PZC Wens voor Annie Schmidt-dorp Schouwen laat kastanjes met rust Nieuwe wijk Zuidhoek moet volgens Kapelse SGP-fractie schrijfster ademen De mensen hebben zo'n middag nodig Inbrekers veroorzaakten wellicht brand Kapelle Vier extra lokalen voor school Yerseke ymècg/fé itefano s Maandmenu 23,50 bz w tk" zeeuwse almanak Ontgoocheld Redactie: 0113-315649 yyyyW.pZC.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7peuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. donderdag 19 oktober 2006 editie Bevelanden-Tholen rinorWillem van Dam KAPELLE - De nieuwe wijk Zuidhoek in Kapelle moet uit groeien tot een echt Annie M.G. Schmidt-dorp. Dat vindt de frac tie van de SGP in de gemeente raad van Kapelle. De schrijfster Annie M. G. Schmidt werd 95 jaar geleden in Kapelle geboren. Ijn haar algemene beschouwing op de gemeentebegroting voor 2007 toont de SGP zich enigs- bezorgd over de opzet van plan Zuidhoek, dat de ko mende jaren voorziet in de bouw van ongeveer zeshonderd [woningen. Volgens de aanvanke lijke opzet moet het een wijk niet allure worden, maar, consta teren de staatkundig gerefor meerden, het ziet er naar uit dat de Zuidhoek 'de zoveelste gewo- |e nieuwbouwwijk' wordt. figuren Het college van burgemeester en wethouders besloot onlangs om l'de straatnamen in Zuidhoek te [ontlenen aan figuren uit de boe ken van Annie M. G. Schmidt. De SGP vindt dat een 'originele :hte', en wil nog een paar stappen verder gaan. De SGP-raadsfractie pleit voor de ilaatsing van een standbeeld |op menselijke maat') van de schrijfster. Verder doet zij het jïollege het idee aan de hand om allerlei elementen uit de boeken 'van Annie M. G. Schmidt in de toekomstige wijk te verwerken. Ook zouden er speelvoorzienin- gen kunnen komen in de vorm van beesten en personages die in haar boeken een rol spelen. Volgens de SGP kunnen hierbij (amateur)kunstenaars uit Kapel le betrokken worden. De fractie heeft al een potje ge vonden waaruit een en ander be taald kan worden; in de exploi tatie van de eerste en tweede fa se van Zuidhoek is een bedrag van 100.000 euro uitgetrokken voor kunst in de wijk. Net als de SGP spreekt ook de WD in haar algemene beschou wing de vrees uit dat Zuidhoek een 'wijk wordt zoals er zo veel zijn.' De meeste fracties in de gemeen teraad van Kapelle zijn blij dat er weer vaart zit in de woning bouwplannen van Kapelle. Toch klinkt er in hun algemene be schouwingen enige bezorgdheid door; de raad waarschuwt voor een te groot woningaanbod. Het CDA spreekt zich nadrukke lijk uit tegen te veel hoogbouw in Kapelle. „Naar onze mening past hoogbouw, zoals recent in de Bruëlisstraat is gerealiseerd, niet in een dorp als Kapelle, waar we erg hechten aan het dorps- en landelijke karakter." Bij diverse raadsfracties leeft be zorgdheid over de toename van het toenemende (vrachtverkeer in de kèrn Kapelle. De PvdA wil in de begroting voor het ko mend jaar een bedrag van 30.000 euro opgenomen zien voor een onderzoek naar de ver keerssituatie. Het CDA wil la- .ten onderzoeken of er mogelijk heden zijn om te komen tot de [aanleg van een rondweg. SGP, VVD, Gemeentebelang en de ChristenUnie zijn voorstan der van de totstandkoming van een brede school. Voor het CDA (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD KUNST ANTIEK Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel, 0118- 650 680 Www.zeeuwsveilinghuis.nl Bewoners van zorgcentrum Nieulande in Krabbendijke kregen gisteren een rondleiding door Historisch Museum De Bevelanden in Goes. (Advertentie) doorCornelleke Blok GOES - Een hele middag lang werden dertig bewoners van zorgcentrum Nieu lande in Krabbendijke gisteren in de wat ten gelegd. Een rondleiding door het His torisch Museum De Bevelanden in Goes, compleet met koffie en gebak en vervoer terug naar huis. De middag was een initiatief van de Ra bobank. Op achttien verschillende mid dagen verzorgt het bedrijf in oktober en november voor bijna vijfhonderd bewo ners van verschillende Bevelandse zorg centra een tripje naar het museum. „We hebben een maatschappelijke verant woordelijkheid", legde seniorenadviseur Henk Hoekstra uit. „Deze mensen heb ben zo'n middag nodig. Natuurlijk wil len we met de actie ook goodwill kwe ken, maar daar is niks mis mee, toch?" Klederdracht Het was net of de ouderen weer even in de schoolbanken zaten. Museumgids Cees van den B ovenkamp friste de ken nis van de Bevelandse geschiedenis weer even op. Hij vertelde zijn publiek over de geschiedenis van Goes, de overstromin gen en de vergane Zeeuwse dorpen Valke- nisse en Reimerswaal. „Zo leer je weer eens wat", zei Jannetje van Bremen (88) na afloop enthousiast. Over de Zeeuwse klederdrachten hoefde Van den Bovenkamp zijn toehoorders niets te vertellen. „U kent 't vast nog wel, al die vrouwen in klederdracht. Vroeger zat de hele kerk er vol mee." De blikken van herkenning en heftige knik- bewegingenzeiden genoeg. „Mijn moeder liep altijd in klederdracht. Nu hebben Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met tomatengroentesoep, biefstuk frites of gevulde paprika en Australian ijsmix €12,50 of€io,oo (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 za.21-10,15.00-16.30 uur Karei ende Elegast met minstreel en muzikant de nieuwe hertaling van Anke Passenier informatie over kinderboeken op internet: een nieuwe activiteit van De Drvklcery kijk op www.kjoek.nl Markt 511 Middelburg T0118 886 886 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Laat zieke én ge zonde paardenkastanjes zoveel mogelijk met rust. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft er voor gekozen dat advies van de werkgroep Aesculaap, verbon den aan de Universiteit van Wa- geningen, op te volgen. Schou wen-Duiveland verschilt daarin volledig van mening met de ge meente Middelburg, die wel be reid is tot het experimenteren met alternatieve behandelwij zen voor de zieke kastanjes. Beide gemeenten kampen, zoals in veel gebieden elders in het land, met een groot areaal aan aangetaste kastanjes. De bomen blijken besmet met een nog on bekende bacterie. Op de stam ontstaan donkere, vochtige plek ken met een stroperige vloeistof, dat oogt als 'bloed'. Derhalve gang is. De werkplaats van De- ba hebben flinke schade opgelo pen door de brand. Ook de kan toorpanden van Kole Transport, die zich op hetzelfde terrein bevinden, zijn beschadigd. Cha- pusot: „Er is veel rookschade en door de hitte is de bouwkundige staat van het pand aangetast. Het is nog niet duidelijk hoe groot de schade is, maar we kunnen de werkplaats in elk geval voorlopig niet gebruiken." Het bedrijf draait ondertussen wel gewoon door. „De meeste medewerkers zijn nu aan het werk in onze hoofdverstiging in Etten-Leur, maar we hebben ook nog twee mensen in Kapelle. We kunnen gebruik maken van enkele loodsen op het terrein en blijven gewoon diensten leve- door Cornelleke Blok KAPELLE - De brand die dins dagavond woedde in de bedrijfs panden van Deba Bedrijfswa gens in Kapelle, is waarschijn lijk veroorzaakt door inbrekers. Dat meldde adjunct-directeur J. Chapusot gisteren. De brandweer kon ternauwer nood voorkomen dat het hele be drijfspand in vlammen opging. Aan de brand, die tegen tien uur 's avonds ontstond, ging een in braak vooraf. „Daarbij is een radio/CD-speler gestolen", al dus Chapusot. „Daarna is er kortsluiting ontstaan in de me terkast. Die is veroorzaakt door de inbrekers." De politie kon die bewering gisteren nog niet bevestigen, omdat het onder zoek naar de brand nog in volle wordt de aantasting ook wel 'bloedingsziekte' genoemd. De plekken worden op den duur steeds groter, zodat de bast gaat scheuren. Sommige bomen ster ven snel af. De eerste berichten over deze be smetting van de kastanjebomen op Schouwen-Duiveland enkele weken geleden waren alarme rend. Ruim driehonderd bomen zijn aangetast, waarvan meer dan honderd er ernstig aan toe zijn. Aanvankelijk zag het er naar uit dat er rigoureus gekapt moest worden. Vrees voor kaal slag op diverse locaties in Burgh-Haamstede, Renesse, Nieuwerkerk, Oosterland en Zie- rikzee leek niet ongegrond. Volgens P. Tol van de afdeling groenbeheer loopt het zo'n vaart echter niet. „We kappen een zie ke boom alleen als hij gevaarlijk wordt voor de omgeving. Verder laten we de paardenkastanjes met rust, overeenkomstig het ad vies van de werkgroep Aescu laap", zegt Tol. Methode Volgens hem voelen de mensen van groenbeheer binnen deze ge meente niks voor het experimen teren met allerlei alternatieve behandelwijzen, maar wachten ze liever totdat binnen de lande lijke werkgroep een bestrijdings- methode is gevonden. M. Holzer uit Kamperland klop te onlangs dan ook tevergeefs aan bij de gemeente Schou wen-Duiveland met haar voor stel een soort manchet gevuld met zand en Indiase kruiden rondom' de stam van aangetaste paardenkastanjes aan te bren gen. „Ik drong gewoon niet door en kreeg van het secretariaat te ho ren dat' ik hier de wethouder toch niet mee lastig kon vallen" vertelt Holzer. Zij heeft vijf jaar bij bomenonderhoud in India ge- door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal trekt ruim 470.000 eu ro uit voor de uitbreiding van de reformatorische Ds. G.H. Ker- stenschool in Yerseke. Die krijgt er vier lokalen bij. De basisschool aan de Jolstraat is de grootste in Yerseke en tel de aan het begin van hét school jaar 387 leerlingen. Aan het ein de zijn dat er naar schatting on geveer 424. Prognoses op basis van het geboorteregister laten zien dat de school de komende jaren - me't wat pieken en dalen - ongeveer op hetzelfde niveau zal blijveri. Toch is de uitbrei ding nodig', omdat de 21 lokalen die er nu zijn, niet genoeg ruim te bieden öm alle taken goed uit te voeren. Bovendien kan in de wat verdere toekomst wel weer Oktober Salade met gerookte eendenborstfilet en frambozendressing Een spies van ossenhaas met bospaddestoelensaus Javanais met baileysschulm en stracciatella-ijs tel. (01 18) 4 18 019 w w w s c e f n n o s n i is het geen 'must' Tal van frac ties tonen zich kritisch over de hoge kosten (167.000 euro) die gepaard gaan met de instand houding van het basisschooltje in Schore. WD en PvdA betwij felen of die kosten in enige ver houding staan tot het aantal leerlingen. Het CDA blijft het standpunt huldigen dat het schooltje gehandhaafd moet worden. CZ sluit akkoord met gemeenten GOES - Zorgverzekeraar CZ gaat voorlopig vier Zeeuwse gemeenten ondersteunen bij de uitvoering van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). De huis houdelijke verzorging verhuist met ingang van 1 januari volgend jaar van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten naar de nieuwe WMO, die onder verantwoordelijk heid van de gemeenten valt. Een woordvoerder van CZ wil de namen van de vier gemeenten niet prijsgeven, om dat de gemeenteraden de overeenkomst nog moeten be krachtigen. Met de overige Zeeuwse gemeenten vinden ge sprekken plaats. Plet WMO-kantoor verzorgt vanaf vol gend jaar voor de aangesloten gemeenten het berichten verkeer, de afhandeling van de nota's, voorlichting en zorgbemiddeling. Gemeenten kunnen het WMO-kantoor van de zorgverkeraar ook belasten met het verzorgen van hele proces rondom persoonsgebonden budgetten en het management van wachtlijsten. Celstraf voor bedreigen ex MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 24-jarige man uit Breda voor een ernstige bedreiging van zijn ex-vriendin en een vernieling tot veer tien maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voor waardelijk plus reclasseringstoezicht. Omdat de Breda- naar nog in,zijn proeftijd zat van een geweldsdelict kreeg hij nog een maand cel extra opgelegd. Aan de woning bouwvereniging moet hij 422 euro ruitschade betalen. Het was 17 juni al de zesde keer dat de man in Rilland een ruit in de woning van zijn ex vernielde. De Brabander heeft een drugs- en alcoholprobleem. De man heeft een straatverbod, maar dat weerhoudt hem er niet van om zijn ex op te zoeken. Zelf zegt hij zijn zoontje te willen zien. Tbs voor inwoner Borssele MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 33-jarige inwoner van Borssele voor poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tbs met dwang verpleging opgelegd. De man verkeerde 4 juli in een psy chose toen hij met een klauwhamer de schoonvader van zijn zuster sloeg. De klauwhamer schampte het achter hoofd van het slachtoffer en kwam ook tegen zijn schou der terecht. De verwondingen bleven beperkt tot kneuzin gen en schaafwonden. De man heeft een strafblad met ge weldsdelicten. Jongen steelt fles wijn in Goes GOES - Een zeventienjarige jongen uit de gemeente Schouwen-Duiveland is in Goes betrapt op het stelen van een fles wijn uit een winkel aan de Voorstad. (Advertentie) foto Willem Mieras we er nog maar één in Krabbendijke", verzuchtte een mevrouw. Na een half uurtje lopen door het mu seum stond de koffie met gebak te wach ten in de Bevelandse koffiekamer. Mar kus Wondergem (90) smulde niet alleen van de taart, maar ook van de middag. „Die man vertelde het echt hartstikke leuk. Ik herkende veel in de kleder dracht." Ook Francina Prins (96) genoot volop. „Het is heerlijk om in een andere om geving te zijn. Dit is echte ontspan ning." Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 Advertentie Woensdag 25 oktober 2006 EvenTron Rosmalen werkt en daar de inpakking met zand en kruiden geleerd. „Oude fruitkwekers hier kennen dat öok nog wel. Zij gebruikten geen kruiden,maar een mengsel van zand met klei of mest." Holzer zegt met deze methode geen wondermiddel te bieden, maar verwacht op de wat lange re termijn wel degelijk effecten. BZW-JAARCONGRES Vlak voor de Tweede Kamerverkiezingen is minister-president Jan Peter Balkenende te gast bij het BZW-jaarcongres in Rosmalen. Hij gaat o.a. in gesprek met BZW-voorzitter Peter Swinkels. Dit is een unieke gelegenheid om ondernemend Brabant en Zeeland te laten scoren! Anders gezegd, het is nu tijd om spijkers met koppen te slaan. Wilt u het Jaarcongres bijwonen? Kijk op www.bzw.nl of stuur een e-mail naar artz@bzw.nl.De kosten incl. netwerkdiner bedra gen 75,- (p.p. excl. BTW) voor niet-BZW-leden en 50,- (p.p. excl. BTW) voor leden BZW. De BZW programmapartners: Van Lanschot i Bankiers de nodige groei optreden. Volgens directeur E. van Enge lenhoven zijn twee van de nieu we lokalen bedoeld om de nor male groei op te vangen, terwijl de andere twee er komen onder de noemer 'onderwijskundige vernieuwingen'. „Het gaat dan vooral om het speciale onder wijs dat wij onze leerlingen bin nen de school aanbieden", zegt hij. Zo krijgen kinderen met bij voorbeeld gedragsstoornissen of een leerachterstand les in een aparte groep binnen de muren van de school. Daar is extra ruimte voor nodig. Het college trekt ruim 470.000 euro uit voor de uitbreiding. Daar moet de gemeenteraad ove rigens nog mee akkoord gaan. De school legt zelf zo'n tiendui zend euro bij. In 1994 en 2002 werden op eigen kosten ook al twee lokalen aangebouwd. AKÖ ffiflSëfl feiresw Brabants Dagblad BN/DeStem Eindhovens Dagblad PZC Ondanks zijn 56 jaar voelt die Goesenaar zich nog jong van lijf en leden. Hoe ontgoo chelend was het daarom toen hij onlangs het volgende mee maakte op kantoor. Er moest een vrij eenvoudige berekening gemaakt worden en een collega greep naar een calculator. „Dat deden wij vroeger uit ons hoofd", liet de Goesenaar zich ontvallen. Zijn veel jongere collega's rea geerden direct: „Nou, zeg jij het dan maar. Jij bent toch van vroeger." Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27