medewerker, waarna de bedrijfsbrandweer meteen begon met blussen en het terrein werd ontruimd. Een kwartier later heeft de reguliere brandweer van de ge meente Borsele de leiding overgenomen. De brand was toen snel onder controle. De materiële schade is beperkt gebleven en er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Over de oorzaak was gisteren nog niets bekend. Geweld tegen vriendin bestraft MIDDELBURG - Tegen een 36-jarige inwoner van Vlis- singen is gisteren bij de rechtbank in Middelburg wegens geweld in de relatiesfeer veertien maanden gevangenis straf plus acht maanden voorwaardelijk geëist. De man, had op 14 juni in Vlissingen zijn ex-vriendin met een mes in haar arm gestoken en in haar gezicht geslagen. De offi cier van justitie achtte poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen. In zijn eis nam hij ook bela ging van het slachtoffer mee. Zo verscheen de verdachte tussen 23 mei en 14 juni regelmatig dronken aan de deur van haar woning. Ook viel hij haar herhaaldelijk lastig met ongewenste telefoontjes. Volgens zijn raadsvrouw wil haar cliënt maar één ding: zijn zoontje zien. Over het ste ken met het mes zei ze dat de kras op haar arm per onge luk is ontstaan. De man is eerder al een contactverbod op gelegd. De rechtbank doet 1 november uitspraak. Gestolen auto teruggevonden VLISSINGEN - Een blauwe Volkswagen Golf, die dins dag werd gestolen in Vlissingen, is gistermorgen terugge vonden in de Dokter Gallandatstraat. In de auto zat een 59-jarige man uit Vlissingen. Hij kon niet verklaren waar om en is daarom meegenomen naar het bureau op verden king van heling van de auto. Later legde hij wel een ver klaring af, waarna hij kon worden vrijgelaten. De techni sche recherche heeft inmiddels sporenonderzoek gedaan. Autodief aangehouden in Veere VEERE - Op de Veerseweg in Veere is gistermiddag rond één uur een achttienjarige man uit Hoenderloo aangehou den. Hij wordt ervan verdacht dinsdag in Dreischor een auto te hebben gestolen. De politie was hierover getipt door een oplettende getuige, die zag dat de man zich vreemd gedroeg bij het parkeren van de auto. Later trof de politie de man lopend langs de Veerseweg aan. De poli tie hield hem aan. Op het bureau verklaarde de man dat hij de auto inderdaad had gestolen. De autodief zit nog vast. Hnnr Ali Pankow J SCHARENDIJKE - De aanleg vnn de Recreatieverdeelweg (11VW) tussen Burgh-Haamste- de en Renesse blijkt nog steeds niet geleid te hebben tot minder verkeersdruk op het recreatiege bied binnen de Schouwse West- boek. Armhoekseweg, Lagezoom en vooral de Kooijmansweg blijken tegenwoordig zelfs drukker dan 1 voorheen omdat veel vrachtver keer naar en van bedrijventer rein Duinzoom gebruik maakt i van sluiproutes. Verder blijken vooral forensen vanuit Burgh-Haamstede naar Rotter dam 's ochtends vroeg gebruik te maken van de Lagezoom. Ze zouden zich daarbij beslist niet aan de toegestane maximum snelheid houden. i Deze klachten werden gistermid- -1 dag door insprekers naar voren J gebracht tijdens de openbare vergadering van de Gebiedscom missie Schouwen-West in dorps- 1 buis De Putmeet in Scharendij- ke. Betrouwbaarheid „De betrouwbaarheid van de i overheid is hiermee in het ge- ding. Eerder gedane toezeggin- I gen over de ontwikkeling van I dit gebied worden niet nageko- I men", vindt ondernemer A. Pad- mos. Hij heeft destijds land- li bouwgrond verkocht ten behoe- I ve van de aanleg van de RVW mede onder voorwaarde dat hij zijn minicamping aan de Kooij mansweg extra mocht uitbrei den. Dat is inmiddels gebeurd, maar hij ondervindt schade van de toegenomen verkeersdruk. „Mensen liggen in hun tentjes, terwijl twintig meter verderop het vrachtverkeer voorbij den dert. Daardoor zijn er inmiddels recreanten bij ons weggegaan", doet Padmos zijn beklag bij de Gebiedscommissie. Hij vreest dat de situatie er met de voorgenomen maatregelen aan de Kooijmansweg niet beter op zal worden. Zo kant hij zich tegen de aanleg van zogeheten doorgroeitegels ter versteviging van de berm. Volgens hem be treft het in feite een wegverbre- ding en staat dat ook als zoda nig in het bestek voor de aanne mer omschreven. Hij vreest dat de verkeersdruk hierdoor alleen nog maar zal toenemen, te meer daar steeds meer vrachtwagens niet de officiële route via de ro tonde naar het bedrijventerrein nemen, maar de Kooijmansweg inslaan. „We zullen dus eerder iets moe ten doen aan gedragsbeïnvloe ding dan aan snelheidsbeper king", concludeert secretaris E. van der Meer. Commissielid H. van Oost stelt voor de onder nemers van Duinzoom namens de Gebiedscommissie Schou- wen-West aan te schrijven met het verzoek bij hun toeleverings bedrijven en eigen chauffeurs te benadrukken de officiële route te volgen. Dit voorstel wordt overgenomen. Inspreker P. Romijn vraagt vooral aandacht voor de gevaar lijke situatie op de T-splitsing van Paulijntjesweg en Lage zoom. Zijn dringend verzoek daar een waarschuwingsbord met 'gevaarlijke kruising' te plaatsen, zal besproken worden binnen de verkeerscommissie voor Schouwen-West. Daarin komen ook de problemen met de bermverharding langs de Plelleweg, het verzoek om snelheidscontroles aan de Lagezoom en de spoorvorming op het fietspad Vroonweg aan de orde. Brand in kantoor kerncentrale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33