Brussel zet in op forse besparing energie PZC VS willen de baas spelen in de ruimte Veel doden bij aanslag in toeristenplaats Sri Lanka Nederland bedeelt arme Palestijnse ambtenaren Europese Commissie publiceert ambitieus plan Kinderen Oost-Europa leven in grote armoede VOC is in Galle bijna tastbaar aanwezig donderdag 19 oktober 2006 van onze redactie buitenland DEN HAAG - Ondanks de economische groei die landen sinds begin jaren negentig doormaken, leeft één op de vier kinderen in Zuidoost-Eu ropa en het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (voor malige Sovjet-Unie) nog al tijd in extreme armoede. In sommige landen, zoals Bosnië gaat het om vijf pro cent, maar in Kirgizië leeft tachtig procent van de kinde ren in armoede. Dat staat in een gisteren verschenen rap port van het VN-kinderfonds Unicef. Andere landen waar kinderen in erbarmelijke omstandigheden leven zijn Tadzjikistan, Georgië, Ar menië, Moldavië, Albanië, Oezbekistan en Roemenië. Hoewel de meeste landen een economische groei doormaak- ten, gebruikten overheden het verdiende geld niet om de leefomstandigheden van kin deren te verbeteren. In veel landen is sinds 1998 geen extra geld gestopt in onder wijs en gezondheidszorg. De VN pleiten ervoor om 'doelgerichter en met hogere sociale uitkeringen te werken voor families met jonge kinde ren, zodat wordt voorzien in effectieve annoedebestrij- ding'. Ook moeten landen vol gens Unicef ophouden kinde ren onnodig in instellingen als weeshuizen en klinieken te plaatsen, zoals nu op grote schaal gebeurt. Als gezinnen beter worden geholpen is dat ook niet nodig. GPD Een markt in het vluchtelingenkamp Rafa in het zuiden van de Gazastrook. Volgens cijfers van de Europese Unie leeft 67 procent van de Palestijnse gezinnen onder de armoe degrens. foto Ibraheem Abu Mustafa/RTR Cannabis verstopt tussen de uien BORDEAUX - De Franse politie heeft ruim drie ton can nabis onderschept in een Spaanse vrachtwagen vol uien. De truck werd tegengehouden in het zuidwesten van Frankrijk. De cannabis, met een geschatte straatwaarde van circa 6,5 miljoen euro, was op weg naar Nederland. De Spaan se chauffeur en zijn bijrijder zijn gearresteerd. De soft drugs zouden opzettelijk in een lading deels rottende uien zijn verstopt om zo politiehonden bij doorzoekingen op een dwaalspoor te zetten. ANP China belooft volk hervormingen PEKING - De eenpartijstaat China heeft de bevolking de mocratische hervormingen beloofd, vooral op lokaal ni veau. In een gisteren verschenen beleidsdocument stelt de regerende communistische partij dat een grotere zeggen schap van burgers onderdeel is van het streven om sociale onrust in te dammen, maar dat het leiderschap van de par tij niet ter discussie staat. Het beleidsstuk is vorige week al aangenomen door de partijtop, maar pas gisteren publiek gemaakt door de staatspers. Het document is vooral een boodschap van pre sident en partijvoorzitter Hu Jintao. Die wil met zijn stre ven naar een harmonieuze socialistische maatschappij de sluimerende sociale onrust aanpakken en de economische motor niet laten haperen. ANP Panda bijt duim vrijwilligster af PEKING - Een Amerikaanse vrouw is een deel van haar duim kwijtgeraakt toen zij een reuzenpanda eten gaf in een reseiwaat in het zuidwesten van China. Dat bericht ten Chinese staatsmedia gisteren. De vijftigjarige vrouw werkte als vrijwilligster in het Wolong-natuurpark. De Amerikaanse vrouw was volgens de Chinese media on voorzichtig en had zich niet gehouden aan de regels. ANP Man rijdt drie voetgangers dood METZ - Drie voetgangers zijn gisteren doodgereden op een zebrapad in het Franse Metz. Een vierde raakte vol gens de politie gewond. Het ongeluk gebeurde in de nach telijke uren. De dader, een twintigjarige man, ging er als een haas vandoor. Uiteindelijk deed zijn vader aangifte. De bestuurder had veel te hard gereden. ANP Amerikaan prikt gat in Picasso LOS ANGELES - Een Amerikaanse multimiljonair heeft per ongeluk een gat geprikt in een peperdure Picasso. Ca sinomagnaat Steve Wynn stootte met zijn elleboog door het doek Le Reve, dat hij zojuist voor 139 miljoen dollar (110 miljoen euro) had verkocht aan een andere verzame laar. Wynn wilde bezoekers iets aanwijzen op het beroem de schilderij dat Picasso in 1932 maakte van zijn minna res Marie-Therese Walter. „Op dat moment schoot zijn elleboog achterwaarts recht door het schilderij", aldus filmmaker Nora Ephron, die enkele weken geleden getuige was van het incident. Het gat was volgens een bericht op haar weblog zo groot als een muntstuk. Wynn besloot na het ongeluk de verkoop te rug te draaien. De verzamelaar laat het werk volgens zijn kantoor repareren en houdt het nu zelf. ANP/RTR ar- jnnrHans Gertsen i0- hjj BRUSSEL - Als het aan de Eu- J ropcsc Commissie ligt, gaat de EuroPese Unie de komende ja- [Cn veel meer werk maken van tiiergiebesparing. Het dagelijks 'n- bestuur van de EU presenteert iar vandaag voorstellen die ertoe O), moet enleiden dat de 25 lidsta- jn len in 2020 liefst 20 procent min- I der energie dan nu verbruiken. Dal zou een jaarlijkse besparing van 100 miljard euro op de tota le Europese energierekening op- jk- leveren. ers ier De plannen van Europees com- ;al missaris Piebalgs (Energie) wor- ij den niet toevallig aan de voor- avond van een Europese top in 8' Bet Finse Lahti gepresenteerd. Die top staat morgen vooral in het teken van het verzekeren van een betrouwbare energie voorziening voor de toekomst, r. De Europese leiders dineren er met de Russische president Poe- VSf tin. Rusland is een van de groot- 10' ste leveranciers van gas en olie tor aan de EU. ip. Het ambitieuze doel om 20 pro- ian cent minder energie te verbrui- er ken in 2020, past in het streven van de EU om minder afhanke lijk te worden van energiebron- lle' nen uit de rest van de wereld. Te- 'lje gelijkertijd levert het terugdrin- ar- gen van het energieverbruik ook ran «en bijdrage aan de strijd tegen lej luchtvervuiling en de opwar- 1(ji ming van de aarde. Piebalgs wil het energiever- s bruik met een breed scala aan ur- j Executie Brit bij J bezoek Charles i»; aan Pakistan ISLAMABAD - Pakistan en Groot-Brittannië hebben een - conflict over de geplande execu- ui lie van een Brit tijdens het be- t- zoek van kroonprins Charles r- aan Pakistan. Dl u- De Britse premier Blair riep de i Pakistaanse president Mushar- Ie raf gisteren op in te grijpen en in, ophanging te voorkomen. Blair 1-" dreigde met zeer ernstige gevol- w gen, mocht de executie van Mir- zaTahir Hussein op 1 november doorgaan. Hussein uit Leeds zit al zijn halve leven in een Paki staanse gevangenis wegens de moord op een taxichauffeur. J m/AFP van onze redactie buitenland GALLE - De aanval van de Ta mil Tijgers (LTTE) gisteren in het Srilankaanse Galle is opval lend. In het stadje aan de zuid- kust is doorgaans weinig te i merken van de strijd tussen de rebellen en het regeringsleger. Galle, uitgesproken als Goal, is i een toeristische trekpleister, vooral door de nog altijd zicht bare rijke historie van de Veree- njgde Oost-Indische Compag nie (VOC) die in Galle een uit valsbasis had. Op veel plaatsen 's het Nederlandse erfgoed zichtbaar, zoals in de straatna men Leyn Baan Street en maatregelen terugdringen. Met ingang van volgend jaar komt hij met voorstellen om de nor men voor het energieverbruik van apparaten zoals boilers, computers, wasmachines en koe linstallaties aanzienlijk aan te scherpen. Speciale aandacht zal uitgaan naar het beperken van het energieverlies dat optreedt als apparaten zoals televisies, stereo-installaties en computers in de 'stand by'-stand staan. Dit soort apparaten kan doorgaans met een kleine investering een stuk zuiniger gemaakt worden. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Zeventigduizend Palestijnse ambtenaren krijgen deze maand een gift van 1500 sjekel (ongeveer 280 euro) op hun bankrekening gestort. Het gaat in totaal om een bedrag van twintig miljoen euro, waar van Nederland de helft beschik baar heeft gesteld. De rest is af komstig van Duitsland en Groot-Brittannië. De drie landen maken het ge baar op speciaal verzoek van de Palestijnse president Mach- Utrecht Bastion en in onder meer de prachtig gerestau reerde Nederlands Hervormde Kerk. Het zogenoemde Fort van Galle en een deel van de vestingwer ken en zeekeringen zijn door Nederlanders aangelegd in de zeventiende eeuw. Het behoort tot het werelderfgoed van Unes co, de VN-organisatie voor cul tuur. In het centrum van Galle staan nog een VOC-pakhuis en een VOC-ziekenhuis. De tsuna- De Europese Commissie denkt ook aan veel strengere regels voor de wijze waarop het ener gieverbruik van huishoudelijk apparaten moet worden aange geven. De consument kan daar door bewuster kiezen voor een zuiniger type. Kooldioxide Tenslotte denkt commissaris Pie balgs ook aan strengere normen voor het energiegebruik van nieuwe en bestaande gebouwen en over wetgeving om de uit stoot van kooldioxide (C02) moud Abbas, ter gelegenheid van de islamitische vasten maand ramadan. De ontvangers van het geld behoren volgens een gisteren uitgegeven verkla ring tot de meest behoeftige wer kers in onder meer de gezond heidszorg en het onderwijs. Ze hebben al zes maanden nauwe lijks inkomsten door de weige ring van de Hamas-regering om de Palestijnse overheidsverplich tingen na te komen. De interna tionale gemeenschap is pas be reid de financiële hulp aan die regering te hervatten als deze be looft zich te houden aan bestaan- mi van eind 2004 heeft het Ne derlandse erfgoed in Galle op enkele plaatsen flink bescha- digi Kaneel Het eiland Sri Lanka, dat ooit Ceylon heette, ligt strategisch ten zuiden van India en was rond 1600 de belangrijkste ka- neelproducent ter wereld. Het binnenland was in handen van de koning van Kandy, de kust werd gecontroleerd door de Por- door auto's vanaf 2012 verder te beperken. Als Piebalgs zijn zin krijgt, heeft dat vergaande gevolgen voor de industrie, ook buiten Eu ropa. Bedrijven die hun produc ten in de toekomst op de Europe se markt van 480 miljoen consu menten willen afzetten, zullen gedwongen zijn de strenge Euro pese normen over te nemen. Dat bevalt niet iedereen. Met name de Verenigde Staten vinden dat Europa sinds enkele jaren op veel te veel terreinen de normen bepaalt. GPD de verdragen, Israël te erkennen en geweld af te zweren. Om hulpverlening via de Pales tijnse regering te vermijden heb ben de donorlanden een Tijde lijk Internationaal Mechanisme (TIM) opgezet. Dat verleent rechtstreekse hulp aan 'crepeer- gevallen', een omschrijving waaraan langzamerhand het grootste deel van de Palestijnse bevolking voldoet. Volgens cijfers van de Europese Unie leeft nu 67 procent van de Palestijnse gezinnen (die gemid deld vier kinderen tellen) onder de armoedegrens. Dat wil zeg- tugezen. Met steun van de vorst verdreven de Nederlanders, op jacht naar het monopolie in de kaneelhandel, de Portugezen. Colombo, Galle, Jaffnapatnam, Negombo en ook Matara werden belangrijke posten voor de VOC. De eerste Neder landers die in 1602 met drie schepen naar Sri Lanka gin gen, waren uitgerust door de firma De Moucheron in Veere.Afstammelingen van de Nederlanders op Sri Lanka worden nog altijd Dutch Burg hers genoemd. Ook in de Singa- lese taal zijn Nederlandse res tanten overgebleven zoals kak- kus (wc), kantor (kantoor) en kokiris (koekjes). ANP gen dat hun maandinkomen la ger is dan tweeduizend sjekel (ongeveer 380 euro). De EU be taalt deze maand via het TIM duizend euro aan negentigdui zend Palestijnen die geen enkele bron van inkomsten hebben. Belastinggelden Een deel van de economische malaise wordt veroorzaakt in het achterhouden door Israël van voor de Palestijnen bestem de belastinggelden. Het gaat maandelijks om ongeveer veer tig miljoen euro. De EU heeft gisteren opnieuw een dringend beroep gedaan op de Israëlische regering om het geld van de afge lopen zes maanden uit te keren. Het gaat hier niet om financiële hulp uit de Israëlische schatkist, maar om heffingen op voor de Palestijnse gebieden bestemde goederen die Israël volgens het Verdrag van Parijs aan de Pales tijnse overheid moet afdragen. De EU heeft de Palestijnse rege ring onlangs gevraagd er in toe te stemmen dat ze het belasting geld, net als de donorfondsen, via het TIM uitkeert. Dat zou de humanitaire toestand aanmerke lijk kunnen verbeteren. GPD door Frank Hendrickx WASHINGTON - De Verenigde Staten streven naar totale con trole over de ruimte. Landen die activiteiten ontwikkelen die niet in het belang zijn van de VS, zullen daarvan worden weerhouden. Tegelijkertijd zullen de VS geen enkel verdrag ondertekenen dat de ontwikkeling van eigen ruim tewapens aan banden legt. Dat staat in het nieuwe beleids plan voor de ruimte dat presi dent Bush eind augustus onder tekende. Een uittreksel van de doctrine is enkele dagen geleden op internet gezet, zonder dat er enige ruchtbaarheid aan is gege ven. Het Pentagon krijgt in het document opdracht om technie ken te ontwikkelen die satellie ten van vijandige staten onscha delijk kunnen maken. Ook komt er geld voor betere spionagesa- tellieten en een systeem dat aan vallen van andere landen moet signaleren. Van de baan Het document maakt duidelijk dat de VS geen enkel internatio naal verdrag zullen onderteke nen dat militaire activiteiten aan banden legt. „Vrijheid van handelen in de ruimte is voor de VS net zo belangrijk als de macht op zee en land", aldus het rapport. Een internationaal ver drag dat het gebruik van ruimte wapens verbiedt, is daarmee de finitief van de baan. Landen die de activiteiten van de VS willen inperken, zullen daarvan worden afgehouden of worden afgeschrikt. „Als het nodig is, zal hen toegang tot de ruimte worden ontzegd." Ame rika sluit ook het gebruik van kernenergie niet langer uit als dat de exploitatie van de ruimte ten goede komt. „Mogelijke ri sico's zullen daarbij wel in ogenschouw worden genomen", zo staat te lezen in het tien pagi na's tellende plan. Het Witte Huis stelt dat het document weinig nieuws bevat en in overeenstemming is met de ruimteplannen die president Clinton al ontwikkelde. „We hebben dit geërfd van ome Bill", liet een woordvoerder van Bush weten. Er zouden ook geen plannen zijn om offensieve ruim tewapens te ontwikkelen. Volgens kenners zijn er wel degelijk grote verschillen met de oude doctrine. Vroeger lag de nadruk op internationale sa menwerking en civiele doel einden, nu is er veel meer aandacht voor de militaire mo gelijkheden in de ruimte. GPD Aanval Navo wordt acht Afghaanse burgers fataal KANDAHAR - Zeker acht Afghaanse burgers zijn ge dood tijdens een aanval door gevechtsvliegtuigen van de Navo op het dorp Zhari in de provincie Kan dahar. Dat maakte de gouverneur van de provincie, Asadul- lah Khalid. gisteren be kend. Negen mensen raak ten gewond. Onder de doden zijn vrou wen en kinderen. Het bom bardement was even ten westen van de provincie hoofdstad Kandahar. Zhari was vorige maand ook een doelwit van de door de Navo geleide bui tenlandse troepen in Af ghanistan, de Isaf. Daar bracht de Isaf naar eigen zeggen de extremistische Taliban-strijders de tot dusver grootste nederlaag toe. Westelijker, in de provin cie Helmand, kwamen dins dag zeker twaalf burgers om het leven toen Tali ban-strijders tijdens ge vechten met Isaf-troepen een raket afvuurden die in een woonhuis terechtkwam en explodeerde. ANP/AFP/ RTR door Patrick Selbach en Aad Luymes GALLE - Vermeende strijders van de Sri lankaanse Tamil Tijgers (LTTE) hebben gisteren een zelfmoordaanslag uitgevoerd op een marinebasis in de zuidelijke haven stad Galle. Daarbij vielen zeker zeventien doden, onder wie vijftien rebellen. De LTTE repte op een website van 22 gedo de marinemensen en verscheidene verwoes te schepen. De rebellen kwamen de haven binnen op vijf vissersboten. Een deel van de rebellen blies zichzelf op. Kort daarop ontstond er een vuurgevecht tussen militairen en resterende rebellen. Er vielen uiteindelijk ook zeker 25 gewon den. Onder de slachtoffers waren geen toe risten. De marinehaven ligt aan de rand van het stadje en niet in de buurt van ho tels. De actie in de tweede stad van het eiland, honderd kilometer ten zuiden van de hoofd stad Colombo, kwam twee dagen na een zelfmoordaanslag door de rebellen in een noordelijk district. Die kostte meer dan honderd mensen het leven. Na de aanval braken in Galle rellen uit, waarbij Singalezen, die de meerderheid vormen in Sri Lanka, het gemunt hadden op winkeliers die tot de Tamil-minderheid behoren. Verscheidene mensen raakten ge wond toen de politie het vuur opende op de relschoppers. De politie heeft een uitgaans verbod ingesteld om de rust te herstellen. Galle is een populaire bestemming voor buitenlandse toeristen en merkt meestal weinig van de rebellie in het noordoosten van het eiland. De stad heeft zwaar te lij den gehad van de tsunami-ramp van kerst 2004. Vredesproces De LTTE vecht sinds 1983 voor een onaf hankelijke Tamil-staat. Deze week probe ren diplomaten uit Noorwegen en Japan in Colombo het vastgelopen vredesproces vlot te trekken. Maar met het oplaaiende geweld lijkt een vredesbestand verder weg dan ooit. ANP Een militair bewaakt de ingang van de marinebasis in Galle. foto Anuruddha Lokuhapuarachchi/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5