Van Splunder (CNV) likt wonden Overheid jaagt burger volgens fiscalist Stevens veel te veel op PZC PZC m Vicevoorzitter uitgescholden na plan inruilen tweede paasdag voor Suikerfeest Drankritje Mosselzaad Achter geraniums zitten wordt te duur voor 65-plussers donderdag 19 oktober 2006 Hij is uitgescholden voor landverrader en voor NSB'er. „En nog veel erger", zegt CNV-vicevoorzitter Rienk van Splunder. Allemaal omdat hij vorige week het plan lanceerde om tweede paasdag in te ruilen voor het islami tische Suikerfeest. „Als je in Nederland het woord 'islam' laat vallen, maak je dingen los die je niet voor mogelijk hield.De christelijke vakcentrale trok dinsdag zijn voorstel schielijk in. door Ruurd Ubels Maandagavond laat, na een enerve rende belsessie met woedende le den en niet-leden, trok de leiding van het CNV de conclusie: het idee om tweede pinksterdag of tweede paasdag als vrije dag in te ruilen voor het isla mitische Suiker- of Offerfeest, wordt niet verder uitgewerkt. Vier dagen commotie over het voorstel dat de vicevoorzitter eind vorige week deed, is het CNV-bestuur niet in de kou de kleren gaan zitten. Rienk van Splun der: „We hebben driehonderd mailtjes gehad en meer dan honderd telefoon tjes." Een minderheid' was het met Van Splunder eens dat in een multiculture le samenleving alle religieuze feest dagen niet per definitie christelijk moe ten zijn. Maar veruit de meeste reacties waren negatief en veel heftiger dan ingeschat. „Een enkeling zei: hier moet je niet aan beginnen, want er is één God en één Bijbel. Anderen zeiden: als je een dag wilt inleveren, dan moet je juist niet met tweede paasdag be ginnen. Voor veel christenen is name lijk het lijden van Christus en zijn op standing juist de kern van het evange lie, Als ik had gesuggereerd Hemel vaartsdag in te leveren, zouden onze cri tici veel minder heftig gereageerd heb ben." Een grote groep kwam in mailtjes en te lefoontjes echter niet verder dan het ui ten van een hevige afkeer van alles wat met de islam te maken heeft, vertelt Van Splunder. Sommigen verloren zich in scheldkanonnades. „Ik ben uitge scholden voor landverrader, NSB'er en nog veel erger. Ik ben bevestigd in mijn vermoeden dat als je tegenwoordig in Nederland het woord 'islam' laat val len, je dingen losmaakt clie je niet voor mogelijk hield." Van Splunder heeft de afgelopen dagen gemerkt dat politici hier al zoveel reke ning mee houden, dat ze, met dé Twee de Kamerverkiezingen voor de deur, niet meer vrijuit op zijn suggestie durf den reageren. Kerstmis „De reactie was erg krampachtig. Maxi me Verhagen (CDA-fractievoorzitter, red.) riep dat als het CNV zijn zin zou krijgen, Kerstmis straks ook wel afge schaft zou worden. Dat toont aan dat sommige politici onvoldoende open staan voor wat er in de samenleving gaande is. Realiseert men zich wel dat inmiddels één miljoen van de zestien miljoen Nederlanders moslim is?" Van Splunder vindt het jammer dat door alle commotie zijn voorstel van ta fel gehaald moest worden. Volgens hem appelleerde zijn suggestie juist aan de christelijke noties van zorg voor 'de vreemdeling in de poort'. Maar de CNV-leiding had nu geen an dere keus dan het voorstel van tafel te halen. „De reacties waren zo fel afwijzend, dat we concludeerden dat ons voorstel op dit moment geen bijdra ge levert aan een zinvolle discussie over werk en vrije dagen in een multiculturele samenleving. Integen deel. Kijk, als je lef hebt een vergaand voorstel te doen, moet je ook het lef heb ben deze van tafel te halen als dat no dig is." Dit betekent niet dat het idee om niet-christenen tegemoet te komen om him religieuze feestdagen te kunnen vieren, nu volledig van de agenda ver dwijnt. Van Splunder: „Vóór 22 novem ber (de dag van de Tweede Kamerver kiezingen, red.) zullen we het er niet meer over hébben. Dat heeft geen zin. Voor de periode daarna zoeken we naar wegen om met onze leden over het on derwerp in gesprek te gaan. We zullen niet meer suggereren een christelijke feestdag in te ruilen, maar er zijn nog diverse alternatieven denkbaar. Mis schien zou je werknemers de vrijheid kunnen geven per jaar een vrije dag op te nemen voor een feest dat ze belang rijk vinden." In de praktijk gebeurt dat vaak al, omdat daarover in CAO's af spraken zijn gemaakt. Zo zijn volgende Wethouder Frans Tollenaar van Borsi komt tot de onvermijdelijke conclus na zijn drankritje van afgelopen weekei de zit er niets anders op dan vertrek. Het doet er niet toe dat de wethouder een gewaj deerde bestuurder is, zoals zijn burgemeester G lok in deze krant verklaarde. En ook niet dat i grootmoedig berouw toont. Dat hij in plaats v een nipje een flinke slok te veel had gedronken ook niet relevant. Zeker nu Nederland tamel breed een draai probeert te maken van 'moet ku nen' naar 'normen en waarden' is het ondenkbs dat een plaatselijk bestuurder die het goede vot beeld moet geven, wegkomt met rijden onder i vloed. Tenzij een van die normen zou zijn, c openbaar bestuurders een kans krijgen om zi werkende weg te rehabiliteren. Maar de maatschappelijke en politieke werkelij heid is, dat het gedrag van bestuurders andi wordt gewogen dan dat van de gemiddelde burg Tollenaar begrijpt dat kennelijk goed. In elk gei heeft hij het niet op het oordeel van de verzamel gemeenteraad laten aankomen. Dat is verstandi; Na uitspraken van CNV-vicevoorzitter Rienk van Splunder had het bestuur heel wat uit te leggen. De leden zaten dan ook zelf aan de telefoon in het callcenter. Rechts vice-voorzitter Rienk van Splunder. foto Mark Prins/GPD week maandag veel slachterijen dicht omdat moslims dan het Suikerfeest, het einde van de ramadan, kunnen vie- Rare opmerking Het CNV is er de afgelopen dagen door sommige critici van beticht via de sug gestie van Van Splunder nieuwe leden te willen winnen, vooral onder mos lims. De vicevoorzitter vindt dat maar een rare opmerking. „Als vakcentrale willen we maatschappelijk betrokken zijn. Leden win je met goede belangen behartiging, door effectief te onderhan delen namens je achterban. Met dit soort standpunten krijg je er echt geen nieuwe leden bij." GPD Soms is Europa de vijand, soms de vriend. scheidslijn kan vaag zijn. Waar de Zeeuv visserij regelmatig kampt met scherpe qi teringen, zit het de aanpalende schelpdiersec' nu even mee. Want de Europese Commissie accc teert niet dat de Raad van State het uitzaaien v Iers mossel- en oesterzaad in de Oosterschelde vi biedt. De commissie constateert dat de Ierse invloed n zo bar gevaarlijk is. Er is geen reden om het vr economische verkeer van zaad te beperken. Da; om stapt de commissie naar het Europees Hof v Justitie. Als dat Nederland terechtwijst, word de Zeeuwse vissers verlost van de soms fnuiken voorzichtigheid van Nederlandse instanties. Dal pure winst. Want het gaat hier niet om de natui waarden van de Oosterschelde. Het gaat eigenl om de vraag of de vissers hun monocultuur mog voortzetten. Of dat nu op basis van Zeeuwse of I se genen is, maakt weinig uit. Met natuur heeft 1 allemaal allang niets meer te maken. En het huii ge doorlopende onderzoek maakt de kans op nie we uitwassen zoals met de Japanse oester accepl bel klein. In de praktijk geeft de Nederlandse ovi heid dat ondertussen impliciet toe door gewoon ii portvergunningen te verlenen. door Lianne Sleufjes Doorwerken na je vijfen zestigste lijkt op termijn onontkoombaar om de AOW betaalbaar te houden. Een aantal gepensioneerden werkt nu al een paar dagen per week door. Voor de lol, het geld of beide. „Voor een lang gesprek heb ik geen tijd, ik heb het erg druk." Ted Akkerman (70) uit Huizen, voormalig bankem- ploy.ee, werkt sinds een goed jaar via Uitzendbureau 65plus. Hij test en wist video banden bij Tapes in Hilver sum, een groothandel in au dio- en videotapes. Bij de bank ging Akkerman in 1994 in de vut. Hij kon dan mooi voor zijn zoon zorgen die toen nog klein was. „Die studeert nu en daar zijn wel wat mid delen voor nodig." Omdat AOW en pensioen niet toerei kend waren meldde Akker man zich bij het uitzendbu reau. Het liefst had hij zijn oude vak weer opgepakt. „Maar banken wilden me niet. Ze denken dat ik er te lang uit ben geweest. Ze we ten niet wat ze missen. Ouderen zijn geduldiger dan jongelui, zegt eigenaar Heyo Beentje van Tapes. „En na tuurlijk speelt het kosten aspect mee." Voor 65-plus sers hoeft een werkgever geen sociale premies meer te beta len, alleen de ziektekostenpre mie. Beentje had al vaker 65-plussers. „Dat beviel goed. Ze moesten helaas stop pen omdat ze ziek werden of overleden. Daar heb je nu een maal meer kans op met deze groep." Beentje huurt Akkerman in via Uitzendbureau 65plus. Dat bemiddelt al dertig jaar •tussen werkgevers en oudere uitzendkrachten. Sinds een jaar of negen richt de aan dacht zich alleen nog op uit zendkrachten van 65 jaar en ouder. Het merendeel is tus sen de 65 en 75 jaar, een paar zijn boven de tachtig. „Ze zijn gemotiveerd, hebben ken nis eri ervaring, zijn beter in zetbaar dan studenten en ko men nooit te laat," zegt com municatiemanager Miehal van Dantzig van Uitzendbu- rea 65plus. „Voor een pijntje blijven ze niet thuis. De mees ten zeggen dat zij uitzend- werk willen vanwege het so ciale contact of om bezig te zijn. Anderen doen het voor het geld." Bij de tien vestigingen van het uitzendbureau staan circa 6000 mensen 'actief' inge schreven. Die willen direct aan de slag. Gemiddeld wer ken er 1500 ouderen per week, zo'n 15 uur per per soon. Van Dantzig: „De vacatures die wij binnenkrijgen betref fen voor een deel ongeschoold werk, surveillanten voor exa mens of suppoosten in musea, administratief werk voor fi nanciële instellingen, We pro beren meer banen in het hoge re segment binnen te halen. Dat lukt steeds beter. Mede omdat de arbeidsmarkt krap per wordt." Tweederde van het bestand is man. „Vrouwen hebben meestal een groter sociaal netwerk, ook als ze werkten voor hun 65e", aldus Van Dantzig, Utrechtenaar R. Dubois (73) werkt nu en dan als standbou wer voor een medische groot handel in Amersfoort. „Ik doe het puur voor de lol, niet voor het geld." Voor zijn vut werk te hij in een Peugeot-maga- zijn. Tot zijn 65e mocht hij geen betaald werk verrichten, onderdeel van de vutregeling. Aanvankelijk beviel dat goed. „Maar als je één keer gezien hebt hoe de geraniums groeien, dan weet je het wel." Jan Mutsers (66) werkt twaalf uur per week als klusjesman bij vastgoedbedrijf Van Hoo- gevest Groep in Amersfoort. Kort na zijn pensionering als facilitair medewerker bij de gemeente Amersfoort meldde hij zich voor uitzendwerk. „Want elke dag over mijn postzegels zitten, dat werd te veel." Hij vindt het fijn om door te werken, maar bij een verplichting zet hij vraagte kens. „Ik kan het goed aan zo lang het niet te zwaar is. Maar bouwvakkers zijn op hun 61e versleten." GPD 19 oktober 1956 door Henk Schol Leo Stevens, hoogleraar fisca le economie aan de Eras mus Universiteit Rotterdam, veegt de Staat de mantel uit in zijn deze week verschenen boek Fiscale Fascinatie. Reden voor een gesprek. „Het gezag van de overheid staat onder druk. Dat heeft ze deels aan zichzelf te danken. Voor verzuiling en de normen en waarden van weleer is eigen lijk maar één dogma in de plaats gekomen: markt. De over heid heeft steeds meer het den ken en de leuzen van de markt overgenomen. Prestatiecontrac ten verdringen dienstbaarheid. Uitvoerders trekken zich terug achter telefonische callcenters. Afdelingen voorlichting verko pen het beleid en zeggen vaak dingen die pertinent onwaar zijn", aldus Stevens. „Een voorbeeld uit de Troonre de. 'Mensen voelen zich veili ger', laat het kabinet de majes teit zeggen. Dan komt op tv het gezicht minister Donner in beeld en die zie je denken: 'Mens, geloof je het zelf?!' Nog zo'n zin: 'De administratieve las ten zullen volgend jaar ten op zichte van 2002 met een kwart zijn verminderd'. Iedereen voelt dat dat met waar is. Wie je ook spreekt, iedereen ervaart eerder het tegendeel. De overheid moet weer geloofwaardig worden." Het boek behandelt vele fiscale taboes, zoals de hypotheekrente aftrek en de AOW-fiscalisering. Politieke wensen, draai maar aan de belastingknop? „De rode draad in het boek is juist dat de beleidsmaker zijn beperkingen moet kennen. Het belastingstelsel moet rechtvaar dig, effectief en eenvoudig zijn. De politiek appelleert aan de ei gen verantwoordelijkheid van gezin en individu. Maar tegelij kertijd wordt de burger wél tot in detail voorgeschreven hoe hij zijn zorg- en werktaken moet verdelen, hoe hij zijn levensloop moet inrichten en dat hij moet doorwerken tot 65. En dat alle maal met ingewikkelde belas tingmaatregelen die van boven af worden opgelegd", zegt de Rotterdamse hoogleraar. Als we niet oppassen komen we straks handen en hersens te kort Hoogleraar fiscale economie, Leo Stevens, schrijver van het boek Fiscale Fascinatie. foto Johan van Gurp/GPD nïgj.i-ib. op de arbeidsmarkt. Een beetje duwen kan toch geen kwaad? „Het kan anders. Straks een te kort aan verpleegsters? Vraag hen hoe je hun werk beter kunt faciliteren. Regel een gratis crèche in het ziekenhuis, zorg dat ze na een nachtdienst veilig per openbaar vervoer naar huis kunnen, Zoek oplossingen in en rond het werk, laat de fiscale zweep in de kast." De overheid, in de slipstream van de markt, moet toch steeds sneller schakelen? „Voor ondernemers én voor de overheid geldt dat hun bestuurs- horizon korter wordt. Dat is niet best. Waarom heeft een stuurman op zee zich altijd op de sterren georiënteerd? Je hebt een verre horizon nodig voor een bestendige koers. Dat snelle schakelen is een overschatting van de bestuurbaarheid van de samenleving. Als Balkenende meer ontwikkelingen van onder op had laten komen, was er niet minder bereikt en had je een hoop tumult vermeden." Overheid en belastingen horen dienstbaarder te zijn aan de sa menleving? Ook aan een zo ma teriële als de onze? „Mensen willen maar één ding en dat is geluk. Dat begint bij rust in de opvoeding, waarin niet alleen materiële zaken wor den meegegeven, ook vooral so ciale beginselen en vaardighe den. Dwing mensen niet onno dig. Zestigplussers maken zich dikwijls zeer nuttig voor de sa menleving, ook als ze geen be taalde arbeid meer verrichten." Veel aanbevelingen in uw boek gaan over het gezin. De alleen verdiener betaalt veel meer be lasting dan tweeverdieners. „Het CDA wil de heffingskor ting voor de niet-verdienende partner in een eenverdieners huishouden afschaffen. Maar NOODWONINGEN - Burge meester Tydeman van Westka- pelle wil daUzijn dorp weer een 'gewoon dorp' wordt. In het vissersdorp is voortvarend begonnen met de sloop van de houten noodwoningen. De 'ver zameling na-oorlogse bouw sels' is de burgemeester een doorn in het oog. VERKEERSONGEVAL - Een 38-jarige Middelburger is bij een verkeersongeval bij Scho- re om het leven gekomen. De man was op weg naar huis in zijn kermiswagen toen hij on derweg moest stoppen om de radiateur bij te vullen. Een achteropkomende vrachtw; gen reed op de wagen van c Middelburger in, op het mi ment dat hij juist wéér wilt instappen. De man was op sis dood. SCHIPPERSINTERNAAT De Terneuzense afdeling va de schippersvereniging Bchul tevaer heeft de gemeente Tei neuzen opnieuw gevraagd oi een school voor schipperskït deren. Het door de gemeente gesteld minimum aantal kindere voor de school, vijftig, zou vol gens Schuttevaer gehaald kui nen wórden. eenverdienersgezinnen betalen al zeven procentpunten meer be lasting over hetzelfde totale huishoudinkomen dan tweever dieners. Dat is de tol van indivi dualisering en progressieve ta rieven, maar het is strijdig met het draagkrachtbeginsel dat aan elk rechtvaardig belasting stelsel ten grondslag ligt." De vlaktaks-plus is het sluitstuk Van een rechtvaardiger maar vooral eenvoudiger stelsel? „Een vlaktaks met één tarief wordt maatschappelijk als on voldoende rechtvaardig be schouwd. Daarom stel ik naast het basistarief van ongeveer 38 procent een toptarief voor van 52 procent voor de echt hoge in komens. In de huidige situatie heb je het dan over minder dan een op de tien inkomens." GPD Prof. dr. L.G. M. Stevens: Fiscale fascinatie, fiscaal beleid 2006, 480 pag. Kluwer Deventer, ISBN 9013039901, prijs: 29 euro. Hoofdredactie: Peler Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus -31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruslstraal18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC- Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc-.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee® pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzG.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar. €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47,70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-enMidden-Zeeland Tel) (0113)315520 Fax, (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax: (0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een oi aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een o (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) informeren o\ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt zersservlce, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGN0R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4