Zwarte sportclub in de ban Hoogleraar: geen ivf voor rooksters 'I Zevenduizend bezoekers op eerste dag Lego World Rijk springt bij in kosten restauratie beeld De Ruyter Auto Minister Verdonk: Integreren of anders geen subsidie meer Ambacht RU vsm middag midd 4» ®'-- Af en toe zon, ook een paar buien, Maxima rond 18 graden. Matige tot krachtige zuidelijke wind. 248e jaargang no. 248 vrijdag 20 oktober 2006 |0s nummer 1,30 Itlfe MS» lachen slapen kletsen drinken proeven WWW.raym0nd0.nl MAANDMENU 23,50 OKTOBER VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Gerookte kip met Rib-eye met gebakken Een heerlijke tiramlsu stukjes appel champignons en gepast garnituur Minister Verdonk Vergelijking met nazi-deporaties ergert minister DEN HAAG - Minister Verdonk kreeg gisteren de Tweede Ka mer over zich heen na een uitval tegen het ChristenUnie-Kamer- lid Huizinga. De minister noemde het schan dalig dat Huizinga de manier jan uitzetten van uitgeproce deerde asielzoekers vergelijkt jnet de praktijken van de Duit sers in de Tweede Wereldoorlog. [Huizinga maakte de vergelij- ig gisteravond in een uitzen- ig van Netwerk. Zij noemde uitval van de minister 'ab- Ze stelt alleen gezegd te hebben dat oudere mensen asso ciaties kunnen krijgen met de Tweede Wereldoorlog als blijkt dat hun buren 's nachts uit hun huis zijn gehaald. Rabijn Soeten- dorp van de liberale joodse ge beente in Den Haag noemde de vergelijking die Huizinga trok in Netwerk 'stuitend'. ANP Honderden nemen afscheid ran Mandos HEINKENSZAND - Honderden mensen zijn gisteren de laatste eer komen bewijzen aan Jan Bart Mandos. De katholieke Bla- siiislcerk in Heinkenszand stroomde vol en in De Stenge volgden nog eens zo'n 250 i belangstellenden de eucharistie- i wering. De gemeente Borsele had ver keersmaatregelen genomen om de massale toestroom in het dorp in goede banen te leiden. In de kerk waren alleen genodig- den welkom, maar andere be langstellenden konden terecht in De Stenge, waar de dienst op grote schermen was te volgen. Mandos overleed vorige week "ag op 57-jarige leeftijd. Hij was bestuursvoorzitter van de Hogeschool Zeeland en voor- heen twaalf jaar lang burge meester van Borsele. Omdat Jjlandos ook vice-voorzitter van tiet landelijke CDA was, waren gisteren veel kopstukken van de partij aanwezig. Onder hen voor zitter Marj a van Bijsterveld. Premier Balkenende was dins dag al in Heinkenszand geweest om afscheid van Mandos te ne men, j De oud-burgemeester is na de j viering begraven op de katholie ke begraafplaats in Heinkens- I zand. door Sandra Donker, Ap van den Berg en Jan Dagevos DEN HAAG - Voetbalver enigingen en andere sport clubs die alleen maar al lochtone leden hebben, lo pen het risico him recht op subsidie te verspelen. Minister Verdonk (Integratie) wil de verenigingen zo dwingen om actief mee te werken aan in tegratie van jongeren via sport. Dat geldt volgens haar ook voor 'witte' clubs. „Ik ben een groot tegenstander van zwarte voetbalverenigin gen", zegt ze in een interview met de GPD-dagbladen. „Het is belangrijk dat jongeren elkaar ontmoeten. Als teams uitslui tend uit autochtonen, Marokka nen, Turken of Antillianen be staan, werkt dat de integratie niet in de hand. Die jongens zit ten niet bij elkaar in de kleedka mer, drinken in de pauze niet sa men thee en ontmoeten elkaar alleen maar tijdens de wedstrijd op het voetbalveld." Voorzitter Taniwel van de Mid delburgse voetbalvereniging Jong Ambon noemt de uitlatin gen van Verdonk vreemd. „Ik kan er niks mee", zegt hij. „Het is zeker niet van toepassing op ons. In de jaren zestig, waren we echte Molukse vereniging, maar dat zijn we allang niet meer. Ie dereen kan bij ons lid worden. We hebben bijvoorbeeld een blanke, Nederlandse jongen, op doel staan in het eerste. Trou wens, we hebben ook veel spe lers die een Nederlandse moeder of vader hebben. We zijn een on derdeel van de Zeeuwse voetbal wereld en volgens mij is dat ook een vorm van integratie. Alleen sportclubs die goed mee werken aan integratie, komen in aanmerking voor subsidie, heeft Verdonk afgesproken met staats secretaris Ross (Sport). Dat moet ook gelden voor sportclubs die gevestigd zijn in wijken waar vooral allochtonen wonen. „Als er geen autochtoon team in de buurt is, fietsen de voetballer tjes maar wat verder", aldus Verdonk. „Daarnaast moeten die verenigingen in die buurten een ander beleid voeren. Ook daar zijn altijd wel autochtonen te vinden om mee te voetbal len." Taniwel: „Het zijn uitspraken die bij mij irritatie opwekken. Verdonk legt zo'n geweldige na druk op dit probleem. Het is alle maal zwaar overtrokken. Ik vraag me af of ze straks bij Hee renveen nog wel het Friese volkslied'inogen spelen." Voetbalbond KNVB is sinds dit voorjaar actief bezig met het 'binnenhalen' van allochtone sporters, zegt een woordvoer der. De doelstelling is om bin nen enkele jaren 25.000 jonge ren aan het voetballen te krij gen. Wat de bond betreft hoeven die niet allemaal bij reguliere 'witte' clubs geplaatst te wor den. „Zolang ze maar gaan spor ten, vinden wij het allang goed." PvdA-Kamerlid Dijsselbloem vindt dat Verdonk de zaken om draait. „Je kunt mensen niet dwingen samen te voetballen, al leen stimuleren. Dat met de knoet afdwingen lijkt me een heilloze weg." GPD pagina 4 na 1 november ga ik los commentaar ZWOLLE - Floor van den Munckhof uit Horst eet in een bak met lego een broodje. Ongeveer zevenduizend mensen bezochten gisteren de eerste dag van Lego World 2006 in de Zwolse IJsselhallen. Vooral kinderen uit het zuiden van het land genoten op hun één na laatste vakantiedag van de honderdduizenden legosteentjes. Het speeleveneinent duurt nog tot en met dinsdag. De organisatie verwacht 50.000 bezoekers uit binnen- en buitenland. foto Kees van den Veen/GPD door Pick Hofland DEN HAAG - Freya, de patiën tenvereniging voor vruchtbaar - heidsproblematiek, vindt het een onzinnig voorstel om roken de vrouwen geen ivf-behande- ling meer te geven. Nick Mack- lon, hoogleraar vruchtbaarheid aan de Rijksuniversiteit Advertentie. Utrecht, pleit daarvoor vandaag in zijn inaugurele rede. Freya wijst er op dat voor de mensen die aan ivf beginnen de ze behandeling de laatste kans op een zwangerschap is. „Ze hebben al zoveel tegenslagen moeten verwerken en dan zou den ze nu ook niet meer mogen roken", zegt een verontwaardig de woordvoerder. Macklon denkt daar wezenlijk anders over. „Een vruchtbaarheidsbe handeling voor rokers is hetzelf de als voor mensen die anticon- (Advertentie) Bent u de ongediertebestrijder die Kees Kooijman ongediertebeheersing zoekt? Kijk morgen in de ceptie gebruiken. Absurd dus", zegt hij. „De schade die roken aanricht is enorm, zowel bij de moeder als het land. Ivf is boven dien een dure, ingewikkelde be handeling en daar moeten we niet aan beginnen als mensen weigeren gezonder te leven." Doorgaans heeft een vrouw twee tot drie behandelingen no dig om met behulp van de rea geerbuis een kind te krijgen. Bij vrouwen die roken zijn dat vier tot zes behandelingen. Dxrie be handelingen worden vergoed door de verzekering en daarvoor hoeft geen eigen bijdrage te wor den betaald. Volgens Macklon blijft 43 procent van de vrou wen gewoon roken bij een ivf-behandeling, terwijl het de kans op een succesvolle bevruch ting halveert. Jonge vrouwen die roken maken net zo veel Ik ben toch niet gek. D' 57 n het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het ministerie van Defensie betaalt mee aan de restauratie van het beeld van Michiel de Ruyter. Tot vreugde van het Vlissingse stadhuis. Die kan het bedrag niet alleen op hoesten. Het beeld van de Vlissingse zee held staat er sle+cht bij op de boulevard van zijn geboorte stad. De sokkel is ingescheurd en het gietijzer is geroest. On langs heeft het beeld een lik verf gekregen, maar de echte restau ratie laat nog zeker anderhalf jaar op zich wachten, na de vie ring van het vierhonderdste ge boortejaar van De Ruyter in 2007. De gemeente krijgt het geld niet eerder bij elkaar. WD-Kamerlid Szabo wijst zijn partijgenoot, minister Kamp van Defensie, al langer op de de plorabele staat van het beeld en de zuinige houding van Vlissin- gen. Woensdag vroeg hij de mi nister bij te springen in de res tauratie. Advertentie Laatste week WÊ Eiken vloeren gekte! Altea XL is bijna de grootste in zijn klasse Droogte teistert boeren Australië De Australische regering trekt 350 miljoen dollar uit om de boeren te helpen. Het land, met name de re gio New South Wales, wordt al zes jaar geteisterd door droogte. Het aantal zelfmoorden onder land bouwers is de laatste tijd verdubbeld. Ouderschapsplan voorkomt ellende De flitsscheiding is een geliefde sluiproute voor wie zon der tussenkomst van een rechter zijn huwelijk wil laten ontbinden. Het huwelijk wordt omgezet in een geregis treerd partnerschap. Dat wordt vervolgens geschrapt. Over zaken als alimentatie of de kinderen is dan niets vastgelegd en dat kan voor problemen zorgen. Volgens echtscheidingsadvocaten kan een J? ouderschapsplan veel ellende voorkomen. Knappe zege AZ De Nederlandse voetbal clubs kwamen goed voor de dag in de groepsfase van de Uefa-beker. AZ klopte in eigen huis overtuigend het Portugese Sporting Bra- ga: 3-0. Feyenoord bleef overeind in Basel (1-1). Heerenveen doorstond de test in Spanje ook goed. De Friese ploeg hield Osasuna *9 - op' 0-0. uw Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6, Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15 en 16; Sport: 17, 18 en 19; Redactie Reactie: 20; Auto: 21 en 23 it's SEATifryLs SEAT Ibiza Trend-S-tybe airco 15" lichtmetalen velgen cruise control spiegelhuizen en deurgrepen in carrosseriekleur. Er is al een SEAT lbiza Trendsfy/e vanaf 12.995,- I Jouw voordeel €2.100,-J auto emoción kans op een ivf-baby als een vrouw van 43, die echter in de huidige regelingen niet meer in aanmerking komt voor een be handeling omdat de kans van slagen dan erg klein is. Rokers hoeven niet bang te zijn dat ze geen behandeling meer krijgen, verzekert de voorzitter van de vereniging voor gynaecologen, professor. Nijhuis. „Wij zijn geen politieagent." GPD Oil aanbod is beperkt geldig. Vraag naar de actlevoorwaarden. Er is al een SEAT vanaf €10.995,- Inclusief BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en veiwl|derlngsbijdrage. Gemiddeld brandstofverbruik SEAT: 5,5 9.1L/100 km (1:18,2 -1:11,0),<€0, emissie g/km 149 218. Genoemde prijzen zijn adviesprijzen 'af Importeur". Importeur Pon Car. Leusden, Internet: www.seat.nl (Advertentie) Gisteren kewam het antwoord van Kamp: „We nemen deel aan het programma voor de opening van zijn herdenkingsjaar in Vlis- singen. Daarnaast doen wij mee aan de vlootschouw voor de kust van Vlissingen en de her denkingslezing in Amsterdam. Het verzoek van de heer Szabo wil ik inwilligen. De financiële middelen moeten wij daarvoor dan maar vinden." Wethouder T. Verhage van mo numenten is verheugd met het Haagse nieuws. „De minister houdt weliswaar een lichte slag om de arm, maar ik begrijp dat ik heel blij moet worden. En dat ben ik. De inspanningen van Szabo hebben een mooi resul taat." Kijk op wmv.pzc.nl/abonneien. bel gr sir. 0800 - 0231231 ol stuur deze bon naair PZC, altleling lezersservice Antwoordnummer .713, <I'I60 WB Goes het alfabet van Zeeland 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1