Basel PZC Feyenoord blijft overeind in AZ maakt een vliegende start Yang maakt einde aan jaren van frustratie Rotterdamse ploeg doet vertrouwen op voor duel met Ajax Heerenveen komt weer niet tot scoren denveld, achterin debuteerde de Belgische international Philippe Léonard zeer bevredigend in Feyenoord 1 en keerde André Bahia terug van zijn hersen schudding en gekneusd jukbeen na een botsing met Greene in de competitiewedstrijd tegen Excel sior. De omstandigheden lieten Erwin Koeman zelfs van zijn ge loof vallen: in het centrum van de verdediging stond niet één Nederlandstalige speler. Gevaar Feyenoord had de eerste helft twee mogelijkheden, de beste kansen waren echter voor FC Basel dat verder weinig deed met het haperende begin van de Rotterdammers. Opvallend was het gevaar dat later in de eerste helft uitging van Angelos Charis- teas, de Griekse aankoop die van Ajax kwam, maar nog geen doel trof voor de Rotterdam mers. De spits bond continu twee Ba- sel-spelers aan zich. Het was jammer voor hem dat het ont brak aan adequate aanvoer van af het middenveld en van aan- valspartner Ali Boussaboun. Na de 1-0-achterstand bleef Feyenoord de aanval zoeken. En met succes. Jonathan de Guz man leidde in de 76e minuut de 1-1 in met een slimme loopactie, hierna volgde een steekpassje waarbij een Basel-verdediger het buitenspel ophief. Stan Huy- segems (ingevallen voor Sebasti an Pardo) stond vervolgens oog-in-oog met keeper Franco Costanzo. Hij kapte hem uit en schoot Feyenoord naar een punt: 1-1. FC Basel (Zwi)-Feyenoord (Ned) 1-1 (0-0). 60. Eduardo 1-0, 76. Huy- segems 1-1. Scheidsrechter: McDo nald (Sch). Gele kaart: Ba (FC Ba sel), Leonard, Greene, Bahia (Feye noord). Aantal toeschouwers: 15.428. FC Basel: Costanzo; Zanni, Naka- ta, Majstorovic en Chipperfield Kuzmanovic (83. Cristiano), Ba, Ergic en Buckley (77. Bemer); Sterjovski (60. Eduardo) en Petric. Feyenoord: Timmer; Tiendalli, Ba hia, Saïdi en Leonard; Buijs, De Guzman, Greene en Pardo (72. Huysegems); Boussaboun en Cha- risteas. GPD vrijdag 20 oktober 2006 17 De Jong maand uit roulatie DEN HAAG - De blessuregolf die Hamburger SV over spoelt, neemt steeds grotere vormen aan. Woensdag werd duidelijk dat ook Nigel de Jong enkele weken aan de kant staat. De 21-jarige middenvelder ondergaat maandag in Amsterdam een kijkoperatie aan zijn knie. De clubarts van HSV vermoedt dat De Jong vier weken uit de roulatie is. De Jong kampt al enkele weken met klachten aan zijn rechterknie, waaraan hij in april van dit jaar al werd geo pereerd. Het wegvallen van De Jong is de zoveelste tegen valler voor de nummer zeventien van de Bundesliga. De oefenmeester mist zondag in het uitduel met Bayer Lever- kusen naast De Jong ook Raphael Wicky, Guy Demel, Da vid Jarolim, Bastian Reinhardt en Mehdi Mahdavikia door blessures en schorsingen. GPD/ISS Ryan Babel uitgeschakeld DEN HAAG - Ryan Babel is zeker drie tot vier weken uit geschakeld. De aanvaller van Ajax raakte in het met 3-2 gewonnen thuisduel met FC Groningen geblesseerd aan zijn rechterknie. Babel scoorde in de wedstrijd twee keer. Uit onderzoek is gebleken dat de binnenband van het ge wricht beschadigd is. De spits mist onder meer de uitwed strijden tegen Feyenoord en Heerenveen. GPD Fabregas tekent voor acht jaar bij DEN HAAG - Het Spaanse supertalent Cesc Fabregas heeft zijn contract bij de Engelse voetbalclub Arsenal ver lengd. De 19-jarige middenvelder blijft nog maar liefst acht seizoenen bij de Londense grootmacht. Fabregas kwam drie jaar geleden over van Barcelona en werd bij Arsenal de jongste speler ooit, alsmede de jongste doel puntenmaker in de historie van de club. GPD/RTR Voetbalbond straft Hunt niet DEN HAAG - De Engelse voetbalbond FA onderneemt geen actie tegen Stephen Hunt. De Reading-middenvel- der raakte afgelopen zaterdag in de thuiswedstrijd tegen Chelsea (0-1) met zijn knie het hoofd van keeper Petr Cech, die aan de botsing een schedelbasisfractuur over hield. Na contact met arbiter Mike Riley besloot de FA gisteren om Hunt niet te straffen. Hunt heeft inmiddels spijt betuigd richting Cech, maar ontkende dat hij bewust met de Tsjech in botsing kwam. Hij werd daarin gesteund door Reading en de spelersbond. Scheidsrechter Riley liet de FA weten dat hij de botsing tussen Hunt en Cech tij dens de wedstrijd al had gezien, maar het niet nodig vond om de aanvaller te straffen. GPD/ISS Siena verliest punt DEN HAAG - Siena moet een punt inleveren omdat de Italiaanse voetbalclub achterstand heeft in de afdracht van belasting. Dat heeft de tuchtcommissie van Italiaanse voetbal gisteren besloten. Voor de club uit de Serie A bete kent dit een aderlating. Siena stond vijfde met 11 punten en bevindt zich nu op de zesde plaats met 10 punten. De voorzitter die verantwoordelijk is voor de fout, Paolo de Luca, is voor drie maanden geschorst. Overigens is Siena niet de enige club die gestraft wordt voor financieel wan beheer. Ook Pescara (Serie B) verliest vanwege proble men met de fiscus een punt. GPD uefa cup Gioep A: Maccabi Haifa |Isr}-Auxerre (Fra) 3-1 (1-1). 13. Masudi 1-0, 29. Niculae 1-1, 56. ioccolli 2-1, 58. Colautti 3-1. Scheidsrechter: Batista (Por). Ro de kaart: 66. Grichting (Auxerre). Gele kaart: Magrashvili, Katan (Maccabi Haifa), Mignot, Jaures, Pedretti, Cheyrou, Kalabane (Auxerre). Aantal toeschouwers: 8000. Livomo (Ita)-Glasgow Rangers (Sco) 2-3 (1-3). 27. Adam 0-1, 30. 10-2 (strafschop), 33. C Luca- 1-2 (strafschop), 35. Novo 1-3, SO. C Lucarelli 2-3. Scheidsrech- Santiago (Spa). Gele kaart: Vi al, Kuffour (Livorno), Fer- on, Hutton (Glasgow Rangers). Aantal toeschouwers: 15.000. Groep B: Besiktas (Tur)-Totten- bam Hotspur (Eng) 0-2 (0-1). 31. 63. Berbatov 0-2. Scheidsrechter: Vollquartz (Den). Gele kaart: Toraman (Besiktas), Chimbonda, Ghaly (Tottenham Hotspur). Aantal toeschouwers: 30.000. lub Brugge (Bel) - Bayer Leverku- sen(Dui) 1-1 (0-1). 35. Schneider M, 46. Clement 1-1. Scheidsrech te Kasnaferis (Gri). Gele kaart: Gvozdenovic, Blondel, Ishiaku Club Brugge), metta, Madouni, 'der (Bayer Leverkusen). toeschouwers: 20.000. Groep D: Odense BK (Den) - Par ma (Ita) 1-2 (1-1). 7. Hansen 1-0, 10. Dessena 1-1, 49. Budan 1-2. dsrechter: Gumienny (Bel), kaart: Hansen (Odense BK ,j Pen)), Paci (Parma (Ita)). Aantal 1 toeschouwers: 11.000. 1 Groep E: Wisla Krakow (Pol) - ckburn Rovers (Eng) 1-2 (1-0). Cantoro 1-0, 56. Savage 1-1, M.Bentley 2. Scheidsrechter: Jo- esson (Zwe). Gele kaart: Ra- novic, Zienczuk, Cantoro (Wi- Krakow), Nonda, Tugay, (Blackburn Rovers). Aantal iwers: 15.000. F: Austria Wien (Oos) - Zul- regem (Bel) 1-4 (1-1). 22. 1-0, 33. Matthijs 1-1, 56. ijs 1-2, 68. Matthijs 1-3, 90. •iessche 1-4. Scheidsrech- Jakobsson (IJsl). Gele kaart: en: Usnik (Austria Wien). Aantal toe- :rs: 12.000. 0p Sparta Praag (Tsj)-Espanyol (Spa) 0-2 (0-1). 17. Luis Garcia 0-1 y (strafschop), 85. Riera 0-2. Scheids rechter: Webb. Gele kaart: Kisel g), Sanchez, Jarque, huis Garcia, Riera (Espanyol). Aantal toeschouwers: 16.000. Groep G: hnathinaikos (Gri)-Hapoel Tel Aviv (Isr) 2-0 (0-0). 47. Chen 1-0 (eigen doel), 64. Ariel Romero 2-0. Scheidsrechter: Gonzalez (Spa). Gele kaart: Mantzios (Panathinai- N, Abukasis (Hapoel Tel Aviv). «apid Boekarest (Roe)-Paris Saint Germain (Fra) 0-0. Scheidsrech te Ivanov (Rus). Gele kaart: Ra to, Maftei, Zicu (Rapid Boeka- tet), Drame (Paris Saint Ger- iiiain). Aantal toeschouwers: 115-000. Groep H: Eintracht Frankfurt ®ui)-Palermo (Ita) 1-2 (1-0). 45. weit 1-0,49. Brienza 1-1, 87. Zac- tordo 1-2. Scheidsrechter: Yefet P). Gele kaart: Thurk, Vasoslci, Kohier (Eintracht Frankfurt), Gua- te Caracciolo, Zaccardo (Paler- m°). Aantal toeschouwers: 45.000. Wereldkampioen Wei Yang in actie aan de ringen. foto Max Rossi/RTR door Herman Wissink AARHUS - China is op de WK turnen in Aarhus een veelvraat. Bijna alle gouden medailles die er tot nu toe waren te vergeven, zijn door de Chinezen opgeëist. Nadat woensdag de hoogste tre de van het erepodium bij zowel de mannen als de vrouwen door China was geclaimd, was het gis teren bij de individuele meer kamp Wei Yang die een einde maakte aan jaren van frustratie. De 26-jarige Chinees won in het verleden al zilver tijdens de Olympische Spelen van 2000 in Sydney en de WK van 2003 in Anaheim. Yang versloeg de kam pioen van vorig jaar, Hiroyuki Tomita, die nu genoegen moest nemen met het zilver. De Duit ser Fabian Hambuechen werd derde. „Ik heb lang gewacht op deze titel", zei de Chinees die vandaag met Yuri van Gelder ook in de ringenfinale staat. „Ik heb de hele avond mijn blik op het scorebord gehouden. Ik heb zelfs iets in mijn laatste oefe ning veranderd om zeker van de eerste plaats te zijn." Yang scoorde op drie van de zes toestellen de hoogste score: volti ge, sprong en brug. Bij de Amerikanen wil het dit WK allemaal nog niet lukken. Woensdag liepen de turnsters van de vrouwenploeg al met een zuur gezicht door de Atlethi- on-hal in Aarhus nadat ze door de Chinezen waren afgetroefd, gisteren grepen ze weer mis. Na twee onderdelen stond Alexan der Artemev nog wel bovenaan, maar daarna ging het bergaf waarts. Artemev liet met 12.150 zelfs de laagste score van de dag noteren. Hij viel op rekstok drie keer en werd uiteindelijk voor laatste in het eindklassement. Tot overmaat van ramp moest de Amerikaanse Chellsie Mem mei gisteren voor de finale van de individuele meerkamp afzeg gen, waardoor ze de vorig jaar in Melbourne veroverde titel niet kon verdedigen. Memmei had te veel last van een schou derblessure. Anastasia Liukin, vorig jaar op de WK nog goed voor zilver, kon vanwege een blessure ook al niet aan de meer kamp meedoen. Vrouwen De Italiaanse turnster Vanessa Ferrari won die meerkampfina le bij de vrouwen. Ferrari, eer der dit jaar al Europees kam pioene, bleef de Amerikaanse Ja- na Bieger voor. Het brons was voor de Roemeense Sandra Ralu- ca Izbasa. De Chinese Panpan Pang leidde nog na drie onderdelen, maar had op sprong de zenuwen niet in bedwang. Pang, een dag eer der nog goed voor goud met de ploeg, werd slechts zesde. GPD Peru schorst speler Pizarro DEN HAAG - De Peruaanse voetbalbond heeft gisteren zijn sterspeler Claudio Pizarro voor onbepaalde tijd geschorst. De aanvaller van Bayem Miin- chen kwam eerder deze maand niet opdagen bij een oefenduel van zijn land met Chili. Pizarro meent toestemming te hebben gehad voor zijn afwezigheid. De bond ontkent dat. Op 7 oktober verloor Pizarro met Peru van de Chilenen (3-2). Ten tijde van het tweede duel op 11 oktober ver bleef hij alweer in Duitsland. Pi zarro gooide dinsdag nog olie op het vuur door te roepen dat hij niet meer voor zijn land wil spe len zolang Franco Navarro bondscoach is. GPD/ISS joorHansLeber BASEL - Feyenoord schraapt 'l jé punten bij 'elkaar. Zonder de eerde Nick Hofs en Theo Lucius haalde de ploeg gisteren voor Europese begrippen goed resultaat in Basel: 1-1. loeg tankte wat moed voor ag, als Ajax in de Kuip jfordt ontvangen. Sporadisch lukte het Feyenoord zelfs goed voetballen, ook al maakte FC Féyenöord-trainer Erwin Koe man heeft echter kopzorgen. Hij lueft behalve de blessures, nóg snprobleem: zijn doelman. Het writ voor de coach steeds moei lijker om aan Henk Timmer vast 'w jle houden als eerste keeper. De 161 uit Hierden is realistisch ge- „„.j om de 1-0 in 59e minuut óp zijn eigen conto te schrijven. Opnieuw was het een afstands schot dat hij niet goed verwerk- e een euvel dat ze in Rotter- nog kennen van twee jaar i/lik celeden toen een andere gearri- ïCerde doelman faalde in de Kuip: Gabor Babos. ■óuten tegen FC Groningen, te- ren Lokomotiv Sofia, tegen pSV, een ongelukkig doelpunt legen RKC afgelopen zondag en Koeman blij met gelijkspel BASEL - Trainer Erwin Koe van Feyenoord was na af loop van het gelijkspel met Ba st! (1-1) vooral tevreden met het resultaat. „Ik denk dat we het goed hebben gedaan", stelde hij. „Wemogen tevreden zijn." betreurde de manier Feyenoord de openings- weg gaf. Doelman Henk ner liet een vrije trap los en van dichtbij kansloos op nzet van Eduardo. „Eduar- do was de enige speler die na de vrije trap inliep. Ik snap niet taarom iedereen van ons bleef itaan", verklaarde Koeman. .Gelukkig kwamen we weer op gelijke hoogte. Al met al ben ik tevreden." ANP nu wéér een verkeerd verwerkt afstandsschot van de Kroaat Mladen Petric, dat door de onge hinderd inlopende Braziliaan Eduardo werd binnengewerkt: Timmers lijstje wordt te lang. Toegegeven. Timmer zag de bal pas laat, maar dan nog: zicht op de bal staat voorop, en hij ver werkte de bal ook nog eens slecht. De komende dagen zal Koeman beslissen of Patrick Lo- dewijks het weer eens mag over nemen. Feyenoord begon de wedstrijd met een volledig door elkaar gehusseld middenveld en een geïmproviseerde verdedi ging. Het geblesseerd afhaken van Nick Hofs (enkel) en Theo Lucius (hamstring) deed zich voelen. Lucius kón en wilde spe len, maar Koeman en zijn medi sche staf beslisten anders, uit voorzorg en met het oog op de wedstrijd van zondag tegen Ajax. Danny Buijs en Serginho Greene schoven naar het mid- Feyenoorder Dwight Tiendalli (rechts)in duel met Delron Buckley van FC Basel. foto Ed Oudenaarden/ANP door Theo Brinkman ALKMAAR - Doelpunten maak ten ze niet, maar AZ mocht gis teravond Moussa Dembele en Maarten Martens wel dankbaar zijn. De twee jonge Belgen had den tegen Sporting Braga een groot aandeel in de 3-0-overwin- ning die AZ in eigen huis boek te. Met de overtuigende zege op de nummer drie van Portugal maakte AZ een vliegende start in groep C van het Uefa-Cup- toernooi. Met ook nog Grasshop per Zürich, Slovan Liberec en bekerhouder Sevilla trof AZ het zwaarder dan in de vorige twee seizoenen, maar dit begin helpt de Alkmaarders al een heel eind op weg. De hoge score was een onver wachte climax van een wed strijd waarin AZ slechts spaar zaam gaatjes wist te vinden in de Portugese defensie. De Alk maarders hadden het initiatief en vielen aan, maar kregen wei nig kansen. Al te veel risico kon den ze ook niet nemen, beducht als ze moesten zijn voor de coun ter van de Portugezen. Een ne derlaag in de eerste (thuiswed strijd zou immers desastreus zijn. Opening Ook Martens (22) en Dembele (19) konden zich aanvankelijk niet onderscheiden, maar zowel voor rust als erna wist de Bel gische connectie uiteindelijk een opening te creëren. De afma kers heetten Shota Arveladze en Danny Koevermans, die daar mee hun reputatie van 'killers' nog maar eens onderstreepten. Opmerkelijk: Martens, speler van Jong België, en Dembele, A-international bij de zuiderbu ren, ontbraken afgelopen zater dag bij AZ in de uitwedstrijd te gen Sparta. Beiden kregen rust na hun interlandverplichtingen. Gisteravond maakten ze wel weer hun opwachting in de ba sis. Daarmee bracht Van Gaal, zoals de laatste weken gebruike lijk, opnieuw wijzigingen aan in zijn elftal. De komst van Dembe le en Martens ging ten koste van spits Danny Koevermans (op de bank) en middenvelder Martijn Meerdink (op de tribune). De openingstreffer viel na ruim een half uur. Toen AZ na een foutje aan Braga-zijde opeens even ruimte had, zette Martens via een steekpassje Dembele aan het werk. Diens schot werd van onze sportredactie PAMPLONA - SC Heerenveen is de groepsfase van het UE- FA-bekertoernooi gisteren in Pamplona begonnen met een ge lijkspel tegen Osasuna. In het matige duel voor Groep D werd niet gescoord. Voor Osasuna was dit het zesde gelijkspel op rij in het Europese bekervoetbal dit seizoen. Hee renveen kwam in de zesde op eenvolgende wedstrijd niet tot scoren. Heerenveen moest de eerste helft zwaar verdedigen. Ernstig in problemen kwam de ploeg niet. De flankballen van Osas una waren wel gevaarlijk, maar het ontbrak de spitsen aan kop en schotkracht. Zowat alles vloog over of naast. Gevaarlijkste aanvaller was Sol- dado. In de dertiende minuut lanceerde hij een schitterende achterwaartse volley. Doelman Vandenbussche kreeg er nog een vuist tussen tot verdriet van de 14.000 kijkers in het Estadio Reyno de Navarra. De duels waren doorgaans hard maar niet gemeen. De Sloveense scheidsrechter Skomina trad wel streng op. Hij gaf geel aan Fiano van Osasuna, Hansson, Nilsson en Dingsdag van Hee- renveen. In de tweede helft oók aan Friend en Alves. Heerenveen kwam aanvallend tot bijzonder weinig. In de eer ste helft niet één schot, in de tweede helft ook niets bijzon ders omdat het balbezit meestal ruim voor het zestienmeterge bied ophield. In defensief opzicht kreeg de for matie van Verbeek de zaken steeds beter voor elkaar, zodat ook Vandenbussche weinig meer te duchten kreeg. In de 68e minuut kreeg Soldado een vrije kopkans. Weer richtte de spits te hoog. In de slotfase ontstond tumult. Toen trainer Gertjan Verbeek wilde wisselen, liep Nilsson te langzaam van het veld af. Hij kreeg zijn tweede gele kaart, dus rood. Bradley mocht er niet meer inkomen. De woedende Verbeek moest ook uit de du gout verdwijnen. Met tien haal de Heerenveen wel het bevrij dende einde. ANP Osasuna (Spa) - Heerenveen (Ned) 0-0. Scheidsrechter: Skomina (Slv). Rode kaart: 85. Nilsson (Heerenveen/2x geel). Gele kaart: Flano, Valdo (Osasuna), Hansson, Dingsdag, Friend, Alves (Heeren veen). Aantal toeschouwers: 14.000. lende Simon Cziommer, die als rechtshalf speelde, bleef achter in de kleedkamer en werd ver vangen door Grétar Steinsson. Daarmee deed Van Gaal hetzelf de als tegen Sparta: Steinsson ging rechtsachter spelen, Kew Jaliens schoof op naar het cen trum van de verdediging en Da vid Mendes da Silva werd verde digende middenvelder. Demy de Zeeuw verhuisde daardoor naar de rechterkant. Spannend Verdedigend kwam AZ na rust, mede daardoor, niet meer in de problemen. Dat het toch nog lang spannend bleef, kwam doordat Dembele en Martens twee kansen misten. Daardoor duurde het tot een kwartier voor tijd eer de beslissing viel. Invaller Koevermans (hij ver ving Arveladze) schoot bij een van zijn eerste balcontacten de 2-0 binnen. Dat Stijn Schaars er daarna nog 3-0 van maakte, ver grootte de Alkmaarse vreugde alleen nog maar meer. AZ (Ned)-Sporting Braga (Por) 3-0 (1-0). 36. Arveladze 1-0, 74. Koevermans 2-0, 79. Schaars 3-0. Scheidsrechter: Stuchlik (Oos). Ge le kaart: Mendes da Silva, Arvelad ze (AZ), Santos, Hanrico Feman- des (Sporting Braga). Aantal toe schouwers: 16.576. AZ: Didulica; Jaliens, Mendes da Silva, Opdam en De Cler; Cziom mer (46. Steinsson), De Zeeuw, Schaars (80. Molhoek) en Martens; Dembélé en Arveladze (72. Koever mans). Sporting Braga: Santos; Luis Fer- nandes, Gomes, Hanrico Feman- des en Carlos Femandes; Leal (43. Pinto), Madrid, Chaves en Wender- son (56. Santos); Maciel (68. Silva) en Ortolan. GPD geblokt, maar in de rebound maakte Shota Arveladze het koelbloedig af. Voordien was AZ amper echt ge vaarlijk geweest. Arveladze was een keer dichtbij en kopte een keer in het zijnet, maar daar bleef het wel zo'n beetje bij. Sporting Braga was in de tegen stoot gevaarlijk via Michel en Wender, maar doelman Joey Di dulica redde één keer en zag het andere schot naast gaan. Na rust kwam AZ opnieuw ge wijzigd het veld op. De tegenval- Shota Arveladze viert zijn treffer tegen Braga. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17