Plaatsing speeltoestellen uitgesteld PZC Lukus nog steeds dol op paarden CZ sluit akkoord met gemeenten Raad wil sneller en begrijpelijk vergaderen Schouwen-Duiveland regelt skatevoorzieningen via apart budget Zeventig jaar vakbondslid Celstraf voor bedreigen hulpverleners in Renesse BZW-JAARCONGRES Woensdag 25 oktober 2006 EvenTron Rosmalen 1 donderdag 19 oktober 2006 sll Hnnr Melita Lanting ZIEBIKZEE - De gemeente raad van Schouwen-Duiveland wil op een andere manier wer ken. De vergaderingen moeten flitsender, korter en begrijpe lijk voor de burger worden. Een commissie van raadsleden is momenteel bezig voorstellen nader uit te werken. Het zwaartepunt van de discus- sie moet in de commissieverga deringen liggen. Daar kunnen burgers inspreken en (in be perkte mate) mee discussiëren. De huidige mogelijkheid van in spraak vooraf aan een raadsver gadering zal vrijwel zeker ko men te vervallen. Dit moment van inspraak is ook weinig ef fectief. De suggestie wordt ge wekt dat de inspreker nog een kans heeft de raadsleden te overtuigen van zijn of haar ge lijk maar in de praktijk blijkt dat de raadsleden hun stand punt al lang en breed hebben bepaald en dat daar zelden of nooit van afgeweken wordt. Tijdens de commissievergade ringen is de vergaderstructuur echter een stuk losser en be staat de mogelijkheid voor de raadsleden om in discussie te gaan met de inspreker. Daar mee is deze inspraakronde een stuk effectiever. Om de besluitvormende raads vergaderingen efficiënter te la ten verlopen wordt voorgesteld de agenda op te delen in beslis- en discussiepunten. Alle voor stellen waarbij in de commissie al helder is hoe de standpunten liggen, worden tijdens de raad afgedaan met een hamerslag en alleen de voorstellen die nog verder besproken moeten wor den, komen in de raad opnieuw aan de orde. Met de nieuwe ver gaderstructuur moeten de oe verloze discussies worden voor komen. Het gebeurt met regel matig dat de gevoerde discussie in de commissie nog eens dun netjes wordt overgedaan tij dens de raad zonder dat sprake is van enige wijziging in het standpunt. (Advertentie) WERKGEVERSVERENIGING Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Riet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „Naar paarden kan ik zomaar rustig minstens een kwartier blijven kijken", zegt Adriaan Lukus. door Ali Pankow OUWERKERK - Meteen de dag nadat Adriaan Lukus op twaalfjarige leeftijd van de lagere school kwam, kon hij 's ochtend vroeg al aan de slag met een schrepel om onkruid te wieden tussen de tarwe. Zo ging dat anno 1927. Het schooljaar eindigde op 1 mei en dan was er heel wat werk op het land. Zijn vader was landarbeider en dat werd Adriaan dus ook. Daar ging geen beroe- penoriëntatie aan vooraf. Maar eerlijk gezegd: Adriaan had een hekel aan die schrepel. „Ik wou zo graag paardenknecht worden. Dat had ik in de klas ook al gezegd toen meester Swenne dat aan ons vroeg. Nou bij mij is dat dus gelukt." Adriaan Lukus is inmiddels eenenne gentig jaar en nog steeds dol op paar den. Soms staat hij wel een kwartier stil te kijken naar de paarden in het veld achter zijn woning aan de Ring in Ouwerkerk. Hij is geboren en getogen in dit dorp. „Tussentijds heb ik één jaar in Dreischor gewoond, maar dat was een vergissing", lacht Lukus. Voor ie mand die op zijn vierenzestigste gecon fronteerd werd met hartklachten ziet hij er opvallend monter uit. Nou ja, hij tobt wat met doofheid, maar dat ligt vooral aan zijn gloednieuwe gehoorap- paraatje. Daar moet hij nog .even mee terug om beter te laten afstellen. „Dat oude ding vond ik prettiger. Dat waren van die kleine dopjes die ik zelf kon be dienen." De aanleiding voor een terugblik op zijn arbeidsverleden is zijn opmerkelijk jubileum als vakbondslid bij de FNV. Hij is in 1936 lid geworden van de Land- arbeidersbond, later de ANAB, daarna de Voedingsbond en tegenwoordig FNV Bondgenoten. Tijdens de ledenvergade ring volgende week in het dorpshuis in Ouwerkerk wordt hij gehuldigd met een speciaal gecreëerde onderscheiding. Met zijn zeventigjarig lidmaatschap is hij een unicum binnen de vakbond. Stempelen Voor Lukus zelf was het destijds van zelfsprekend lid te worden van de bond. „Mijn vader was dat ook al jaren. Ik weet nog dat er elke zaterdagavond ie mand aan de deur kwam om de contri butie op te halen. Het was toen een rare tijd hoor in de jaren dertig. Als je het een keer niet helemaal eens was met de boer, je werkgever dus en je zei dat, dan kon je de volgende ochtend bij de dam worden teruggestuurd. Dan was je niet meer nodig. Als je dan lid was van de vakbond, kon je tenminste gaan stempe len als je werkloos werd en kreeg je wat geld. Het is me nooit overkomen hoor, gelukkig niet. Ik heb al die jaren alleen maar contributie betaald en er nooit zelf van hoeven profiteren." De bazen van vroeger waren meestal niet echt blij met georganiseerde werk nemers. Lukus herinnert zich nog wel een voorval dat een knecht die bestuurs lid van de bond was geworden, niet meer welkom was op het boerenbedrijf. „Ik heb er zelf nooit problemen door ge had, maar Ouwerkerk was natuurlijk altijd al een 'rood' dorp. Daar waren toen al veel mensen aangesloten bij de bond." Vakbondsleden waren meestal tevens foto Marijke Folkertsma politiek geïnteresseerd. „Ik ook wel hoor. Tenminste ik las er best veel over, maar ik vergat al die zaken ook weer zo snel. Zodra ik een paard zag lopen, was ik afgeleid. Hij heeft destijds niet zo heel lang on kruid gewied. Als jong kereltje al kreeg hij de kans de paarden naar de drink put te brengen of naar de smit om ze te laten beslaan. „Als ik dan met zo'n paard hep en vriendjes tegenkwam, was ik z;o groos als wat." Lukus werd paardenknecht. Hij koestert zijn herin neringen aan het werk op het land met deze edele dieren. De watersnoodramp sloeg een schrijnend litteken in zijn le ven. „Bij elkaar hebben mijn vrouw en ik vijftien familieleden verloren. We zijn geëvacueerd naar Goes, maar ik ben al snel weer teruggegaan om te hel pen bij het opruimen in het dorp. Nee, die aanblik van al die kadavers zal ik ook nooit vergeten." Zijn liefde voor paarden is even hecht als zijn trouw aan de vakbond. Natuur lijk is hij lid gebleven ook toen hij niet meer werkte. „Nee, ik kan niet meer weggestuurd worden door een baas. Al leen zij zou me nog buiten de deur kun nen zetten, maar dat doet ze niet hoor", knipoogt hij naar zijn echtgenote. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Mid delburgse politierechter heeft een negentienjarige inwoner van Roosendaal voor bedreiging conform de eis veroordeeld tot vijftig dagen cel. De Roosen daler zei gisteren op de zit ting zich niets meer te herin neren van het incident in Renes se. De man had die dag, 26 juli, na overmatig gebruik van alcohol en drugs zijn bewustzijn verlo ren. Een portier van een discotheek en een agent hadden eerste hulp aan de Brabander verleend. Dat leidde ertoe dat de man bij zijn positieven kwam. De hulpverle ners hoefden niet op een bedank je te rekenen. Integendeel. Ze werden door het 'slachtoffer' be dreigd met dè dood en uitge scholden voor alles wat lief en le lijk was. Te gek Officier van justitie E. Bethle hem vond het te gek voor woor den. „Deze mensen verlenen eer ste hulp als ze u stuiptrekkend en schuimbekkend op straat aan treffen en krijgen als dank aller lei bedreigingen naar hun hoofd." agenda STREEKACTIVITEITEN NIEUWERKERK - Dol-fijn, 18.30-21.00 SCHARENDIJKE - 'Dorpshuis, 13.00 uur: Vergadering gebiedscommissie Schouwen-West; ZIERIKZEE - Onderdak, 07.00-12.00 uur en 18.00 -20.30 uur, zwemvierdaagse. Wijndief betrapt GOES - Een zeventienjarige jon gen uit de gemeente Schou wen-Duiveland is in Goes be trapt op het stelen van een fles wijn. De jongen heeft de fles uit een winkel aan de Voorstad mee genomen. Hij heeft een bekeu ring gekregen en de fles wijn is terug naar de winkel. GOES - Zorgverzekeraar CZ gaat voorlopig vier Zeeuwse ge meenten ondersteunen bij de uit voering van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). De huishoudelijke verzorging verhuist met ingang van 1 janua ri volgend jaar van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten naar de nieuwe WMO, die onder verantwoordelijkheid van de ge meenten valt. Een woordvoerder van CZ wil de namen van de vier gemeen ten niet prijsgeven, omdat de ge meenteraden de overeenkomst nog moeten bekrachtigen. Met de overige Zeeuwse gemeenten vinden gesprekken plaats. Het WMO-kantoor verzorgt van af volgend jaar voor de aangeslo ten gemeenten het berichtenver keer, de afhandeling van de no ta's, voorlichting en zorgbemid- deling. Gemeenten kunnen het WMO-kantoor van de zorgverke- raar ook belasten met het verzor gen van hele proces rondom per soonsgebonden budgetten en het management van wachtlijs ten. Wens voor Schmidt-dorp in Kapelle KAPELLE - De nieuwe wijk Zuidhoek in Kapelle moet uit groeien tot een echt Annie M.G. Schmidt-dorp. Dat vindt de SGP-fractie in de Kapelse raad. Annie M. G. Schmidt werd 95 jaar geleden in Kapelle geboren. Het college van B en W besloot onlangs om de straatnamen in Zuidhoek te ontlenen aan figu ren uit de boeken van Annie M. G. Schmidt. De SGP vindt dat een 'originele gedachte', en wil nog een paar stappen verder gaan. De raadsfractie pleit voor de plaatsing van een standbeeld van de schrijfster. Ook zouden er speelvoorzieningen kunnen komen in de vorm van beesten en personages uit haar boeken. De BZW programmapartners: Van Lanschot Bankiers A AKD Prinsen Van Wijmen \tvterpotis DELTA N.V. Brabants Dagblad BN/DeStem Eindhovens Dagblad PZC Hnnr Piet Kleemans ZIERIKZEE - Plaatsing van nieuwe speeltoestellen op Schou wen-Duiveland is met een jaar uitgesteld. Dat antwoordt het college van burgemeester en wet houders op vragen van de eilan- delijke PvdA-fractie. De sociaaldemocraten maken zich zorgen over het speelplaat- senbeleid van de gemeente Schouwen-Duiveland. Die angst wordt gevoed door een krappe begroting en het besluit met be trekking tot de besteding van extra dividend van Delta NV. Een raadsmeerderheid besloot in juni dat geld toe te voegen aan de algemeen reserve. Dat was tegen de zin van de PvdA die het geld liever in een aantal praktische zaken - zoals het speelplaatsenbeleid - had geïn vesteerd. Het dagelijks gemeen tebestuur erkent dat door dat in juni genomen besluit de plaat sing van nieuwe speeltoestellen opgeschort wordt. In 2005 moest een aantal speeltoestellen vervangen worden, alleen was daar op dat moment geen geld voor. De kosten werden betaald uit het budget van 2006 voor de speelplaatsen, en derhalve moet men nu nieuwe aanvragen een jaar doorschuiven. Planning Het speelruimtebeleid wordt daarmee volgens het college geen geweld aangedaan. Op de rol voor 2006 stond plaatsing van speeltoestellen in Ouwer kerk, Nieuwerkerk en Dreischor en het realiseren van skatevoor zieningen in Bruinisse, Scharen- dijke en Zierikzee. In Ouwer kerk en Nieuwerkerk is de klus al geklaard en het dagelijks ge meentebestuur gaat er vanuit dat het lukt ook in Dreischor nog dit jaar de geplande speel toestellen neer te zetten. Skate voorzieningen worden via een apart budget geregeld. In Zierik zee zijn al stekken gestoken voor een skatepark op het ter rein van Pontes Pieter Zeeman. De offertes zijn ingediend, bin nenkort wordt een keuze ge maakt uit de ontwerpen en kan de bouw beginnen. Voornieuwe aanvragen voor plaatsing van speeltoestellen lig gen de kaarten anders. In de praktijk betekent het dat men in de Hoogaarsstraat in Bruinis se en, de Julianastraat in Scha- rendijke geduld moet uit oefenen. Ook de gewenste hang plek in Brouwershaven wordt doorgeschoven naar 2007. Een verzoek van de dorpsraad Oos- terland met betrekking tot een visvijver is momenteel in behan deling. De gemeente hoopt nog wel geld te vinden voor het vervangen van ondergronden onder speel toestellen. Dat zal zeker niet overal gaan lukken en daarom heeft het college een prioriteiten lijstje opgesteld. Daarop prijken de speelplaatsen aan Pieterselie- straat, Zeesterpad en Roggen- plaat in Zierikzee, De Roos in Brouwershavèn, de Brouwers straat in Nieuwerkerk en de Deestraat in Bruinisse. Vlak voor de Tweede Kamer verkiezingen is minister-president Jan Peter Balkenende te gast bij het BZW-jaarcongres in Rosmalen. Hij gaat o.a. in gesprek met BZW- voorzitter Peter Swinkels. Dit is een unieke gelegenheid om ondernemend Brabant en Zeeland te laten scoren! Anders gezegd, het is nu tijd om spijkers met kop pen te slaan. Wilt u het Jaarcongres bijwonen? Kijk op www.bzw.nl of stuur een e-mail naar artz@bzw.nl.De kosten incl. netwerk diner bedragen 75,- (p.p. excl. BTW) voor niet-BZW-leden en 50,- (p.p. excl. BTW) voor leden BZW.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33