Dat polariseren werkt niet PZC Bibliotheken geven boek weg Bluesroute Goes o 3nieuw met veel internationale bands c S De mensen moeten mondiger worden door Joeri Wisse GOES - De Bluesroute die van avond in Goes begint, kent weer een internationaal pro gramma. The Seatsniffers ne men dit jaar het openingscon cert in 't Beest voor hun reke ning en wie dit optreden mee wil maken kan maar beter voor acht uur binnen zijn, waar schuwt organisator Kees Wiele- maker. Aan de dertiende editie van de Bluesroute doen veertien cafés en vanzelfsprekend ook veer tien bands mee. Zoals de vaste bezoeker van de route gewend is, staan er ook dit jaar weer veel internationale acts op de Goese podia: met drie Franse formaties, vier bands uit België en één Texaanse zangeres komt de helft van alle optredens uit het buitenland. Soulstem Deze Afro-Amerikaanse Dede Priest treedt wereldwijd op met haar krachtige soulstem. „Een echte aanrader", volgens Wielemaker. „Eerder stond ze op de Bluesroute in Middel burg, het café waar ze optrad was stampvol. Bolsjoi is een grote locatie, maar daar zal het zeker vollopen." Hoog op het verlanglijstje van de organisatie stond de Franse Dede Priest die optreedt in De Pompe. „Een band voor de liefhebber, maar ik verwacht zeker een vol le bak." De andere Franse artiesten staan in De Snor (one-man- band Philippe Menard) en in Murphy's Comer (Stinky Lou, The Goon Mat). Deze laatste band is een bekende in het Bluesroutecircuit. Op het Blues- festival in Kwadendamme, af gelopen voorjaar, vielen ze ook in de smaak. Swingen Uit eigen land komen Rob Orle- mans Half Past Midnight die in Heartbreak Café spelen en treedt het ervaren Bluestrio Meerman/Schipper De Bruin op in Backstage. Bij de buren Brasserie d'Anvers speelt de Dicky Greenwood Band Chica- goblues. „En", zo vertelt Wiele maker „evenals tijdens de vori ge editie laat Jeroen Sweers Boogie Woogie Band de Kook club swingen." Uit België komt rock 'n roll- band Reverend Hotrod His Praised Sinners (La Strada). Bij de buur De Vrijbuiter speelt de eveneens Belgische band Barfly's bluesrock. Land genoten The Jumping Jerks spe len covers en eigen werk in de New Inn. De meeste 'sets' starten rond 22.00 uur. Het openingsconcert begint echter al om 20.30 uur. Voor de nachtbrakers is er in Pake Sake een nachtconcert van The Bandox. Kaarten zijn te koop bij alle deelnemende cafés en verschaf fen toegang tot alle deelne mers. Statenleden boos over ontbreken overleg Gent-bus MIDDELBURG - De Statenle den M. Stoffels (Partij voor Zee- land). D. Visser (ChristenUnie) en M. Wiersma voelen zich ge passeerd door gedeputeerde M. Ie Boy (PvdA, vervoer). Ze zijn onaangenaam verrast door haar aankondiging over de komst van een buslijn Goes-Gent in de weekeinden. 0at die buslijn er komt, ont moet bij de Statenleden geen be zwaar. „We zijn blij met dit be ft van een hopelijk goede ver binding." Ze voelen zich echter in hun kuif gepikt omdat ze niet betrokken werden bij het over leg over de twee-uursverbin- lng' r, De drie zijn namelijk als verte- «enwoordigers van Provinciale Staten afgevaardigd in de Schel demondraad, het overlegorgaan van de provincie Zeeland, Oost en West-Vlaanderen. Als zoda nig houden ze zich onder meer bezig met grensoverschrijdende samenwerking. jji de Scheldemondraad - een be- raadgroep die overigens tot nu loe weinig gewicht in de schaal legt - hebben Stoffels, Visser en Wiersma flink ingezet op verbe tering van grensoverschrijdend openbaar vervoer. Dat mondde ondermeer uit in overleg met de vervoersmaatschappijen en ver antwoordelijke overheden. Tegen die achtergrond waren ze 'verbaasd' over de medede lingen van Le Roy. „Enige afstemming met of mededeling aan de vertegenwoordigers in de Scheldemondraad zou passend zijn geweest." Ze leiden uit de gang van zaken af dat het da gelijks provinciebestuur de Schelderaad niet echt belang rijk vindt. Als dat zo is, dan togen zij zich af of de verte genwoordiging van de Zeeuwse Staten in de Scheldemondraad liog wel gehandhaafd moet wor den. Vernieling OOSTERLAND - Op het plein van een school in Oosterland zijn de afgelopen dagen diverse vernielingen aangericht. Er zijn twee dranghekken uit de grond getrokken en flessen op de grond kapotgegooid. kunst door Emile Calon dit jaar konden we ze naar café Baarends halen." Een andere topper voor Wiele maker is Coen Wolters Band, vrijdag 20 oktober 2006 In Zeeland loopt een kleine achthon derd huwelijken per jaar uit op een scheiding. Tot nu toe kunnen die echtpa ren nog kiezen voor de mogelijkheid het huwelijk met een zogenoemde flitsschei ding te beëindigen. Op die manier wordt het omgezet in een geregistreerd partnerschap, waardoor tussenkomst van de rechter niet nodig is en een schei ding niet gedetailleerd is geregeld. Vaak ontstaan na zo'n scheiding proble men. Met name als er kinderen zijn. In de praktijk blijkt dat het voor geschei den ouders vaak lastig is het eens te worden over zaken die hen aangaan. Om daar een einde aan te maken ligt er nu een voorstel van minister Donner (Justitie), waarmee de verantwoordelijk heid van de scheiding en de voortzet ting van het ouderschap veel sterker dan voorheen bij de ouders wordt ge legd. De invoering van dat ouderschaps plan vormt de kern van dat voorstel. In De advocaten Mirjam Buntsma (r) en Mirjam Kapteijn vinden dat het zaak is om bij een scheiding beide partijen zo veel als mogelijk bij elkaar te brengen. foto Ruben Oreel Ouderschapsplan zo'n plan maken scheidende ouders niet alleen afspraken over de financiële ver zorging, maar ook over de verdeling van de verantwoordelijkheden als het gaat om opvoeding, onderwijs, bezoek regeling en het uitwisselen van informa tie. Mirjam Buntsma en Mirjam Kapteijn runnen sinds een half jaar het enige Zeeuwse advocatenkantoor dat zich uit sluitend richt op personen- en familie recht. In de praktijk doen de beide Mid delburgse vrouwen vooral scheidingen. Zeventig tot tachtig procent, zo schat ten ze. Volgens de beide scheidingsspe cialisten lijkt zo'n ouderschapsplan heel gedetailleerd maar blijkt dat toch de beste werkwijze. Zeker als na enige tijd er weer nieuwe partners zijn. Dan komen die oude afspraken onder druk te staan, weten ze maar al te goed. Want de nieuwe partners willen graag verlost worden van bijvoorbeeld de knellende financiële verplichtingen in de vorm van alimentatie. Of zijn het plotseling totaal niet eens met het plan van de zoon om op z'n vijftiende een ta toeage te laten zetten. Buntsma: „Met een goed ouderschaps plan kun je veel problemen voorko men." Zo'n plan biedt volgens het duo een kader waarbinnen zaken geregeld kunnen worden en waaraan beide part ners zich hebben te houden. De beide advocaten werkten tot een half jaar geleden voor afzonderlijke kantoren. Ze troffen elkaar regelmatig als vertegenwoordiger van de tegenpar tij bij een scheiding. „Daardoor wisten we dat we op dezelfde lijn zitten. Dat we bij een echtscheiding oplossingsge richt te werk willen gaan", aldus Kap teijn. Dat laatste vinden ze belangrijk. Zij stellen duidelijk dat het hen niet gaat om het economisch uitmelken van een zaak maar om ervoor te zorgen dat een scheiding goed wordt afgewikkeld zonder te veel leed over en weer. Men sen die ten koste van de kinderen tot het uiterste willen gaan bij een schei ding, zijn volgens de twee bij hen aan het verkeerde adres. „Daar doen wij niet aan mee." Toen ze nog elk in loondienst werkten voor verschillende Middelburgse kanto ren verwezen ze ex-partners van cliën ten ook naar elkaar door, in de weten schap dat in zo'n geval een zaak niet op de spits werd gedreven. Want dat polari seren, dat werkt niet, herhalen ze. Dat zorgt volgens hen voor verstarring en is zeker, als er kinderen in het spel zijn, niet de manier om een scheiding te rege len. Want partners blijven elkaar na de scheiding nodig hebben. Buntsma: „Bij een scheiding is het toch zaak om beide partijen zo veel als moge lijk bij elkaar te brengen." Kapteijn op haar beurt: „Vandaar dat ook steeds meer mensen kiezen voor echtschei dingsbemiddeling. In dat geval worden gezamenlijk de gevolgen van de schei ding geregeld. Deze vorm is beter voor het verwerkingsproces, terwijl beide partijen ook achter de afwikkeling kun nen staan." Buntsma liep tijdens haar periode in loondienst al enige tijd rond met het idee zelfstandig verder te gaan. Toen Kapteijn van die plannen hoorde, be sloot ze aan te haken. Het leven van zelf standig zakenvrouw bevalt het duo pri ma. Volgens eigen zeggen loopt het tweevrouwskantoor aan de Middelburg se Dam goed. Aan uitbreiding denken ze voorlopig nog niet. Daarvoor is het nog veel te vroeg, aldus Buntsma. De beide advocaten behandelen niet al leen scheidingen maar bijvoorbeeld ook uithuisplaatsingen; als een kind op last van de rechtbank tijdelijk elders wordt ondergebracht. Ze vinden dat dat de laatste tijd soms echt te snel plaats vindt. Volgens hen wordt er soms te wei nig onderzoek gedaan voorafgaand aan zo'n uithuisplaatsing. De Middelburgse familierechter S. van Dijk constateerde enige maanden terug ook dat het aantal uithuisplaatsingen toeneemt. Buntsma: „Er wordt soms te snel gehandeld." band Big Dez. Wielemaker: „Dat is een funky band die een breed publiek zal aanspreken. Ze toeren door heel Europa en The Seatsniffers Dode man in kanaal bij Westdorpe WESTDORPE - De politie heeft woensdagmiddag het stoffelijk overschot van een 57-jarige man uit Lokeren uit het Kanaal Gent-Terneuzen gehaald. Sectie wees 's avonds laat uit dat er geen sprake is van een misdrijf. De man werd aangetroffen in de zijarm van het kanaal bij Westdorpe. Een voorbijganger merkte het lichaam om streeks half elf 's ochtends op. Daarop werd de politie ge waarschuwd. Het is onbekend hoe lang het lichaam in het water heeft gelegen. Een woordvoerster van de politie Zeeland ver klaarde gistermiddag dat de man in eigen land al enige tijd als vermist was opgegeven. Rioolgemaal Zierikzee verplaatst ZIERIKZEE - In de nieuw te bouwen Waterwijk in Poort ambacht in Zierikzee vond gisteren een bijzondere verhui zing plaats. Het rioolgemaal aan de Oosterscheldestraat moest we gens de aanleg van een nieuwe weg ter ontsluiting van de ze wijk ongeveer veertien meter worden verplaatst in de richting van de Miereweg. Het uitgraven en verplaatsen van de ruim vier meter lan ge betonput vormde het sluitstuk van de rioleringswerk zaamheden in de Oosterscheldestraat als onderdeel van het bouwrijp maken van Waterwijk. Belg rijdt 114 kilometer te hard TERNEUZEN - De politie heeft woensdagavond laat een 26-jarige Belgische automobilist aangehouden die op een polderweg tussen Terneuzen en de Axelse Sassing met een snelheid van 174 km per uur reed, waar 60 km is toe gestaan. Het incident deed zich rond kwart over elf uur voor in de Koegorsstraat. De politie nam van de man uit Lokeren ge lijk zijn rijbewijs in. Hij zal zich later voor de rechter moe ten verantwoorden voor zijn rijgedrag. Eerder die avond rond acht uur had de politie eveneens in de Koegorsstraat ook al een 22-jarige automobilist uit Axel opgepakt. Die reed met een snelheid van 110 km per uur, derhalve een overschrijding van de maximumsnelheid met 50 km. Ook de Axelaar kreeg een proces-verbaal. Nieuw streekproduct in Breskens BRESKENS - De bewoners van het nieuwe zorgcentrum Hooge Platen vieren de opening van hun onderkomen van daag met de lancering van een nieuw streekproduct: PIoo- ge Platenkoek. Deze week werden de laatste bewoners van verzorgings huis Ter Schelde naar Hooge Platen overgeplaatst. Bakke- rij Willemseri uit Breskens heeft de verhuizing aangegre pen voor het maken van koek van een meter lang en der tig centimeter breed. De koek legt een link tussen het nieuwe complex en het natuurgebied Hooge Platen bij Hoofdplaat. Diefstal uit kerk in Veere VEERE - In een kerkgebouw in Veere is dinsdagavond in gebroken. Uit de kerk is computerapparatuur en een mag netron meegenomen. Advertentie I I (X\a< bas^a\?00,r<0 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Nederlanders moeten meer lezen. Met die gedachte in het ach terhoofd gaat vandaag het project Neder land Leest van start. Tot en met vrijdag 17 november is het de bedoeling dat le den van alle Nederlandse openbare bibli otheken met elkaar in discussie gaan over één boek: Dubbelspel (1973), de ro man van Frank Martinus Arion. Zolang de voorraad strekt krijgt ieder lid van de openbare bibliotheken een gratis pocke teditie van Dubbelspel. Dubbelspel van de in Curasao geboren en getogen schrijver Frank Martinus Arion, pseudoniem van Frank Efraim Martinus (17 december 1936) wordt alge meen beschouwd als zijn meesterwerk. Voor zijn boek ontving hij in 1974 de Van der Hoogt-prijs. Vorig jaar was Frank Martinus Arion nog te gast in de Zeeuwse Bibliotheek. Dubbelspel gaat over vier mannen die op een mooie zon dagmiddag in een Curagaos dorp domino spelen. In het verhaal verbeeldt Arion de persoonlijke, culturele en politieke tegen stellingen tussen zijn personages. Inspiratiebron van Nederland Leest is het succesvolle project One Book, One Ci ty, vijf jaar geleden in Chicago. Het boek To Kill A Mockingbird was in de hele stad onderwerp van discussie met als ge volg dat de roman opnieuw een bestsel ler werd. De landelijke aftrap van Nederland Leest wordt gegeven door onderwijsmi nister Maria van der Hoeven. In de Zeeuwse Bibliotheek neemt wethouder Huub van Klinken van Middelburg een stapel boeken in ontvangst van directeur Ton Brandenbarg. In Tholen krijgt burge meester Wim Nuis een exemplaar van Dubbelspel. De boeken worden gratis verstrekt aan de leden op één voorwaar de: dat mensen het lezen. De openings avond in de Zeeuwse Bibliotheek is tege lijkertijd een salsa-avond. Van 20 tot 22 uur kan er gedanst, gegeten en gedron ken worden. De catering vindt plaats in Antilliaanse stijl. Er zijn salsa-demon straties en tegen een geringe vergoeding geeft salsadansschool Mi Salsa les aan be zoekers. Superleeskring Journalist John Jansen van Galen leidt diezelfde avond in het leescafé een poli tiek, maatschappelijk debat over de rela tie tussen Nederland en de Nederlandse Antillen. Onderwerpen die aan de orde (kunnen) komen, zijn: moeten de Antil len een Nederlandse provincie worden of moeten de afzonderlijke eilanden Neder landse gemeenten worden of moet Neder land uit het koninkrijk treden? Op 14 november worden alle lezers van Dubbelspel uitgenodigd met elkaar in discussie te gaan over het boek. Pieter Steinz leidt vanaf 20 uur een superlees kring in de aula. De panelleden die met elkaar in discussie gaan zijn: directeur Ton Brandenbarg, Dolf Snel (lezersredac teur PZC), Judith Huijsman (Curagaodes- kundige), Pletty van der Zwan (neerlandi ca en Ina Tanahatoe (Academy voor neer landistiek Primrose). Kaarten voor de su- perleeskring zijn te koop bij de klanten service van de Zeeuwse Bibliotheek. In het stadhuis van Vlissingen vindt op 15 november vanaf 19.30 uur een discus sieavond plaats over de multiculturele sa menleving. Advocaat/presentator Prem Radhakishun treedt op als discussielei der. Een dag later, op 16 november, is er in de Goese bibliotheek vanaf 20.15 uur een discussie met leeskringen en een feestavond over het boek. Voor Antilli aanse hapjes en drankjes wordt gezorgd. Zie ook www.nederlandleest.nl en www.overboekengesproken.nl. In de aanloop naar de Kamer verkiezingen op 22 november vraagt de PZC mensen naar de belangrijkste problemen op de verschillende beleidsterreinen. Wie moeten we minister of staatssecretaris maken als we daarvoor een oplossing willen? An Risseeuw uit Groede, ver pleegkundige van beroep, heeft na een auto-ongeval zelf bed- rust en verpleging nodig. door Claudia Sondervan Wat is het grootste probleem in de thuiszorg „De overheid gaat te ver in de beperking van de gezondheids- kosten. Ik zie het al veel langer, maar nu loop ik er zelf tegen aan. Als je uit het ziekenhuis komt en je hebt nog twee weken hulp nodig bij het wassen, krijg je geen zorg thuis tenzij je al leen en hoogbejaard bent. Mijn man is akkerbouwer, het is nu een heel drukke tijd. Ik krijg van het Zorgkantoor enkel 's avonds een kwartiertje vergoed voor een injectie. De indicatiere- gels zijn zo streng. De overheid wil ziekenhuisop- Het Zeeuwse schaduwkabinet name zo kort mogelijk houden, daarna moet je naar een revali datiecentrum of naar huis, en in dat geval zoek je het zelf maar uit. Hoe moet je herstellen in een gezin met kinderen en een werkende man? Ik ben Bel gische, bij ons bel je even met de zorgaanbieder van je keus en is het geregeld. Nu betaal ik zelf iemand die me 's ochtends helpt met wassen. Mijn schoon moeder van 82 helpt met de kin deren en vanmiddag komt mijn buurmeisje oppassen. Maar die betaal ik ook. Wij kunnen het betalen, maar hoeveel kunnen dat niet?" Hoe moet dat probleem worden opgelost? „De mensen moeten op hun stre pen durven staan. Plet moet vol doende zijn dat een huisarts of specialist zegt dat je een tijdje verzorging nodig hebt om die te krijgen. Des te sneller ben je be ter en kan je aan het werk. Al die indicaties, het is pure bu reaucratie. Wat kost dat niet? Dat geld kan beter in verzor ging worden gestopt. Nu kan ik even niet werken, maar moet mijn man ook een deel van zijn inkomen opgeven om mij te ver zorgen? Dat kost de economie toch twee keer?" Welke coalitie zou dat het beste kunnen „Dat weet ik niet, ik ben niet zo politiek wijs. Het verschil is zo groot tussen Nederland en Bel gië. Ze zouden veel van elkaar kunnen leren en verbeteren in samenwerking." Wie moet dus de volgende staatssecretaris voor zorg en welzijn ivorden? „Ik heb werkelijk geen idee. Een wat menselijker mens? Ie mand uit de zorg zelf, dat vindt ik geen slecht idee." Meer doen voor herstel goede veerverbinding MIDDELBURG - De Statenfrac ties van CDA en ChristenUnie vinden dat de provincie steviger moet inzetten op herstel van een volwaardige veerverbinding tus sen Vlissingen en Breskens. Als de problemen met de huidige fastferries blijven aanhouden, dient er snel alternatieve vaar- verbinding te komen. De Statenleden A. Lijmbach (CDA) en D. Visser (CU) stellen hierover vragen aan het dage lijks provinciebestuur. Ze wil len weten hoe lang het nog duurt voordat twee veerboten weer volledig de dienst kunnen onderhouden. Ze vragen zich af of het alternatieve vervoer dat geboden wordt via een busver binding wel een goede oplossing is. „Wat vinden de gebruikers van deze busverbinding?" De Statenleden wijzen op een brief van rederij Dijkhuizen, waarin een schip beschikbaar wordt gesteld. Gedeputeerde M. le Roy (PvdA, openbaar vervoer) bleek daarvan niet op de hoogte te zijn. In een tweede brief gaf Dijkhuizen aan wat de specifica ties zijn van de schepen en aan welke nautische eisen zij vol doen. Lijmbach en Visser dringen er op aan dat met de rederij con tact wordt gezocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15