Dorp wil brandweer behouden PZC Vochtig en muf, maar met luxe bedden PZC Boekhouder hangt jaar cel boven het hoofd Spuistraat weer dicht Goes stopt met grote bijeenkomsten voor nieuwe inwoners ,13 Belangenvereniging in de bres voor post in 's-Heer Arendskerke Dartstoernooi op vijftien banen in Haestinge agenda Dievegge is hardleers Autodief aangehouden in Veere Onrust over varkensinvasie Met rijverbod en slok op gepakt weekenddiensten vrijdag 20 oktober 2006 rinnr Rob Paardekam 's-HEER ARENDSKERKE - De inwoners van 's-Heer Arendsker ke willen de brandweerpost in hun dorp behouden. De Stieh- ling Overlegorgaan 's-Heer Arendskerke schrijft dat in een brief aan de gemeente. Die zegt op het moment weinig te kun nen doen. ï)e toekomst van de post staat Ier discussie, omdat er overdag VLISSINGEN - Binnenstadbe woners van Vlissingen moeten weer even slikken: voor de zo veelste keer gaat de Spuistraat dicht. De gemeente zegt te besef ten dat ze veel van hen vraagt. je van de Fon- teyne moet nog voor kerst open. Daarvoor moet de inrit eerst op nieuw ingericht worden. Om dat te kunnen doen, sluit de gemeen te de Spuistraat vanaf maandag at voor alle verkeer. „Het is ingrijpend", omschrijft J. Vermeulen van de gemeente de afsluitingen. „We weten dat we veel vragen van de bewoners uit de binnenstad, maar het zijn werkzaamheden die moeten ge beuren.. Het is niet verantwoord om het verkeer door te laten rij den. Het lastige van Vlissingen is dat de binnenstad maar via een paar wegen bereikbaar is." Vermeulen gaat ervan uit dat de ze afsluiting van de Spuistraat voorlopig de laatste is. „Ik denk dat de straat nog maar één keer afgesloten hoeft te wor den: wanneer de Fonteyne klaar is en de Spuistraat heringericht wordt. We proberen de overlast zoveel mogelijk te beperken." De gemeente heeft al veel tele foontjes vanuit de binnenstad gekregen. De bewoners zijn het omrijden beu, maar vooral ook de slechte voorl ichting. SINT-MAARTENSDIJK - In ge meenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk wordt zon dag 29 oktober een groot darts- toernooi gespeeld, het derde Thoolse dartskampioenschap om de Luxe Bakkerij Ad Glad- diness-trophy. Haestinge wordt voor het toer nooi veranderd in een Engelse pub met vijftien dartbanen en een groot podium. De organisa tie, Dart Club Haestinge, ver wacht deelnemers uit heel Zee land, Brabant en België. De wedstrijden beginnen om 12,00 uur. Inschrijven kan via e-mail: haestinge@zeelandnet.nl of ter plaatse tot een half uur voor aanvang. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEIM/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl te weinig vrijwilligers beschik baar zijn. Óp zich heeft de brandweer voldoende mensen, maar de meesten werken te ver van het dorp vandaan om over dag te worden ingezet. Daar zijn minimaal zes mensen voor nodig en die zijn er meestal niet. Overigens wordt de brandweer zorg te allen tijde verzekerd van uit Goes. Als zich geen oplos sing voordoet, is dat waarschijn lijk ook het geval in de toe komst. De post in 's-Heer Arendskerke verdwijnt dan. Een andere mogelijkheid is dat het dorp in de toekomst bediend wordt vanuit Heinkenszand. De gemeenten Goes en Borsele wer ken nu al op grote schaal samen als het om de brandweer gaat. De Stichting Overlegorgaan 's-Heer Arendskerke - die zich als doel heeft gesteld om de leef baarheid in het dorp op peil te houden - wil zich echter niet zo maar neerleggen bij het verdwij nen van de post. In een brief aan het college schrijft ze dat leefbaarheid nauw samenhangt met veilig heid. Een politiebureau heeft het dorp al niet meer en nu dreigt ook de brandweer te ver trekken. De stichting wijst erop dat de brandweer naast haar preventieve functie ook een so ciale functie heeft voor 's-Heer Arendskerke. Zo zijn de brand weerlieden present tijdens de Koninginnedag en andere activi teiten en geven ze regelmatig de monstraties. „De lijntjes zijn ge woon kort", schrijf de stichting. „Verdwijnt na de winkels, het postkantoor en de bank nu ook de brandweer?" Machteloos Burgemeester Van der Zaag kan zich de bezwaren voorstellen, maar zegt machteloos te staan. „Als er overdag niets eens zes mensen beschikbaar zijn, houdt het op", meent hij. „Bovendien ben ik niet zo onder de indruk van het argument over de socia le functie. Natuurlijk is het aar dig dat de brandweer die naast haar hoofdtaak heeft, maar het kan nooit een x-eden zijn om een korps in stand te houden." Het college neemt voorlopig nog geen besluit over het al dan niet sluiten van de post in 's-Heer Arendskerke. De toekomst er van hangt nauw samen met het dekkingsplan voor de brand weer in Zeeland. Dat wordt aan het eind van het jaar vei~wacht. Peter Pleijkoop publiceert in november een boek over de Atlantikwall op Goeree. door Maurits Sep ZOUTELANDE - Zoals altijd in bun kers ruikt het vochtig en muf in de mu seumbunker in Zoutelaride. Het plak kaat naast de ingang is daar duidelijk over: wie het niet bevalt, die vertrekt maar weer. Het is één van de huisregels die de Stich ting Bunkerbehoud aantrof in een bun ker in Oostvoorne. Destijds door de Duitsers zelf op de muur geschilderd. In het Nederlands vertaald hangen de richtlijnen - de sluitspier mag alleen in zeer uitzonderlijke gevallen worden ont- spannen - ook in museumbunker 1 in de duinen bij Zoutelande. „Duitse hu mor", glimlacht Peter Heijkoop. Heijkoop is secretaris van de stichting Bunkerbehoud. Zijn vader is voorzitter. Een gedeelde interesse die diep gaat. In navolging van vader, die al meerdere boeken heeft geschreven, publiceert zoon Heijkoop in november zijn de- buüt. Over de Atlantikwall op Goeree. „Daar was nog niks overgeschreven. Na tuurlijk is er al heel veel bekend over de Atlantikwall. Je ziet van Biarritz tot de Noordkaap dezelfde types staan, maar ze zijn overal wel weer een beetje aange past. Omdat de architect een ander idee had bijvoorbeeld. Dat is intei'essant. En het is toch leuk om iets te weten te ko men over een stukje van de verdedi gingslinie dat nog niet is beschreven. Dat kun je gerust een hang naar volle digheid noemen, ja." Zijn belangstelling ging als kind uit naar forten en kastelen. Langzaam breidde die zich uit naar verdedigings werken in het algemeen en de Atlantik wall in het bijzonder. Het gaat hem om de techniek van verdedigen, de bouw stijl, de architectuur. Heijkoop gaat voorop tijdens een rond leiding door de museumbunkers in Zou telande. Het lijkt flauw om over de huis regels van een Duitse bunker te begin nen, maar het is wel tekenend voor de manier waarop de stichting Bunkerbe houd de verdedigingswerken heeft inge richt: zo origineel mogelijk. Heijkoop: „Alles wat je hier ziet, is zo origineel mogelijk. Het is echt of het is nage maakt naar voorbeeld van het origineel. De Duitsers waren zoals het gezegde gaat zeer pünlctlich en er is dus heel veel documentatie bewaard gebleven waarin staat wat er in een bunker van dit type, 502, gebeurde en wat; er stond. Bovendien zijn er nog veel propaganda- foto's waai-op dat te zien is." De zes bedden zijn echt, de twee tafels nagemaakt. Heijkoop wijst op de latten- bodems. „Zie je hoe ze bij het hoofd iets omhoog lopen? Het waren goede bed den hoor. Het was hier helemaal best luxe. Dit was een bunker voor twintig mannen. Ze hadden allemaal hun eigen bed." Onder de dekens ligt in één van de bed den een ox'iginele Duitse matras uit de oorlog. Een Vlissinger vond het ding op zolder en wilde het buitengooien. Maar omdat er van die 'Duitse vogels' op ston de, durfde hij dat niet, vertelt Heijkoop. Hij belde de stichting en die was er na tuurlijk dolgelukkig mee. Zo gaat het vaak. Veel voorwerpen zijn giften van mensen die er zelf vanaf wil den, er het museum blij mee wilden ma ken of er toevallig aan kwamen en er geen raad mee wisten. Andere dingen worden gekocht. „Op veilingen, of op internet. Op eBay staat heel veel", ver klapt Heijkoop. Trots is hij op de periscoop die in een hoek van de tentoonstellingruimte staat en eigenlijk door de koepel van de twee de museumbunker hoort te steken. „Kunnen kopen dankzij een legaat van iemand hier uit het dorp. Het is een heel zeldzame periscoop. Een echte Zeiss, die zijn er niet zo veel meei\ En het leu- foto Ruben Oreel ke is dat hij precies bij de bunker past." Dat iemand uit Zoutelande geld geeft om een bunker in te richten waar de be zetters van het dorp hebben gezeten, is niet zo vreemd als het klinkt. Althans, niet als Heijkoop vertelt dat in de bun ker ook dorpelingen hebben gezeten tij dens aanvallen van de geallieerden. „De Duitsers hebben de mensen uitge nodigd zodat ze beter beschermd zaten. Daar is in het dorp geloof ik nog wel over gesproken of ze dat wel moesten doen, maargoed." Juist omdat Zoutelanders er binnen zijn geweest in de oorlog, weet de stich ting ook dat de inrichting zoals zij die heeft gemaakt, heel goed klopt. Van de bunker bij de Oranjemolen in Vlissin gen weten ze dat nog zekerder, vertelt Heijkoop. „Daar hebben we een tijd ge leden een Duitser ontvangen die er in de oorlog zelf gelegerd was. Hij stond met tranen in de ogen. Alleen de bed den stonden verkeerd, dus dat hebben we meteen hersteld." Een vaste vraag van bezoekers is waar de Duitsers hun behoefte deden. Bui ten, zegt Heijkoop, op een latrine. „Be halve als er een aanval was. Dan gingen ze voor de grote boodschap op een turf- toilet zitten. Een sooi't stalen emmer. Zo'n turftoilet hebben we onlangs nog gekregen van iemand, Dat wordt nu ge restaureerd. Volgend jaar staat het ook hier in het museum." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 51-jarige administrateur uit Kwadendam- me heeft in een jaar tijd kans ge zien twee werkgevers voor een totaalbedrag van 160.000 euro te bestelen. De hamvi'aag was gisteren bij de rechtbank in Mid delburg: waar is het geld geble ven? De rechters stelden de man indringende vragen, maar ble ven met een onbevredigend fi nancieel gat zitten. In de visie van officier van justi tie H. den Hartog was de ver dachte een oplichter pur sang, die op grote voet leefde. Zij eiste achttien maanden gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook vorderde de officier tegen de man ontzet ting van het recht om een be roep als administrateur uit te oe fenen. „Hij heeft misbruik ge maakt van het vertrouwen en is getekend door het verleden. Hij is failliet verklaard in 2001 en is eerder veroordeeld voor verduis tering", motiveerde de officier haar standpunt. De Kwadendammer werkte als boekhouder bij een taxibedrijf uit Colijnsplaat en was gemach tigd om transacties te verrich ten. Zo beschikte hij over de bankpas met pincode. Via inter- netbankieren sluisde hij tussen 26 april vorig jaar en 18 mei dit jaar met grote regelmaat bedra gen door naar zijn privéreke- ning. „Het ging zo gemakke lijk", zei hij. Het taxibedrijf werd voor ruim 120.000 euro benadeeld. Toen een makelaardij in Vlissingen een boekhouder nodig had, werd de verdachte door het taxi- bedrijf aanbevolen. Binnen een half jaar werd de makelaax'dij circa 38.000 euro lichter ge maakt. De man zei in de verlei ding te zijn gekomen door finan ciële problemen. Zo zou hij door zijn ex-vrouw gechanteerd zijn om haar geld te geven, had het opstarten van een eigen bedrijf hem alleen maar geld gekost en ook zei hij meubels, computers, sieraden en een auto te hebben aangeschaft. Van de optelsom werd men niet veel wijzer, want er bleek nog veel geld zoek te zijn. De man kon ook geen be wijsstukken overleggen. Voor rechter M. Meeuwisse was het gissen. „Heeft u een gokpro- bleem, gebruikt u drugs of gaat het geld op aan prostituees?", zocht ze naar een verklaring, Toen de man nattigheid voelde vluchtte hij naar het buiten land. Hij had daarvoor 35.000 euro opgenomen, maar kwam op zijn besluit terug. Op 18 mei werd hij aangehouden. Niet gecontroleerd Strafpleitster V. Serrarens vond dat het taxibedrijf te verwijten viel dat het de boekhouding niet had gecontroleerd. „Daarom heeft het zo lang geduurd. Een groot deel van het geld is naar zijn ex gegaan. Die heeft mijn cliënt onder druk gezet." De raadsvrouw pleitte voor een celstraf gelijk aan het voorar- x*est, een werkstraf en een voor waardelijke straf. De officier STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-cafè De Soos, 22.00 uur: Cheersavond met Lars en Dimitri; ELLEIA/OUTSD1JK Het Fort, 10.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging: GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning: Sportpunt Zeeland, 10.00 uur: Open herfsttoernooi Koersbalbond Zeeland: Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Buurthuis De Pit, 14.00 uur: Bingo voor senioren; Wijkgebouw De Spinne, 19.30 uur: Par ty show van kleding, sieraden en ma- ke-up; Kerkgebouw De Levensbron, 19.30 uur: Zangavond tbv kinderen Roemenië mmv het Zeeuws Mannen Ensemble; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - Sportcomplex De Molenva- te, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Ex positie Fruit op zijn Kant; KRUININGEN - Sporthal,101.30-12.00 uur: Sportieve activiteiten groep 5en 6; 12.30-14.00 uur: groep 7 en 8: Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart club senioren; Zwembad Den Inkel, 09.00-10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; 10.00-11.30 uur: Ba by-/ Peuterzwemmèn; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. MIDDELBURG - Haar aanhouding wegens winkeldief stal deed een 29-jarige Middelbui-gse gistermiddag blijk baar niet veel. Nadat ze het politiebureau mocht verlaten, sloeg ze meteen weer toe. De vrouw was om half vijf in een winkel aan de Mortiere boulevard op heterdaad beti-apt op winkeldiefstal. Ze had voor tientallen euro's aan goederen in haar tas ge stopt. In haar fietstas zaten verder nog goederen van om liggende winkels. De totale waarde van de producten be droeg ruim zevenhonderd euro. De politie nam de vrouw mee naar het bureau waar ze na verhoor weg mocht. Nog geen tien minuten later sloeg de vrouw toe in een winkel aan de Lange Geere. Bij het verlaten van de winkel werd ze aangehouden door surveillerende agenten. VEERE - Op de Veerseweg in Veere is gistermiddag rond één urn* een 18-jai'ige man uit Hoenderloo aangehouden. Hij wordt ervan verdacht dinsdag in Dreischor een auto te hebben gestolen. De politie was hierover getipt door een getuige, die zag dat de man zich vreemd gedroeg bij het parkeren van de auto. De politie hield de man aan langs de Veerseweg en hoorde later van hem op het bureau dat hij de auto had gestolen. De technische recherche heeft onderzoek ge daan in en rond de auto. OOSTBURG - In politiek Sluis heerst onrust over een nieuwe 'roze invasie'. Oppositiepartij Dorpsbelangen' Toerisme heeft burgemeester en wethouders gevraagd of de geluiden dat de stallen aan de Maagdenbergweg, Coxy- deweg en Sophiaweg in Oostbux-g opnieuw worden be volkt door varkens op waai'heid berusten. Wethouder A. Rosendaal wil die vraag niet voor volgende week donderdag beantwoox-den. Dan licht het college de gemeenteraad in beslotenheid - 'omdat de onderhandelin gen nog niet zijn afgerond', zegt Roosendaal - in over nieu we ontwikkelingen bij de veelbespx-oken stallen van de Brabantse varkensbaron C. van Sleuwen. Die laat desge vraagd weten dat er onderhandelingen gaande zijn, maar dat hij de stallen nog niet van de hand heeft gedaan. De voormalige gemeente Oostburg zag in november 2002 haar kans schoon om de stallen te verzegelen, nadat twin tigduizend varkens waren vernietigd omdat zij met een verboden hormoonpreparaat besmet voedsel hadden gege ten. Een jaar later oordeelde de Middelburgse rechter dat Van Sleuwen de regels aan zijn laai's had gelapt. De stallen wa ren veel te groot gebouwd. Bovendien werden de mestre- gels overtreden. Niet veel later ging Oostburg Varkens BV failliet. VLISSINGEN - Een 53-jarige Vlissinger is gisteravond rond half negen betrapt op rijden onder invloed. De man reed op de Bloemenlaan in zijn woonplaats, toen hij werd gecontroleerd door surveillerende agenten. De man bleek een xij ontzegging te hebben voor een eerdex*e, soortgelij ke, overtreding. Uit de blaastest die hij moest ondergaan bleek dat de Vlissinger tweemaal zoveel had gedronken als is toegestaan. zaterdag 21 en zondag 22 oktober 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Patiënten huisartsenpraktijk de Pij lers v. Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-272000 Spreekuur zat. en zon. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland J. M. E. Adriaansen, Thorbeckelaan 3, Goes, tel. 06-53257131 Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: W. L. Verboom, tel. (0113) 342486 of (0113)228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman, van Anrooy: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkens zand, tel. (0113) 561290. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek- uurzat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden. tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boter markt 10,zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo. tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290. RST Zorgverleners tel. 0342-405454. Zorgstroom De Bevelanden tel.(0113)273636. Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: W. Diteweg, tel 0113 224099I. van Zut- phen, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. kondigde nog een ontnemirigs- vordering aan. De rechtbank doet 1 november uitspraak. door Rob Paardekam GOES - De gemeente Goes stopt met de bijeenkomsten voor nieu we inwoners, die eens in de twee jaar worden gehouden in de Gro te of Maria Magdalenakerk. In plaats daarvan wordt vanaf nu twee of drie keer per jaar een bijeenkomst gepland waarbij de nieuwe Goesenaren kennis kun nen maken met de gemeente en de raadsleden. In het verleden werd de bijeen komst in de kerk elk jaar gehou den, maar de hoge kosten deden de gemeente een paar jaar gele den besluiten om de frequentie te verlagen naar eens in de twee jaar. Toch bevalt de manier waarop het nu gaat de gemeente niet helemaal. „Je kunt je afvra gen of mensen die al anderhalf jaar in Goes wonen nog interes se hebben voor zo'n evene ment", zegt burgemeester D. van der Zaag. „Ze kunnen op zo'n dag kennis maken met allei- lei verenigingen, maar in de praktijk zijn ze daar heel vaak al lid van. Meestal waren er op de bijeenkomst meer mensen van de verenigingen dan bezoe kers." Kennismaken Om toch nog iets te doen voor de nieuwe inwoners, wordt van af nu - naar behoefte - twee of drie keer per jaar een beschei den bijeenkomst in het stadskan toor gehouden. Dat gebeurt steeds een uurtje voor aanvang van de raadsvergadering, zodat de mensen behalve met het ge meentelijk apparaat meteen ken nis kunnen maken met de volks vertegenwoordigers De nieuwe manier van kennis maken krijgt een sober karak ter, dus niet meer met kramen waarin instellingen en verenigin gen zich kunnen presenteren. Zij moeten een andere manier bedenken om in beeld te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29