Beter resultaat Akzo gevolgd door koersval Jongensdroom Evides komt uit Verkoop pe's trekt flink aan Chinezen in rij voor grootste beursgang ooit Veilig verzekerd lomst schizofreniemedicijn mogelijk vertraagd donderdag 19 oktober 2006 PCM en Boekhoorn beginnen gratis krant door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Dagbladuit- I gcverij PCM gaat in zee met miljonair M. Boek hoorn om een gratis dag blad te ontwikkelen. Beide partijen zetten daarvoor een aparte onderneming op, waarin Boekhoorn een meerderheidsbelang neemt van 51 procent. PCM krijgt I de overige 49 procent in handen. i Bij PCM, uitgever van NRC I Handelsblad, Volkskrant en Trouw, worden al enige tijd plannen gesmeed voor een gratis dagblad. Met na me de Volkskrant wil zo'n nieuwe uitgave, waarmee het abonneeverlies in de be taalde oplage moet worden opgevangen. Boekhoorn, die honderden miljoenen verdiende met j de verkoop van telecombe- j drijf Telfort, maakte ook al eerder bekend een gratis krant op de markt te willen brengen. PCM-topman T. aan de Stegge zegt dat het nieuwe product 'in opzet, redactievoering en versprei ding wezenlijk anders zal zijn dan de bestaande gra tis kranten'. De nieuwe krant moet grote groepen I lezers aan zich binden, die nu niet of nauwelijks een krant lezen of ontevreden zijn over hun krant. De krant zal 'binnen afzienba re tijd' gelanceerd worden, zo melden de twee partijen in een persbericht. PCM vormt nu nog een joint ven ture met dagbladuitgever Wegener, waarmee het AD wordt gemaakt, waarin een aantal regionale dagbladen uit de Randstad zijn opge gaan. Aan de Stegge gaf on langs aan af te willen van deze samenwerking, waar PCM een minderheidsaan deel heeft. Boekhoorn en Aan de Stegge kennen el- kaar van hun Telfort-perio- de, waar Aan de Stegge top man was op het moment dat het bedrijf door Boek hoorn werd verkocht aan KPN. Onduidelijk is wat PCM nu doet met zijn aan deel in de joint venture met Wegener., GPD Ierse zakenman zet Ryanair hak DEN HAAG - De Ierse zakenman Dennis O'Brien heeft 2,1 procent van de aandelen in de Ierse luchtvaartmaat schappij Aer Lingus gekocht. Volgens O'Brien wil hij hel pen om concurrent Ryanair buiten de deur te houden. Budgetvliegmaatschappij Ryanair heeft een vijandig bod uitgebracht op Aer Lingus, onmiddellijk nadat de Ierse re gering de maatschappij privatiseerde. Ryanair wil 1,48 miljard euro neertellen voor de Ierse concurrent. Vorige week vergrootte Ryanair zijn aandeel in Aer Lingus van 16 tot ruim 19 procent. Volgens Aer Lingus vormt het bod van Ryanair een 'duidelijke onderwaardering van zijn za kelijke activiteiten en het groeipotentieel op de langere termijn'. GPD Microsoft chat met Orange PARIJS - Microsoft gaat samenwerken met France Télé- com. In Frankrijk lanceert het grootste softwarebedrijf ter wereld de mogelijkheid om met een daarvoor geschik te mobiele telefoon chatgesprekken te voeren via MSN Messenger-software. Beide bedrijven menen dat er, voor al onder jongeren, vraag is naar deze mogelijkheid van communicatie. Dat is gisteren door beide bedrijven in Parijs bekendge maakt. De dienst wordt vanaf december aangeboden door Orange, de mobiele tak van France Télécom. ANP/RTR Meer winst JPMorgan Chase NEW YORK - Het Amerikaanse financiële concern JP Morgan Chase heeft in het derde kwartaal de nettowinst met 32 procent zien stijgen tot 3,3 miljard dollar tegen 2,5 miljard dollar een jaar eerder. De commissies bij het za kenbankieren stegen tot een record. Dat maakte JPMor gan Chase gisteren bekend. De totale inkomsten stegen met 8 procent tot 15,4 miljard dollar. De winst per aandeel kwam uit op 92 dollarcent. De resultaten zijn beter dan verwacht. ANP/RTR Herstel verkoop personenwagens DEN HAAG - De verkoop van personenauto's en lichte bedrijfswagens zal zich in 2007 herstellen. De Nederland se Dealer Associatie en de RAI Vereniging denken dat er volgend jaar vijfhonderdduizend nieuwe auto's worden verkocht. Dat zijn er dit jaar waarschijnlijk 475.000, vo rig jaar stond de teller stil op 465.000. Particulieren gaan er toe over om hun in de jaren '90 aan geschafte wagens te vervangen. De verkoopstijging van lichte bedrijfsauto's maakt duidelijk dat deze marlet zich begint te herstellen van de klap die fiscale maatregelen in 2005 toebrachten. GPD Schotland krijgt megawindpark DEN HAAG - Het Britse energiebedrijf British Utility Scottish Power heeft Siemens de opdracht gegeven om het grootste windpark van Europa te bouwen. Het ver rijst in Schotland en kost 350 miljoen euro. Siemens moet 140 windturbines leveren met een geïnstal leerde capaciteit van 322 Megawatt. Het park komt ten zuiden van Glasgow te staan. Het windpark kan ongeveer tweehonderdduizend huishoudens van stroom voorzien. Het project moet in 2009 draaien. GPD/RTR door Chris van Alem NIJMEGEN - Computers vlie gen weer de winkel uit. Na jaren lang dalende verkopen koopt de consument de laatste maanden weer massaal nieuwe compu ters. Winkelketens als Dixons en Dynabytes verkopen sinds au gustus tientallen procenten meer dan in voorgaande maan den. Fabrikant HP sluit zelfs een tekort aan bepaalde configu raties niet uit. Vooral notebooks zijn in trek. In augustus stond de teller op 42.000 notebooks, vijftiendui zend meer dan in juni. De ver koop van gewone pe's steeg van 25.000 naar 36.000. Volgens directeur Herman Bra- mer van Dynabyte Nederland in Zwolle zijn de computerverko pen de laatste maanden verdub beld. „Sommige configuraties zijn schaars geworden. In som mige winkels zie je al lege plek ken in het schap", zegt Plans Schinkel, verantwoordelijk voor de activiteiten van Packard Bell in Nederland. „Wij kunnen ze nog goed bevoorraden. Maar ik denk dat sommige webwinkels al 'nee' hebben verkocht aan hun klanten." Als de verkoopcijfers verdubbe len, dan hebben we een pro bleem", zegt directeur Johan Lesterhuis van Dixons Neder land in Den Bosch- De computerverkopers verwach ten dat de vraag voorlopig groot blijft. Ondanks de stijgende ver koopcijfers is er nog geen spra ke van volledig herstel, meent Walewein Lichtenauer van Dell Nederland. „Over het algemeen trekken de verkopen dit seizoen altijd aan. We moeten afwach ten of het doorzet. Onderzoeker Willem ter Linden van GFK Amstelveen wil niet spreken van een 'run' op compu ters. „Je moet er wel bij aanteke nen dat de eerste zeven maan den van dit jaar sprake is ge weest van een daling in de verko pen van desktopcomputers met negen procent." De oorzaken van de opleving zijn divers, menen de verkopers. Genoemd worden onder meer de inhaalslag na de beëindiging van de fiscaal gunstige pc-privé projecten in augustus 2004, de komst van het nieuwe best.n- de groeiende interesse in breed- beeldschermen. „Ach", zegt directeur Lester-,, huis van Dixons, „consumenten zijn net spreeuwen: je weet nooit waar ze naar toe gaan. Ter Linden van GFK houdt het op het herstelde vertrouwen dat consumenten hebben in de eco- nomie. De sector bespeurt ook - interesse van de consument in krachtiger computers. Lester huis: „De nieuwste software ver eist een processor met twee ker nen. Met een pentium IV proces- -' sor red je het niet meer." De sterk gestegen vraag naar computers heeft nog geen effect op de prijs. Gemiddeld wordt 578 euro betaald voor een desk top computer en 904 voor een no- teboek. Ten opzichte van vorig- jaar is dat vijftien procent lager. Bramer: „De gemiddelde beste ding voor een computer daalt minder hard dan de prijzen. Met andere woorden: de consument krijgt nu meer waar voor zijn geld." Maar onderdelen als pro cessors en harde schijven wor den duurder als de vraag groot blijft. „De druk op de markt; blijft en dan gaan de prijzen stij gen", voorspelt Bramer. Kees Verton van HP Nederland: „Amerika heeft zijn begroting op orde en daardoor zien we de koers van de dollar weer op lopen. Computeronderdelen wor den in dollars afgerekend. Als die koers hoog blijft zullen de prijzen absoluut stijgen." GPD Unit 4 Agresso zet distributie in de etalage SLEEDRECHT - Softwareprodu cent Unit 4 Agresso wil de distri butieactiviteit van de divisie In ternet Security, NOXS, verko pen, meldde het bedrijf gisteren. Unit 4 voorziet een verkoopprijs tussen 50 en 60 miljoen euro. Het softwarebedrijf voert onder handelingen met een strategi sche kandidaat over de verkoop van NOXS. Dit onderdeel telt 220 medewerkers en boekte in 2005 een omzet van 150 miljoen euro. Unit 4 verwacht dat de procedures die met de verkoop ziin PPmnpid ppn aantal maan- uanonze redactie economie ARNHEM - Het chemie- en far macieconcern Akzo Nobel maak- le gisterochtend een harde smak 0p de beurs in Amsterdam on- dauks een verbetering van de re sultaten in het derde kwartaal. De indiening van de onderzoeks resultaten van een geneesmid del tegen schizofrenie en mani sche depressiviteit (Asenapine) loopt mogelijk vertraging op. Het middel, een potentiële kas kraker, is belangrijk voor een succesvolle beursgang van de larmapoot begin volgend jaar. met de Amerikaanse farmagi- gant Pfizer. Akzo Nobel wil zich de komende jaren vooral rich ten op de chemietak en groei van de verfdivisie, waarmee het bedrijf uit Arnhem marktleider is. Volgens de onderneming is het vrijwel onmogelijk om dan er ook nog een farmapoot op na te houden. Gemiddeld duurt de ontwikkeling van een medicijn tussen de vijf tot tien jaar en hangt er een hoog prijskaartje aan: gemiddeld ongeveer 800 miljoen dollar. Dan is er ook nog het risico dat het onderzoekstraject halverwe ge strandt. De resultaten bij met name de verftak waren bemoedi gend in hét afgelopen kwartaal. De omzet groeide er 12 procent naar ruim 1,6 miljard euro. De totale omzet van Akzo Nobel steeg het afgelopen kwartaal met 5 procent tot bijna 3,5 mil jard euro. Plet bedrijfsresultaat zonder een malige posten steeg met 14 pro cent tot 364 miljoen euro. Dat was minder dan analisten had den verwacht. Behalve van de sterke verfverkoop profiteerde Akzo Nobel van een herstel bij farmadochter Organon. Dit be drijfsonderdeel had het de afge lopen jaren moeilijk door het af lopen van het patent op het anti depressivum Remeron. De nettowinst nam toe met 79 procent tot 313 miljoen euro. De ze stijging was vooral te danken aan eenmalige baten, waaron der de opbrengsten uit de ver koop van een zoutbedrijf in Au stralië en verkoop van een kan toor in Stockholm. De omzet groeide met 5 procent naar 3,45 miljard euro. Akzo Nobel ver wacht dat de resultaten over ge heel 2006 hoger zullen uitko men dan vorig jaar. ANP door Steef Arts DEN HAAG - De beursgang van de Industrial and Commer cial Bank of China (ICBC) schrijft nu al geschiedenis. De bank zal naar verwachting 20 miljard dollar (bijna 16 miljard euro) ophalen met de uitgifte van aandelen en daarmee zou het de grootste beursgang uit de geschiedenis zijn. „China Construction Bank heeft me winst gebracht, dus ik koop ook ICBC-aandelen", meent de 42-jarige mevrouw Kwan als ze haar aanvraagformulier ophaalt bij een filiaal van ISBC-bank in Kowloon. Honderden stadsgeno ten staan voor de vestiging in de rij om een formulier te bemachti gen, de politie is opgeroepen om de menigte in bedwang te hou den. De verkoop van aandelen van de Chinese bank op de beur zen van zowel Hongkong als Sjanghai heeft al orders met een waarde van 190 miljard dollar opgeleverd van wereldwijde in stitutionele beleggers en nu blij ken ook de particuliere beleg gers door dat optimisme aange stoken. Rond de drie miljoen formulie ren werden de afgelopen dagen uitgereikt. Als de belangstelling van de particuliere beleggers zo hoog blijft, wordt het voor parti culieren gereserveerde aandeel van 5 procent verhoogd tot 20 procent. GPD/RTR ROTTERDAM - Veertien adviseurs van een verzekeringsmaatschappij kwamen gisteren in kostuum met paraplu abseilend van de Euromast in Rotterdam. Zij deden dit om aandacht te vragen voor het nieuwe logo van de verzekeraar. foto Gerald van Daale/ANP Hel: aandeel daalde met bijna 10 procent vlak na opening van de beurs. Het sloot uiteindelijk met een verlies van 8.9 procent. Ak zo Nobel maakte gisteren be kend rekening te houden met een vertraging bij het indienen van de onderzoeksresultaten van Asenapine bij de Ameri kaanse geneesmiddelenautoritei- renbegin volgend jaar. Mogelijk gebeurt dit later omdat de resul- laten 'gemengd' zijn. Toch hield het concern gisteren vol dat de voorgenomen verzelfstandiging van de farmatak geen vertra ging oploopt en begin volgend jaar zal worden ingezet. Akzo Nobel maakte begin dit jaar be kend de farmatak in de komen de twee tot drie jaar te willen af splitsen. Later gaf het bedrijf aan begin volgend jaar in eerste instantie 20 tot 30 procent van Organon Biosciences naar de beurs te willen brengen. De directie van Akzo Nobel heeft steeds aangegeven dat Ase napine, met een geschatte piek- omzetvan 1 tot 1,5 miljard euro per jaar, in hoge mate bepalend is voor de beurswaarde van Or ganon Biosciences. Analisten ko men uit op een totale beurswaar de van maximaal 10 miljard eu ro. Akzo ontwikkelt het geneesmid del sinds 2003 in samenwerking door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het ligt zo voor de hand en toch gebeurt het nu pas voor het eerst: gezuiverd afvalwater van Terneu- zen gebruiken in de fabrieken van Dow Benelux. „Hoe strenger de regels worden om water te lozen, hoe meer bedrijven kij ken naar recycling." Al het water dat Terneuzenaren door het toilet en afvoer spoelen, wordt volgend jaar - nadat het is gezuiverd - gebruikt door Dow. „Een jongensdroom komt uit", zegt directeur Henk de Kraa van wa terbedrijf Evides. „De plannen liggen al een jaar of vijftien in de kast. Maar dooi de stand der techniek en andere omstan digheden was het tot nu toe te duur om uit te voeren." Hoewel veel fabrieken voor hun proces sen water nodig hebben, is de hoge kwali teit van drinkwater lang niet altijd ver eist. „Toch gebruiken oude(re) bedrijven drinkwater in productieprocessen. Dat is duur. De oplossing is het innemen van kwalitatief lager industriewater. Maar daarvoor is in een bedrijf een tweede lei dingnetwerk nodig. Voor nieuwe bedrij ven is dat geen probleem; die houden er met de bouw rekening mee." De meeste grote ondernemingen zijn in middels overgeschakeld op industriewa ter. De volgende stap van duurzaam te ondernemen is het hergebruik van water. „Hoe strenger de regels worden om wa ter te lozen, hoe meer bedrijven kijken naar de mogelijkheden om water op nieuw te gebruiken. Behalve dat er op kosten kan worden bespaard, draagt het gebruik bij aan duurzaam ondernemen", zegt De Kraa. „Dow doet dat al op het ei gen terrein. Water van de fabrieken wordt gezuiverd in een eigen zuive ringsinstallatie en zoveel mogeüjk op nieuw gebruikt." Waterbedrijf Evides wil al langer een stap verder. Evides zet jaarlijks in Zee land 60 tot 65 miljoen kubieke meter wa ter af. Dow verbruikt 4 a 5 miljoen kubie ke meter (ter vergelijking: inwoners van Schouwen-Duiveland verbruiken bij el kaar drie miljoen kuub). De Kraa: „Water is een schaars goed, ze ker ook in Zeeland. We hebben één bron voor zoet water bij Sint Jansteen. Maar het overige water importeren we via lan ge en dus dure transportleidingen uit de Biesbosch, Belgische Polders en Brabant se Wal." handen - is in veel gevallen niet bruik baar omdat het te duur is om te ontzil- ten. „Het ontzilten zelf is niet moeilijk, maar wel in dit gebied. Dat komt door de hoge concentratie van slib in het water. Daardoor is de kwaliteit niet altijd goed genoeg." Een voor de hand liggende waterbron is de stad Terneuzen en omgeving, waar da gelijks veel water door het toilet wordt gespoeld. Na zuivering wordt het ge loosd. Vanaf begin volgend jaar gaat het afval water van Terneuzen en omgeving via grotendeels bestaande waterleidingen van de waterzuivering in Terneuzen naar Dow Benelux. Slechts een kleine uitbrei ding van het leidingnetwerk is nodig. Die is in december klaar. De Kraa: „In de waterzuivering bij Dow vindt nog een aantal bewerkingen plaats om het water geschikt te maken voor ge bruik in de fabrieken." Om afvalwater te kunnen inzetten is con stante kwaliteit een absolute voorwaar de. „Regenwater doet daaraan afbreuk", zegt Wybe de Graaf, dijkgraaf van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. „Het spoelt allerlei vuil mee. Vooral bij hoos buien levert dat problemen op. Voor be paalde biologische processen hebben we vuil water nodig, anders gaan de bacteri ën dood die het water zuiveren. Maar dat proces wordt ook verstoord als het water te vuil is. Als het dus enorm heeft gere gend, stoppen we de inname van afvalwa ter. In toenemende mate scheiden we het regen- van het overige afvalwater. In nieuwe woonwijken in Terneuzen wordt regenwater daarom niet meer op het riool geloosd." De voordelen zijn voor alle partijen le gio. De chemiegigant zit te springen om water. Tientallen kilometers leiding voe ren zestig miljoen liter per dag (grofweg 2000 tankwagens) langs processen om ze te koelen en langs installaties om die te reinigen. Water is voor Dow Benelux een essentiële levensbehoefte. Zonder water geen Dow Voor Dow Benelux spelen niet alleen la gere kosten een rol, maar ook het imago. Het heeft duurzaam ondernemen hoog in het vaandel staan. Goedkoper Voor Evides is de achterliggende tech niek belangrijk. „De techniek die nodig is om de waterkringloop te sluiten, kun nen we elders weer inzetten", aldus De Kraa. „De membraamfilters die we voor dit soort processen nodig hebben worden met de dag goedkoper. Door het project bij Dow zien we nu al een stijgende lijn in het aantal industriewaterprojecten." Voor het waterschap is het belangrijk om door middel van deze ontwikkelingen de kosten te beheersen. Dijkgraaf De Graaf: „We willen duurzaam omgaan met wa ter. Als we daarin ook daadwerkelijk sla gen, hoeft de verontreinigingsheffing die iedereen moet betalen minder omhoog." Het afvalwater uit de huizen wordt vanaf begin volgend iaar via de waterzuiveringsinstallatie in Terneuzen doorgesluisd naar de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23