PZC Twijfel over welzijn varkens W1M hêL Pleidooi voor koffieshop bij vrijetijdscentrum Vis, verse vis Sluis wil poepregels voor honden en paarden strenger handhaven Sprookjeswereld Hulster college mengt zich in opstellen richtlijnen megavarkensstallen JSL Ontgoocheld Maandmenu 23,50 Oktober donderdag 19 oktober 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met tomatengroentesoep, biefstuk frites of gevulde paprika en Australian ijsmix €12,50 of€io,oo (vegetarisch) reserveren: 0118-886866 za.21-10,15.00-16.30 uur Karei ende Elegast met minstreel en muzikant de nieuwe hertaling van Anke Passenier informatie over kinderboeken op internet: een nieuwe activiteit van De Drvkkery kijk op www.kjoek.nl CZ sluit akkoord met gemeenten GOES - Zorgverzekeraar CZ gaat voorlopig vier Zeeuwse gemeenten ondersteunen bij de uitvoering van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). De huis houdelijke verzorging verhuist met ingang van 1 januari volgend jaar van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten naar de nieuwe WMO, die onder verantwoordelijk heid van de gemeenten valt. Een woordvoerder van CZ wil de namen van de vier gemeenten niet prijsgeven, om dat de gemeenteraden de overeenkomst nog moeten be krachtigen. Met de overige Zeeuwse gemeenten vinden ge sprekken plaats. Het WMO-kantoor verzorgt vanaf vol gend jaar voor de aangesloten gemeenten het berichten verkeer, de afhandeling van de nota's, voorlichting en zorgbemiddeling. Gemeenten kunnen het WMO-kantoor van de zorgverkeraar ook belasten met het verzorgen van hele proces rondom persoonsgebonden budgetten en het management van wachtlijsten. Fles wijn gestolen GOES - Een zeventienjarige jongen uit de gemeente Schouwen-Duiveland is in Goes betrapt op het stelen van een fles wijn. De jongen heeft de fles uit een winkel aan de Voorstad meegenomen. Cheque voor ouderenbond VOGELWAARDE - In het Dorpscentrum in Vogelwaarde hebben vertegenwoordigersvan de plaatselijke afdeling van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) een cheque van 500 euro in ontvangst genomen. Dat geld is een ge schenk. van de stichting Bèach Voetvolley in Vogelwaar de. Deze stichting is al tien jaar succesvol organisator van een jaarlijks strand-voetvolleytoernooi met aansluitend een beachparty. Dat vindt telkens plaats op het parkeer terrein van het sportpark van voetbalvereniging Vogel waarde. Het stichtingsbestuur schenkt jaarlijks traditio neel een bedrag aan een goed doel binnen de dorpsge meenschap, als dank voor begrip en medewerking. In voorgaande jaren ging er al eens een cheque naar de basis school, de EHBO en De Zonnebloem. Dit jaar is de keuze gevallen op de plaatselijke ouderenbond, met Stoppeldijk en Boschkapelle als werkterrein. De cheque van 500 euro werd overhandigd door voorzitter René Dankaart van de stichting Beach Voetvolley. De stcihting is inmiddels al weer bezig met voorbereidingen voor de elfde aflevering van het toernooi volgend jaar. Duim kwijt op zeilboot STELLENDAM - Reddingsboot Willemtje uit Stellendam is dinsdagochtend uitgerukt om een gewonde man van een zeilboot te halen. Het slachtoffer werd op het zeil schip aangetroffen met een nagenoeg geheel afgerukte duim. Het ongeval was gebeurd tijdens een poging om het vastgelopen schip vlot te trekken. De man is met de red dingsboot naar de wal gebracht en vervolgens naar het ziekenhuis vervoerd. De duim bleek niet meer te redden. Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op. vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze Website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met éen abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 (Advertentie) Woensdag 25 oktober 2006 EvenTron Rosmalen BZW-JAARCONGRES Vlak voor de Tweede Kamerverkiezingen is I minister-president Jan Peter Balkenende te gast bij het BZW-jaarcongres in Rosmalen. Hij gaat o.a. in gesprek met BZW-voorzitter Peter Swinkels. Dit is een unieke gelegenheid om ondernemend Brabant en Zeeland te laten scoren! Anders gezegd, het is nu tijd om spijkers met koppen te slaan. Wilt u het Jaarcongres bijwonen? Kijk op www.bzw.nl of stuur een e-mail naar artz@bzw.nl-De kosten ind. netwerkdiner bedra gen 75,- (p.p. excl. BTW) voor niet-BZW-leden en 50,- (p.p. excl. BTW) voor leden BZW. De BZW programmapartners: I ///O Van Wljmen demeaiw j DCITA H.V. Brabants Dagblad BN/DeStem Eindhovens Dagblad PZC zeeuwse almanak Ondanks zijn 56 jaar voelt die Goesenaar zich nog jong van lijf en leden. Hoe ontgoo chelend was het daarom toen hij onlangs het volgende mee maakte op kantoor. Er moest een vrij eenvoudige berekening gemaakt worden en een collega greep naar een calculator. „Dat deden wij vroeger uit ons hoofd", liet de Goesenaar zich ontvallen. Zijn veel jongere collega's rea geerden direct: „Nou, zeg jij het dan maar. Jij bent toch van vroeger. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes www. de-drvkkery. nl WESTDORPE - Met het uitzetten van een paar honderd kilo jonge vis heeft hen gelsportvereniging Platzak in Westdorpe de visstand in de Molenkreek weer op peil gebracht. Gisteren aan het eind van de middag ging honderd kilo voorn, hon derd kilo winde en nog eens zo'n honderd karpers de kreek in. „En dat was drin gend nodig ook", vertelt Theo van den Abeele van hsv Platzak. Zijn vereniging zet doorgaans jaarlijks nieuwe vis in de Molenkreek uit, maar dat was er een paar jaar bij ingeschoten. „Er was veel jong broed in de kreek, met name snoekbaars", zegt Van den Abeele. „Maar of onze leden hebben veel gevangen of de aalscholvers heb ben goed hun best gedaan." Nu de vogels weg zijn, is het tijd voor aanvulling van de visstand. De ruim tweehonderd leden van de hengelsportvereniging zijn er blij mee, weet Van den Abeele. „Want tijdens wedstrijden werd nog maar weinig gevan gen. En dat kan natuurlijk niet." foto Camile Schelstraete déDRVKKERY Markt 511 Middelburg T0118 886 886 Advertentie ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD KUNST ANTIEK Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsvcilinghuis.nl Advertentie Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. door Raymond de Frel SLUIS - Kun je een paard straf fen, omdat het een flinke mop op de openbare weg heeft ge dropt? Da's lastig, beseffen ook de ambtenaren en wethouders in de gemeente Sluis. Net zoals het moeilijk is om de ruiter of amazone op de bon te slingeren. Toch wil het dagelijks bestuur de poepregels voor paarden (en honden) strenger gaan naleven. Wie het ontzettend bont maakt, kan een boete van 3350 euro aan zijn broek krijgen. Dat is overigens een landelijk vastgesteld bedrag, dat in alle Nederlandse gemeenten wordt gehanteerd. „Vorig jaar stond het bedrag nog op maximaal 2250 euro, maar dat is dit jaar verhoogd. Wie op heterdaad wordt be trapt, krijgt een proces-verbaal. De officier van justitie bepaalt daarna de strafmaat, maar nor maal gesproken kost zo'n over treding 75 euro. Maar hoe vaker je moet verschijnen, hoe hoger de straf wordt", vertelt een ge meentewoordvoerster. In een toelichting op een paar- denpoeppassage in de nieuwe Al gemene Plaatselijke Verorde ning van de gemeente Sluis stel de wethouder A. Rosendaal maandagavond in de commissie vergadering Algemeen Bestuur dat het dagelijks bestuur voor taan de regels strikter wil hante ren. „We gaan meer dan voor heen handhavend optreden. Dat is moeilijk, maar toch zullen we proberen om de overlast aan te pakken." PvdA-commissielid J. Wielak ker deed daarop de suggestie om een ambtenaar speciaal op dit soort poepzaken te zetten. Rosendaal gaf aan dat de aan pak begint bij het besef van paardrijders en manegehouders dat zij de vijgen zelf moeten op ruimen, Paardenbelasting „Is dat er niet, dan zullen we an dere dingen moeten bedenken." C. Bolijn van Dorpsbelangen Toerisme dropte daarop vrijblij vend de term 'paardenbelas ting', waarop Rosendaal ant woordde met een al net zo vrij blijvend 'bijvoorbeeld'. Vorig jaar kwam het verplicht opruimen van paardenmoppen ook al aan de orde, tijdens de be handeling van de APV. Toen be loofde het college geen heksen jacht te voeren op poepende paarden, maar de maatregel al leen te gebruiken om excessen aan te pakken. T. van de Vijver, eigenaar van manege Hippo d'Or gaf toen al aan dat het op scheppen en meenemen van een paardenvijg (gemiddeld zo'n vier a vijf kilo zwaar) in een zak ondoenlijk is. „Nee, we geven niemand een schep en zak mee. Dat blijft de verantwoordelijk heid van de eigenaren", zegt ze nu. „Wij geven onze mensen wel tips mee voordat ze op pad gaan. Vlak langs de zee lopen bijvoorbeeld, zodat de poep van zelf wegspoelt. En mensen met aangespannen paarden vertel len we dat het verplicht is om een zak achter het dier te han gen, waarin de poep wordt opge vangen. Eigenlijk heeft de gemeente Sluis de overlast ook een beetje aan zichzelf te danken. Door een nieuw aangelegde geul in de Verdronken Zwarte Polder kun nen de paarden niet meer de he le vloedlijn aflopen. En dus zoe ken de berijders naar andere we gen", aldus Van de Vijver. door Wout Bareman TERNEUZEN - Alleen snel han delen van het college van B en W kan een einde maken aan de 'gierend uit de hand gelopen' overlast van het drugstoerisme in het stadscentrum van Temeu- zen. In overleg met de provincie moet de gemeente zo snel moge lijk een gedoogvergunning verle nen voor een koffieshop bij het geplande vrijetijdscentrum (ski piste) in de Koegorspolder. Het Terneuzense raadslid P. Broekhuysen (eigen lijst) stelt het college voor, vooruitlopend op het aangekondigde onder zoek naar de mogelijke vesti ging van een koffieshop aan de grens bij Zelzate, bij de provin cie een verklaring van geen be zwaar aan te vragen voor de ves tiging van zo'n gedoogpand ter hoogte van de kanaalbrug bij Sluiskil. „Alleen op die manier kunnen we de enorme stroom drugstoe risten uit Frankrijk en België in dammen en in elk geval uit het nu overbelaste stadscentrum bannen", zegt Broekhuysen in een toelichting op zijn voorstel. „Het positieve effect hiervan lijkt mij evident. Maar voor de zekerheid zal de vergunning tij delijk moeten zijn." Hij werd op het idee gebracht door berichtge ving in de krant over toetsing van de plannen voor een vrije tijdscentrum aan de provinciale en landelijke regels. De gemeen te doet daar momenteel onder zoek naar. „Bovendien waakt de gemeente ervoor dat de aan te trekken on dernemingen in de Koegorspol der geen spaak in het wiel ste ken van de plannenmakers voor het Schuttershof en Kenne- dylaan-west, aan de zuidrand van de binnenstad. Een koffie shop in de Koegorspolder is daarmee mijns inziens niet in strijd." Omdat de onderzoeksresultaten nog geruime tijd op zich zullen laten wachten, acht Broekhuy sen het wenselijk nu snel spij kers met koppen te slaan. „In verband met de komst van het vrijetijdscentrum hebben we nu de kans op korte termijn actie te ondernemen. Grijp die kans! Discussie in de gemeente raad over de drugsproblematiek is prima, maar is het niet beter daadwerkelijk iets te onderne men teneinde de problemen op te lossen", houdt hij het college voor. Ter onderstreping van zijn plei dooi haalt hij oud-staatssecreta ris Jan Schaefferyan Volkshuis vesting aan, die ooit naar aanlei ding van die eeuwige discussies riep: 'In geouwehoer kun je niet wonen!' De variant van Broek huysen: „Met gezever los je de overlast niet op," HnorSheila van Doorsselaer HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst zetten vraag tekens bij het welzijn van J4.000 vleesvarkens die twee Brabantse varkensboeren in Vo gelwaarde en Hengstdijk willen onderbrengen. Ook twijfelt het college aan de rechtmatigheid van het door de boeren gekozen stalsysteem. Het dagelijks bestuur van Hulst J heeft zijn bedenkingen en op merkingen op schrift gesteld en de brief gericht aan Gedeputeer de Staten. De brief geldt als 1 reactie op de twee startnotities die nodig zijn om te kunnen be ginnen aan de milieu effect rap portages (MER) voor de bouw van de stallen. Belanghebben den kunnen reageren op de start notities en adviezen geven. Deze adviezen en opmerkingen kun nen van belang zijn bij het for muleren van de uiteindelijke richtlijnen voor de MER-rappor- tage. Op aandringen van PvdA- raadslid R. de Kort, tevens be trokken bij de Stichting Regio nale Bestrijding Varkens Inva sie (SRBVI), heeft het college ook gereageerd op de startnoti ties. Zo vraagt het Hulster dage lijks bestuur GS nadrukkelijk te letten op het aantal te huisves ten varkens in de stallen van La id en Welvaarts omdat er sprake -zou zijn van meer dan een ver dubbeling van de varkens per stal. Meer dieren „Er worden dus .meer dieren ge huisvest in de stallen, terwijl de oppervlakten van de stallen niet worden gewijzigd. Op basis hier- Ivertentie van achten wij een en ander in strijd met de Wet dierenwel zijn", schrijft het college. Ook vragen burgemeester en wethouders aandacht voor de al verleende bouwvergunning voor de stallen in relatie tot de nog te verkrijgen milieuvergunning. De varkensboeren hebben een vergunning gekregen voor het bouwen van traditionele var kensstallen. De verzoeken om milieuvergunningen waren eerst gebaseerd op traditionele stal len en later op Groen-Labelstal- len, een ander stalsysteem. De startnotitie gaat uit van Groen-Labelstallen en hier wor den chemische of biologische luchtwassers gebruikt. „Deze milieu-systemen komen niet overeen met de verleende bouw vergunningen", stelt het college in zijn reactie. De discrepantie tussen de bouw vergunningen en de nog aan te vragen milieuvergunningen is volgens het college zo groot dat het college meent dat de stallen nooit gebouwd kunnen worden. HULST - Voor de kinderen van Kinderdagverblijf De Speelhoek of de BSO (Buitenschoolse Opvang) Kakelbont is het leven deze week een sprookje. De professionele kinderopvang in Hulst bestaat vijf tien jaar en dat moet gevierd worden. De oudere kinderen spelen een weekje Tarzan. In de babyruimte draait alles rond Roodkapje. De peuters spelen allerlei sprookjes en komen verkleed als kabouter of elfje naar De Speelhoek. De ouders krijgen elke dag een hapje en een drankje. Vrijdag is er tot slot een personeelsfeestje. foto Camile Schelstraete Qkranècciïé Stefario s Salade met gerookte eendenborstfilet en frambozendressing Een spies.van ossenhaas met bospaddestoelensaus Javanais met baileysschuim en stracciatella-ijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37